Woningzoekenden nog beter bedienen Klok neemt Dekker in Poortvliet over Inzet voor volkshuisvesting beloond met zilveren penning Zomerzon is geen voordeel voor wandeltocht gymvereniging Spido Onduidelij kheid blijft voortduren Reparatie sluis kost tien mille Mevr. T. Heijboer: 'Hitte houdt mensen thuis' Johan Bijl wint tijdrit van Bidon Vereniging hangcultures schelpdieren Beter Wonen vervangt bestuur door raad van toezicht Dorpentocht: altijd mooi, altijd anders R. Geuze zilver op NK schoonspringen Zwemtocht Oosterschelde Donderdag 30 juni 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 19 Gemeente gaat praten met Beter Wonen De gemeente wil in de loop van dit jaar met Beter Wonen gaan praten over alle facetten van het huisvestingsbeleid. De bedoeling is, te komen tot een afgewogen beleid zodat de woningzoekenden nog beter bediend kunnen worden. Burgemeester H.A. van der Munnik zei dat donderdag bij het afscheid van een aantal bestuurders van de woning corporatie. Kerntaak Risico Landbouwmechanisatiebedrijf blijft bestaan Het landbouwmechanisatiebedrijf K.C. Dekker in Poort vliet wordt per 1 juli overgenomen door Dick Klok uit Heenvliet. "De klanten springen een gat in de lucht dat het op deze manier is opgelost", zegt Krijn Dekker. "Het dealerschap van Massey Ferguson blijft." Dick Klok op zijn beurt is blij met de overname. "Op deze manier kun nen we ons draagvlak verbreden." Drie takken Draagvlak nodig De dames A.L. van Tiggele-Geuze, M. Boogaard-Bolier en J.M. Deurloo-van Broekhoven, en de heren IJ. Dorst, H.J. Vermaas, A. den Haan, J. Leune en W.C. Klippel hebben de zilveren corporatiepenning van de Nationale Woningraad gekregen. Dat gebeurde bij hun afscheid als bestuurder van de stichting Beter Wonen. Een kleinere raad van toezicht komt voor het bestuur in de plaats. Toekomst Hart en ziel Krachtdadig Over centrale schietaccommodatie Tholen De schietverenigingen op Tholen hoeven niet voor het najaar te rekenen op duidelijkheid over een centrale accommodatie. Dat is maandag in de gemeenteraad gebleken. I.C. Moerland (PvdA) probeerde tevergeefs om dat te vervroegen. Ook al omdat in februari een ver zoek van Prinses Beatrix te Stavenisse, om gemeentega rantie én een bijdrage, is aangehouden. Geen vertraging Overigens roemde Van der Munnik het overleg dat al regelmatig plaats vindt: "zij het nog niet gestructu reerd op basis van een huisvestings plan." Woningverbetering, stads- en dorpsvernieuwing, het leefbaar hou den van een woonwijk, de kwaliteit van woningbouw zijn aspecten die aan de orde komen. Of het overleg betreft concrete situaties als de ver deling van te bouwen woningwet woningen over de woonkernen, woningverbetering, huisvesting asielzoekers, de bouw van woon zorgprojecten en bejaardenwonin gen. De huisvestingstaak zal in de toe komst niet gemakkelijk zijn, aldus de burgemeester. Er dreigen grote woningtekorten. En hoewel er in Tholen aan nieuwe bestemmings plannen gewerkt wordt, neemt de druk toe terwijl de procedures inge wikkelder en langer worden. Huisvesting, een primaire levensbe hoefte, is zondermeer één van de kerntaken van de overheid. Nieuw bouw, verdeling van de woonruim te, toezicht op de woningcorporatie, woningvoorraadbeheer en kwaliteit zijn zaken waarvoor de overheid, aldus Van der Munnik, te zorgen heeft. Voor een evenwichtig beleid is het nodig dat de gemeente de behoefte op de woningmarkt kent; in bestemmingsplannen zal een spreiding moeten plaatsvinden van goedkope en duurdere woningen. Bij een absolute schaarste aan socia le huurwoningen zou het kunnen dat de verdeling