Boeren, burgers, dokter en dominee tegen komst varkens Tekenen voor eerlijke koffie Stallen verstenen platteland Tholen Quist schoenen Philipsdam krijgt geen praatpalen Concordia krijgt geld uniformen Jeugd-en jongerenwerk wil verder Aarzelingen over nieuwe vloer Wimpel Spandoeken van gemeente meegenomen D'66 komt in oktober met partijbonzen Hoorzitting op woensdag 21 september voor 491 bezwaarden Onreine dieren lijden constant Donderdag 1 september 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT De komst van zeven var kensstallen met 35.528 die ren naar de Poortvlietse Weihoek heeft 491 bezwaarschriften opgele verd van boeren, burgers en buitenlui. Opvallend is het sterke protest vanuit de landbouw aangezien het om agrarische bedrijven gaat. Maar de afkeer wordt breed gedragen, want ook apotheekhoudend huisarts R.H. Padt, de hervormde predikant ds. A. Egas, schooldirecteur J.H. Kers en politieman D. Coppool- se hebben een voorgedrukt bezwaarschrift onderte kend. Behalve uit Poort vliet zijn er een klein aantal protesten uit andere Thool- se dorpen, maar zelfs in Bergen op Zoom en Zeven- bergsche Hoek denkt men last van de varkensstallen bij Poortvliet te zullen ondervinden. CDA en AOV Catastrofale gevolgen Ons Voordeel Strijdig Levensvatbaar EUROPA OPEN VOOR EERLIJKE KOFFIE! ZMO vreest beknotting bestaande landbouwers Mestklanten Woensdag 21 september is er een hoorzitting gepland waar de bezwaarden hun protest nog monde ling kunnen toelichten. Op grond van de wet milieubeheer wiilen bur gemeester en wethouders van Tho- len gunstig beschikken op de zeven bedrijfsaanvragen. De varkensstal len komen aan de Bram Groenewe- geweg, Zwarte weg, Bitterhoekse- weg, Priestermeetweg en Groene- of Hokseweg. Vijf ondernemingen komen uit Oost-Brabant, één uit het Zeeuws-Vlaamse Sint Kruis en één uit St. Annaland: Schepers Hage b.v. Het Thoolse dagelijks bestuur heeft al advies van de milieu-inspec tie ingewonnen en naar aanleiding daarvan bouwen de zeven onderne mers zogenaamde Groen Label-stal- len om de uitstoot van ammoniak te beperken. Uit politieke hoek is er op afstand bezwaar aangetekend tegen de zeven varkensstallen. De zoon van CDA-fractievoorzitter Van Kem pen, alsmede de vrouw en de oudste dochter van SGP-raadslid Klippel uit Scherpenisse behoren tot de bezwaarden. Twee raadskandidaten van de ouderenpartij AOV, dhr. van Doorn uit Scherpenisse en mevr. Roelvink uit St. Maartensdijk, ver zetten zich eveneens tegen de var kensbedrijven. Twee Poortvlietse CDA-kandidaten, D.L. Koppenhol uit de Weihoek en D. Coppoolse, zijn de varkens ook liever kwijt dan rijk. Het bedrijfsleven is evenmin gebrand op de zeven nieuwe onder nemingen. De bouwbedrijven Krij ger en Nortier, schilder Oudesluijs, installateur Visser, de autobedrijven De Graaf en Niemantsverdriet, Rabobankdirecteur M.J. Hoek, architect W.D. van Doom, ze zijn allemaal tegen. De grootste onderneming van Poort situatie, zeker wanneer dat in het licht wordt gezien van de verscher ping van fosfaatnormen per 1 janu ari 1995." Sauter stipt tenslotte de landschap pelijke inpassing van de varkens stallen aan als een uiterst belangrijk criterium. "Uitgangspunt bij het geven van een milieuvergunning is, dat maximaal rekening gehouden wordt met andere functies: land schapswaarden van een uniek open poelgebied. Dit geldt met name voor de Weihoek. De hoge elementen van en de bosopslag rond de mesterijen zullen afbreuk doen aan dit open poellandschap", schrijft de planolo giewerkgroep. Landbouwvereniging Ons Voor deel, de opvolger van de ZLM-afde- ling Poortvliet, heeft ook een bezwaarschrift ingediend, naast tal van individuele landbouwers. Daar bij is ook varkenshouder I. Geluk uit de Bram Groenewegeweg. Naast de ondertekenaars van de voorgedrukte C.P. de Rijke en M. Geuze-Joosse met de 427 