Bijdrage gemeente aan Betho minder Stapels papieren Betho storen Dijke Wat kosten de onderzoekers? Fietsbanden prikken bijna nog leuker dan ze repareren Korting van 22.000 gulden Doré 89 cent Rem van brandweerwagen blokkeerde tijdens roefeldag Tweederangs burgers in poldergebied Polderwegen alleen voor de fietsers Dames naar museum van Anton Pieck Donderdag 30 .juni 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 De gemeenten die via de gemeenschappelijke regeling de sociale werkplaats de Betho bekostigen verlagen hun bij drage voor 1995 met 22.000 gulden. Ze doen dit op grond van de richtlijnen van de vereniging Zeeuwse gemeenten (VZG). Oplopen De dikke stapels stukken die de leden van het algemeen bestuur van de Betho te verwerken krijgen is SGP-raads- lid M. Dijke een doorn in het oog. De informatiebulletins van het nationaal overlegorgaan sociale werkvoorzie ning, plus alle andere brieven en verslagen die de 21 leden op hun deurmat krijgen, vormen een centimeters hoge berg paperassen. Verlet-uren Zaterdag was het weer zover. Voor de tweede keer werd op Tholen de roefeldag gehouden. Zo'n 350 jongeren namen een kijkje bij 49 bedrijven, organisaties en instel lingen in Tholen, Sint-Annaland en Sint-Maartensdijk. En bij kijken bleef het niet, want roefelen betekent actie. Helpen in bijvoorbeeld de drukkerij, wereldwinkel, fiet- senzaak, bibliotheek of bij de brandweer. De kinderen genoten, mede dankzij het mooie weer, met volle teugen. Vooral de brandweerlieden Gilles Akershoek en Paul Schellinger hadden hun handen vol. Verder onderzoek wateroverlast in de Weihoek Te druk Succes Natuurvereniging tegen varkens Hoe rustig is het op de Moerdijk tussen Tholen, Poortvliet en Oud-Vossemeer. Geen weg, geen lawaai van auto's maar zangvo gels en hoog grasSporen van koeien. En monumentale bomen. Oude iepen die inde volle zon van juni schaduw geven. Het Tichelaarswegje gaat bij de splitsing Watervlietsedijk/Puitsedijk naar beneden. Volgens de raad van de gemeente Tholen zou de verlaging hoger uit vallen als de richtlijn strikt zou zijn toegepast. Maar omdat er dan ook arbeidsplaatsen in gevaar komen wil de raad coulant zijn en niet verder op de uitkering beknibbelen. Dat schrijft het college aan het bestuur van de Betho. Ook andere gemeenten hebben zich in dergelijke termen uitgelaten. Steeds wordt er op gewezen dat het aantal arbeidsplaatsen van 392 in 1995 niet aangetast mag worden. Hoe de richtlijnen in de toekomst toegepast zullen worden is onzeker. Het algemeen bestuur van de Betho zit er een beetje mee in de maag. Dat bleek donderdag toen dit onderwerp ter discussie kwam tijdens de alge mene bestuursvergadering in Sint- Maartensdijk. Verschillende ge meenten vinden dat de VGZ teveel met financiële ogen naar de regeling kijkt en te weinig rekening houdt met de mensen waarvoor de sociale werkvoorziening is bedoeld. Zo stelde H. Hoogerland van de gemeente Goes dat de gemeentera den zich maar eens over de materie moesten buigen: "Wat betekent een korting van 22.000 gulden voor het personeelsbestand? Laat de raden zich daar maar eens over uitspre ken." Hoogerland kreeg bijval van J. de Looff-de Wild van de gemeente Kortgene. Zij stelde dat er door de VGZ in overleg met de portefeuille houders van de gemeenten 'puur financieel' naar de sociale werk plaats is gekeken. Het leek haar beter om ambtenaren die meer betrokken zijn bij deze voorziening er in het vervolg bij te laten. Maar wethouder P. van Schetsen bestreed dat. "In het vooroverleg is vanaf het allereerste begin de pro blematiek van de sociale werkplaat sen aan de orde gesteld. Toen de richtlijn afkwam was die zorg ook aanwezig. Het gaat om een kleine bijdrage. Laten we reëel zijn. Een korting van 22 mille moet op de materiële kosten te vinden zijn." Volgens van Schetsen is het zelfs geen probleem als de korting (over vijf jaar) tot I ton zou oplopen. Secretaris/penningmeester