Provincie Zeeland Als de klok Drukke openingsbingo Tolrust Van meten naar weten Cursussen volwassenen Hans Kok optiek erkend SP vraagt actie tegen fouten met huursubsidie Faillissement Roka Tholen b.v. St. Maartensdijk Donderdag 11 augustus 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Clf Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 In de serie artikelen over Kerend Tij Twee (KT2), het ontwerpmi- lieubeleidsplan van de provincie, volgt vandaag het laatste en af sluitende verhaal. De artikelen zijn ontleend aan de brochure Ke rend Tij Twee, op hoofdlijnen samengevat. De brochure is, overigens net als het hele ontwerpplan, gratis verkrijgbaar bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel 01180-31400 De NS willen de beweegbare spoorbrug over het Kanaal door de Oude Arne vervangen door een vaste. Gaan de plannen door dan zijn Arnemuiden en Nieuw- en Sint Joosland niet meer bereikbaar voor de scheepvaart. Oude zeehaven Inspraak Verkeersdrukte Stemmen van lezers Beter (niet) Wonen? Pak even uw zakboekje Abdij Nieuws Schorren van de Heen Op landelijk niveau zijn doelen gesteld op milieugebied. Alge meen geredeneerd houden die doelen in het op termijn en stapsgewijs terugbrengen van de verontreiniging van lucht, bodem en water tot niveaus waarvan mag worden aange nomen dat ze niet (meer) schadelijk zijn voor mens, plant en dier. Uiteraard is het niet alleen een kwestie van saneren van wat vroe ger fout is gegaan, maar ook van beheersen waar we nu mee bezig zijn: voorkomen dat het milieu ver der wordt aangetast. Dikwijls gaat het om bijzonder in gewikkelde vraagstukken. Zo heeft de verzuring van het mi lieu uiteenlopende oorzaken en veroorzakers. Bodemverontreiniging vindt vaak zijn oorsprong in werkwijzen die vele tientallen jaren geleden niet als gevaarlijk werden gezien. In ons geïndustrialiseerde land vin den ingewikkelde chemische pro cessen plaats, die enerzijds zor gen voor economische welvaart, maar die anderzijds de kwaliteit van het milieu kunnen aantasten. Gespiegeld aan de omvang van het vraagstuk en de grote ver scheidenheid aan problemen en op elkaar inwerkende factoren, kan het niet anders dan dat het milieubeleid lange termijnbeleid is. Het realiseren van de landelijke doelstellingen is -voor wat de over heid betreft- in de praktijk een zaak van provincies, gemeenten en waterschappen. Om goed aan de slag te kunnen moest veel in ventarisatie plaatsvinden op lokaal en regionaal gebied. Zo heeft Zeeland weliswaar de uit straling van een recreatieprovin cie, maar het is tegelijkertijd een van de zwaar geïndustrialiseerde gebieden van Nederland. Dat heeft forse gevolgen voor één Zeeuws milieubeleidsplan. Een karaktertrek van Kerend Tij Een (KT1) was "meten van milieu problemen"; KT2 heeft het karak ter van "weten van milieuproble men" en ook: hoe pakken we de zaken aan? Er zijn nog meer ka rakterverschillen tussen KT1 en 2. Tijdens de looptijd van KT1 diende de organisatie te worden opge bouwd. Dat is nu gebeurd en in KT2 is zodoende de inzet van mensen en middelen concreter toegespitst op de verschillende werksoorten. KT2 is ook beter "controleerbaar" op te behalen resultaten. Er is een lijst opgenomen van (120) te on dernemen activiteiten. Er is een methodiek ontwikkeld om syste matisch per milieu-item de om vang van de milieuverontreiniging te volgen en die te vergelijken met resultaten van het provinciale be leid. In termen van het milieube leidsplan heet dit "de prestatie-in dicatie". Verder