32/9 Basisplan zoet water in actie Poortvliet loopt te hoop tegen 35.528 varkens AOV wil met de gevestigde politiek samenwerken in raad Stichting wil de Annewas steun bieden Landbouw wil af van slagbomen NOG GEEN ABONNEE? BEL 01665-2752 Waterschap bestrijdt droogte met 600 miljoen liter water Oprichting Thoolse afdeling ouderenpartij een feit Donderdag 25 augustus 1994 50e jaargang no. 41 en u krijgt elke donderdag de Eendrachtbode in huis. Maak nu al kennis met de nieuwe najaarscollectie Het waterschap Tholen is erg tevreden over het nieuwe basisplan watervoorziening. Volgens hoofd technische dienst J.A. Dees heeft het plan zich deze zomer al bewe zen: "We hebben van juli tot en met de eerste weken van augustus 600.000 ivdbieke meter zoet water ingelaten. Zelfs de delen die nog niet helemaal operationeel waren, hebben we toch aan het werk kunnen krijgen." Zelfs boe ren die geen voorstander van het zoetwaterplan zijn, maakten gretig gebruik van het ingelaten water om hun gewassen te laven. Zout Op verzoek 427 bezwaren tegen milieuvergunning C.P. de Rijke en mevrouw M. Geuze-Joosse hebben gisterenmorgen op het gemeentehuis in Sint-Maartens dijk 427 bezwaarschriften afgeleverd tegen het afgeven van een milieuvergunning voor zeven grote varkensmes- terijen met ruim 35.000 varkens. Gemeentevoorlichter F.A.RM. Bakx nam ze in ontvangst en deelde vast mee dat in ieder geval een hoorzitting wordt gehouden. "Pri ma", aldus De Rijke die meteen een ontvangstbewijs voor de bezwaren vroeg. Portemonnee Mammoet "We willen de mensen die bij Kamerverkiezingen op het Algemeen Ouderen Verbond gestemd hebben, onder dak bieden in een raadsfractie. Op die manier hoeven ze niet terug naar hun oude partij." Zo motiveert L.J. van Doom uit Scherpenisse de deelname van het AOV aan de gemeenteraadsverkiezingen op Tholen en Sint-Philips land. Gisteren is daartoe een afdeling opgericht van de ouderenpartij, die in mei 255 stemmen kreeg. Samenwerking Varkens Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG SintAnnaland Telefoon 01665-2752 b.g.g. 3474 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Cobrant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 24,25 per halfjaar. Per jaar 44,35, per post 56,75 per jaar. Losse nummers 1,70. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,43 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 9,- contant. Exclusief btw op rekening 10,-. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Er is een nieuwe stichting in het leven geroepen om gezinsvervan gend tehuis de Annewas in Sint Annaland financieel te ondersteu nen. Maandag passeerde de oprich tingsakte bij de Thoolse notaris Schot. Hiet initiatief voor de stich ting kwam van de bestuurscommis sie van het tehuis. "De Annewas is een onderdeel van de provinciale stichting Zeeland voor Philadelphia woonvormen", legt bestuurslid J.L. Duijzer uit Tholen uit. "Er wordt steeds meer gekort op subsidies. Er wordt ook wel eens gecollecteerd en er worden giften gedaan aan de Annewas. Maar tot nu toe verdween dat geld allemaal in de grote pot. En dat is niet de bedoeling. De mensen geven in eerste instantie geld voor de Annewas en niet voor de overige tehuizen van de stichting. Daarom is de stichting Vrienden van de Anne was in het leven geroepen." Het doel van de kersverse stichting is de din gen die niet voor subsidie in aan merking komen, maar die het leven van de bewoners zoveel aangenamer maken, te bekostigen. "Denk bij voorbeeld maar eens aan het busje. Zonder dat vervoermiddel kunnen de bewoners veel minder doen. Maar de