Procedure voor varkensstallen met 35.528 dieren is begonnen Tholen krijgt er zwemclub bij Ouders moedigen kinderen aan bij toeristje-pesten in sluis' 3'26j Zeven aanvragers willen in de Welhoek bouwen Sportvelden blijven dicht door droogte Artiestengala op braderie in smalstad VAKANTIE PROFITEER Molen Stavenisse beklad door woedende watersporter In Tolrust weer een De Jonge als uitbaatster EXTRA VOORDELIGE ZOMMERKOLLEKTIE Donderdag 4 augustus 1994 50e jaargang no. 38 De procedure op grond van de wet milieubeheer voor de bouw van zeven varkenshouderijen met totaal 35.528 dieren in de Poortvlietse Weihoek is begonnen. Tot en met 26 augustus liggen de aanvragen ter inzage op de gemeentesecretarie in St. Maartensdijk. De aanvragers sparen kosten noch moeite om hun plannen te verwezen lijken. Ze hebben eerst leges betaald voor een traditione le varkensstal en vervolgens nog eens voor een groene labelstal. B. en W. hebben de tweede keer wel 25% kor ting verleend, maar de gemeente Tholen is toch nog 153.961,25 rijker aan legeskosten geworden dankzij de zeven varkensstallen. De Eendracht na 15 jaar weer actief Een 'nieuwe' zwemvereniging zag onlangs het licht. De Eendracht, die al eerder bestond, is nieuw leven ingebla zen. Er wordt alleen recreatief gezwommen en het hoofd doel is zweminstructie. Bedorven Geslagen Drij fmestkelders Hekwerk Gevaar Verbaasd Wij gaan met van 8 t/m 15 aug. daarom deze week nog van onze Inema Mode Botermarkt 16 Tholen De watersporters in Stavenisse hebben een probleem. Al jaren komen velen van hen bij mooi weer drijfnat in de haven aan. Jongeren, maar ook ouderen, springen bij warme dagen massaal van de dukdalven bij de keersluis aan de Veerweg. Daarbij raken de opvarenden van passe rende scheepjes nat. Eén van de watersporters werd het blijkbaar te veel. Van dinsdag op woensdag pakte die de kwast en kalkte met gele verf op de witte muur van de molen: Wij zijn de springers zat. HTBDD Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 b.g.g. 3474 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin- opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Vèrschijnf donderdag Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 24,25 per halfjaar. Per jaar 44,35, per post 56,75 per jaar. Losse nummers 1,70. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,43 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 9,- contant. Exclusief btw op rekening 10,-. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De procedure voor de komst van zeven bedrijven met ruim 35.000 varkens naar Tholen is begonnen. Varkenshouder Geluk: Als een varken het niet naar zijn zin heeft, groeit hij niet Twee Thoolse scholieren terug uit Ghana: De mensen grijpen zich vast aan hun geloof en aan de lotto NS-conducteur Iz. Uijl waait uit Het in 1906 gestichte, bekende café Tolrust aan de Stoofstraat in Poort vliet krijgt weer een De Jonge als uitbaatster: Ina de Jonge-Moerland. Van 1907 tot 1956 zwaaide Ma van de Tol er de scepter, van 1956 tot 1981 Merie van de Tol en vanaf a.s. vrijdag Ina van de Tol. "Tante Merie is er dan ook heel blij mee dat er weer familie in zit", vertelt Ina de Jonge, die voorheen een kapsalon in St. Annaland had en daarna de administratie verzorgde in het auto bedrijf van haar man, tegenover Tol rust. "Het is dus een kleine stap voor me en ik wilde dit al vijf jaar. Toen de familie Broekema eruit ging, wil de ik al in Tolrust beginnen, maar elke keer ging het mijn neus voorbij. Eerst kwamen Laban Hage met Kees v.d. Berg erin, vervolgens de familie Wiersma en