J. van Bommel (burgemeester van de gemeente Kapelle) gaf toe dat de Betho de 22 mille wel zal kunnen vinden maar vond ook dat de raad zich meer zal moeten uitspreken over hoe het personeel van de Betho samengesteld moet worden. Die telt namelijk een aantal categorieën die verschillend worden ingeschaald. De bladzijden zijn namelijk maar aan een kant bedrukt. Dijke vroeg donderdag tijdens de algemene bestuursvergadering in het gemeen tehuis te Sint-Maartensdijk of de papieren niet aan beide kanten gebruikt kunnen worden. Dat zou ook in de kosten schelen. Volgens administrateur N. Wijten is het inderdaad goedkoper wanneer de bladzijden aan beide kanten wor den bedrukt. Maar het kopieerappa raat waarmee dat moet gebeuren, raakt er zo door van streek dat het veel te veel tijd en geld kost om de storing weer op te heffen. Dijke vroeg ook naar de oorzaak van het nadelig bedrijfsresultaat van het hoveniersbedrijf in 1993. Er was 3.879.000,- gulden begroot, maar uiteindelijk werd het 3.750.000,- gulden. Directeur A. W. Lcenhouts lichtte toe dat het beeld vertekend wordt omdat er minder productieve uren zijn gemaakt door het slechte weer. "Als het regent, dan kan er niet gesnoeid worden." In het jaarverslag wordt de werk voorziening bij het hoveniersbedrijf desondanks goed genoemd. Om de véle 'verlet-uren' te cómpcnscrcn is er een open haard-projcct begonnen. Het bestuur verwacht dat deze acti viteit vooral in de wintermaanden soelaas biedt als het slecht weer is. Het slechte weer heelt wel positieve invloed op de vraag naar zonneban ken die in Goes en Tholen worden gemaakt. Beide industrie-afdelingen hebben er meer geproduceerd dan het jaar daarvoor. Welke deskundigen op financieel, technisch en beleidsmatig terrein de kostenoverschrijding bij het basisplan watervoorziening gaan onder zoeken is nog niet bekend. "Maar let op de financiële gevolgen", waar schuwde dijkgraaf Hage de algemene vergadering, die met 12 tegen 10 stemmen voor een commissie koos. "Deskundigen hebben hun nut, maar brengen wel een rekening mee. En in hoeverre heeft het nut om achter af uit te zoeken waar het fout is gegaan?" J.M. Aamoudse was een sterke voorstander van het vooraf bepalen van het budget voor de onderzoeks commissie. "Anders vallen we in ons eigen zwaard." A.A. van Nieuwenhuijzen zei 'al genoeg in een wazige wereld van kosten te hebben geleefd.' "Dit is nog een erfenis van de vorige alge mene vergadering. Wij willen met een schone lei verder, maar de rij dende trein moeten we niet stil leg gen." P.C.A. Versluijs vond het onder zoek hard nodig. "Er is een vertrou wenscrisis, mede veroorzaakt door tegenstrijdigde berichten. Er is een betere begeleiding en coördinatie van het basisplan nodig. Externe onderzoekers kunnen daarbij helpen en uit beleidsmatige fouten kunnen we lering trekken." Van 't Hof: "Maar de kosten worden afgewenteld op de ingezetenen." Versluijs: "Het gaat niet om vinger wijzingen, je moet hier uit willen leren, want met zijn allen hebben we fouten gemaakt. Op zo'n onderzoek moet je niet beknibbelen, want uit de besparingen die dat straks ople vert, kunnen we de deskundigen betalen." De dijkgraaf merkte droogjes op 'het jammer te vinden dat de algemene vergadering zulke uiteenlopende gedachten had.' Uit de discussie werd echter duide lijk, dat het waterschap het basisplan op Tholen helemaal zal moeten afmaken. Want zou men ermee stop pen, dan komen de kosten nog op 42 gulden per ha. omdat er subsidie terugbetaald moet worden. Dees had dat van een topambtenaar van de landinrichtingsdienst in Zeeland vernomen. "Theoretisch bestaat de mogelijkheid dat de subsidie terug gevorderd wordt, maar in de praktijk is het nog nooit voorgekomen. Maar geen enkele ambtenaar zal een uit spraak doen dat het niet gebeurt." En drs. A.G.M. Sauter concludeer de, dat wanneer het basisplan gestopt zou worden, het waterschap toch zou moeten