wagen heeft ook onderhoud en soms reparatie nodig. Dat wordt uit geen enkele pot betaald. Daar kunnen wij dan voor zorgen", zegt Duijzer. "Vergelijk het maar met Vrienden van de Schutse. Dat is het zelfde principe." Woensdagavond werd de eerste bestuursvergadering belegd in de Annewas. Zo konden ook de bewo ners en begeleiders kennis maken met de nieuwe stichting. Het bestuur bestaat uit: voorzitter P. Voorwin den uit Sint-Philipsland, secreta ris/penningmeester mevr. M.J. Krij- ger-Speijer uit Poortvliet, W.P. Goedegebuure uit Sint-Annaland en mevr. A. van de Sande-Sinke en J.L. Duijzer uit Tholen. ENGELSMAN eXan DRIEL St Annaland, Voorstraat 15, Tel. 01665-2490 woensdagmiddag gesloten Vervangend hoofd technische dienst L. Begthel van het waterschap bij één van de pompen die het hart van het zoetwatersysteem vormen. Advertentie I.M. Over het basisplan watervoorzie ning is de afgelopen jaren al veel gediscussieerd. Het waterschap leg de dit systeem van brede sloten aan om de boeren de kans te geven hun land te beregenen. Daarnaast zou het plan voor een meer constant water peil op Tholen en Sint-Philipsland moeten zorgen. Volgens het water schap is dat voor alle inwoners van belang. Het zou voorkomen dat wegen en huizen verzakken door het veranderen van het grondwaterpeil. De kosten voor het plan worden dan ook uitgesmeerd over de hele bevol king. Een aantal boeren, maar ook andere Tholenaren vonden het een overbodig en duur plan. Daarnaast waren veel agrariërs niet zo zeker van de kwaliteit van het water. Zout grondwater zorgt ervoor dat op som mige plaatsen gewassen maar moei lijk vanuit een sloot beregend kun nen worden. Het basisplan werkt al op Sint-Phi lipsland en op Tholen bijna hele maal, maar het zijn slechts de hoofd watergangen. Het zogenaamde ver dichtingsplan moet ervoor zorgen dat er meer kleinere sloten zoet water naar diverse landbouwperce- len leiden. Op Sint-Philipsland is dit plan voorlopig afgewezen en op Tholen is het nog niet aan de orde geweest. Op dit moment is het zout gehalte van het water op een aantal plaatsen nog twee tot drie keer te hoog. Dat komt door het zoute grondwater. "Als het verdichtings plan er is, kunnen we - op verzoek van degenen die dat willen - de watergangen doorspoelen zodat het zoutgehalte naar beneden gaat", legt Dees uit. "Het water van het Zoom meer dat we daarvoor gebruiken, is op dit moment van een prima kwali teit. Het zoutgehalte is zelfs laag, zo'n 325 milligram chloride per liter. Rijkswaterstaat levert daarmee beter water dan was beloofd. Er is name lijk met de minister afgesproken dat er gestuurd wordt op maximaal 450 milligram." Volgens Dees is het zoutgehalte van het water in het Zoommeer accepta bel genoeg om er gewassen mee te beregenen. Het feit dat het basisplan op Tholen nog niet helemaal werkte, weerhield het waterschap er niet van om tij dens de droogte van half juni tot en met juli water in te nemen. In totaal zo'n 600 miljoen liter. Het proefge bied Tholen (inclusief bemalingsge- bied de Eendracht) en deelgebied noord (van Oud-Vossemeer tot aan Sint-Annaland) werkten al hele maal. Maar op verzoek van diverse boeren heeft het waterschap ook deelgebied west (richting Sint- Maartensdijk en Stavenisse) van extra water voorzien. "Daarvoor waren wel wat kunstgre pen nodig", legt waarnemend hoofd technische dienst L. Begthel uit. "De pompen werken nog niet allemaal en zo moesten we bij de Bosweg in Sint-Annaland iets anders verzin nen. Eerst probeerden we het met twee tractoren van de firma Gunter, maar die leverden niet genoeg capa