Kosten basisplan worden 27 duurder Ons Voordeel zorgt voor sociaal trefpunt van Poortvlietse boeren CDA stelt vragen over Tholenseweg Verkeersblokkade in Gortzakweg Omstreden gynaecoloog vertrekt bij Lievensberg Meevaller dertig mille door varkens PvdA wil haast achter emancipatie Hardrijders Marinus Geuze: belangrijk om sociaal trefpunt te hebben imabo Begin 1995 stemming over ruilverkaveling Oud-Vossemeer Vier ton van provincie voor de monumenten Donderdag 23 juni 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Waterschap heeft geen greep op prijzen Het basisplan watervoorziening wordt op Tholen gecon fronteerd met een kostenstijging van 27%. Deze nieuwe tegenvaller brengt het waterschap Tholen behoorlijk in verlegenheid, maar dijkgraaf I.C. Hage ziet weinig mogelijkheden om in de toekomst dergelijke overschrij dingen te voorkomen. "Als bestuur zijn we het ook zat, maar de onzekerheid blijft, want wat doen de lonen, de grondprijzen, de rente, de aanbestedingen, e.d. de komende tijd?" Iedereen betaalt Bergen met grond Meer subsidie milieuvriendelijke oevers de Vest Vervelende achterklap Automatisering Natuursteen 'n warme vloer Daar kun je op bouwen Notulen kwijt Rondweg Engelse ponden B. en w. gaan met Halsteren praten De CDA-statenfractie heeft, naar aanleiding van het werkbezoek aan Tholen, gedeputeerde staten schriftelijk vragen gesteld over de verkeerssituatie op de Tholense weg in Halsteren. Praten Felle strijd De hindernis die op de parallelweg bij de Oesterdam moet komen om sluipverkeer richting Poortvliet tegen te gaan, kan ook voor bepaalde landbouwmachines een pro bleem vormen. Dat werd duidelijk tijdens een informa tiebijeenkomst over het landinrichtingsplan Oud-Vosse- meer. Groeneweg Bos Stemming Geld voor bevordering verdraagzaamheid De algemene vergadering van het waterschap werd gisteravond in het Holland Huis te Scherpenisse inge licht over de tegenvallers, maar helemaal nieuw was dat niet. Tij dens informele bijeenkomsten waren de hoofdingelanden al bijge praat. Toen bleken er al behoorlijke bezwaren te zijn, wat het was niet de eerste tegenvaller bij het basisplan watervoorziening. Volgens de oorspronkelijke bereke ningen, zou uitvoering van het basisplan de grondeigenaren zo'n 25 gulden per hectare gaan kosten. Na de uitvoering van het allereerste basisplan, St. Philipsland, werd dat bedrag opgetrokken tot 35 gulden. En zoals het er nu naar uitziet, kan dat oplopen tot 45 gulden per ha. wanneer de laatste twee basisplan nen op Tholen voltooid zijn. Die bedragen geven inmiddels een vertekend beeld omdat de kosten verdeling op basis van de nieuwe waterschapswet is gewijzigd. Grondeigenaren gaan in feite 'maar' ƒ15,85 betalen (volgens de oude berekening 45 gulden per ha) in plaats van ƒ12,46 (voorheen 35 gul den per ha). Dat is echter altijd nog 27% meer. De pachters zullen naar verwachting eveneens ƒ15,85 in plaats van ƒ12,46 moeten opbren gen, de ingezetenen ƒ14,11 (11.00) per wooneenheid en de huizenbezit ters 85 (67) cent per 3000 gulden waarde onroerend goed. Alle inwo ners van Tholen en St. Philipsland betalen dus mee aan het basisplan, dat als een peilbeheersingsplan wordt aangemerkt en niet als zoet watervoorziening voor de land bouw. Dat laatste is pas het geval wanneer de verdichtings- of verfij ningsplannen worden uitgevoerd. Inmiddels zijn er twee basisplannen (St. Philipsland en Tholen-noord) volledig