THOLENDERWIJS informatierubriek van de gemeente tholen Plaatselijk nieuws Twee molens draaien niet vaak genoeg MAANDAGAVOND VERGADERT DE GEMEENTERAAD VERGADERING COMMISSIE RUIMTELIJKE ORDENING C.A. OPENSTELMNG K.C.A.-DEP0T IN SCHERPENISSE SPREEKUUR B&W GESCHEIDEN INZAMELING VAN HUISVUIL KOMT DICHTERBIJ BOUWAANVRAGEN BOUWMELDINGEN POSTAGENTSCHAP SCHERPENISSE GESLOTEN Donderdag 23 juni 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 WOENSDAG 29 JUNI: VACATURES IN BEGELEIDINGSGROEP ASIELZOEKERS SINT-ANNALAND BELEIDSNOTA WIJZIGING SUBSIDIEVERORDENING C.A. TER INZAGE Kandidaatstelling gemeenteraad Tholen wordt 27 september Kantine Pluimpot Oude klas Zeebaars tweede Poortvliet Grotere woning Bouwgrond verkocht Fancy-fair Michels wint beker Hertgang Sint- Philipsland Drive-in Schoolreis Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Tel. 01666-8200 Telefax: 01666-3553 Op maandag 27 juni a.s. komt de Thoolse gemeenteraad voor een vergadering bijeen in het gemeentehuis te Sint-Maartens dijk. Deze openbare vergadering begint om 19.30 uur. Elke belangstellende is van harte welkom. Op de agenda staan onder meer de volgende onderwerpen: - Uitbreiding bedrijventerrein Poortvliet; Het inmiddels onherroepelijk geworden bestemmingsplan "Bedrijventerrein Poortvliet", vastgesteld door de gemeente raad op 27 september 1993 biedt voor de lokale bedrijven onvoldoende mogelijkheden voor vestiging. Bijna alle gronden in dit bestemmingsplan zijn namelijk al in beslag genomen voor de uitbreiding van Budelpack en de nieuwbouw van Bouman Potter. Uitbreiding-van dit bedrijven terrein is dan ook noodzakelijk. Gelet op het standpunt van de provincie ten aanzien van de omvang van het recent vastgestelde bestemmingsplan is de noodzaak van uitbreiding voorgelegd aan de provincie. Daarbij is gebleken dat de provincie in beginsel instemt met de voor gestelde uitbreiding. Op basis van een offerte van het stedebouwkundig bureau RBOI Middelburg B.V. is het college van burgemeester en wet houders voornemens van deze uitbreiding een nader plan te laten uitwerken. De raad wordt gevraagd daartoe een krediet beschikbaar te stellen van 6.806,--.- - Bodemonderzoek in "Kleine Suzannapolder" te Sint- Annaland; Het gemeentebestuur heeft in voorbereiding een ontwerp- bestemmingsplan "Kleine Suzannapolder" te Sint-Annaland. Opzet is de realisering van een complex recreatiebungalows. In verband hiermede is het noodzakelijk een verkennend bo demonderzoek te laten uitvoeren. Zo kan inzicht worden ver kregen in de vraag of er eventueel sprake is van verontreini ging. De raad wordt voorgesteld een jaarkrediet beschikbaar te stel len van 15.000,-- waaruit ook dit onderzoek kan worden be kostigd. - Bestemmingsplan "Stadszicht" te Tholen; Bij de vaststelling van de 3e wijziging van de begroting 1993 is door de gemeenteraad een krediet beschikbaar gesteld voor het ontwikkelen van het plan "Stadszicht" te Tholen ten behoe ve van de bouw van een nieuwe woonwijk. In verband met de milieuhinderproblematiek in de nabijheid van het plan en de noodzakelijk geachte wijziging van de oorspronkelijke plan- grens, dient de reeds vervaardigde stedebouwkundige opzet van het plan te worden herzien. Het destijds beschikbaar gestelde geld voorziet niet in het uitvoeren van deze extra werkzaamheden. De raad wordt gevraagd voor het vervaardigen van een aan gepaste stedebouwkundige opzet een aanvullend krediet beschikbaar te stellen van afgerond 30.500,-. - Subsidie t.b.v. het Kloveniersgilde van Scherpenisse; Van 25 mei tot en met 28 mei jongstleden heeft het Klove niersgilde van Scherpenisse