Handtekeningenactie voor behoud van tankstation Eskes Voetballers brengen de rolemmers thuis J. de Jager zet Van Beek buitenspel Kinderspel in zwembad Haestinge Gewonde bij aanrijdingen 88 iepen in smalstad uit de grond 'Er wordt een boterham van je weggehaald' Waaghalzerij op braderie Stavenisse Criminelen ook op vakantie of alleen de politie? Donderdag 14 juli 19J 50e jaargang no. 35 "De klanten staan massaal achter ons", zegt A. Aamoud- se, medewerker van het Q8-tankstation van garage Eskes aan de Ten Ankerweg in Tholen. "Enkelen hebben vrij dag spontaan het initiatief genomen voor een handteke ningenactie. Zelfs de omwonenden tekenen massaal. Niemand heeft last van ons tankstation. Het beleid van b. en w. wordt flink ter discussie gesteld." Onverwachte opsteker voor 7 clubs De grijze en groene rolemmers worden niet thuisbezorgd door gemeente-ambtenaren, maar door leden van de voetbalverenigingen op Tholen en St. Philipsland. Die hebben daarmee een onverwachte opsteker, want de ver goeding komt neer op zo'n gulden per emmer, zodat Tho- lense Boys helemaal in de wolken is. In de grootste kem moeten namelijk 4400 rolemmers worden bezorgd. Alleen wegblijvers moeten medische keuring betalen In de hoek gegooid Grote miskleun Statenlid De Boe 7de op CDA-lijst Wethouder J. de Jager uit St. Philipsland neemt de twee de plaats in op de advieslijst van het CDA voor de gemeenteraadsverkiezingen op 9 november. De Thoolse wethouder J. Versluys is weer lijsttrekker. Op basis van de recente verkiezingen voor de Tweede Kamer en het Europees parlement handhaaft het CDA de 4 zetels. Daarmee zou raadslid M.A. van Beek buiten de boot val len omdat De Jager is ingeschoven. Verrassend is de zevende plaats van nieuwkomer mr. J.A. de Boe uit Poortvliet, die momenteel nog statenlid is, maar gezien zijn lange zittingsduur in Middelburg om statutaire rede nen niet meer herkiesbaar is. Nieuwelingen Herkenning Deze week Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG SintAnnaland Telefoon 01665-2752 b.g.g. 3474 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 24,25 per halfjaar. Per jaar 44,35, per post 56,75 per jaar. Losse nummers 1,70. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,43 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ9,- contant. Exclusief btw op rekening 10,-. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Een 38-jarige Roosendaler is dins dagavond met zijn auto in de sloot beland. Hij reed over de Brijhoekse- weg bij Scherpenisse en week voor een tegenligger wat teveel naar rechts uit. Deze tegenligger, een 31- jarige Belg uit Deume, bleek te diep in het glaasje te hebben gekeken. Hij blies 475 microgram alcohol per liter uitgeademde lucht en kreeg een bekeuring. Op de Poortvlietsedijk bij Scherpe nisse raakte diezelfde middag een automobilist de macht over het stuur kwijt. De 53-jarige man uit Heerle reed van de dijk af en kwam vier meter lager tot stilstand. Hij bleef ongedeerd. Een uur tevoren kwam een 22-jarige vrouw uit Bergen op Zoom er slech ter vanaf. Zij reed over de Schoon- dorpseweg onder Poortvliet en gaf op de kruising met de Hokweg en de Lange Zandweg geen voorrang aan een over laatstgenoemde weg nade rende 37-jarige man uit Oosterhout. Beide auto's kwamen in de sloot terecht en waren total loss. De man kwam met de schrik vrij, de vrouw werd met een gebroken sleutelbeen, schaaf- en snijwonden naar het zie kenhuis gebracht. Op de Eendrachtsweg in Tholen is een 48-jarige