ruimt KT2 een grotere plaats in voor zelfregulering, ofte wel "een beter milieu begint bij je zelf". Het formaat van KT2 is wat forser dan zijn voorloper. Dat is niet het gevolg van breedvoerige beschou wingen, maar dat komt doordat het milieubeleidsplan "completer" is gemaakt. Completer, doordat de volgende plannen en program ma's in KT2 zijn opgenomen: pro vinciaal afvalstoffenplan, beleids plan waterbodems en bagger specie, meerjarenplan verwijde ring gevaarlijke afvalstoffen, grondwaterbeleidsplan, bodemsa neringsprogramma, intentiepro gramma bodembeschermingsge- bieden, ontwerp intentieprogram ma stiltegebieden en de beleids nota natuur en milieu-educatie. Gaan de beginregels van het alou de lied "Als de klok van Arnemui den, welkom thuis voor ons zal lui den" nu nog op, de kans bestaat dat in de toekomst schepen geen doorvaart meer hebben naar de oude vissersplaats. De beweegbare spoorbrug over het Kanaal door de Oude Arne is aan vervanging toe. Vervanging vergt een investe ring van 7 min.; de jaarlijkse exploitatiekosten komen op zeven ton. De spoorwegen vinden deze kos ten te hoog, waarbij ze onder meer aanvoeren dat het aantal openingen gering is en nagenoeg volledig ten behoeve van plezier vaartuigen zijn. Vandaar dat NS kiezen voor een soort dam met betonnen duiker. De kosten hier van vergen een investering van on geveer 3 min, waarbij de jaarlijk se exploitatiekosten om en nabij de drie ton liggen. Er is nog een onderzoek van de NS gaande naar de mogelijkheid van een stalen mantelbuis in combinatie met een aarden baan. De daaraan verbon den kosten zijn naar verwachting aanmerkelijk lager dan bij een be tonnen duiker. Om de plannen te realiseren vra gen NS het vaarwater te onttrek ken aan het openbaar scheep vaartverkeer. In de haven van Nieuw- en Sint Joosland liggen ongeveer 20 schepen die allen lid zijn van de watersportvereniging 'De Nieuw- landse haven'. Bij Arnemuiden hebben een veer tiental woonboten een vaste lig plaats. Bovendien hebben in Arne muiden een paar bedrijven direct belang bij de mogelijkheid Arne muiden per schip te bereiken. Zo ligt er de vermoedelijk oudste werf van Zeeland, scheepswerf Meerman. Toen de Heeren Schepenen Spoorbrug over Kanaal door Oude Arne der stad Arnemijen in 1786 de werf van Steven Bouman over droegen aan Jacobus Meer man moest er al een oude werf zijn geweest, melden ge schiedvorsers. Arnemuiden, aan de mond van de Arne, behoort tot de oudste zee havens van Zeeland. Lange tijd vormde het voor de zeeschepen de enige toegang tot Walcheren. De vele Zeeuwse VOC-schepen die in Middelburg werden gebouwd, konden uitsluitend via de Arne open water bereiken. Door haar gunstige ligging aan de oostzijde van het eiland bood Arnemuiden een veilige rede. Na 1870 is de maritieme beteke nis van Arnemuiden sterk terugge lopen. In dat jaar werd begonnen met de aanleg van de Sloedam, noodzakelijk voor de aanleg van de spoorlijn naar Middelburg. Wel werd in 1873 het Kanaal door de Oude Arne geopend, maar onder tussen waren de meeste vissers al uitgeweken naar Veere en Vlis- singen. De Nederlandse Bruggen Stichting trouwens meldt dat de betrokken brug een uniek exemplaar is die eigenlijk thuishoort op de monu mentenlijst. De brug stamt uit het begin van deze eeuw. Het draaipunt ligt buiten de brug en dat maakt dat er be halve een balansarm twee bal- lastblokken nodig zijn om het evenwicht in de lengte en in de dwarsrichting te realiseren. Bovendien is er sprake van een dubbele