voldoen aan het provinciaal waterhuishoudingsplan. En dat kost ook geld, zodat men toch boven de 42 gulden zou uitkomen. Volgens de laatste raming is Tholen voor 45 gulden volledig van een (niet geautomatiseerd) basisplan voorzien. "Het zou dus zeer onverstandig zijn om tegen verdere uitvoering van het basisplan te stemmen", merkte de dijkgraaf op, maar de algemene ver gadering bleef dan wel met de 'onge limiteerde overschrijdingen' zitten, zoals mevr. Van Nieuwenhuijzen- van Iwaarden het uitdrukte. De prijs van nieuwe Nederlandse aardappelen blijft vast op de veiling St. Annaland. Met een aanvoer van 357 ton werd toch nog 88 cent betaald voor een kilo Doré's. En voor het eerst werden Eigenheimers geveild, volgens kenners de lekker ste aardappel die er is. Daarvoor had de handel dan ook ƒ1,20 per kilo over. Woensdag 29 juni 1994: Doré 71- 88, drielingen 35-40, kriel 1.75- 1.87, Première 70-84, bonken 1.06, drielingen 36-42, kriel 1.85-1.98, Gloria 81-84, bonken 95, drielingen 34-38, kriel 1.98, Frieslander 75-85, bonken 1.12, Eigenheimer 95-1.14, drielingen 11, kriel 85, aanvoer 357 ton. Dinsdag 28 juni 1994: Doré 70-89, drielingen 32-37, kriel 1.65-1.90, Première 76-84, drielingen 42-46, kriel 1.85-1.86, Gloria 77-82, Fries lander 76-79, drielingen 34-36, kriel 1.75, Eigenheimer 1.20, aanvoer 354 ton. "Ik betreur dat de heer Hoek de sug gestie wekt dat de bewoners van het Thoolse buitengebied zich tweede rangs burgers zouden voelen. Zo ken ik ze in ieder geval niet", reageerde burgemeester H.A. van der Munnik maandag in de raads vergadering op een uitspraak van het VVD-raadslid. Hoek maakte zijn opmerking bij het vaststellen van een nieuwe subsidieverordening voor de stads- en dorpsvernieuwing. Afwijkend van de oude verordening biedt die geen mogelijkheid om het "Het moet en het zal boven water komen", zei dijkgraaf l.C. Hage woensdagavond ferm naar aanlei ding van de nog steeds onbekende oorzaak van de wateroverlast in de Weihoek. De algemene vergadering trok hiervoor eerder 50.000 gulden uit en Stork stelde inmiddels een onderzoek in naar de slijtage van de 30 jaar oude lagers en pompen. "We dachten dat het gemaal de Eendracht de hoofdoorzaak was en dat blijkt voor een deel ook waar te zijn. Maar het probleem is een lekkage in het vacuüm systeem. Het moet en het zal boven water komen. Ingenieurs bureau Tauw is daar verder mee bezig", aldus dijkgraaf Hage. verbeteren van huizen in het polder gebied te subsidiëren. "Zo'n beper king past niet. De gemeente dient de leefbaarheid in het buitengebied te bevorderen", aldus Hoek. De burge meester maakte hem duidelijk dat de gemeente er niets aan kan doen, omdat deze bepaling door de pro vincie in de verordening is opgeno men. In feite gaat het om woningen die vóór 1971 buiten de bebouwde kom lagen. "Ik stel vast dat daardoor bepaalde hoeken worden uitgeslo ten. Het lijkt op een bezuiniging", zei W.C. van Kempen (CDA). De PvdA was het bij monde van M.A.J. van der Linde oneens met Hoek. "Dit is geen verbeteringssub sidie. De gestelde voorwaarde voor komt dat geld wegvloeit naar zaken waarvoor het niet bedoeld is." Ook K.A. Heijboer (SGP) was niet onder de indruk van Hoeks bezwaren. "Wij zien geen veranderingen, slechts een aanpassing aan de nieu we wet." Uiteindelijk stemde de raad una niem met de nieuwe verordening in. Een aantal polderwegen op Tholen en St. Philipsland zou minder fre quent bereden moeten worden. Drs. A.G.M. Sauter zei dat in de algeme ne vergadering van het waterschap. "Alleen fietsers zouden toegelaten mogen worden. Voor gemotoriseerd verkeer - behalve landbouwvoertui gen - zouden die polderwegen afge sloten moeten worden", aldus Sauter. Om negen uur verzamelden zich de jongeren in Tholen voor hun instructies. Ze hadden via een for mulier drie plaatsen gekozen waar ze wilden 'roefelen'. Aanvankelijk was het verenigingsgebouw Het Visnet van de Gereformeerde Kerk