Meer dan honderd schepen per dag passeren Bergsediepsluis 'Stel utopisten op geiteharen sokken' Ex-bestuursleden van rusthuizen niet voor rechter PERSIA Warm weer lokt duizenden zonaanbidders naar Oesterdam G. van Velzen niet te spreken over halvering van waterpolitie Donderdag 28 juli 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Wie één dezer dagen rond het middaguur over de Oester- dam rijdt, krijgt - met name bij de Bergsediepsluis - een bijzonder tafereel te zien. De Thoolse 'costa' wordt over spoeld met toeristen en dagjesmensen die zich laten brui nen in de zon of zich verkoelen in het water. Ook op het water heerst grote bedrijvigheid. De Bergsediepsluis draait op volle toeren. Verantwoordelij kheid Druk Bezwaar L. Hage tegen windmolens In een bezwaarschrift tegen de komst van drie windmo lens aan de Pilootweg in Stavenisse, haalt L. Hage uit Stavenisse fel uit naar het gemeentebestuur en de vereni ging Zeeuwind. Volgens Hage lijden de boeren die land hebben rond de toekomstige molens, schade door waar devermindering, horizonvervuiling en risico's van brand en ongevallen. Geen behoefte Schade 4 etages Oosterse Tapijtkunst j| C Mensen kijken Ongelukken Een aantal voormalige bestuursleden van de stichting Rusthuizen Gereformeerde Gemeenten in Zeeland hoeft niet voor de rechter te verschijnen. Een aantal zaken zijn verjaard en verder constateert de officier van justitie onvoldoende aanknopingspunten om een strafrechtelijk onderzoek te beginnen. Hij concludeert wel, dat er bij de stichting sprake was van gebrekkige controle en weinig toezicht. Termijnen overschreden Bejaardenwoningen 350.000 gulden Thools duo gaat gemeentesecretaris Nieuw-Vossemeer vervangen tot de herindeling Blijkbaar doet het Thoolse strandje aan de zoute kant van de Oesterdam niet onder voor zijn grotere broers aan de kusten van Walcheren en Schouwen-Duiveland. Dicht opeen gepakt zitten de zonaanbidders aan de dijk en op het zand in een bonte mengeling van> handdoeken, stoel tjes, badkleding en parasols. De oudsten vermaken zich met zwem men en zonnen of lezen een boek. De jongsten daarentegen zijn zelfs met dit warme weer actief. Aan het water is immers van alles te beleven. Gewapend met schepjes en ander strandgereedschap gaan de kleine bouwers het zand te lijf. Hier en daar is zelfs een hond te bespeuren die zo nu en dan ook in het zilte nat plonst om af te koelen. Niet alleen de mensen komen in gro ten getale, maar ook het blik. De auto's staan rijen dik en dicht naast elkaar. Ze overtreffen veruit het aan tal fietsen dat langs de kant staat. De voertuigen bezetten elk plekje dat niet door de zonnebaders ingeno men wordt. Zelfs op plaatsen waar eigenlijk niet geparkeerd mag wor den. Niet alleen aan het strand, maar ook op het water is het druk. Dat merken vooral de sluiswachters van de Bergsediepsluis. Die zien deze dagen heel wat schepen aan zich voorbij trekken. Al op de wenteltrap die naar de bedieningsruimte van de sluis voert, is te voelen dat de beton nen muren van dit gebouw de hitte ook niet goed buiten kunnen hou den. Aan de muur hangen onder meer een brancard en een instructie voor het redden van drenkelingen. Boven zit mevr. C.M. Heyens uit Wemeldinge. Ze is uitzendkracht en werkt nu halve dagen op de Bergse diepsluis. In de bedieningsruimte, met een plat dak en veel ramen, is het ook al flink warm geworden. Dit ondanks het feit dat er een aircondi tioner en een ventilator staan te draaien. Toch heeft mevr. Heyens het uitste kend naar haar zin. "Ik heb hiervoor al bij de Kreekraksluizen gewerkt. Dat is toch heel anders. Daar was ik veel meer de Benjamin die er pas bij was gekomen en bovendien