'Tehuis en kerk is één geheel' Juli was warmste maand aller tijden Avondgebedje voorin de tent Vakantieshow voor herhaling vatbaar Geen snoeiafval op Tuttelhoekje G.A. Heijboer bij afscheid: Ongeveer 130 kinderen slaan kamp op in De Spetter Verkeersactie schoolgaande jeugd succes Zwemtocht Oosterschelde Windturbines kosten zo'n I,8 miljoen Warme weer zorgt voor meer verkeer Sinds begin waarneming 1706 m a e l show e Teveel verstoring Oosterschelde Donderdag 18 augustus 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Hij was een paar keer op de televisie. Op het NOS-jour- naal en bij de KRO. Hij stond ook regelmatig op de foto in de krant. Om zijn woordje te doen. Tegen de sluiting van het bejaardentehuis Sint Maartenshof in Sint-Maar tensdijk dat eind 1992 bekend werd gemaakt. Dieptepunt Dank aan God Juli 1994 was van een zeer opmerkelijk kaliber. De hooi maand brak het bestaande record, uit 1783. Het was de warmste zomermaand sinds de instrumentele waarne ming van start ging. De gemiddelde temperatuur lag op 21,4 graden. Dat is normaal gesproken een temperatuur die in juli in Toulouse gemeten wordt. Dat het zwembad ook voor andere doeleinden geschikt is dan alleen maar baantjes trekken en zonnebaden, bleek donderdag in De Spetter in Tholen. Daar organiseerde het badpersoneel voor het vijfde jaar een kampeerover- nachting voor de jeugd. De ligweide van het zwembad werd gevuld met 52 tenten van zo'n 130 deelnemertjes. Het is echter meer dan een overnachting. Spiegeltje Op wacht Rampenplan Sociale functie Vroeg De gemeente wil een vergunning voor langere tijd om snoeiafval van de plantsoendienst te composteren op de gesloten stortplaats Tuttelhoekje. Een subcommissie en de inspecteur van ruimtelijke ordening van de provincie hebben gedeputeerde staten geadviseerd de vergunning niet te verlenen omdat de stortplaats vlak naast de Oos terschelde ligt. Zwaar aangezet Bedrijventerrein Als voorzitter van de bewonerscom missie liet hij keer op keer weten dat ze oude mensen niet moeten verkas sen. Het mocht niet baten. Het tehuis sluit. De 74-jarige G.A. Heijboer heeft alvast een andere stek gezocht en verhuist naar Swerfrust in Mid delburg waar hij dicht bij zijn doch ter komt te wonen. Dinsdag namen in de recreatiezaal van het tehuis directie, personeel en bewoners afscheid van Heijboer die zes jaar voorzitter was van de bewo nerscommissie. Alhoewel er in Swerfrust ongetwij feld weer taken voor Heijboer lig gen te wachten zei hij voorzichtig te zijn met het ontplooien van nieuwe activiteiten. Heijboer komt uit Poortvliet en kwam in mei 1988 in het tehuis wonen. In augustus van dat jaar werd de eerste bewonerscommissie van Sint Maartenshof opgericht. "Ik werd meteen tot voorzitter gebom bardeerd," lacht Heijboer, die deze functie met plezier vervulde. Directeur F. Bordui herinnerde eraan dat Heijboer op vele bijeen komsten het woord voerde, maar dat hij nu zelf het middelpunt was. "In de commissie ben je bij het wel en het wee van het tehuis betrokken. Zes jaar voorzitter zijn is niet gering. Een hoogtepunt was het 20- jarig bestaan van het tehuis in 1992 maar in datzelfde jaar werd ook bekend dat Maartenshof dicht moest, een dieptepunt." Heijboer werd volgens Bordui bekend doordat hij op de televisie verscheen en in kranten. "Om op allerlei manieren zijn ongenoegen kenbaar te maken. Om dat steeds op een goede manier te doen is moei lijk. Maar hij was in staat om namens de bewoners te spreken en niet namens zichzelf. Dat is een kunst." Heijboer onthulde vorig jaar het nieuwe naambord van de stich ting SVRZ voor het tehuis. Bordui zei er van uit te gaan dat het bord er nog lang het nieuwe woonzorgcen trum -waarvoor de plannen ver gevorderd zijn- mag aanduiden. De directeur bood Heijboer een paneel met foto's van die onthulling aan en een pen met inscriptie. Heijboer wordt opgevolgd door D. Stoutjesdijk. De nieuwe voorzitter bedankte Heijboer voor de