'Ik viste bijna achter het net' FLUWEELZACHT Grote verscheidenheid gebruikers kantorencomplex De Oesterschelp IDI Hu f 20,- totf 50,-korting op Clarks schoenen! Wie volgt? Keukens Haarden Schipperspaar Oudesluijs zestig jaar in huwelijksboot Huisarts, fysiotherapeuten, adviesbureau en techniek Werkgroep emancipatie in commissie UITVERKOOP imabo Donderdag 30 juni 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Bij het echtpaar Oudesluijs-Hoogerhuis uit Tholen hangt maandag de vlag in top. De heer Oudesluijs hijst welis waar dagelijks het doek naast zijn woning aan de Prins Clauslaan, maar deze keer is er een bijzondere reden voor. Het is maandag 60 jaar geleden dat Hendrik Mari- nus Jan Oudesluijs en Aagje Cornelia Hoogerhuis te Rot terdam in het huwelijksbootje stapten. Eigen baas Aan de wal Hobby's Clarks Caribees: speciaal ontworpen voor gevoelige damesvoeten. Zijn elegant en passen f perfect. Probeer ze bij: C^JicJsAKS 'Er schort heel wat aan horeca' Zangavond levert ƒ1373,30 op voor waterleiding in Roemeens tehuis Een huisarts, fysiotherapeuten, adviesbureau voor de arbeidsmarkt, las- en constructiebedrijven hebben onder dak gevonden in het kantoren- en dienstencentrum De Oesterschelp. De voormalige huishoudschool in Tholen heeft zo weer een bestemming gekregen en de gemeente is daarmee in haar nopjes. Dinsdagmiddag onthulde bur gemeester Van der Munnik, samen met projectontwikke laar A.A.A. Haentjens Dekker een plastiek bij de ingang. Bakkerus Menselijk Fysiotherapie Conpipe Voorne Putten Job o'theek Wij feliciteren Fa. A. Duine Zn. niet de nieuwe betaal pasautomaat RabobankAangenaam Rabobank Tholen B.A. Daar kun je op bouwen V R I E IN S E SICIHIEILIDIE I I Na zeven jaar voor zijn vader gewerkt te hebben, kreeg Oudesluijs zelf de verantwoording als schipper. Op 26-jarige leeftijd trouwde hij met Aagje Cornelia Hoogerhuis, ook al een kind van schippers. Ze werd geboren op de boot toen die afgemeerd lag in de haven van Sint- Annaland. Haar lagere-schooltijd bracht ze door in Nieuwe Tonge waarna het gezin naar Rotterdam verhuisde. Daar leerde ze Hendrik pas goed kennen. Het schippersle- ven is druk en dat bleek wel uit het feit dat de ouders van mevr. Oude sluijs niet aanwezig konden zijn op de bruiloft. Overigens moesten ook bruid en bruidegom op hun trouw dag weer aan het werk. In de jaren dat het echtpaar gevaren heeft, had den ze drie schepen. Eén werd er tij dens de oorlog door de Duitsers in beslag genomen. De Susco, 600 ton, was het laatste schip waarmee Oudesluijs tot zijn vijftigste heeft gevaren. Toen hij Abraham had gezien, besloot de schipper een baan aan de wal te kiezen. "Hij bleef eerst nog varen en ik moest twee jaar alleen thuis blijven in Sirjansland", mop pert mevr. Oudesluijs. "En dat vond ze niet leuk, want ze kon goed varen", vult haar man aan. Toch heeft het echtpaar leuke herinnerin gen aan de tijd op het water. De bekende waterwegen zoals de Moe zel en de Neckar bevoeren ze, en Die huwelijksboot moet in dit geval wel heel letterlijk genomen worden, want beiden hebben de beurt- en Rijnvaart als achtergrond. Ze speel den als kinderen samen op de kaai van Sint-Annaland als de boten van hun vaders daar afgemeerd lagen. Ze waren nog te jong voor de liefde, maar later ontmoetten ze elkaar weer. "Hij schreef me wel kaarten, maar vond me eigenlijk te jong", zegt de inmiddels 82-jarige mevr. Oudesluijs. "En toen viste ik nog bij na achter het net", vult de bruidegom aan. De nu 87-jarige Oudesluijs werd geboren in Nieuwerkerk op Schou- wen-Duiveland en was de enige jon gen in een gezin met zes kinderen. De school interesseerde hem niet zo, maar het schipperswerk trok hem aan. Zijn vader was beurtschipper op Rotterdam en die nam hem drie dagen in de week mee: zondag weg en woensdag weer terug. 