Relatieproblemen groot op Tholen 'Als een varken het niet naar zijn zin heeft, groeit hij niet' Cirkels in graanvelden: grap of bovennatuurlijk verschijnsel Procedure varkensstallen Thol.Boys bezorgt toch rolemmers Gebr. Geluk voelen zich beperkt in mogelijkheden Eerste lading Bintjes brengt 47 cent op Kruiswerk is tevreden met handcomputer Donderdag 4 augustus 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Aantal jonge cliënten neemt toe Op Tholen komen relatief veel meer relatieproblemen voor dan in de rest van Noord-Zeeland. Dat valt te con cluderen uit het jaarverslag van de stichting thuiszorg en algemeen maatschappelijk werk Noord-Zeeland. Daaruit blijkt dat maar liefst 52 procent van alle hulpverlening, door maatschappelijk werkers, in 1993 te maken had met relatieproblemen. Voor Schouwen-Duiveland en Sint- Philipsland ligt dat percentage op 32. Verharding Fusie Varkenshouder Iman Geluk aan de Bram Groenewege- weg in Poortvliet ziet zijn zeven toekomstige collega's niet met enthousiasme naar Tholen komen. Ten eerste niet omdat de gemeente de eisen flink heeft aange scherpt, waardoor Geluk zich beperkt voelt in zijn uit breidingsmogelijkheden. Ten tweede niet omdat de nieu we varkensstallen met name in de Weihoek komen, vlak bij Geluk, waardoor hij buren krijgt en zijn huidige vrij heid mogelijk aangetast zal worden. Voordeliger Ruimte en goede tempe ratuur 35 miljoen gulden Mestbassin V rachtautos/tractoren Gedachtenwisseling Een deel van Nederland is de laatste weken in de ban van cirkels. Niet zomaar van die ronde vormen. Nee, grote afdrukken midden in graanvelden. Bij Zierikzee, Seroos kerke, Almere, Bovensmilde, Assen en oostelijk van Rot terdam zijn ze opgedoken. Bovennatuurlijk verschijnsel of grap? Tijdens een congres in Amsterdam, in oktober, zullen wetenschappers uit de hele wereld hun mening geven over dit mysterie. Wichelroede Vuurbal Met, omgerekend, 5,5 full-time per soneelsleden werkte het algemeen maatschappelijk werk 486 gevallen af. Dat is volgens de landelijke norm de arbeid van ruim 6 personeelsle den. Van alle 486 gevallen waren er 180 op Tholen. De belangrijkste oorzaken waarvoor de Tholenaren hulp vroegen waren relatieproble men. Daarna volgden verwerkings-, huisvestings- en bestedingsproble men. Gemiddeld kon een kwart van de aanvragers geholpen worden met informatie en advies, maar ruim 52 procent moest behandeld of bege leid worden. In bijna een derde van de gevallen die vorig jaar werden afgewerkt, is de betreffende persoon tussen de 15 en 30 jaar. Bovendien is het aantal problemen in gezinnen het grootst en er vragen bijna twee keer zoveel vrouwen als mannen om hulp bij het maatschappelijk werk. Regiocoördinator voor Tholen A. Manni wijst een deel van de grote verschillen toe aan de invoering van een nieuw computersysteem. Toch ziet ook hij een toename van het aantal mensen dat gebruik maakt van het maatschappelijk werk. "Ik begon in 1979 op Tholen en toen hadden we 120 cliënten. Nu zijn dat er 180. Dat komt toch duidelijk omdat er meer klachten komen", zegt Manni. "Er is een maatschappe lijke verharding opgetreden en er is meer individualisme. Zowel gezin nen als individuen leven steeds meer geïsoleerd. En in zo'n situatie zijn er groepen die sneller in de problemen komen. Dan denk ik met name aan Filmcatalogus. Het provinciaal informatiecentrum te Middelburg (01180-31400) heeft een nieuwe catalogus samengesteld van de films en