P. Hoek: commissie SGP heeft gefaald SGP stemt tegen herindeling van St.Philipsland en Tholen TSG verliest zelfstandigheid, maar het aanbod vakken wordt groter 9 Signaal is zeker hart onder de riem' Werkgroep vraagt gemeente Halsteren om reconstructie CDA vindt verdere schaalvergroting in toekomst onnodig Wethouder J. Versluys over fusie op diploma-uitreiking: Teleurgesteld raadslid Geluk Herindeling in Eerste Kamer 157 ongevallen in zes jaar op Tholenseweg Donderdag 30 juni 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Pijn in het hart Onheus en onfatsoenlijk De SGP in de Tweede Kamer is niet akkoord gegaan met de samenvoeging van de gemeenten Sint-Philipsland en Tholen. Woordvoerder mr. dr. J.T. van den Berg voerde donderdag de geografische ligging als argument aan. Verder komt de samenvoeging volgens hem niet geheel vrijwillig tot stand. De tweemans fractie stond alleen in de afwijzing van het herindelingsvoorstel. Geen acties Knelpunten Een kleine school zoals de Thoolse scholengemeenschap (TSG) heeft het moeilijk. Door schaalvergroting en een andere manier van bekostigen (geld voor leerlingen in plaats van geld voor gebouwen) is het bestuur genood zaakt om met andere scholen te fuseren. Landelijke normen Cd-rom speler Tamtam "Ik voel dit duidelijk als een steun in de rug", zegt raads lid H. Geluk uit St. Philipsland over de actie van Peter Hoek en zijn medestanders. "Het is een éénmalig politiek signaal waarbij men blijk geeft van de diepe teleurstel ling over de plaatsing van wethouder Walpot en mij op de kandidatenlijst voor de raadsverkiezingen van 9 novem ber. Maar de brief heeft absoluut niet het karakter van een voorkeursactie. Dat bestrijd ik ten zeerste." Mager plekje Tholen meebetalen Onveilig gevoel is veilig VERVOLG VAN PAG 1 "Het steekt ons zeer, dat iemand die zich zo met hart en ziel inzet voor de bevolking, achteloos terzijde wordt geschoven. Wij verwijten alle Thoolse kiesverenigingen die hier de hand in hebben gehad, ontzettend onzorgvuldig en ondoordacht han delen. Een persoon die kwalitatief en kwantitatief zeer goed werk afle vert, beloon je niet op een dergelijke manier! De regels van moraal en fat soen zijn hier met voeten getreden. Wat hier is gebeurd, is onmenselijk. Dit hoort zeker binnen een partij als de SGP niet thuis." Peter Hoek en zijn medestanders erkennen, dat een fusieproces altijd zeer gevoelig ligt. "Zeker in de gemeentepolitiek. Als echter blijkt, dat ondoordacht omgegaan wordt met mensen en posities, is het ons goed recht hiertegen krachtig te pro testeren. De tijd ontbrak ons om nog handtekeningen te verzamelen, maar de gevoelens van onvrede leven - blijkens reacties - in veel bredere kringen van de bevolking." Peter Hoek zegt dat de actie 'met pijn in het hart' gevoerd wordt. "Deze wijze van actievoeren is ons als SGP'ers doorgaans ook vreemd, maar wij voelen ons gedrongen een duidelijk signaal af te geven. We kunnen en mogen niet zwijgen, al beseffen wij ook, dat we met deze actie geen directe positieverbetering voor Walpot en Geluk kunnen bewerkstelligen. Het bestuur van de SGP-kiesvereniging St. Philipsland en de beide kandidaten hebben op geen enkele wijze de hand in deze actie gehad", aldus Hoek. Hij zegt enerzijds een 'warme blijk van waardering' voor het vele werk van Geluk te willen geven en ander- zijdse 'een krachtig protest' tegen de gang van zaken rond het vaststellen van de kandidatenlijst te willen laten horen. "Intern kon men geen hogere