Provincie Zeeland Eerste prijs bij mast- klimmen Minder publiek, even nat Euregionale criminaliteit Milieufonds Oude foto Quakkelaar Op Tholen nog geen verkeersdoden Achterhoekse rock trekt duizend bezoekers naar Oesterdam Museumkrant uitgesteld tot cultuurmaand Donderdag 18 augustus 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 Pak even uw zakboekje TEL. 01640-33676 Botulisme COMMISSIES IN BEROEP De drie provincies die de Euregio Scheldemond vormen gaan onderzoek doen naar grensoverschrijdende criminaliteit. Per provincie gaat dat zo'n 13 duizend gulden kosten. Honderden hossende mensen dicht op elkaar gepakt. Een vrolijke massa die zich, behalve om de muziek en het dansen, eigenlijk maar om een paar dingen druk maakt: 'wat doe ik met mijn biertje, opdrinken of de lucht in?' Velen kiezen voor het laatste. Dat is het typische beeld van een concert van de Achterhoekse formatie Normaal. Donderdagavond besteeg dit gezelschap voor het tweede jaar het podium op de Speelmansplaten. Bier EHBO Minder'druk IJZERSTERKE GARANTIE OP UITLATEN... Abdij Nieuws Wie activiteiten of initiatieven ontplooit voor een beter milieu kan aanspraak maken op een bijdrage uit het provinciaal milieu fonds. Er moet eerst wel aan een paar voorwaarden worden voldaan. Jaarlijks is ruim vier ton te beste den. Het geld wordt beschikbaar ge steld voor vernieuwende ontwikke lingen of methoden die het milieu blijvend verbeteren of goed hou den. Activiteiten die het milieube wustzijn vergroten of die leiden tot het breed uitvoeren van milieu plannen komen ook in aanmer king. Verder geldt het fonds voor initiatieven en acties voor natuur- en milieu-educatie en voor het ont wikkelen van duurzame landbouw. Bij de toekenning wordt gekeken of de projecten een brede uitstra ling of een voorbeeldfunctie heb ben, zodat anderen min of meer vanzelf worden aangespoord tot milieuvriendelijk gedrag. Vorig jaar werd onder meer subsi die verleend voor voorlichting over het gebruik van katoenen luiers, voor het voorkomen van vervuiling in jachthavens en voor het maken van een diaklankbeeld voor de Boomfeestdag. Op landbouwge bied waren er onder andere bijdra gen voor het terugbrengen van de hoeveelheid bestrijdingsmiddelen en voor de inzameling van land bouwplastic. De grootste subsidie - ruim een ton - werd verleend voor het be palen van de milieu-toestand in het midden- en kleinbedrijf om van daaruit per bedrijf een plan voor interne milieuzorg te kunnen op stellen. Regel is dat voor een initiatief of activiteit nooit meer dan één keer subsidie wordt betaald. Voor de jaren daarna moet dus naar ande re middelen worden gezocht of de activiteit moet zichzelf kunnen be druipen. Subsidies uit het milieufonds moeten voor 15 januari van het jaar waarin zij gebruikt gaan worden, worden aange vraagd bij Gedeputeerde Sta ten van Zeeland, p/a directie milieu en waterstaat, t.a.v. de heer drs. J.C.M. Verkooijen, postbus 165, 4330 AD Middel burg. Nadere informatie over het fonds is ook bij milieu-mede- werker Verkooijen verkrijg baar: telefoon 01180-31945. Aanvankelijk was de sluitingster mijn voor de aanvragen gesteld op 1 april. De praktijk heeft inmid dels uitgewezen dat dan in nogal wat gevallen te laat bekend is of THOLEN t/m 18 aug. fietsvierdaagse. 26 aug. dauwzwemmen, zwembad De Spetter 6 u. 26 en 27 aug. braderie. 31 aug. fietstocht Anbo, opgave dhr. Nooij 01660-2094. 6 sept. inloopmiddag Anbo, Schut tershof 14 u. OUD-VOSSEMEER 28 aug. skeelertocht, vertrek sport park 10.30 u. 3 sept. wielerronde. SINT-ANNALAND 25 aug. demonstratie kralenbreien, Meestoof 14.45-16.45 u. t/m 31 aug. tentoonstelling spelen met glas mevr. Schot uit Tholen, De Lagune. 