Blauwdruk voor drugslab Tholen Nadruk op bouwen goedkope huizen 'Echt braderie weer' zorgt voor veel toeloop in Sint-Annaland Groei bedrijven op Tholen blijft laag Verbrande erwten en uien verplaatst Winkels houden actie voor Ruanda Vereniging is tegen wet op verhaalsplicht Drukke, gezellige dag en ook goede zaken deelnemers De braderie Meer vertrek dan vestiging Drogist koopt bankgebouw in St.Philipsland PARTICULIERE THUISVERPLEGING Tholenaren op jeugdkamp in Sportpunt Donderdag 18 augustus 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Zeeuws advies haaks op rijksbeleid In de Oosterschelderegio, waarvan Tholen en Sint-Phi- lipsland deel uitmaken, zouden volgend jaar 168 gesubsi dieerde woningen gebouwd moeten worden. Het door de provincie aan de staatssecretaris uitgebrachte verdeelad- vies noemt 197 huizen voor 1996, 196 voor 1997 en 181 voor 1998. Goedkope sector Steden Tevreden gezichten in Sint-Annaland, waar de braderie zaterdag voor een hele drukte zorgde. Het was dan ook echt braderieweer: regelmatig zon, met een windje erbij dat het fris maakte als'de zon even niet scheen. De onge veer negentig standhouders deden ook goede zaken. Slagroomtaarten Uitverkocht Fotoprijsvraag Er verlaten meer bedrijven Tholen en Sint-Philipsland dan dat er bij komen. Dat blijkt uit de bedrijvendynamiek 1993 van de kamer van koophandel voor Midden- en Noord-Zeeland. Dat het aantal bedrijven op Tholen en Sint-Philipsland desondanks groeit, is te danken aan de hoeveelheid nieuw opgerichte zaken. Banenverlies Wenst u Broei oorzaak tweemaal nablussen Het industrieterrein Welgelegen bij Tholen blijkt ook in trek bij een pro ducent van stimulerende middelen. Een maand geleden was er in de PZC al sprake van dat een Breda- naar, die 'van handel in XTC wordt verdacht', zijn oog had laten vallen op Thoolse bouwgrond. Afgelopen zaterdag kopte NRC Handelsblad op de binnenpagina zelfs 'Drugsproducent wil fabriek bouwen in Tholen.' Het gaat om de 38-jarige Robert Hollemans die volgens het artikel in NRC de blauwdrukken voor de fabriek in Tholen al klaar heeft. Hollemans wil geen verboden stof fen maken maar wel andere 'chemi sche genotmiddelen'. Op vijf wil hij patent aanvragen. Volgens het arti kel is Hollemans goed thuis in de wereld van de opwekkende pillen. 'Hij maakte XTC toen dat nog niet verboden was en later MDEA', dat in disco's populair zou worden. Hollemans kwam in 1978 in Amster dam in aanraking met drugs. 'Enigs zins beschroomd vertelt hij dat zijn escapades op het criminle pad hem veroordelingen opleverden wegens diefstal en inbraak. De criminaliteit trok hem uiteindelijk minder dan de chemie. Na zelfstudie begon hij te experimenteren met de bereiding van chemische drugs,' aldus NRC Handelsblad. Hollemans ziet brood in de produc tie van de chemische pilletjes omdat er volgens hem behoefte aan is. 'Mijn ideaal is een door de staat gecontroleerd bedrijf. Bij controle is iedereen gebaat. Want op het ogenblik zijn vooral criminelen op deze markt actief.' De optie op de grond in Welgelegen is volgens gemeentevoorlichter F.A.P.M. Bakx al vergeven. Gevraagd of de gemeente de fabriek van Hollemans zou hebben gewei gerd als de grond nog vrij zou zijn geweest, antwoordt Bakx in NRC:'Nee want in principe kunnen we niemand verbieden om een stof te maken die niet verboden is. In 1995 moet de nadruk liggen op woningen tot 154.000 gulden in de sociale sector 144). Het jaar daarop zouden in die sector 99 huizen tot stand moeten komen, tegen 98 mid- deldure huizen 154.000 tot 220.000 gulden). Laatstgenoemde categorie zou in 