'Modern bedrijf met kostenbewaking' Basisplan Zuid wordt aanbesteed D.J. Koppenhol: 'Al dat moois mag je niet voor jezelf houden' Hage: 'Het zit ons heus niet mee' Dijkgraaf is levenslang gedupeerd Toontuinen in Poortvliet van heinde en verre bezocht Hoofd technische dienst Dees: Uitstel werkt kostenverhogend Donderdag 30 juni 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Schade berokkenen Aanpassen bestemmingsplan vergt extra tijd Succes Voorbereiding Te krappe begroting door tijdsdruk Ramingen kosten basisplan watervoorziening van het waterschap Tholen Tien miljoen o*-" jm wsmmMM* Onvergeeflijk Falend beleid Schrale meerderheid Ik wist het niet Achtergehouden "We zijn een modern bedrijf waarbij we wel degelijk per pro ject aan kostenbewaking doen." Dat zei hoofd technische dienst J.A. Dees van het waterschap Tholen naar aanleiding van de zware kritiek op de enorme over schrijdingen van de ramingen voor het basisplan watervoorzie ning. "Elke veertien dagen worden de cij fers geboekt met meer- of minder- kosten. Eens in de maand of de twee maanden gaat dat overzicht naar het dagelijks bestuur", zei Dees. "Die kunnen dan toch meegedeeld wor den", vroeg hoofdingelande D. Ver maas. "Ja, maar wij hadden niet de totaliteit van de cijfers", liet dijk graaf I.C. Hage weten. Volgens Dees moet alles in zijn juis te proporties gezien worden. "In plan Noord is de overschrijding ƒ1,20. De extra kosten zijn in feite 60 cent: van ƒ12,40 naar ƒ13,00. Dat zit zeer dicht bij de eindafreke ning. Het zijn dus niet zulke giganti sche bedragen in plan Noord. Daar entegen is er in plan West wel behoorlijk van de begroting afgewe ken^ 10,06 in plaats van ƒ5,31 in de aangepaste moederbegroting. En met deelplan Zuid zitten we op ƒ7,49 voor de aanbesteding. Inmid dels is 95% van de grond aange kocht. In het laatste deelplan, oost, zit vooraf al een stuk drijfzand. De meevaller van een dubbeltje (ƒ5,37 in plaats van ƒ5,47) op St. Philips- land hebben we niet gemeld en heel formeel zouden we voor de over schrijdingen een extra krediet heb ben moeten vragen aan de algemene vergadering. Maar we houden geen informatie lang achter", zo verzeker de Dees. De uitvoering van het basisplan watervoorziening Zuid Tholen wordt aanbesteed. Ondanks de grote bezwaren tegen eerdere kostenover- schrijdingen, meende de algemene vergadering van het waterschap dat uitstel nog meer guldens zou vergen van de inwoners. De beslissing over de aanbesteding viel uiteindelijk unaniem, zij'het na heel wat geharre- Dijkgraaf I.C. Hage noemde door gaan met plan zuid strijdig met het onderzoek van de onafhankelijke deskundigen. "Wat heeft dat onder zoek dan nog voor nut?" P.C.A. Versluijs pleitte daarentegen om door te gaan met de trein en C. van 't Hof noemde uitstel kostenver hogend. Ook J. Bakker vond, dat de aanbesteding van plan zuid in stem ming moest worden gebracht, hoe tegenstrijdig de dijkgraaf dat ook vond. Hij kreeg bijval van gezwore ne J.L. van Gorsel. "Om wantrou wen weg te nemen, is een onder zoekscommissie nodig, maar plan zuid moeten we daarvoor niet ophouden. Bovendien brengt de financiële commissie advies over de aanbesteding uit aan het dagelijks bestuur. En als dagelijks bestuur zijn we lid van de algemene vergadering, die straks het voorstel om een onder zoekscommissie in te stellen, op zijn merites zal beoordelen", aldus Van Gorsel. M.A. van Beek wilde het eerder aan genomen voorstel Van Nieuwen- huijzen om de onderzoekscommis sie in te stollen, terugdraaien. "De •algcmëhc vergadering kan de gevol gen daarvan beslist niet overzien." C. van 't Hof, die evenals Van Beek tegen het voorstel