bezwaarschriften op weg naar het gemeentehuis. vliet, Budelpack, is ook gekant tegen de komst van de varkensstal len naar de Weihoek. Het verpak kingsbedrijf verpakt o.a. levensmid delen en pharmaceutische produkten en is beducht voor varkensgeurtjes. Er zou een verhoogde bacterie- of schimmellast van de omgevings lucht kunnen ontstaan, wat via het luchtverversingssysteem bij Budel pack binnen kan dringen. Men vreest ook geur- of stankoverlast, enig moment van het jaar, aan de Paasdijkweg. Voor Budelpack is het van primair belang dat de buitenlucht vrij is van geur of stank, schrijft directeur A.A. Nieuwkerk in zijn bezwaarschrift. "De bacteriële belasting van de lucht mag niet toenemen) gelet op de nor men die gelden voor lucht in de ver pakkingsruimtes. Voor levensmiddelen en phar maceutische produkten zou de inna me van geuren in ons bedrijf ten gevolge van bijvoorbeeld varkens- mesterijen, catastrofale gevolgen kunnen hebben. Bepaalde produkten zouden niet meer verpakt mogen worden in Poortvliet!" Directeur Nieuwkerk wijst er voorts op, dat de aan- en afvoerwegen de huidige verkeersdrukte van Budel pack en woninginrichting Bouman- Potter kunnen verwerken. "Een gro te verkeersbelasting van dezelfde wegen ten behoeve van andere bedrijven, zou echter tot belangrijke verkeersopstoppingen kunnen lei den, wat onaanvaardbaar is. Als door nieuwe vestigingen de ver keersintensiteit verder zal gaan toe nemen, zal de gemeente en/of de provincie voor de aanvullende voor zieningen moeten zorgen om de ver keersstroom in goede banen te lei den." Budelpack zal de gemeente aanspra kelijk stellen wanneer de milieuver gunning aan één of meer varkens- mesterijen wordt verleend en wan neer het verpakkingsbedrijf daar schade van zou ondervinden in de vorm van luchtvervuiling, bacterio logische vervuiling en/of verkeers belasting. De planologiewerkgroep Tholen, de Natuurvereniging Tholen en de Zeeuwse Milieufederatie hebben verschillende bedenkingen tegen de varkensbedrijven. "De milieuver vuiling zal lokaal en regionaal toe nemen, wat strijdig is met het pas op-de-plaats beginsel in het natio naal milieu beleidsplan", schrijft drs. A.G.M. Sauter van de planologie werkgroep. "De huidige milieukwa liteit mag niet verslechteren door menselijke beïnvloeding. Waarom hebben b. en w. de aanvragen niet aan het nationaal milieu beleidsplan getoetst? Heeft het college er tevens rekening mee gehouden, dat bij de aanvragers niet alleen bedrijfsverplaatsingen vanuit Noord-Brabant naar Tholen zijn, maar ook nieuwkomers? Dat betekent een landelijke toeneming van milieuvervuiling." Sauter is uit de stukken niet duide lijk geworden, of de gemeente de aanvragen heeft getoetst aan de inte- rimwet ammoniak en veehouderij, die 1 september in werking treedt. "Is er ook rekening gehouden met de voor ammoniak gevoelige bloemdij- ken, zeker die met een zanddek?" De planologiewerkgroep vindt, dat het gemeentebestuur bij de beoorde ling van de aanvraag de economi sche levensvatbaarheid van het toe komstige bedrijf dient te betrekken. "Aan de hand van welke gegevens hebben b. en w. die beoordeling gemaakt en zijn daarbij de mestpro- duktierechten betrokken? Een belangrijke reden voor de vestigin gen is de verscherping van de fos faatnorm per 1 januari 1995. Als nog mestrechten verworven moeten worden, betekent dit voor de ver gunningvrager, dat deze de boer op moet om mestproduktierechten aan te kopen of in bruikleen te krijgen. De vraag is of de aanvrager de beno digde rechten zal bemachtigen omdat gevestigde akkerbouwers, gezien de niet al te florissante renta biliteit in die sector, het beginnen van een veehouderijneventak in overweging zullen nemen. In zo'n geval zullen zij vooralsnog niet overgaan tot verkoop of in bruikleen geven van mestrechten. En dat is van grote invloed op