1997 de nadruk moeten krij gen (121), terwijl er in 1998 opnieuw van een evenwicht sprake is: 90 tegen 91. Voor de eerste drie van de vier genoemde jaren zou de Oosterschelderegio respectievelijk 1.050.000 gulden, 1.195.000 gulden en 1.190.000 gulden moeten krij gen. In alle gevallen wordt in plaats van subsidie een stimuleringspremie van 5000 gulden per woning toege kend. De provinciale commissie voor de volkshuisvesting (PCV) adviseert om een accent te leggen op de bij- De vereniging anti-verhaalsbeleid (VAV) heeft een steunpunt voor Zeeland en West-Brabant gekregen. De contactpersoon is M. v.d. Reest, Korte Schoolstraat 7 in Sint-Philips- land. De VAV richt zich tegen de wet op de verhaalsplicht, ingegaan in 1992 en bedacht door voormalig staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken. De wet houdt in dat van gescheiden mensen één van hen moet gaan betalen voor de ex-part ner als die in de bijstand terecht is gekomen. Dat kan betekenen dat mensen die elkaar jaren niet meer hebben gezien, nu plotseling weer pijnlijk met elkaar geconfronteerd worden. De VAV streeft naar afschaffing van de wet; direct of desnoods in stappen. Daarbij wil de vereniging eenheid in de richtlijnen wat betreft het beleid in alle gemeenten. De duur van het verha len moet volgens de VAV beperkt zijn. De huidige twaalf jaar vindt ze veel te lang. Een eventuele nieuwe partner zou niet (indirect) mee moe ten betalen, vindt de vereniging. Bovendien zou bij een echtschei ding de reden goed bekeken moeten worden om na te gaan of er op more le gronden nog wel sprake mag zijn van verhaal. Dit zou bijvoorbeeld het geval kunnen zijn bij partners die mishandeld zijn of als er incest met de kinderen is gepleegd. De VAV geeft ook adviezen aan men sen die met de wet te maken krijgen. dragen in de goedkope sector. Voor knelpunten moet meer dan 5000 gulden bijgedragen kunnen worden. De commissie vindt dat de gemeen telijke planningslijsten uitgangspunt moeten zijn voor de concrete verde ling. Projecten voor ouderenhuis vesting en vervanging in het kader van de stads- en dorpsvernieuwing zouden daarbij bepalend moeten zijn. Hoewel de rijksoverheid vindt dat nieuwbouw in de goedkope sector in Zeeland niet nodig is, adviseert de PCV tóch een groot deel van de geldmiddelen daarvoor te gebrui ken. De gemeentelijke planningslijsten laten zien dat er een behoorlijke behoefte aan goedkope woningen is en er doen zich met name in deze sector knelpunten voor. In het advies wordt het opvallend genoemd, dat de nadruk bij de rijks berekeningen voor Zeeland niet lan ger ligt op de vervangingsbehoefte in de sociale sector, maar op de uit breidingsbehoefte in de middeldure sector. Vooral de grotere projecten zullen, zonder bijdrage, nauwelijks gereali seerd kunnen worden, aldus de PCV. Dat ziet de subsidies liever besteed aan ouderenhuisvesting en stads- en dorpsvernieuwing, dan aan middeldure woningen. Daar zou zelfs meer dan 5000 gulden beschik baar voor moeten komen, ten koste van het aantal. Van de 415 premies die voor 1995 beschikbaar zijn, zou het wenselijk zijn dat tenminste 275 werkelijke woningen gebouwd wor den. Voor het verbeteren van woningen zouden met name projecten in de steden - in de Oosterschelderegio: Goes - premies moeten krijgen, aldus de PCV. Die wil de stimule ringspremies als volgt verdelen: Oosterschelderegio 10, Walcheren 24 en Zeeuws-Vlaanderen 14. Voor woonwagens zou voor deze regio één budget beschikbaar moeten komen. In de planning voor de sociale sector heeft de provincie ondermeer reke ning gehouden met het woonzorg