videobanden die de provincie uit leent. De beelden hebben betrekking op één of meerdere facetten van de Zeeuwse samenleving. Jongste aan winst is 'Zeeland bij hoog en bij laag', waarin de invloed van de lig ging aan zee wordt getoond op het leven in Zeeland. alleenstaande ouderen en niet te ver geten de jongeren. Nu maken de problemen met jeugd ruim 14,5 pro cent van alle gevallen uit. Dat is bij na net zoveel als relatieproblemen met partners. Zo'n tien jaar geleden hadden we hoegenaamd geen jonge ren als cliënt." De stichting noemt het opvallend dat de gemiddelde duur van de hulp verlening op Tholen veel langer is dan in de rest van Noord-Zeeland; respectievelijk 148 en 84 dagen. Tot nu toe is daar nog geen afdoende verklaring voor gevonden, maar Manni vermoedt dat het vorig jaar ingevoerde computersysteem de oorzaak is. "Als je de hulpverlening afsluit, maar je zet dat pas twee maanden later in de computer, dan vertekent dat het beeld. Vroeger kon dat niet, want de mensen moesten per vier weken de afsluitingsrappor ten doorgeven. Ik denk dat we hier op Tholen wat meer moeite hebben gehad met het invoeren van het nieuwe systeem", zegt de regiocoör dinator. De gezinszorg, de andere grote poot van de stichting, breidde haar activi teiten uit met zo'n 2160 uren tot 368.216 uur. Het grootste deel daar van gaat op aan traditionele thuis zorg waarbij de cliënt een eigen bij drage betaalt. De Alpha-hulp groei de het hardst, van 124 naar 180 cliënten. Bij deze vorm van thuis hulp betalen de geholpen mensen zelf het uurloon en krijgen daarvoor subsidie van de stichting. De AAW- hulp, waarbij de subsidie niet door de stichting, maar door de bedrijfs vereniging wordt betaald, wordt afgebouwd. Er komen geen nieuwe cliënten meer bij. Sint-Philipsland is van oudsher ingedeeld bij het team van Zierik- zee. Bij de fusie met Tholen gaat dat gedeeltelijk veranderen. "De gezins zorg zal aan het einde van dit jaar, rond oktober, overgaan naar Tho len", zegt Manni. "Maar het maat schappelijk werk blijft voorlopig nog onder Zierikzee vallen. Om dat over te plaatsen, levert nogal wat organisatorische problemen op. Eén van de vakken met varkens in de stal van de gebroeders Geluk. Iman Geluk, die samen met zijn broer Arne een varkenshouderij en akkerbouwbedrijf heeft, begon vijf jaar geleden als aanvulling op de aardappelen, suikerbieten en granen met 650 varkens. "Eerst hield ik een klein aantal var kens in de schuur omdat de vorige eigenaar koeienstallen had. Na adviezen van de landbouwvoorlich ting besloten we om een aparte var kensstal te bouwen. En 650 stuks was vijf jaar geleden een optimale eenheid. De ontwikkeling is zo snel gegaan, dat vandaag de dag één man wel 4 tot 5000 varkens kan houden. Bij pieken heb je dan een paar hel pers nodig om de stal schoon te spuiten, e.d." Geluk heeft aan de Provincialeweg in St. Maartensdijk nog 1100 var kens in drie stallen van A. Leemreij- De cirkels in de tarwe van L. Hanse te Zierikzee beslaan een ruimte van veertig meter. ze lopen, zodat hij totaal 1750 die ren heeft. Daarmee blijft hij nog ver beneden de plannen van de zeven nieuwe bedrijven, waarvan de klein ste 3264 varkens gaat mesten en de grootste 6720. De huidige varkensmarkt noemt Geluk slecht door de overproduktie, ondanks de grote export en de talrij ke barbecues tijdens deze zeer fraaie zomer. "Wanneer je alles goed voor elkaar hebt, kun je kostprijsdekkend werken, maar de nieuwe