PLUKKERS GEVRAAGD Fruittelers gematigd optimistisch over vooruitzichten voor dit jaar THOLENDERWIJS Vossemeerse kweker zorgt voor vierde primeur op bloemenveiling Cirkels zijn mensenwerk Doréprijs loopt nog op Tekort aan plukkers probleem in Thoolse boomgaarden J rrjkStf*. - informatierubriek van de gemeente tholen KENNISGEVING VAN MEDEDELING ONTWERPBESLUITEN SPREEKUUR B&W WAT LIGT TER INZAGE? Fietsvlaggetjes Warme weer niet best voor produkt, noch voor prijzen Beller valt vrouwen lastig Donderdag 11 augustus 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Rooien Plukkers Milieu Vallen Rassen Onderstaande bedrijven vragen medewerkers voor de komende oogst C.J. v.d. Berge 01660-2704 C. Hoek 01667-2818 L. Geluk 01660-2741 G. Noom 01662-2545 Bellen na 18.00 uur Het ziet ernaar uit dat 1994 voor de Thoolse fruittelers een beter jaar wordt dan de voorgaande twee. En dat is nodig, want 1992 en 1993 waren rampzalig: recordop brengsten, maar zeer lage prijzen. Er is echter wel een probleem en dat is het aantal plukkers. Ieder jaar is het voor de kwekers schrapen om voldoende mensen voor de oogst bij elkaar te krijgen. Velen denken dat het plukken zwaar en vervelend werk is. 'i - WET MILIEUBEHEER: Wij gaan weer naar school "Als de prijzen een beetje zijn is het goud. Maar zakken die, dan gaat het ook meteen hard." Dat zegt bloemen- kweker Jan Hommel uit Oud-Vossemeer over zijn pro dukt. De maatschap Hommel-v.d. Enden heeft voor het vierde jaar op rij een Holland primeur aangevoerd op de veiling Holland te Naaldwijk: de Solidago citronella. De citroengele bloem, die zich bij uitstek leent voor meng- boeketten, behoort tot de Guldenroede-familie. Lepelstraat Irissen 'Tot nu toe gaat het redelijk goed", zegt L. Hoek uit Poortvliet. Hij is voorzitter van de afdeling Tholen van de Nederlandse fruittelersorga nisatie (NFO). "Afgezien van het slechte voorjaar is het fruit goed van kwaliteit. Ook de prijzen zien er vooralsnog gunstig uit. Dat komt doordat de oude voorraden wat eer der zijn geruimd en de nieuwe oogst, door de koude maanden mei en juni, zo'n veertien dagen later is dan normaal. Dat is goed voor de prijzen. Het enige dat er nu nog roet in het eten zou kunnen gooien is hagel. Vooral vlak voor de oogst is dat een ramp, want dan vergroeit er niets meer." Veel telers bekijken de weerberich ten dan ook angstvallig. Donderdag nacht viel er in Sint-Annaland een fikse hagelbui. De rest van Tholen scheen te ontkomen aan de ijsste- nen. Volgens Hoek zijn er op Tholen zo'n 25 bedrijven die volledig draaien op de fruitteelt. "In dat aantal is de afgelopen jaren weinig verandering gekomen, ondanks de problemen met de prijzen", vertelt de NFO- voorzitter. "Vroeger had je natuur lijk wel veel meer kleine lapjes van een paar hectare bij een boerderij. Dat werd er dan bij gedaan. Nu is dat in Nederland vrijwel verdwenen. Maar in Duitsland komt dat nog heel veel voor." Nederland neemt in Europa zo'n 5 a 6 procent van de fruitteelt voor zijn rekening. De grootste fruitlanden zijn Frankrijk en Italië. De verwach tingen zijn dat de appeloogst in Nederland, België en Engeland niet zo groot, maar van goede kwaliteit zal zijn. De fruittelers zijn dan ook gematigd optimistisch. Een betere prijs is ook wel noodzakelijk want in de afgelopen twee jaar leden de kwekers gemiddeld bijna twee ton verlies. Er is inmiddels door de EG een rooiregeling ingesteld. Bedrij ven die vrezen het niet meer te kun nen bolwerken, mogen van de rege ling gebruik maken en krijgen dan een vergoeding van 13.000 gulden per hectare. Als ze een gedeelte rooien, wordt dat 9.000 gulden. "Maar ik hoop dat het op Tholen niet voor zal komen", zegt Hoek. "In Nederland heeft het eigenlijk geen zin. Omdat we maar zo'n klein aan deel in de Europese fruitteelt heb ben, heeft rooien hier weinig effect. Als er een 200 hectare groot bedrijf in Frankrijk stopt, zet dat meer zoden aan de dijk en dat is