had gestemd, vond ook dat 'veel te overhaast' was beslist, maar vijf minuten later een besluit terugdraaien, vond hij te ver gaan. "Laten wc ons nuchter ver stand gebruiken." Hoold technische dienst J.A. Decs wilde ook niets van uitstel voor plan zuid weten. "Na publicatie heb je 36 dagen nodig, wil er aanbesteed kun nen worden. Dus als we wachten, besteden we dit jaar niet meer aan, want zo'n karwei begin je niet in het najaar. En voor 1 januari 1996 moet het hele basisplan klaar zijn." Cijfers open en bloot geven, voor de aanbe steding, zinde Dees ook niet. "Een cultuurtechnisch werk is iets anders dan een fabrieksproces. Over elk bestek zijn er tientallen punten van strijd en ik geef de verantwoorde lijkheid terug, als we met gegevens over bestekken schade aan het waterschap kunnen berokkenen." Wanneer zuid volgens plan aanbe- .steed wordt, kunnen de graafmachi nes direct na de oogst beginnen. Overigens kijkt het waterschap voor de financiering nog even de kat uit de boom. "In de begroting zijn we uitgegaan van 7 1/2% rente, maar op dit moment is dat 8 1/2%. De rente is bijzonder in beweging, zodat we naar een voordelig tijdstip kijken", liet dijkgraaf Hage weten. Hij kon om 23.58 uur nog net voor middernacht de waterschapsverga dering in het Holland Huis te Scher- penisse sluiten, nadat om half acht met de agenda was begonnen. Een schorsing van een half uur over het wel of niet instellen van de onder zoekscommissie droeg mede bij tot de lange duur. Corresponderen. De internationale organisatie voor volkskunst heeft een project opgezet waarin Neder landse (waaronder 160 Zeeuwse) en Litouwse jongeren met elkaar schrijven. Voor zes dames in Litou wen wordt nog naar een correspon dent gezocht. Aanmelden kan op 01100-31755. De gemeente Tholen heeft meer tijd nodig om het buitengebied af te grendelen voor intensieve vee houderij, met name varkensmes- terijen. Er wordt - nadat de gemeenteraad hiertoe in oktober besloot - gewerkt aan de herzie ning van het bestemmingsplan, maar die kan niet tijdig (vóór 23 oktober) ter inzage worden gelegd. Daarom heeft de gemeen teraad maandag opnieuw een zogenaamd voorbereidingsbesluit genomen. Het gevolg daarvan is, dat de termijn om mogelijke bouwaanvragen aan te houden wordt verlengd tot juni volgend jaar. Zo wordt voorkomen dat tus sentijds bouwaanvragen binnen komen die aan het oude bestem mingsplan getoetst moeten wor den. De commissie ruimtelijke orde ning besprak gisteravond - terwijl een groot deel van het land aan de buis gekluisterd zat voor de voet balwedstrijd Marokko-Nederland - de maatregelen, die in het bestemmingsplan genomen kun nen worden om de vestiging van grootschalige varkensmesterijen aan banden te leggen. Dokter A.W.A. de Looze uit Oud-Vossemeer bewondert de tuin van de familie Balk aan het Zuidplantsoen in Poortvliet. Zo'n 150 mensen bezochten zater dag de opengestelde tuinen van de familie Koppenhol aan de Bram Groenewegeweg en de familie Balk aan het Zuidplantsoen in Poortvliet. Op deze dag waren vooral de rozen in hun volle pracht te zien. 'Quo Vadis' van de familie Balk heeft een ruime en veelzijdige tuin met daarin ook veel bijzondere en uitheemse soor ten. De pioenen, lelies en oude rozen lieten zich van hun beste kant zien. Net als in de andere tuin stond hier een collectebus. De eigenaars van de toontuinen vra gen geen entree, maar de bezoe kers mogen wel een gift voor een goed doel achter laten. In dit geval was dat voor de leprabestrijding. Deze actie bracht zo'n 300 gulden op. De familie Koppenhol stelt al voor het derde jaar haar tuin open voor het publiek. Dhr. D.L. Koppenhol vindt dat je al