brug: voor ieder spoor één. Wie bezwaar heeft tegen de plan nen kan tot 26 augustus zijn/haar mening schriftelijk kenbaar maken bij het College van Gedeputeerde Staten, postbus 165, 4330 AD Middelburg. Dinsdag 23 augustus, aanvang 20.00 uur, is er een openbare hoorzitting in het Dorpshuis, Veerstraat 2, in Nieuw- en Sint Joosland. De binnengekomen schriftelijke en mondelinge meningen worden be trokken bij de verdere besluitvor ming. Als de besluitvorming uiteindelijk door Provinciale Staten (PS) is af gerond hebben belanghebbenden nog de mogelijkheid tot het indie nen van bezwaar- en beroepschrif ten. Dat geldt voor de NS als PS besluiten een streep te halen door hun plannen, dat geldt voor ande re belanghebbenden als PS ak koord gaan met de plannen van de spoorwegen. Alle stukken liggen ter inzage in Middelburg bij de directie milieu en waterstaat van de provincie, Groene Woud 1, de dienst stads ontwikkeling van de gemeente Middelburg, Vlissingsestraat 21 en in het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg De afgelopen drie weken is het op de Zeeuwse wegen drukker geweest dan in dezelfde perio de vorig jaar. De groei be draagt 10 procent. Per etmaal passeerden bij diverse verkeerslichtinstallaties gemiddeld zo'n 100.000 auto's tegen 90.000 vorig jaar. De drukste dag was donderdag 21 juli. Er werden toen 120.000 auto's geteld. Ver ondersteld wordt dat toen extra verkeer uit België afkomstig was, doordat 21 juli daar een nationale feestdag is. De topdag van 1993 viel op dezelfde datum. Dit blijkt uit gegevens van de pro vinciale directie milieu en water staat. De directie verricht tellingen via de lussen voor elf verkeerslichten in Zeeuwse wegen. Elke nacht worden de met de verkeerslicht computers verzamelde gegevens via modems doorgeseind naar het hoofdkantoor van de directie in Middelburg. Uit de telpunten tus sen Middelburg en Vlissingen blijkt dat in de weekeinden minder ver keer wordt geregistreerd. Uit het telpunt bij Biggekerke kan worden afgeleid dat de pieken liggen tij dens de uren van aankomend en vertrekkend strandbezoek. De vrij dagse tellingen geven een indica tie van de wisseling van verblijfsre- creanten. Hierbij willen wij reageren op het bericht 'Verkocht bedrijf St. Maar tensdijk failliet verklaard' in de Een- drachtbode van 28 juli. In dat artikel over het faillissement van handels onderneming Roka Tholen b.v. in St. Maartensdijk staan zes onwaar heden. 1. De koopsom was niet gestort bij de notaris, maar zoals gebruikelijk bij dit soort zaken, was er als boete beding wanneer de koop eventueel niet door zou gaan, 10% als borg som bij de notaris gestort. 2. Het faillissement is niet aange vraagd door een schuldeiser uit Zeeuws-Vlaanderen. Wel heeft een advocaat uit Zeeuws-Vlaanderen voor een schuldeiser uit Tubbergen het faillissement aangevraagd. 3. De schuldeiser uit Tubbergen was mede-financier van een rotanbedrijf in Indonesië, maar Roka nam hierin niet deel, zoals het bericht ten onrechte vermeldde. Roka was alleen klant van dat bedrijf in Indo nesië. 4. De man uit Tubbergen had, inclu sief rente, bijna 35.000 gulden tegoed van Roka voor de levering van rotan meubelen, dus geen hon derdduizenden guldens, zoals het bericht ten onrechte vermeldde. 5. Of de nieuwe eigenaar de voor raad rotan meubelen al verkocht heeft, is niet bekend. Wel heeft Roka de gehele vooraad verkocht aan een Brabants bedrijf, Stockton and Wood. Het deel van de meube len dat de koper aanstond, heeft hij met een paar opleggers (containers) tijdens mijn verblijf in Indonesië weggehaald. 