Provincie Zeeland Dringen voor plek in draaimolen Vlissingen-Breskens w Verspreiding van schadelijke stoffen Te kijk en te leen Binnenlands toerisme op de Krabbenfoor Mosselfeest in Yerseke Donderdagvrijdag en zaterdag Surrender in voorprogramma van Normaal Warmte kost braderieën op Thoolse campings bezoekers Ella Vogelaar zonder grand design Vier tuinen open voor het publiek Donderdag 28 juli 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 Wonderlijk Rijk In de serie artikelen over het provinciaal milieubeleidsplan Kerend Tij Twee (KT2) gaat het nu om de verspreiding van gevaarlijke stoffen en wat daaraan valt te doen. Het artikel is ontleend aan de brochure Kerend Tij Twee, op hoofdlijnen samengevat. De brochure is gratis verkrijgbaar bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel 01180-31400. Na veel vijven en zessen binnen de stichting Bergse Ondernemers Belangen (BOB) vindt vandaag, vrijdag en zaterdag toch weer de Krabbenfoor in Bergen op Zoom plaats. En dat voor de 30ste keer. Het evenement staat, ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Bergse VVV, in het teken van het binnenlands toerisme. Nieuwe bedrijfsarts Thoolse tehuizen Pak even uw zakboekje Als de WOV er eenmaal ligt kunnen voetgangers en (brom)fietsers gebruik maken van een voetgangers/fietsers- veer tussen Vlissingen en Breskens. Bijna 70% van de voetgangers en (brom)fietsers die nu gebruik maken van het veer Vlissingen-Breskens zal gebruik maken van de nieuwe veerdienst. Van alle gebruikers op de huidige veerlijn zegt 40 procent gebruik te gaan maken van het voetgan- gers/fietsersveer. Dat komt door dat 17 procent van de automobi listen zegt de auto te laten staan als de WOV er ligt om vervolgens op de fiets te stappen. De percentages komen uit het rapport Verplaatsingen via veer dienst Vlissingen-Breskens 1994. Het rapport is opgesteld in op dracht van provincie en rijkswater staat door adviesbureau Van Roon uit Den Haag. De gegevens zijn 19 april verzameld op het veer in de richting Breskens. Van de 2.789 passagiers die dag zijn er 1.489 betrokken bij het onder zoek. Van degenen die op termijn ge bruik maken van het voetgan- gers/fietsersveer zegt 46% dat het gaat om woon-werkverkeer; bij 15% gaat het om zakelijk verkeer en 54% procent valt onder de ca tegorie overig. Op basis van de gegevens is berekend dat in het jaar 2000 zo'n 2.650 personen per dag met het voetgangers/fietsers- veer zullen overgaan. Daar moet worden bijgeteld dat 1.600 mensen nog niet weten of zij er gebruik van zullen maken. De veergebruikers is gevraagd naar herkomst en bestemming van de reis. Ook naar het doel van de reis is geïnformeerd. Van de voetgangers en (bromfiet sers is 69% afkomstig uit Vlissin gen en 20% uit Middelburg. Voor het overgrote deel zijn ze op weg naar Oostburg (64%) en Terneu- zen (17%). Bij het gemotoriseerde verkeer komt zo'n kleine 33% uit Vlissin gen en bijna 25% uit Middelburg. Ook hier is de bestemming door gaans Breskens, Oostburg en Ter- neuzen (80%). De resterende 20% Nieuws is vooral op weg naar Gent, Brug ge en Knokke. Het zakelijke verkeer scoort bij het gemotoriseerde verkeer het hoogst: ruim 54%, bij de voetgan gers en fietsers komt het percen tage op 7. Woon-werkverkeer komt bij de automobilisten op 17% en bij de voetgangers en fiet sers op 23,5%. Op de onder zoeksdag, dinsdag 19 april, maak te 6,4% van de automobilisten een recreatieve rit tegen 7% voetgan gers en (bromfietsers. Het gemo toriseerde verkeer