plaats voor Geluk meer regelen. Deze mogelijkheden werden van Thoolse zijde bij voorbaat afgesne den. Ook de vertrouwenscommissie, die hier en in het geval van wethou der Walpot haar werk had moeten doen, heeft gefaald." Peter Hoek en zijn medestanders concluderen, dat 'slechts de kiezer ervoor kan zorgen, dat de heren Geluk en Walpot de plaats krijgen die hen toekomt.' "Wij roepen ieder een op om bij de gemeenteraadsver kiezingen een stem op hen uit te brengen. Op deze manier spreekt men zijn of haar waardering uit voor het werk van deskundige en toege wijde raadsleden. Ook tekent men op deze wijze protest aan tegen de onheuse, om niet te zeggen onfat soenlijke behandeling van beide St. Philipslandse kandidaten. Wij hopen, dat de kiezer die plicht niet zal verzaken", aldus de groep Hoek in een open brief aan alle SGP-stem- mers op Tholen en St. Philipsland en de zeven Thoolse SGP-kiesvereni- gingen. Peter Hoek voorspelt, dat er 9 november op St. Philipsland velen op Walpot of Geluk zullen stem men. Opvallend is, dat de groep met geen woord rept over raadslid C. van 't Hof, die op de zevende plaats weliswaar eerste reserve is, maar toch op een onverkiesbare plek staat. Feit is, dat hij al behoorlijk populair is: bij de waterschapsver kiezingen had hij de meeste stem men van alle kandidaten. In de gemeenteraad van St. Philipsland was Van 't Hof na Walpot en Geluk de derde man. "Met zijn zevende plaats waren wij dik tevreden", zegt Peter Hoek. Minister De Graaff-Nauta was woensdag in Meulvliet te gast op het congres van de Vereniging van Zeeuwse gemeenten. Ze wordt geflan keerd door burgemeester Van der Munnik (rechts) en gedeputeerde Dijkwel. L. Walpot, hier als loco-burgemeester, is teleurgesteld over zijn vijf de plaats. "De geografische situatie is een punt waar ik sterk aan hecht", zei Van den Berg. "Ik vind dat er in Zeeland sprake is van een bijzondere situatie op het punt van de geografische structuur, die ook gehonoreerd mag worden in de bestuurlijke verhou dingen." De SGP'er vond het een ideaalbeeld dat gemeente en gemeenschap samenvallen, een situatie die zich op (voormalige) eilanden kan voor doen. Hij maakte de vergelijking met Schiermonnikoog. Dat Wad deneiland, met veel minder inwo ners dan Sint-Philipsland, mag wél zelfstandig blijven. Verder zei Van den Berg de redene ring van de minister niet consequent te vinden: voor Noord-Beveland ligt samenvoeging over het water niet voor de hand, voor Sint-Philipsland kan dat wél. Minister D.IJ.W. de Graaff-Nauta van binnenlandse zaken zei in haar antwoord, dat de geografische situatie van Sint-Phi lipsland wel degelijk bekeken is. Maar ze werd niet als een zodanige belemmering gezien, dat er nee gezegd zou moeten worden tegen de samenvoeging. "Wat is nu eigenlijk het knelpunt met Sint-Philipsland?" zei Van den Berg verder. In de stukken vond hij er geen. "Het is weer het verhaal dat ik al vele jaren hoor, namelijk dat een kleine gemeente wordt geacht een knelpunt te zijn, omdat ze klein is. Dat is een mooie redenering, waar de burgers niets mee opschieten. Zijn die burgers de laatste jaren iets tekort gekomen in Sint-Philipsland qua voorzieningen? Het enige is misschien dat ze gevrijwaard zijn van allerlei grootschalige instituties, waar ze overigens geen enkele behoefte aan hebben. Wat is daar dus eigenlijk mis?" In haar antwoord zei de minister dat de samenvoeging breed gedragen wordt. Die conclusie baseerde ze op het feit dat er geen acties zijn gevoerd