man uit Bonn dronken achter het stuur van een auto aange troffen. De Duitser werd om drie uur in de nacht van dinsdag op woens dag staande gehouden. Hij blies 310 microgram alcohol per liter uitge ademde lucht. De bekeuring moest hij ter plekke voldoen. In september en oktober worden alle 88 iepen gerooid in de Parallelweg, Beatrixstraat en Dr. Tazelaarstraat in Sint-Maartensdijk. Op dit moment zijn al 30 bomen aangetast door de iepziekte. Over een eventu ele vervanging door lindebomen neemt het gemeentebestuur later dit jaar een beslissing. De iepziekte wordt verspreid door de iepenspintkever. Aangetaste bomen sterven onherroepelijk af. Een zieke iep is herkenbaar aan de bladeren, die naar geel tot bruin ver kleuren en afvallen. Dat begint met één tak, maar binnen enkele weken kan het zich over de hele kroon ver spreiden. Kenmerkend zijn de kale takken met nog één of twee verdor de blaadjes aan de uiteinden. In aan getaste takken zijn, na doorsnijden, donkerbruine tot zwarte stippen te zien in de buitenste jaarringen. Het gemeentebestuur gaat ervan uit, dat ook bomen en struiken van parti culieren door de iepziekte aangetast zullen zijn. Op grond van de alge mene plaatselijke verordening zijn inwoners verplicht aangetaste exem plaren te verwijderen. Het is verbo den gevelde iepen - bijvoorbeeld als brandhout - in voorraad te hebben; dit mag alleen als er geen bast meer omheen zit. WKKÊÊÊÊm Pompbediende A. Aarnoudse vult de tank van dhr. Almekinders aan de Ten Ankerweg. Die reacties van de klanten doen garagehouder Y.H. Eskes goed, ondanks de grote teleurstelling over de door b. en w. aangekondigde slui ting per 31 maart 1995. Het Thools college wil het erfpachtscontract niet verlengen omdat het tankstation wegens het stedeschoon, het milieu en de komende reconstructie van het kruispunt Ten Ankerweg/Slacht- veld/Vossemeersepoort in de weg staat. "Het milieu-argument is een lachertje", zegt Eskes. "Vervuiling zit er bijna niet en natuurlijk zullen wij aan alle milieuvoorschriften vol doen, zoals vloeistofdichte bestra ting, e.d. En het stedeschoon is een bijzonder ongrijpbaar argument. Is straks de nieuwbouw van Albert Heijn aan het Slachtveld met de hoogbouw-woningen zo mooi voor De leverancier van de emmers, WCS uit Wouw, had eerst muziek vereniging Euterpe in St. Maartens dijk gevraagd om de distributie te verzorgen. Die zag het niet zitten, midden in de zomer met veel leden op vakantie. Vervolgens kreeg A. van Splunter van voetbalvereniging Smerdiek een telefoontje. Hij is tevens secretaris van de Thoolse voetbalfederatie en scha kelde toen alle voetbalverenigingen op Tholen en St. Philipsland in. Smerdiek en WHS moeten elk 2400 emmers bezorgen, Noad 1800, Vosmeer 1600, SPS 1400 en Stave- nisse 800. SPS heeft als voordeel, dat het twee plaatsen mag bedienen: Poortvliet en Scherpenisse. Ook buiten de bebouwde kom moeten de rolemmers bezorgd worden. WCS levert een vrachtwagen, maar elke club moet zelf voor een chauffeur zorgen. Smerdiek bijt maandag a.s. de spits af. De aflevering zal daar tot en met 21 juli duren. Stavenisse is als twee de aan de beurt op 22 en 23 juli. De voetbalverenigingen krijgen nog instructie. Het is niet alleen een kwestie van rolemmers van de vrachtwagen halen en bij elke voor deur zetten. Er moet ook nog een sticker geplakt worden, de wieletjes moeten er nog onder en het zescijfe- rige nummer van elke emmer dient achter de naam van de betrokken inwoner te worden genoteerd. De