goede verstandhouding en wenste hem een gezegende tijd in het nieuwe tehuis toe. Stoutjesdijk sprak ook namens de 'koffietafel' waar Heijboer elke morgen bij aanschoof. Mevrouw J. de Groen van de bewonerscommis sie zei te hopen dat Heijboer het in Middelburg goed zal maken:"Ik denk dat je daar ook wel weer een baan krijgt." Heijboers buurvrouw R. Bolier- Oosdijk droeg een gedicht voor over rozen die niet zonder doornen zijn. Heijboer op zijn beurt bedankte de directie en het hoofd van de verple ging voor de prettige tijd die hij in het tehuis heeft meegemaakt. "Als ik aanklopte waren ze altijd bereid me te woord te staan." Hij zei dat het hem pijn deed om afscheid te nemen van de bewoners commissie maar was blij dat Stout jesdijk 'unaniem' was gekozen als zijn opvolger. Heijboer die gehandi capt is, dankte ook de (nacht)zusters die hem altijd hebben geholpen. Tot slot zei Heijboer blij te zijn dat dominee P.J. de Buck van de Gere formeerde kerk uit Tholen naar het afscheid was gekomen. "De samen werking tussen het tehuis en de kerk. Daar heb ik altijd voor gestre den. Het is één geheel. Met dank aan God die de mensen ingesteld heeft." G.A. Heijboer verruilt Sint Maartenshof voor Middelburg. (door Jan Versteegt) De voorzomer verliep niet zo suc cesvol en was eigenlijk een voort zetting van het herfstachtige patroon van vorig jaar. Er viel erg veel regen en de vooruitzichten voor de zomer waren somber. In het verleden was de langste dag nog wel eens het moment waarop de natuur op een ander scenario wilde overschakelen. Deze keer gebeurde dat ook. Eigen lijk ging de zomer vanaf Sint Jans dag op 24 juni echt van start. In juli barstte het pas goed los. De klassie ke topzomers van 1947 en 1976 werden daarmee naar een lagere plaats verwezen. De gemiddelde temperatuur was 21,4 graden, dat is 4,6 graden hoger dan normaal. Tot nu toe spande 1783 de kroon met 20,6 graden. De Bilt kreeg 22 zomerse en acht tropische dagen, waarvan er vijf in de hittegolf van 19 tot en met 31 juli vielen. Voor een hittegolf moet de temperatuur gedurende een aantal aaneengeslo ten dagen boven de 25 graden komen. Op tropische dagen komt het kwik boven de 30 graden. In het Noord-Limburgse Arcen zakte de temperatuur gedurende de hele maand zelfs niet onder de 25 graden; dus één lange hittegolf. De hoogste temperatuur werd in Gilze-Rijen gemeten: 35,5 graden op 24 juli. De zon scheen in De Bilt 288 uren tegen 187 normaal. Dat leverde een derde plaats in deze eeuw op. Vliegbasis Valkenburg bij Leiden kreeg de meeste zon: 321,8 uren. Gemiddeld viel er 41 mm neerslag. Dat is 34 mm minder dan normaal. De uitersten liepen uiteen van 10 mm in Maastricht tot 96 in Leeuwarden. Op enkele dagen kwam zwaar onweer voor, waarbij grote hoeveelheden regen vielen. Lauwersoog spande de kroon met 58 mm op 7 juli. Op 4 juli richtten zware hagelbuien plaatselijk flinke schade aan in het oosten van het land. Als augustus de draad van de hooi maand oppakt, kan de zomer van 1994 uitgroeien tot een heel grote. Koploper is nog altijd 1947 met een gemiddelde temperatuur van 18,7 graden per etmaal. Tweede en derde zijn 1976 en 1983 met respectieve lijk 18,4 en 18,2 graden. Deze zomer staat op dit moment op 18 graden. Maar de eerste weken van augustus zijn beduidend minder zomers dan het in juli was. Marlies van Luijk (links) en Romy Schuurbiers uit Tholen werpen nog een laatste blik uit hun tent voor ze onder zeil gaan. Aan badmeester J. Jansen is te zien dat hij er plezier in heeft. Al de hele dag is hij druk in de weer geweest. Het begint allemaal 's middags om twee uur. De kinderen arriveren met hun ouders en zoeken een mooi plekje op om hun tentje op te slaan. Als alles gereed staat, komt Leo Troost de kampeerders met zijn 'kin- dersjoo' vermaken. Rond zes uur is het dan tijd om te gaan eten. Friet staat er op het menu. Kadda Eljilali, de beheerder van het winkeltje van De Spetter, maakt de lekkernij klaar in een viswagen van de firma Schot. 