het 400-jarig bestaan herdacht. Onderdeel van deze herdenking was de onthulling van het gemeentelijk kunstvoorwerp in Scherpenisse dat als thema 'het gilde' heeft. Voor de herdenking heeft men een programma ontwikkeld met als doelstelling dat door deelname daaraan de bevolking van Scherpenisse meer bekendheid met de activiteiten van het Gilde kreeg. De festiviteiten van het Gilde kenden een exploitatietekort waarin men een gemeentelijke subsidie heeft gevraagd. Gelet op het feit dat het Gilde een van oorsprong ingestelde bewa kingsorganisatie van het burgerlijk gezag betrof, en de georga niseerde activiteiten voor de gehele bevolking bestemd waren, acht het college van burgemeester en wethouders een gemeentelijke bijdrage in het tekort gerechtvaardigd. De raad wordt voorgesteld een gemeentelijke subsidie van 500,-- beschikbaar te stellen. - Uitbreiding telefooncentrale en huisvesting van perso neel gemeentehuis i.v.m. de samenvoeging gemeenten Tholen en Sint-Philipsland; Na de huisvesting van het personeel van Sint Philipsland per 1 januari 1995 zal de capaciteit van de telefooncentrale van het gemeentehuis voor wat betreft het aantal nog beschikbare reservenummers nagenoeg uitgeput zijn. Aanleiding voor het college om bij P.T.T. Telecom een offerte te vragen voor het uitbreiden van de capaciteit. De kosten voor deze voorziening bedragen 22.123,65. Burgemeester en wethouders stellen de raad voor tot uitbrei ding van de telefooncentrale over te gaan. Na de samenvoeging van de gemeenten Tholen en Sint Phi lipsland dient in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk de daarmee gepaard gaande uitbreiding van het huidige perso neelsbestand te worden opgevangen. Aangezien de ruimte voor het opvangen van personeelsuitbreidingen in de loop der jaren verdwenen is en op dit moment reeds sprake is van een qua huisvesting krappe situatie, zal een en ander gepaard moeten gaan met een aantal interne verhuizingen. Ook wor den enkele kamers die nog niet als zodanig in gebruik waren geschikt gemaakt als kantoorruimte. Hiertoe dient een aantal bouwkundige voorzieningen te worden getroffen. Zo is ook een aanpassing nodig van de elektriciteitsvoorziening en het computernet. Door het treffen van deze voorlopige voorzieningen meent het college dat tijdelijk een oplossing is bereikt en dat binnen enkele jaren meer definitieve oplossingen moeten zijn getrof fen door uitbreiding van het gemeentehuis. De totale kosten van de tijdelijke voorzieningen worden geraamd op 25.000,- De raad wordt gevraagd dit bedrag beschikbaar te stellen. Verkoop voormalig Groene Kruisgebouw te Poortvliet; Sedert eind vorig jaar is het voormalige Groene Kruisgebouw aan de Bernhardstraat 2 te Poortvliet volledig eigendom van de gemeente. Die verwerving is een uitvloeisel geweest van het onderbrengen van de Kruisvereniging Rondom de Ooster- schelde in het dorpshuis "t Ouwe Raed'uus". Uitgangspunt is steeds geweest dit gebouw met bijbehorende grond weer af te stoten. Besloten is de verkoop bij inschrijving te laten plaatsvinden, hetgeen inmiddels is gebeurd. De raad wordt voorgesteld het perceel te verkopen aan de hoogste inschrijver, te weten Zuidstad Onroerend Goed Rot terdam B.V.. Vaststellen verordening voor de stads- en dorpsver nieuwing; Bij besluit van 21 januari 1985 heeft de gemeenteraad de "Sub sidieverordening stads- en dorpsvernieuwing" vastgesteld. Die verordening, is nog steeds van kracht hoewel de feitelijke toepassing vanwege het ontbreken van geldelijke middelen per 1 januari 1994 is beëindigd. Sinds 1 januari 1994 is de gemeente geen