complex in Sint-Maartensdijk (40 woningen), zes huurwoningen voor bejaarden in Sint-Philipsland (De Luyster IV) en drie middeldure koopwoningen in de Julianastraat te Sint-Philipsland (in het kader van dorpsvernieuwing). Grabbelen is altijd interessant op een braderie. "Ik heb meerdere deelnemers gesproken en die waren tevreden over hun verkopen", vertelt pen ningmeester W. Bazen van midden standsvereniging Activa. In de stand van modehuis Pleune onderschrijft mevrouw Potappel dat: "Vooral van morgen is er flink verkocht." C. van Winkelen van boekhandel Heijboer daarentegen heeft het 's morgens juist niet zo druk gehad. Maar 's middags loopt het lekker. Op het Havenplein markeren de ker misattracties het begin van de brade rie. De jeugd maakt er veelvuldig gebruik van. In de Voorstraat zitten de terrassen regelmatig vol. GézelTig kletsend onderbreken de bezoekers hun wandeling over de braderie om wat te drinken. De barbecue bij sla ger Slager draait op volle toeren, evenals de oliebollenpan van bakker Van der Maas. En C. Moerland pro beert klompen in allerhande kleuren te slijten. Tussen de middenstanders hebben verenigingen een stek gevonden. Zij willen de clubkas spekken. Zoals schietvereniging Prinses Juliana, waar een luchtbuks te winnen is met het raden naar het aantal patronen in een pot. Tafeltennisvereniging Smash '76 is met liefst vier attracties present in de Voorstraat: een tafel tennisspel, enveloppen trekken, muntwerpen in een aquarium en een fotoraadwedstrijd. De slagroomtaar ten bij deze raadwedstrijd werden gewonnen door Anné Sturris (Weststr.), Peter Saarloos (Tuinstr.) en Peter Scherpenisse (Casem- brootstr.). Een onophoudelijke stroom mensen slentert langs de kramen. Muzikan ten van Accelerando brengen vrolij ke deuntjes ten gehore. Een groepje meisjes zoekt bij een Zuid-Ameri kaan kleurige lintjes uit. Het luchtkussen en de zeephelling op de Ring zijn ongekend populair bij de jeugd. Op de helling mogen ze geen schoenen aan, die staan dan ook in grote aantallen aan de kant van de straat. De grabbelton van Woord en Daad, die vlakbij staat, is 's avonds uitverkocht. Verderop gaan bij de plattelandsvrouwen de poffertjes nog beter van de hand dan een jaar geleden. En ook de verlo ting is goed. Aan de kant speelt een jongeman gitaar. Midden op straat probeert een fotograaf, met een kwinkslag, de naderende braderiegangers te bewegen te poseren voor een foto. De Anib is tevreden, want men ver kocht 200 loten meer dan vorig jaar. Na de koekepannen bij Potter, de boeken bij Heijboer en de kurken bij visclub De Zeebaars komen de standjes van de snuffelmarkt. Ook zij trekken heel wat nieuwsgierigen. Bij rijwielhandelaar D. Bruijnzeel in de Nieuwstraat kan geraden worden naar het gewicht van een bakfietsje. Zes mensen hadden het goed: 15,3 kilo. J. Hartog uit de Bierensstraat werd uitgeloot als winnaar van de herenfiets. Even verderop heeft bak ker Slager zijn terras. Het zit vol, de mensen komen immers voor de gezelligheid. Dat blijkt ook na afloop van de braderie, als het in de cafés tot in de kleine uurtjes druk blijft. Streekmuseum De Meestoof had, ondanks de ligging buiten het brade riecircuit, beslist niet over belang stelling te klagen. "De mensen ston den soms gewoon in de rij in de gang. We raakten de tel kwijt, want er waren er op momenten wel 400 tegelijk binnen", vertelt Wil Nelisse. Het ouderwetse snoepgoed in het winkeltje op de zolder was 's avonds bijna uitverkocht. Ook werden er 350 kilo appels en een fikse hoe veelheid pruimen aan de man gebracht. "Appels zijn er 's middags