nog een vrouw ook", vertelt de sluiswachter. "Maar hier werk je alleen. Je hebt veel meer verantwoordelijkheid en niemand die over je schouder mee kijkt. Dat vond ik in het begin best wel eng en ik was wat onzeker, maar het valt me alles mee. Het is echt leuk werk." Op zomerse dagen - zoals die van de laatste weken - gaan er per dag meer dan 100 schepen door het sluisje. Het zoet-zout scheidingssysteem, dat moet voorkomen dat er zout Mevr. C.M. Heyens heeft het prima naar haar zin op de Bergsediep sluis. Hage, die zelf land heeft naast de bouwplek, noemt de turbines 'stalen monsters'. Ze zouden veel lawaai produceren en passen volgens de Stavenissenaar absoluut niet bij het karakter van het polderlandschap. "Dit noemt men ook wel horizonver vuiling. Een beschamende vertoning om als gemeentebestuur aan dit soort zaken medewerking te verle nen", schrijft Hage in zijn brief aan b. en w. "Zeker als men in aanmer king neemt dat de burgemeester met ■beeldjes' langs de 'kemen' leurt om deze een wat beter aanzien te geven. Aan de Ten Ankerweg in Tholen moet een 30 jaar bestaande benzine pomp verdwijnen omdat die mis staat tegen de achtergrond van de Vest, terwijl hier wordt meegewerkt aan een landschappelijk volledig detonerend gedrocht." Volgens Hage spelen er bij het bou wen van de windmolens, in tegen stelling tot de benzinepomp van Eskes, geen economische motieven mee. De bezwaarmaker stelt grote vraagtekens bij de coöperatieve windenergievereniging Zeeuwind die de turbines in Zeeland exploi teert. Hage verwijt de gemeente niet goed te hebben onderzocht wie de aanvrager is. "U hebt niet de moeite genomen zich in de achtergronden van de aanvrager te verdiepen. U was zelfs niet op de hoogte van het adres (behalve een postbusnum mer)", schrijft Hage. "Wij hebben bij de Kamer van Koophandel de statuten opgevraagd. Door een stel utopisten van een geiteharen-sok- kenplaneet werd deze vereniging op 23 januari 1987 opgericht." De Sta venissenaar stelt in zijn bezwaar schrift dat er momenteel geen enke le behoefte aan windenergie bestaat, omdat er nog voldoende energie voorhanden is die op andere wijzen wordt opgewekt. De molens kunnen volgens Hage hoogstens dienen voor experimentele doeleinden. "Er draaien al ruim voldoende experi mentele turbines in Zeeland." Als landeigenaar heeft Hage bezwaar tegen de komst van de tur bines omdat bij een calamiteit rond vliegende brokstukken schade kun nen toebrengen aan de omgeving en natuur. Ook brand, door bijvoor beeld blikseminslag, zou via het graan over kunnen slaan op de boer derijen in de buurt. Hage deelt b. en w. mee dat hij alle schade van het voeren van verweer en waardever mindering van de grond bij de gemeente zal claimen. "De wijze waarop door u de procedure wordt gevoerd, vinden wij ronduit schan dalig", protesteert de Stavenisse naar. "Volgens de wet kunt u vol staan met een publicatie in een plaatselijk krantje en het plaatsen (slechts één dag) van een paaltje met een in plastic gehuld A4-tje waarop onder andere de aanvraag. Als het gemeentebestuur over een minimum aan fatsoen beschikt, geeft u vol doende ruchtbaarheid aan een zo belangrijke zaak en stuurt u de belanghebbenden minstens een ken nisgeving", schrijft Hage in zijn bezwaarschrift. Fortuinstraat 3, Bergen op Zoom. A Tel.: 01640-43509 m Specialist in Perzische J* en Nepalese tapijten. Eigen import itESS^SrPI Advertentie I.M. Pensioen wethouders. Gedeputeer de staten van Zeeland hebben de uit- kerings- en pensioenverordening wethouders van de gemeente Tholen goedgekeurd. De gemeenteraad had die in april vastgesteld. water in het Zoommeer terecht komt, zorgt ervoor dat de schutting van zout naar zoet zo'n vier minuten langer duurt dan andersom. Onlangs viel het systeem een paar weken uit omdat bij onderhoudswerkzaamhe den een onderdeel uit de takels van de kraan viel. Dat is inmiddels weer verholpen. "Het is met dit weer wel erg druk. Je bent constant bezig. Maar het is in ieder geval beter dan dat je zit te wachten op schepen. In de winter komen er soms maar acht door op een dag", zegt mevr. Heyens. "De meeste vaartuigen zijn Nederlands, Belgisch of Duits. Een paar weken geleden kregen we een paar Engelse boten." 