legt gemiddeld een afstand af van een kleine 60 kilometer. Voor de voetgangers en (bromfietsers is de gemiddel de afstand een goede 20 kilome ter. Wonderlijk Rijk is de titel van de tentoonstelling die op dit moment is te zien in het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle. De ten toonstelling gaat over de wereld van wieren en algen, de oudste vormen van leven op aarde; de wereld van gezaagde zeeëiken, zeesla, vuuralgen, darmwieren. Zowel microscopisch kleine soor ten als kamerhoge algen zijn er te zien. Aansluitend op het thema van de tentoonstelling is er maan dag 1 augustus een strandex- cursie. De start is om 14.00 uur bij het museum. Op het strand is van alles te vin den en kan men veel te weten ko men over wieren en algen. De tocht eindigt om 16.00 uur. De deelnamekosten voor volwasse nen bedragen vijf gulden en jonge ren in de leeftijd van 8-16 jaar be talen drie gulden. In de prijs is de entree tot het museum inbegre pen. Er kunnen maximaal dertig personen meedoen aan de excur sie. Vandaar dat het belangrijk is van tevoren even te bellen met het museum, 01188-2620. De laatste vijftig jaar zijn steeds meer chemische stoffen bedacht en geproduceerd die schadelijk zijn voor het milieu. Zeker als ze worden gebruikt of weggegooid. Bovendien komen bij de produktie soms giftige afvalstoffen vrij. Die stoffen komen terecht in de lucht, de bodem of het wa ter. De aandacht van de pro vincie gaat vooral uit naar "prioritaire stoffen" (de hoe veelheid moet verminderen), bestrijdingsmiddelen en stof fen die op de zwarte lijst staan (tot "nul terugbrengen). Rond de industriële bronnen in Sloe en Kanaalzone komen ver hoogde concentraties voor van fluor, benzeen, ethyleenoxyde, et- heen en polycyclische koolwater stoffen (PAK's). Er worden geen grenzen overschreden maar dat betekent nog niet dat wordt vol daan aan de normen die gaan gel den voor de toekomst. Nagegaan wordt hoe de landelijk te realise ren vermindering van de uitstoot van stoffen uitpakt voor Zeeland. In KT2 zijn aparte doelstellingen opgenomen om de hoeveelheden benzeen en ethyleenoxyde flink te rug te brengen. Metingen geven een beeld van wat er terecht komt in de buitenlucht en contacten met Gent en Antwerpen moeten inzicht bieden in de "bijdrage" van onze zuiderburen in de luchtverontreini ging. Bodem en water De bestrijding van de veront reiniging van binnenwateren en waterbodems is geregeld in het waterhuishoudingsplan. In KT2 staan een aantal maatrege len; een greep hieruit: tegengaan van "overstorten", regulering van gebruik van dierlijke mest en be strijdingsmiddelen, geen gebruik meer maken van gecreoseerd hout voor oeverbescherming, geen bestrijdingsmiddelen in of vlakbij watergangen, intensieve handhaving bij de industrie en sti muleren van milieuzorgsystemen. Bodem en grondwater hebben ook te lijden onder de versprei ding van gevaarlijke stoffen. De oorzaken zijn soms eeuwen oud. In de binnensteden kan de grond behoorlijk zijn vervuild door lood dat beetje bij beetje is meege- spoeld met het regenwater via lo den dakbedekkingen, goten en af voerpijpen. Op plekken waar gasfabrieken hebben gestaan vinden we nu cy anide of gemorste bijprodukten als teer. Er is sprake van officiële bodem verontreiniging als de streefwaar- De provincie Zeeland heeft maar liefst 25 films over een reeks van onderwerpen. De oudste film stamt uit 1944 en bestaat uit opnamen van de Noorse officier Per Jonson die betrokken was bij de landin gen van de geallieerde