nog zes kisten geplukt en pruimen zijn tot vier keer toe bijgehaald." Voor de - eenmalige - snuffelmarkt hadden de vrijwilligers spullen aan gedragen. Er was goede animo voor; de overschot werd aan Accelerando cadeau gedaan voor de rommel markt. In de oude boeken doken ook regelmatig mensen. Tekenares/schilderes A. Boxhoorn had over belangstelling niet te kla gen, evenmin als de overige dames die zich met handwerktechnieken bezig hielden. Na loting werd de familie Roeland uit de Burg. Smith- straat eigenaar van een pop, die de naam Anna bleek te hebben. De zus jes Fase uit de Raiffeisenstraat won nen het konijn met hok. Het dier heette Wipstaart. De Meestoof houdt bruto zo'n 2500 gulden over. Aan de fotoprijsvraag van de bijna vijftigjarige Eendrachtbode deden 291 mensen mee. De foto's 3 en 5 leverden de meeste problemen op, zodat er al heel wat deelnemers afvielen. De scheidsrechtersoplci- ding voor de voetbalsport werd door velen aangezien voor de jeugdlei dersopleiding. En de brandweer won de eerste prijs niet bij het eilan- delijk kampioenschap, maar bij een regionale wedstrijd in Oudenbosch. Foto 1 was ook niet voor iedereen vanzelfsprekend, maar het dokters echtpaar Noteboom staat er voor de deur van de huidige woning in Tho len. Foto 2 hadden de meesten goed: de deelnemers aan de avondwandel vierdaagse lopen in de Plaatweg. Ook foto 4 wisten de meeste deelne mers goed te raden: de inmiddels afgebroken Cebeco-loods stond aan het Havenplein. Uit de goede oplossingen werden drie Sint-Annalandse prijswinnaars getrokken: de taart ging naar C. van Vossen uit de Bierensstraat, het boek Eilandbewoners naar Kooij- man van de Oude Zeedijk en het abonnement naar Nelleke Hage uit de Raiffeisenstraat. Sint-Annalandse braderie, daar was ik deze keer met Loes en Ton, en met ons Mie. 't Was heerlijk, prachtig weer. Het was daar echt gezellig druk. We moesten d'auto kwijt. Toch vonden wij, met veel geluk, parkeergelegenheid. We stonden op de havendijk hoog boven alles uit. Van daar was het een mooie kijk en hoorden het feestgeluid. Naar rechts zag ik het kadeplein en links de braderie. "We moeten op de kaai niet zijn. We gaan naar links", zei Mie. P.M. van Eekelen, Bergen op Zoom Dus wij naar links. De trappen af. Textiel was er in overvloed. De drukke straten in. Het was gelukkig niet zo laf. Begonnen bij 't begin. Er was ook tweede keus in onder- en in bovengoed. Men mocht ook passen, heus. Wat daar te koop was en te zien. Je geloofde j'ogen niet. Van spelden tot een 'wasmachien' van tepel tot vergiet. 'k Zag oude boeken per dozijn, een plattebuis met pook, veel schilderijen, groot en klein, en fietsen zag ik ook. 'k Heb d'Eendrachtbode ook gezien. Daar stonden kleuters bij. Was dat 't gezin van Wim misschien? Ze keken trots en blij. Ook kermis was er en muziek. 'k Zag ook een rommel-'mart' met heel veel kitsch, maar geen antiek. Toch was het heel apart. Terrasjes waren er ook zat. En elke kastelein keek, of men nog te drinken had. 't Zij koffie, bier of wijn. Ik hoorde Engels, Duits en Frans en mensen uit Transvaal. Maar 'k hoorde ook m'n tante Jans. Zij sprak de Zeeuwse taal. Ik was hier voor de eerste keer, 'k bedoel de braderie. Maar volgend jaar ben ik er weer. Ik beloofde het ons Mie. 'Setalland' had een fijne dag. Verkopers waren blij en overal klonk blij gelach. Ik weet het. 