citeit. Daarna hebben we er twee andere pompen opgezet. Eén van de brandweer en één van onszelf. Ze werden aangedreven door een aggregaat van het bedrijf Oerle- mans." Vier onderbemalingen, waaronder de twee aan de Bosweg, werden dinsdagmorgen getest. Alles bleek in orde, net als bij de twee overige aan de Annavosdijk te Sint-Anna land en de Kruijtenburgsedijk te Poortvliet. ZIE VERDER PAG. 3 De burgemeester noch de wethou ders wilden de bezwaarschriften aanpakken. "Het gemeentebestuur vindt dat dit de normale procedure is, het is niet uitzonderlijk genoeg", legde Baxk uit. "Men wil geen onderscheid maken, want je kunt de bezwaarschriften tenslotte ook opsturen." Van die gelegenheid heeft een tiental inwoners inmiddels gebruik gemaakt. Vandaag is de laatste dag dat bezwaren ingediend kunnen worden. De Rijke vertelde Bakx dat er geen sprake is van een actiegroep, zoals elders in de provincie. Hij bekriti seerde het feit dat het ontwerp besluit over de vergunningverlening middenin de vakantie is gepubli ceerd (in de EB van 28 juli - red.), wanneer "80% van de Nederlanders met vakantie is." Ook meldde hij dat sommige ondertekenaars zelf pun ten hebben toegevoegd aan de voor gedrukte bezwaarschriften. De Tholenaar, die aan de Kadijk woont, krijgt een varkensstal op kor te afstand van zijn bedrijf. De aan de Bram Groenewegeweg wonende mevr. Geuze kan er zelfs drie ver wachten. "Mijn man is vorige week op het gemeentehuis de stukken gaan bekijken en toen geweldig geschrokken", vertelt ze. "We komen midden in de stank te zitten." Geuze nam contact op met De Rijke, die zelf ook juist aan een bezwaar schrift werkte. Ze besloten de bewo ners van de Weihoek, waar vijf van de zeven stallen komen, te benade ren. Geuze vond dat niet massaal genoeg en betrok er ook Poortvliet bij. In het dorp werden vrijdag 500 brieven verspreid met als kop 'Mes- terijen kost wat kost tegenhouden'. Maandag- en dinsdagavond zijn ze opgehaald en bijna iedereen deed dus mee. "In de polder had ik er maar één die niet wilde tekenen", zegt mevr. Geuze. "Anderen stonden al met de portemonnee klaar om bij te dragen in de kosten, zo blij waren ze dat er wat gaat gebeuren." De aangevoerde bezwaren zijn: beperking van het woongenot door stank, geluidsoverlast, overlast van ongedierte; schade aan de recreatie ve functies van het gebied zoals boerderijcampings en fietsers. Boe ren voeren verder nog aan dat door de komst van de varkens de grens van de toegestane ammoniakuitstoot bereikt wordt, waardoor bestaande bedrijven in de toekomst niet kun nen uitbreiden. De Rijke wijst erop, dat het om mammoetbedrijven gaat, en niet om boerenbedrijven die verplaatst wor den. Werkgelegenheid levert het niet op, één bedrijfsleider per stal is voldoende. "Het gaat om multinatio nals die de dienst uitmaken. Bij aan vragen in Steenbergen en Zeeuws- Vlaanderen kom je dezelfde namen tegen", aldus De Rijke. Hij noemt het toenemde verkeer over de pol derwegen, die daardoor kapot zullen gaan. "Het waterschap moet ze her stellen en zal de kosten op de inwo ners verhalen." Tegenover de zoge naamde groen-labelstal staat hij sceptisch: "Die zou de uitstoot met de helft reduceren, maar dit is een pas ontwikkelde stal die nog ner gens is gebouwd. Dus moeten we afwachten. Geuze weet uit ervaring - hij heeft een stal met 500 varkens vlakbij staan - hoe het kan stinken als de wind in een bepaalde hoek zit. "En dat zijn 500 varkens, maar de klein ste van de aanvragen die er nu ligt gaat over 3264 varkens. Dat is ruim zes keer zoveel." Zijn vrouw ziet nog een ander gevaar: "Wat te