tegen de door de gemeente raden genomen besluiten. De minister zei verder dat de inwo ners 'gelukkig' niets tekorf zijn gekomen, maar dat het om de positie van de gemeente in de toekomst gaat. Zwaar leunen op intergemeen telijke samenwerking lijkt haar niet goed. "Sint-Philipsland zit zwaar onder het nodige aantal inwoners." De verbindingen met Tholen zijn goed en qua aard en structuur passeij. beide gemeenten redelijk goed bij elkaar, aldus mevr. De Graaff. "Wanneer het dan ook nog een vrij willig voorstel is en er een gemeente van een behoorlijk formaat wordt gevormd, is mijn enthousiasme redelijk groot om hier ja tegen te zeggen. Het spijt mij dat de heer Van den Berg er twijfels over heeft", zei de minister donderdag. Ze sprak van 'maatwerk dat we moeten accepte ren'. De vier andere woordvoerders tij dens het debat stemden met de samenvoeging van Sint-Philipsland en Tholen in. "Het eindbeeld beant- Op die manier kan het voorbereid beroepsonderwijs als essentiële voorziening op Tholen blijven bestaan. Dat zei wethouder J. Ver sluys donderdagavond tijdens de diploma-uitreiking op de TSG in Sint-Maartensdijk. Versluys lichtte toe dat het bestuur nog steeds in gesprek is met de Edward Jenner mavo in Hoogerhei- de en de scholengemeenschap de Lage Meren in Bergen op Zoom. "We zullen wel een stukje zelfstan digheid inleveren maar daar staat een verbreed aanbod van vakrichtin gen en een doorstroom naar 't Rijks tegenover. De TSG blijft dan als een volwaardige nevenvestiging be staan." Ook de voorzitter van de ouderraad A.M. Elenbaas stipte het samengaan van de scholen aan. "Door de fusie in 1995 komen er acht vakrichtin gen, plus een mavo-afdeling." Elenbaas en Versluys feliciteerden de 68 geslaagden met hun diploma. Beiden prezen de TSG bij de ouders aan. Versluys betreurde het dat som mige ouders hun kinderen niet naar de TSG laten gaan. "Er hebben zich nu twaalf leerlingen voor de boven bouw aangemeld. Die komen terug naar onze school omdat ze een ver keerde keuze hebben gemaakt." Elenbaas zag voor schoolverlaters die willen werken meer mogelijkhe den nu de economie weer wat opbloeit. Hij noemde het aantal van 68 geslaagden op een totaal van 73 leerlingen een prima resultaat. Behalve de geslaagden van de TSG ontvingen twee leerlingen van het voortgezet speciaal onderwijs de Burcht in Tholen een deelcertificaat. Zij volgden praktische lessen op de TSG. De resultaten van de lascursus voor de twintig leerlingen aan de afdeling mechanische techniek vielen tegen. Directeur A.A. Meloen reikte maar 12 diploma's uit (voorheen werden de kandidaten door de school gese lecteerd, tegenwoordig mogen alle leerlingen aan het lasexamen mee doen). Meloen:"Vroeger moest die cursus op een avondschool gevolgd worden, waar je de hele winter naar toe moest," hield hij de leerlingen voor. Van de geslaagden proberen tien leerlingen het cijfer voor een bepaald vak te verbeteren. De uitsla gen van deze herkansingen (niet te verwarren met herexamens) worden deze week verwacht. Volgens schooldecaan J.E.M. de Kerf is er dit jaar bij het examen in de beroepsvoorbereidende (prak- tijk)vakken voor het eerst geheel gewerkt volgens landelijk vastge stelde normen. "Dit is door onze school gebeurd op vrijwillige basis. Dit geeft wel een garantie dat de cij fers en het diploma getoetst zijn aan landelijke normen." Op het diploma wordt dat vermeld. Voordeel is dat bij het volgen van middelbaar beroepsonderwijs de leerling op een hoger niveau