van de woonruimte niet langer aan de woningcorporatie wordt overgelaten, zei de burge meester, die de vertrekkende bestuursleden bedankte voor hun inzet. Tijdens het koud buffet later op de avond bedankte ook directeur J.J. Kloet de vertrekkende bestuurders. "Ik ben ervan overtuigd dat u ook nu nog bezorgd bent over de toekomst van de volkshuisvesting, in het bij zonder die van Tholen en Sint-Phi- lipsland. Anderzijds heeft u beseft dat, om flexibel in te kunnen spelen op alle ontwikkelingen, daarvoor een bestuurlijke structuur moest worden ontwikkeld die snel en effi ciënt kan werken. Dat daarbij nu risico's worden gelopen, is onver mijdelijk en u bekend. Maar het kenmerkt en siert u allen, dat toch al vroegtijdig besluitvorming is voor bereid en dat u eveneens heeft zorg gedragen voor een evenwichtige samenstelling van een raad van toe zicht. Daardoor kan in Tholen en Sint-Philipsland sociaal en maat schappelijk verantwoord worden omgegaan met de sociale huisves ting." De verminderde overheidsbemoei enis betekent een risico voor de cor poraties, aldus Kloet. "Een forse vermindering van het aantal voor schriften, grotere vrijheid en verant woordelijkheid op het financiële vlak, met grotere financiële risico's." Daarbij dreigt de samenleving uit een te vallen langs sociaal-economi sche en culturele scheidslijnen, wat tot een groeiende kloof leidt tussen groepen. Kloet noemde het een misvatting te denken dat op het terrein van de volkshuisvesting geen grote inspan ningen meer nodig zouden zijn. "De volkshuisvesting is nooit af. Cen traal moet staan dat alle inspannin gen ertoe leiden dat enerzijds geen nieuwe woningnood ontstaat en anderzijds de woningvoorraad op een kwalitatief verantwoord niveau aan volgende generaties wordt over gedragen." Beter Wonen bezit bijna 2700 woningen, kent een balanstotaal van bijna 212 miljoen gulden en een ver mogen van ruim 21 miljoen. Dc Zuid-Hollandse ondernemer heelt dc gebouwen aan dc Paasdijk- weg in Poortvliet gekocht van Budelpack, die juli vorig jaar het bedrijfspand met woning plus ach terliggende gronden verwierf voor de grootse uitbreidingsplannen. De showroom met werkplaats, maga zijn en woning had Budelpack ech ter niet nodig. Bijna een jaar lang stond het pand te koop en plotseling was er een koper. Verrassend genoeg uit dezelfde branche als Dekker, die nog tot 31 december a.s. mocht blijven zitten. "Ik ben op het idee gekomen door een paar klanten van Tholen", vertelt Dick Klok. "Toch ken ik Dekker al jaren als col lega-dealer van Massey Ferguson. Na overleg met André Nieuwkerk van Budelpack en Krijn Dekker was de zaak binnen een week beklon ken." Dick Klok is sinds 1966 bij de land bouwmechanisatie betrokken: eerst als monteur, vervolgens als verko per en toen als bedrijfsleider bij Van der Zee en Geest te Hellevoetsluis, dealer van David Brown en Case. In 1981 begon Klok voor zichzelf door de overname van Massey Ferguson- dealer P. van Marion in Abben- broek. In 1986 werd Van der Zee en Geest daarbij gevoegd. In Heenvliet werd een nieuw bedrijfspand gebouwd en in 1988 volgde de uit breiding met een aantal Cebeco- merken als Amac en Weiger. In 1984 richtte Dick Klok samen met Theo Feijen een bedrijf op dat zich toelegt op installaties voor de melkveehouderij, zoals Alfa Laval, De Boer en Gallagher. Vanuit die tak heeft men al klanten op Tholen. Als derde poot vormt het loonbedrijf een onderdeel van de onderneming. Totaal zijn er 20 personeelsleden. "Als het druk is op het land, is het rustig in de werkplaats", vertelt Klok. "De monteurs springen dan bij in