'Kunst meestal in mens verborgen' Standhouders Mengelmoes tevreden over belangstelling Ondanks voetbal redelijk bezoek van braderie in Sint-Philipsland Groen wijkt niet voor auto's Publiek komt alleen 's middags Rode Kruis zet nieuwe opleiding op Publiek vermaakt zich met attracties zoals Acrobat Expositie schilderijenaquarellentekeningen in Ten Anker Aanpassing plan opknappen Sint-Philipslandse Achterstraat Donderdag 30 juni 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 Tot 28 augustus zijn in zorgcentrum Ten Anker in Tholen een groot aantal schilderijen te zien van vier amateur schilders. Deze zomerexpositie is zaterdag door de bur gemeester geopend door het - via losknippen van een tros ballonnen - onthullen van een schilderij van mevr. I. Meyaart-Sakko. Van der Munnik vergeleek kunst met een bloem die in het licht komt en waarvan vervolgens iedereen kan genieten. De interculturele manifestatie Mengelmoes in Haestinge trok zaterdag weinig bezoekers, 's Middags was de belangstelling nog redelijk maar 's avonds werd het optreden van de Latijns Amerikaanse muziekgroep om tien uur al beëindigd omdat de sportzaal van het complex nagenoeg leeg was. Internationale hapjes Misverstanden Twee jaar De braderie van Sint-Philipsland was zaterdag volgens secretaris N.J.G. Jansen van de braderiecommissie 'goed, maar niet grandioos.' Hij weet dat aan de WK-voetbal- wedstrijd Nederland-België, zaterdagavond van 18.30- 20.15 uur op de televisie. Diverse standhouders waren echter niet ontevreden over de verkoop in de avonduren. De bui die in de middag de pret leek te gaan verstoren, dreef over en maakte weer plaats voor de zon. De attrac tie Acrobat, ingehuurd door de commissie, was een razend succes. Televisie Eieren Rode Kruis Fotoprijsvraag Monumenten Olaz De gebroeders Han en Jaap Wesdorp van het Smalstads Mannenkoor voor de paalhoofden van Jopie Meerman. "Alle kunstenaars presteren, maar ze hebben allemaal iets gemeen. Zij kunnen wat er om hen heen gebeurt vastleggen op het doek", zei de bur gemeester. "Het valt niet mee om de schuchterheid af te leggen en met werk in bredere kring te exposeren, maar anderen gingen u voor en met hen is het ook goed gegaan", hield hij de exposanten voor. Van der Munnik noemde het belangrijk dat ouderen - wonend in een verzor gingstehuis, verpleeghuis, service flat of aanleunwoning - kennis kun nen blijven maken en verbonden mogen blijven met de wereld om hen heen. De expositie vond hij dan ook een goed idee. De tentoonstelling - van werken van Hans Brouwer - die vorig jaar werd gehouden ter gelegenheid van de opening van Ten Anker, toonde vol gens directeur Bordui aan dat het zorgcentrum openstaat voor méér activiteiten dan alleen de zorg voor ouderen. "Verloskundigen, het zie kenfonds VGZ en de bank houden hier hun spreekuren. De directeur op zijn beurt zei dat kunst een beetje is als de zon. "Meestal is ze verborgen achter de wolken. Ook kunst zit meestal in de mens verborgen en komt er niet uit. We moeten de zon nogal eens mis sen. Maar vandaag heeft ze haar vol- Ook dc Turkse band Koktcyl Sizler- 1c die rond half zes optrad, bracht muziek voor een nagenoeg lege zaal. Wel werd er op de muziek gedanst door Turksc-cn Koerdische mensen en aan aantal vrijwilligers van dc organisatie. Beheerder Hans Visser zei na afloop: "Het liep niet echt over. Er waren ook veel andere activiteiten op Tholen." De standhouders klaagden evenwel niet over gebrek aan belangstelling. De Wereldwinkel Tholen deed mee om de naamsbekendheid van de winkel te vergroten. Secretaris Els Schrauwen: "Het viel me niet tegen. Er zijn meer bezoekers gekomen dan ik had gedacht. De mensen kochten vooral koffie of vroegen of de koffie wel goed smaakt." Er was ook een beperkt assortiment cadeau artikelen aanwezig maar gezien de vraag had Schrauwen meer willen meenemen. Voorzitter