10 sept. invitatietoern. tafeltennis Smash, Wellevaete 9.15 u. t/m 29 okt. werk van Willem Bruijn- zeel, kralenbeursjes van Nellie Ruis- sen-Westveer en keramiek van Leen Quist, De Meestoof di t/m za 14.15- 16.45 u. SINT-MAARTENSDIJK 20 aug. Schouwentocht over 150 km met volgwagen, café Smerdiek 9 u. SCHERPENISSE 20 aug. Oosterscheldezwemtocht, start 14 u. Gorishoek. t/m 31 aug. fietsveer De Harpoen, Gorishoek 9, 13 en 17 u. POORTVLIET 20 aug. braderie 5 sept. tentoonstelling handwerken plattelandsvrouwen, 't Ouwe Raed'uus 18.30-19.30 u. SINT-PHILIPSLAND 24 aug. gemeenteraadsvergadering, gemeentehuis 19.30 u. 26 aug. begin koorseizoen Com nu met Sangh, Kon. Julianaschool 20 u. 29 aug. rondgang muziekver. Con cordia. BERGEN OP ZOOM t/m 4 sept. overzichtsexpos. schilde rijen van Joop Mijsbergen, Markie zenhof. t/m 30 sept. elke zaterdag huifkar tocht door centrum, VVV-kantoor 14, 15 en 16 u. film+++film+++film+++ ROXY 1: Beverly Hills Cop III - do en wo 14 en 20 u., vr t/m zo 14, 18.45 en 21.30 u., ma en di 20 u. Free Willy - za 16 u. ROXY 2: The Client - do en ma t/m wo 20 u., vr t/m zo 18.45 en 21.30 u. Beverly Hillbillies - do en vr 14 u., za 16 u. Duimelijntje - za, zo en wo 14 u. CINEMACTUEEL 1: The Flint- stones - do t/m za 14,18.45 en 21.30 u., zo 14, 16.15, 18.45 en 21.30 u., ma en di 20 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 2: Speed - do t/m za 14, 18.45 en 21.30 u., zo 14, 16.15, 18.45 en 21.30 u., maendi 20 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 3: The Geta way-do t/m za 18.45 u. en 21.30 u., zo 16.15, 18.45 en 21.30 u., ma t/m wo 20 u. De Aristokatten - do t/m zo en wo 14u. Radio Sloth is te bereiken op FM 106,5 MHz en via de kabel op 89,9 MHz. Omroep Zeeland is op Tholen en Sint-Philipsland te bereiken op 101.9 MHz op de FM en op Tholen via de kabel op 88.9 MHz Op Tholen en Sint-Philipsland zijn in het eerste halfjaar van 1994 geen doden gevallen bij verkeersongeluk ken. Dat blijkt uit cijfers van het regionaal orgaan verkeersveiligheid Zeeland (Rovz). In de laatste jaren telden Tholen en Sint-Philipsland samen gemiddeld zo'n vier doden in het verkeer. Tot nu toe vielen er in Zeeland 19 dodelijke verkeers slachtoffers waarvan één op Wal cheren, twee op Schouwen-Duive- land, vijf op Noord- en Zuid-Beve land en in Zeeuws-Vlaanderen elf. Bij de meeste ongevallen was een personenauto betrokken. Vermoedelijk Iman de Witte won in augustus 1938 tijdens het mastklimmen op Koning innedag aan de Ring te St. Annaland de eerste prijs: een big. De foto, gemaakt door oud-inwoner M.C. van der Weele uit Middelburg, is te zien op de tentoonstelling 'De jaren dertig: Tholen in beeld' die nog tot en met 27 augus tus te zien is in de Zeeuwse bibliotheek te Middelburg. De openingstijden zijn: maandag 17.30-21.00 uur, dinsdag tot en met vrijdag 10.00-21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur. Sinds vorige week donderdag wa ren bij het provinciaal coördinatie punt voor botulisme zo'n 25 mel dingen geregistreerd van vogel en vissterfte. Botulisme is een vorm van voed selvergiftiging die (water)vogels, vissen en zeehonden kan treffen zodra de watertemperatuur boven 20 graden Celcius komt. De ziek te uit zich door verlammingsver schijnselen en eindigt met de dood van de dieren. In het vrij war me water kan de bacterie Clostri dium botulinum tot ontwikkeling komen, vooral als het om stil staand, ondiep water gaat. Het botulisme wordt via aan de ziekte bezweken dieren verspreid. Overigens kunnen mensen niet worden besmet met deze vorm van botulisme. Om de ziekte onder de waterdie ren zoveel mogelijk te beperken, is het nodig dat de dode exempla ren zo vlug mogelijk worden opge ruimd. En dat