troe pen in Westkapelle en bij de de bevrijding van Walcheren. De jongste film, Zeeland bij hoog en bij laag, dateert van begin dit jaar en geeft op het ritme van eb en vloed een beeld van het doen en laten van de inwoners van Zee land. Het merendeel van de films is te leen. Ze staan opgesomd in de film- en videocatalogus die kan worden aangevraagd bij het infor matiecentrum van de provincie, 01180-31400. Alle films hebben gemeen dat ze iets van Zeeland laten zien. De een geeft een algemeen beeld van het leven in Zeeland, andere rich ten zich op een thema zoals mi lieu, ruimtelijke ordening, natuur of economie. Wie wil weten hoe het bestuur van de provincie werkt en waaruit de werkzaamheden bestaan, kan ook terecht. In de filmzaal van de provincie, Ab dij 9 in Middelburg, worden groe pen ontvangen die met behulp van een film of diaserie een voorlich tingsprogramma krijgen aangebo den. Alle facetten van het provinci aal bestuur kunnen in zo'n programma aan bod komen. De films en videobanden worden ook uitgeleend voor vertoningen aan groepen. Voorwaarde is wel dat met goede afspeelapparatuur wordt gewerkt. De diaseries zijn op video overgezet. Bij de video banden kan worden gekozen uit de systemen VHS en U-matic. Aanvragen voor het lenen van films en video's kunnen telefo nisch en schriftelijk worden gericht aan het bureau voor lichting, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Wie in de buurt is kan ook even binnenlopen. De ope ningsuren van het informatie centrum zijn: werkdagen van 9.30 - 12.30 uur en van 13.30 -16.30 uur, tel 01180-31400. Voor informatie over groepsbe zoeken kan contact worden opge nomen met de publieksvoorlich ting via het telefoonnummer 01180-31559. den worden overschreden. Met andere woorden: een bepaalde hoeveelheid mag, maar wordt het maximum overschreden dan kan er gevaar ontstaan voor de ge zondheid van mens, dier of plant. De eerlijkheid gebiedt te zeg gen dat er lang niet altijd ge noeg geld is om alle bodem verontreiniging snel in kaart te brengen, aan te pakken en te saneren. Ook speelt de vraag of de overheid steeds alle kos ten voor haar rekening moet nemen. Meer dan voorheen probeert de provincie dergelij ke werkzaamheden te laten uitvoeren op kosten van de vervuiler. In 2010 moet de totale vervuiling in beeld zijn gebracht en de ver vuiling die bedreigend kan zijn moet zijn gesaneerd of afge schermd. Natuurlijk steekt de pro vincie ook de hand in eigen boe zem. De komende vier jaar gaat ze de terreinen onderzoeken die ze mogelijk zelf heeft vervuild. "We zijn daar erg gelukkig mee, gezien de aanloopproblemen", zegt BOB-voorzitter A.A.M. van der Sluijs. "We hebben weer 180 deel nemers, even veel als vorig jaar." Omdat het de 30ste Krabbenfoor is, hebben de organisatoren via bureau Linssen een snuffelmarkt toege voegd met curiosa, antiek, e.d. De snuffelmarkt vindt plaats in de Ste nen Tuin, bij de Parade en in de Kerk-, Koevoet- en Hoogstraat. "Dit ter ontlasting van de Zuivel- en Donderdagavond 11 augustus doet de Achterhoekse formatie Normaal voor het tweede achtereenvolgende jaar Tholen aan. Op het recreatieter rein de Speelmansplaten aan de Oesterdam brengt de groep 'Gas d'r bi-j'. Het concert begint om half acht met de supportact van de Zeeuwse rockband Surrender. Daarna treedt Normaal voor het voetlicht. De terugkeer van Benny Jolink en zijn maten is het gevolg van het succes volle optreden vorig jaar. Er wordt zelfs over gedacht om van het Thoolse optreden een