den ken van varkenspest en mond- en klauwzeer?" Pot-Meijerfonds. Het Pot-Meijer- fonds heeft over 1993 een batig sal do geboekt van 2439,81 gulden. De inkomsten bedroegen 6775,81 gul den en de uitgaven 4336 gulden. Het fonds is bedoeld om hulp te ver strekken aan zieken, herstellenden, zwakken en behoeftigen in de gemeente Tholen. Het batig saldo is toegevoegd aan de reserve bij standsuitkeringen van de gemeente. Kapitaal plus reserve bedragen op dit moment 82.524,84 gulden. Achterstraat in Sint-Philipsland op de schop Tholen en Sint-Philipsland krijgen vijf ton voor stads- en dorpsvernieuwing Bedrijven werpen zich op viezigheid en stank in gft- rolemmers Dig Hage bouwt radio modelvliegtuigen en vliegt er ook mee Auto's en tractoren betrokken bij serie aanrijdingen op Tholen Tholen verkoopt industriegrond Verenigingen tevreden ondanks rustige zomermarkt in Poortvliet Debutant Noad '67 kaapt Eendrachtcup voor neus WHS weg Deelnemers zwemtocht hebben moeite zich te oriënteren op Schelphoek Topscorer Adrie Smits van SC Stavenisse blikt vooruit op voetbalcompetitie Alleen Smerdiek bereikt tweede ronde KNVB-beker IS DE WETGEVER BLIND EN DE RECHTER DOOF, HOE WIL MEN DAN ZUN RECHT VERKRIJGEN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Het landbouwschap heeft rijkswa terstaat gevraagd de slagbomen op de Oesterdam weg te halen. Deze zijn geplaatst om automobilisten te weren van de parallelweg. De bomen zouden vaak niet, of slecht, werken zodat landbouwverkeer noodgedwongen over de autoweg moet. En dat zorgt dan weer voor gevaarlijke situaties in het verkeer. Het landbouwschap vindt dat een geheel of gedeeltelijk verbod voor autoverkeer op de parallelweg voor de hand ligt. Maar dat verbod bestaat al, want er zijn verkeersbor den geplaatst die de weg in feite tot een fietspad maken. Een andere oplossing zou het maken van een verkeerssluis zijn. De slagbomen zijn drie jaar geleden op advies van de politie geplaatst omdat auto's massaal over de weg reden en er parkeerden. Landbou wers kunnen de bomen openen door een speciale kaart te gebruiken of een code in te toetsen. De bestu- ringsapparatuur is erg gevoelig, zodat nogal eens storingen optreden. De slagbomen worden met grote regelmaat vernield, wat de provincie jaarlijks zo'n 30.000 gulden kost. De 57-jarige Van Doorn, fruitteler van beroep, vindt dat het handhaven van de leefbaarheid - voor jong en oud - op Tholen en Sint-Philipsland voor het AOV een belangrijk punt moet zijn. En mevrouw M.H. Schot- de Hoog (54) uit Tholen ziet een soort waakhondfunctie weggelegd waar het voorzieningen voor oude ren betreft. "Ze zijn nu op een rede lijk peil. Dat willen we zo houden en waar mogelijk verbeteren." Ze was nog geen vijftig toen ze bij de Anbo (ouderenbond) betrokken raakte. "Dan zie je pas wat er leeft. Ik behar tig er nu de belangen van de ouderen en dat kan het AOV ook in de gemeenteraad doen." De Thoolse is bereid om, indien zich niemand anders aandient, lijsttrekker te wor den. "Maar er hebben zich al leden gemeld die op de kandidatenlijst willen staan." Van Doorn raakte dit voorjaar in de ban van de ouderenpartij. "Ik volg de politiek nauwgezet op televisie en in de kranten en kan me redelijk in het program van het AOV vin den." Met de Kamerverkiezingen in zicht zocht de Scherpenissenaar contact met het AOV. Hij haalde bij de Zeeuwse secretaris W.M. Quist (een oud-Tholenaar, hij is geboren in Poortvliet) in Middelburg propa gandamateriaal op en verspreidde dat op Tholen. Mevrouw Schot kwam met Quist in contact tijdens een politieke forummiddag die