stallen kun nen 15 tot 20 gulden per varken voordeliger afmesten door de goed kopere voedingsmethode. Dat is hun voordeel. Sommigen voeren eigen graan, maar de extra investeringen die daarvoor nodig zijn, kan ik niet doen." Geluk heeft zelf twee silo's: een kleine voor biggevoer en een grotere voor varkensvoer. Er zitten brokjes in, waarin o.a. tarwe, soja en vismeel zit. De toevoer naar de stal len gebeurt automatisch. De varkens kunnen eten en drinken wanneer ze daar zin in hebben. Door een tijd klok is dat nog nader te regelen. "Je kunt gerust een dag weg", zegt Geluk. De varkenshouderij is sterk geautomatiseerd. Er wordt geregi streerd hoe zwaar de biggen binnen komen (23-24 kilo) en hoe lang ze binnen zijn. Het optimale slachtge- wicht ligt tussen de 80-99 kilo. Boven de 100 kg wordt de varkens houder op zijn prijs gekort. De warmte heeft de groei in de war me julimaand geremd. De talrijke ventilatoren zorgden maandagmor gen, terwijl een zeer welkome regenbui de Weihoek verfriste, voor een aangename temperatuur in de stal. Maar de ventilatoren kunnen de zomer van 1994 niet bijbenen, zodat het 's middags ook in de stallen vaak te warm is. "En als een varken het niet naar zijn zin heeft, dan groeit hij niet", zegt Iman Geluk. "Een varken heeft ruimte nodig en een goede temperatuur. Doe je teveel varkens in een hok, dan blijven ze kleiner." Er gaan 10 biggen in een hok, maar in een later stadium zitten er minder in, als het eerste dier dat op zijn slachtgewicht zit, verkocht is. Beren en zeugen zitten door elkaar en de mannetjes zijn eerder op hun ideale gewicht. Gemiddeld zitten de var kens vier maanden in de stal. Geluk betrekt de biggen van een fokker uit Oost-Brabant en de dieren worden verkocht naar de prijzen van de var- kensbeurs in Vleuten. De stal is verdeeld in eenheden met elk zes vakken, waarin dan maxi maal tien varkens zitten. De mest wordt via kelders afgevoerd. De gebr. Geluk rijden de varkensmest over hun eigen akkerbouwpercelen uit. Ze moeten zelf het transport betalen, terwijl Oost-Brabantse var kenshouders tegenwoordig de mest gratis op Tholen en St. Philipsland komen brengen en op de landerijen in de grond werken. Tussen de twee plankieren, voorin en achterin elk vak, waar de mest doorheen kan, is er een betonnen vloer met vloerverwarming voor de koude jaargetijden. In de gang heeft Geluk nog radiatoren voor een opti male verwarming in de winter. De varkensstallen vergen investerin gen van 800 tot 1000 gulden per var ken, zodat de zeven nieuwe bedrij ven (uitgaande van het laatste bedrag) zo'n 35 miljoen gulden zul len besteden. Maar aangezien de bouw door gespecialiseerde onder nemingen van elders gebeurt, denkt Geluk dat het Thoolse bedrijfsleven er weinig aan heeft. "Trouwens wat werkgelegenheid betreft, leveren varkenshouderijen weinig op. Zelfs de veearts, die elk kwartaal op ons bedrijf komt controleren, brengen de grote varkenshouders soms zelf mee." Ten aanzien van de af- en aanvoer- bewegingen komt het bij de gebr. Geluk in de praktijk neer op 1 vrachtwagen per week om voer te brengen, 1 om varkens te halen en 1 om biggen te brengen. Iman Geluk volgt de plannen van de zeven nieuwe varkensbedrijven met belangstelling. Met hem zijn velen op Tholen benieuwd hoe en wan neer deze veel besproken onderne mingen de eindstreep zullen halen. VERVOLG VAN PAG. 1 De vijfde aanvraag, van Scherpers Hage b.v. in oprichting uit St. Anna- land, is wat afwijkend