traditie te maken. Het vijfkoppige Normaal bestaat uit de 47-jarige leadzan ger/gitarist Bennie Jolink, de 43- jarige gitarist Jan Kolkman die dit jaar bij de band is gevoegd, de 31 - jarige drummer Fokke de Jong, de 40-jarige gitarist Paul Kemper en de 44-jarige bassist Willem Terhorst. Woensdagmiddag 10 augustus ver zorgt Radio 10 Gold op de Speel mansplaten tussen twee en zes uur een show met bekende Nederlandse artiesten. Daarna voert Jimmy Law- ton zijn USA Country Show op. De uit Oklahoma afkomstige artiest wordt ook wel de ambassadeur van de country muziek in Europa genoemd. Hij wordt begeleid door zijn eigen Hot Beaver Band. Voor zowel het optreden van Jimmy Law- ton als Normaal zijn kaarten ver krijgbaar bij de VVV, recreatiecen trum Haestinge in Sint-Maartens dijk, de Speelmansplaten en drukke rij Limovi in Scherpenisse. Er is ook een optreden van Normaal gepland op 15 oktober in de Zee landhallen te Goes. Wouwsestraat en om extra mensen te trekken", zegt organisator F. Not- ten. Het thema binnenlands toerisme komt o.a. naar voren in de medewer king van het Zunderts bloemencor so. De Markt wordt in de bloemetjes gezet en op het stadhuis komt een tableau van 2x2 meter. Verder werkt donderdag en vrijdag een jachthoomkorps van de Veluwe mee aan de Krabbenfoor, zaterdag is er Zeeuwse folklore van de Walcherse folklorebriengers in klederdracht, het kaasdragersgilde uit Alkmaar, de schaop'ndansers uit Exloo en de 35 muzikanten tellende Larense Schot- ters. De Bergse muziekvereniging Kolpings Zonen musiceert op de Markt. Folkmuziek is er van de Ierse zanger Tommy Acton uit Dublin, die wordt begeleid door René Krol op bouzou- ki, gitaar en trekzak. In het Markiezenhof is er weer een kunstmarkt, op het St. Catharina- plein kan men Oud-Hollandse gevels bewonderen en oude ambachten bezig zien, op het St. Josephplein presenteert voetbalver eniging Dosko zich. En de kinderen zullen de clown oom Ko wel een keer tegenkomen tijdens de Krab benfoor. Hij deelt gratis kaartjes uit voor de kermisattracties. De 30ste Krabbenfoor wordt van middag om twee uur geopend door de nieuwe burgemeester van Bergen op Zoom, mevr. A. van de Berg. Evenals vrijdag kan men dan tot tien uur 's avonds de diverse attracties bekijken. Zaterdag kan men 's mor gens al om tien uur terecht, maar 's avonds is het om negen uur gebeurd met de 30ste Krabbenfoor. Mevr. G. Buijs-van de Nadort van de Arbodienst Zeeland is benoemd tot bedrijfsarts bij de stichting voor regionale zorgverlening(SVRZ) en dan met name Ten Anker, Sint Maartenshof en de Rozeboom. Zij volgt dhr. D. Mutsaerts op bij aan- stellingsonderzoeken, werkplekon- derzoeken, alsmede gevraagde en ongevraagde adviezen. Elke maand houdt ze spreekuur in Ten Anker of in Sint Maartenshof, waarbij ook de verzuimbegeleiding aan de orde komt. Snelheid, daar komt het op aan als je een plaatsje wilt in de draaimolen bij camping Gorishoek. Het is een drukte van belang op de Thoolse campings deze dagen. Het goede weer, in combinatie met een flink aantal activiteiten, zorgt voor veel publiek. De extreme hitte deed sommigen echter besluiten toch maar de koelte van de zee op te zoeken. Zaterdag hield camping Goris hoek bij Scherpenisse een braderie die werd bezocht door zowel toeris ten als Tholenaren. Er was dan ook genoeg te doen zoals schieten met de luchtbuks, het rad van avontuur, een rommelmarkt, diverse kraampjes en voor de kinderen was er een draaimolen. Dat laatste evenement werd zeer gewaardeerd. Soms