het loonbedrijf en daarvoor zijn ze heel gemotiveerd." De Zuid-Hollandse ondernemer is niet van plan om op Tholen met loonwerk te beginnen. "Er zijn hier verschillende loonbedrijven en meerdere zijn ook klant van Dekker. Maar overigens zullen we hetzelfde pakket voeren als op Voorne-Putten. Ons bedrijf is sterk op service gericht: werkplaats en magazijn nemen een centrale plaats in." HuibGroenewegen, die ruim 10 jaar bij Klok werkt, wordt bedrijfsleider in Poortvliet en vestigt zich a.s. najaar in dc bedrijfswoning van Dekker. Hij is specialist op het gebied van de electronica bij tracto ren. Wim Otte, die bijna 25 jaar bij Dekker werkt en nog als enig perso neelslid was overgebleven, wordt zijn rechter hand. Ook Krijn Dekker zelf zal nog enkele dagen per week in het landbouwmechanisatiebedrijf werkzaam blijven. Dick Klok is vol vertrouwen over zijn nieuwe werkgebied. "Ook in een afbrokkelende markt moet je een bepaald draagvlak houden. Op Voorne-Putten is de landbouw door oprukkende stedebouw terugge drongen, maar daar is de situatie nu stabiel. Door uitbreiding van de acti viteiten op andere Zuid-Hollandse eilanden als Goeree-Overflakkee hebben we zelfs een lichte groei geboekt. Met Tholen en St. Philips- land erbij hopen we die lijn voort te zetten. Ik ben opgegroeid in de land bouw en leef er helemaal voor. En twee van mijn drie zoons hebben aspiraties om in dezelfde voetsporen te treden. Met twee vestigingen kun nen we service, kennis en materialen uitwisselen. Dat kan agarisch Tho len en St. Philipsland alleen maar ten goede komen", aldus de nieuwe eigenaar van het Poortvlietse land bouwmechanisatiebedrijf, Dick Klok uit Heenvliet. Zeven kwekers van schelpdieren in hangcultures hebben een eigen ver eniging opgericht. De vereniging van Zeeuwse hangcultuurkwekers wil deze methode om schelpdieren te kweken stimuleren. Daarnaast behartigt ze de belangen van haar leden. B.D. Schot uit Zierikzee is de voorzitter, P. Landa uit Bergen op Zoom secretaris en W. Bout uit Bruinisse penningmeester. Alle Zeeuwse bedrijven die deze kweek- methode toepassen, zijn lid gewor den van de vereniging. De gezamen lijke produktie van de zelfstandig werkende bedrijven is zo'n 600.000 kilo per jaar. De overige mossel in dustrie, bodemcultures, levert 60 miljoen kilo per jaar. Beter Wonen heeft afscheid genomen van tien bestuursleden. Als dank voor de jarenlange inzet voor de volkshuisvesting, vermeldt de penning. En uit de dankwoorden van voorzitter L.A.M. Elenbaas bleek donderdag in De Wellevaete dat het inderdaad om heel wat jaren ging. Van 22 jaar voor mevr. Van Tiggele tot 9 jaar voor dhr. Leune. Waarbij laatstgenoemde als gemeenteambtenaar al vanaf 1971 bij de woningtoewijzing betrokken was. Drie bestuursleden namen na een kortere periode afscheid: G.C. Quist en L.I. Bolier uit Sint-Philipsland (na 3 jaar; eerstgenoemde ontbrak in het overzicht in de E.B. van vorige week), en J.D. de Korte uit Scherpe- nisse (2'/2 jaar). En dhr. Klippel werd in 1972 ambtelijk secretaris en was sinds 1986 notulist van het bestuur. Maar in 1962 was hij samen met de heren Boender, Drooger, Goedemondt, Friderichs en Loof oprichter van de woning stichting. Elenbaas bedankte ieder met een persoonlijk woord. En bloe men. Een speciaal woord van dank had de voorzitter voor de - niet aanwezige - in februari opgestapte secretaris A. van den Hoek, die 22 jaar bestuurs lid is geweest. Wegens zijn gezondheid ontbrak donderdag ook Bolier. De bestuurlijke verandering bij Beter Wonen is het gevolg van ver anderingen in de wetgeving en het rijksbeleid. "In 1991 