'Toch zag ik wel dat het werk van een beurt schipper zwaar was, maar ik ben naar Rotterdam gegaan om het vak te leren", zegt Oudesluijs. Toen hij 13 jaar was, verhuisde het gezin naar Rotterdam en daar werd vader kapitein op een Belgische spits van 323 ton. Zoon Hendrik werd knecht op het schip, dat vaak op Duitsland voer. "Die zeven jaren waren de mooiste van mijn leven", verklapt de jubilaris. "Je was nog onbezorgd en ook financieel hadden we het goed." Het diamanten echtpaar Oudesluijs-Hoogerhuis uit Tholen. ook de Maas was bij hen geliefd. "We maakten ook excursies als we ergens aanlegden. We reisden trou wens toch graag, zelfs tot vier jaar geleden nog. De mooiste herrinne- ringen hebben we aan 'Het hellend vlak' overgehouden", vertelt het echtpaar. Dat is een gedeelte in de Maas dat vier sluisjes telt. Maar na de Rijnvaart volgde een baan aan de vaste wal in een export- loods. Een gemakkelijke baan op vijf minuten van huis. Veel tijd stak het bruidspaar in het houden van schapen. "Want dat is eigenlijk mijn hobby", vertelt de bruidegom. "In het begin had ik nog wel eens iemand nodig als er problemen waren bij het lammeren, maar later kon ik dat allemaal zelf." Zijn vrouw herinnert zich nog dat ze soms mid den in de nacht met flesjes naar de wei ging om de lammetjes te voe den. "Ze herkenden mijn stem al van ver", vertelt ze. Maar het water bleef trekken, want na verloop van tijd nam Oudesluijs een baan bij de Rotterdamse Tram wegmaatschappij (RTM) die het veer Anna Jacobapolder-Zijpe beheerde. Als kaartverkoper was hij regelmatig op de pont te zien. "Elk seizoen had zijn voor- en nadelen", zegt Oudesluijs. "In de zomer was het vreselijk druk en 's winters vaak mistig." De jubilaris pakt een oor konde die na de strenge winter van '62-63 aan hem werd uitgereikt. Alle burgemeesters van Schouwen tekenden een dankbrief voor de inzet die hij toen als werknemer van de RTM toonde. "Eén keer per dag gingen we over, met de ijsbreker ervoor. In het najaar voeren we, bij flinke wind, soms wel eens met een boot vol aardappelen." Het echtpaar Oudesluijs kan veel verhalen vertel len, want behalve de gebreken die met de ouderdom komen, is hun geheugen nog uitstekend. Na een ongeval, op 64-jarige leef tijd, stopte Oudesluijs met werken en verruilden hij en zijn vrouw het huis in Sirjansland voor een woning in Sint-Annaland. Daar woonden ze achttien jaar. Het werken in de tuin en het houden van schapen leverde Oudesluijs veel plezier op en zijn vrouw hield zich graag bezig met handwerken en lezen. Dagelijks hees Oudesluijs de vlag in top; een gewoonte waarmee hij sinds de verhuizing naar een aan leunwoning bij Ten Anker in Tholen niet is gestopt. Tot voor kort hield hij ook een gedeelte van de tuinen van het zorg centrum vrij van onkruid. Maar dat karwei lukt hem niet meer en hij hoopt dat er iemand anders is die hem daarin op wil volgen. Ook zijn volkstuin heeft Oudesluijs, met bloedend hart, vaarwel moeten zeg gen. Wandelen doet hij nog wel graag en al vaak is hij over de Schel- derijnweg naar 'de punt' bij de haven van Tholen gelopen. Een andere tocht die hij maakte was met de bus naar de Oesterdam en lopend terug. Zijn eega is lid van de Nederlands Hervormde vrouwenvereniging Martha en bezoekt regelmatig de soos in Ten Anker. Als er evenementen zijn waaraan de bewoners van de aanleunwoningen mee mogen doen, ontbreekt het echtpaar - dat geen kinderen heeft - niet. Daarom wordt maandagavond het diamanten huwelijksfeest van zeven uur tot half negen gevierd in zaal de Klipper van het bejaardente huis. Een toepasselijke naam voor een schipperspaar. SCHOEMHANOtl SCHOtNREPmTU THOLEN HALSTEREN BRUINISSE SINT MAARTENSDIJK NUMANSDORP Brugstraat 19-21 Vogelenzang 91 Nieuwstraat 7 Ds. de Bresstraat 10 Burg. de Zeeuwstraat 20 Tel. 01660-2321 Tel. 01641-6074 Tel. 01113-3089 Tel. 01666-2167 Tel 01865-1496 IM advertentie Bij de gemeente is nog helemaal geen aanvraag ingediend voor het plaatsen van een tent, tijdens de bra derie, op de Markt in Tholen. Burge meester H.A. van der Munnik ant woordde dat maandag in de gemeenteraad op een vraag van