's Avonds is er een uitgebreid pro gramma gepland. Met lampionnen in de hand loopt de stoet kinderen richting Ten Anker. De Klienkers fungeren als dweilband en lopen voorop. "Een geweldig gezicht, een straatlengte", zegt Jansen. Mark Vis ser en Dennis Veld steken een flink kampvuur aan, waar de kinderen zich rond scharen voor een verhaal. Marga Kunst leest 'Spiegeltje rond reis' van Annie M.G. Schmidt voor. In dit verhaal hebben een opa en oma een spiegel waarin ze hun kleinkinderen kunnen zien die ver spreid over de wereld wonen. Als opa en oma ontdekken dat de kinde ren ondeugende dingen uithalen, vertellen ze dat in een telegram aan de ouders. De kleinkinderen die op de Noordpool wonen, sturen een hondje naar hun grootouders. Als op een dag de pool te zien is in de spie gel, springt het dier erdoorheen. Daarop krijgen opa en oma vliegtic kets om al hun kinderen te bezoe ken. Dat vinden ze veel leuker dan de spiegel, bovendien kunnen ze zo niets meer verklikken. Bij thuis komst hebben ze een kleurentelevi sie gekregen. Een ander 'spiegeltje rondreis'. Na afloop van het programma bren gen de vaders en moeders hun kroost naar bed en verlaten het ter rein. Sommigen grijpen de gelegen heid aan om naar het concert van Normaal te gaan op de Speelmans platen. Niet alle kinderen zijn overi gens moedig genoeg om door te zet ten. Een enkeling moet verdrietig naar huis worden gebracht. Maar het merendeel vindt het spannend en tot laat in de avond sluipen er kinderen uit hun tentje over het grasveld. "De jongelui komen overal van daan", zegt badmeester Jansen. "Van het hele eiland, behalve Stavenisse, en zelfs uit De Heen. Het is de grootste voldoening voor het bad personeel om te zien dat zoveel mensen vertrouwen in ons hebben, dat ze hun kinderen hier achter dur ven laten." De jongste deelnemer is de 5-jarige Arthur Rijnberg. De oud sten zijn twaalf. De badmeester is één van de zes mensen die deze nacht op zullen blijven om alles in de gaten te houden. Naast het echt paar Jansen houden ook juf Willie, juf Anja en de vaders Tom Schoep en Wim Maasakkers een oogje in het zeil. Ook op de badpost bij het water wordt de wacht gehouden. Jansen heeft overal lichten aangela ten zodat de kinderen niet meteen in het donker zitten. Met tussenpozen dooft hij er een paar naar mate het later wordt. De organisatie is op alles voorbe reid. "Er is zelfs een rampenplan", lacht Jansen en hij toont een klein papiertje van zo'n vier bij tien centi meter. "Hier staat alles op. Ieder van de zes begeleiders weet welke tent nummers hij heeft en bij onweer kunnen dan ook alle kinderen bin nen een paar minuten in de kleedlo kalen zitten. En mocht het onver hoeds echt heel erg slecht worden, dan hebben we de sporthal ter beschikking. Maar dan komt er van slapen toch ook niets meer." Maar alles blijft vooralsnog rustig. Overdag was het droog en pas als de kinderen veilig en wel in hun tentjes liggen, begint het te regenen. Het kampvuur wordt nog even opgera keld, maar dooft tenslotte toch. In de kantine zorgt mevr. A. Jansen-de Pachter voor de inwendige mens en belt ouders op als een kind het echt niet meer ziet zitten. Ze blijft waar schijnlijk ook de hele nacht op het zwembadterrein. "Zoiets moet je ook met z'n tweeën doen", zegt haar man. "Net als het hele zwembad. Als je vrouw er niet achter staat, dan gaat het niet." De badmeester is aan zijn twintigste seizoen in De Spetter bezig. Op 12 mei volgend jaar is hij exact twintig jaar badmeester. "Ik geef geen receptie, maar ik hoop er wel één te krijgen", lacht Jansen die eigenlijk nog niet met het werk wil stoppen. "Wie moet het overnemen? Zoveel gediplomeerd badpersoneel is er niet op Tholen. En ik doe het nog graag." Dus voorlopig gaat Jansen nog maar even door. "Op zo'n dag als vandaag werkt hij als een jonge man van 30 en dan zeg ik wel eens dat hij eens rustig aan moet doen. Maar