dat moois niet voor jezelf kunt houden: "Als ik in de tuin werk, dan fietsen er mensen langs en die zeggen vaak 'Wat mooi. Daar zou ik wel eens in willen kijken'. Als mijn vrouw bij de kapper zit, zeggen de mensen 'Oh, bent u de mevr. Koppenhol van die mooie tuin?' Toen hebben we beslist dat we dat niet voor onszelf konden houden en ook om te voorkomen dat er iedere keer zomaar een enkeling binnen komt, hebben we onze tuin op één dag opengesteld. Dan krijg je ieder een in één keer", zegt de gepensio neerde biologieleraar. "Een ander punt is dat ik Tholen graag een beet je promotie geef. Veel mensen die in de tuin komen, zijn voor het eerst op Tholen. Als ze zeggen 'wat mooi', dan is mijn dag al goed. En als de tuin beneden de verwachting is, dan zeg ik altijd dat Tholen zoveel moois te bieden heeft dat het altijd de moeite waard is om hiernaartoe te komen." Het begon allemaal vier jaar geleden met het proefveld van de zaadteelt- studieclub Tholen. Men vond het toen een goed idee om de proefvel den open te stellen voor het publiek. Maar op die eerste middag kwamen er maar tien mensen. "Geen groot succes dus", merkt Koppenhol op. "Maar toen zei ik 'Dan doe ik vol gend jaar ook mijn tuin open' en toen kwamen er 200." De afgelopen twee jaar bezochten zo'n 150 men sen de opengestelde tuinen. Dit jaar kon mevr. Van Lammeren van res taurant de Lagune in Sint-Annaland niet meedoen wegens ziekte. Balk en Koppenhol gaan nu voor haar de tuin een beetje bijwerken en hopen dat ze volgend jaar weer van de par tij is. Op 30 juli zijn de tuinen weer open. Dan staan ook de poorten van de proefvelden van de zaadteeltstudie- club aan de Ceciliaweg in Sint- Annaland open. Daar zijn éénjarige zaaibloemen te bewonderen. De reden dat er dit jaar twee open dagen zijn, is dat de rozen niet gelijk bloei en met de zaaibloemen. Nu zijn de rozen, pioenen en lelies op hun mooist. Daarom werd besloten de twee particuliere tuinen al eerder open te stellen. Het goede weer zorgde zaterdag voor een mooie dag om tuinen te bekijken. "Het was gelukkig niet zo warm als vrijdag. Toen is er nogal wat zonnebrand op de bloemen ont staan", vertelt Koppenhol. "Dat komt omdat het voorjaar nogal koel was en de rozen wilden niet open gaan. De knoppen groeiden door en met het warmere weer van de laatste tijd gingen ze allemaal tegelijk open. Dat was natuurlijk een prachtig gezicht, maar vrijdag liepen een aantal bloemen zonnebrand op. Maar de droogte zorgde er wel voor dat het vele publiek weinig schade veroorzaakte in de tuin." De mensen die naar de Thoolse tui nen komen kijken, komen uit allerlei plaatsen. "Steeds zijn het weer ande re mensen. Ze komen uit heel Zee land, Flakkee, West-Brabant en er waren zelfs een aantal dames uit Bemmel bij Nijmegen", vertelt Kop penhol die veel in zijn tuin bezig is. Hij verandert ook regelmatig van gewassen. "Het blijft nooit zoals het is. Het is nooit goed voor een echte liefhebber. Je perfectioneert en ver betert het assortiment. Je haalt eens een boompje weg om er een pergola met klimrozen weg te zetten. Dat geeft wat meer 'body'. Maar ook andere dingen vinden de bezoekers leuk. Velen van hen zijn nog nooit in een boomgaard geweest. Daarom heb ik een boomgaardje en een groentetuin erbij. Je moet toch ook wat eten nietwaar? En de mensen vinden het prachtig, maar je moet er wel veel werk in steken om het er goed bij te laten liggen", zegt de Poortvlietse tuinier. "Vanaf de win ter houd je er al rekening mee, maar vooral de laatste veertien dagen heb ik het erg druk gehad. Soms denk ik wel eens 'Wat zou je een hoop rust in je lijf hebben als je het niet meer deed', maar