zogenoemde fonds gemeente meer.Dit houdt in, dat de gemeente niet meer -zoals in het verleden het geval was- rechtstreeks gelden van het Rijk ontvangt. Thans moet voor de stadsvernieuwingsgelden een beroep worden gedaan op het provinciaal stadsvernieuwings fonds. Krachtens artikel 5 van de "Verordening provinciaal stads- en dorpsvernieuwingsfonds Zeeland" dient de gemeenteraad voor het toekennen van gelden aan eigenaren/bewoners voor woningverbetering een verordening vast te stellen. Die veror dening dient in elk geval de voorwaarde te bevatten dat de toe te kennen bijdragen alleen mogen worden gebruikt voor cas co/bouwtechnische voorzieningen. De huidige verordening kent ook bijdragen voor woongeriefsverbeteringen. Daar dit laatste niet meer is toegestaan is het noodzakelijk een nieuwe verordening vast te stellen. Burgemeester en wethouders stellen de raad voor een derge lijke verordening vast te stellen. Verdeelbesluit stads-en dorpsvernieuwing 1994; In de nieuwe "Subsidieverordening voor het stads- en dorps vernieuwingsfonds van de gemeente Tholen" (zie bovenge noemd voorstel) is aangegeven dat de gemeenteraad jaarlijks een verdeelbesluit neemt, waarin wordt aangegeven welke bedragen voor dat begrotingsjaar beschikbaar zijn in het belang van de stads- en dorpsvernieuwing, waarbij in ieder geval het bedrag wordt genoemd voor de door de eigenaar bewoonde woning (budget voor de zogenaamde premie woningverbetering). Zoals gesteld is Tholen met ingang van 1 januari 1994 geen fondsgemeente meer. De te ontvangen stads- en dorpsvernieuwingsgelden komen als gevolg daarvan niet meer rechtstreeks van het rijk. De gemeente is in deze afhankelijk geworden van de toedeling van financiële midde len door de provincie. Provinciale Staten van Zeeland hebben besloten een verdeel methodiek te hanteren, die inhoudt dat van de totaal beschik bare middelen (voor 1994 circa 8 miljoen) 50% wordt gere serveerd voor projectfinanciering. Alle provinciale fondsge meenten konden hiervoor tot 1 april jongstleden projecten aanmelden en aan de hand van ontwikkelde toetsingscriteria zal de provincie deze gelden in de loop van dit jaar gaan ver delen. Afgewacht zal moeten worden of en zo ja voor welke projecten op korte termijn een bijdrage toegekend zal worden. Meer zekerheid valt wel te geven over de overige 50% van het provinciale stads- en dorpsvernieuwingsfonds. Provinciale Staten hebben besloten dit budget volgens een aparte ver deelsleutel rechtstreeks aan de gemeenten uit te keren. Van het college van gedeputeerde staten is begin dit jaar de schrif telijke bevestiging gekregen dat voor 1994 ten behoeve van de sector particuliere woningverbetering een bedrag wordt beschikbaar gesteld van 312.261,29. Daarnaast krijgt het gemeentebestuur ter vrije besteding nog de beschikking over een budget van 100.273,11. Dit budget willen burgemeester en wethouders aanwenden voor stads- en dorpsvernieuwings activiteiten, waaronder met name "kleine" aankopen. Gelet op de bestaande onzekerheden omtrent de eventuele honorering van aangemelde projecten wenst het college met betrekking tot het vast te stellen verdeelbesluit "stads- en dorpsvernieuwing 1994" te volstaan met de bedragen die con creet door de provincie zijn toegezegd. De raad wordt thans voorgesteld tot vaststelling van het ver deelbesluit "stads- en dorpsvernieuwing 1994" over te gaan. Vaststellen meerjarenprogramma restauratie monu menten 1994-2000; In de rubriek Tholenderwijs van 26 mei j.l. bij de behandeling van de agenda voor de commissie ruimtelijke ordening c.a. is dit onderwerp uitvoerig toegelicht. U