kan instromen. De Kerf had becijferd dat 93,2 pro cent van de kandidaten is geslaagd. Volgens de schooldecaan is het exa menjaar een moeilijk jaar. "Als leer ling moet je'examen doen, èn uit gaan maken of je verder wilt gaan leren of werken, of allebei." De voorlichtingsavonden en de spreekavonden over vervolgonder wijs werden volgens De Kerf dan ook goed bezocht. Voor degenen die gezakt zijn, is de diploma-uitreiking een vervelende zaak, zei De Kerf die de ouders graag in drie talen wel kom had willen laten heten: door een Italiaanse en een Spaanse moe der en een Turkse vader. "Dat is niet gelukt. De drie kandidaten zijn gezakt. Afgewezen worden doet pijn, maar ze krijgen wel een certifi caat voor het vak waar ze een zes voor behaalden." De leerling met de beste resultaten van de school was overigens van Marokkaanse afkomst: Naima Elbouazzaoui uit St. Maartensdijk. Op haar eindlijst van zeven vakken (vier op D- en drie op C-niveau) prijken achten en negens. In de her kansing wil ze van de zeven voor maatschappijleer een acht maken. Naima gaat naar het Zoomvlietcol- lege, afdeling mode en kleding in Bergen op Zoom. Schooldecaan T. Hettema uit Tho len was verhinderd. Hettema zou met de derde klas op schoolkamp in Friesland gaan maar ligt in het zie kenhuis Dijkzigt te Rotterdam. De leerkracht werd enkele maanden geleden ernstig ziek. Hettema kon daardoor de cursus voor milieu coördinator die hij in Utrecht volg de, niet afmaken. "Hij heeft van onze school een cd-rom speler gekregen omdat hij plichtsgetrouw die cursus bezocht," zei De Kerf die daar ook directeur Meloen nog niet van op de hoogte had gebracht. Vol gens De Kerf is het mogelijk de cd rom-speler in te bouwen in het net werk van de schoolcomputers. Van af die plaats bedankte De Kerf zijn collega. Van de geslaagden kiezen 34 leer lingen voor het kort middelbaar beroepsonderwijs deeltijd: metselen (3), timmeren (9), autovoertuigen- techniek (2), chauffeur (3), metaal - constructie (2), gieten,vliegtuigon- derhoud, monteur personenwagens, vliegtuigbouw, lassen, kapster, zor- gassistent, detailhandel, verspanen de techniek, binnenvaart, grond -en wegenbouw. Naar het middelbaar beroepsonder wijs aan de Antonie Keldermans school gaan 10 leerlingen. Voor het middelbaar dienstverlenend en gezondheidsonderwijs kiezen 11 leerlingen, de lange of korte oplei ding: administratie, mode/kleding, helpende, verzorgende, secretariaat, activiteiten begeleiding. Verder gaan er leerlingen naar de kapperschool, het reformatorisch vormingsinstituut, de visserijschool en de landmacht. Enkelen gaan ver der op de TSG in bouwtechniek en motorvoertuigentechniek. Kamerlid Van den Berg. woordt in alle opzichten aan het beeld dat ook in de toekomst voor de minimale omvang van een gemeente zal gelden", was het enige dat J. Franssen (VVD) er over zei. CDA- woordvoerder G.B.M. Leers nam ook de term 'maatwerk' in de mond. Zijn fractie vindt de herindeling voor de langere termijn toereikend. Een eventuele samenvoeging met andere gemeenten is, wat het CDA betreft, in de toekomst niet aan de orde. De partij ziet herindeling vooral als een mogelijkheid om knelpunten op te lossen, waarbij voor de burgers een beter bestuur ontstaat. D.W. de Cloe (PvdA) en mevrouw N.G. van 't Riet (D66) - die voor het eerst als Kamerlid het woord voerde noemden in hun betoog Tholen/Sint-Philipsland niet met name. In de algemene beraadslaging werd namelijk ook de samenvoe ging van Kortgene met Wissenkerke