wordt bereikt door de sterfte en de plaats, waar dat wordt geconstateerd, zo snel mogelijk te melden bij het pro vinciale coördinatiepunt: Di rectie milieu en waterstaat provincie Zeeland, telefoon 01180-31127. Wie denkt botulisme vastge steld te hebben, wordt daarom gevraagd de medewerkers van de directie daarvan op de hoogte te stellen. op provinciaal geld kan worden gerekend. Vandaar dus de ver vroeging naar 15 januari. Er is een samenvatting van de be palingen uit het milieufonds met daarbij een formulier voor het aan vragen van een bijdrage uit het fonds. De samenvatting is verkrijg baar bij het provinciaal informatie centrum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180-31400. De statencommissie welzijn ver gadert op maandag 22 augustus, 9.30 uur. Belangrijke agendapunten zijn de startsubsidie voor centrale op vang van allochtone leerlingen in de Bevelanden, het Plan van Scho len Voortgezet Onderwijs 1996- 1998, de bezuinigingsvoorstellen onderwijs Zeeland 1994, de aan passing van het woonzorgcentrum Ter Mortiere in Arnemuiden, de in stelling van een stimuleringsfonds verzorgingshuizen, een subsidie voor een publikatie over Tien jaar Forum-manifestaties. Maandag 22 augustus, 13.30 uur, komt de statencommissie voor waterstaat en verkeer bijeen. Op de agenda staan onder meer de jaarstukken van de PSD, kre diet verbeteringen aan de ms Prin ses Juliana, krediet reconstructie kruispunt Hogeweg in Hulst, vast stelling wegenverordening Zee land, het regionaal verkeers- en vervoerplan, ontrekkingen aan het openbaar verkeer van gedeelten Donkere Weg in Reimerswaal en Hogeweg in Tholen en het onder zoeksrapport duurzame verkeers veiligheid in West-Zeeuwsch-Vlaan- deren. De statencommissie voor econo mie houdt een vergadering op donderdag 25 augustus, aanvang 15.30 uur. Gesproken zal o.a. worden over de verlenging van het Euregiopro- ject E3 (milieu in de Kanaalzone), nota en antwoordnota Lawaaispor- ten, de evaluatie subsidies land bouw- en visserijprojecten en over een subsidie innovatieproject in de transportsector. Vrijdag 26 augustus vergadert, vanaf 9.30 uur, de statencommis sie ruimtelijke ordening. Agen dapunten o.a.: regionaal verkeers- en vervoerplan, een bijdrage aan projectteam Groen (landschaps aangelegenheden), voorberei dingsschema landinrichting 1995, startnotitie actualisering streek plan Zeeland, procedurevoorstel streekplanuitwerking Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen, windener gie, lawaaisporten en 2e fase Eu- regioproject E3. De statencommissie milieu gaat om 14.00 uur ter vergadertafel: presentatie van milieu-educatie- centra, verlenging Euregioproject E3, lawaaisporten, windenergie, subsidie vereniging voor natuur- en milieu-educatie en het regionaal verkeers- en vervoerplan. Alle vergaderingen zijn openbaar en beginnen met spreekrecht voor het publiek. De commissies voor welzijn, economie en ruimtelijke ordening vergaderen in het provin ciehuis, Abdij 6, Middelburg. De commissies voor waterstaat en verkeer en voor milieu vergaderen in het gebouw van directie milieu en waterstaat, Het Groene Woud 1, Middelburg. De vergaderstuk ken liggen ter inzage in het infor matiecentrum, Abdij 9, Middel burg. Donderdag 25 augustus houdt de hoorcommissie bestemmingsplan nen twee openbare zittingen in het provinciehuis, Abdij 6 te Middel burg. In de eerste zitting, aanvang 9.15 uur, wordt het wegenplan SI4 van de gemeente Vlissingen bespro ken. De Vlissingse Schoolvereni ging heeft hiertegen een bezwaar schrift ingediend wegens te verwachten onveiligheid voor scholieren. Om 10.00 uur buigt de commissie zich over het plan Joossesweg, 2e herziening, van de gemeente Westkapelle. Een