werd er bijna gevochten om een plaatsje in één van de glimmende voertuigjes. Menig maal moest er worden gewacht of een plaatsje gedeeld. Ook het terras was druk bezet. Veel bezoekers laafden hier hun dorst aan een drankje. De uit Anna Jacobapolder afkomsti ge Ella Vogelaar wordt in NRC Handelsblad geportretteerd in ver band met haar benoeming tot vice- voorzitter van de vakcentrale FNV. Zes jaar leidde ze de onderwijsvak- bond ABOP en ze geldt als serieuze kandidaat om te zijner tijd FNV- voorzitter Johan Stekelenburg op te volgen. Ella Vogelaar (44) werd eerder in dagblad Trouw al beschreven als een 'rebelse meid.' In het 'hardstikke protestantse' Anna Jacobapolder groeide ze als oudste van vier kinde ren op in een gezin, dat ze typeert als 'goed gereformeerd, ARP-milieu.' Als eerste meisje van het dorp gaat ze naar de hbs in Zierikzee, per fiets, 17 km verderop. Vooral haar moe der stimuleert haar verder te stude ren. Ella Vogelaar gaat naar de sociale academie de Horst in Drie bergen, waar ze radicaler wordt en politiek bewust toetreedt tot de CPN. Als communiste dringt ze door tot het bestuur van de vakbe weging, na een studie pedagogiek aan de universiteit van Amsterdam. Ella Vogelaar zegt in het interview, niet iemand te zijn met een 'grand design'. "Ik ben meer iemand die eerst eens een tijdje om zich heen kijkt. Dan ontstaan de ideëen wel." Als vice-voorzitter heeft ze inmid dels wat afgeknabbeld van het man- nenbolwerk, dat de vakbeweging nog veel is. 'Maar bij de FNV houdt men er serieus rekening mee, dat haar wieg 44 jaar geleden al in Anna Jacobapolder stond', zo besluit het NRC-profiel van Ella Vogelaar. Zaterdag van tien tot vier uur kun nen liefhebbers van bomen, strui ken, planten en bloemen hun hart ophalen in vier tuinen in Sint- Annaland en Poortvliet. Het is voor de tweede keer dit seizoen dat de 'toon-tuinen' worden openge steld. Aan de Ceciliaweg in Sint- Annaland is het proefveld van de zaadteeltstudieclub eiland Tholen te bezichtingen. Er is 10.000 vier kante meter aan éénjarige zaaibloe men te zien. Ze zijn te bekijken in een assortimentstuin en honderden kleine proefveldjes. Ook de tuin van de familie Van de Repe aan de Kerkeblokstraat 2 in Sint-Anna- land staat open. Hierin groeien meer dan 200 verschillende rassen fuchsia's die op dit moment op z'n mooist zijn. Een rustieke tuin met rozen, plantenborders, fruit en groente. Die is te zien rond de 'Weidehof van de familie Koppen- hol aan de Bram Groenewegeweg 4 in Poortvliet. De familie Balk aan het Zuidplantsoen 5 in Poortvliet heeft een tuin met overwegend planten. Er is een grote vijver langs de weg en een uitgebreid assorti ment aan zowel in- als uitheemse planten. THOLEN 30 juli stadswandeling met VVV- gids, Markt/Kerkstraat 19 u. 3 aug. voorlichtingsavond borstvoe ding La Leche League, Markt 12 20.15 u. 6 aug. stadswandeling VVV, hoek Markt/Kerkstraat 19 u. 10 aug. Speelmansplaten hele mid dag Radio 10 Gold tel- en belshow en vanaf 19 u. Jimmy Lawton. 11 aug. Speelmansplaten Normaal en de Zeeuwse popgroep Surrender 11 aug. kampeemacht zwembad De Spetter, 14 u. 13 aug. orgelconcert E. v.d. Veen, Grote Kerk 20 u. 15 t/m 18 aug. fietsvierdaagse. 26 aug. dauwzwemmen, zwembad De Spetter 6 u. 26 en 27 aug. braderie. SINT-ANNALAND 28 juli, 11,13 en 25 aug. demonstra tie kralenbreien, Meestoof 14.45- 16.45 u. 27 juli huifkartocht met VVV-gids, Havenplein 14 u. t/m 31 juli olieverfschilderijen mevr. Van Dongen uit Anna Jacoba polder, De Lagune, aug. tentoonstelling spelen met glas mevr. Schot uit Tholen, De Lagune. 