ik vind dat je een goede reden moet hebben om ergens mee te stoppen als je er eenmaal aan begonnen benri. Dus zolang de gezondheid het toe laat, gaan we nog maar door." Kop penhol wil voor de open dag op 30 juli proberen nog één of twee tuinen open te krijgen. Voorwaarden zijn wel dat het een redelijk grote tuin is en dat hij de moeite waard is om te bezien. "En dan blijven er op ons eiland niet zo gek veel meer over. Bovendien wil niet iedereen, maar we blijven het proberen", besluit Koppenhol. "Het zit ons heus niet mee", zei de Thoolse dijkgraaf I.C. Hage over de basisplannen watervoorzie ning. "De zeer grote kostenover- schrijdingen zijn naar, maar waar." Eerst was uitgegaan van 25 gulden per ha. "Maar bij de eerste aanbeste ding is er onder zo'n verschrikkelij ke tijdsdruk gerekend, dat de begro ting erg krap was. Helaas zelfs te krap, zoals is gebleken en dat werkt bij iedere besteding erger door. Wanneer je ergens 5 minuten te laat weggaat, staan alle stoplichten op rood, rijdt er een tractor voor je en staan er bij aankomst nog zes men sen in de rij voor je. Met een kwar tier eerder weggaan, had je dat pro bleem niet gehad. Met het basisplan hebben we een grote, zeer teleurstel lende overschrijding van de kosten en iedere keer is er weer een nieuwe tegenvaller. Dat zorgt, met nog twee trajecten voor de boeg (zuid en oost) voor een negatieve spiraal. Zitten we momenteel op ƒ26,68 in plaats van de 22 gulden uit de aangepaste moederbegroting, we denken na uit voering van zuid en oost op 45 gul den te komen. Dat allemaal door een hoeveelheid tegenvallers", legde de Thoolse dijkgraaf uit. Hij noemde als eerste het slechte weer, vooral bij de aanleg van plan noord. "Je regende weg. Vervolgens het grondtransport. Een heleboel landbouwers wilden niet de vrijko mende grond bij het graven van de waterlopen. Toen moesten we per celen voor de opslag gaan huren. Verder werden we met claims van aannemers geconfronteerd. De drai nage (oud en nieuw in één perceel) bezorgde ons meer kosten omdat alles nieuw moest worden. Bij het opmalen kregen we zoveel betuinin- gen, daar ril je gewoon van. Voorts hadden we meer structuurschade aan de grond, dus hogere schade loosstellingen aan de betrokken landbouwers. Dat hakte er nogal in. En de inkomensschade voor bloem en zaadtelers rond St. Annaland is vele keren groter dan voor een gemiddelde akkerbouwer. Het aan tal dammen 1 dam per 4 ha) bleek in de praktijk talrijker dan gepland was. De aanbesteding van plan west was een groot probleem. Op den duur hebben we overeenstemming bereikt, maar het heeft behoorlijk veel geld gekost. Voorts zaten we nog met een inflatie van 11.6% en de bouwrente is onvoldoende gere kend. Dat alles droeg bij aan de zeer grote kostenoverschrijding", aldus dijkgraaf Hage. Oude kostentoedeling: 35,00/ha 45,00/ha 50,00/ha Nieuwe kostentoedeling: Eigfenaar per ha 12,46 15,85 17,89 Gebruiker per ha 12,46 15,85 17,89 Ingezetene per wooneenheid 11,00 14,11 15,92 Gebouwd per 3.000,00 OZB 0,67 0,85 0,95 Door trage besluitvorming bij de provincie Zeeland is de Thoolse dijkgraaf I.C. Hage levenslang gedupeerd. Hij zei dat woensdag avond op vragen van A.A. van Nieu- wenhuijzen naar aanleiding van het terugdraaien van zijn salarisverho ging van 200 gulden per maand. Hage wilde dat overigens zelf omdat na het besluit in december bleek, dat het waterschap door die salarisver hoging 12.500 gulden pensioenpre mie zou moeten betalen. En de dijk graaf wilde het waterschap niet op kosten jagen. Van Nieuwenhuijzen verwonderde zich erover en noemde de procedure een beetje knullig. "De dijkgraaf heeft de kranten gehaald