toen de familie Tol. Samen met mijn schoondochter Sandra Vermonden proberen we Tolrust weer van onderaf aan op te bouwen. We maken de zaak grondig schoon om weer een gezellig café te krijgen, zoals vroeger. Dus met ver jaardagen en andere partijtjes, ver gaderingen, e.d. Het is voor ons een uitdaging om alle mensen die er ver dwenen zijn, weer terug te krijgen." Ina de Jonge heeft zin in haar nieu we vak. "In de garage was ik ook gewend om 's avonds veel op kan toor te werken. Ik ben geen mens om kousen te gaan breien en nu we deze kans kregen, heb ik die graag aange pakt. Als je werkt, kun je niet pieke ren. De kinderen help ik op die manier ook aan werk. Mijn zoon Niels en dochter Mirjam nemen de administratie in de garage over", aldus de nieuwe uitbaatster van Tol rust, die vrijdagavond heropent. Het pand blijft overigens eigendom van mevr. A. Rijnberg-Kaashoek van de bekende drankenhandel uit St. Annaland. Trainen kunnen de Thoolse voetbal lers al wel, maar wedstrijden spelen niet. De aanhoudende droogte was voor het gemeentebestuur aanlei ding, de wedstrijdvelden tot nadere datum gesloten te houden. Eigenlijk zouden ze deze week opengesteld worden. "Dit is extreem, ik heb het in mijn carrière nog niet meege maakt", zegt hoofd plantsoenen dienst M. van Loenhout. Het gras op de meeste velden is bruin als gevolg van de langdurige droogte en hoge temperaturen. Hoe lang de velden dicht blijven, kan Van Loenhout niet zeggen. "Dat hangt van het weer af. Als er een keer gemaaid kan wor den, zien we of het gras weer groen wordt." Wekelijks wordt op alle achttien velden 5 millimeter water gebracht. Dat betekent tien keer een tank van 5000 liter leegrijden. Het water wordt gehaald in de Schakerloopol- der en het sproeien gebeurt in de ochtend- en avonduren. "Overdag heeft het geen enkel effect." Dat de gemeente gebruik mag maken van de bron op het terrein van loonbe drijf Van de Klundert in Oud-Vos- semeer, betekent een forse tijdsbe sparing, aldus Van Loenhout. "Daar naast hebben Tholense Boys en WHS eigen personeel ingezet. Gelukkig, anders zouden we het niet kunnen klaren." Muziek speelt een belangrijke rol, zaterdag tijdens de braderie in Sint- Maartensdijk. 's Middags tussen twee uur en half zes wordt op de Markt een artiestengala gepresen teerd, de Rita Young show. In blok ken van 20 minuten treden afwisse lend zangers en zangeressen op (Rita Young, Patty, Hans van Klap wijk en Martin Eden) én presenteert Leo Troost een muzikale quiz waar aan mensen uit het publiek kunnen meedoen, 's Avonds vanaf half acht treedt de band Finishing Touch op. Middenstandsvereniging Smalstad verwacht ongeveer 125 kramen en standplaatsen op de Markt en de Haven, in de Molenstraat, Kaaistraat en Ds. de Bresstraat. Met ondermeer bij Verburgh een demonstratie van de CD-i, een compact-disc met beeld, geluid en informatie. Tradi tioneel verzorgt muziekvereniging Euterpe de rommelmarkt, schiettent en oliebollen. De jeugd kan zich vermaken op het springkussen met ballenbad en op de mini-scooters. Ook kunnen de kinderen zich 's mor gens tussen half elf en half een gra tis laten schminken. De braderie in Sint-Maartensdijk duurt van tien uur 's morgens tot negen uur 's avonds. De verbeterde aanvraag voor de groene labelstal is ingediend op advies van de milieu-inspectie. 