voor ons natuurlijk leuker.' Een groot probleem voor de fruitte lers is de oogst. Het wordt moeilij ker om voldoende plukkers bij elkaar te krijgen. "Vóór de oogst is er niets aan de hand. Voor het dun nen, opbinden, afbuigen en dergelij ke zijn er genoeg werkkrachten te vinden. Maar na augustus vallen de jeugd en de mannen af. Ze moeten dan bijna allemaal weer naar school of aan het werk", vertelt Hoek. "Daardoor komt de pluk vaak op vrouwen aan. Maar het idee is ont staan dat plukken vervelend, moei lijk en zwaar werk is. Vroeger was dat ook wel zo. Dan werd er gewerkt met kleine kisten, met plukzakken die de mensen mee moesten dragen en met sledes. Dat is nu bijna hele maal verdwenen. Er zijn pluktreinen met grotere kisten erop zodat er niet gesjouwd moet worden met de klei ne exemplaren. De bomen zijn niet hoog en op de ladder staan hoeft niet meer. Alleen een enkele boom is nog op hoogstam, maar dat zijn echt oude." Volgens de Poortvlietse teler begint de drukte zo rond 10 septem ber en is het werk als plukker voor iedereen weggelegd. "Bovendien is het niet alleen aardig als extra bij verdienste, maar het is ook gezellig. Er zijn vrouwen die komen plukken omdat ze het echt leuk vinden. En als het eens een keer regent, kun je wel wachten tot het over is. Maar als de tijd dringt en er moet doorge werkt worden, dan wordt er in ieder geval wel goed voor de plukkers gezorgd. Het hangt er vanaf hoe je er zelf tegenover staat." Hoewel veel zon goed is voor het fruit, is het de laatste weken wel erg warm. "Iets meer regen zou geen kwaad kunnen", zegt Hoek. "Je kunt wel sproeien, maar dat helpt toch maar weinig. Door de hitte zijn som mige bladeren van de peren bruin geworden. Dat is gewoon een soort zonnebrand. En dat is toch echt wel heel extreem." De meeste fruitkwekers op Tholen doen aan milieubewuste teelt (MBT). "Dat wil zeggen dat er min der en met andere middelen gespo ten wordt. Ook worden er insecten ingezet voor de bestrijding van ongedierte", legt de NFO-voorzitter uit. "Zo heb je bijvoorbeeld roofmij- ten die worden ingezet tegen spint. De mijten worden op takjes aange voerd die per twee in een boom wor den gehangen. De beestjes zuigen dan de spint leeg. Dat werkt goed. Op dit moment is spint geen pro bleem meer voor ons." Hoek is over het algemeen tevreden over de MBT. "Het werkt goed op insecten en onkruid. Maar dit jaar zijn de schimmelziekten - met name schurft - wel een groot probleem. En daar moet je dan ook extra alert op zijn." Een ander gevolg van de milieube wuste teelt is dat er onder de fruitbo men nu wat meer onkruid staat. "Vroeger spoot je daarvoor en dan ging je er nog eens een paar keer met de schrabber langs. Tegenwoordig doen we dat maar één keer meer. De rest die achterblijft, is niet zo erg." Hoek's bedrijf aan de Noordhoekse- weg meet twaalf hectare. Tachtig procent bestaat uit appel- en twintig procent uit perebomen. Hoek, die het bedrijf van zijn vader overnam, is zowel eigenaar als enige vaste werknemer. "Ik doe het allemaal niet zo verschrikkelijk intensief hoor. Je zult bij mij geen rijtjes van drie bomen naast elkaar zien. (geplant in de vorm van de vijf van een dobbelsteen - red.) Het zijn alle maal enkele rijen." Toch is de fruit teler veel tijd kwijt aan zijn bedrijf en niet alleen in de zomer. "Ook in de winter is er meer dan genoeg te doen. Alleen al het snoeien van de 30.000 boompjes vergt toch wel zo'n 800 uur, ondanks het feit dat het pneumatisch gebeurt. Dan komt er nog eens je administratie bij en onderhoud heb je altijd." Hoek is één van de ongeveer zestig officiële feramoonvalhouders in Nederland. De vallen zijn een soort kleine pyramides die op een bepaald gebied in een boom worden gehan gen. Aan het aantal schadelijke insecten dat erin gevangen wordt, kan men zien of er actie moet wor den ondernomen. Hoewel iedere teler de vallen voor eigen gebruik in zijn boomgaard heeft, zijn er een aantal