uitgevoerd. Aannemer Aarts Uytdewilligen is bezig met de afwerking van Tholen-west. Na de vakantie wordt Tholen-zuid (Sta- venisse) aangepakt en in 1995 Tho- De provincie Zeeland geeft het waterschap Tholen 29.950 gulden subsidie meer voor de herinrichting van de Vest in Tholen. Het gaat om het maken van milieuvriendelijke oevers via een zogenaamd Regiwa- project. Hiervoor had de provincie al 225.000 gulden toegezegd, maar volgens het definitieve bestek zijn de kosten bijna 60 mille hoger uitge vallen. Het karwei zal totaal 509.900 gulden vergen. De inspecteur van de landinrich- tingsdienst heeft bij de technische en financiële beoordeling van het plan wel een bedrag van 48.851 gul den doorgestreept. Dit betreft een stelpost aankoop grond. Het betreft grond uit een depot van het water schap dat is vrijgekomen bij de aan leg van het basisplan watervoorzie ning. Deze grond is via het basisplan al gesubsidieerd door de landinrich- tingsdienst. Alleen in de transport kosten (4255 gulden) van het depot naar de Vest zal een bijdrage van 50% worden verleend. De provincie betaalt de 29.950 gulden extra uit een potje dat was gereserveerd voor tegenvallers bij het Regiwa-project. len-oost. Maar plan zuid kan voorlo pig niet aanbesteed worden omdat de landinrichtingsdienst een subsi diestop heeft afgekondigd. "Dat ver hoogt de onzekerheid", aldus dijk graaf Hage, "want dat kan een week, een maand of langer duren. Dat is geen leuke boodschap voor de alge mene vergadering, maar wij kunnen heel weinig bijsturen. We worden het gehele basisplan al achtervolgd met tegenslagen: de weersomstan digheden die het werk vertragen, of de aanbesteding die flink tegenvalt of de bergen grond die we niet kwijt kunnen. Na onze ervaringen op St. Philipsland, valt het op Tholen bar tegen. In de Van Haaftenpolder bij Oud-Vossemeer liggen bergen grond die bij het graven van de slo ten zijn vrijgekomen. Daar hadden we niet op gerekend. We hadden gedacht dat die grond vlot zou weg gaan, maar het waterschap moet er percelen voor blijven huren." Het basisplan heeft altijd één mee valler gehad: de rente was veel lager dan eerst was geraamd. "Maar we hebben aan de andere kant een kos tenstijging van 11.9% wegens de inflatie geraamd", zegt de Thoolse dijkgraaf. "De onzekerheid wekt wrevel op bij betrokkenen. Wij wil len ook wel van die vervelende ach terklap over alsmaar stijgende kos ten voor het basisplan af, maar we blijven met onduidelijkheden zitten. En je kunt niet zeggen; plan zuid en oost voeren we niet meer uit. Dat is zowel technisch als beleidsmatig niet mogelijk. Op dit moment zou er 22 gulden van de 35 gulden per ha. besteed mogen zijn, maar we zitten op ƒ26,68. Als die negatieve ont wikkeling bij plan zuid en oost door zet, dan hebben we een forse over schrijding van de kosten. Dan komen we niet op 35 gulden uit, maar op ƒ44,50! En iedereen betaalt daaraan mee. Ook de ingezetenen, Onder het basisplan valt namelijk ook bijvoorbeeld een stuw in het natuurgebied de Van Haaftenpol der." Het waterschapsbestuur heeft zich laten adviseren door de commissie zoet water. "Die heeft gezegd: onverwijld doorgaan met de plan nen, maar niet boven de 35 gulden uitkomen. Dat is tegenstrijdig, dus daar kunnen we niet veel mee", zegt dijkgraaf Hage. Het basisplan St. Philipsland is met automatische installaties uitgevoerd, zodat de peilbeheersing in het kan toor van het waterschap