van de andere vier omdat die, naast drijfmestkel- ders van 6100 m3, met een mestbas sin van 3175 m3 (oppervlakte 490 m2) gaat werken. De stal aan de Bram Groenewegeweg, voorbij de Boneputteweg, kan 6144 varkens bevatten. Hij komt 210 m van bebouwing te liggen. Het ontwerp is van Cehavé bouw- en adviesbureau. De laatste twee aanvragen hebben als afwijking op de andere aanvra gen, dat ze aardgas als energiebron gebruiken in plaats van propaangas of dieselolie. Verder zijn beide ont werpen van architectenbureau Haas uit Best. Dhr. A. Moggré uit het Zeeuws-Vlaamse Sint Kruis wil aan de Priestermeetweg, op 250 meter van de boerderij van M.J. Kooijman, een stal voor 4800 varkens bouwen met drijfmestkelders van 6000 m3. De laatste aanvraag, van J.H.J. Wouters uit het Brabantse Sint Oedenrode, is ook de grootste met 6720 varkens en drijfmestkelders van 8000 m3. Deze stal komt aan de Groene- of Hokseweg bij Oud-Vos- semeer, tussen de Nieuwlandsedijk en de Lange weg, 1000 meter van de bebouwde kom, op 350 meter van agrarische bebouwing. Bij de milieu-aanvraag hoort infor matie over de af- en aanvoerbewe- gingen, maar de stukken scheppen daarover wat verwarring. Zo meldt Genugten per dag 23 vrachtwagens en 33 tractoren tussen 7.00 en 19.00 uur voor 4800 varkens, maar Wou ters voor 6720 varkens 2 vrachtwa gens en 2 tractoren gedurende dezelfde tijd.. Navraag bij de gemeente leert, dat sommige aan vragers zich vergist moeten hebben, zodat de aantallen bij Genugten per maand moeten zijn. Behalve over dag, zijn er af- en aanvoerbewegin- gen tussen 19.00-23.00 uur en tus sen 23.00-7.00 uur vermeld. Voor koeling van de stallen worden ventilatoren gebruikt, die wat aantal betreft uiteenlopen van 35 bij Jon kers tot 71 bij Wouters. De laatste heeft bijvoorbeeld verder twee voe dersilo's van elk 18 ton, Jonkers 6 voedersilo's van 300 m3 en 2 meel- silo's van 36 m3. Als varkensvoer wordt mais, aardappelmoes, biergist en tarwezetmeel genoemd. De meeste aanvragers hebben in de toekomst nog bouwplannen: een kuilplaat, veldschuur, opslagplaats voor mais en een bedrijfswoning. De gang van de mest in de varkens stallen wordt ook beschreven in de milieu-aanvragen. De varkensmest wordt voor een langere periode opgeslagen onder de stal in een dub bele kelder. Eén keer per dag wordt Voetbalvereniging Tholense Boys is alsnog bereid om in Tholen-stad de rolemmers uit te zetten voor de gescheiden inzameling van afval. "Zaterdag was de eerste training en toen werden nogal wat opmerkingen gemaakt over het feit dat wij dit niet zouden kunnen verzorgen", vertelt secretaris Piet van der Vlies. 'Toen zich tien vrijwilligers opgaven, heb ben we de knoop doorgehakt." Gisterenmiddag had Van der Vlies nog niet gehoord of zijn club de ver spreiding ook inderdaad ter hand kan nemen. Met coördinator A. van Splunter was namelijk al afgespro ken dat de andere voetbalclubs Tho len gezamenlijk zouden doen. Maar de animo was niet bij iedereen even groot. "We willen de andere vereni gingen niet in de wielen rijden", stelt Van der Vlies. De verspreiding in Tholen staat voor 15 t/m 27 augus tus gepland. Poortvliet en Scherpe- nisse komen vandaag, morgen en zaterdag aan de beurt, Sint-Anna- land van 8 t/m 11 augustus. de verse mest afgevoerd naar de opvangputten. Direct daama wordt de beluchte mest uit de voorraadput naar de geleegde afdeling getrans porteerd. De mest en de vloeistof- laag gaan vanuit de opslagputten naar