de rendements- KJ. de Lijster uit Poortvliet protesteert tegen het 'dieron- waardig bestaan' van de var kens. "In dit soort bedrijven is de leefsituatie zo tegennatuurlijk, dat de varkens constant moeten lijden. De kwaliteit van het vlees wordt hierdoor slechter met als gevolg, dat de volksge zondheid eronder lijdt." H.M. Christiaanse wijst er in zijn bezwaarschrift op, dat God het varken onrein heeft ver klaard. Hij verwijst voorts nog naar Leviticus 11 en Jesaja 65. Volgens J. Vroegop heeft de komst van de zeven varkensbe drijven 'veel weg van een over val.' En L.M. Niemantsverdriet meent, dat het allemaal ten kos te gaat van bestaande bedrijven die meer zullen moeten betalen voor stankoverlast en hinder wetvergunningen. formulieren hebben ook boeren op individuele basis bezwaar inge diend, hetzij persoonlijk, hetzij via- hun DAS-rechtsbijstandverzeke- ring. Die bezwaren zijn toegespitst op de stallen die vlakbij de betrok kenen komen. Dat geldt voor J.D. Lindhout, M.J. Kooijman, M.A.M. Veraart en C.P. de Rijke. Prominente landbouwbestuurders als J.L. van Gorsel, G.L.D. Gaakeer en M.A. van Tilbeurgh uit Oud- Vossemeer en M.J. Stoutjesdijk uit Tholen hebben een voorbedrukt bezwaarschrift ondertekend. Bewoners van de bocht van Rinses bij Scherpenisse, die eerder verzet aantekenden tegen de komst van de vetsmelterij op het industrieterrein van St. Maartensdijk, ondersteunen ook het verzet tegen de varkensstal len. Verder heeft een enkeling uit Tholen, Oud-Vossemeer en St. Annaland getekend, veelal familie leden of kennissen van betrokkenen uit de Weihoek. Het project jeugd- en jongerenwerk Tholen wordt dit najaar door de gemeenteraad geëvalueerd. Het pro ject dat nu ruim anderhalf jaar loopt, heeft een begroting ingediend voor een vervolg. Of er een definitieve vorm van het jeugd- en jongeren werk zal komen, wordt bij de evalu atie beslist. In de tijd dat het jeugd- en jongerenwerk draait zijn er vier grote projecten aangepakt: de onder steuning van jongerengroepen, gok verslaving, het technische project voor meisjes Technika 10 en het opzetten van het jongeren advies- en informatiebureau in Tholen. De organisatie zelf wil wel in een definitieve vorm doorgaan. De Sint-Philipslandse gemeenteraad heeft, met enige aarzeling, besloten de kosten van een nieuwe vloer in De Wimpel te dragen. Tien jaar lang wordt er jaarlijks 10.600 gulden extra betaald aan de stichting Dorps belangen. De houten vloer is gelegd in de gro te zaal van het dorpshuis, ter vervan ging van de oude die ongelijk werd als gevolg van vocht. C. den Braber (PVAB) en H. Geluk (SGP) wilden weten of nu een juiste keus was gemaakt. "Elders zie je veel beton nen vloeren. Hout is gehoriger", aldus Geluk. Wethouder J. de Jager stelde dat de vloer in het bestuur uit puttend is besproken, sinds de scho len twee jaar geleden met klachten kwamen. Er is zelfs een adviesbu reau ingeschakeld. Fabrikanten ver zekerden dat steeds meer wordt teruggegrepen naar houten vloeren. Bovendien, aldus De Jager, was beton veel duurder en ook had dan de verwarming opgehaald moeten worden. Deze ligt nu onder de vloer. Het vochtprobleem is aangepakt door drainage onder de vloer te leg gen en een 30 centimeter dikke laag schelpen. m - m a ttanuiB Raadslid A. den Haan (rechts) maakt de foto zichtbaar van de Europarlementariër die door de wereldwinkel is geadopteerd in het kader van de actie Europa open voor eerlijke koffie. Maatregelen om te komen tot rechtvaardige koffieprijzen voor de koffieboeren in ontwikkelings landen. Daartoe roepen de wereldwinkels in vijftien Europe se landen op met hun actie 'Euro pa open voor eerlijke koffie'. In de wereldwinkel Tholen zette PvdA- raadslid A. den Haan vrijdagmid dag de eerste handtekening en deponeerde een koffieboon in de speciale bonenbus. Tijdens beide