kan worden afgelezen. Op Tholen is daar nog niet van uitgegaan. Wanneer ook daar de basisplannen geautomati seerd worden, zullen de kosten boven de 45 gulden per ha. uitko men. Op de agenda stond gisteravond 'stand van zaken kostenontwikke ling basisplan watervoorziening Tholen en St. Philipsland' maar er was daarover geen voorstel bijge voegd. De hoofdingelanden hadden daarover wel vertrouwelijke infor matie toegestuurd gekregen. Voorts was er een agendapunt, waarbij het bestuur machtiging vroeg om tot gunning van plan zuid over te gaan. Dit moet echter nog aanbesteed worden, maar om slagvaardig te kunnen handelen, wilde het bestuur een machtiging. Alleen zal de com missie financiën advies uitbrengen over de gunning. Het bestuur van Ons Voordeel in Poortvliet, v.l.n.r. Leen Hoek, Marinus Geuze, Kees de Rijke, Wim de Rijke en Jos Lindhout. De ZLM-afdeling Poortvliet is inmiddels ter ziele en opgegaan in de grote, geheel Tholen en St. Phi lipsland omvattende ZMO-afde- ling. Maar de plaatselijke sociale en zakelijke contacten blijven bestaan dankzij de oprichting van Ons Voordeel. Zaterdagavond werd daarvoor tijdens een feeste lijke bijeenkomst op de Zandhoe- ve in Poortvliet het startsein gege ven. Voorzitter Marinus Geuze zei heel blij te zijn met het initiatief en het draagvlak voor een nieuwe land- bouwvereniging. "Want het wordt allemaal wat armoediger in onze bedrijfstak. Voor kunstmest en graanaflevering konden we voor heen in het Cebeco-gebouw aan de Paasdijkweg in eigen dorp terecht, Natuursteen en vloerverwarming; de ideale combinatie. Of U nu kiest voor marmer, graniet, leisteen of travertin, Vriens-de Schelde kent al hun specifieke eigen schappen. Het leggen van zo'n natuursteenvloer met vloerverwarming wordt door Vriens-de Schelde perfect en probleemloos geregeld en dat is voor U een hele zorg minder BOUWMATERIALEN Zeelanahaven 7 Bergen op Zoom Tel 01640-34750 J Geopend 07 30 - 17 30 uur Zaterdag 06 00-12 00 uur I SHOWROOM Ind terrein Haven-Zuid Vermuidenweg 3 Bergen op Zoom Tel 01640 34750 36910 Geopend 09 00 18 00 uur vri|dag 09 00 21 00 uu' Zaterdag 09 00 - 17 00 uur s MAANDAGS GESLOTEN I maar dat is gesloopt. Vroeger was er jaarlijks een Poortvliets reisje met veel deelnemers, nu wordt een eilan- delijke excursie afgelast wegens gebrek aan belangstelling. De taak van de nieuwe vereniging is, een sociaal trefpunt te vormen. Daarbij horen een goede gezinsavond, mini maal één keer per jaar een ledenver gadering en inhaken op actuele onderwerpen, zoals het zoet water en de ruilverkaveling." Onder de 100 gasten in één van de schuren van de Zandhoeve waren de plaatselijke leden van de vroegere ZLM-afdeling, alsmede de oud kringbestuurders. Het afdelingsbe stuur vormt het bestuur van Ons Voordeel: voorzitter is Marinus Geuze, vice-voorzitter Leen Hoek, secretaris Jos Lindhout, penning meester Wim de Rijke en lid Kees de Rijke. De 88 leden van de oude ZLM-afdeling worden in september bezocht voor de definitieve inschrij ving bij Ons Voordeel. De statuten zijn nog niet klaar. Maar met koffie en gebak werd de geboorte van de nieuwe vereniging in de met ballonnen en netten ver sierde schuur zaterdag gevierd. De Mede als gevolg van aanvragen van varkensmesterijen heeft de gemeen te Tholen dit jaar al 30.000 gulden meer gevangen aan leges op grond van de wet milieubeheer. Totaal brengt dit naar verwachting 88.650 gulden in het