de bezinkputten. Vanuit de bezinkpunt gaat de mest en de vloei- stoflaag naar de mestbehandelings- ruimte. Speciale aandacht is er voorts voor de grootte van de eventuele diesel olietanks (800 liter) en propaangas- tanks (10.000 liter). Wie voor informatie overdag niet in het gemeentehuis terecht kan, krijgt de mogelijkheid om maandag 8, 15 /- en 22 augustus van 17.30-20.30 uur in bejaardentehuis Sint Maartenshof de stukken in te zien. Hiervoor moet men echter een schriftelijk verzoek bij b. en w. indienen. Op verzoek komt er ook een gedachtenwisseling over de ontwerp-besluiten van het Thoolse gemeentebestuur, waarbij de aanvragers zelf aanwezig kunnen zijn. De eerste Bintjes gingen woensdag over de klok op de veiling in Sint- Annaland. De handelaren bepaalden de prijs op 47 cent per kilo. Behalve de Eigenheimer die tot 73 cent opbracht, bleven alle andere rassen onder de zes dubbeltjes. Bildstar zakte van 69 cent vorige week, naar 60 cent woensdag. Berber bracht 51 cent op. De aanvoer was dinsdag 143 ton en woensdag 199 ton. Woensdag 3 augustus: Doré 52-57, drielingen 11-12, kriel 45-73; Pre mière 35-53, bonken 95; Gloria 41- 55, bonken 93-99, drielingen 10-11, kriel 84-88; Frieslander 56-57, drie lingen 11, kriel 81; Berber 50-51, drielingen 10, kriel 85-90; Eigenhei mer 68-73; Bintje 47, drielingen 10, kriel 82; Bildtstar 40-60. Aanvoer 199 ton, waarvan 102 in Sint-Anna- land en 97 in Scherpenisse. Dinsdag 2 augustus: Doré 48-57, drielingen 10-11, kriel 65; Première 36, bonken 98, drielingen 10, kriel 78; Gloria 40-55, bonken 100-102, drielingen 10-11, kriel 81-85; Ber ber 50-51; Eigenheimer 66-76; Bildtstar 50. Aanvoer 143 ton, waar van 83 in Sint-Annaland en 60 in Scherpenisse. De kruisvereniging Rondom de Oosterschelde heeft een nieuw regi stratiesysteem definitief ingevoerd. Alle vaste wijkverpleegkundigen en -ziekenverzorgenden hebben een zakcomputer bij zich waar ze hun werkzaamheden in registreren. Voorheen gebeurde dat met formu lieren. "Maar dat kostte veel tijd en de motivatie om het precies te doen, was lang niet altijd optimaal", zegt directeur J.L. van der Hiele van de kruisvereniging. "De formulieren moesten worden verzameld en een datatypiste voerde ze dan in de com puter in. Nu staat een aantal gege vens al vast in de handcomputers. Het geheugen is een blokje en elke week wordt de informatie overgezet naar de centrale computer en dan is het weer klaar voor de volgende week." De directeur is blij dat het project ook bij de medewerkers goed is aan geslagen. "De bereidheid om mee te werken was groot. Door een strak schema kreeg het personeel ook niet de tijd om alles te laten rusten. Zo werd alles vrij soepel ingevoerd. We zijn nu alleen nog bezig wat oneffenheden, die je altijd hebt in het begin, weg te werken. De infor matie die we krijgen over het werk is nu veel sneller en gemakkelijker beschikbaar. Zo kunnen we ook beter evalueren binnen de vereni ging." Tholen en Sint-Philipsland fungeerden vorig jaar als proefge bied voor de nieuwe handcompu ters. Na de ontdekking op het land van boer L. Hanse te Zierikzee dromden nieuwsgierigen, onderzoekers en journalisten samen bij het tarwe veld. Daar waren cirkels met door sneden van twaalf, drie en twee meter - onderling verbonden door paden - te zien. De politie in het Duivelandse stadje werd overspoeld met telefoontjes. En een handige zakenman maakte meteen een nieu we ansichtkaart. Een luchtfoto. Met