D66 wil samen met PvdA en VVD paars college vormen Stedenband in juli bekrachtigd Emma is 20.000-ste Tholenaar RPF dupe van extra raadszetels Dijkgraaf ziet af van extra salaris lUj P-0 Weer minister naar Tholen 'Herstel van democratische processen op Tholen' Tholen per rijwiel op de open fietsdag Tholen ruilt met provincie Groei inwonertal de laatste vier jaar erg onstuimig Donderdag 16 juni 1994 ^N. 50e jaargang no. 31 i-rsi Als het aan D66 ligt, kunnen de wethouders J. van der Jagt (SGP) en J. Versluys (CDA) hun koffers wel pakken. De Democraten, die 9 november als nieuwe partij aan de Thool se gemeenteraadsverk ie zingen meedoen, willen samen met de PvdA en de VVD de wet houders gaan leveren. Lijsttrekker J. van den Donker gaat daarbij uit van 4 (nu 5) zetels voor de PvdA, 3 (nu 2) voor de VVD en 3 (nu geen enkele) zetels voor D66. De paar se coalitie zou dan met 10 zetels de meerderheid hebben tegenover 9 zetels voor de christelijke partijen: SGP, CDA en RPF/GPV. Ex-PvdA Buitenzorg Strijdbaar Zes kandidaten Stichting Tholen-Itawa opgericht De dames W. Knipscheer en G. Boelhouwers-Stigter uit Tholen, en de heren H. Brinkman (St.Maartensdijk), A.C. Quist (Tholen) en T.G.A. Westerveld (St.Philips- land) vormen het bestuur van de stichting Itawa-Tholen, die deze week is opgericht. In de eerste week van juli reist een Thoolse delegatie naar de Poolse stad om een overeenkomst - voor tien jaar - tot samenwerking en vriendschap te ondertekenen. Gelijkwaardig Deze week De vlag hing maandagmorgen uit op het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk, het loket van het bureau burgerzaken en de kamer van de ambtenaar van de burgerlijke stand waren versierd. Johan Heijboer uit Sint-Annaland begreep er eerst niets van, totdat hij te horen kreeg dat zijn zaterdag geboren dochter Emma Grietje Cornelia de 20.000-ste inwoner van Tholen is. Groei Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG SintAnnaland Telefoon 01665-2752 b.g.g. 3474 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 24,25 per halfjaar. Per jaar 44,35, per post 56,75 per jaar. Losse nummers 1,70. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,43 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 9,- contant. Exclusief btw op rekening 10,-. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Demissionair minister van binnen landse zaken D.IJ.W. de Graaff- Nauta komt 22 juni naar Tholen. Ze is te gast op het congres van de Ver eniging van Zeeuwse gemeenten (VZG). Er worden ongeveer 130 vertegenwoordigers verwacht van alle 30 gemeenten in Zeeland. In Meulvliet zal de voorzitter, burge meester Van der Doef van Vlissin- gen, een feestrede houden in ver band met het dertiende lustrum van de VZG. Ook de nieuwe voorzitter van de Vereniging van Nederlandse gemeenten, burgemeester Opstelten van Utrecht, zal het woord voeren. De minister zal de stand van zaken uiteenzetten op het terrein van de bestuurlijke organisatie in ons land. Als staatssecretaris was dat haar beleidsterrein. Mevrouw De Graaff zal haar toespraak toespitsen op de Zeeuwse situatie. Na een receptie, aangeboden door het gemeentebestuur, en de lunch staat een excursie naar het natuurge bied Rammegors op het programma. Gids is het Thoolse PvdA-statenlid H. Venekamp. De dag wordt afge sloten met een hapje en een drankje in de Gasthuiskapel. Negen jaar geleden was de VZG ook te gast op Tholen. Toen werd er, ter gelegenheid van de viering van 500 jaar smalstad, vergaderd in Haestin- ge in Sint-Maartensdijk. Zhoolée vióhcmdel vScAot B.V. Eendrachtsweg 15 4691 EK Tholen Tel. 01660-2540 VADERDAG: PALINGDAG ZEEUWSE PALING p.kg. v.aƒ15,00 GEROOKTE MSSELMEERPALING ook in geschenkverpakking ZEEKRAAL en LAMSOREN Fijnste HOLLANDSE NIEUWE MAATJESHARING 