wordt daar kortheidshal ve naar verwezen. Gewijzigde vaststelling grondprijzen voor woningbouw in 6 exploitatie-gebieden; Op 28 maart jongstleden heeft de gemeenteraad besloten om het aantal formatieplaatsen bij bureau lila van de afdeling gemeentelijke ontwikkeling met één uit te breiden en deze uit gaaf te dekken door onder andere verhoging van de grondprij zen voor woningbouw met 2,-- per m2. Deze prijsstijging moet ingaan per 1 juli aanstaande. De raad wordt voorgesteld om per 1 juli 1994 de grondprijzen in de diverse uitbreidingsplannen voor woningbouw gewijzigd vast te stellen. Op woensdag 29 juni a.s. komt de commissie ruimtelijke orde ning c.a. onder voorzitterschap van burgemeester H. A. van der Munnik voor een vergadering bijeen in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Deze vergadering die reeds om 18.30 uur begint is openbaar. Elke belangstellende is van harte welkom en kan vooraf gebruikmaken van het spreekrecht. Op de agenda staat één onderwerp: - Concept ontwerpplan "Buitengebied", 9e herziening; Onder andere als gevolg van de stringente mestwetgeving wordt Zeeland in toenemende mate geconfronteerd met aan vragen voor vestiging van intensieve veehouderijen. Gelet op de mogelijk nadelige effecten voor milieu en omgevingskwali teit bestaat de behoefte om met betrekking tot de vestiging van intensieve veehouderijen regulerend op te treden. Een belangrijk en actueel probleem hierbij is het feit dat het vige rende bestemmingsplan "Buitengebied" ontoereikend is voor een adequate toetsing en beoordeling van veehouderij bedrijven. Op 20 oktober 1993 heeft de gemeenteraad verklaard dat een wijziging van het bestemmingsplan Buitengebied wordt voor bereid. Een concept ontwerp van deze (partiële) herziening van het bestemmingsplan wordt thans om advies aan de commis sie ruimtelijke ordening c.a. voorgelegd. Deze herziening moet het mogelijk maken om op basis van een ruimtelijke belan genafweging een oordeel te geven over de aanvragen tot het vestigen van nieuwe intensieve veehouderijen, waarbij alle relevante ruimtelijke en milieu-aspecten evenwichtig worden meegenomen. In diverse Thoolse woonkernen zijn (en worden) asielzoe kers ondergebracht. Per woonkern worden deze asielzoe kers ondersteund door een zogenaamde begeleidings groep. Zo ook in Sint-Annaland. Wegens omstandigheden van persoonlijke aard hebben een aantal leden van deze begeleidingsgroep zich onlangs teruggetrokken, waardoor op korte termijn een 2-tal vacatures opgevuld dient te wor den. Alhoewel iedereen welkom is om zijn of haar steentje bij te dragen, worden vooral diegenen uitgenodigd zich aan te melden die belangstelling hebben voor het voeren van de boekhouding van de begeleidingsgroep en/of enige kennis hebben van de Franse taal. Indien u belangstelling hebt voor het asielzoekerswerk, neem dan voor nadere informatie contact op met de voor zitter van de begeleidingsgroep mevrouw M. Kuzee, Anna van Bourgondiëstraat 14 te Sint-Annaland, tel. 01665-2756. Burgemeester en wethouders van Tholen delen mede, dat de vastgestelde beleidsnota met betrekking tot wijziging van de subsidieverordening, huurtarieven welzijnsaccom- modaties en het overdragen van accommodaties en/of onderhoudswerkzaamheden van accommodaties aan ver enigingen gedurende de periode 23 juni t/m 22 juli 1994 op het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk tussen 9.00 en 12.00 uur ter inzage ligt. Voor het inzien van de stukken kunt u een afspraak maken met de heer P. van der Vlies, telefoonnummer 01666-8299. Alle belanghebbenden kunnen tot 1 september 1994 hun zienswijze hierover schriftelijk bij ons college kenbaar maken. Sint-Maartensdijk, 24 juni 1994. Burgemeester en wethouders van Tholen. Naast de kwartaal-inzameling van het klein chemisch afval (K.C.A.) via de chemocar, bestaat ook de mogelijkheid om weke lijks klein chemisch afval af te geven op het K.C.A.