distributie zal veel in de avonduren gebeuren en op zaterdag. Voetbal lers die in ploegendienst werken, zullen soms ook overdag de rolem mers bezorgen. De 14.800 rolem mers dienen voor 5 september op hun bestemming te zijn. het beschermd stadsgezicht? Het tankstation staat al sinds de zestiger jaren aan de Ten Ankerweg. Eerst was het Gulf van garage Mol en in Tholen paradijs voor criminelen' kopte de PZC 7 juli op de voorpagi na van het Zeeuwse katern. Wie echter gisteren informeerde naar de resultaten van het politietoezicht in de afgelopen week, kwam bedrogen uit. Een paar aanrijdingen dinsdag, maar verder helemaal niets aan de hand. Kennelijk waren de crimine len op vakantie of lag het misschien aan de politie die onderbezet was. Hoe dan ook, 'Tholen paradijs voor criminelen', dat klopt niet, verzeker de J. van der Hoef van de politie in het Oosterscheldebekken. En de Thoolse hoofdagent C. Schaart had in de PZC nog wel verklaard: 'Het ogenschijnlijk zo vreedzame eiland je Tholen is behoorlijk crimineel. Sterker, het is een paradijsje voor criminelen: bijna geen politie en ingeklemd tussen steden als Rotter dam en Bergen op Zoom, waar het druggebruik floreert.' Volgens Van der Hoeft 'staat de dis trictsleiding niet achter die uitlatin gen.' "Wij hebben intern maatrege len getroffen om dat soort verhalen in de toekomst te voorkomen." De gemeente Tholen presenteert betrokkenen alleen de rekening van een medische keuring, wanneer ze onaangekondigd wegblijven. In andere gevallen blijft de gemeente de kosten zelf betalen. Vorige week werd ten onrechte gemeld, dat b. en w. alles wilden afwentelen, maar dat blijkt niet het geval. De GGD maakt afspraken met mensen die voor een invalidenparkeerkaart of een uitke ring op grond van arbeidsonge schiktheid gekeurd moeten worden. In de praktijk bleken er nog wel eens mensen niet komen opdagen, waar bij de GGD de rekening dan toch aan de gemeente presenteerde. B. en w. zullen die nota voortaan op de wegblijver verhalen. 1981 heb ik het overgenomen. Als oud, vertrouwd, Thools bedrijf voel ik me flink aan de kant gezet. We worden puur de nek omgedraaid en dat doet zeer. Er wordt immers een boterham van me weggehaald en dat moet je bij de wethouders of de bur gemeester eens doen. Het lijkt gewoon nergens op. Dit is wanbe leid van de gemeente. Onbegrijpe lijk!" Zo'n anderhalf jaar geleden zocht Q8 contact met de gemeente over het tankstation. Op 20 oktober 1993 werd officieel verlenging van het erfpachtscontract aangevraagd, waaraan in februari 1994 nog eens werd herinnerd omdat er nog geen antwoord was. Op 29 april berichtte de gemeente, dat ze het contract niet wilde verlengen. Het tankstation moest dicht. In 1985 was de erfpacht voor het laatst met 10 jaar verlengd. "De gemeente paste toen een drasti sche verhoging toe", vertelt Eskes. Zijn garage stond voorheen tegen over de benzinepomp, waar nu videotheek Aurora zit. "In 1979 ben ik naar het industrieterrein aan de Ohmstraat gegaan. Weliswaar uit vrije wil, maar zonder subsidie ben ik door de gemeente in een hoek van het industrieterrein gegooid. Zonder tegenwerpingen toen, want als enige in Tholen verkocht ik autogas aan de Ohmstraat. We zijn een gezond bedrijf, zonder overlast voor de omwonenden. Maar de vetsmelterij bij St. Maartensdijk moet er koste wat kost komen, ondanks grote tegenstand van omwonenden. En bij ons is er ook werkgelegenheid in het geding: naast vaste pompbediende Aarnoudse hebben we