campingeige naar is het hier niet mee eens: hij zou plaatsen moeten inleveren t.b.v. een nieuwe camping. De parkeerwachters wijzen de toe stromende fans een plaatsje op het parkeerterrein. Alles wordt via wal kie-talkies geregeld. Als de laatste tonen van de Zeeuwse rockband Surrender zijn verstorven, neemt een aantal bezoekers even een pauze om wat te eten of snel naar de wc te gaan. Met ontblote bovenlijven, veelkleu rige T-shirts en hier en daar klom pen komen ze naar buiten. Een enkeling vertoont zelfs wat gelijke nis met Bennie Jolink, de leadzanger van Normaal. Als er echter een paar verkouden trompetjes schallen en het geluid van een startende motor weerklinkt, haast men zich terug naar de tent. "Gas d'r bie", klinkt het uit de luid sprekers. Dat is het startsein voor de show en het eerste lied van Normaal dreunt in de oren van de bijna 1000 fans. Heen en weer springend dringt bijna iedereen zich naar voren. Slechts een enkeling volgt het van achterin de tent. Halverwege staat de geluidstechnicus met de mengta- fel die overdekt is met een kunststof kap. Je hoeft je niet lang af te vragen waarom. Links en rechts vliegen de plastic bekertjes met bier door de lucht. Soms met zes tegelijk. Wie droog wil blijven, moet maar een ander concert opzoeken. Intussen hebben Bennie Jolink en zijn vier kornuiten de sfeer er al goed in zit ten. met een fles bier in de micro foonstandaard wordt het ene na het andere lied over de menigte uitge stort. De beveiligingsmensen die voor het podium staan, voelen hun kleding heen en weer waaien door de luchtdruk die van de luidsprekers af komt. Wie even een frisse neus haalt, hoort een poos lang gesuis in zijn oren. De EHBO-post heeft weinig te doen. Op de vakantieshow, woens dag, en tijdens de concerten van Jimmy Lawton en Normaal komen er slechts zestien mensen voor lichte verwondingen naar de eerste hulp. Dat is ook deels te danken aan de plastic bekertjes die bij Normaal werden gebruikt. Als er in glas geschonken zou wor den, zouden er heel wat sneuvelen onder de dansende voeten. Ook nu ligt de vloer bezaaid met bekertjes en de kartonnen dienblaadjes waar op men ze door de menigte kan dra gen. Aan de ingang wordt streng gecon troleerd. In ruil voor de toegangs kaart krijgen de bezoekers een stem peltje op hun hand. Bij sommigen vervaagt dat snel door de vochtige omgeving. Niemand die daar op let tijdens het Normaal-feestje ofwel het 'höken'. Hoewel de aanwezige fans er een vrolijk feestje van maakten, waren het er toch minder dan vorig jaar. "Er zijn net geen 1000 mensen geweest", zegt mede-organisator mevr. A.S.M. Saris-Coolegem. "Dat viel wat tegen. Vorig jaar waren er zeker meer. We wijten dat aan het feit dat het concert op een door-de-weekse dag is gehouden. We hoorden toch wel hier en daar 'als het nou op een vrij dag was...' Bovendien had Normaal kort geleden al twee keer in de regio opgetreden." Die optredens waren op 28 juli in Westkapelle en op 6 augustus in Achtmaal. Volgens mevr. Saris was dat te veel van het goede. De speciaal ingezette bus had desondanks genoeg werk. Twee keer, moest de chauffeur rijden om zo'n honderd feestvierders van en naar huis te brengen. "Alles is zon der problemen of schermutselingen verlopen", concludeert mevr. Saris. "Het was een gezellig en leuk publiek. Het ligt toch wel in de bedoeling om hier een traditie van te maken." Op 25 augustus concerteert Normaal in Breskens. Op 15 oktober volgt het vierde Zeeuwse optreden, in Goes. Op klompen bouwen deze twee Normaal-fans hun feestje. De in de Eendrachtbode van 4 augustus gepubliceerde foto. is een portret van de familie Quakkelaar uit St. Maartensdijk. Mevr. Van Gorsel gaf de eerste