'Groene labelstallen bieden de grootst mogelijke bescherming tegen de gevolgen van ammoniak voor het milieu. Het ammoniakver- De pleziervaarders, hoofdzakelijk toeristen, klagen veel over de zwem mers. Het waterschap plaatste dit voorjaar weliswaar een stevig hek rond de sluis, maar dat werd toch weer vernield. Niet alleen wordt er gesprongen naast de boten, maar er wordt soms ook met voorwerpen zoals bierflesjes gegooid. Sommige hengelaars gooien zelfs hun haakjes in de schepen. Steeds meer gedu peerde toeristen gaan op zoek naar een andere ligplaats. Het probleem is al jaren oud. Eén van de booteigenaren, die zijn naam liever niet bekend wil maken, is het ook zat en zoekt een andere stek op. "Ik kwam drie jaar geleden voor het eerst in de haven van Stave- nisse en ik wist nog van niets. Toen ik door de sluis kwam, werd ik zeik nat. Het fototoestel dat ik aan boord had, was meteen bedorven. En dat gebeurt met iedere toerist die met zijn boot de keersluis passeert. Het wordt steeds erger. Ze staan je op te wachten en schelden je uit voor alles wat mooi en lelijk is. Als je bij de sluis komt, staan ze daar met zo'n veertig man klaar. De kleintjes wor den voor de boten geduwd zodat je wel af moet remmen. Dan springt de rest er tegelijk in. Je schip is op zo'n moment één grote badkuip. Heel lies wordt met de helft verminderd ten opzichte van traditionele stallen', zo staat er in de stukken vermeld die bij de gemeente ter inzage zijn gelegd. Volgens het ontwerp-besluit zijn b. en w. van plan om gunstig te veel watersporters zijn gewoon razend geworden. Als dat zo door gaat, zou ik het niet gek vinden als er ongelukken van komen. En waar ben je dan?" De gedupeerde watersporter ging naar de politie, maar ook die deed niet meer dan het houden van een paar surveillances. Vorig jaar liep de schipper nog aan de grond toen hij uit moest wijken voor de springers. "Als je dan vast zit, komen ze je uit schelden en bespotten. Het is dat ze nog net niet vloeken, maar dan heb je het ook wel gehad. Ik had nooit gedacht dat zoiets in zo'n streng christelijk dorp als Stavenisse mogelijk was." Ook toen de man ging reclameren bij de ouders van sommige kinderen, kreeg hij totaal geen begrip. "Ik moest maken dat ik weg kwam en werd zelfs nog gesla gen. Het zijn niet alleen de jongeren, maar volwassenen staan met de auto of de fiets erbij te kijken en moedi gen de springers aan. Een paar jaar geleden raakte er zelfs een vrouw gewond toen er een bierflesje op haar hoofd werd gegooid." "Waarom slopen ze die sluis niet? Ze dient toch geen enkel doel meer. Ik heb er genoeg van. Het is geen vermaak meer, maar puur toeristje pesten. Je wordt uitgescholden beschikken op de zeven aanvragen. Wel worden de nodige voorschriften opgelegd om nadelige gevolgen voor het milieu te voorkomen of zoveel mogelijk te beperken. Zo zijn er in de omvangrijke stukken voor schriften ten aanzien van de afval stoffen, gevaarlijke stoffen, bodem bescherming, propaangas, diesel olie, brandpreventie en -bestrijding, alsmede de opslag van reinigings middelen. Van de zeven aanvragen zijn er vier nagenoeg hetzelfde met een stal van Inter Continental b.v. uit Helmond. Dhr. H. van Genugten uit Best wil aan de Bram Groenewegeweg (op 260 meter van agrarische bebou wing) tussen de Zwarteweg en de Pelleweg, tegenover landbouwer Niemantsverdriet, een stal bouwen omdat je op zondag gaat varen. Wat hebben die mensen daarmee te maken? Ik ken hen niet en zij mij niet, dus waar bemoeien ze zich mee? Het is schandalig. En ze pro beren de toeristen de schuld te geven. Net of zij van die palen sprin gen. Maar aan het dialect kun je dui delijk horen dat het bijna allemaal Stavenissenaren zijn. Er gaat veel geld in een boot zitten. De ligplaats, het onderhoud en ook besteden de toeristen veel geld tijdens hun