6. De vier werknemers (uit St. Maar tensdijk, Tholen, Poortvliet en Steenbergen) zijn niet door Roka ontslagen. Bij overname of gedeel telijke overname van een bedrijf, is er sprake van een overname in de zin van artikel 7a: 1639 aa van het Burgerlijk Wetboek. Koper Stock ton and Wood heeft na 12 april de twee medewerkers uit Poortvliet en Steenbergen overgenomen en die uit Tholen en St. Maartensdijk ontsla gen. Te zijner tijd, als de procedure van deze zaak is beëindigd, komen wij nader terug op het wel en wee van Roka. H.G.A. Rijnberg Schakelweg 6 St. Maartensdijk De monopoliepositie van de stich ting Beter Wonen zorgt voor steeds meer klachten over het woongenot op het eiland. Iedereen kent wel iemand die problemen heeft gehad met de stichting over toewijzing van een woning, muggezifterij bij ople vering van een opgezegde woning en afhandeling van klachten. Vroe ger kon men de gemeente aanspre ken en ook het feit dat er toen nog meerdere woningstichtingen waren, hielp. Wie kan men nu bij proble men aanspreken? Volgens het gezegde 'Vertel het ons als het fout gaat en anderen als het goed gaat' kan er veel verborgen blijven. Daar om hierbij wat vragen om eventuele problemen in het daglicht te halen, zodat er ook eens een keer open over gesproken kan worden. 1Wat vindt u van de hoogte van de huur ten opzichte van de kwaliteit van de woning 2. Wat vindt u van de hoogte van de huur t.o.v. de kwali teit van de woning in vergelijking met de huren buiten het eiland 3. Hoe vindt u de service bij het oplos sen van klachten. 4. Hoe vindt u de procedure en afwerking bij toewij zing van een woning. 5. Hoe vindt u de procedure en de afwerking bij opzegging van een huis. 6. Wat vindt u van de regels om de woning' bij opzegging weer in de oorspron kelijke staat terug te brengen 7. Huurders moeten tegenwoordig veel meer als vroeger voor eigen reke ning nemen. Wat vindt u daarvan? Schrijf me of bel 01667-2119. In de informatieboekjes van Beter Wonen staan steeds meer dingen/werkzaamheden die voor rekening van de huurder zouden zijn,'maar huurders zijn dat wettelijk enkel verplicht als ze daarvoor gete kend hebben, anders niet! De stich ting kan dergelijke regels niet een zijdig opleggen. Dan is er wettelijk geen overeenkomst en is de huurder dus ook niet verplicht zich aan die regels te houden. De huurder is enkel verplicht tot wat er in het ori ginele huurcontract staat, waarvoor hij getekend heeft en verder niet. Veel mensen betalen tegenwoordig automatisch, ook de huur. De stich ting int de huur meestal in de eerste week van de maand, terwijl je deze eigenlijk pas op het einde van de maand hoeft te betalen en nietzoals de stichting pretendeert, vooraf. Je werkgever betaalt tenslotte ook pas op het einde van de maand en niet van te voren. Pas als je een maand gewerkt/gewoond hebt, moet er betaald worden. Pas na levering en niet vooraf. Het omzetten van een automatische betaling naar een handmatige is trouwens een goede hint als je meningsverschil hebt met een leverancier. En het bespaart je op jaarbasis toch ook rente. C.W. Boogaart Schoolstraat 5 Oud-Vossemeer Ina de Jonge-Moerland en schoondochter Sandra Vermonden, de nieuwe beheerders van Tolrust. Café Tolrust aan de Stoofstraat in Poortvliet is vrijdagavond her opend met een heel druk bezochte bingo. "We hadden een goede start", zegt Ina de Jonge-Moerland. In drie ronden werden zes kaarten uitgegeven, waarbij