dat hij roy aal zijn salarisverhoging teruggeeft, maar was niet te voorzien voor het voorstel werd gedaan, dat de pen sioenbijdrage hoger zou worden? Daar heb ik me wel over verwon derd", zei Van Nieuwenhuijzen. Hage legde uit, dat de salarissen van de diensthoofden per 1 januari 1992 al zijn verhoogd en de vergoedingen voor dijkgraven zijn daaraan gekop peld. "Ik weet de ware reden niet, maar de besluitvorming in Middel burg is traag verlopen, zodat we pas in november 1993 bericht kregen over de salarisverhoging voor dijk graven. Ruim anderhalf jaar later dus. Voor de pensioenberekening zijn de laatste twee jaren beslissend en door die gang van zaken liep ik de periodieke verhogingen in 1992 en 1993 mis. Gedeputeerde staten waren niet genegen om de stijging met terugwerkende kracht tot I januari 1992 in te voeren. U dupeert mij levenslang, heb ik toen tegen een gedeputeerde gezegd. Over de extra pensioenbijdrage was geen duidelijkheid te krijgen. Toen dat wel bekend werd, vond ik het onre delijk om het waterschap 12.500 gulden te laten betalen. Achteraf bezien, hadden we de hele voorstel voor salarisverhoging beter niet kunnen doen", zei de Thoolse dijk graaf. Waterschap worstelt met kosten VERVOLG VAN PAG. 1 De dijkgraaf zei verder, dat de Hei- demij. als deskundig bureau was ingehuurd voor de berekening van de basisplannen. "Wij hadden er alle vertrouwen in, evenals in onze eigen technische dienst, die ook cijferwerk heeft verricht voor de uitkomst van 35 gulden per ha. We kruipen daar niet achter weg, want ook hebben zij niet goed gerekend, wij als bestuur zijn verantwoordelijk. En wij trek ken het boetekleed aan, want we willen zonder enige twijfel eerlijke plannen. Wij betreuren de overschrijdingen, want zulke dingen moeten niet gebeuren." Hage citeerde nog notulen van een vergadering in september 1990, waarin hij benadrukte, dat er geen verzekering over de kosten te geven viel. "En bijna tot vervelends toe hebben we ook gezegd: op verzoek van de landbouw voert het water schap de basisplannen uit." De dijkgraaf noemde het nut van het basisplan voor de burger minimaal, maar hij wees erop, dat belangrijke onderdelen als eis zijn opgenomen in het provinciaal waterhuishou dingsplan. "De kostentoedeling per categorie is ook volgens richtlijnen van de provincie gemaakt op basis van de begroting 1993. De aanslag voor de huiseigenaren zit op 60% van de waarde onroerende zaak belasting. Wij waren daar niet gelukkig mee, want het gebouw zit daarmee 40% goedkoper dan lande lijk het geval is, maar gedeputeerde staten hebben dat zo vastgesteld", aldus de Thoolse,dijkgraaf. Van Nieuwenhuijzen hamerde met name op het lang wachten met open heid over de cijfers. "Waarom hebt u de kostenoverschrijding zo ver laten doorgaan, terwijl in zoveel vergade ringen de laatste jaren om duidelijk heid en openheid van zaken is gevraagd. Op 25 maart nog zegt de dijkgraaf, dat er nauwelijks van f* si :-**■ii-i--mvttliiili r vT VW Het gronddepot tussen St. Annaland en Oud-Vossemeer kost het waterschap handenvol geld m - fe"* BH 5 r- ET meerkosten sprake is. Nog geen 3 maanden later spreekt u over 50 gul den per ha in plaats van de indrin gend afgesproken 35 gulden. In 3 maanden is er een gat van 5 miljoen gulden ontstaan, exclusief automati sering van de basisplannen op Tho len, waarmee nog eens 1.5 miljoen gemoeid zal zijn. Daar is de rijks subsidie dan afgetrokken. Bij elkaar is er een begroot tekort van 6.5 mil joen, inclusief subsidie meer dan 10 miljoen gulden!" Van Nieuwenhuijzen herinnerde aan de algemene vergadering (a.v.) van 18 september 1990, toen het d.b. met klem werd opgedragen