M.A.J. van der Linde (PvdA). Het raadslid had uit een artikel in de E.B. begrepen dat de gemeente geen toestemming wil verlenen. "Dat vind ik, en velen met mij, jammer. Je doet er veel jongeren immers een groot plezier mee." Van der Linde vond het niet juist dat de nieuwe uit baters van café The Pub de dupe worden van problemen die er met hun voorgangers waren. "Ik pleit voor het maken van bindende •afspraken." "De weigering voor het plaatsen van een tent dateert al van vorig jaar. Toen heb ik inderdaad veel plezier gezien, maar ook andere dingen", reageerde de burgemeester. De poli tie constateerde een aantal overtre dingen, waarvoor de kantonrechter de uitbaters van het café - die de feesttent plaatsten - veroordeelde. Behalve dat nog geen aanvraag voor een tent is gedaan, zijn ook de papie ren voor het café nog niet in orde. "De aanvraag voor een drank- en horecavergunning is in behande ling." De burgemeester haalde fel uit naar de horeca: "Op Tholen schort er nogal wat aan, voor wat betreft het voldoen aan de gestelde eisen. Het vergt handenvol, onnodig, werk van de ambtenaren." Volgens Van der Munnik zou het beter zijn dat hore caondernemers eerst voor de papie ren zorgen vóór ze een bedrijf over nemen. De reactie in het krantearti kel deed hij af met de opmerking 'wat zielig'. K.A. Heijboer (SGP) vroeg om geen vergunning te verlenen voor het plaatsen van twee kermisattracties óp de braderie in Sint-Annaland. Een meerderheid van het college van burgemeester en wethouders wil dat normaal toestaan, aldus Van der Munnik. Een zanguitvoering in St. Philips- land heeft dinsdagavond in een vol dorpshuis de Wimpel ƒ1373,30 opgeleverd voor de aanleg van een nieuwe waterleiding in een bejaar dentehuis in het Roemeense Salard. VZOS-voorzitter H. Geluk bood dirigent J. Wesdorp uit St. Annaland en mevr. Noom uit Scherpenisse de cheque aan om dat geld te verzilve ren. Wesdorp, directeur van de Schutse, gaat met vier andere Thole- naren in zijn vakantie aan de water leiding in Roemenië werken. Mevr. Noom, die in de Wimpel een diapre sentatie gaf over de sobere levens omstandigheden in Roemenië, voert al enkele jaren actie voor het bejaar dentehuis. In zijn openingswoord schetste wet houder L. Walpot dinsdagavond de toestand in het Oost-Europese land, voor en na de omwenteling. Daarna kwamen de koren aan bod: de chris telijk gemengde zangvereniging VZOS en het jeugdkoor Van knop tot bloem. Henny Moerland-Reijn- goudt trad op als soliste. Kees Lemson uit Stavenisse en Evelien Geense uit St. Philipsland zorgden voor de orgelbeleiding. VZOS- voorzitter Geluk sprak in zijn dank woord over een mooie avond en een prima opkomst. "In verband met het warme weer hadden we er 's mid dags een hard hoofd in, maar het dorpshuis was boven verwachting vol." Van de 1373 gulden komt 300 gul den van sponsors en 300 gulden uit de kas van de inmiddels opgeheven verenigde koren van St. Philipsland. (De resterende 300 gulden uit die laatste pot gaat naar Woord en Daad). Het restant van 737 gulden kwam via de collecte onder de luis teraars op tafel. Op een bronzen sokkel staat een roestvrijstalen oesterschelp te pron ken. De Steenbergse kunstenaar Har Voogt liet de schelp in het oneindige verdwijnen. "Als teken van het leven", legde de burgemeester uit. De combinatie van een harde bui tenkant en een zachte binnenkant - bij een oester - past in zijn ogen treffend bij de gebruikers van het kantorencomplex. Daarvoor is het middengedeelte van de oude huishoudschool gebruikt. Van de 6000 m2 werd eerder eender de verkocht aan het rijk voor de bouw van een nieuw politiebureau. De Christengemeente en de stich ting kinderopvang Tholen namen eveneens delen van het gebouw in gebruik. Van der Munnik was blij dat de op Tholen wonende Haentjens Dekker de stap had gewaagd. "Uw filosofie is: beheerste projecten, niet te groots opgezet. Gefeliciteerd met deze eer ste stap op Tholen." Het complex is volgens de burgemeester