achttien prij zen aan de man of de vrouw wer den gebracht. Tijdens de superronde ging de keukenset ter waarde van 175 gul den naar Arie Jansen uit St. Maartensdijk. Verder ging er nog een geldprijs van 195 gulden naar mevr. Vroegop uit Tholen. "We hebben goede reacties gekregen van de klanten. En nu Tolrust 's morgens ook weer bijtijds geo pend is, zijn we ook weer in trek bij fïetstoerclubs. Tolrust is prima gelegen als pleisterplaats om kof fie te drinken", aldus mevr. De Jonge. THOLEN 11 aug. Speelmansplaten Normaal en de Zeeuwse popgroep Surrender 11 aug. kampeemacht zwembad De Spetter, 14 u. 13 aug. orgelconcert E. v.d. Veen, Grote Kerk 20 u. 15 t/m 18 aug. fietsvierdaagse. 26 aug. dauwzwemmen, zwembad De Spetter 6 u. 26 en 27 aug. braderie. OUD-VOSSEMEER 13 aug. Rommelmarkt n.h. kerk, Veerstraat, 9 u. 28 aug. Skeelertocht, vertrek sport park 10.30 u. SINT-ANNALAND 11, 13 en 25 aug. demonstratie kra- lenbreien, Meestoof 14.45-16.45 u. 13 aug. braderie. t/m 31 aug. tentoonstelling spelen met glas mevr. Schot uit Tholen, De Lagune. t/m 29 okt. werk van Willem Bruijn- zeel, kralenbeursjes van Nellie Ruis- sen-Westveer en keramiek van Leen Quist, De Meestoof di t/m za 14.15- 16.45 u. SINT-MAARTENSDUK t/m 11 aug. smalstad fietsmeerdaag- se, vertrek Sportlaan 18 u. 20 aug. Schouwentocht over 150 km met volgwagen, café Smerdiek 9 u. SCHERPENISSE 20 aug. Oosterscheldezwemtocht, start 14 u. Gorishoek. t/m 31 aug. fietsveer De Harpoen, Gorishoek 9, 13 en 17 u. POORTVLIET 20 aug. braderie SINT-PHILIPSL AND 24 aug. gemeenteraadsvergadering, gemeentehuis 19.30 u. 29 aug. rondgang muziekvereniging Concordia. BERGEN OP ZOOM t/m 4 sept. overzichtsexpos. schilde rijen van Joop Mijsbergen, Markie zenhof. t/m 30 sept. elke zaterdag huifkar tocht door centrum, VW-kantoor 14, 15 en 16 u. Het Oosterscheldecollege, ontstaan uit een fusie tussen het Regionaal educatief centrum en het Scaldiscol- lege, houdt op 24 augustus open huis in Tholen. 's Avonds tussen zeven en negen uur wordt in het schoolgebouw aan de Jan van Blois- straat informatie gegeven over het cursusaanbod van de afdelingen vol wasseneneducatie en kunstzinnige vorming. Bezoekers maken kans op een gratis mand met levensmidde len. Bij de korte cursussen is die voor Afscheid secretaris. Tijdens een bijzondere raadsvergadering op 2 september neemt Nieuw-Vossemeer afscheid van gemeentesecretaris P. Moors. Hij vertrekt, na een dienst verband van 17 jaar, naar de Lim burgse gemeente Thorn. Na de ver gadering is er een afscheidsreceptie in 't Wagenhuis. begeleiders van vluchtelingen nieuw. Behalve de achtergronden komen praktische vragen over de omgang in de dagelijkse praktijk aan de orde. Meer durf en zelfver trouwen, een cursus die al meer dan tien jaar op het programma staat, komt ook weer aan bod. Ze is bedoeld voor mensen die zich verle gen voelen en beter willen functio neren in situaties met anderen. Ver der zijn gespreksochtenden voor ouderen gepland, en een cursus Uit komen met je inkomen. Volwassenen die een achterstand ervaren op het gebied van taal, reke nen of algemene ontwikkeling kun nen daaraan iets doen via de basise ducatie. Zo is er een cursus Engels voor beginners. En buitenlanders die Nederlands willen leren kunnen ook volop terecht bij het Ooster scheldecollege. Voor ouderen die geestelijk actief willen blijven is er de open school. Op creatief gebied begint er een aquarelcursus, naast teken- en schil derlessen. Ook kalligrafie en zeef drukken staan