om bij overschrijding van de 35 gulden per ha., de hoofdingelanden hiervan onverwijld in kennis te stellen. Toen iedereen vertraging constateerde en sombere geruchten hoorde, ontston den er bange voorgevoelens over kostenoverschrijding. "Zegt u niet, dat u het niet wist, want dat is zo mogelijk nog kwalijker dan dat u op de hoogte was en de a.v. niet op de hoogte hebt gesteld. Hoewel duide lijkheid hierover, de mening van de a.v. over het functioneren van uw bestuur zou verhelderen." De kritische hoofdingelande noem de het 'bijzonder teleurstellend' dat de afspraak van 35 gulden niet is nagekomen. 'Terwijl u, naar ik aan neem, volledig op de hoogte was van de groeiende tekorten. Op 25 maart vertelde u de a.v. nog, dat het zo'n vaart niet loopt met de tekorten en 3 maanden later, is de overschrij ding ontstellend hoog. De agrari sche bevolking vindt zoiets onver geeflijk, nadat er zulke harde afspra ken met de streek zijn gemaakt voor 25 en later 35 gulden. Daarbij komt, dat er nooit is verteld, dat volledige automatisering van de stuwen e.d. alleen voor St. Philipsland was bere kend en voor Tholen niet of nauwe lijks. Er is teveel geld en belang voor de streek mee gemoeid om zonder meer de trein te laten rijden onder uw regime omdat met 50 gulden nog geen stellige zekerheid verschaft Hoofdingelande voor de grondeigenaren A.A. van Nieuwenhuijzen uit Anna Jacobapolder heeft bitter weinig vertrouwen meer in het waterschapsbestuur. kan worden, dat die 50 gulden geen 60 gulden of meer wordt. Onafhan kelijke deskundigen moeten nauw keurig aangeven waar de fouten zijn gemaakt die de kostenstijgingen hebben veroorzaakt." Persoonlijk zei Van Nieuwenhuij zen geneigd te zijn om alleen al om het feit dat de a.v. veel en veel te laat op de hoogte werd gesteld, het d.b. 'van falend en slecht bestuur te betichten.' Hij wilde 'een volledige doorkijk en duidelijkheid.' De hoofdingelande uit Anna Jacobapol der noemde de informatie van de dijkgraaf 'gesluierd, gedeeltelijk en eenzijdig belicht.' "De realiteit dient onomwonden op zeer korte termijn door onafhankelijke deskundigen bij de a.v. te worden neergelegd. De werkzaamheden lopen dan minima le vertraging op, zodat het basisplan volledig gerealiseerd kan worden binnen de gestelde tijd en binnen duidelijk vastgestelde normen." Volgens Van Nieuwenhuijzen voelt de georganiseerde landbouw 'zich* rechtstreeks bedrogen' door het d.b.. "Achterhouden van tijdige informa tie wordt terecht als onaanvaardbaar gezien. Met name voor die mensen, die zoveel moeite deden om hun streek te dienen, zal een onderzoeks commissie duidelijkheid moeten verschaffen." Van Nieuwenhuijzen herinnerde aan het bezwaarschrift van 211 belang hebbenden tegen het basisplan voor 25 gulden per ha. "Toen dat een jaar later 40% of 10 gulden duurder uit kwam, was de georganiseerde land bouw bereid dat bij haar achterban te verdedigen. Zij was daarmee onmiskenbaar verder gegaan, dan in feite de streek in schrale meerder heid had geaccepteerd. De limiet is door de voormannen verlegd omdat het belang van de land- en tuinbouw op Tholen en St. Philipsland voorop stond. Ze gingen daarmee toen al verder dan het uiterste. De vertegen woordigers van de landbouw in de zoet watercommissie konden hun verbijstering en grote teleurstelling over de kostenoverschrijding dan ook niet anders verwoorden. Wij als a.v. dienen dat te respecteren en al het mogelijke te doen om uit de impasse te geraken", aldus Van Nieuwenhuijzen. Dijkgraaf Hage zei signalen te heb ben afgegeven, maar cijfers had het d.b. niet. "U kunt me van alles aan smeren, maar de werkelijkheid is, dat ik geen