ja...", zegt mevr. Jansen terwijl haar man een electriciteitsdraad beter ophangt. In de tentjes op de zonneweide lig gen de meeste kinderen inmiddels op bed. Alleen een enkeling wordt nog door Jansen naar binnen gestuurd met de woorden: "En nou naar bed hoor poppedeine, anders krijg je koude voeten!" Hij vindt dat het zwembad ook duidelijk een sociale functie heeft. "Dat zie je maar weer eens op zo'n dag. Je kunt veel meer doen hier, dan alleen maar baantjes trekken of leren zwem men", zegt de badmeester en zijn vrouw vult aan: "We hebben hier soms best goede gesprekken met de jongeren." Een leuk voorval op de avond vindt Jansen de vijf kinderen die in de eer ste tent slapen. "Toen ze naar bed moesten, gingen allemaal op hun knietjes zitten en zongen samen 'Ik ga slapen, ik ben moe. 'k Sluit mijn beide oogjes toe'. Dat vind ik nou echt leuk." De volgende morgen gaat de wekker al vroeg af en om zeven uur wordt er ontbeten. Sommigen nemen nog een duik. Angeeth Schoep, Francien van Luijk, Greetje de Lang en Ina v.d. Lande verlenen assistentie bij ondermeer het klaarmaken van het eten. De tenten mogen nog tot 's avonds vijf uur blijven staan, maar dan moeten ze echt weg zijn. Ter wijl het regent merkt iemand op: "Lekker, de ouders waren net zo blij dat de tent droog en wel van vakan tie terug was gekomen." Badmeester Jansen geeft niet om wat regen in de nacht. "De dag is mooi geweest", concludeert hij. DE GROOTSTE HITS. DE MEESTE PRIJZEN In groepjes zittend op het gras volgt het publiek de verrichtingen op de podium wagen van Radio 10 Gold. De belangstelling voor het woens dagprogramma van de Tholen Vakantieshow op de Speelmans platen is tegengevallen. Op de Tel- en-bel show van Radio 10 Gold kwamen krap honderd belangstel lenden af. Voor de Jimmy Lawton USA country-show verzamelden zich 150 tot 200 mensen in de gro te tent. "Vooral de belangstelling voor Radio 10 valt ons tegen, want dat onderdeel was gratis", zegt mevrouw A. Saris van v.o.f. Oes- terdam. "Voor de country-show was de tent aardig bezet, maar het had beter gekund." Niettemin spreekt ze van een gezellig pro gramma, dat voor herhaling vat baar is. Problemen deden zich niet voor. De organisatie sliep van dinsdag op woensdag niet best wegens de harde wind die opstak. De schade bleef beperkt tot één omgewaaide tent: de EHBO-tent van vijf bij vijf meter ging de lucht in. Lawton presenteerde 's avonds een gevarieerde show: humor, nostalgische medleys en rock 'n roll-nummers. De Amerikaan (geboren in Oklahoma, maar opgegroeid in het westen van Texas) werd muzikaal begeleid door The Hot Beaverband. 's Middags probeerde Ger v.d. Brink van Radio 10 Gold de sfeer er in te houden onder de mensen die in groepjes verspreid voor het grote podium zaten. Inwoners van Tholen, campinggasten, maar ook mensen van elders. Ze luisterden op hun gemak naar de muziek. Dronken ondertussen een biertje of limonade, of likten aan een ijs je. Toen v.d. Brink opriep om een dansje te wagen, stonden enkele jongelui op voor een korte act. Vrijwilligers voor een spelletje op de wagen meldden zich pas, nadat hij een cd als prijs uitloofde. Petra en Rian waagden zich aan het meezingen van een liedje. Het publiek klapte braaf mee. Ina uit Willemstad won vervolgens het tel-en-bel spel van Joke uit Poort vliet. Ze drukte net iets sneller op de toeter om het aantal afgeluis terde muziekfragmenten te noe men. Leuk was ook het onderdeel waar bij twee kinderen moesten probe ren zo lang mogelijk het woord 'gooooold' te zeggen. Ze hielden het respectievelijk 18 en 15 secon den vol. Op die manier vermaak ten de mensen die wél naar de Speelmansplaten gekomen waren, zich in ieder geval. Vuilnisbelt Tuttelhoek werd vorig jaar definitief gesloten. De gemeen te had echter een tijdelijke vergun ning om er nog groenafval uit de plantsoenendienst in te zamelen te composteren. Die vergunning loopt af en het gemeentebestuur wil nu toestemming voor