4 aug. fietstocht VVV, Havenplein 14 u. 13 aug. braderie. t/m 29 okt. werk van Willem Bruijn- zeel, kralenbeursjes van Nellie Ruis- sen-Westveer en keramiek van Leen Quist, De Meestoof di t/m za 14.15- 16.45 u. STAVENISSE 28 juli fietstocht met VVV-gids, Haven 14 u. 30 juli finale play-back volwassenen door samenwerkende campings, camping Stavenisse 13.30 u. SINT-MAARTENSDIJK 1 t/m 6 aug. clubkampioenschappen enkelspel Jacoba van Beieren. 3 aug. huifkartocht VVV, Haven 14 u. 6 aug. artiestenavond in Haestinge 20.00 uur 6 aug. braderie 9 t/m 11 aug. smalstad fietsmeer- daagse, vertrek Sportlaan 18 u. 19 aug. kampeerovernachting, Haestinge. 20 aug. Schouwentocht over 150 km met volgwagen, café Smerdiek 9 u. SCHERPENISSE 29 juli disco, camping Gorishoek 30 juli finale play-back en live muziek, camping Gorishoek 31 juli finale play-back jeugd, cam ping Gorishoek 14 u. 5 aug. Finale zeskamp gezamenlijke campings. 20 aug. Thoolse Oosterschelde- zwemtocht, start 14 u. Gorishoek. t/m 31 aug. fietsveer De Harpoen, Gorishoek 9, 13 en 17 u. POORTVLIET 20 aug. braderie SINT-PHILIPSLAND 24 aug. gemeenteraadsvergadering, gemeentehuis 19.30 u. 29 aug. rondgang muziekvereniging Concordia. BERGEN OP ZOOM t/m 4 sept. overzichtsexpos. schilde rijen van Joop Mijsbergen, Markie zenhof. 28 t/m 30 juli Bourgondische Krab benfoor, centrum. t/m 7 augustus schilderijen van Jean Rustin, Markiezenhof, t/m 30 sept. elke zaterdag huifkar tocht door centrum, VVV-kantoor 14, 15 en 16 u. fïlm+++film+++fïlm+++ ROXY1: Maverick - do 16 en 20 u., vr en za 16, 18.45 en 21.30 u., zo 16.30 en 20 u., ma 14 en 20 u., di en wo 20 u. Police Academy: Mission to Moscow - do t/m zo 14 u. On Deadly Ground - di en wo 14 u. Beverly Hills Cop III - za 23.45 u. ROXY 2: Beverly Hillbillies - do en ma t/m wo 20 u., vr en za 18.45 en 21.30 u., zo 16.30 en 21.30 u. Free Willy - do t/m za 16 u. Duimelijntje - do t/m wo 14 u. CINEMACTUEEL 1: Striking Distance - do t/m za en ma t/m wo 18.45en21.30u.,zo 16.15, 18.45 en 21.30 u. De Aristokatten - do t/m wo 14u. CINEMACTUEEL 2: The Flint- stones - do t/m za en ma t/m wo 14, 18.45 en 21.30 u., zo 14, 16.15, 18.45 en 21.30 u. CINEMACTUEEL 3: My Father the Hero - do t/m za en ma t/m wo 14 en 18.45 u., zo 14, 16.15 en 18.45 u. Mr. Jones - do t/m wo 21.30 u. Radio Sloth is te bereiken op FM 106,5 MHz en via de kabel op 89,9 MHz. Omroep Zeeland is op Tholen en Sint-Philipsland te bereiken op 101.9 MHz op de FM en op Tholen via de kabel op 88.9 MHz Zaterdag 20 augustus wordt in Yer seke de jaarlijkse mosseldag gehou den. Van tien uur 's morgens tot 's avonds laat vinden er allerlei activi teiten plaats met de mossels als the ma. De hele dag is er een braderie in het dorp. Van elf tot twee uur bezoekt de Telekids Roadshow van televisiestation RTL 4 de mosselvei ling aan de Koningin Julianahaven. Van twaalf uur 's middags tot mid dernacht treden diverse artiesten op in Mosselrock; ondermeer De Gigantjes. De vlootschouw begint om half vier. Iedereen kan meevaren aan boord van versierde kotters. Het mosselbal gaat om half negen in dorpshuis De Zaete van start en de dag wordt besloten met vuurwerk om tien uur bij de Koningin Juliana haven. Vrijdag 19 augustus begin nen de festiviteiten al met de week markt, braderie, helicopterrond- vluchten, lawaaioptocht voor de jeugd en een vlootschouw met ver lichte kotters.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 7