nog twee mensen in deeltijd, want het station is van 's morgens acht tot 's avonds acht geopend. Ik probeer dan ook koste wat kost het besluit van b. en w. terug te draaien. Het college bezorgt ons ergernis en frustraties. De aangevoerde argumenten over ziende, is het gewoon een belache lijke zaak. De enorme positieve reacties van de klanten doen me goed." Eskes zegt 'alle vertrouwen in het gemeentebestuur te hebben gehad.' "Maar dat blijkt een grote miskleun te zijn geweest. Q8 heeft na de afwijzing contact met de gemeente gezocht voor constructief overleg. Zolang er nog geen sprake is van de reconstructie van het kruispunt Ten Ankerweg - waarvoor grond van ons tankstation nodig zou zijn - willen we een tijdelijke ontheffing krijgen. Maar 1 juli 1995 moeten we aan alle milieu-eisen voldoen, dus veel investering kun je niet plegen wan neer het toch een tijdelijke zaak blijkt te zijn. Dan zouden we naar een andere plaats moeten zoeken, waarbij de nieuwe Postweg (een provinciale weg) genoemd is. Maar ik kan het nog steeds niet geloven, dat we aan de Ten Ankerweg weg moeten. Zeker te weten, is dit het drukste tankstation van Tholen. Als onze klanten straks allemaal naar collega Bal moeten, dan kunnen we aan de Grindweg wel stoplichten gaan plaatsen", aldus Eskes. Gistermiddag hadden er al 775 mensen hun handtekening gezet voor behoud van het tankstation aan de Ten Ankerweg. "Er komen zelfs inwoners van de andere kant van de stad speciaal even langs om een handtekening te zetten. Het gaat allemaal geweldig spontaan", zegt pompbediende Aarnoudse. Van de zes aan de raadsverkiezin gen op 9 november deelnemende partijen is het CDA de laatste die de kandidatenlijst heeft bekend gemaakt. Aangezien niemand van de huidige 4 Thoolse en 2 St. Phi- lipslandse CDA-gemeentebestuur- ders ermee stopt, waren er in de top weinig verrassingen te verwachten. Wat dat betreft, heeft het CDA- bestuur dezelfde handelwijze toege past als PvdA, SGP en RPF/GPV. Alleen de VVD heeft een drastische wijziging aangebracht met twee nieuwelingen op kop. Het CDA heeft kennelijk van de perikelen bij de SGP geleerd, door de St. Philips- landse wethouder J. de Jager een tweede plaats te gunnen, achter zijn Thoolse collega Versluys. "Wij maken geen onderscheid tussen Tholen en St. Philipsland", zegt secretaris A. Boxhoorn. "We vor men één streek, één kiesvereniging en na 1 januari 1995 één gemeente." Maar volgens Boxhoorn moet men uit de tweede plaats van De Jager niet afleiden, dat hij de nieuwe frac tievoorzitter wordt. Dat is momen teel Van Kempen in de Thoolse raad en dat zou hij kunnen blijven. Zowel Van Beek als het St. Philipslandse raadslid L.C. Vroegop zijn aan hun laatste halfjaar als gemeentebestuur der begonnen, of de kiezers moeten het CDA gunstig gezind zijn, dan kan Van Beek terugkeren. En Vroegop heeft alleen kans bij een voorkeursactie, zoals de VVD en de SGP die al hebben. Nieuwelingen naast mr. De Boe zijn op de CDA-lijst mevr. J.S. Louwer- se uit Tholen (bestuurslid van de stichting Kinderopvang en actief bij Slachtofferhulp Zeeland), land- bouw-voorman A.A. van Nieuwen- huijzen uit Anna Jacobapol- der(bekend als hoofdingelande van het waterschap), mevr. W. Boude- ling uit Anna Jacobapolder (actief in het bejaardenwerk), Timpa- en Sloth-medewerker J. Bout uit Tho len, hoofd gemeentelijke ontwikke ling en centraal brandweercomman dant L.T. Steenpoorte uit St. Maar tensdijk, oud-leraar in het land bouwonderwijs, promotor van