een langere periode. Het zou dan de bedoeling zijn dat er alleen groenafval van de gemeente, provincie en in beperkte mate van het waterschap wordt gecompos- teerd. De provinciale subcommissie voor gemeentelijke bestemmings plannen, onder leiding van gedepu teerde mevr. L. Nederhoed-Zijlstra, en de inspecteur van de ruimtelijke ordening vinden dit echter niet aan vaardbaar. In hun gecombineerde advies aan g.s. schrijven ze: "De vestiging van een composterings- plaats op Tuttelhoek is een planolo gisch ongewenste ontwikkeling. Gezien het grote belang van een goed functionerend Oosterschelde- gebied, dienen ontwikkelingen zorgvuldig te worden bezien op hun mogelijke gevolgen." In het huidige bestemmingsplan, daterend van 1977, is de bestem ming van de vuilnisbelt 'groenvoor ziening'. Men ging er destijds vanuit dat de stortplaats na sluiting afge dekt kon worden en beplant met bos. Dagrecreatie zou daarbij niet uitge sloten zijn. De commissie vindt het plan van de gemeente in strijd met het beleid tot behoud en versterking van de natuur- en landschapswaar den rond de Oosterschelde. "Ik vind dat persoonlijk wel wat zwaar aan gezet", zegt wethouder J. v.d. Jagt die openbare werken en milieu in zijn portefeuille heeft. "Natuurlijk moet het groenafval aan geleverd worden. Maar dat gaat met pieken. Bij de snoeibeurten is het drukker, maar het is zeker geen gestage stroom naar Tuttelhoek. En de provincie levert alleen in het najaar groenafval, de rest van het jaar ligt het van die kant stil. De aan voer uit de richting van het water schap is minimaal." De gemeente is dan ook voorlopig niet van plan het oorspronkelijke idee te verlaten. Gedeputeerde staten hebben b. en w. Volgens de vereniging Veilig Ver keer Nederland (VVN) is de lande lijke actie 'Wij gaan weer naar school' een succes. De actie moet de weggebruikers ondermeer via span doeken attenderen op de naar school fietsende of lopende jeugd. VVN constateert een daling in het aantal verkeersongevallen met kinderen van 5 tot en met 14 jaar. In 1989 kwamen nog 93 kinderen om in het verkeer en 1270 belandden er in het ziekenhuis. Vorig jaar waren dat er respectievelijk 67 en 975. Dit ondanks het feit dat het verkeer drukker is geworden. VVN tekent hierbij aan dat echter slechts één op de vier verkeersslachtoffers in de statistieken wordt geregistreerd. Ook de bijna-ongevallen komen in de officiële cijfers van het centraal bureau voor de statistiek niet tot uit drukking, vindt de vereniging. Deze week was ook op Tholen en Sint-Philipsland de vakantie voor de kinderen van de basisscholen voor bij. De felgekleurde spandoeken met de tekst 'Wij gaan weer naar school' werden dan ook uit de kast gehaald en opgehangen. Zaterdag om twee uur gaan de deel nemers aan de Oosterscheldezwem- tocht het water in voor een 4,2 kilo meter lange tocht van Gorishoek naar de Schelphoek. Het startsein klinkt twee uur voordat de vloed opkomt. Zo hebben de zwemmers de stroom niet tegen. Burgemeester H.A. van der Munnik is gevraagd het startschot te lossen. Zoals ieder jaar is er een bloemetje voor de eer ste en de laatste die aan de meet uit het water kruipt, en een medaille voor de deelnemers die de tocht vol brengen. Medische hulp, van onder meer het Rode Kruis, is aanwezig en ook de volgbootjes die zwemmers oppikken die niet meer verder kun nen. Tegelijkertijd wordt ook de over steek van het Hollands Diep gehou den. Maar in dat water wordt momenteel het zwemmen afgera den. Als dat zaterdag ook nog zo is, heeft de organisatie beloofd de men sen door te verwijzen naar Tholen. Inschrijven gebeurt in paviljoen De Zeester. Voor een beperkt aantal mensen is er nog een plaatsje op een tjalk die met de zwemmers mee vaart. Er is nog maar ruimte voor maximaal twintig menden. Men kan zich bij de inschrijfpost opgeven. gevraagd hun standpunten nog eens duidelijk te komen maken. "Waar schijnlijk zal burgemeester Van der Munnik die taak