'Hallo, Bergsediepsluis', klinkt het door de marifoon. De eigenaar van een zeiljacht wil weten of hij nog mee kan. Maar zojuist is het passa giersschip Zeeland, dat 29 meter lang is, de sluis ingevaren en daar passen alleen nog maar twee speed boten bij. Meer dan 35 meter gaat er niet in. Behalve door de marifoon, communiceert mevr. Heyens ook regelmatig via een open raam met de bestuurders. Het vergt vaak wat pas en meetwerk om er zoveel mogelijk in één schutting mee te laten gaan. "Wil die platbodem aan stuurboord zoveel mogelijk aansluiten?" Derge lijke aanwijzingen moet mevr. Hey ens regelmatig geven. "Sommige mensen denken volgens mij 'als ik er maar in ben', terwijl er dan nog best wat bootjes bij kunnen", vindt de sluiswachter. "Ik houd ervan om mensen te bekij ken", zegt mevr. Heyens. "Dat is echt leuk. Ze zouden me best een hele dag op een terrasje kunnen zet ten om alleen maar mensen te bekij ken. Als ik dan maar een sigaretje en wat te drinken heb." Maar ook op en rond de sluis komt ze veel en zeer verschillende mensen tegen. "Je ziet hier erg veel Vietnamese gezinnen, maar ook mensen die bijvoorbeeld heel veel met zich mee sjouwen." Soms spreekt mevr. Heyens een streng woordje tegen het publiek dat staat te kijken naar het schutten. Zo werd een jongen die de house muziek op zijn radio keihard aanzet te, verzocht om het volume te beper ken of ergens anders te gaan luiste ren. Dit verzoek kreeg instemming van de opvarenden in de sluis. De sluisdeuren hebben een reling en men kan erover naar de overkant lopen. De Wemeldingse moet regel matig jongeren, maar ook volwasse nen, van de sluisdeuren sturen als die open draaien. "Je moet wel veel in de gaten hou den als je alleen op zo'n post zit", legt mevr. Heyens uit. "Want het is niet alleen de sluis, maar ook de brug en de slagbomen die je moet bedienen. In het begin stopte ik nog even als er een auto hard aan kwam rijden. Nu denk ik: je bent gewaar- - §jfjj|!jM| JM* Op deze warme dagen is de hele dag druk bij cjf sluis in de Oesterdam. schuwd door stoplichten en je ziet de slagbomen dalen, dus is het je eigen risico. Bij fietsers ligt dat iets anders. Onlangs kwamen er nog twee wielrenners langs en ze fietsten behoorlijk hard. Ze keken allebei naar het water en als ik de slagbo men gewoon had laten zakken, was de één er zo bovenop gereden. Dan wacht je natuurlijk even." De Wemeldingse sluiswachter heeft nog nooit een ongeluk meegemaakt, zoals een schip tussen de deuren. "Gelukkig niet, maar je ziet wel rare dingen", vertelt ze. "Als iedereen die binnen kwam, goed kon varen, was er niets aan de hand. Maar dat is niet zo. Een aantal mensen zijn niet erva ren genoeg. Zo was er vanmiddag een boot die bij het zakken van het water zijn touwen niet op tijd liet vieren. Als je niet uitkijkt, hang je het schip op aan de wand." Als de brug omhoog gaat om de schepen uit de sluis te laten, komt er leven in het bedieningspaneel en allerlei rode en gele lampjes begin nen alarmerend te knipperen. "In het begin wefd ik daar wel ongerust van, maar het hoort er allemaal bij." Elke schutting worden de schepen geteld