Mevr. Polderman zesde bij de VVD Quist schoenen 'Suuker spekken' in Stavenisse Inbrekers actief op Tholen Speelterrein Volkerakstraat blank IDEEI Aanvullend onderzoek koopgedrag recreanten Neven en nichten Hout op reünie in dorp van herkomst imabo Huiskamp tien plaatsen gezakt Uittreksel gaat de inwoners tientje kosten Insluipers Sint-Maartensdijk betrapt door buren Commissies mogen blijven tot februari VIR I E N S - D E SICIHIEILIDIE Donderdag 22 september 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Mevr. H.A. Polderman-Martin uit Tholen staat zesde op de advieslijst van de VVD voor de provinciale statenver kiezingen op 8 maart 1995. Daarmee is ze ten opzichte van 1991 twee plaatsen gestegen. De tweede Thoolse kandidaat, O. Huiskamp, is daarentegen gezakt van de 16de naar de 26ste plaats. En J.L. van Gorsel uit Oud- Vossemeer, die als lijstduwer zou fungeren, komt hele maal niet voor op de adviesljst. Commissie De beste Dorpshuis De Stove in Sta- venisse werd zaterdag bezet door deelnemers aan de reünie van de familie Hout. Op deze dag kwa men 37 kleinkinderen van Cornelis en Lena Hout- Dane terug naar de geboor teplaats van hun vader of moeder. Met echtgenoten en al waren er 63 mensen in de Stove. Later op de dag volgde een, voor velen onvergetelijk, bezoek aan streekmuseum De Mee stoof in Sint-Annaland. Stoven Dit weekeinde kregen Leunis vastgoed aan de Een- drachtsweg, drukkerij Dieleman aan de Oudelandsestraat en de openbare bibliotheek aan de Dalemsestraat in Tho len bezoek van inbrekers. De werkwijze en buit waren vaak hetzelfde. In de keuken van het huis van de familie Wielaard aan de Keizersweg in Sint-Maartensdijk wer den maandag twee inbrekers betrapt door de buren. Kluis gekraakt Brutale inbraak Verspreid Groot brood Meestoof Versluys: enquete smalstad onvolledig Onder de vaste gasten en passanten van de campings in Scherpenisse, St. Maartensdijk, Stavenisse en St. Anna- land is deze zomer een enquete gehouden naar o.a. hun waardering van de campingvoorzieningen en het koopge drag. Het onderzoek is uitgevoerd door leerlingen van het Delta College uit Middelburg. Aanvechtbaar Parkeren een ramp Nog één week en dan is het zover Zaterdag 1 oktober is het open dag vanaf 10.00 tot 17.00 uur Tot 1 oktober aan de Zeelandhaven!! Mevr. Polderman is ingenomen met haar kandidatuur. De huidige zeven statenleden bezetten de plaatsen 1 tot en met 7. "We hebben goed pro fijt van eikaars kwaliteiten", zegt mevr. Polderman "en het is ook heel prettig wanneer je het goed met elkaar kunt vinden. Dat werkt beter dan in de CDA-fractie, waar de saamhorigheid niet zo best is. Van daar de vernieuwing op die kandida tenlijst; dat was bij ons niet nodig. Wij hebben een vrij succesvolle fractie, waarvan de leden goed hun best gedaan hebben. Daarom was er geen reden om daarvan af te wijken. Maar het is een advieslijst en de leden beslissen 22 december. Dat wacht ik rustig af', zegt mevr. Pol derman. Zij kon twee plaatsen stijgen omdat Wie een uittreksel uit het persoons register nodig heeft, betaalt* nu zes gulden. En een uittreksel uit het bevolkings- of verblijfsregister kost vier gulden. Als op 1 oktober de wet gemeentelijke basisadministratie (GBA) in werking treedt, vervallen alle bestaande registers die nu de bevolkingsadministratie vormen. Het verstrekken van gegevens uit de nieuwe, geautomatiseerde, adminis tratie (ondermeer nodig voor het doen van een examen) gaat de inwo ners van Tholen dan een tientje per inlichting kosten. De verhoging zou nodig zijn omdat een ambtenaar meer handelingen moet gaan ver richten. Maandagavond bespreekt de gemeenteraad een voorstel om de legesverordening daarvoor aan te passen. De tarieven voor afschriften van akten van de burgerlijke stand blijven onveranderd. Op grond van de wet GBA zijn er drie groepen waaraan de gemeente gegevens uit de gemeentelijke basis administratie verstrekt: afnemers, ingeschrevenen en derden. Onder afnemers worden overheidsorganen en andere openbare lichamen ver staan. Van hen mag voor het ver strekken van de gegevens geen be taling gevraagd worden. Met inge schrevenen worden bedoeld dege nen die in de administratie van de betreffende gemeente zijn opgeno men. Alle anderen zijn derden. En in deze groep wordt door de wet een twee deling aangebracht. Een aantal instellingen die systematisch, via electronisch berichtenverkeer, gege vens ontvangen hoeven niets te betalen. Tot nu toe geldt dit voor pensioenuitvoerders en de stichting interkerkelijke ledenadministratie. Verwacht wordt dat op termijn ook instellingen en voorzieningen voor onderwijs, gezondheidszorg en maatschappelijke dienstverlening - bij systematische afname van gege vens - van betaling vrijgesteld zul len worden. H.A. Polderman-Martin J.M. Geluk uit Noordgouwe en G.W. Eijssens uit 's Heerenhoek tus sentijds opgestapt zijn. De VVD heeft nu 7 statenleden, maar hoopt 2 zetels winst te boeken. Lukt dat op 8 maart, dan dringen R.E.C. Morsink uit Vlissingen en wethouder ir. C.W» Veerhoek uit Renesse ook door tot de Zeeuwse staten. Gedeputeerde J.I. Hennekeij uit Breskens is lijst trekker, fractievoorzitter J.G. van Zwieten uit Middelburg de tweede man op de advieslijst. Een kandidaatstellingscommissie (bestaande uit VVD-voorzitter bur gemeester M.E. Everaers uit Sluis, Eerste Kamerlid D. Luteijn en Tweede Kamerlid AJ. te Veldhuis) sprak een halfuur met de kandida ten. Inzet, enthousiasme, motivatie, contacten met de achterban en de pers, de presentatie, de relatie met de andere statenfracties, e.d. waren vooraf al met de fractievoorzitter besproken. De commissie ging nog nader in op het werken in teamver band, de loyaliteit en affiniteit tot het liberalisme en de politiek. De ambities van mevr. Polderman blijven dezelfde: economische zaken, milieu en ruimtelijke orde ning. Bij de eerste negen kandidaten zijn de regio's evenredig vertegen woordigd. Van hen komen er 4 uit het bedrijfsleven. Het Zeeuwse par tijbestuur noemt de huidige groep van 7 liberale statenleden 'een hecht team en waarschijnlijk de beste van alle fracties.' Volgens het bestuur zijn er geen gewichtige redenen om die zeven uit elkaar te halen. "Het verdient veeleer de voorkeur om dit team in de breedte en de diepte te versterken." De commissie heeft de plaatsen 1 tot en met 18 geregeld, het bestuur maakte de keuze voor de nummers 19 tot en met 30, onder wie Huis kamp. Onderwijsdag. Op woensdag 28 september wordt in de Stenge in Heinkenszand de Zeeuwse onder wijsdag 1994 gehouden. Het thema is 'Natuur- en milieu-educatie'. Van negen tot twaalf uur worden er diverse inleidingen gegeven en zijn er een aantal stands te bezoeken. Om twaalf uur sluit Adrie Ooster ling muzikaal de onderwijsdag af. DEALER Eén van de organisatoren was Maa tje Riedijk-Hout uit Yerseke. "We hebben al eerder familiereünies gehouden, maar nu wilden we het graag in Stavenisse doen. Daar komen we per slot van rekening vandaan", zegt mevr. Riedijk. En dat is waar. Het Zeeuwse geslacht Hout is in Stavenisse begonnen. De eerste die er werd geboren was Jacob Hout wiens vader naar Stavenisse ver huisde vanuit het Zuidduitse Würt- temberg. Jacob Hout werd in 1830 geboren en trouwde met Sarah Klip- pel wier voorgeslacht terugreikt tot aan de begin negende eeuw regeren de Karei de Grote. Jacob en Sarah Hout kregen een zoon Cornelis. Deze was van 1900 tot 1928 koster in de Nederlandse Hervormde kerk te Stavenisse. Daarmee verdiende hij 45 gulden per jaar. Daarnaast moest hij in de winter elke zondag 25 stoven weg zetten voor de notabelen. Hiervoor kreeg hij per jaar maar liefst 4,50 gulden. De stoven werden gevuld met briketten waarin gaatjes zaten. Het merendeel van de reünisten van de familie Hout bracht een bezoek aan streekmuseum De Meestoof. Rechtsachter in het deurgat staat Meestoofvoorzitter