2,50 per stuk - 5 voor10,00 Vrijdag en zaterdag HANDCULTUUR MOSSELEN II D66-lijsttrekker J. van den Donker bij het stembureau voor de Europese verkiezingen met CDA-raadslid J.M. Deurloo-van Broekhoven. Zaterdag wordt de twaalfde open Thoolse fietsdag georganiseerd. De streek VVV eiland Tholen heeft diverse routes samen laten stellen door secretaris Mas Andriesse van toerclub Tandje Bij uit Sint-Maar tensdijk. In elke plaats kan gestart worden tussen tien en twee uur. Tot vijf uur kunnen de deelnemers zich afmelden bij de eindpunten. Er zijn twee afstanden: 35 en 70 km. Op de route staan meerdere controlepos ten. De middenstand zorgt voor trac- taties en wie pech heeft, wordt opge pikt door één van de rijwielhandela ren die de route afrijden. Wie de tocht tot een goed einde brengt, krijgt een herinnering. De startpun ten zijn: bar The Pub aan de Markt in Tholen, café Hof van Holland aan de Ring in Oud-Vossemeer, café De Hoop aan het Havenpiein in Sint Annaland, café 't Packhuys aan de Stoofdijk in Stavenisse, café Smer- diek aan de Markt in Sint-Maartens dijk, café Zeelands Welvaren aan de Langeweg in Scherpenisse en café Tolrust aan de Stoofstraat in Poort vliet. "Op basis van de kamerverkiezingen behoort dat niet tot de onmogelijk heden", zegt Van den Donker, die maandagavond bij acclamatie tot lijsttrekker werd gekozen. De ande re kandidaat, D.P. Suijkerbuijk, leg de zich zonder morren bij de beslis sing van de leden neer. "Jaap van den Donker is een zwaargewicht met politieke ervaring. Ik ben een nieuwkomer", zegt Suijkerbuijk bescheiden. Hij neemt de derde plaats in, achter mevr. J.W. Verstra- te-Stols uit St. Philipsland, momen teel raadslid voor de Partij voor Algemene Belangen. De verkiezin gen op 9 november zijn nodig in verband met de samenvoeging van Tholen en St. Philipsland tot de nieuwe gemeente Tholen per 1 janu ari 1995. Van den Donker zat bijna één perio de van vier jaar in de gemeenteraad van Heinenoord, totdat hij 18 jaar geleden directeur van de gemeente lijke mavo in Tholen werd. Toen nog als lid van de PvdA, maar drie jaar geleden kapte hij met die partij. "Ik was nogal boos over het onder wijsbeleid en de wao-kwestie. Anderhalf jaar geleden werd ik lid van D66. Met Jan v.d. Reijdt, met wie ik op school samenwerkte, had ik er al vaker over gesproken en mijn vrouw, die ook eerder op de PvdA-lijst stond, was me bij D66 al voorgegaan." De lijsttrekker zit vol ambitie. "Ik wil me altijd overal mee bemoeien en het is best vervelend, wanneer je dan aan de zijlijn moet staan." Van den Donker vindt, dat er op Tholen nodig wat moet veranderen. "Een gemeentebestuur mag niet bestaan uit regenten, die bepalen wat goed is voor de burger. Je moet in dienst van de bevolking functioneren. Als gemeentebestuurder word je betaald door de gemeenschap en daarom moet je het de mensen naar de zin maken." De D66-voorman denkt terug aan zijn teleurstellende ervaringen met de inspraak rond de boerderij Bui tenzorg in Tholen. "Huis en Heem had een leuk plan gemaakt om die boerderij in de nieuwbouwwijk te behouden, maar er werd niet op gereageerd. Men vond die inspraak maar lastig en ging over tot de orde van de dag. Wij weten wel wat het beste is, redeneerden de gemeente bestuurders. Er zou eens meer naar de mensen geluisterd moeten wor den, dan gaan er misschien ook meer mensen stemmen." Van den Donker vindt het eveneens een slechte zaak, dat b. en w. de kembezoeken hebben afgeschaft, waarbij het gemeentebestuur zijn oor te luisteren legde in alle zeven plaatsen op Tholen. "Ik krijg het gevoel, dat men de inspraak uit de weg gaat en dan stel je je niet dienst baar op. D66 pleit daarom voor herstel van de democratische processen op Tho len. Dat betekent de kembezoeken terug, evenals