I. Telolavic van de stich ting Bosnië-Herzegowina stond in zijn stand met posters, dichtbundels en stickers voor een groot doek waarop de oorlog in het ex-Joego- slavië is verbeeld door de opgebla zen brug in Mostar. Hij zei nogal wat vragen te hebben gekregen over de stichting en de artikelen die te koop waren. Ook de standhoudster van Unicef uit Bergen op Zoom was tevreden over de belangstelling. Die was er vooral 's middags. Dat gold ook voor de hapjes die door verschillende natio naliteiten te koop werden aangebo den. De Spaanse tortilla's deden het best maar de Zeeuwse bolussen ble ven liggen. De worstjes uit Bosnië die buiten op een barbecue werden klaargemaakt waren om vijf uur uit verkocht. Zij verwerkten in totaal tien kilo rundergehakt. De organisatie liet veertien vlaggen langs de ingang van Haestinge wap peren: de Palestijnse, de Zuid-Afri kaanse, de Turkse, de Israëlische, de Japanse, de Poolse, de Spaanse, de Chinese, de Italiaanse, de IJslandse, de Engelse, de Nederlandse, de Zeeuwse en de Thoolse vlag. De meeste vlaggen waren afkomstig van Onion Specialties, Goedhart en de gemeente Tholen. Nawal Barg- hout uit St. Maartensdijk maakte eigenhandig de Palestijnse vlag. En Zaïrezen uit Sint-Annaland die hun doek er niet bij zagen hangen kleur den hun vlag op papier en prikten hem aan het podium. Van de zaal die speciaal voor vrou wen was bedoeld maakte niemand gebruik. De Spaanse flamencodan sers konden door ziekte niet optre den. Dat deden wel de Thoolse volks dansgroep Dodi Dodi en de boks school van L. Jansen. Ook een Suri naamse groep zegde af. In plaats daarvan vertelde de Zuid-Molukse Nel Lekatompessy een verhaal. In de pilarenzaal konden kinderen zich vermaken met spelletjes en schmin ken. Bibliothecaris M. Bergsma las verhalen voor. Burgemeester H.A. van der Munnik opende de manifestatie. Hij werd vergezeld door wethouder J. Ver- sluys. Door deze 'zware vertegen woordiging' van de gemeente wilde de burgemeester aantonen dat het college het initiatief waardeert. "Op Tholen hebben zich in de loop der jaren mensen uit allerlei landen in de wereld gevestigd, of wachten zij op toestemming zich te vestigen. In de gemeente Tholen gaat het om circa 500 mensen uit 40 landen." Hij wees erop dat er misverstanden kunnen ontstaan tussen mensen uit vreemde landen en Nederlanders omdat gewoonten en gebruiken ver schillen. "Daarom is het een goede zaak dat er eens op een speciale manier de cul turen van allerlei landen gepresen teerd worden door mensen uit die landen." De burgemeester onthulde samen met de 10-jarige Philip Janssen uit St. Maartensdijk een globe door het verwijderen van de Thoolse vlag. Ie pracht. En hier kunnen we kennis maken met kunst in al haar pracht." Omdat mevr. Meyaart, die haar schilderij maakte tijdens de bezig heidstherapie, door ziekte niet aan wezig kon zijn, gaf Bordui bloemen aan activiteitenbegeleidster A. v.d. Slikke. En natuurlijk aan de vier exposanten. De officiële opening van de zomer expositie werd opgeluisterd door het Smalstads mannenkoor. De heren zongen een klein deel van hun brede repertoire. Het publiek genoot voor al van nummers als 'Oh, donna Cla ra' - waarbij C. van Dis soleerde - 'Mein kleiner grüner Kaktus' en 'Laughing'. De koorleden wandel den ook nog zingend door Ten Anker om de bewoners van hun stemmen te laten genieten. Bordui vroeg de aanwezigen aandacht voor een project in het Roemeensè Salard, waaraan koordirigent J. Wesdorp met anderen gaat werken en waarvoor ondermeer geld wordt ingezameld met concerten en koor optredens. De schilderijen in de centrale ruim ten en op de afdeling Stelberg van Ten Anker zijn iedere middag tus sen twee uur en half vijf te bezichti gen. De makers zijn L. van der Werff, R. Nijssen, L. de Kok en J. Meerman. De 84-jarige Van der Werff, die in Sint Maartenshof woont, begon pas twee jaar geleden - onder de bezie lende leiding van Nijssen - met het schilderen in olieverf. Ook heeft hij veel tekeningen gemaakt, waarvan er vijftien geëxposeerd worden op de afdeling Stelberg. Rusdi Nijssen - tot voor kort activi teitenbegeleider in Sint Maartenshof en nu beheerder van de winkel in Der Boede - exposeert aquarellen, pastels, olieverf en pentekeningen. Met zijn gemengde technieken laat hij zien, nog steeds te experimente ren met zijn kunstuitingen. Zo is een abstracte gouache de moeite van het bekijken waard. Ook de bloemen die hij schilderde, neigen op een plezie rige manier naar wat minder figura tief. De schilderijen en aquarellen van Leanne de Kok, bejaardenverzor- gende in Ten Anker, oogstten zater dag al meteen succes. Er was bewondering voor haar aparte tech niek van het gebruik van olieverf bij de boeketten. Zij is al heel wat jaren creatief bezig - zo tekende ze een serie geboortekaartjes - maar bleef tot nu toe in de schaduw. Haar werk hangt op de verzorging. De schilderijen en aquarellen van Jopie Meerman tenslotte, waren al eerder te zien in het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. Het werk van de receptiemedewerkster van Ten Anker hangt in de centrale ruimte. De jeugd presenteerde van tien tot één uur spulletjes op de kinderbra derie. Op een tuintafeltje of gewoon op een kleed werden allerlei dingen verkocht. In de middag konden de jongeren met hun zelf verdiende geld de braderie gaan bekijken. Voor de jeugd was er genoeg te doen. Sommigen stonden gefasci neerd te kijken bij de demonstratie van op afstand bestuurbare model- boten. In het bassin bij de brand weerkazerne voeren allerlei schepen in het rond. Van zeil- tot stoomsche pen. In de bijbehorende stand waren nog meer modellen te zien. Voor velen een reden om met glinsterende ogen te blijven kijken. Een andere attractie die in de smaak viel, was een ritje met de pony wagen van Piet den Ouden. Het trekdier van Den Ouden, getooid met een strooien hoed, vervoerde ladingen braderiegangers door het dorp. Verder was er voor de kinde ren ondermeer een zweefmolen en minicars. Ook de jeugdbrandweer was aanwezig met een spectaculair spel in de Deldensestraat. Met een brandweerslang moest men probe ren blokken om te spuiten die het woord 'brandweer1 vormden. Een dergelijk waterspel op een warme dag sloeg aan. Volgens Jansen is de opkomst min der dan in voorgaande jaren. "Er waren weliswaar meer standplaat sen, in totaal 120, maar het publiek kwam in kleinere getale op. Dat is volgens mij te wijten aan Neder land-België. Dat is een concurrent waar je nooit tegenop kunt. Daarom was het 's avonds wat slapjes. Het was een goede braderie, maar niet grandioos. Maar je moet ook een keer tevreden kunnen zijn", zegt de drogist. Niet iedereen deelt zijn mening dat het 's avonds minder druk was. Som mige standhouders, waaronder de Anib en een pannenverkoper, deden ook in avonduren nog redelijk goede zaken. De bond van gehandicapten en arbeidsongeschikten Anib ver kocht 100 loten minder dan vorig jaar. Volgens een woordvoerder is de Anib hiermee tevreden. Cafetaria Mimo in de Voorstraat had een t.v. op de luifel gezet zodat ook de bra deriegangers desgewenst de wed strijd Nederland-België rechtstreeks konden volgen. De Oranjesfeer kwam ook overdag al tot uiting. Zo concerteerde muziekvereniging Concordia op een verhoging in de Voorstraat. Daarbij brachten de leden ook enkele voet balliederen ten gehore. Ook 's avonds was de muziekvereniging aanwezig om de sfeer erin te hou den. De attractie Acrobat was een succes. Met een speciaal pak aan, kon men zich via een trampoline tegen een luchtkussen met klitteband 'plak- Ook de pony van Piet den Ouden was goed gemutst. Zo goed dat hij wat liet vallen in de Achterstraat. De jeugdbrandweer ter plaatse wilde dit ongemak met de spuit verwijderen. Maar het spul dat zo goed