-depot op de gemeentewerkplaats aan de Langeweg 49 te Scherpenisse. Het depot is elke woensdag van 8.00-12.00 uur bemand. Bovendien kan er 1 x per maand op zaterdag K.C.A. worden afge geven. Deze maand is dat op zaterdag 25 juni, ook dan van 8.00-12.00 uur. Alsdan bestaat ook de gelegenheid voor particulieren tot het kosteloos inleveren van afgewerkte olie, grof vuil, puin, asbest houdend afval en tuinafval. Bedrijven kunnen uitsluitend K.C.A. en afgewerkte olie tegen betaling inleveren. Heeft u vragen over klein chemisch afval en het inleveren hier van dan kunt u kontakt opnemen met gemeente Tholen, tel. 01666-8259. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burgemeester en wethouders vinden plaats op maandag 27 juni 1994 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester H.A. van der Munnik houdt zijn spreekuur van 11.00 tot 12.00 uur. Op datzelfde tijdstip vinden de spreekuren plaats van de wet houders P. van Schetsen, ing. J. van der Jagt en J.Versluijs. Wilt u op een ander tijdstip met een van de college-leden spre ken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666- 8330. Het zal u uit de plaatselijke en regionale pers van het afgelopen jaar duidelijk zijn geworden dat in de provincie Zeeland voortva rend wordt gewerkt aan de voorbereidingen om het huisvuil gescheiden te gaan inzamelen. Die gescheiden inzameling komt steeds dichterbij. Het ligt in het voornemen om daarmee op 12 september a.s. in de gemeenten Tholen en Sint Philipsland te beginnen. Overigens is gescheiden inzameling van afvalstoffen ook voor u niets nieuws. In de dagelijkse praktijk werkt u daaraan al mee. Oud papier en karton houdt u al apart en glas deponeert u in de glasbak. Tevens geeft u het klein chemisch afval (K.C.A.) gescheiden mee. Binnenkort gaan we dus nog een stapje verder. Alles wat geen oud papier, glas of K.C.A. is verdwijnt nu in de huisvuilzak. Maar liefst de helft van ons huisvuil bestaat echter uit organisch afval of anders gezegd:Groente-, Fruit- en Tuinafval (GFT). Als we dit GFT apart houden, apart inzamelen en verwerken ontstaat via een bepaald omzettingsproces een aardachtige massa die bekend staat als compost. Die compost levert de bodem de voe dingsstoffen die ze nodig heeft. Aan de bak voor het milieu Om uw Groente-, Fruit- en Tuinafval apart te houden moet u dat natuurlijk ook kunnen doen. Daarom ligt het in het voornemen van het gemeente-bestuur omstreeks eind juli te beginnen met het uitzetten van speciale bakken (mini-containers). Bij elke woning in Tholen en Sint Philipsland worden 2 van dergelijke containers afgeleverd: één voor het GFT en één voor de zoge naamde restfractie m.a.w. het huisvuil dat dan nog overblijft. Overigens zijn er ook woningtypes in de beide gemeenten die zich niet lenen voor het gebruik van de minicontainers. Voor die woningen zijn alternatieven bedacht. De desbetreffende bewo ners zullen daarover schriftelijk worden benaderd. Nadere informatie Het spreekt voor zich dat de inwoners van Tholen en Sint Philipsland in de komende periode nog nader zullen worden geïnformeerd hoe een en ander precies in zijn werk zal gaan. Niet uit te sluiten valt dat het ge meentebestuur in meer dere of wellicht alle ker nen nog informatie avonden over de ge scheiden inzameling van huisvuil