'k Was er bij De groei van bedrijven is in de regio het laagste van heel Midden- en Noord-Zeeland: 6,9 procent. Vorig jaar werden er 83 bedrijven opge richt en gingen er 44 tenonder. Die winst wordt overschaduwd door een vertrekoverschot. Er gingen in 1993 dertien bedrijven weg en er kwamen er elf bij. Op Sint-Philipsland zijn er volgens de kamer van koophandel nu 96 bedrijven en op Tholen 898. Daarbij komt nog eens dat Tholen vorig jaar een ongunstig werkgele- genheidsverloop had. Door opheffing of vertrek van bedrijven gingen er 25 banen verloren en op Sint-Philipsland QQn. Alleen de ste den Middelburg en Vlissingen met een verlies van respectievelijk 93 en 68 arbeidsplaatsen steken hier bovenuit. De toename van bedrijven is op Sint-Philipsland relatief hoger dan het gemiddelde voor Midden- en Noord-Zeeland; namelijk 6,3 procent. Op Tholen is dat lager, 3,5 procent. De relatief hoogste groei hadden Veere en Duiveland. De groei was te zien in de detailhandel en de dienstverlening. Noord- en Midden-Zeeland vertoonde in 1993 Het postagentschap van Sint-Phi lipsland wordt verplaatst naar het voormalige bankgebouw aan de Schoolstraat. De heer N.J.G. Jansen wil het gebouw van de gemeente kopen, om er zijn winkel in te kun nen onderbrengen. Woensdag beslist de gemeenteraad over de ver koop. Op 22 september moet de nieuwe winkel open, aldus Jansen. De drogist zit in zijn huidige pand aan de Voorstraat te krap. Uitbrei den zou alleen naar achteren kun nen, maar dan ontstaat een lange smalle pijp. Van 50 m2 krijgt Jansen in het nieuwe pand 180 m2 netto winkeloppervlak. "We willen het assortiment uitbreiden en denken daarbij aan speelgoed voor kinderen tot 12 jaar en kantoorartikelen. Ver der wil PTT Post graag het agent schap moderniseren. Zo za'l er een open balie komen in de nieuwe ves tiging. Jansen heeft er goede hoop op dat hij de huidige winkel aan de Voorstraat kan verkopen. De Thool se ondernemer vestigde zich twaalf jaar geleden in Sint-Philipsland. Toen de Rabobank een kleiner onderkomen wilde, kocht de gemeente enkele jaren geleden het bankgebouw aan. De bedoeling was om het gemeentehuis uit te breiden, maar de gemeentelijke herindeling gooide roet in het eten. Jansen betaalt voor het pand minder dan de boekwaarde, maar voor de gemeen te betekent de verkoop een fikse daling van de jaarlasten. Overigens is de eerste tegenvaller er al voor de ondernemer: "Er blijkt water noch gas in het gebouw te liggen." Het parkeerterrein van 300 m2 dat ach ter het gebouw ligt, is niet in de ver koop begrepen. Bel voor info: 01660-4367 Ui-richtmachine. HTS'er Richard de Schutter van de Hogeschool Zee land heeft voor het uienverwer- kingsbedrijf Peter in Dinteloord een ui-richtmachine ontworpen. Het prototype is gemaakt en getest. Ook de bloembollensector heeft belang stelling voor het apparaat. een vestigingsoverschot. Dat kwam in de afgelopen zeven jaar maar twee keer eerder voor, in 1990 en 1991. Maar vorig jaar was het overschot het grootst. Het aantal startende ondernemingen bedroeg 755, dat is bijna tweederde van het aantal opge richte bedrijven. De rest zijn neven vestigingen, dochterondernemingen of filialen. Fotozaken en supermarkten voeren actie voor Ruanda. De Thoolse foto graaf P.A.M. Kooien stopt van elk verkocht fotorolletje en elke ontwik kelde film vijftig cent in een spaar pot voor het Afrikaanse land. De actie loopt onder 100 fotografen die aangesloten zijn bij de inkoopcom binatie Fotoplus. "Augustus is de maand bij uitstek waarin we in Nederland van onze welvaart genie ten. De meeste mensen gaan op vakantie en hebben alleen te klagen over het weer", zegt fotograaf Kool- en. "Er wordt natuurlijk ook veel gefotografeerd en daar hoort het kopen én ontwikkelen van films bij. De actie kost de klant verder niets. Wij zorgen ervoor