én van Aardenburg met Sluis betrokken. Hierbij werden de nodi ge kritische kanttekeningen geplaatst, omdat vrij kleine gemeen ten ontstaan. Maar omdat het ver zoek tot herindeling van de gemeen ten zelf is gekomen, stemde de Kamer ermee in. De Cloe plaatste, evenals Van den Berg, vraagtekens bij de vrijwillige keuze. "Mijns inziens is een buiten gewoon belangrijk motief geweest de angst om bij een grotere herinde ling betrokken te worden." Ook Van den Berg sprak over 'een vrees voor dreiging van een verdergaande grootschaliger herindeling'. De SGP'er vond dat voor gemeentelijke herindeling geen blauwdrukken gehanteerd moeten worden, maar dat de gevonden oplossingen 'moe ten passen bij de aard en de typische aspecten van bepaalde gebieden'. De SGP vindt dat ook kleinere gemeen ten een belangrijke bijdrage kunnen leveren aan het bestuurlijke bestel. Met de gedachte dat gemeenten in Zeeland 20.000 tot 30.000 inwoners zouden moeten tellen, is de fractie het niet eens. Dat de ontwerp-besluiten van de gemeenteraden niet voor eenieder ter inzage zijn gelegd, heeft zowel de SGP als de PvdA gestoord. "Mijn fractie vindt dat juist bij dit soort ingrijpende beslissingen altijd een zorgvuldige procedure behoort te worden gevolgd", zei Van den Berg. En De Cloe was van mening dat mensen van buiten de gemeenten nu niet hebben kunnen reageren. Maar volgens de minister moet 'de tamtam niet onderschat worden'. Aan de besluiten van de gemeenten en de voorbereiding daarvan is, aldus de minister, in de plaatselijke pers ruimschoots aandacht geschonken. Niettemin zegde de bewindsvrouw toe, de zorgvuldigheidsvoorschrif ten nog eens naast de wet algemene regels herindeling te willen leggen. Een toezegging waarmee De Cloe ingenomen was. De herindeling van de Zeeuwse gemeenten zou aanvankelijk op 10 maart in de Tweede Kamer behan deld worden, maar dat werd uitge steld in verband met de verkiezin gen. Gedeputeerde staten (g.s.) van Zeeland lieten in januari 1992 een notitie het licht zien over gemeente lijke herindeling, nadat in november 1991 vijf statenfracties in een motie aandrongen op overleg met de VZG over versterking en schaalvergroting van gemeenten. In maart 1993 besloten g.s. om de samenvoeging van Tholen en Sint-Philipsland in de eerste fase van gemeentelijke herin deling in Zeeland op te nemen. De colleges van burgemeester en wethouders hadden op 7 april een eerste oriënterend gesprek. Op 16 april 1993 gaven provinciale staten, uitgezonderd Groen Links, groen licht voor de fusie. Op 26 mei stem de een meerderheid van de Sint-Phi- lipslandse gemeenteraad (PVAB en CDA) in met de samenvoeging per 1 januari 1995; twee dagen eerder was de Thoolse raad al unaniem akkoord gegaan. De SGP-leden zetten de Thoolse maar een mens en voel het als een kandidaten Van der Jagt, Dijke, Kersbergen en Heijboer bovenaan, voordat de St. Philipslandse wet houder Walpot op de vijfde plaats kwam. Daarna volgde raadslid Klip- pel uit Scherpenisse en raadslid Van 't Hof uit St. Philipsland op de zevende plaats. De St. Philipslandse fractievoorzitter Geluk moest genoegen nemen met een 12de plaats. Voorzitter C. van 't Hof van de SGP- kiesvereniging St. Philipsland noemt dat 'een grote teleurstelling.' "Ook de vijfde plaats van wethouder Walpot is een heel mager plekje voor iemand die zich 24 jaar met hart en ziel voor de gemeentepoli tiek heeft ingezet. Een derde plaats was redelijk geweest, maar door de kiesverenigingen op Tholen is dat anders