braderiedagen volgden behoorlijk wat mensen zijn voorbeeld. "Er hebben best veel mensen gete kend. Maar de koffieprijs is dan ook actueel", zegt Els Schrauwen van de wereldwinkel. De actie loopt door tot oktober. De bonen en handtekeningen van ruim 3000 wereldwinkels zullen half oktober in Brussel worden aangeboden aan het Europees parlement. Per regio hebben de winkels een Europarlementariër geadopteerd. Voor Tholen is dat Niall Andrews van de Ierse Ver enigde Europese Democraten. Zijn portret werd door Den Haan onthuld door het wegtrekken van de Europese vlag. Begin oktober zal Andrews van de wereldwinkel een brief - vergezeld van een bus ruwe koffiebonen - krijgen met het verzoek het appel voor eerlij ke koffiehandel te ondersteunen. De wereldwinkels stellen de vol gende maatregelen voor: mini mumprijzen voor de invoer van koffie op de Europese markt, afschaffen van de invoertarieven op koffie, minimumlonen voor dagloners en koffieplukkers op de plantages. Met dit alles willen de wereldwin kels bereiken dat de koffieboeren redelijke prijzen krijgen voor hun produkt en dat bovendien de arbeidsomstandigheden voor de plukkers verbeteren. Als de gemeente ergens spandoeken ophangt, worden er regelmatig ont vreemd. Ook dit jaar werden er in Tholen en Sint-Annaland twee gestolen. Het eerste, voor de open monumentendag, werd vrijdag in de tuin van de Nederlandse Hervormde kerk in Tholen opgehangen en nog dezelfde dag weer weggehaald. Het tweede spandoek, voor de actie 'Wij gaan weer naar school', werd op de Oude Zeedijk opgehangen tegen over garage Dekker. Toen gemeen tewerkers het spandoek vrijdag weer weg wilden halen, ontdekten ze de diefstal. De waarde van de doeken bedraagt 300 gulden. Getuigen wordt gevraagd contact op te nemen met het politiebureau in Tholen. Gedeputeerde staten hebben geen geld om praatpalen te plaatsen op de Philipsdam. Dat schrijft het provin ciebestuur aan het Sint-Philipsland se college van burgemeester en wet houders. Dat had al in augustus 1991 om de palen gevraagd. Vol gens b. en w. is de Philipsdam een druk bereden route: 'Onvermijdelijk hieraan verbonden is het feit dat er zich dan ook situaties voordoen waarbij het voorhanden zijn van een telefoonverbinding noodzakelijk is'. Gedeputeerde staten beginnen hun antwoord met het excuus voor het late antwoord op de brief. Ze wijten dit aan het uitvoeren van een haal baarheidsonderzoek naar radiografi sche praatpalen door de ANWB. Dat onderzoek heeft er volgens g.s. toe geleid dat dit systeem helemaal niet op de markt zal komen. Daarom is men gedwongen te blijven bij een systeem met kabels. "Daarvoor kun nen we helaas op dit moment geen financiële middelen vrijmaken", schrijven g.s. Eerder werd om dezelfde reden het verzoek om praatpalen op de Oesterdam afgewe- "Ik heb geen problemen met varkens en evenmin ben ik - gezien de moderne stallen - ongerust over de stank", zegt ZMO-bestuurslid J.L. van Gorsel. "Maar met zeven industriële varkensmesterijen krijg je een stuk verstening van het buitengebied, waardoor bestaande landbouw bedrijven zich niet kunnen ontplooien. Een aantal grondeigenaren heeft goede zaken gedaan met de zeven aanvragers, maar voor de totale land en tuinbouw op Tholen is deze grootschalige ontwikkeling een slechte zaak." De Vossemeerse akkerbouwer en landbouwvoorman heeft zelf ook één van de voorbedrukte bezwaar schriften ondertekend, al wegen de vier punten (1. stankhinder/geluids- overlast, 2. schade recreatieve func ties, 3. overlast ongedierte, 4. bestaande bedrijven de dupe) beslist niet even zwaar. "De grootschalige ontwikkeling vind ik ongelukkig omdat het zijn weerslag geeft op bestaande bedrijven. Daar hebben we als ZMO zorgen over. Over de stankhinder ben ik niet ongerust. Ik heb pas nog een nieuwe stal in Mid- delhamis bezocht en met afzuiging