laadje. Overigens praat de commissie ruim telijke ordening woensdag over een eerste ontwerp-herziening van het bestemmingsplan buitengebied. Deze herziening hangt samen met de wens om - wegens mogelijke nadelige effecten voor milieu en omgeving - regulerend op te kunnen treden als het gaat om de vestiging van intensieve veehouderijen. In Zeeland wordt momenteel gepro beerd het aantal varkensmesterijen binnen de perken te houden, vooral omdat de vrees bestaat voor een mestoverschot. Het moet mogelijk worden om vestigingsaanvragen te beoordelen op basis van afweging van ruimtelijke belangen. Zeeuwse troubadour Engel Rein- houdt luisterde het programma op met zijn liedjes en voorzitter Geuze sprak over 'een bijzondere gebeurte nis, zoals in 1913', toen landbouw- vereniging Ons Voordeel werd opgericht. "De geschiedenis is wat warrig omdat er vanaf 1911 al is vergaderd, maar in 1913 waren er pas statuten. Bovendien missen we een stuk boeiende geschiedenis van begin dertiger jaren tot begin zesti ger jaren omdat van die periode de notulen kwijt zijn." In feite was Ons Voordeel in de beginjaren een inkoopvereniging van kunstmest om sterker te staan tegenover de handel. "Dhr. Snijders, voorzitter van de ZLM-afdeling Tholen/St. Philipsland, kwam Poort vliet overhalen om lid te worden van de ZLM, van welke politieke of godsdienstige richting men ook was. De krachten moesten gebundeld worden en dat is nog steeds actueel. Verdeeldheid maakt immers krach teloos", zei voorzitter Geuze. Er bleek echter veel tegenstand in de door 100 leden bezochte vergade ring, waarin over aansluiting bij Cavetho en ZLM werd beslist. Uit eindelijk werd het toch een feit. Het ging niet alleen om voordelig inko pen, maar ook om afzet, onderwijs en voorlichting. M.A. de Hond en L.N. Bax waren vaak uitgenodigde sprekers en aan de discussies namen vrijwel altijd de leden Niemantsver- driet. Beveland en De Rijke deel. Voorzitter Geuze vertelde, dat er ruim 20 jaar geleden al over de nieu we rondweg bij Poortvliet werd gesproken en dat is nog steeds actu eel. "We hebben een brief voor een veiliger fietspad naar de gemeente gestuurd. Daarvoor is een lokale vereniging als Ons Voordeel belangrijk. Hopelijk gaat de gemeente serieuzer op de brief in, dan op de wensen tijdens de hoorzit ting. Solidariteit is meer dan ooit nodig in de landbouw en daarom is het belangrijk als belangengroepe ring in Poortvliet een platform te hebben", aldus Marinus Geuze. Van de plattelandsvrouwen had hij een nieuw notulenboek gekregen en dat kwam goed van pas gezien de lacunes in de geschiedenis van de oude vereniging. Ere-voorzitter ir. M.A. Geuze haal de nog meer herinneringen op over Ons Voordeel en de ZLM-afdeling. Joh. de Wilde uit de Tichelaarsweg was de eerste voorzitter en onder zijn leiding begonnen de vergade ringen al om 18.30 uur. Dat is tegen woordig opgeschoven naar 20.00 uur. De vereniging groeide van 22 leden in het eerste jaar tot 135 in 1918, waarvan er maar liefst 126 op de vergadering waren. Er ging toen 274 ton kunstmest voor 62 mille naar de leden. Later kwam er poot- goed bij, ruiters, e.d. Ir. Geuze noemde ook de Tweede Wereldoorlog en de ramp van 1953, toen de landerijen twee keer onder zout water kwamen te staan. In de Joanna Mariapolder bij Kooijman te St. Annaland was een proefveld en een Engelse boer kwam daar samen met Geuze kijken. Er vloeide een blijvende vriendschap uit