bepaald. Ik vind dat persoon lijk en ook als voorzitter heel jam mer. Je kunt gissen naar de oorzaak. Het is natuurlijk een geheel nieuwe situatie met de herindeling van Tho len en St. Philipsland, maar St.Phi lipsland moet er toch niet bijhan gen", zegt Van 't Hof. "Alleen uit een stuk waardering voor de betrokkenen, zouden zittende raadsleden hoog op de lijst moeten staan", meent Geluk. "Een twaalfde plaats voor een fractievoorzitter is onder de maat. Daarmee geef je als partij een verkeerd signaal. De indruk wordt gewekt, dat je als raadslid niet voldoet. Het punten- stelsel is bij de kandidaatstellings procedure keihard gehanteerd en dan kun je een hele scheve indruk krijgen. Jammer dat het zo gegaan is. Mijn twaalfde plaats is heel mager en daarom vind ik de brief van Peter Hoek positief. Ik ben ook steun in de rug. Hetzelfde geldt voor wethouder Walpot. Zijn vijfde plaats viel hem eveneens zwaar op de maag. Door alle plaatselijke kies verenigingen op Tholen is Walpot hoog geplaatst, behalve in Scherpe nisse, waar hij heel laag stond. Dat is toch diep teleurstellend voor een wethouder. Daarom zijn we blij met de brief van enkele SGP-leden uit St. Philips land, maar het is een misvatting om dit een voorkeursactie te noemen", aldus Henk Geluk. Na de behandeling in de Tweede Kamer gaat de Eerste Kamer voort varend aan de slag met het wets voorstel betreffende de samenvoe ging van de gemeenten Sint-Philips land en Tholen. De kamercommissie voor binnen landse zaken praat er dinsdag over. Dat wil zeggen, als de commissiele den uiterlijk morgen de behoefte daaraan op papier hebben gezet. Zo niet, dan is het dinsdag een hamer stuk. De plenaire behandeling, dus in een vergadering van de Eerste Kamer, zal in het eerste geval op 13 september plaatsvinden. Ter Zijde. De hele maand juli is in museum Ter Zijde in Wouw een expositie van kant te zien van mevr. A. Zeldenrust uit het Groningse Leens. Studio Intrigant verzorgt een zijde tentoonstelling. Het museum is dagelijks van 10 tot 17 uur en 's zon dags van 13 tot 17 uur open. "Ik kan hier geen toezeggingen doen en zomaar een miljoen uit mijn binnenzak toveren". Dat zei de Halsterse burgemeester P. van Veghel als reactie op de 650 handtekeningen die de werkgroep Tholenseweg veilig het Brabantse college van b. en w. aanbood. De werkgroep kwam dinsdagmiddag naar het gemeentehuis in Hal steren om er bij de burgemeester en wethouder A.P.P. Roosenboom op aan te dringen veiligheidsmaatrege len te treffen voor de fietsers op de Tholenseweg. De werkgroep vindt dat de Tholen seweg, die dagelijks door veel Thoolse scholieren wordt bereden, veel te onveilig is. "In de laatste zes jaar zijn er 157 ongelukken geregis treerd", zei lid van de werkgroep F.A.P.M. Bakx uit Tholen tegen burgemeester Van Veghel. "En dan zijn dat alleen nog maar de vastge legde ongelukken. Wij weten dat er nog meer ongevallen en bijna-onge- lukken gebeuren waarvan de schade dusdanig licht is dat deze zaken onderling worden opgelost, zonder politie." Marianne Velthuis uit Tholen gaf de bezwaren van de werkgroep weer tegenover de twee bestuurders. "De manier waarop u de veiligheid op de Halsterseweg probeert te bewerk stelligen, verdient lof', zei mevr. Velthuis waarbij ze wees op de elec- tronische borden die waarschuwen voor te hard rijden, de ribbels op de doorgetrokken streep en de beton nen blokken voor de uitrit van Intra- tuin. "Maar als we de vergelijking trekken met de Tholenseweg die veel gevaarlijker