zal organiseren. Deze week ontvangt u in iedergeval een folder onder de titel "Groente- Fruit- en Tuinafval in Zeeland apart!" Het is de eerste aanzet tot het gladjes laten verlopen van het proces dat moet leiden tot een gescheiden inzameling van huisvuil in Tholen en Sint Phi lipsland. Wij bevelen het lezen van deze folder van harte aan. Burgemeester en wethouders van Tholen maken gelet op artikel 41 van de Woningwet 1991 bekend, dat de volgende bouwaan- vragen/-meldingen zijn ingediend: - Een bouwaanvraag van Imotec B.V., Axelsestraat 12 te Ter- neuzen, ingediend op 9 juni 1994, voor het bouwen van 5 woningen op een perceel aan het Vroonland te Sint-Annaland; - Een bouwaanvraag van A. C. van Hooydonk, Van Meteren straat 45 te Breda, ingediend op 6 juni 1994, voor het verbou wen van bungalow no. 18 op camping "de Pluimpot" te Scher penisse; - Een bouwaanvraag van R. van den Houten, Koningin Juliana- straat 78 te Tholen, ingediend op 8 juni 1994, voor het bouwen van een berging op het perceel Koningin Julianastraat 78 te Tholen; - Een bouwmelding van Straalbedrijf C. A. Geuze, Nijverheids- weg 15 te Sint-Maartensdijk, ingediend op 10 juni 1994, voor het bouwen van een compressorruimte op het perceel Nijver- heidsweg 15 te Sint-Maartensdijk; - Een bouwaanvraag van R. H. M. van Meer, Kruisboog 8 te Hal steren, ingediend op 15 juni 1994, voor het bouwen van een bedrijfsruimte op het perceel Ambachtsweg 2 te Tholen; - Een bouwmelding van G. A. Kleinveld, Tienhoven 104 te Sint- Annaland, ingediend op 15 juni 1994, voor het plaatsen van een serre op het perceel Tienhoven 104 te Sint-Annaland; - Een bouwaanvraag van J. Suurland, Hoenderweg 125 te Sint- Annaland, ingediend op 10 juni 1994, voor het plaatsen van een serre op het perceel Hoenderweg 125 te Sint-Annaland; - Een bouwaanvraag van J. Rijsdijk, Meanderlaan 15 te Tholen, ingediend op 13 juni 1994, voor het bouwen van een woning met garage op een perceel aan de Meanderlaan te Tholen; - Een bouwaanvraag van Budelpack Co-packers B.V., Paasdijk- weg 15 te Poortvliet, ingediend op 15 juni 1994, voor het uit breiden van een magazijn op het perceel Paasdijkweg 15 te Poortvliet; - Een bouwaanvraag van J. W. Rijnberg, Ring 14 te Sint-Anna land, ingediend op 16 juni 1994, voor het verbouwen/uitbrei den van een winkel op het perceel Ring 14 te Sint-Annaland. Sint-Maartensdijk, 23 juni 1994. Wegens vakantie zal het postagentschap in Scherpenisse, Kerk straat 3 vanaf maandag 27 juni t/m vrijdag 1 juli a.s. gesloten zijn. Bij dit postagent-schap kunt u normaliter ook terecht voor een aantal gemeentelijke zaken. Tijdens de genoemde periode zijn de inwoners van Scherpenisse echter voor wat betreft gemeen telijke zaken aangewezen op het gemeentehuis te Sint-Maar tensdijk en voor specifieke P.T.T.-aangelegenheden op het post agentschap te Sint-Maartensdijk, Markt 22. Dinsdag 27 september is de dag van de kandidaatstelling voor de partijen die aan de verkiezingen voor de nieuwe Thoolse gemeenteraad wil len meedoen. Inmiddels zijn van 5 van de 6 partijen de kandidaten bekend. Alleen het CDA worstelt nog met de lijst. Politieke groeperin gen die aan de verkiezingen willen meedoen, dienen voor 15 augustus geregistreerd te zijn. Leden en plaatsvervangers van de stembu reaus moeten b. en w. voor 15 okto ber benoemen. De verkiezingen zijn op woensdag 9 november en de geloofsbrieven van de nieuwe raads leden moeten voor 6 december onderzocht worden. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben die door b. en w. van Tholen voorgestelde data goedgekeurd onder het voorbehoud, dat de wetge ver de herindeling van Tholen en St. Philipsland goedkeurt. Ook als de herindeling 1 augustus het Staats blad nog niet heeft gehaald, mogen b. en w. de data voor de verkiezings procedure hanteren. "Wij zijn ons bewust van het krappe tijdpad voor inwerkingtreding van de herindeling per 1 januari 1995", schrijven g.s. aan b. en w. van Tholen. De kantine van het recreatieterrein De Pluimpot mag worden uitge breid. Gedeputeerde staten hebben daarvoor een verklaring van geen bezwaar afgegeven. Die was nodig omdat de uitbreiding gebeurt op grond met de bestemming verkeers- doeleinden. Maar de zes meter die het vernieuwde gebouw van de weg af komt te staan, is voldoende vol gens g.s. Bovendien zal het aanzicht van het gebouw verbeteren. De kleuters van de Groen van Prin- stererschool gingen woensdagmid dag in twaalf auto's naar speeltuin Vrouwenhof in Roosendaal. Na de friet konden de kinderen naar harte lust spelen en ook het ijsje viel in de smaak. Omstreeks kwart voor vier werd de thuisreis aanvaard. Vrijdag waren de groepen 3 tot en met 8 aan de beurt. Het was passen en meten om iedereen in de dubbel dekker te krijgen. Het eerste reisdoel was het Plaswijkpark in Rotterdam- Noord. Een uitgestrekt park met die ren, een speeltuin, uitkijktoren en verkeerstuin. Eerst werd er een boottocht gemaakt. Om één uur kwam het gezelschap bij het natio naal schoolmuseum aan. De Groen van Prinstererschool bestaat 40 jaar, maar in het museum gingen de kin deren verder de geschiedenis in. Ze zagen een kloosterschool, een school uit de 17e eeuw, een klas uit 1830 en lokalen uit 1910, 1930 en 1960. Ze mochten zelfs in zo'n ouderwetse klas zitten en met een kroontjespen en op een lei schrijven. Hierna was de Ontdekhoek aan de beurt. De leerlingen konden hier ondermeer chips bakken, bellen bla zen, metselen, dijken bouwen en foto's en zeep maken. Zo ontdekten ze allerlei wetmatigheden en techni sche snufjes. Tenslotte werd ook speeltuin Binnenmaas aangedaan. Daar speelde de groep nog een poos je en aten een bakje friet voordat men weer op huis aanging. Hengelsportvereniging De Zeebaars heeft op het jaarlijkse tongenfestival in het Belgische Blankenberge de tweede plaats gehaald. Zes leden deden zaterdag mee aan de wedstrij den. In totaal beproefden 130 vissers hun geluk vanaf 23 boten. De vis sers van De Zeebaars sleepten aar dig wat tongen uit de woelige zee. Peter Breure, Rini Anemaet en Cees de Graaf werden eerste op hun boot. Cees v.d. Werf en Laban van Vos sen werden tweede en Daan Opree eindigde als zesde. De Edelkarper uit Bergen op Zoom werd als team eerste, direct gevolgd door De Zee baars. In het individuele klassement eindigden de vissers van De Zee baars als volgt: 10 Peter Breure met 10 tongen; 19 Rini Anemaet 6 ton gen; 20 Cees de Graaf 6 tongen; 58 Cees v.d. Werf 7 tongen; 68 Laban van Vossen 4 tongen; 120 Daan Opree 4 tongen. De woning van mevrouw H.W. Kers-ter Velde aan de Smidsstraat kan uitgebreid worden. Gedeputeer de staten hebben een verklaring van geen bezwaar afgegeven. Het bouw plan past niet in het bestemmings plan Kom, omdat de grond de bestemming 'tuin' heeft. In de op handen zijnde tweede verandering van dit plan is dat echter gewijzigd in 'erf. De gemeente heeft in de Deestraat twee percelen bouwgrond verkocht, respectievelijk aan J. Vogel en E.A. Hubert. Verder is aan de Noordstraat een stuk grond verkocht aan J.T.W.M. Meesters. Het recht van erfpacht dat C.H. van den Hoven op deze grond had, is beëindigd. Openbare basisschool De Eevliet organiseert zaterdag van twee tot vier uur een rommelmarkt en fancy- fair op