voort. De adviezen hadden namelijk 20.000 Engelse ponden voordeel opgele verd. Een Engels echtpaar was zaterdagavond als gast van de fami lie Geuze op de Zandhoeve aanwe zig. B. en w. van Tholen gaan bekijken hoe de emancipatiewerkgroep Tho len tot nu toe heeft gewerkt. Het col lege die de werkgroep op wil heffen, heeft de afdeling welzijn opdracht gegeven de zaak nog eens op een rij tje te zetten. Als dat afgerond is dan zal de raadscommissie welzijn en onderwijs zich er nog eens over bui gen. PvdA, VVD en mevr. J.M. Deurloo-van Broekhoven van het CDA willen de werkgroep minstens tot 1 januari handhaven. In die tijd zou er een plan gemaakt kunnen worden om de werkgroep beter te laten functioneren. PvdA-er I.C. Moerland maande b. en w. donderdagavond tot spoed. Hij vreest dat er niet veel tijd meer overblijft als een en ander lang op zich laat wachten: "Als de raad de werkgroep in stand wil houden dan moet de werkgroep tijd krijgen om actief aan een plan te werken. Het is nu al eind juni." Wethouder J. Versluys stelde dat het niet vlugger kan. "Als het college nu naar u toe was gekomen met een voorstel, dan was onze beslissing hetzelfde geweest (opheffen-red.) De standpunten en de feiten uit het verleden worden op papier gezet en eerst in deze commissie besproken." Dagelijks rijden zo'n 500 Thoolse scholieren met fiets of bromfiets over deze weg naar en van Bergen op Zoom. Het fietspad is slechts door een witte streep van de rijbaan gescheiden. Het CDA wil weten of g.s. vinden dat er aan de levensge vaarlijke situatie op deze weg een einde moet komen, en of ze met g.s. van Noord-Brabant wil bekijken of een gezamenlijke aanpak uitkomst kan bieden. De Tholenseweg ligt immers volledig op Brabants grond gebied. De CDA-fractie zou graag zien dat, gezien de ernst van de situatie, deze zaak in het eerstvolgende overleg tussen beide colleges van g.s. aan de orde wordt gesteld. De fractie wijst op het Zeeuwse urgentieschema provinciale wegen 1992, waarin staat dat verkeersveilige oplossin gen voor het fietsverkeer extra aan dacht moeten krijgen en dat voor belangrijke fietsstromen vrijliggen- de fietspaden aangelegd moeten worden. Het gemeentebestuur van Tholen gaat - naar aanleiding van een brief van het comité 'Tholenseweg veilig' - in ieder geval opnieuw met de gemeente Halsteren praten over het verbeteren van de veiligheid op de Tholenseweg. Het college onder schrijft het streven van het onlangs in het leven geroepen comité, dat met name de veiligheid voor fietsers op het oog heeft. In een brief wordt het comité geadviseerd contacten te leggen met Brabantse instanties De politie heeft vrijdag een snel heidscontrole gehouden op de Tholenseweg. Dat gebeurde in de bebouwde kom van Halsteren, nabij Vogelenzang, waar 50 km/u gereden mag worden. Van de 334 passerende auto's reden er 87 (meer dan een kwart) te hard. De snelste automobilist reed 94 km/u. Maandagavond werd ge controleerd op het deel van de Tholenseweg waar 80 km/u gere den mag worden. In drie uren tijd passeerden meer dan duizend auto's. Van hen reden er 103 te hard, met snelheden tussen 92 en 146 km/u. zoals het provinciaal orgaan ver keersveiligheid Noord-Brabant, de afdeling Bergen op Zoom van Vei lig Verkeer Nederland en de afde ling West-Brabant van de Fietsers bond. Recent verkeersonderzoek zou heb ben uitgewezen, dat op werkdagen gemiddeld meer dan 8000 auto's vanaf de