opgeheven commis sies als de emancipatiecommissie, waar vanuit de bevolking behoefte aan bestaat." Om die doelstellingen te bereiken, is D66 evenals op landelijk niveau nu geprobeerd wordt, voorstander van een paarse coalitie in de Thoolse gemeenteraad. "We hopen dat de kiezers dat in november mogelijk maken en dat ook PvdA en VVD hiervoor te vinden zijn", zegt Van den Donker. "Het afspiegelingscollege van PvdA, SGP en CDA heeft op Tholen wel niet zo slecht gewerkt, maar ik ken een heleboel gemeenten waar paarse coalities uitstekende resulta ten boeken. Anja Verstrate heeft in St. Philipsland goede ervaringen met de samenwerking van PvdA, VVD en D66 binnen de PVAB-frac- tie. Ik zou het heel erg op prijs stellen, wanneer dat na 9 november ook in de nieuwe gemeenteraad van Tholen kan." Statenlid J. v.d. Reijdt is optimis tisch over de kansen voor 10 paarse zetels. "D66 is strijdbaar omdat we niet zo tevreden zijn over de huidige gang van zaken op Tholen. Vandaar onze wat prikkelende hoofdthema's voor de verkiezingen. De dienst baarheid van het gemeentelijk appa raat aan de burger moet voorop staan. Waardevolle initiatieven uit de bevolking moeten gesteund wor den. De gemeente heeft een voorbeeld functie", aldus de lijstduwer. Volgens het verkiezingsprogramma wil D66 zonder het karakter van de eilanden Tholen en St. Philipsland geweld aan te doen, een bijdrage leveren aan de verdere ontwikkeling op vele gebieden: verkeersveilig heid (ook buiten de gemeentegren zen), welzijn, milieu, cultuur en werkgelegenheid. De definitieve kandidatenlijst van D66 ziet er als volgt uit: 1J. van den Donker (56), Tholen 2. J.W. Verstrate-Stols (40), St. Philipsland 3. D.P. Suijkerbuijk (45), Tholen 4. H.F.M. van Straaten, Poortvliet 5. E.A.J. Westerveld-Hoogen- doorn, St. Philipsland 6. J. van den Reijdt (48), Tholen Vorig jaar besloot de gemeenteraad om een stedenband aan te gaan met de plaats in het noorden van Polen. Er zal jaarlijks 15.000 gulden voor worden uitgetrokken. De samenwer king richt zich vooral op de gezond heids-, ouderen- en gehandicapten zorg, onderwijs, sport, cultuur, recreatie en de gemeentelijke admi nistratie. Omdat het de bedoeling is dat de samenwerking met Itawa een breed draagvlak krijgt onder de Thoolse bevolking, heeft de burgemeester het initiatief genomen om tot een stichting te komen en daarvoor men sen benaderd. Daarbij is gekeken naar de gebieden waarop samenge werkt gaat worden. Zo is de voorzit ter van de stichting, Brinkman, manager in ziekenhuis Lievensberg en voorzitter van het Thoolse Rode Kruis. De secretaris, mevr. Knip scheer, is voorzitter van de Anbo- afdeling in haar woonplaats en vrij willigster in zorgcentrum Ten Anker. Penningmeester Quist is als bankman bekend met het bedrijfsle ven en verder actief in het vereni gingsleven. Mevr. Boelhouwers zou, als voorzitter van de openbare bibliotheek, de culturele kant gestal te moeten geven. En Westerveld is voorzitter van streekmuseum De Meestoof, beoogd voorzitter van de woningstichting en bestuurlsid van het regionaal bureau arbeidsvoorzie ning West-Brabant. Zij zullen - met behulp van vrijwilligers - de contac ten in de toekomst verder moeten uitbouwen. In de overeenkomst die beide burge meesters in juli tekenen, is opgeno men dat beide gemeenten een con tactpersoon zullen aanwijzen en een samenwerkingsprogramma opzet ten. Verder, dat ze onder de inwo- De provincie ruilt met de gemeente Tholen enkele stukjes grond bij de aansluiting van de Reimerswaalse- weg op de Postweg. Daardoor komen eigendom en beheer van de betreffende percelen in dezelfde handen. Tholen krijgt 0.28.40 hecta re weg; de provincie krijgt stukken weg en bouwland van vier verschil lende kadastrale percelen, samen groot 0.87.30 