op zich nemen", zegt Van der Jagt. "Voor ons is Tut telhoek nog steeds de eerste keuze." De provinciale adviescommissie vindt dat de gemeente maar op een bedrijventerrein moet composteren. "Uit ambtsberichten is ons duidelijk geworden dat er enig onderzoek naar alternatieven heeft plaatsge vonden, maar de resultaten van dat onderzoek zijn niet vastgelegd. Financiële consequenties lijken de hoofdoorzaak te zijn geweest voor de keuze van Tuttelhoek", schrijft de commissie. Van der Jagt vindt een bedrijventer rein minder geschikt. "Dan moeten we eerst nog kiezen waar dat het beste gebouwd kan worden, we moeten grond kopen en ook de installatie inrichten. En wat is er tegen Tuttelhoekje? Bij de bevol king is het toch al geaccepteerd als stortplaats", zegt de wethouder. "We hebben ook een aanbieding van het Olaz gekregen, maar daar weet ik het fijne nog niet van. We moeten het groenafval dan wel naar Nieuw- dorp brengen. Misschien is dat nog een mogelijkheid, maar het is niet onze eerste keuze." De drie windmolens die de coöpera tieve vereniging Zeeuwind bij Sta venisse weg wil zetten, kosten bij elkaar 1,8 miljoen gulden. Daarin zit dan ook verwerkt het onderzoek, de aanschaf van de molens en de grond en het installeren van de omstreden gevaartes. Dat blijkt uit de investe ringsbegroting zoals afgedrukt in het blad Zeeuwind Nieuws. Het is de bedoeling dat er turbines van het type Micon M700 komen met een rotordiameter van 29,6 meter. De molen kan 225 kiloWatt (kW) leve ren. De 11 jyindmolens die Zeeu wind exploiteert, leveren per stuk gemiddeld zo'n 180 kW. Landelijk ligt het gemiddelde op 250 kW. Ter vergelijking: een gezin verbruikt tussen de 2000 en 3000 kiloWattuur per jaar. Als alle overheidsdoelstel- lingen gehaald worden, zullen de windturbines over zes jaar 1 miljard Watt per jaar voor hun rekening nemen. Dat is dan een twintigste deel van de totale electriciteitsbe- hoefte in Nederland. Halverwege de volgende eeuw zou dat een tiende deel kunnen zijn. Ongesubsidieerd kost een kW wind energie tussen de 15 en 19 cent, met subsidie tussen de 12 en 15 cent. Een gewone electriciteitscentrale levert stroom voor 7,6 cent per kW. Op de 1,8 miljoen die het Thoolse project moet kosten, krijgt Zeeu wind 602.500 gulden subsidie van de Novem en 472.500 gulden uit de gelden voor het milieu-actieplan. De vereniging denkt dat met een stroomprijs van ongeveer 12 cent een rendabele exploitatie van de molens bij Stavenisse mogelijk is. In de maand juli passeerden 26% meer auto's de verkeerslichten op de Postweg dan in dezelfde maand vorig jaar. Dat hebben tellingen van de provincie uitgewezen. Op vijf representatieve dagen in de periode 18 t/m 24 juli werd een groei met een kwart waargenomen van het verkeer op de Reimerswaalseweg, en van 13% uit Noord-Brabant. De verklaring moet gezocht worden in het weer vorig jaar zomer was het koud en nat, deze zomer bloedheet. Veel meer mensen zochten zodoen de verkoeling aan de Oesterdam. Met verkeerslichtcomputers verza melt de provincie de gegevens, die elke nacht via modems worden doorgeseind naar Middelburg. Op maandag 18 juli passeerden 9318 motorvoertuigen per etmaal de verkeerslichten, dinsdag 10.091, woensdag 10.543, donderdag II.877, vrijdag 11.367, zaterdag 10.487 en zondag 10.651. In 1993 waren die aantallen in dezelfde week voor maandag 8379, woens dag 9666, donderdag 9612, zaterdag 8243 en zondag 6040. In heel Zeeland werd gedurende drie weken in juli op elf plaatsen geme ten. Er werd een groei van tien pro cent ten opzichte van vorig jaar waargenomen. Per etmaal passeer den bij de verkeerslichten gemid deld ongeveer 100.000 voertuigen per dag. Donderdag 21 juli was met 120.000 voertuigen de drukste dag. Dit kan ermee te maken hebben, dat 21 juli in België een nationale feest dag is. Ook op Tholen werd die dag het hoogste aantal voertuigen waar genomen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 13