Nieuw-Beijmoerseweg over de Tholenseweg richting Tho len gaan. Op de kruising Nieuw- Beijmoerseweg/Tholenseweg/Jan- nelandseweg gebeuren de meeste ongelukken in de gemeente Halste ren: tien in de afgelopen vier jaar. Een onderzoeksbureau heeft de gemeente onlangs geadviseerd van de verbinding Nieuw-Beijmoerse- weg/Tholenseweg de route voor het doorgaande verkeer te maken. De gynaecoloog C. Höhner, die eind 1993 in het nieuws kwam doordat hij medisch verkeerd zou hebben gehandeld bij kunstmatige verlos singen met een vacuümpomp, ver laat het ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom. De directie van het ziekenhuis benadrukt dat tot het vertrek van Höhner in overleg met de gynaecoloog zelf is besloten. Het ziekenhuis erkent hiermee niet de aansprakelijkheid van de medicus. "De achtergrond is dat de omvang rijke publiciteit in de laatste maan den van 1993 en de tegen zijn func tioneren kenbaar gemaakte bezwa ren Höhner sterk zouden belemme ren in de praktijkvoering als gynae coloog in Lievensberg", deelde de directie mee. Eind 1991 brachten kinderartsen de zaak aan het rollen. Ze schreven in een brief aan voorzitter A. Vosmer van de medische staf dat er hersen beschadigingen waren ontstaan na bevallingen in het ziekenhuis. In april 1992 trokken de kinderartsen weer aan de bel en er werd een exteme onderzoekscommissie benoemd. Eind augustus verscheen het rapport waaruit bleek dat het medisch handelen van Höhner in negatieve zin afweek van wat gebruikelijk is in de beroepsgroep. De commissie zag echter geen reden voor ontslag, maar Höhner mocht onder zware controle zijn werk her vatten. De ouders van een gehandi capt kindje spanden via advocaat J. Sneep een procedure aan bij de Oosterschelde. Vandaag neemt ir. G. Blom van rijkswaterstaat in het Topshuis op Neeltje Jans het eerste exemplaar van het boek 'The Oos terschelde Estuary' in ontvangst. Het boek behandelt de gevolgen van de Deltawerken op de flora en fauna van de Oosterschelde. inspectie voor de volksgezondheid. Begin december vorig jaar publi ceerde de directie van Lievensberg een open brief waarin opgeroepen werd het vertrouwen te houden in het ziekenhuis. Hangende verder onderzoek bleef Höhner nog buiten dienst. Nu is dus besloten dat hij zijn werk niet meer zal hervatten. Advocaat dr.mr. J.C. Sneep laat weten, dat 'een adequate financiële regeling' is vastgesteld voor de 3 1/2-jarige Rabya Meesters uit Ril- land-Bath. Dit 'in zeer goed overleg' met de advocaat van verzekerings maatschappij Winterthur en zieken huis Lievensberg, mr. J. Bijkerk uit Utrecht. In verband met de minder jarigheid van het kind, heeft de overeenkomst de wettelijk noodza kelijke goedkeuring van de kanton rechter in Middelburg gekregen. De ouders zijn tevreden. "Het was een zeer emotionele, felle strijd, maar dankzij het begrip en het gevoel voor onze situatie, alsmede de goede juridische en persoonlijke begelei ding van mr. Sneep, hebben wij tot het einde kunnen doorvechten", zegt de familie Meesters in een verkla ring. De advocaat zegt ingenomen te zijn met de overeenkomst omdat een jarenlange slepende procedure bij de rechtbank dankzij de financiële regeling is voorkomen. Een verhoging van 10 a f5 cm in het wegdek moet voorkomen, dat ver keer vanaf de Oesterdam via de Gortzakweg door de polders naar Poortvliet rijdt. Alleen hoogassige voertuigen, dus landbouwverkeer, kunnen de hindernis nemen. Stro