de groeten uit Zierikzee. Volgens Amerikaanse onderzoekers kunnen de cirkels niet met de hand zijn gemaakt. Een soortgelijk verschijnsel was tot nu toe alleen in Engeland waargeno men. Maar tegelijk met Zierikzee kwam ook een melding uit Canada. En inmiddels zijn in een korenveld in het Belgische Boekhoute twee cirkels met een diameter van 13 meter verschenen. Medewerkers van de stichting Con tact Network International - uitgeef ster van een Engelstalig weten schappelijk tijdschrift - maakten in Zierikzee geluidsopnamen en namen tarwemonsters mee. Zij zoe ken de verklaring voor het verbui gen van de graanhalmen in een moleculaire verandering. Ontdekt is, dat de moleculen aan de wortel in elkaar zijn gedrukt en bij de aar uit gerekt. Een bioloog uit Leiden, die met een wichelroede aan kwam zetten, zei dat de cirkels op een kruising liggen van Ley-lijnen: energielijnen die door de aarde lopen. In NRC Han delsblad werd de mogelijkheid van een 'microburst' geopperd: een pak ket koude lucht dat snel is gedaald. De niet geknakte tarwe richtte zich niet vanzelf weer op, zoals dat wél gebeurt als een regenbui de halmen tegen de grond heeft geslagen. Als de cirkels het werk zouden zijn van grappenmakers, zouden die - aldus boer Hanse in de ZMO-krant - minstens een half uur met een wals aan het werk geweest moeten zijn. Maar niemand heeft iets gehoord. Grappenmakers, zij het lugubere, togen enkele dagen later op Hanses akker aan het werk en maakten er een hakenkruis met een omtrek van acht meter. De geschokte akkerbou wer deed hiervan aangifte bij de politie. Drie weken na Zierikzee had ook Serooskerke op Schouwen zijn cir kels. In een gerstveld. De grootste mat een doorsnede van 12 meter en was met een vier meter lang pad ver bonden met de tweede cirkel die een doorsnede had van l01/2 meter. Daarvandaan liep een pad van 12 meter, onderbroken door een 'dwarsbalk' van 12 meter, naar een halve cirkel met een doorsnede van vier meter. Hier kwamen ondermeer onderzoe kers op af die gespecialiseerd zijn in parapsychologie en ufologie. Geconstateerd werd, dat een kom pasnaald binnen de cirkels een afwijking vertoonde van twaalf gra den naar rechts. De overtuiging werd uitgesproken, dat de figuren - die sinds de jaren tachtig steeds vaker verschijnen - boodschappen zijn van hogere intelligentievormen. Het zien van een oranje vuurbal aan de hemel en het horen van zoemen de geluiden zijn verschijnsels, die in verband met het verschijnen van deze cirkels al zijn gemeld. Ook een boer bij Serooskerke zou zo'n vuurbal hebben gezien. En andere omwonenden werden op een nacht door blaffende honden uit hun slaap gehaald. Noemt de ene wetenschapper de cir kels bij Serooskerke 'de mooiste van Nederland', de andere concludeert dat ze 'door mensenhanden gemaakt' zijn. Baseert zich daarbij ondermeer op het feit dat de wichelroede hele maal niet in beweging komt, wat erop duidt dat er geen energieveld aanwezig is. In Zierikzee was dat wél het geval. Er zouden op Schouwen-Duiveland nog meer cirkels ontdekt zijn, maar de boeren hebben dat niet gemeld. Uit angst voor de toeloop die op gang komt, waardoor het graan en eventueel aangrenzende gewassen vertrapt worden. De schade zou daardoor immers alleen nog maar groter worden. - i..- -> l^assit De cirkels in het gerstveld bij Serooskerke werden door de fotograaf van de Zierikzeesche Nieuwsbode vastgelegd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 13