T.G.A. Westerveld. Die gaatjes waren bedoeld om de gloeiende kool op te kunnen pakken met een ijzerdraadje waaraan een haakje zat. Comelis Hout trouwde met Lena Dane en dit echtpaar stichtte een ferm gezin van acht zonen en vijf dochters. Eén van die zonen was De serie inbraken begon zaterdag nacht toen onbekenden de voordeur van het bedrijfspand van Leunis vastgoed aan de Eendrachtsweg for ceerden. De daders trokken eerst de lamellen voor de ramen dicht, zodat ze ongezien hun gang konden gaan. Ze deden vervolgens alle laden en mogelijke bergplaatsen open op zoek naar geld. Ook een kluis werd opengemaakt, maar het paspoort van de jongste zoon dat erin lag, werd niet meegenomen. Zelfs het schuifje van een antieke koffiemo len werd onderzocht. De daders lie ten dure apparatuur staan, maar gin gen er vandoor met een paar hon derd gulden aan kleingeld, postze gelalbums met daarin eerste-dag- enveloppen en een paar boekjes van W.G. Van der Hulst uit 1880. Ook in het aangrenzende pand, dat de oud ste zoon van de vastgoedadviseur gebruikt als autowerkplaats, werd rondgekeken. Blijkbaar vonden de inbrekers hier niets van hun gading. De bibliotheek aan de Dalemsestraat in Tholen kreeg diezelfde nacht eveneens bezoek van inbrekers. De daders kwamen binnen via een raam en namen ook hier alleen maar kleingeld mee. Zondagmorgen stel de de politie een onderzoek in naar de zaak. Directeur A. Niederer van de stichting gemeenschappelijke openbare bibliotheek Tholen wilde desgevraagd niet veel commentaar geven. "Ik kan niet ontkennen dat er is ingebroken, maar verder wil ik er niets over zeggen. Ik wil geen uitno diging geven aan andere onwelkome bezoekers", aldus Niederer. Volgens onbevestigde berichten zouden de daders ook etensresten hebben ach tergelaten in de bibliotheek. Zondagnacht was de drukkerij Die leman aan de Oudelandsestraat aan de beurt. Ook hier werd de voordeur gefor ceerd om binnen te komen, bepaald geen onopvallende plek. Binnen werden faxen en rekenmachines met rust gelaten, maar er werd ook nu klaarblijkelijk gezocht naar geld. Uit de kassa werd het kleingeld meegenomen. Enkele binnendeuren werden gefor ceerd om bij het kantoor op de ver dieping te komen. Daar werd met grof geweld een grote, zware brand kast opengebroken. Maar deze actie was voor niets, omdat er geen geld in zat. Omwonenden hebben niets van het lawaai gehoord. Dorstig van het zware werk, leegden de inbrekers nog een fles limonade. Twee inbrekers uit Den Bosch wer den maandagmorgen door de fami lie Suurland aan de Provincialeweg betrapt in de keuken van de familie Wielaard aan de Keizersweg. Het echtpaar Wielaard was op vakantie. Het huis ligt bij de boomgaard van fruitkweker L.J. van Doom uit Scherpcnissc. Die was maandag druk in de weer met ladingen fruit. "In de tussentijd dat ik weg was, zijn ze binnengekomen", vertelt Van Doorn. De overbuurman, J. Suur land, zag de mannen naar binnen gaan en niet meer terug komen. Hij vertrouwde het zaakje niet en ging poolshoogte nemen. Hij zag het tweetal, een lange, blonde man en een kleine man met Noord-Afri kaans uiterlijk, in de keuken zitten. Het duo kwam naar buiten en er ont stond een ruzie. Mevrouw Suurland stond inmiddels gereed om haar man bij te springen. De mannen gin gen ervandoor in een blauw/grijze Volkswagen Golf. Mevr. Koopman, de dochter van het echtpaar Wiel aard die vlakbij woont, werd gewaarschuwd, evenals de politie. Toen de agenten het nummerbord natrokken, bleken de daders afkom stig te zijn uit Den Bosch en bekend bij de plaatselijke politie. Ze waren lid van een groep die regelmatig inbraken pleegt. Tot nu toe zijn er nog geen aanhoudingen verricht. Ook is nog niet bekend of er iets wordt vermist uit de woning van de familie Wielaard. Marinus Hout die, na gevaren te hebben op De Batavier, in Stavenis se havenmeester werd. Hij was ook eigenaar van een winkeltje (tevens drogisterij) dat gerund werd