het schoolplein aan de Julia nastraat. Naast de verkoop van diverse spullen, zijn er activiteiten voor jong en oud. Ook worden er weer oliebollen, limonade, koffie en zelfgebakken kokkienen verkocht. De opbrengst is bestemd voor de school. Fred Michels won vrijdag de beker van de avondwedstrijd van hengel sportvereniging De Knorhaan. Achttien vissers gooiden hun lijnen uit aan de Annavosdijk. Ze vingen in totaal 27 vissen, waaronder één paling. Michels werd met 131 centi meter eerste. De uitslag: 1 Fred Michels 131 cm; 2 Rinus Lisseveld 106 cm; 3 Frans van Moorsel 87 cm; 4 Peter v.d. Sterren 70 cm; 5 Ferry Zwirs 61 cm; 6 Henk Bollboom 52 cm; 7 Kees Dekker 49 cm; 8 Mar- loes v.d. Sterren 43 cm; 9 Bram Rijnberg 28 cm. Iedere deelnemer kreeg na de bekeruitreiking nog een rollade. Pas na de zomerstop, op 17 september, pakt De Knorhaan de draad weer op. Met mooi weer maakten negentien plattelandsvrouwen dinsdag hun jaarlijkse fietstocht. De route liep naar Halsteren voor een bezoek aan de tuin van mevr. Remijnse die de dames om twee uur op de 'Hertgang' ontving. Ze vertelde dat het huis, gelegen aan de Brabantse wal, in 1958 is gebouwd. De tuin is vier hectare groot. In de loop der jaren zijn er heel wat veranderingen aan gebracht. Tijdens een rondleiding door deze tuin kwamen de Thoolse dames veel aan de weet over de vele soorten bomen, struiken en border- planten die er groeien. Na een kop thee of koffie werd de terugreis aan vaard. Als afsluiting van het seizoen van jeugdhonk De Kelder wordt vrijdag 1 juli een drive-in-show met karao ke georganiseerd in dorpshuis De Wimpel. Iedereen vanaf 6 jaar kan er om half acht terecht. De groepen 3 en 4 van basisschool De Luyster vertrokken woensdag op schoolreisje naar Rotterdam. Daar werd eerst de Ontdekhoek bezocht. De leerlingen mochten onder andere zelf zeep maken, wokkels bakken en een lepel smeden. Ze kwamen han den te kort en de twee uren die ervoor gepland waren, vlogen dan ook om. Toen was diergaarde Blij- dorp aan de beurt. Na het eten gin gen de kinderen bij de dieren kijken. Ook de speeltuin vergaten ze niet en daar werd de dag afgesloten. De kleuters waren dinsdag aan de beurt. Ze gingen met de bus naar het bos 'de Heide' in Bergen op Zoom. Er was een speurtocht uitgezet met onderweg versnaperingen en opdrachten. De kinderen zochten fanatiek naar de juiste route. Hierna ging de bus naar speeltuin de 'Vrou wenhof in Roosendaal. Vooral de hoge glijbaan was hier een succes. Na het eten werd er nog een uurtje gespeeld en daarna werden de kleu ters moe naar huis gebracht. De molens in Tholen en Poortvliet hebben vorig jaar dermate weinig gedraaid, dat ze niet in aanmerking komen voor een draaipremie van de provincie. Middelburg betaalt een gulden per 300 geregistreerde asom- wentelingen, maar hoeft bedragen beneden de vijf tientjes niet uit te keren. De Hoop in Tholen komt op 41 gulden (12.365 omwentelingen) uit, De Korenaer op slechts acht gul den (2254 omw.). Zes andere molens kunnen wél op een bijdrage rekenen. Het zijn De Hoop in Sint-Philipsland 252 gulden (75.611 omw.), De Jager Oud-Vos- semeer 248 gulden (74.444 omw.), De Nijverheid St.Maartensdijk 242 gulden (72.722 omw.), de molen in Sint-Annaland 198 gulden (59.397 omw.), de molen in Stavenisse 59 gulden (17.595 omw.) en De Koren bloem in Scherpenisse 50 gulden (14.958 omw.). In totaal betaalt de provincie voor 49 molens 40.448 gulden uit. Dertien andere molens halen de norm niet. De tellerstanden zijn opgenomen door medewerkers van de Monu- mentenwacht Zeeland.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 5