persen, materieel van fruittelers e.d. kunnen er echter niet langs, gaf pro jectleider P.C.M. van Kleef donder dag in Meulvliet toe. "Maar die kun nen op de T-splitsing afslaan, voor bij het tunneltje keren en dan hun weg vervolgen." De opmerking van H. van de Zande dat er steeds meer landbouwvoertuigen op drie wielen verschijnen, zorgde voor hilariteit onder de ongeveer 35 aanwezigen. Hij suggereerde ook nog dat ze bedoeld was om het verkeer weg te houden van het natuurgebied, maar dat werd met klem tegengesproken. Van Kleef zei zich bewust te zijn van de hindernis, maar in de landin richtingscommissie is hierover uit voerig gesproken. "We hebben ervoor gekozen om het sluipverkeer bij de bron aan te pakken." Voorzit ter J.L. van Gorsel zei dat het een landbouwbelang is om zoveel mogelijk verkeer te weren van de plattelandswegen. Vanuit de zaal werd de angst uitgesproken dat het verkeer vanaf de Postweg de Ket- tingdijk zal oprijden om alsnog door de polders te gaan. En W.H. van Gorsel voorzag dat er een route onderlangs de zeedijk gekozen zal worden. Maar die wordt afgesloten. "Gebeurt er nu niets meer aan het sluipverkeer tussen de Philipsdam en de Oesterdam?" wilde M.A.H. van Tilbeurgh weten. Aanvankelijk zou op de Roolandsedijk of de Zoe- tendijk eenzelfde verkeerssluis komen. Na onderzoek is dat uit het plan geschrapt. 'Ten opzichte van andere plaatsen is het verkeer hier te verwaarlozen, zo is uit tellingen gebleken", zei Van Gorsel. Aanpas sing van de kruising Rijkebuurtse- weg/Hogeweg/Roolandseweg gebeurt evenmin in het kader van de ruilverkaveling. In plaats daarvan wordt de kruising Hikseweg/Kreek- weg aangepakt. Van Kleef zette uiteen op welke punten het ontwerp-plan, na de inspraak, is aangepast. Zo zei hij dat er bij het gehucht Oudeland géén extra beplanting komt, noch een bermverbreding. De bredere water loop langs de Groene- of Hokseweg is gehandhaafd. Verder is in de omgeving een stuw voorzien in ver band met optredende peilverschillen in het zuidoosten van de Oud-Vos- semeerpolder. A. Goorden zag het nut er niet zo van: "Ik heb weliswaar waterover last, maar precies aan de andere kant." Toen de akkerbouwer hoorde dat de verbreding langs de Lange- weg doorloopt tot de duiker aan het begin van het industrieterrein Wel gelegen, was het hem helemaal dui delijk: "Die sloot wordt puur voor het industrieterrein gemaakt. Dat moet de gemeente dan maar beta len." De gezamenlijke grondeigenaren zullen 26 jaar lang 18 gulden per hectare per jaar moeten betalen voor de verkaveling. Daar staan 72 gul den per hectare baten tegenover. Gemiddelden, zo werd de aanwezi gen duidelijk gemaakt, want uitein delijk betaalt iedereen naar het pro fijt dat hij van de verkaveling heeft. C. de Rijke was ongerust dat de kos ten worden opgedreven doordat de uitruilcoördinator vóór de uitvoe ring van de verkaveling al gronden uitruilt. Maar P.W.M. Roks van de Landinrichtingsdienst zei dat er nog geen optimale toedeling plaatsvindt. "De uitruil is alleen bedoeld om gronden over de blokgrens te tillen." Overigens verloopt die uitruil nog niet naar wens. Om ruimte te krijgen zou daarom een bedrijfsopschuiving (naar buiten het blok Oud-Vosse meer) wenselijk zijn. In het waarde verschil tussen het oude en het nieu we bedrijf wordt 40% subsidie ver leend. J. Heestermans uit Oud-Vossemeer had gezien dat zijn grond aan twee kanten wordt begrensd door het