door zijn zuster. Trouwens, vijf van zijn zeven broers werden ook binnen vaartschipper. Marinus Hout, vader van mevr. Rie dijk, was ook nog weger. "Ik weet nog goed dat we koffie moesten brengen naar de weegbrug. Daar was het altijd gezellig", vertelt mevr. Riedijk. "Er brandde altijd een lek ker vuurtje en de pee-werkers kwa men aan om te praten." De meeste broers en zussen van deze haven meester verdwenen echter uit het Thoolse dorp en vestigden zich overal in den lande zoals Holland, Friesland en de Veluwe. Enkelen emigreerden naar Amerika, Singapore en Zwitserland. Dirk Hout, destijds voorzanger in de Oud-Gereformeerde Gemeente, en zijn vrouw bleven wel op Stavenis se, maar kwamen om bij de waters nood van 1953. De enige telg met de naam Hout die nu nog in het dorp woont, is Lena de Vos-Hout. Een broer van mevr. Riedijk, Marinus, is binnenvaartschipper, maar heeft als thuishaven ook nog steeds Stavenis se. Hoewel het merendeel al lang in andere delen van het land verblijft, is Zeeland niet vergeten. "Ze praten allemaalnog Zeeuws thuis", zegt mevr. Riedijk. "Een nichtje uit Elburg zei: Als ik hier ben, weet ik dat ik hier thuis hoor." Het jongste kleinkind van Cornelis Hout is nu 47 jaar, het oudste 80. Van de 59 kleinkinderen die er zijn geboren, leven er nog 55. De 63 deelnemers aan de reünie bezochten zaterdagmorgen de Nederlandse Hervormde kerk waar hun opa kos ter was. Daar werd wat verteld over het leven van deze man. Bij orgelspel zongen de aanwezigen het Wilhel mus. In de Stove nuttigden de deelnemers aan de reünie echt Zeeuwse lekker nijen zoals bolussen, mossels, 'kreu kels', stroopvet, 'suukerspekken' (babbelaars) en echt ouderwets brood (vierponders) dat de bakker speciaal voor deze gelegenheid had gebakken. Daarvoor had hij de grote blikken die vroeger gebruikt werden van zolder gehaald. 's Middags bracht het gezelschap een bezoek aan streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland. De exposities in het gebouw werden met veel aandacht bekeken. "Het duurde veel te kort", was een veel gehoorde reactie. In de boeren schuur van het museum gaf de Sint- Philipslandse voorzitter T.G.A. Westerveld uitleg over de verschil lende voorwerpen in het nagebouw de klaslokaal. Vaak klonk een geroezemoes van herkenning, met name bij de strafmiddelen zoals het riet en de metalen lineaal. Na afloop van de reünie vonden de meesten dat de lange dag 'veel te kort' was. Blijkbaar heeft de familie goede herinneringen aan Tholen, en aan Stavenisse in het bijzonder. Dat blijkt ook uit de woorden van mevr. Riedijk: "Het is prachtig om over het water Stavenisse binnen te komen. Veel mooier dan met een auto." Er werd zaterdag nog heel wat afge praat tussen de neven en nichten. Er is dan ook besloten voortaan om de twee jaar een reünie te houden om weer eens bij te praten. De commissie bedrijfsleven blijft, als het aan het gemeentebestuur ligt, ook in de nieuwe gemeente Tholen bestaan. En de commissies sport en sociaal-cultureel werk - waarin geen raadsleden zitten - krijgen uitstel van executie tot 1 februari 1995. Zij kunnen dan nog meepraten over het afstoten - door de gemeente - van een aantal sportaccommodaties en de daarmee samenhangende aanpas sing van de subsidieverordening. In december/januari zou een definitief standpunt over het al dan niet voort bestaan van beide commissies op tafel moeten liggen. Zowel in de commissie sociaal-cul tureel werk als in de commissie sport is over het voortbestaan gepraat. Het gemeentebestuur lijkt ze het liefst te zien verdwijnen, maar een meerderheid van de commissie leden is het daar absoluut niet mee eens. Voor de commissie bedrijfsleven heeft de gemeenteraad in augustus nog een nieuwe verordening vastge steld. Advertentie I.M. De hevige regenval van afgelopen dagen heeft dit speelterreintje aan de Volkerakstraat achter dorpshuis De Wimpel in Sint-Philipsland geheel blank gezet. Alle