is voor de planten, kwam door de kracht van het water op een kraam met sinaasappelen en kleren terecht. Een 'foutje' op de voor de rest zo vrolijke braderie van Sint-Philipsland. ken'. In de zes uren dat het spel op de braderie opgesteld stond, hadden de begeleiders een kwartiertje rust. Een meer omstreden activiteit was het eieren gooien van de jeugdsoos De Kelder. De leden van de soos Met glinsterende ogen kijkt de jeugd naar de modelboten. In de veranderende maatschappij zullen de mensen steeds meer zelf moeten doen op het gebied van de zorg. Het Rode Kruis speelt daarop in, stelt Chr. de Neeff uit Scherpe- nisse. In oktober begint een oplei ding waaraan iedereen tussen 18 en 50 jaar kan meedoen. Reanimatie- techniek, EHBO, vervoerstechnie ken en informatie over de Rode Kruiscolonne komen daarin aan bod. De cursus, die tot mei duurt, kost niets. Behalve dan een borg van 75 gulden voor het lesmateriaal. Opgeleide mensen blijven nodig om het werk te kunnen doen, aldus com mandant H. Moerenhout. Het Rode Kruis heeft met de gemeenten een overeenkomst gesloten over de opvang- en verzorgingstaak bij ram- pen. Ook functioneert de Thoolse colonne - 22 personen sterk - in het geneeskundig peloton zuid-west Noord-Brabant. "Verder zijn we bij veel activiteiten aanwezig. En we zijn een gezellige vereniging waar je lid van kunt zijn, en waar je inspraak hebt", aldus Moerenhout. "Maar de bedoeling blijft om je in te zetten voor de medemens." De Thoolse colonne wordt gevormd door een groep jonge, enthousiaste en gemotiveerde mensen. "Maar niet iedereen heeft zoveel tijd beschik baar als vroeger. Als we dus tachtig mensen hebben met ieder een beetje tijd, kunnen we toch het werk doen voor twintig mensen", zegt de com mandant. De colonne kreeg pas nog een oorkonde van het Nederlandse Rode Kruis, omdat ze eind vorig jaar tot de laatste man paraat stond tijdens de overstromingen in Lim burg. Wie in de opleiding geïnteresseerd is, kan contact opnemen met J.M. Janse (staflid opleidingen) tel. 01640-5095 L, mevr. T. de Vos (staf lid algemeen) tel. 01663-2567) of H. Moerenhout tel. 01670-65304. hadden in een kapotte tennistafel een gat gemaakt met tralies prvoor. Daarachter nam iemand plaats en die kon vervolgens worden beko geld met eieren. Sommige passanten hadden hierbij hun bedenkingen. Niet iedereen vond het gooien met voedsel gepast. Mevr. L. Kot van De Kelder vertelde echter dat de legsels waren afgekeurd voor consumptie. Het welfarewerk van het Rode Kruis gaf heel wat prijzen weg. De pop ging naar D. Bakker uit de Wilhel- minastraat, de plaid naar R. van Praag uit de Steintjeskreek en de sprei was voor L. Visser uit de Lan ge Kruisweg. Daarnaast gingen nog 39 andere prijzen van de verloting naar inwoners varr St. Philipsland. Anna Jacobapolder, St. Annaland en Bruinisse. De naam van de pop (José) werd geraden door mevr. Van Eckeveld. De EHBO had een slechte braderie en meerdere verenigingen en stand houders klaagden over de lagere opbrengsten. De standhouders van buiten St. Philipsland die in de Ach terstraat een kraam hadden, waren tegen zes uur bijna allemaal vertrok ken. Ook zangvereniging VZOS zat 's avonds met de oliebollen in de maag. Er was ook van alles te eten, o.a. grote oranje krentebollen bij Albert Heijn. De fotoprijsvraag in de stand van de bijna 50-jarige Eendrachtbode trok 234 deelnemers. Onder de vijf vra gen bleken enkele lastige opgaven te zitten, want ongeveer de helft van de antwoorden bleek niet juist te zijn. Met name de ligplaats van de oude veerpont (Antwerpen) en de pick nicktafel (Del Campoweg) bleken voor velen moeilijk. Diverse keren werd Middelburg genoemd en de Sluisweg. De volledige uitslag luidt: foto 1. boomplantdag Oostdijk 2. veerpont Antwerpen 3. picknickta fel Del Campoweg 4. jongelui schil derden in dorpshuis de Wimpel 5. opening kleuterlokaal in