aanwijzingen en dhr. W.G. Robbe kon dat bevesti gen omdat hij zelf nog foto's heeft waar enkele geportretteerden op staan. De zittende vrouw in het mid den, met Thoolse klederdracht, is Johanna Quakkelaar-v.d. Hoven, oma van dhr. Robbe. Zij is in 1920 overleden. Haar echtgenoot was Pie- ter Jacobus Quakkelaar, die in 1914 overleed. Hij had aan de Westvest te St. Maartensdijk een landbouwbe drijf. Zijn vier zoons, die overigens niet op de foto thuis te brengen zijn, werden onderwijzer. Op de foto staat rechtsachter Geertruida Wil- helmina Robbe-Quakkelaar, moeder van molenaar Robbe in St. Maar tensdijk. Mevrouw M. Keur uit Sint- Annaland wist, met behulp van andere familieleden, de overige geportretteerden thuis te brengen. Vooraan links zit Aberdien Sakko- Quakkelaar, het jongetje op de voor ste rij is Willem Quakkelaar, het meisje Johanna Quakkelaar en de zittende vrouw rechts Kaatje Quak kelaar. Achteraan staan van Piet (link) en Domus Quakkelaar. De gouverneurs van de Belgi sche provincies Oost- en West- Vlaanderen en de commissaris van de koningin in Zeeland wil len, als handhavers van de openbare orde, nagaan hoe het zit met de criminaliteit rond de grens. Tegelijkertijd wordt nagegaan hoe de bewo ners van de grensstreek den ken over de mate van veilig heid in hun gebied. De uitkomsten van het onderzoek zullen meebepalend zijn voor het treffen van maatregelen en het maken van afspraken over gezamenlijke bestrijding. Het is al duidelijk dat een aantal misdaden in de regio moet wor den toegeschreven aan het drugs toerisme in Zeeuwsch-Vlaanderen met Terneuzen als centrum. Om aan geld te komen voor het kopen van drugs aan deze kant van de grens worden ook auto's aan ge ne zijde daarvan opengebroken. Verder is bekend dat vanuit Oost- Vlaanderen een te ruime belang stelling bestaat voor fietsen in de Kanaalzone. Inzicht in andere vormen van cri minaliteit en de omvang daarvan ontbreken. De bevolking aan weerskanten van de grens wordt gevraagd hoe over de criminaliteit in de buurt wordt gedacht en of zij er zelf slachtoffer van zijn geworden. Be langstelling is er ook voor de me- De vereniging van Zeeuwse musea mag van gedeputeerde staten de museumkrant en het -boekje later uitbrengen. De vereniging schreef aan g.s. dat ze geen kans zag de uit gaven, die gesubsidieerd worden door de provincie, eerder dan juni van dit jaar uit te brengen. De ver eniging stelde daarom voor het boekje in september te presenteren, dat is de Zeeland cultuurmaand. De krant zou dan gewoon een jaartje overslaan. G.s. hadden tegen deze voorstellen geen bezwaar. ONDER UW U ZAL UITGELATEN ZIJN OVER ONZE Advertentie I.M. ning van de bevolking over het op treden van politie en justitie. Van de mensen die beroepsmatig met de bestrijding van misdaad en misdrijf hebben te maken, zoals de politiediensten en justitie, wordt gevraagd of zij een mening hebben over hoe de bevolking denkt over de criminaliteit. Verder wordt hun gevraagd naar de erva ringen die zij hebben met hun col lega's over de grens en wat zij vin den van samenwerking met die collega's. Soortgelijke vragen wor den gesteld aan de bestuurders. Gerechtelijke dossiers en politie statistieken worden geraadpleegd. Professor dr. B. De Ruyver van de onderzoeksgroep drugsbeleid, strafrechtelijk beleid en internatio nale criminaliteit aan de Universi teit van Gent gaat het onderzoek uitvoeren. Hij kan pas aan het werk als de provinciale staten van de drie provincies het onderzoeks geld beschikbaar stellen. Provinciale Staten van Zeeland be slissen over hun financiële aandeel in de kosten - 13.000 gulden - in hun vergadering van 16 septem ber.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 7