en ingevoerd in de computer. Ook de duur van de schutting en de tijd dat de brug open heeft gestaan, worden geregistreerd. Op drukke dagen heeft de sluiswachter weinig tijd om naar de wc te gaan of iets te drinken. Dat moet allemaal in ijl tempo gebeuren. Maar dat vindt mevr. Heyens niet zo erg. "Ook dat hoort erbij", zegt ze en drukt op een knop om de volgende lading binnen te laten. De vroegere burgemeester van St. Philipsland en de huidige eerste bur ger van Goedereede, G. van Velzen, noemt het 'absoluut onverantwoord' dat de 63 patrouilleboten van de politie te water worden terugge bracht tot 33. Verder verdwijnt van de circa 90 kleine speedboten van de politie meer dan de helft. Als gevolg van de bezuinigingen bij het Korps Landelijke Politie Diensten zal de aandacht hoofdzakelijk op de beroepsvaart gericht worden. Voor de pleziervaart, die in het Ooster- schelde-gebied veelvuldig voor komt, zal de politie weinig tijd meer hebben. Drie jaar geleden zou er bij de landelijke reorganisatie afgespro ken zijn, dat de politie te land een aantal taken van de politie te water overneemt. "Daar hebben wij de middelen niet voor", zegt burge meester Van Velzen in NRC Han delsblad. "Mij is ook nooit duidelijk gemaakt, dat dit de bedoeling was." De halvering van de politie te water roept zoveel vragen op, gezien het recente dodelijke ongeval met een waterscooter op het Grevelingen- meer, waarbij een zwemster uit Krabbendijke werd overvaren door een 12-jarige jongen. De Smaalzijpolder is een smalle polder tussen de dijk met de Oude Sint-Annalandseweg en de Malktndsedijk. Kadastraal behoort het tot Poortvliet. Hoge bomen aan weerszijden. In het avondlicht van juli werpen ze lange schaduwen op de gewassen, bijna tot aan de overkant. In ieder geval op de tarwe die stil staat te rijpen op een plek waar ooit het zoute water van de Pluimpot stroomde. Gebrekkige controle en weinig toezicht, maar: De stichting exploiteert bejaardente huizen in Middelburg (Eben Haë- zer) en Goes (Rehoboth), alsmede bejaardenwoningen in o.a. Tholen (Kaay en de Hoogstraat). In verband met slordige declaraties en onterecht genoten subsidies liet het provinci aal bestuur een accountantsonder zoek instellen, waarbij de vermoe dens werden bevestigd. Gedeputeer de staten stelden de resultaten ter beschikking van de hoofdofficier van justitie, maar die stelt geen strafvervolging in. Volgens de justi tie zijn er 'onvoldoende feiten en omstandigheden aangetroffen waar uit een redelijk vermoeden van schuld aan het plegen van strafbare feiten door ex-bestuursleden van de stichting Rusthuizen der Gerefor meerde Gemeenten in Zeeland en/of anderen kon worden afgeleid.' Wel heeft de officier van justitie vastgesteld, dat de Wet op de Bejaardenoorden is overtreden, maar deze feiten zijn (na twee jaar) grotendeels verjaard. Uit het voor onderzoek is gebleken, dat zowel de stichting als de toezichthouder (de provincie) de termijnen voor het indienen en vaststellen of goedkeu ren van begrotingen en jaarrekenin gen niet in acht hebben genomen. Verduistering van geld is niet vast gesteld, aldus de justitie. Met nadruk wordt opgemerkt, dat de aard en waarde van relatiegeschen ken, fooien, e.d. niet aan het open baar ministerie ter beoordeling staan. Uit het vooronderzoek is gebleken, dat de voormalig secretaris als enige uren declareerde voor het bijwonen van vergaderingen van het dagelijks bestuur en het algemeen bestuur. Van bewuste valsheid in geschrifte is evenwel geen sprake, daar deze uren binnen de op de nota's vermel de omschrijving vielen. Van overtreding van artikel 336 van het Wetboek van Strafrecht (het opzettelijk openbaar maken van