Anna Jaco bapolder. De taart werd gewonnen door Bram Noorthoek uit 't Slaak, de familie Van Herk uit de Steintjeskreek won het boek Eilandbewoners en H. Mol uit Poortvliet won het abonnement. De Achterstraat in Sint-Philipsland was tijdens de braderie vol met kramen en mensen. Binnenkort gaat de straat op de schop. Het plan om de Achterstraat in Sint-Philipsland aan te passen, is naar aanleiding van de hoorzit ting in februari nog veranderd. De gemeenteraad heeft er woensdag het geld voor beschikbaar gesteld. Als burgemeester en wethouders het werk gegund hebben, kan de uitvoering beginnen. Parkeervakken op meerdere plek ken, bomen, een slinger in de rijbaan tussen de Deldensestraat en de Kor te Schoolstraat, een trottoir aan de even kant, verhoging van de krui sing Achterstraat/Schoolstraat, ver breding van de rijbaan én vernieu wing van de riolering ter hoogte van de supermarkt. Die maatregelen stonden in het oorspronkelijke plan. Daaraan is verhoging van de krui singen met de Kerkring en de Korte Schoolstraat toegevoegd, terwijl op en afritten ten behoeve van gehandi capten de aandacht krijgen. Hierop is, met name door de SGP, al vaker aangedrongen. Het aanleggen van vijf extra parkeerplaatsten tegenover de supermarkt, ten koste van de groenstrook, is geschrapt. De bewoners zullen nog een brief krijgen over de uitvoering van het plan, verzekerde wethouder J. de Jager. Mevrouw J.W. Verstrate- Stols (PVAB) zei nogal wat overlast te voorzien, maar ze was blij dat hieromtrent bepalingen zijn opgeno men in het bestek. De raad stelde het meerjarenpro gramma restauratie monumenten 1995-2000 vast. Sint-Philipsland is twee monumenten rijk: de hervorm de kerk en de molen. Het budget voor restauratie van de kerktoren is verdeeld over de jaren 1994 t/m 1999, dat voor de molen staat voor 2000 en 2001 genoteerd. "Gaat dit programma onveranderd mee over naar de nieuwe gemeen te?" wilde L.C. Vroegop (CDA) weten. De president-kerkvoogd zei dat de kerkvoogdij er 'met 13.000 gulden tussen zit'. "Dit zijn aangega ne verplichtingen", stelde De Jager hem gerust. Burgemeester A. Ver- bree zei dat de vastgestelde pro gramma's gelden, maar dat een nieu we gemeenteraad in de toekomst vrij is om een ander beleid te voeren. De SGP-fractie had bedenkingen bij het vaststellen van enkele verorde ningen. Zo werd tegen de arbeids overeenkomstenverordening voor ambtenaren gestemd. "Er zit een kwalijke kant aan", legde wethouder L. Walpot uit. "Seizoenarbeid vindt in de praktijk veelal op zondag plaats omdat het te maken heeft met de recreatie. Daarmee kunnen wij niet instemmen." En in de spaarver- ordening vond artikel 5 geen genade in de ogen van de SGP, omdat dat mede betrekking heeft op ongehuwd samenwonenden. Instellen van een verordening behandeling bezwaar- en beroepschriften én aanpassing van de bouwverordening kregen unaniem steun van de raad. SGP-fractievoorzitter H. Geluk maakte nog een opmerking over de rekening 1993 van het openbaar lichaam afvalstoffenverwijdering Midden- én Noord-Zeeland (Olaz). Deze sluit met een overschot van bijna 5,7 miljoen gulden. "Ze gaan een aardig potje kweken", stelde Geluk vast. "Ik zou willen dat onze gemeente bij de Olaz pleit om dit geld terug te laten vloeien naar de deelnemende gemeenten." Wethou der Walpot zei dat het de bedoeling is, dat dit geld terugkomt. Het algemeen bestuur van het Olaz vergadert morgen. Dan staat ook de rekening 1993 op de agenda. Het blijkt dat veertien andere gemeen ten, waaronder Tholen, schriftelijk een soortgelijke reactie hebben gegeven als Geluk. Het dagelijks bestuur wil een besluit over de bestemming van het overschot uit stellen tot september. Tegelijkertijd wordt een voorstel gedaan, waaruit blijkt dat maximaal 802.000 gulden aan de gemeenten terugbetaald zou moeten worden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 17