dorpsbos. "Daar ben ik niet zo blij mee." Van Kleef legde uit dat bij de aanleg wordt geprobeerd schade te voorkomen. Beplanting blijft 6 tot 7 meter uit de slootkant en pas op 10 tot 15 meter worden bomen geplant. De gemeente krijgt het dorpsbos in beheer en onderhoud. Over dit bosje komt nog een afzonderlijke voor lichtingsbijeenkomst, kreeg Hees termans te horen. Omdat de ecologische richtlijn niet van toepassing is, zal J. Vissers met zijn veehouderijbedrijf niet in de problemen komen wat betreft de Deze T-splitsing, de Gortzakweg en rechts de Cruyshoekweg, wordt in het kader van de ruilverkaveling uitgerust met een landbouwsluis. Door het aanbrengen van een verhoging zullen auto's niet rechtdoor richting de polders en Poortvliet kunnen rijden. afstand tot het natuurgebied, werd hem verzekerd. A.J. Weggemans begreep niet dat de Weg van Pleune aan de openbaar heid wordt onttrokken. Dit gebeurt alleen, als er na de toedeling van gronden slechts één gebruiker over blijft. M. de Koster van het kadaster ver telde de aanwezigen een en ander over de stemming. Eigenaren van grond (ook van zakelijke rechten) zijn stemgerechtigd, pachters - mits geregistreerd - voor de helft van de oppervlakte. "Wie zijn pachtover eenkomst niet instuurt, volgt de wensen van de eigenaar." Een pach ter heeft geen toestemming van de eigenaar nodig om zich te laten registreren, maar de eigenaar krijgt er wél bericht van. Uit de mond van Roks vernamen de aanwezigen hoe de bezwarenproce dure verloopt. Tot 19 juli kan er bij gedeputeerde staten bezwaar tegen het ontwerp-plan gemaakt worden. Maar er komen nog drie momenten dat bezwaren mogelijk zijn. In de eerste plaats tegen de lijst van recht hebbenden, vervolgens tegen het plan van toedeling (1998) en ten slotte tegen de verrekening (2001). Dezelfde procedure geldt voor de andere landinrichtingsblokken op Tholen en Sint-Philipsland. Begin 1995 zal de stemming over het plan Oud-Vossemeer plaatsvin den. De provincie Zeeland reserveert in 1995 een bedrag van 400.000 gul den voor restauratie van monumen ten. Tot nu toe werd gekeken naar overschotten op andere begrotings posten in de monumentensector, maar vanaf 1995 wordt er een vast bedrag geraamd. Het grote aantal restauratieprojecten noopte de pro vincie ertoe een extra bedrag te reserveren. Tijdens de zogenaamde voorjaars conferentie van gedeputeerde staten is 175.000 gulden in de provinciale begroting 1995 geraamd voor activi teiten om de verdraagzaamheid te bevorderen. Ten dele gaat het om bestaande evenementen als het bevrijdingsfestival, het festival cul tureel gekleurd en het anti-discrimi natiebureau. Er komt nu ook geld ter medefinanciering van een fors pro ject, dat is gericht op de bevordering van verdraagzaamheid en het bestrijden van anti-democratische tendenzen in de Zeeuwse samenle ving. Dit gebeurt in het kader van de herdenking van de bevrijding, in mei volgend jaar 50 jaar geleden. Het project, dat drie jaar duurt, is gericht op 10-16 jarigen, onderwijs gevenden en ouders. WVC zal, naar de stellige verwachting van g.s., een zeer groot deel subsidiëren. Dakloze bejaarde. Het verzoek om een dakloze bejaarde financieel te ondersteunen, gedaan door Family Help Programma Sri Lanka, wordt door het gemeentebestuur van Tho len afgewezen. Dat wil de ontwikke lingshulp beperken tot het huidige pakket. I

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 9