speeltuigen soppen in het nat. De schommels hangen wat mistroostig boven het water. Middenin de plas liggen twee eilandjes maar die zijn zonder laarzen niet te bereiken. Het is wachten op droog weer zodat het hemelwater in het laaggelegen tuintje kan gaan zakken. Volgens dhr. Zwikker jr. van cam ping de Pluimpot uit Scherpenisse is er massaal gereageerd op de 70 vra gen tellende schriftelijke enquete. Leerlingen van het Delta College hebben op de campings de recrean ten gestimuleerd om mee te doen en zonodig geholpen bij het invullen van de vragen. De Pluimpot hield zelf al eerder een onderzoek onder de eigen gasten, maar deze enquete is een gezamenlijk initiatief. De resultaten zijn nog niet bekend. Voor het gemeentebestuur van Tho len, dat het consumentenonderzoek van de middenstandsvereniging smalstad in St. Maartensdijk subsi dieerde, is die aanvulling zeer wel kom. "De conclusies van de enquete van de middenstandsvereniging zijn onvolledig en aanvechtbaar", zegt wethouder J. Versluys. "Het bestedingspatroon van de recreanten van de Muye en Goris- hoek is er namelijk niet bij betrok ken. Gelukkig hebben de recreatie- ondernemers dat hiaat opgepakt en komt er een aanvulling op de enquete van de middenstandsvereni ging-" Bestuurslid C. van Koeveringe laat weten, dat het onderzoek volledig los staat van de smalstad-enquete. Volgens hem kunnen de resultaten wel aantonen, dat de conclusies over overbewinkeling in St. Maartensdijk teniet worden gedaan. Er komen namelijk wel degelijk toeristen in de winkels van de smalstad. Het bestuur van de middenstands vereniging gaat binnenkort met de gemeente praten over het parkeren op de Markt. "Dat is ons een doorn in het oog", zegt Van Koeveringe. "Het is echt een ramp zoals de prak tijk nu is: 60 tot 70% lang parkeer ders. Sommigen zetten hun auto er van acht uur 's morgens tot vijf uur 's avonds. De ruimte zou gewoon beter verdeeld moeten worden. Op vrij willige basis werkt dat niet. Perso neel van de Rabobank heeft eerst elders geparkeerd, maar als ze zien dat ambtenaren van het gemeente huis wel hun auto op de Markt zet ten, is dat gauw over. Dat is zo klaar als een klontje." Van Koeveringe zegt graag in overleg met de gemeente naar oplossingen te zoe ken. Naar aanleiding van de consu mentenenquête loopt er momenteel een zegelactie met 14 deelnemers. Verder gaat de middenstandsvereni ging in oktober bloembakken en sfeerverlichting op de Markt aan-' brengen om het winkelen aantrekke lijker te maken. Individuele onder nemers als Van de Maari en Van Houte hebben met markiezen daar al toe bijgedragen, aldus Van Koeve ringe. Daarnaast is de toegankelijk heid van het postagentschap voor mensen in een rolstoel verbeterd. Ook dat was een wens die tijdens het consumentenonderzoek werd geuit. Het bestuurslid hoopt, dat b. en w. de openingstijden van het gemeente huis verruimen omdat de enquete uitwees, dat die nu ontoereikend zijn. Bloemen in kerk. Tijdens de Hal- sterse braderie op zaterdag en zon dag wordt in de Sint-Martinuskerk een bloemententoonstelling gehou den. Het orgel zal worden bespeeld door E. de Goffau uit Tholen, K. van Elsücker, J.O. van Rossum en R.J. Ros. De kerk is zaterdag van twaalf uur tot half acht en zondag van twaalf tot zeven uur open. 30 September a.s. opent Vriens-de Schelde haar nieuwe showroom op de hoek Markiezaatsweg en Zeelandhaven te Bergen op Zoom. Om de verhuizing soepel te laten verlopen is onze huidige showroom aan de Vermuidenweg al vanaf 26 september gesloten. Wij vragen om Uw geduld en begrip voor deze week sluiting. HUIDIGE SHOWROOM Ind. terrein Haven-Zuid: Vermuidenweg 3 Bergen op Zoom. Tel. 01640-71500 Geopend 08.00 - 18.00 uur - Vrijdag 08.00 - 21.00 uur DpPf klin IP nn hnil\A/On Geopend 08.00- 18.00 uur-Vrijdag 08.00 - 21.001 Uaal Mill Je up UUUWell Zaterdag 08.00-17.00 uur-'s Maandags gesloten Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 3