cijfers wist. Dat is pre cies de waarheid." Van Nieuwen huijzen bleef dat in twijfel trekken. "U zou eens in onze schoenen moe ten staan. Volgens mij hebt u de cij fers bewust achterwege gelaten. Het is toch verbazend, dat u als d.b. een maand geleden pas cijfers zou heb ben. Bij het eerste basisplan in St. Philipsland is de indruk ook gewekt, dat het niet meer dan 35 gulden per ha. zou kosten. De aanbesteding viel mee door de werkhonger van de aannemers." Van Nieuwenhuijzen noemde het verder 'een stukje filantropie en een scheve voorstelling van zaken' dat de opbrengst van de buitendijkse gronden in St. Philipsland (500.000 gulden) wat rentekosten betreft niet goed in het basisplan verrekend was. De dijkgraaf maakte duidelijk, dat de rente altijd een wisselende factor blijft. "Onze laatste lening had een rentepercentage van 6.83%. Wan neer we nu zouden lenen, zouden de kosten ƒ1,60 per ha. hoger worden. Ik weet niet, wie wel kan garanderen hoeveel het precies wordt." Van Nieuwenhuijzen bekritiseerde verder het feit, dat de weersomstan- Hoofdingelande voor de ingezetenen J.M. Aarnoudse uit Oud-Vos- semeer bekritiseerde het beleid van het waterschap vol vuur. digheden als eerste oorzaak van de forse kostenoverschrijdingen bij het basisplan werden genoemd. "Dat is onvoldoende steekhoudend. Voor weersomstandigheden moet de opdrachtgever niet opdraaien, dat zijn risico's voor de aannemer." Hoofd technische dienst J.A. Dees hield Van Nieuwenhuijzen fijntjes voor, dat er door problemen met de grondverwerving in St. Philipsland meerkosten waren ontstaan, waar door de meevaller van de aanbeste ding teniet werd gedaan. "U had vooraf met de aannemer moeten bespreken dat de grond nog niet allemaal in eigendom was", kaatste Van Nieuwenhuijzen de bal terug. Drs. A.G.M. Sauter bracht naar voren, dat de kostenoverschrijdin gen bij de basisplannen te laat zijn gemeld. "Er is informatie achterge houden", stelde C. van 't Hof. "De cijfers waren er wel, maar die zijn niet toegelicht." De dijkgraaf: "U mag me rustig ver wijten dat ik en het bestuur niet vol doende functioneren, maar ik heb niet doelbewust informatie achter gehouden." G. Westerweel constateerde wan trouwen tussen de algemene verga dering en het dagelijks bestuur. "Geef een zoet waterbrief uit om de informatie te verbeteren." Die mede werking zegde de dijkgraaf toe. J.M. Aarnoudse had de positie van de ingezetenen steeds in de gaten. "Wanneer de zoet watercommissie bereid is om de grondgebruikers 35 gulden per ha te laten betalen, dan zou dat ten gunste van de ingezete nen komen. Maar ik heb moeite met de eis van de zoet watercommissie, dat het volledige basisplan uitge voerd moet worden binnen de 35 gulden per ha." Van Nieuwenhuijzen antwoordde, dat er geen sprake van is, dat de landbouw meer gaat betalen dan volgens de kostenverdeling op basis van de nieuwe waterschapswet nodig is. "Zeker niet bij overschrij dingen van serieuze ramingen met 100%!" J.M. Aarnoudse sprak over rechts ongelijkheid. "De ingezetenen wor den ongevraagd met ƒ11,40 opge scheept, terwijl de landbouw de afspraak met de achterban heeft gemaakt voor 35 gulden per ha." Van Nieuwenhuijzen wees hem erop, dat gedeputeerde staten het basisplan als een algemene voorzie ning aanmerken. "En elke inwoner kon destijds bezwaren maken tegen het basisplan." Pachter A.L. Aarnoudse deed nog een poging om het rendement voor de landbouw boven water te halen, maar de dijkgraaf verwees hem naar de eigen landbouwvoorlichtings diensten. "Het waterschap voert het basisplan alleen uit op verzoek van de landbouw."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 11