de zaadteeltstudieclub en kerkbestuur der van Rehoboth D.L. Koppenhol uit Poortvliet en op de 25ste en laat ste plaats oud-statenlid E.Ph. Nieuwkerk, eveneens uit Poortvliet. "Er is sprake van een stukje herken ning en vernieuwing", zegt secreta ris Boxhoorn. "Alle lagen van de bevolking en vele soorten beroepen zijn in onze partij vertegenwoor digd. Kortom: het CDA Tholen/St. Philipsland is een echte volkspartij!" De St. Philipslander J.C. Kot is als 37-jarige de jongste kandidaat, D.L.C. Koppenhol uit Poortvliet als 72-jarige de oudste. Gezien het suc ces van de ouderenpartij bij de Tweede Kamerverkiezingen denkt het CDA met bekende ouderen als Kop penhol en Nieuwkerk (allebei voor het eerst op de kandidatenlijst) goed te kunnen scoren. Ten opzichte van vier jaar geleden zijn er van Tholen 9 afvallers en van St. Philipsland 4. Van de Thoolse lijst de inmidddels verhuisde A.M.H. Akse (6) uit St. Maartens dijk, mevr. E.A.M. Deurloo (8) uit Tholen, 12. mevr. J. de Waal-de Vos uit Tholen, 15. mevr. M.H. van Driel-Vaders uit Oud-Vossemeer en de laatste vijf van de lijst uit 1990: 17. A.P. Hommel, Oud-Vossemeer 18. J.B. Leunis, Tholen 19. A. van den Hoek, Scherpenisse 20. J. de Laater, Tholen 21. J.J. Kik, Poort vliet. Van de St. Philipslandse kandida tenlijst van 1990 zijn afgevallen: 5. mevr. A.K. ten Hove-Vaders 6. J. Boudeling 7. mevr. A. van Strien- van Leeuwen 9. M.J.A. Wisse-Bon- te. Veilig Verkeer Tholen bepleit in Halsteren maatregelen op Tholenseweg Veel lopers, weinig kopers op Ringjaarmarkt Oud-Vossemeer Leden Prinses Beatrix bouwen overdekte schietbaan in Stavenisse Sigarenkistjes vol foto's geven beeld van Tholen in jaren dertig Burgemeesters van Tholen en Itawa in Polen ondertekenen overeenkomst tot samenwerking en vriendschap We kopen brood bij de moslims en fris bij de Serven, zegt Sint-Philipslandse VN-militair Kees Verkerke Corné Stoutjesdijk elfde bij B-amateurs in wielerronde Poortvliet Wandelsportcomité Vosmeer verwelkomt record aantal deelnemers, maar bezint zich op kosten versnaperingen EEN STILLE STROOM AAST OP BADERS TOT PROOI Dit nummer bestaat uit 16 De bungee jump is dè attractie, zaterdag op de braderie in Stavenis se. Waaghalzen kunnen, bevestigd aan een sterk elastiek, uit een zestig meter hoge kraan springen. Deze staat op de haven. Organisator SC Stavenisse is pre sent met de spijkerbalk, de schiet tent, het rad van avontuur, dartsspel, enveloppen trekken en een rommel markt. In de Voorstraat en op het Van der Lek de Clercqplein staan meer dan vijftig kramen opgesteld. Middenstanders prijzen daarin een gevarieerd aanbod van waren aan. Het belooft een gezellige boel te worden. De braderie duurt van tien uur 's morgens tot tien uur 's avonds. Spanning bij het over geven van een emmertje water in zwembad Haestinge. Op de kinderspelochtend in en om het zwembad Haestinge in Sint- Maartensdijk vermaakten 160 kinderen tot 12 jaar zich met allerlei spelletjes. Door het warme zomerweer bezoeken op dit ogenblik veel kin deren het bad, maar ook het strandje bij Gorishoek is in trek. Het wedstrijdonderdeel van de zeskamp in het zwembad op woensdag 27 juli begint 's avonds om 19.00 uur. Deelnemers vanaf 12 jaar kunnen zich daarvoor inschrijven. Jongere kinderen, tot en met zeven jaar kunnen 's ochtends vanaf 10.30 uur spelen op de zeep- hclling, 's middags is er gelegen heid voor de jeugd van 8 tot en met 16 jaar, vanaf 12.30 uur.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 1