is, bent u tot nu toe in het treffen van verkeersveilige fietsvoorzieningen schromelijk tekort geschoten." Mevr. Velthuis verwees naar het landelijke beleid waarin de overheid het gebruik van de fiets stimuleert. "Wij gaan ervan uit dat u in ieder geval terugkomt op uw mededeling dat u geen plannen voor reconstructie van de Tholense weg hebt." De werkgroep stelde voor een vrijliggend fietspad aan te leggen en de gevaarlijke kruisingen, met de Oud Beijmoerseweg, Janne- landseweg en de Noorderkreekweg, te voorzien van minirotondes. Voor de korte termijn zou Tholenseweg veilig ondermeer waarschuwings borden om de 150 meter willen zien. De werkgroep heeft naast de 650 handtekeningen van ouders van kin deren die nu nog op de basisschool zitten, ook adhesiebetuigingen gekregen van diverse Halsterse en Bergse scholen zoals de Sint-Tho masmavo, Roncalli scholengemeen schap, de regionale scholengemeen schap 't Rijks, Petrus Canisius, de Lage Meren en het Juvenaat Heilig Hart. Ook het gemeentebestuur van Tholen steunde de actie en heeft een gesprek aangevraagd met de Hal sterse collega's. Bakx wil de uit komst van dat gesprek eerst afwach ten. Hij ziet het als een mogelijkheid dat Tholen meebetaald aan een eventuele reconstructie: "Ik kan me voorstellen dat de gemeente Tholen, als laatste redmiddel, zelf wil mee betalen. Per slot van rekening heeft ze dat ook gedaan met het fietspad van Stavenisse naar Sint-Maartens dijk dat onder beheer van de provin cie valt. Maar ze zal er beslist niet als eerste mee aankomen. Maar omdat er veel Tholenaren gebruik maken van de weg en het fietspad zou ik het niet onlogisch vinden", zei Bakx. Ook gemeenteraadsfracties van CDA, PvdA en RPF/GPV hebben hun steun betuigd aan het streven van de werkgroep. De werkgroep heeft volgens Bakx 'nog niet al haar kruit verschoten'. Ze is van plan de contacten met Vei lig Verkeer Nederland en het regio naal orgaan verkeersveiligheid Zee land te gebruiken. Daarnaast zijn onlangs ook de Brabantse equiva lenten en de vereniging Fiets aange schreven. Daarvan is nog geen reac tie gekomen. Burgemeester Van Veghel uitte zijn waardering over het initiatief van de werkgroep. "Wij voeren een gema tigd beleid. We sporen de knelpun ten op en kijken of er iets aan gedaan moet worden. De onveiligheid op de Tholenseweg heeft veel te maken met het gevóel van onveiligheid. Dat heet 'subjec tieve onveiligheid'. Je moet daar natuurlijk wel oor voor hebben, maar je gaat uit van concrete cijfers. Bovendien zijn de wegen waar het gevoel van onveiligheid het grootst is, de veiligste wegen. Want de men sen letten daar extra goed op. De allerveiligste wegen zijn snelwe gen", zei de Halsterse burgervader. Hij zegde toe de behandeling van het verkeersveiligheidsrapport dat onlangs gereedkwam, te bespoedi gen en de kwestie van de Tholense weg voor te leggen aan externe advi seurs. "We zullen de discussie af moeten wachten over het verkeers circulatieplan." Overigens was de burgemeester tegen een enkel fiets pad langs één kant van de weg. "Dat brengt automobilisten bij mistig en donker weer in verwarring", zei Van Veghel. Bakx merkte daarbij op dat op Tholen dergelijke fietspaden uit stekend werken. De behandeling van het verkeersrapport zal in ieder geval nog even moeten wachten. De eerst volgende raadsvergadering in Halsteren is pas na de zomerva kantie. Een vrachtwagen draait over het fietspad de Tholenseweg op.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 9