die alles officieel registreren. De hoofdrassen op Tholen zijn voor de appels Elstar en Jonagold. Daar bij worden ook Cox en Goudreinet geteeld. Bij de peren domineren nog steeds de Conference en de Doyené. Op kleine schaal worden er ook nog wat stoofperen gekweekt. Vroeger werkten veel telers met hout-ver- koop. Dat wil zeggen dat een hande laar de opbrengst van een bepaald aantal bomen aankoopt. De kweker hoeft ze dan alleen nog maar in kis ten aan te leveren. Tegenwoordig wordt er steeds meer zelf geveild. De telers gaan daarvoor naar Kapel- Ie, Barendrecht, Utrecht of Gelder- malsen. Tachtig procent van de oogst wordt gekoeld en in de maan den november tot juli op de markt gebracht. Advertentie I.M. I»» .-,, $:"N> G" i. i a tm,* m* Fruitteler L. Hoek aan het werk bij een pluktrein die het de plukkers aanzienlijk gemakkelijker maakt. "In Amerika maken ze er al verschil lende jaren een sport van. Daar lopen ze hele figuren in het graan", reageert J. Groen uit Poortvliet op het verhaal over de mysterieuze cir kels op Schouwen, vorige week in de Eendrachtbode. "Ik heb het een paar keer op televisie gezien. En ik herkende de figuren uit oude boeken over meten en uitzetten." De Tholenaar zegt 'helemaal gek' te Bij een afnemend aanbod van Doré's is de prijs op de veiling St. Annaland dinsdag en woensdag opgelopen tot 63 cent per kilo tegenover 57 cent vorige week. Voor de Bintjes werd een cent meer betaald. Er wordt nog elke dag geveild met aanvoeren rond de 175 ton. Woensdag 10 augustus 1994: Doré 46-63, bonken 27, drielingen 13-14, kriel 58-68, Première 42-52, Gloria 35-53, bonken 1.03-1.08, drielingen 16, kriel 60, Berber 50, Eigenheimer 69-70, Bintje 48, bonken 1.05, drie lingen 12, kriel 80, Bildtstar 50-66, aanvoer 175 ton waarvan 100 op de veiling St. Annaland en 75 op de veiling Scherpenisse. Dinsdag 9 augustus 1994: Doré 58- 63, drielingen 12-14, kriel 63, Pre mière drielingen 11, kriel 64, Gloria 41-52, bonken 1.00, drielingen 13, kriel 85, Frieslander 41-42, bonken 1.03-1.05, Berber bonken 90, drie lingen 11, kriel 65, Eigenheimer 67- 70, drielingen 6, Bintje 47, bonken 95, drielingen 12, Bildtstar 38-63, drielingen 6, Prior 43, kriel 60, aan voer 180 ton waarvan 113 in St. Annaland en 67 in Scherpenisse. zijn van meten en uitzetten. "Bij voorbeeld hoe vroeger de pygmeeën dat deden." Wat er op Schouwen gebeurd is, stelt volgens hem hele maal niets voor. "Eén persoon gaat in het middelpunt staan en dan wordt de gewenste breedte uitgemeten. Met een balk wordt vervolgens in de rondte gelo pen, over het koren." Door de balk voor je te houden, blijft het graan plat liggen en breken de stengels niet, aldus Groen. Het figuur kan verder uitgewerkt worden doordat een tweede persoon eveneens op een vast punt staat. Door gebruik te maken van de tractorsporen in het graan (die op de foto's in de EB te zien waren, vlak jiaast de figuren) om het land in te lopen, vind je naderhand geen sporen terug. De oude methoden van meten en uit zetten verklaren dit verschijnsel vol gens de heer Groen volledig. Een onbekende man heeft vrijdag morgen vrouwen op Tholen lastig gevallen met telefoontjes. Zes van hen (waaronder vier uit Stavenisse) deden aangifte bij de politie. De man vertelde de vrouwen dat hij hun dochters had ontvoerd danwel aan gerand. Als de vrouwen geen ant woord zouden geven op zijn vragen, zou het slecht met hun dochter aflo pen. Een aantal vrouwen gooide meteen de hoorn op de haak. Wie dat niet deed, kreeg vragen te horen over de kleding die ze droeg. Eerder vorige week meldden ook inwoners van Fijnaart dat ze derge lijke telefoontjes hadden gekregen. Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Tel. 01666-8200 Telefax: 01666-3553 Burgemeester en wethouders van Tholen delen, gelet op artikel 3.19, tweede lid en derde lid en artikel 3.20, eerste lid, van de Algemene wet bestuursrecht en artikel 13.4 van de Wet milieu beheer mede, dat zij voornemens zijn gunstig te beschikken onder oplegging van de nodige voorschriften om nadelige gevolgen voor het milieu te voorkomen, dan wel zoveel mogelijk te beperken op de op 11 mei 1994 ingediende aanvragen voor een vergunning ingevolge de Wet milieubeheer van: a. Katjang Pedis International B.V., Nijverheidsweg 10c te Sint- Maartensdijk, voor het oprichten en in werking hebben van een pindaverwerkend bedrijf, gelegen aan de Nijverheidsweg 10a te Sint-Maartensdijk, sectie M, nummer 826 (ged); b. Budelpack Co-packers B.V., Paasdijkweg 15 te Poortvliet, voor het uitbreiden van de bestaande inrichting met een magazijn, gelegen aan de Paasdijkweg te Poortvliet, sectie M de num mers 636 en 634. De ontwerp-besluiten, alsmede de aanvragen en andere ter zake zijnde stukken liggen met ingang van 12 augustus 1994 gedu rende vier weken ter inzage op de secretarie van de gemeente Tholen te Sint-Maartensdijk van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur. Indien het college daartoe een schriftelijk verzoek ontvangt kunnen de stukken gedurende deze maand tevens elke maandag van 17.30 tot 20.30 uur in het bejaardentehuis Sint- Maartenshof, Bloemenlaan 2 te Sint-Maartensdijk worden inge zien. Na deze datum liggen de stukken tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen het geven van de aangevraagde besluiten, elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur ter inzage op de gemeente-secretarie. Markt 1-5 te Sint-Maar tensdijk. Binnen vier weken na de dag waarop het ontwerp van de beslui ten ter inzage is gelegd, kan een ieder gemotiveerde bezwaren tegen het ontwerp van de besluiten schriftelijk bij ons college inbrengen. De ingekomen bedenkingen worden mede ter inzage gelegd. Degene die schriftelijk bedenkingen inbrengt kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Indien het college daartoe een schriftelijk verzoek ontvangt zal een ieder voorts in de gelegenheid worden gesteld tot een gedachtenwisseling over de ontwerp-besluiten en tot het inbren gen van gemotiveerde mondelinge bedenkingen daartegen. De aanvrager wordt in de gelegenheid gesteld daarbij aanwezig te zijn. Sint-Maartensdijk, 11 augustus 1994. Burgemeester en wethouders van Tholen. BEKENDMAKING Er zijn bouwaanvragen ingediend door: 1. de heer F.M.H. Dons, Molenvlietsestraat 28 te Tholen, voor het verbouwen van een woning op een perceel kadastraal bekend, Tholen sectie R, nummer 567 (geheel), plaatselijk gemerkt Molenvlietsestraat 28; 2. de heer H. 't Hart, Ter Vate 2 te Tholen, voor het uitbrei den van een woning op een perceel kadastraal bekend, Tholen sectie R, nummer 444 (geheel), plaatselijk gemerkt Ter Vate 2; 3. de heer C.J. Pipping, Cromvliet 40 te Tholen, voor het plaatsen van een dakkapel op een woning op een perceel kadastraal bekend, Tholen, sectie R, nummer 759 (geheel), plaatselijk gemerkt Cromvliet 40. De bouwplannen zijn gelegen in een beschermd stadsge zicht zoals bedoeld in de Monumentenwet 1988. Burge meester en wethouders van Tholen zijn voornemens met toepassing van artikel 51, lid 3 van de Woningwet vergun ningen te verlenen voor deze bouwplannen. Alvorens hiertoe over te gaan wordt een ieder in de gele genheid gesteld om van 12 augustus 1994 tot en met 8 sep tember 1994 schriftelijk zienswijzen in te dienen bij burge meester en wethouders van Tholen. De bouwtekeningen liggen gedurende deze termijn ter gemeentesecretarie te Sint-Maartensdijk, afdeling gemeen telijke ontwikkeling, ter inzage. Sint-Maartensdijk, 11 augustus 1994. De burgemeester van Tholen. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burgemeester en wethouders vinden plaats op maandag 15 augustus 1994 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Het spreekuur van wethouder P. van Schetsen komt te vervallen. De spreekuren van burgemeester H.A. van der Munnik, wethou der ing. J. van der Jagt en wethouder J. Versluijs vinden plaats van 11.00 - 12.00 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van deze collegeleden spre ken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666- 8330. Op 15 augustus 1994 gaan onze kinderen weer samen naar school. Voor het vervoer naar school maken veel kinderen gebruik van de fiets. Kinderen zijn vaak kwetsbaar in het ver keer. Vooral de allerkleinsten val len minder op door hun klei ne postuur en lopen extra risico door hun vaak onvoor spelbare gedrag. De zichtbaarheid is op een eenvoudige manier te verbe teren door het plaatsen van een opvallend oranje fietsvlaggetje op standaard. Deze fietsvlaggetjes zijn verkrijgbaar bij de rijwielhandel voor een prijs van 6,95 per stuk. Mevrouw C. Hommel-v.d. Enden tussen de Solidago citronella, waarmee de Vossemeerse kwekerij een primeur had op de bloemenveiling. Na de Phlox paniculata Flamingo, de Solidago Early Bird en de Solida go Golden Bumblebee voerde Hom mel voor de derde keer als eerste een Solidago-variëteit op de bloemen veiling aan. "We willen eigenlijk ieder jaar een primeur hebben", ver telt Hommel. Zoon René vult aan dat er ook voor volgend jaar één in het verschiet ligt. De afgelopen weken waren voor de snijbloemen niet best. Door het extreem warme weer zijn ze eerder rijp en de periode waarover ze aan gevoerd kunnen worden is korter. "Zelfs 's nachts groeien ze nog", zegt mevrouw Hommel. Binnen enkele dagen is een compleet gewas weg gesneden, opgebost, veilingklaar gemaakt en over de klok gegaan. Doordat er nauwelijks handel is, zakken de prijzen in. "Als er eens een paar koude dagen tussendoor zijn, merk je dat meteen aan de prij zen", vertelt Hommel. "Ook als de uitslagen van de examens bekend zijn, of de mensen van vakantie terug komen, zie je een opleving." De Vossemeerder begon ooit op een stukje grond achter zijn woning met het kweken van bloemen, min of meer als hobby. Inmiddels pacht hij al negen jaar zo'n vijf hectare aan de rand van Lepelstraat. Onlangs is die grond aangekocht en na de vakantie zal er een loods van 25 bij 15 meter op verrijzen. "Met een kantine, toilet en keukentje, en een telefoon zodat we beter bereikbaar zijn." De maat schap is een echt familiebedrijf, want behalve het echtpaar Hommel en zoon René werkt ook dochter Eri ca mee. Al ligt die er voorlopig uit omdat ze moeder is geworden. Omdat het bijna allemaal handwerk is, is de bloementeelt een arbeidsin tensieve aangelegenheid. Op de zandgrond in het Brabantse Lepelstraat worden niet alleen snij bloemen, maar ook planten gekweekt. Beiden in talrijke soor ten. Het bloemenseizoen begint tegen moederdag en duurt een maand of zes. Dagelijks worden bloemen gesne den, bosjes van tien (of vijf) gemaakt en die weer per vijf bosjes gebundeld. Daarna worden de bloe men op lengte gesorteerd. In emmers brengt René ze dan elke avond naar de veiling. "We voeren altijd meerdere soorten tegelijk aan, want je moet een assortiment heb ben. Toen ik de bloerhen nog weg bracht, zeiden ze op de veiling altijd: daar is het vrouwtje van de kleurtjes", vertelt mevrouw Hom mel. "Enkele jaren geleden hebben we het precies bijgehouden, we leverden dat jaar 1,6 miljoen bloe men", zegt haar man. Wat de planten betreft, dienen eind augustus de irissen zich aan. Vroe ger dan anders zijn ook de pioenro zen aan rooien toe. Hommel-v.d. Ende levert aan diverse handelaren, zo gaan de Solidago's naar Bakker Hillegom. "De planten komen in Duitsland terecht en zelfs in Japan. En ook de snijbloemen zijn veel voor de export", aldus Hommel, die benadrukt dat kwaliteit belangrijk is. Van de Solidago citronella is inmid dels weer een partij op de veiling aangevoerd. Deze soort bloeit, in tegenstelling tot vele andere Solida go's, maar één keer. "Dat betekent dat je, na de slechte prijzen van dit moment, voor veel gewassen nog een tweede kans hebt", zegt de Vossemeerse bloe- menkweker.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 5