dat de pot voor Ruanda gevuld wordt. Maar er zijn ook mensen die spontaan zelf wat in de rode bus stoppen, dus wordt het uiteindelijke bedrag nog meer dan één gulden per filmrolletje." Kooien hoopt dat ook fotozaken van andere organisaties en overige middenstan ders het initiatief over zullen nemen. "In elke branche is wel een artikel waarvan een klein bedrag kan wor den afgestaan aan Ruanda. Zo zou de Nederlandse detailhandel een enorme bijdrage kunnen leveren." De actie van Foto Tholen loopt nog de hele maand augustus. Bij de Cl000 in Sint-Annaland wordt een actie gehouden om het geld dat men terugkrijgt bij inleve ring van lege flessen, eveneens voor hulp aan Ruanda te bestemmen. Ziekendag. Op 11 september wordt voor de 21 -ste keer de nationale zie kendag gehouden, bedoeld om de aandacht te vestigen op de relatie tussen zieken en gezonden. Dit keer is de mantelzorg als thema gekozen: mensen die de thuisverzorging van een zieke (familielid of kennis) op zich hebben genomen. Zeeland werd vorige week over spoeld door buitenlandse jeugd. Het waren geen gewone toeristen, maar ze maakten deel uit van het interna tionale jeugdkamp van Atlantic Bridge. Deze christelijke organisa tie, met het hoofdkantoor in Kruin- ingen, verzorgt uitwisselingsprojec ten in diverse landen voor een inter nationaal, jeugdig gezelschap. De week in het Sportpunt Zeeland in Goes was er daar één van. Er deden ook een aantal Tholenaren aan het kamp mee: Wido Quist, Pim Quist, Dennis Kleppe en Mariska de Boer. Het weekeinde voor het kamp kwa men zo'n zeven Tjechische jongeren alvast in Tholen logeren. In de week werd er muziek gemaakt en beluis terd, gesport, gepraat en steden bezocht. Het thema van het kamp was 'Building bridges, breaking down walls' ofwel bruggen bouwen en muren slechten. Aan het einde kregen de deelnemers een krant mee naar huis die door een aantal van hen op het kamp zelf in elkaar gezet was. De brand liet niets heel van het koelhuis naast Dacomex in Sint-Maartensdijk. Het vuur dat vorige week het koelhuis bij het uienverwerkingsbedrijf Dacomex in de as legde, was niet zomaar onder controle. De brandweer van Sint-Maartensdijk moest donderdagmorgen nog terug komen om een opnieuw aangewakkerd brandje te blussen. Hier en daar stegen nog wolkjes rook op uit de verbrande aardappelberg tussen de verwrongen stalen balken. Én ook vrijdagavond moest er weer uitgerukt worden om vlammen te blussen. "Er zat gewoon veel broei in die erwten. We heb ben de temperatuur gemeten en die liep op tot negentig graden. Dat is gewoon te veel", zegt brandweercommandant Steenpoorte. "Toen heb ben we besloten de erwten en uien te verhuizen. Wij hebben het spul nat gehouden om te voorkomen dat er asbestschilfers weg zouden waaien en loonbedrijf A.M. Wielaard heeft met twee kranen en zes wagens de zaak ingeladen en weggebracht. Voorlopig ligt het op een terrein van Dacomex aan de Oudelandseweg. We wilden het eerst naar de stort plaats van de Olaz in Nieuwdorp brengen, maar die stelde als eis dat we het in zakken van maximaal vijftig kilo aanleverden. Dat is natuurlijk niet te doen." Er lag zo'n 500 ton uien en 250 ton erwten in het koelhuis. Dat zouden dus zo'n 15.000 zakken zijn. De overlast van rook en stank nam door het broeiende en soms brandende spul steeds meer toe, daar om werd besloten het uit de bebouwing te halen. Het nablussen was een langdurig karwei omdat er broei in de erwten zat. Rechtsachter het huis van de familie Quaak aan de'Provincialeweg dat pal op de wind stond.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 9