hectare. De ruil gebeurt om niet, de kosten ervan worden gedragen door de provincie. Spiegel. In het Zeeuws museum aan de Abdij in Middelburg loopt tot en met 14 augustus een overzichtsten toonstelling van de verzamelingen van het koninklijk Zeeuwsch genootschap der wetenschappen dat dit jaar zijn 225-jarig bestaan viert. ners de kennis van cultuur, geschie denis, aardrijkskunde en ontwikke ling van hun gemeenten en landen zullen stimuleren. De gelijkwaar digheid van beide gemeenten en respect voor eikaars cultuur staan voorop. Politieke of godsdienstige richting, afkomst e.d. mogen deel name aan de samenwerking niet in de weg staan. De overeenkomst zal ter goedkeuring aan de twee gemeenteraden worden voorgelegd. De delegatie die naar Itawa reist, zal bestaan uit burgemeester Van der Munnik, de raadsleden mevr. Snoep-Overbeeke, Van Kempen en Van den Heuvel, de ambtenaren Steenpoorte en Van Olffen (contact ambtenaar). Namens de stichting gaan mevr. Boelhouwers en de heren Westerveld en D.J. Hage (die Brinkman vervangt) mee. De uitbreiding van het aantal zetels in de Thoolse gemeenteraad - na de herindeling - van 17 naar 19, kan de RPF/GPV benadelen bij het verde len van de restzetels. Die verdeling gebeurt namelijk, op grond van de kieswet, anders wanneer er 19 zetels of meer zijn. Bij minder zetels wordt gekeken welke partijen het grootste stemmenoverschot hebben, na aftrek van de stemmen die voor een volle zetel nodig zijn. Partijen die driekwart van de kiesdeler halen, komen voor een restzetel in aanmer king. Vanaf 19 zetels is het echter zo, dat het grootste gemiddelde aantal stemmen per toegewezen zetel bepalend is. Deze methode is ongunstiger voor de kleine partijen. Neem bijvoorbeeld de uitslag van de kamerverkiezingen in mei. Als dat een verkiezing voor de gemeente raad zou zijn geweest, zouden er 14 zetels meteen toegewezen hebben kunnen worden. Vijf restzetels zou den overblijven. Op grond van het grootste overschot zou de RPF/GPV er daarvan één hebben gekregen. Maar op grond van het grootste gemiddelde valt de partij buiten de boot, omdat alle vijf andere partijen een ruimschoots groter gemiddelde hebben. Het CDA zou de laatste restzetel in de wacht slepen en op 4 blijven staan. Op grond van de verkiezingsuitslag voor het Europees parlement zou de nieuwe Thoolse gemeenteraad er als volgt uitzien (tussen haakjes de zetelverdeling op basis van de kamerverkiezingen in mei): CDA 4(4), PvdA 3(4), D66 1(2), VVD 2(3), SGP/RPF/GPV 9(SGP 5, RPF/GPV 1). Rolien Versluis helpt gewonde buspassagiers Polen uit Provinciebestuur kan windturbines niet kwijt Zestigjarig bruidspaar Bijl- Deurloo in Ten Anker Europarlementariër Elly Plooij: Europa kost burger maar 3Vz gulden Tweehonderd Thoolse beleggers kopen aandelen KPN Verkeersdrempel moet verkeersoverlast bewoners Onder de Molen terugdringen PvdA gaat voor gemeenteraad door met oude ploeg Modeshows trekpleister op braderie in Scherpenisse Daniëlla de Vos sleept nationale sneldamtitel in de wacht Voetbalscheidsrechter Maarten Quist uit Poortvliet houdt er mee op EEN BABY IS EEN ONSCHATBARE ZEGEN EN BESLOMMERING Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Dijkgraaf I.C. Hage van het water schap Tholen ziet af van een extra salarisverhoging. December vorig jaar was die hem door de algemene vergadering toebedacht met terug werkende kracht tot 1 januari 1992. Hage zou dan op het maximum komen, wat gunstig was voor het vaststellen van zijn pensioen. Vol gens secretaris J.D. de Korte zou de verhoging 200 gulden per maand zijn, exclusief vakantietoeslag. In februari 1995 wordt de dijkgraaf 65 jaar. Het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds heeft echter laten weten, dat het waterschap voor de extra pen sioenlasten - het gevolg van de sala risverhoging - zal moeten opdraaien. Het gaat om ongeveer 12.500 gul den. Reden voor Hage om de extra verhoging niet te accepteren. Al vier maanden houdt de gemeente het inwonertal angstvallig in de gaten, in afwachting van deze mijl paal. Zaterdag waarschuwde chef burgerzaken L. den Braber de bur gemeester dat het bijna zover was. 