gekozen, maar men besloot uit te wijken naar het schoolplein van de school voor speciaal onderwijs De Veste. Dat was beter berekend op de stroom van kinderen. De groepen werden bekend gemaakt en ze gin gen met hun begeleiders op weg. Eén van de roefelplaatsen was de bibliotheek aan de Dalemsestraat. Bibliothecaresse mevr. M. de Laater wijdde de kinderen in het gebruik van de computer in. Met een leespen voor streepjescodes werden boeken uitgeleend en weer ingeleverd. Ook werd er in de computer gezocht naar bepaalde titels en schrijvers. Fietsenmaker G. Vis genoot zelf ook van het enthousiasme van de kinde ren. "De kinderen genieten van de activiteiten. Het is leuk om te zien hoeveel plezier ze hebben. Vooral De plattelandsvrouwen van Sint- Philipsland waren donderdag aan de beurt om het jaarlijkse reisje voor een aantal afdelingen te organiseren. Deze keer werden Tholen en Sint- Maartensdijk meegenomen op een verre tocht, 's Morgens om kwart voor zeven gingen 44 dames rich ting Hattum waar het Anton Pieck- museum werd bezocht. De platte landsvrouwen bewonderden de mooie tekeningen, illustraties en schilderijen van Pieck die ook de meeste ontwerpen voor het oudste deel van pretpark de Efteling maak te. Er was echter geen tijd om Hat tum zelf eens te bekijken. In Hout- rust te Hooglanderveen werd het middageten genuttigd en daarna ver volgden de dames de reis naar Hoog Soeren. Met twee huifkarren, getrokken door een twee- en drie span paarden, reden de vrouwen door de natuur. Tot slot werd er ge dineerd in de Gouden Leeuw in Ter hei jden. het kapotprikken van de banden, dat vinden ze leuk. Misschien nog wel leuker dan het maken ervan", zegt Vis. "Maar ik zeg er dan toch maar bij dat ze dit thuis niet moeten pro beren." Als er een groep kinderen binnenkomt, krijgen ze uitleg over het plakken van een band. Vis heeft een voetje met daarop een lap rubber die bol kan worden opgeblazen door een pomp. Dan mogen de kinderen de lap lek steken, waarna hij weer vakkundig wordt gerepareerd. Ook een echte band wordt opgeblazen en één van de jonge heren krijgt de ijzeren pen om de band lek te maken. Dat doet hij zo enthousiast dat er aan repareren niet meer te denken valt. "Die zullen we maar weggooien", lacht Vis. Hoe werkt het licht van een fiets? Die vraag hield de fietsenmaker zijn roefelaartjes voor. Hij legde uit dat de dynamo stroom opwekt en dat dit via een draadje naar de lampjes gaat. "Maar het moet door de buizen van de fiets weer terug. Als je lamp dus los zit, doet hij het niet goed", zegt Vis terwijl hij een demonstratie geeft. En inderdaad, als de lamp niet goed aansluit op het frame, weigert het licht. Ook de ketting van de fiets komt aan de orde. "De eigenaar van deze fiets is in de winter door de pekel gereden en heeft de ketting nooit gesmeerd", zegt Vis en hij wijst op de verroeste schakels. Tot slot krijgen de roefelaars van mevr. Vis nog een glas limonade en wat snoep. En dan op naar de volgende plaats. Als er iets is wat tot de verbeelding van de jeugd spreekt, dan is het wel de brandweer. Het feit dat de groe pen die bij brandweercommandant Gilles Akershoek aankwamen twee keer zo groot waren dan de overige, vormden het bewijs daarvan. "Het is eigenlijk een beetje te druk", zegt de commandant. "Ik zou dit eigenlijk alleen doen, maar ik ben blij dat Paul Schellinger me is komen hel pen. Ik heb vijftien man opgebeld, maar niemand kon komen. De groe pen van twintig zijn eigenlijk te groot. Maar het is wel erg leuk en dankbaar werk. En wat is er met dit weer nou leuker dan knoeien met water?" En dat bleek waar te zijn, want de kinderen mochten eerst zelf slangen uitrollen en aan de pomp koppelen. Vervolgens werd de kraan openge draaid en spoten er sterke stralen water de lucht in. Enkele voorbij gangers werden nat, tot grote hilari teit van de jeugd. In twee groepen van tien, maakten de kinderen een rondrit in de