op het programma. Verdere informatie is verkrijgbaar bij het Oosterscheldecollege, tel. 01660-3194. vLH r Molenstraat 15, St-Maartensdijk tel. 01666-4041 01640-41497 n vrijdag en zaterdag geopend o« gerenommeerde ZOEEUWEN LIJSTENMAKER IJST WERK eMand Tholen De stichting landelijke erkenning optiekbranche heeft Hans Kok optiek in Tholen ingeschreven in het register van erkende optiekbedrij- ven. "We zijn de enige in de regio", aldus de vergulde ondernemer. "Het Advertentie LM. register is in het leven geroepen omdat de optiekbranche per 1 janu ari j.l. niet meer beschermd is. Ieder een mag brillen of contactlenzen verkopen, maar met een erkenning kunnen de mensen zelf bepalen of ze door een vakman of door een 'beun haas' geholpen willen worden. Ogen zijn een kostbaar bezit en een erkend opticien zal en kan er alles aan doen om een oogcorrectie zo perfect mogelijk uit te voeren. Zo'n erken ningsregeling is dan ook onmis baar." Volgens Kok moeten de bedrijven die aanspraak willen maken om ingeschreven te worden in dit regis ter aan behoorlijk wat eisen vol doen. "Zo moet de bedrijfsleider per optiekbedrijf in het bezit zijn van alle benodigde vakdiploma's. Per vestiging dient alle benodigde appa ratuur voor oogmetingen, het aan passen van contactlenzen en het inslijpen van brilleglazen aanwezig te zijn. Verder moet de winkel voor iedereen, dus ook voor rolstoelge bruikers, toegankelijk zijn." Het erkend optiekbedrijf is herken baar aan een schildje in de etalage. film+++film+++film+++ ROXY 1: Beverly Hills Cop III - do, ma en wo 14 en 20 u., vr t/m zo 14, 18.45 en 21.30 u., di 20 u. Ace Ventura: Pet Detective - za en di 16 u. ROXY 2: Beverly Hillbillies - vr t/m zo 21.30 u., ma en di 20 u. Maverick - do en wo 20 u., vr t/m zo 18.45 u. Free Willy - za 16 u. Dui- melijntje - do t/m wo 14 u. CINEMACTUEEL 1: The Flint- stones - do t/m za en ma t/m wo 14, 18.45 en 21.30 u„ zo 14, 16.15, 18.45 en 21.30 u. CINEMACTUEEL 2: Speed - do t/m za en ma t/m wo 14, 18.45 en 21.30 u„ zo 14, 16.15, 18.45 en 21.30 u. CINEMACTUEEL 3: The Get Away - do t/m za en ma t/m wo 18.45 u. en 21.30 u.,zo 16.15, 18.45 en 21.30 u. De Aristokatten - do t/m wo 14 u. Radio Sloth is te bereiken op FM 106,5 MHz en via de kabel op 89,9 MHz. Omroep Zeeland is op Tholen en Sint-Philipsland te bereiken op 101.9 MHz op de FM en op Tholen via de kabel op 88.9 MHz De afdeling Tholen/Sint-Philipsland van de Socialistische Partij (SP) wil dat beide gemeentebesturen actie ondernemen tegen de fouten, die I staatssecretaris Heerma van volks huisvesting gemaakt heeft in de nieuwe tabellen voor de huursubsi die. Hoewel Heerma heeft toege zegd dit te corrigeren, zal dat - aldus de SP - in de praktijk nog vele maan den op zich laten wachten. In de tus sentijd worden van gedupeerde huurders extra woonlasten' gevraagd. Ze worden geconfron teerd met een sterke daling van hun. subsidie, oplopend tot 175 gulden per maand. De SP vraagt beide gemeentebestu- ren na te gaan om hoeveel gevallen1.; het op Tholen en Sint-Philipsland' gaat, vervolgens met de woning ver-? huurders te bespreken op welke' manier ze bereid zijn mee te werken?*: aan een tijdelijke oplossing. Zono-j dig zouden de gemeenten bereid-, moeten zijn tijdelijke hulp te bieden J Tenslotte vraagt de SP aan de? gemeenten om de staatssecretaris te' wijzen op de omvang van de gevol gen van zijn beleid en op de nood zaak om de fouten zo snel mogelijk te herstellen. t

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 7