ver blijf. Maar zo wordt dat allemaal de grond in geboord." Het waterschap, beheerder van de keersluis, onderkent het probleem. De laatste twee weken werd het kan toor overspoeld met klachten. "Bijna elke dag is het raak", zegt technisch ambtenaar L. Beghtel. "De jongeren springen van de dukdalven en de sluis af en brengen daarmee niet alleen de scheepvaart, maar ook zichzelf in gevaar. Vooral met laag water is het levensgevaarlijk om van de deuren of muren te duiken. Het hekwerk dat we rond het complex hebben gezet, werd regelmatig ver nield. Daarom hebben we een stevi ger traliewerk laten plaatsen. Maar met een balk hebben ze de spijlen ervan verbogen. Wat moet je daar nog tegen doen? We hebben de poli tie ingeschakeld en die heeft de jon gens weggestuurd, maar bekeurin gen zijn er volgens mij niet uitge deeld. En de politie is toch de aange wezen instantie om hier iets aan te doen. Bij het betreden van het ter rein werd ook de veiligheidsappara tuur voor de sluis en het scheep vaartverkeer beschadigd. Het is ver boden toegang en de zwemmers hebben daar niets te zoeken. Maar we kunnen moeilijk de hele dag bij de sluis blijven zitten. Bovendien voor 4800 varkens met drijfmestkel- ders van totaal 6000 m3. Dhr. G. Jonkers uit Odiliapeel wil aan de Zwarteweg (op 163 m van bebou wing) 'slechts' een stal voor 3264 varkens, de kleinste van de zeven -unvragen. Hij heeft drijfmestkel- ders van 4200 m3 gepland. Dhr. M.A.J.M. Welvaarts uit Boxtel is van plan aan de Bitterhoekseweg/hoek Bram Groe newegeweg (op 260 m van bebou wing) een stal voor 4400 varkens bouwen met drijfmestkelders van 6000 m3. Dhr. A. de Wouw uit Best wil aan de Noormansweg, tussen de Engelaarsdijk en de Randweg (op 365 m van bebouwing), een stal voor 5400 varkens en drijfmestkel ders van 6300 m3. De vier werken met propaangas en dieselolie. ZIE VERDER PAG. 13 lachen ze je in je gezicht uit als je wat zegt. We zullen het hek zo snel mogelijk repareren, maar voor de rest hangt het toch van de politie af." Werken met prikkeldraad ziet Begt- hel als een laatste middel. "Als het nodig is, moet het maar. Je mag er per slot van rekening niet komen en als je dat toch doet, is elke schade die je oploopt je eigen schuld." Ook de politie is op de hoogte van het probleem. "We hebben de sluis opgenomen in de surveillanceroute. Dat betekent dat we er regelmatig een kijkje zullen nemen", zegt een woordvoerder. "Deze situatie is bepaald niet zonder risico. Het levert gevaar op voor de boten, maar ook voor de zwemmers. Vooral bij wat langere boten is de zuigkracht behoorlijk groot. De schippers ont dekken de zwemmers lang niet altijd. Alleen een hoofd boven water, dat is achter een flinke golf niet te zien. En het is niet bepaald prettig als je iemand als gehakt onder je bootje vandaan ziet komen." De gemeente heeft inmid dels aangifte gedaan van de beklad ding. De dader is tot nu toe nog onbekend. Agenten stelden een buurtonderzoek in, maar dat leverde niets op. De politie meldt ook dat een vracht schip uit Vrouwenpolder donderdag tegen de wal liep in het havenkanaal dat toegang geeft tot de haven van Goes. De oorzaak was ook hier een groep zwemmers die de boot hinder de. De 29-jarige schipper legde zijn vaartuig stil omdat de grote water verplaatsing de zwemmers onder de boot zou kunnen trekken. Het schip werd onbestuurbaar en liep op de kant. De politie te water gaat meer toezicht houden in het kanaal. Voorlopig voorzitter is J. van Meg- gelen uit Sint-Annaland. Volgens hem vormt de Eendracht geen con currentie voor de bestaande zwem