's Avonds om 22 minuten over tien werd in de Sint-Annalandse Huy- gensstraat de dochter geboren van Johan en Hennie Heijboer-Geluk. Het was een vlotte bevalling, want om half negen was het paar nog op de braderie in Scherpenisse, waar Hennie vandaan komt. Om er zeker van te zijn dat maandag de geboorte van Emma zou worden aangegeven, werd er die morgen van het gemeentehuis gebeld naar de familie Heijboer. "Dat vond ik toch wel raar en ik ging vermoeden dat er iets loos was." Johan was toen al onderweg naar Sint-Maartensdijk, samen met zijn zeventien maanden oude zoon Frank. De vlag aan de gevel was de jonge vader niet opge vallen, wél een bord aan de gevel. "Toen ik binnenkwam zag ik een hele groep mensen en er werd me gevraagd of ik meneer Heijboer was", vertelt hij. "Dat vond ik vreemd, want ze kennen me daar toch niet. Daarom ging ik iets ver moeden." Na het doen van de aan gifte werd de akte door de burge meester voorgelezen en vervolgens ondertekend. Heijboer - die als bouwkundig tekenaar in Rotterdam werkt - kreeg een doosje waarin vijf beschuiten met muisjes lagen, die het cijfer 20.000 uitbeeldden. Ook werd er getoost op de nieuwe wereldburger. Maandagmiddag kwamen burge meester en mevrouw Van der Mun nik op kraamvisite. Voor Emma brachten ze een spaarbankboekje met 500 gulden mee. Verder een kopie van de geboorteakte en bloe men. En Frank kreeg een speelgoed- beer. "De 20.000-ste inwoner is tegelijk de mooiste", zei de burge meester bij het zien van de acht pond wegende Emma. Van Hennie Heijboer kreeg hij het eerste geboor tekaartje. Vooral de laatste jaren is Tholen snel gegroeid. Bij de herindeling in 1971 woonden er ongeveer 18.500 mensen in de gemeente. Pas in 1988, dus zeventien jaar later, werd de 19.000 overschreden. Vanaf 1990 zette een sterke groei in, want de laatste vier jaar kwamen er in totaal 794 inwoners bij (dus gemiddeld bijna 200 per jaar). Op 1 januari van dit jaar telde Tholen 19.890 inwo ners. De burgemeester schat de groei in de resterende maanden van dit jaar op ongeveer 100 inwoners. Per 1 januari komen daar de ongeveer 2400 Sint-Philipslanders bij. Met ongeveer 22.500 inwoners zal Tho len dan de vijfde gemeente van Zee land zijn. Nu is ze nog de zevende. Financieel levert het bereiken van de 20.000-ste inwoner de gemeente niets op. De grens voor indeling in een hoge re klasse ligt bij 24.000. Pas dan kan Tholen rekenen op een hogere uitke ring van het rijk en gaat het salaris van de burgemeester, evenals het daaraan gekoppelde van de secreta ris, omhoog. De fikse groei van de laatste jaren stelt de gemeente voor problemen op het terrein van de woningbouw. "Je moet blijven bouwen voor de eigen inwoners, maar ik ben bang dat op den duur de vraag het aanbod inhaalt", stelt Van der Munnik. Het verwerven van bouwgrond voor het ontwikkelen van bestemmingsplan nen wordt ook op Tholen een steeds groter probleem, terwijl de bestaan de bestemmingsplannen praktisch vol zijn. Onderhandelingen over aankoop verlopen steeds moeiza mer. Ter gelegenheid van de geboorte van de 20.000-ste inwoner tracteer- de de gemeente alle ambtenaren maandag op beschuit met muisjes. De 20.000ste Tholenaar in de armen van haar moeder met daarnaast de vader en broertje,Frank. Rechts opa en oma Geluk, links oma Heijboer en burgemeester Van der Munnik met de beschuiten met muisjes.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 1