hebben wij ons al indringend beraden op onze toe komst", aldus Elenbaas. Verzelf standiging van woningcorporaties kwam op gang. Het besluit beheer sociale-huursector was voor Beter Wonen aanleiding zich verder te bezinnen op de positie in het krach tenveld van de plaatselijke en regio nale woningmarkt, en hoe bedrijfs economisch rendement gekoppeld kon worden aan sociaal maatschap pelijke doelen. Het bestuur stelde vast dat de professionele leiding van de corporatie steeds meer beleidsbe slissingen moest nemen. Het bestuur hield eigenlijk meer toezicht dan dat het bestuurde. Op grond daarvan werd unaniem gekozen voor een professioneel bestuur: een bestuur dat tevens directie is. Per 1 juli gaat dat gebeuren en krijgt de huidige directeur J.J. Kloet die functie. Daarnaast komt, voor het houden van toezicht en geven van advies, een raad van toezicht. Die zal bestaan uit drs. T.G.A. Westerveld uit Sint-Philipsland (voorzitter), L.A.M. Elenbaas (vice-voorzitter) en G.C. Quaak uit Scherpenisse, M.A.J. van der Linde uit Tholen en M.J. Hoek uit Poortvliet. "Een stuk je nostalgie verdwijnt, het afscheid moeten nemen van zoveel bestuurs leden gaat mij zeer aan het hart", aldus Elenbaas, die aankondigde volgend jaar te zullen aftreden. De scheidende vice-voorzitter mevr. M. Boogaard-Bolier voerde het woord namens alle vertrekkende bestuursleden. Ze zei gemengde gevoelens te hebben. "Het werken in het bestuur was een taak waar we met hart en ziel achter stonden. Is het niet één van de eerste levensbe hoeften waaraan we mochten mee werken? Vooral in deze tijd word je er vaak bij bepaald hoe belangrijk het is om in je eigen huis te wonen." Terugblikkend herinnerde mevrouw Boogaard aan de eerste bejaarden woningen die gebouwd werden. "En zijn er wat de ouderenhuisvesting betreft juist nu geen prachtige plan nen gemaakt. Reken erop, raad van toezicht, dat we jullie werk in de toekomst met belangstelling zullen volgen." Ook de bouw van het kan toor van de corporatie in Sint-Maar tensdijk passeerde de revue. Het personeel en de verschillende instanties werden bedankt voor de samenwerking. Mevrouw Boogaard stipte het meeleven, de vriendschap en het vertrouwen aan dat er binnen het bestuur altijd was. "Ik hoop dat dit mag blijven." In het bijzonder bedankte ze voorzitter Elenbaas. "Verschillende bestuurders heb ik horen beweren dat ze liever naar een vergadering van Beter Wonen kwa men dan naar een verjaardag." Tot de raad van toezicht en de directeur zei ze tenslotte, het werk met ver trouwen in hun handen te leggen. Dhr. Van de Wiel van de Nationale Woningraad zei het van harte eens te zijn met de conclusie die het bestuur van Beter Wonen heeft getrokken met betrekking tot de toekomstige structuur. "Vereist is een krachtda dig bestuur, en dat is iets wat je niet meer als vrijwilliger in je vrije tijd kunt doen." Van de Wiel schetste de ontwikkelingen die zeven jaar gele den door staatssecretaris Heerma in gang zijn gezet. Huurprijzen die in ijltempo naar een meer kostendek kend niveau werden opgetrokken, de verzelfstandiging van woning corporaties tot sociale ondernemers, het nagenoeg zonder subsidie bou wen en het tegen elkaar wegstrepen van de rechten en verplichtingen van rijksoverheid en corporaties. "In zekere zin zijn we weer aangeland waar we ongeveer honderd jaar geleden zijn gestart: particulier ini tiatief vooreen sociaal doel." De klant is uitgangspunt aan het worden, aldus Van de Wiel. Er wordt marktonderzoek verricht, huurders en woningzoekenden wordt naar hun mening gevraagd en ze worden als serieuze gesprekspart