val se jaarrekeningen) is niets gebleken. De vraag of er door de voormalige accountant van de stichting in strijd met de beroepsregels voor register accountants is gehandeld, valt bui ten het strafrecht en dient - zo nodig - bij de Raad van Tucht van het Nederlands Instituut voor Register- Accountants (Nivra) aanhangig te worden gemaakt. Het onderzoek dat wordt uitgevoerd door rechercheurs van het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu inzake de- gereedmelding van (de stichtings- kosten van door de stichting o.a. in Tholen gebouwde) complexen bejaardenwoningen, is nog niet afgerond. Verwacht wordt, dat dit onderzoek op korte termijn zal kun nen worden afgesloten. Gedeputeerde staten van Zeeland blijven bij hun standpunt, dat de Nationale bollendag. Tijdens de nationale bollendag op zaterdag 6 augustus zijn van 10.00 tot 16.00 uur twee bedrijven te bezoeken: Van Es, Oude Heijdijk 14 te De Heen (tulpen- en lelieteelt) en de fa. Boogert, Slotstraat 98 en Zandweg 6 te Kruiningen (gladiolenteelt). stichting het teveel ontvangen geld volgens de Wet op de Bejaardenoor den voor de tehuizen Eben Haëzer en Rehoboth aan de provincie moet terugbetalen. Het openbaar ministe rie concludeerde ook, dat de regels zijn overtreden, maar in verband met verjaring worden hiertegen na twee jaar geen strafrechtelijke stap pen meer ondernomen. Op basis van het publiekrecht houdt het provinci aal bestuur echter vast aan de moge lijkheid tot terugvordering. Het zou gaan om circa 350.000 gulden. Over de verdere onderzoeksresulta ten van de officier van justitie bera den gedeputeerde staten zich als de eerst verantwoordelijke gedeputeer de voor de ouderenzorg, dhr. A.J. Dijkwel, half augustus terug is van vakantie. Zijdemuseum. De bij-expositie van beschilderde zijden kleding in het museum Ter Zijde in Wouw, wordt in augustus voortgezet wegens het grote succes. Op zondagmorgen 28 augustus om elf uur wordt er ook weer een lezing gehouden over quil ten. De voormalige Thoolse gemeente ambtenaar W.A.M. Verschuren en chef financiën J. Sengers uit Oud- Vossemeer worden per 1 september waarnemend gemeentesecretaris in Nieuw-Vossemeer. Zij vervangen samen dhr. P. Moors, die benoemd is tot gemeentesecretaris van het Limburgse Thom. In verband met de geplande gemeentelijke herinde ling op 1 januari 1997 hebben b. en w. na overleg met het provinciaal bestuur van Noord-Brabant besloten om geen nieuwe gemeentesecretaris te benoemen. Formeel moet de gemeenteraad daarvoor nog een besluit nemen. Verschuren, die na de Thoolse her indeling in 1971 op de afdeling alge mene zaken van de nieuwe gemeen te in St. Maartensdijk aan de slag ging, werkt inmiddels V/z jaar als hoofd van de afdeling welzijn en sociale zaken in Nieuw-Vossemeer. Verschuren gaat de externe taken op zich nemen, zoals de b. en w.- en raadsvergaderingen, alsmede de besprekingen over de herindeling. Sengers pakt de interne aangelegen heden van het secretariaat op, zoals personeelszaken e.d. "Iedereen is blij met deze oplossing", zegt Ver schuren. Zowel hij als Sengers had den geen belangstelling voor een echte aanstelling als gemeentesecre taris omdat ze dan bij de herindeling ontslag zouden krijgen. Als 'gewoon' ambtenaar behouden ze daarentegen alle rechten bij de nieu we, grotere gemeente Steenbergen. Moors, die eind augustus vertrekt, werkt sinds I september 1977 in Nieuw-Vossemeer. Een aantal taken van Verschuren en Sengers worden overgenomen door juridisch medewerkster A. Nie- mantsverdriet, die in augustus in vaste dienst komt. Verder wordt nog een financieel-administratieve kracht aangenomen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 9