gunstig gelegen: in het centrum, met vol doende parkeerruimte en een goede bereikbaarheid. Haentjens Dekker zei het leuk te hebben gevonden om een schoolge bouw een gedaanteverwisseling te doen ondergaan. Hij bedankte de bedrijven die eraan gewerkt hebben èn de gemeente voor de goede con tacten. "In West-Brabant, wat eigen lijk mijn werkterrein is, ondervind ik nogal eens problemen. Maar hier is de zaak voortvarend aangepakt. Het slagen van dit project stimuleert tot nieuwe initiatieven." De twee lokalen in de voormalige Oesterschelp bieden A.H.B. Bakke rus (33) volop ruimte voor zijn prak tijk. De derde huisarts voor Tholen begint op 15 augustus, maar hij neemt de komende weken al waar voor zijn vakantie vierende collega's Kale en Mellema. Een jaar geleden streek Bakkerus in Tholen neer. Voor een proeftijd van een half jaar, waarna een half jaar volgde om de eigen praktijk op te bouwen. De twee Thoolse huisart sen zochten er iemand bij, zo hoorde hij via het district Breda van de huis artsenvereniging. Zeeland kende de in Naaldwijk geboren (maar in Voorburg en Apeldoorn opgegroei de) Bakkerus alleen van vakanties. "Toen mijn vrouw en ik in mei vorig jaar voor het eerst op Tholen kwa men, hadden we het gevoel dat we op vakantie gingen. Alles stond zo mooi in bloei." Na een jaar is er geen enkele twijfel over de vestiging in Tholen-stad, het bevalt Bakkerus er prima. De nieuwe huisarts studeerde in 1987 af aan de universiteit van Nij megen. Twee jaar later voltooide hij de huisartsenopleiding en sindsdien neemt hij her en der in het land waar. "Ik geef de voorkeur aan een huisartsenpraktijk boven werken in een ziekenhuis, omdat je op een veel menselijker manier met de patiënten kunt omgaan. Door de druk is het in een ziekenhuis allemaal veel techni scher", zegt Bakkerus. Bovendien het had (verstedelijkte) platteland zijn voorkeur. "In steden is je werk min of meer uitgehold. Mensen stappen er gemakkelijker naar het ziekenhuis of de polikliniek als ze iets mankeren." Bakkerus wordt, evenals zijn beide collega's, apotheekhoudend huis arts. Zijn vrouw zal zich met het ver strekken en administreren van de geneesmiddelen bezig houden. "Zij heeft de papieren voor apothekers assistente en drogiste, dus die komen van pas." Met behulp van de computer kan een optimale behan deling voor de patiënt bereikt wor den, want door koppeling van ziek tebeelden aan medicijnen wordt pre cies aangegeven of medicijnen al dan niet gecombineerd kunnen wor den. In de weekendregeling voor Tholen, Oud-Vossemeer, Poortvliet en een deel van Scherpenisse gaat de nieu we huisarts Bakkerus meedraaien met zijn collega's Kale, Mellema, De Looze en Padt. De maatschap van de fysiotherapeu ten A.J.H. van Tilborg, A.D. den Engelsman en F.M. Liefting werd in januari de eerste gebruiker van een ruimte in de voormalige Oester schelp. Dit als gevolg van het ont binden van de maatschap met H. Nieuwenhuis. Van Tilborg, die ruim 19 jaar op Tholen werkt, is iedere middag in de nieuwe ruimte te vin den. 's Morgens werkt hij in Sint- Maartensdijk, terwijl ook Poortvliet, Stavenisse en Sint-Annaland door de maatschap bediend worden. In laatstgenoemde plaats houdt Lief ting spreekuur. Ook huisbezoeken horen tot het werk. Sinds kort komt oefentherapeute mevr. E. Assel- bergs enkele ochtenden in de week voor het geven van houdingsthera pie. Het verkoopkantoor van Conpipe International kan eigenlijk niet beter zitten dan in Tholen, vertelt de heer Schoevers van het bedrijf. "Het is een rustige plek. Bovendien spreekt zo'n pittoresk stadje onze buiten landse relaties erg aan, wat verkoop technisch van belang is." Tholen kreeg de voorkeur boven Bergen op Zoom, terwijl de produktie in Klun- dert is gebleven. Conpipe houdt zich bezig met het cementeren (inwendig) van pijplei dingen en het vervaardigen van hulpstukken. Dat laatste gebeurt zowel automatisch als handmatig. Drinkwaterleidingbedrijven en de petrochemische industrie