brandweerauto. "Ze maakten zoveel kabaal, dat ze de sirene niet eens hoorden", zei brand weerman Schellinger." Akershoek demonstreerde ook het speciale pak, maar lang hield hij het niet aan. De hitte maakte dat onmogelijk. Ook het persluchtmasker werd gedemon streerd net als de pneumatische apparatuur die bij ongevallen gebruikt wordt voor het bevrijden van een bekneld slachtoffer uit een auto. Bij één van de rondritten begaf de brandweerwagen het. Hij bleef op de rem staan en met geen moge lijkheid kreeg men hem eraf. Een wagen van de Daf-service moest eraan te pas komen waarna de brandweerauto naar de garage reed om helemaal gerepareerd te worden. Maar dat alles mocht de pret van de kinderen niet drukken. Het jeugd- en jongerenwerk Tholen, dat de roefeldag organiseerde, noemt de dag een succes. "De reac ties van kinderen en de deelnemen de bedrijven zijn tot nu toe positief', zegt Ellen Boogaart van het jeugd- en jongerenwerk. "Deze week krij gen de bedrijven en instellingen een evaluatieformulier en dan weten we pas precies hoe de meningen over de dag zijn." Ellen Boogaart constateert dat de organisatie in Sint-Maartens dijk niet van een leien dakje liep. "Het ging allemaal wat moeizaam. Er waren maar acht bedrijven die meededen en van de veertig kinde ren die zich op hadden gegeven, kwamen er acht niet opdagen. Maar degenen die wel meededen, vonden het erg leuk. Ook het aantal begeleiders voor de groepen is toch nog in orde geko men. Eerst hadden we er tekort, maar uiteindelijk kwamen er genoeg. Een leuke dag die volgend jaar zeker herhaald wordt", zegt Ellen Boogaart. De planologiewerkgroep van de Thoolse natuurvereniging Rubia Tinctorum heeft bij ambtenaar Buermans van de afdeling ruimtelij ke ordening haar bezwaren uiteen gezet tegen de komst van intensieve varkenshouderijen naar Tholen. De werkgroep zal ongeacht de streng heid van eventueel verleende ver gunningen, bezwaar aantekenen tegen zowel de bouw- als de milieu vergunning. Dat schrijft voorzitter Louis Sauter van de natuurvereni ging in het kwartaalblad Wantij van de Zeeuwse milieufederatie (ZMF). De werkgroep is bang voor de effec ten van ammoniakuitstoot op de Thoolse bloemdijken. De gemeente schrijft in ieder geval groen-label- stallen voor. Die stoten minder ammoniak uit. De varkensboeren hebben al gezegd hier geen pro bleem mee te hebben. Volgens Sauter hebben ze er zelfs voordeel bij, want ze zouden dan 20 jaar lang geen gehoor hoeven te geven aan eventuele nieuwe, strengere milieu maatregelen. Het transport van de dieren zou voor onveiligheid en overlast van stof en geluid zorgen. Volgens de natuurvereniging gaat met de komst van de stallen, waar van een groot deel in de Weihoek tussen Poortvliet en Sint-Annaland moet komen, het open karakter van het landschap verloren. Bovendien meent Sauter dat de landinrichtings projecten, waarbij ook gebieden met natuurwaarden worden aangewezen, doorkruist worden. De voorzitter zegt dat in het provinciale mestbe leid wel de maximale hoeveelheid mest voor Zeeland is vastgesteld, maar niet per plaats. Daardoor kan er in een klein gebied erg veel mest gedumpt worden die eigenlijk bedoeld was voor een veel grotere oppervlakte. Volgens Sauter heeft de gemeente beloofd de suggesties van de planologiewerkgroep mee te nemen bij het opstellen van de milieuvergunningen. Total loss. Het regionaal orgaan verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) heeft een cassettebandje uitgebracht met de titel 'Total loss'. Aan de opnamen werkten twintig Zeeuwse bands mee. Het ROVZ wil hiermee de aandacht van jongeren van 16 tot 25 jaar vestigen op de verkeerson veiligheid in met name Zeeuws- Vlaanderen. Op de roefeldag mag je zelfs een band lek steken bij fietsenmaker G. Vis. De bibliotheek in Tholen was zaterdag ook één van de instellingen waar de jeugd kon roefelen,

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 13