ners tegemoet getreden. In de nieuwe structuur moet de raad van toezicht 'het maatschappelijk geweten' van de corporatie blijven vormen. De voornaamste afweging die ze steeds zal moeten maken, is die tussen maatschappelijke wense lijkheid en financiële haalbaarheid. In een opgeruimde stemming loopt de eerste groep wandelaars langs de Zeedijk. Onder een strak blauwe hemel vertrokken zaterdagmorgen om acht uur de eerste 61 deelnemers aan de wandeltocht van gymver eniging Spido in Oud-Vossemeer. Ze stapten met goede moed het startpunt, café Hof van Holland uit. Deze doorzetters kozen voor de langste afstand van 25 km. Ondanks het vroege uur deed de zon al flink haar best en de lopers konden het dan ook best zonder jas stellen. In totaal deden er aan de tocht 105 deelnemers mee waarvan 61 op de 25 km, 21 op de 10 km en 23 op de 5 km. Spido- voorzitster mevr. T. Heijboer is daar best tevreden mee. Deson danks liepen er twintig wande laars minder dan vorig jaar. Mevr. Heijboer denkt dat de warmte daarbij een grote rol speelde. "Vooral op de kortere afstanden doen altijd veel moe ders met kinderen mee. De hoge temperatuur zorgde ervoor dat er toch een aantal thuis bleven", zegt de organisatrice. Er deden twaalf mensen minder mee op de langste afstand en acht op de kortste. De tien kilometer trok evenveel deel nemers. "Ik heb wel eens wande laars horen zeggen dat een beetje regen beter loopt dan hitte", zegt mevr. Heijboer. De kortste af stand, 5 km, bleef in en rond Oud- Vossemeer met een uitstapje langs het gemaal, een controlepost aan de Krommedreef, de Hikseweg en de Hiksedijk. Bij de route van 10 km was er een controlepunt in de dreef bij Van Engelen in de Hik- kepolder. De echte doorzetters, vanwie er zich veel voorbereidden op de Zeven-dorpentocht, kozen voor de langste afstand. Ze gingen langs de Zeedijk naar de Hikke- polder met in de Hollaireweg een controlepost. Via de Priestermeet- polder, de Roolandsedijk en de Molendijk ging het terug naar café Hof van Holland voor een pauze. Daarna vervolgden de wandelaars hun weg via de Molenstraat, Molenweg en Groe- neweg naar de controle aan de Puitsedijk. Over de Molenweg keerden ze weer terug naar het dorp. Van de 61 deelnemers aan de 25 km moesten de twee jong- sten, de 13-jarige Gido Kwaak en Marc van Dijke uit Oud-Vosse meer na 16,5 km opgeven. Maar verder ging alles goed en de ver banddoos hoefde niet geopend te worden. Wegens de hitte stonden er op de controlepunten emmers met water en sponzen zodat de vermoeide lopers zich wat konden verfrissen. Daarnaast vond ook de limonade gretig aftrek. De oudste deelnemer was Izak Geuze uit Oud-Vossemeer die de route van 25 km liep. De 1-jarige Sandra Schetters was de jongste en deed mee aan de 10 km, zij het in een wandelwagen, maar desondanks kreeg ze toch haar medaille. Voet balteam Vosmeer 5 kreeg de prijs voor de grootste groep. De ploeg bestond uit 23 deelnemers. Twaalf man bezetten de vijf controlepos ten en drie mensen stippelden de routes uit. Een brief van de Zeeuwse Schiet- bond over de ontwikkelingen binnen de schietsport op Tholen werd door SGP, PvdA en RPF/GPV aangegre pen om naar de stand van zaken te informeren. En dan met name, hoe ver het staat met de plannen die Een dracht te Tholen heeft voor de bouw van een centrale schietaccommoda tie. "Ik zou niets liever doen dan informatie geven, maar ik kan het niet", zei wethouder P. van Schet sen. Eind februari zegde hij een ter mijn van drie maanden toe en daar aan wilde Moerland hem houden. "Op 1 juni is het plan van Eendracht mij ter hand gesteld. Maar