over heel de wereld vormen de doelgroep. Het accent ligt op het Midden- en Verre Oosten, vertelt dhr. Schoevers. Op het kantoor in Tholen werken vijf personeelsleden. Las- en constructiebedrijf Voorne Putten streek begin februari vanuit Brielle neer aan de S. Lindhout- straat. Dat wil zeggen, het kantoor, want de werkplaats staat in Klun- dert. Voome Putten doet veel werk voor chemische bedrijven, prefabri ceert pijpleidingen en staalconstruc ties. Klanten zijn te vinden in het hele land - bijvoorbeeld de Suiker unie in Roosendaal - en ook in Bel gië. Het bedrijf verhuurt gekwalifi ceerd personeel aan bedrijven. Een maand of drie geleden betrok de Job o'theek vanuit Rotterdam een ruimte in de voormalige Oester schelp. "Een perfecte ruimte. Bovendien is de huur hier een stuk aantrekkelijker dan in de Randstad", vertelt W. Vermaas. Het bedrijf - een adviesbureau voor de arbeids markt - ontwikkelt en produceert computerprogramma's voor werk zoekenden. De personeelsfloppy presenteert hen gericht en op grote schaal onder de juiste doelgroep. Bedrijven die met iemand in zee willen gaan, vragen bij Job o'theek naam en adres van de sollicitant om contact te kunnen leggen. De flop py, die in vijf regionale versies wordt verspreid onder geselecteerde bedrijven, bevat gegevens over werkervaring en opleiding van de werkzoekenden. Een modeme manier van solliciteren dus, zelfs op vacatures waarvoor mogelijk nog geen advertentie is geplaatst. Een tweede produkt is de carrière diskette, waarop informatie over vacatures bij 2500 bedrijven staat. En de tekst voor een standaard solli citatiebrief. Job o'theek heeft nog een tweede poot in oprichting: een uitzendbu reau met de naam Jobland. SP'"". Isa»i» 1 saürsgv*. mm Steeds meer ondernemers bieden hun klanten de mogelijkheid om te betalen via de betaalautomaat. Want de betaalautomaat staat voor maximale betaal service, snelheid en veiligheid. Inmiddels is het al mogelijk om in uw regio bij onderstaand bedrijf te betalen met dc pincode. Wanneer volgt u? Rabobank SI Wat de SGP betreft hoeft de werk groep emancipatie niet opnieuw in de Thoolse welzijnscommissie aan de orde te komen. "De standpunten zijn vorige keer al bepaald; een dis cussie kan geen toegevoegde waar de hebben", zei A. Kersbergen. Door VVD, CDA en PvdA zijn schriftelijke vragen gesteld over het opheffen van de werkgroep. Burge meester en wethouders willen, in plaats van de vragen te beantwoor den, de werkgroep nogmaals in de welzijnscommissie ter sprake bren gen. I.C. Moerland (PvdA) vond dat pri ma, maar de vergaderdatum - 31 augustus - aan de late kant. "Behan del het eerder, dan heeft de werk groep bij een positief advies meer tijd voor zichzelf om zaken op een rij te zetten." Wethouder J. Versluys voorzag problemen, omdat door vakanties zowel ambtenaren als commissieleden afwezig zullen zijn. CDA'er W.C. van Kempen was het daarmee eens, maar hij vond dat de werkgroepleden hun vakantie wél zouden kunnen benutten om over hun eigen toekomst na te denken. Daarbij zag Van Kempen over het hoofd dat de werkgroep niet meer bestaat. Kersbergen hield vast aan zijn standpunt dat de welzijnscommissie niet om advies gevraagd hoeft te worden. "U had eerder advies kun nen vragen", zei hij, doelend op de opheffing van de werkgroep waar van de commissie slechts in kennis werd gesteld. Deze opmerking was koren op de molen van Moerland: "Inderdaad, dan hadden we nu mis schien niet met dit probleem geze ten." Het huisartsenpaar Bakkerus heeft in De Oesterschelp volop ruimte voor de praktijk. In september opent Vriens-de Schelde de deuren van haar nieuwe showroom. Vandaar dat u nu kunt profiteren van sterk in prijs verlaagde showroommodellen! HUIDIGE SHOWROOM Ind. terrein Heven-Zied. Vermmdonweg 3 Bergen op Zoom. Tel 01640-34750/36910 Geopend: 09 00 - 18.00 uur - Vrijdag 09.00 - 21.00 uur Zaterdag 09.00 -17.00 uur - MAANDAGS GESLOTEN

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 3