valt er heel wat te doen. Je ruikt bij na niets. En tegen drijfmest hebben we evenmin bezwaren. Dat gebrui ken we als landbouw toch al en dat blijven we doen als dat qua kosten interessant is. Verkeershinder speelt bij de ZMO ook niet, want we praten over openbare wegen die voor ieder een toegankelijk zijn. Maar het plat teland loopt door zo'n ontwikkeling vol en bestaande ondernemingen worden erdoor beknot. Wij willen mogelijkheden openhouden voor Thoolse landbouwers die als neven tak varkens gaan mesten. Wanneer iemand uit Oost-Brabant een bestaand bedrijf op Tholen koopt en daar varkens begint, is dat mogelijk. Tegen grondgebonden bedrijven zeggen we accoord. Maar niet door een stuk grond aan te kopen, al zijn de eigenaren daar ontegenzeggelijk goed mee geweest. Maar wij moeten oog hebben voor de gehele land- en tuinbouw." Volgens Van Gorsel zou een con centratie van varkensbedrijven beter in te passen zijn, dan de nu gesprei de ligging in de Weihoek. Ten aanzien van de mestproblema tiek legt de ZMO-bestuurder uit, dat ieder van de zeven aanvragers leve ringscontracten zal moeten kunnen tonen. Voor Schepers Hage b.v. uit St. Annaland is dat geen probleem omdat dhr. Hage voldoende grond heeft op Tholen, maar de andere zes hebben dat niet. En wie de mest niet kwijt kan, moet volgens Van Gorsel een boete betalen. "Op Schouwen- Duiveland zijn er al problemen mee, want je mag maar 125 kilo fosfaat per hectare toevoegen en in 1995 wordt dat teruggebracht tot 110 kilo. Een kantoor in Assen voert controle uit op de mestbonnen. Wie zijn bedrijf verplaatst uit bijvoorbeeld Brabant naar Tholen, moet een kwart van zijn toegestane mesthoe- veelheid inleveren. Wanneer de J.L. van Gorsel nieuwe bedrijven hun mest op Tho len niet aan boeren kwijt kunnen - velen hebben al een vaste leveran cier - dan zou je best eens kunnen hebben, dat er mest naar Brabant teruggaat", aldus ZMO-bestuurder Van Gorsel. Europarlementariër mevr. J. Bogerd-Quaak uit Zaamslag en Tweede Kamerlid mevr. J. Jorritsma uit Middelburg zullen eind oktober een verkiezingsbijeenkomst van D'66 Tholen opluisteren. Voor de sprekers 's avonds gaan leden van de statenfractie van D'66 overdag op werkbezoek op Tholen. Zangverenigingen moeten hun uni forme kleding zelf betalen, dus waarom Concordia niet. Met die opmerking wees SGP-fractievoor- zitter H. Geluk in de Sint-Philips landse gemeenteraad een eenmalige bijdrage aan de muziekvereniging van de hand. Omdat de andere frac ties wél bereid waren om 9250 gul den op tafel te leggen, kan Concor dia toch in het nieuw. "Het is hard nodig, want ik heb zelf gezien dat de huidige pakken versle ten zijn", zei mevrouw J.W. Verstra- te-Stols (PVAB). Ze wees erop dat de vereniging veel acties houdt om geld bij elkaar te krijgen èn boven dien de leden om een eigen bijdrage van 100 gulden vraagt. Op die manier zorgt Concordia zelf voor bijna 77% van de benodigde 40.000 gulden. De vergelijking met de zang gaat volgens mevrouw Verstrate niet op. "Zij maken de kleding - die voor meer doeleinden te gebruiken is - meestal zelf, dus dat is een stuk goedkoper." Wat de uniformen voor Concordia betreft was ze duidelijk: "Van ons mag u ze bestellen." CDA'er L.C. Vroegop zei dat uni formen voor een muziekvereniging altijd een probleem zijn door het verloop onder met name de jeugdige leden. "Ze passen een ander niet altijd." Hij wees erop dat Concordia heel wat voor de gemeenschap doet. Al was het alleen maar het maande lijks ophalen van oud papier, waar voor ze overigens ook weer een ver goeding krijgt. Concordia maakte maandag een muzikale rondgang door het dorp. Ook 21 september is dat de bedoe ling, dan wordt eveneens een con cert gegeven. En op 15 oktober organiseert de muziekvereniging een bazar. DEALER Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 3