de bege leidende brief met technische en financiële gegevens is pas afgelopen donderdag of vrijdag ontvangen", aldus de wethouder. Omdat de gemeenteraad pas in augustus weer vergadert, zag Moer land de bui al hangen. Een zinvolle discussie in commissieverband kan, aldus de burgemeester, pas na augustus plaatsvinden. Dan zijn de vakanties achter de rug. "Er moet een keer duidelijkheid komen, en zo snel mogelijk", hield Moerland aan. "Ik wil af van de artikeltjes die steeds in de krant verschijnen, waar in wordt gesuggereerd dat de gemeente de clubs aan het lijntje houdt. Ik word er kriegelig van." De wethouder zei best duidelijk te wil len zijn, maar dat niet te kunnen. Hij had begrip voor het ongeduld van de Thoolse verenigingen, die al sinds mei vorig jaar zonder binnenaccom- modatie zitten. Overigens benadrukte Van Schet sen, dat door deze hele affaire - "we zijn afhankelijk van de voortvarend heid van de Eendracht" - de bouw van een schietaccommodatie in Sta venisse geen vertraging oploopt. A. Kersbergen (SGP) stelde vast dat Prinses Beatrix zónder gemeentega rantie geld heeft geleend. "Erg dat het zo heeft moeten lopen." Uit de brief van de Zeeuwse Schietbond blijkt, dat het de vereniging over de totale looptijd van de lening 2000 gulden extra kost. In zijn brief stelt de bond, dat de ont wikkelingen in de schietsport op Tholen hem zorgen baren. De gang van zaken rondom de centrale accommodatie laat een onbevredi gend gevoel achter. De bond vreest voor de eigen identiteit van de clubs uit Stavenisse, Poortvliet, Scherpe nisse en Sint-Annaland, alsmede voor ledenverlies als dit nog lang gaat duren. Daarbij speelt een rol, dat de schietbond het plan van Een dracht financieel niet haalbaar acht. Tenslotte pleit de bond voor het behoud van meerdere 100-meter buitenbanen op Tholen. Wanneer ze toch moeten verdwijnen, wat het gemeentebestuur wil, zouden de clubs financiële compensatie moe ten krijgen. Bij onderhoudswerkzaamheden aan het zoet/zout scheidingssysteem in de Bergsediepsluis is een pomp kapot gevallen. Het onderdeel hing in de takels van een kraan toen een ketting brak. Reparatie was niet mogelijk en er moet een nieuwe pomp komen. Die kost zo'n 10.000 gulden. Verwacht wordt dat het mechanisme half juli weer werkt. In maart werd het systeem, dat zo'n vier miljoen kostte, in werking gesteld. In de oude situatie liep bij elke schutting van de Oosterschelde naar het Zoommeer, 500 kubieke meter zout water in het meer. Als het zoutgehalte te hoog werd, spoelde men het Zoommeer door met water uit het Hollands Diep. Maar dit water is vervuild en daarom wilde men liever niet doorspoelen. Voor lichter J. Geluk van rijkswaterstaat ziet voorlopig geen gevaar voor te veel zout: "We hebben een nat voor jaar achter de rug en het gevolg daarvan is dat het zoutgehalte erg laag ligt. Misschien dat we nog een keer moeten doorspoelen, maar dat zal weinig of geen gevolgen hebben voor het milieu in het Zoommeer." De scheepvaart kan een paar weken profiteren van de situatie, want door het uitvallen van het scheidingssys teem duurt het schutten zo'n vier minuten korter. Op 9 juli staat in Oud-Vossemeer de wandelsport opnieuw centraal. Voor de zesde keer wordt de Zeven-dor- pentocht georganiseerd. Altijd mooi, altijd anders, schrijft burge meester H.A. van der Munnik - die alle voorgaande tochten meewan- delde - in het programmaboekje. En ook dit jaar gaat dat op, want er zijn toch weer enkele nieuwe stukjes in de routes opgenomen. Deelnemers aan de tocht over 50 kilometer kunnen tussen half acht en negen uur vertrekken