vereniging De Dolfijn '92. "We zijn louter een recreatieve vereniging. De Dolfijn doet mee aan wedstrij den. Wij willen dat niet omdat de regionale wedstrijden op zondag worden gezwommen", zegt Van Meggelen.1 "Dat is opgenomen in onze statuten en het neemt een drempel weg die er bij een aantal mensen is om te gaan zwemmen." Het is de bedoeling dat de nieuwe vereniging op woensdagavond om kwart voor acht zwemt. In de zomermaanden vinden de activitei ten plaats in zwembad De Spetter te Tholen en in de winter zal er een bus rijden naar Gageldonk in Bergen op Zoom. "Daarom moeten we ook weten of de mensen die zich hebben aangemeld, serieuze kandidaten zijn", zegt de voorzitter. Het voorlopige bestuur van de ver eniging bestaat naast Van Meggelen uit secretaris Angeet Schoep, Anja Deurloo en Paco Telderman uit Tholen en penningmeester Ron Venenkamp uit Moerstraten. De sta tuten worden overgenomen van de oude vereniging, die zo'n vijftien jaar geleden stopte. "De statuten zijn al wel gedeponeerd, maar er moet nog even worden gecontroleerd of ze wel aan alle eisen van dit moment voldoen. Het is eigenlijk een forma liteit", zegt Van Meggelen. De werkwijze van De Eendracht blijft ongeveer gelijk aan die van de oude vereniging. Van Meggelen denkt dat zich ongeveer tachtig leden zullen aanmelden. Mede omdat De Dolfijn alleen in Sint-Maartensdijk en Steenbergen traint, verwacht de voorzitter redelijk wat leden uit Tholen. Dolfijnvoorzitter E. v.d. Maas is verbaasd over de heroprichting van De Eendracht. "Ik zal ze geen stro breed in de weg leggen, maar twee verenigingen op zo'n kleine gemeenschap lijkt me veel." Van een van zijn trainers heeft hij begre pen dat de nieuwe club een gesprek wil met De Dolfijn. "Laat ik dat eerst maar eens afwachten." Naar de beweegreden om een twee de zwemclub op te richten, kan Van der Maas slechts raden. Het feit dat De Dolfijn op dit moment in Sint- Maartensdijk traint, zou een rol kun nen spelen. "Maar dat heeft te maken met de beschikbaarheid van onze trainers", zegt Van der Maas. "De tachtig leden van onze vereni ging komen echter uit alle Thoolse woonkernen, uitgezonderd Stave nisse." Dat De Eendracht niet op zondag wil zwemmen, respecteert hij. "Aanvankelijk was dat ook onze bedoeling niet. Maar als je eenmaal in het zwemwereldje zit, word je daarmee geconfronteerd." Het meest verwonderd is de Dolfijn voorzitter over het feit, dat de nieu we club zwemlessen wil gaan geven. "Knap dat dit kan, want wij mogen het niet van de gemeente." Als door de nieuwe club méér inwo ners voor de zwemsport kiezen, juicht Van der Maas dat alleen maar toe. "En het zal steun betekenen voor onze wens om een overdekt zwembad op Tholen te krijgen." Batig saldo. De provincie heeft de rekening over 1993 afgesloten met een batig saldo van 657.000 gulden. op camping De Krabbenkreek Het kan veel en veel mooier, maar 150 mensen genieten desondanks van Thoolse tuinen Ritje 'mee t'n waehen deu 't toaverkot' trekt veel belangstelling Tranen en veel zweetdruppels bij play-back show Thoolse campings Stemmen van lezers over windmolens Stavenisse en benzinepomp Eskes Kralenbreien: van labadissen tot kousebeurzen in De Meestoof Zeephellig moeilijk te beklimmen attractie bij zeskamp in Haestinge Jeugd jaagt in Zierikzee op handtekeningen van voetbalvedetten uit A Amsterdam VRAAG EEN KOE, WELLICHT KRUG JE EEN KALF Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Advertentie I.M. Een boze watersporter kalkte zijn klacht op de molen van Stavenisse.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 1