de Anbo Tholen in verband met de ver kiezingen organiseerde. Heel haar leven stemde ze op dezelfde partij, maar toen ze merkte dat ook die geen uitkomst bracht, koos ze voor het AOV. Van Doorn en mevrouw Schot ver wachten dat het AOV een zetel in de gemeenteraad zal halen. "Maar we claimen niets, want we hebben er geen aanwijzingen voor", zegt Van Doom. Mevrouw Schot verwacht dat het landelijke succes - het AOV debuteerde met zes zetels in de Tweede Kamer - positief zal werken op het aantal Thoolse stemmen. "Voor ouderen moet het toch posi tief zijn dat we dichterbij de politiek zitten. Vooral bij de uitwerking van het beleid zullen we de vinger aan de pols moeten houden." Het AOV richt zich niet op een bepaalde partij om daar kiezers weg te halen. "Ze kunnen overal vandaan komen. Ik ken zelfs een SGP'er die in mei op het AOV heeft gestemd", vertelt Van Doom. "In de raad wil len we geen scherpslijperij, maar een constructieve samenwerking met de gevestigde partijen." Dat de leefbaarheid op Tholen en Sint-Philipsland voor jong en oud achteruit gaat, illustreert het tweetal met een handvol voorbeelden. Het verdwijnen van de wijkgebouwen van de kruisvereniging, van een wijkverpleegkundige en een politie agent in elke plaats. Geen alternatief voor tijdens de vakantie gesloten postagentschappen. "De zorg wordt alsmaar anoniemer en bureaucrati- scher", zegt Van Doom. Mevrouw Schot hecht aan een veiliger gevoel voor de inwoners, en aan herstel van de oude waarden en normen. "Er moet meer politie op straat verschij nen om de criminaliteit tegen te gaan. En een drugsfabriekje, waar laatst sprake van was, daar zitten we niet op te wachten." De politiek moet zich niet zomaar neerleggen bij geprestenteerde voor stellen of regelingen, vindt Van Doom. "Neem nou de grote var kensfokkerijen. Ik vind dat het onderste uit de kan gehaald moet worden om de komst daarvan tegen te gaan. Wie denkt dat het wel mee valt, moet maar eens in het Gronin ger Oldambt of de Flevopolder gaan kijken. En als het juridisch niet te stoppen is, dan verlies je het maar. Maar probéér in ieder geval iets." Een kritische benadering van bedrij ven die zich in de gemeente willen vestigen, is volgens Van Doom op zijn plaats. Het toeristisch fietspad langs de Oosterscheldedijk is door de gemeente gerealiseerd met een flin ke overheidssubsidie. "Daar wordt hoog over opgegeven. Maar het fietspad langs de provinciale weg naar Stavenisse, wat voor veel inwo ners van belang is, komt er maar niet. Dat is een slechte zaak", geeft Van Doom een ander voorbeeld. "Het realiseren van voorzieningen is beslist een kwestie van inzet, dat hoeft niet altijd wat te kosten. Het AOV wil dat er moeite gedaan wordt om iets te regelen." Van Doom vindt het niet goed dat de ambtenaren een steeds sterkere posi tie krijgen ten opzichte van de geko zenen. "De politiek moet juist weer een aanspreekpunt worden naar de burgers toe." De twee AOV'ers benadrukken dat hun partij niet uitsluitend de belan gen van de ouderen op het oog heeft. "Deze lopen immers vaak parallel met de belangen van anderen. Bovendien zijn de jongeren de ouderen van de toekomst", aldus mevrouw Schot. Tholen wordt de eerste Zeeuwse gemeente waar het AOV aan de raadsverkiezingen zal meedoen. Op 27 september moet daarvoor de kan didatenlijst worden ingediend. De ouderenpartij wil volgend jaar ook deelnemen aan de verkiezingen voor provinciale staten. Mevrouw M.H. Schot-de Hoog is eventueel bereid lijsttrekker te worden voor het Algemeen Ouderen Verbond.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 1