vanuit dorps huis De Vossenkuil. Starten voor de 30 kilometer kan tussen 9 en 10 uur, voor de 5, 10 of 15 kilometer tussen tien en twee uur. De deelnemers aan de drie langste afstanden passeren onderweg een aantal verzorgings- posten. In de kantine van camping De Pluimpot kunnen wandelaars die 50 of 30 kilometer afleggen de spie ren zelfs laten masseren. Vorig jaar telde het wandelevenemt 841 deelnemers, voor dit jaar zijn er al weer meer dan 90 voorinschrij vingen bij het wandelsportcomité Vosmeer binnen gekomen. De Zeven-dorpentocht staat onder auspiciën van de kring West-Bra bant/Zeeland van de kon. Ned. bond voor lichamelijke opvoeding (KNBLO). Verder is het comité aan gesloten bij de Ned. federatie voor volkssport (NFV), een organisatie die de deelname bevordert aan recreatieve sporten. Voor de derde keer wordt in Oud- Vossemeer tegelijkertijd met Zeven- dorpentocht de jaarlijkse braderie georganiseerd. Renate Geuze uit Oud-Vossemeer heeft bij de Nederlandse kampioenschappen schoonspringen in Amersfoort de zilve ren medaille behaald op het springen van de toren. Ze kwam één keer in de leef tijdscategorie dames uit en één keer in de klasse waaraan iedereen mocht deelne men. Beide keren gaf de jury haar 300 punten. De volgende dag trad ze aan voor haar sprong van de I meter spring plank. Op de 1-meter springplank werd ze zesde met 246 punten en op de 3- meterplank verzamelde ze 332 punten, genoeg voor een vierde plek en een per soonlijk record. Dit weekeinde deed de Vossemeerse schoonspringster opnieuw mee aan de Nederlandse kampioenschappen in Amersfoort. Deze keer werd ze op de I - meterplank achtste met vijf sprongen waarvoor ze 152,15 punten kreeg. Zon dag kwam ze uit op de 3-meterplank, maar ze kwam nu niet door de voorron den heen. Renate Geuze sprong in de categorie van alle leeftijden. Zelf wijt ze de mindere prestaties aan te weinig trai ning. "Ik ben twee weken op een water sportkamp geweest en toen heb ik niet kunnen oefenen. Normaal train ik zes uur in de week, verdeeld over twee dagen, in het sportfondsenbad in Amersfoort", zegt de schoonspringster die dik tevreden is met haar zilveren medaille. Ze haalde in maart en ook vorig jaar al een tweede plek op het NK. Op 20 augustus om twee uur lost burge meester H.A. van der Munnik het start schot voor de Thoolse Oosterschelde zwemtocht (TOZ). Het comité TOZ besloot de wedstrijd op dezelfde manier te laten verlopen. Dat betekent 4,2 km zwemmen van Gorishoek naar gemaal de Schelphoek bij Poortvliet. Alleen als de windkracht boven de 4 Beaufort komt, gaat de tocht niet door. Duik- en red dingsbrigade De Snotdolf, het Rode Kruis, scouting Heenetrecht, de brand weer en een aantal bedrijven verlenen hun medewerking. Johan Bijl heeft zondagmorgen de tijdrit van wielertoerclub De Bidon uit Sint- Maartensdijk gewonnen. Het parcours van 12 km werd voorafgegaan door een afstandsrit van 33 km. Bij de tijdrit werd om de minuut gestart. Net als vorig jaar kwam Johan Bijl als winnaar uit de bus in een tijd van 18.11 minuten, dat was 14 seconden sneller dan in 1993. Arie Bijl volgde op zeven seconden achterstand. De uitslag: I Johan Bijl 18.11 min; 2 Arie Bijl 18.18 min; 3 Marco Knuist 19.19 min; 4 Kees Eikelenboom 20.11 min; 5 Merien Stoutjesdijk 20.27 min; 6 Adrie v.d. Ree 20.57 min; 7 Wim van Gorsel 21.24 min; 8 Piet Weijers 21.33 min; 9 Jaap Geuze 21.56 min; 10 Merien Goedegebuure 21.57 min; II Koos v.d. Hoek 22.04 min; 12 Corrie van Zetten 22.36 min; 13 Rien Voshol 23.30 min; 14 Annemiek Slootweg 24.11 min.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 19