GGD bereikt niet alle risicojongeren Stavenisse gul voor pastorie Provincie wil tonnen terug J. Verhage gaf tachtig keer bloed maar wil naar de honderd B. en w. wachten nieuw beleid af RPF/GPV lanceert plan onderhoud van monumenten Uitreiking van Roosevelt-awards weer internationale gebeurtenis FLUWEELZACHT Mini-rotonde in smalstad PDQ door Vlissingers overgenomen Actie brengt 46.000 gulden op Meer geld voor monumenten Donderdag 9 juni 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Van stichting Ruisthuizen Ger. Gem. Vergoedingen Geen stappen Er komt meer geld voor restauraties van Thoolse monu menten. De rijksoverheid wil in ongeveer tien jaar de achterstand die is opgelopen inhalen. Daarna moet er meer aandacht besteed worden aan onderhoud om ingrij pende en geldverslindende opknapbeurten te voorkomen. Orgel De gemeente Tholen moet een onderhoudsfonds voor monumenten aanleggen. Op die manier kan de gemeente er voor zorgen dat de vele monumenten op Tholen in goede staat gehouden worden. Het kunstwerk in Oud-Vossemeer dat de vier door de Amerikaanse president Roosevelt uitgesproken vrijheden symboliseert, is donderdag opnieuw geplaatst. Twee jaar geleden werd het kunstwerk een dag na de onthulling vernield. De herplaatsing kwam net op tijd voor de twee jaarlijkse uitreiking van de Four Freedom Awards in Middelburg. Clarks Caribees: speciaal ontworpen voor gevoelige damesvoeten. Zijn elegant en passen X* f perfect. Probeer ze bij: C^UiA4\5 Ondanks de hoge opkomst bij het tuberculose-onderzoek vorige week in Sint-Maartensdijk mist de gemeenschappelijke gezond heidsdienst Zeeland (GGD) nog 100 van de 630 jongeren waar zij op gerekend had. De GGD buigt zich deze week over een plan hoe deze jongeren uit de risicogroep alsnog te bereiken. Directeur V. Slenter van de GGD is tot nu toe wel tevreden met de respons. De opkomst van 900 jonge ren tussen 15 en 25 jaar was hoger dan verwacht. Daarvan kregen 850 een Mantouxprik, bij 50 werd een longfoto gemaakt. Donderdag kwam 95% van hen terug voor con trole van het prikje. Er zijn geen nieuwe gevallen van open (besmet telijke) t.b.c. aangetroffen. Bij vijf van hen zijn wel sporen van t.b.c. gevonden. De vijf jongeren krijgen medicijnen en zullen in het vervolgonderzoek van de GGD betrokken worden. De GGD wil nagaan of deze behoren tot de jongeren uit de eerste ring rond de 24-jarige inwoner van St. Maar tensdijk bij wie in het voorjaar open t.b.c. was geconstateerd. Uit die groep van 60 familieleden, kennissen en vrienden bleken er toen 15 besmet te zijn. Eén daarvan had ook open t.b.c. Met de vijf van vorige week, is het aantal dat besmet is geraakt gekomen op 21. "Dat is niet misselijk," zegt Slenter. Voor het bouwen van de pastorie van de Hervormde Gemeente in Stavenisse hebben de leden 46.000 gulden bijeengebracht. Daarvan werd maar liefst 43.000 gulden in één avond opgehaald. Het streefbedrag voor de pastorie in de Voorstraat was 50.000 gulden. De bouw kost 330.000 gulden (inclusief de sloop van het oude gebouw). President-kerkvoogd W. Nieuwen- huize is dan ook zeer te spreken over het resultaat. "De mensen hebben heel goed gereageerd. We hebben bijna het geraamde bedrag binnen gehaald. Het is enorm." Volgens Nieuwenhuize komt het geld niet alleen van de leden in het dorp. "We hebben ook oud-Stave- nissenaars aangeschreven. Die heb ben ook geld gegeven." De leden konden contant betalen, via de bank of geld aan het bouwfonds van de kerk lenen. Van die laatste moge lijkheid maakte echter niemand gebruik. In de Muyepolder te Sint-Maartens dijk komt een mini-rotonde. Het gemeentebestuur ziet voordelen in zo'n verkeersremmer op het toekom stige kruispunt Grocnedijk/Bloe- menlaan/Plevierlaan/Mecrkoetlaan. Ook de werkgroep verkeersaangele- genheden vindt een mini-rotonde de beste oplossing. Het feit dat hier straks wegen van gelijke orde samenkomen - waarop verkeer van rechts voorrang heeft - is een belangrijke reden om voor een rotonde te kiezen. Ook het feit dat de kruising een entree van het dorp wordt waar het uit de polder komen de verkeer afgeremd moet worden, heeft meegespeeld. Twee zaken der halve die met de verkeersveiligheid te maken hebben. Daar komt bij dat er plaats genoeg is om zo'n voorzie ning aan te leggen, terwijl het ook uit de grondexploitatie van het bestemmingsplan betaald kan wor den. De giften varieerden sterk. Sommi ge leden gaven één gulden maar er waren er ook die met 5000 gulden dieper in de buidel tasten. Van de 380 leden die als gezinseen heid bij de Hervormde Gemeente staan ingeschreven, gaven er 230 geld voor de pastorie. "De betrok kenheid van de mensen speelt hier een grote rol. Juist omdat we een kleine gemeente zijn." Volgens Nieuwenhuize willen de leden dat het gat in de Voorstraat weer snel opgevuld wordt. "Het feit dat het zo lang open lag was voor veel mensen aanleiding ons te vra gen wanneer we er iets aan gingen doen. Dat heeft echt wel gunstig gewerkt." De oude pastorie is volgens de presi dent-kerkvoogd 'op-stop' afgebro ken. De uitwerking van de plannen voor de nieuwe pastorie heeft vol gens hem lang geduurd. De kerk voogdij wilde 30 centimeter lager bouwen dan het oude gebouw. Maar de welstandscommissie was daar tegen. "Dertig centimeter lijkt niet veel maar dat is in kuubs een enor me hoeveelheid. Dat neem ik ze nog steeds kwalijk. Mensen vonden het ook jammer dat de oude pastorie werd afgebroken. Maar renoveren zou evenveel gekost hebben." De nieuwbouw komt volgens Nieu wenhuize op het juiste moment."De noodzaak was er. Als je het nu niet doet, kan het misschien nooit meer. We verwachten namelijk niet dat onze gemeente nog zal groeien." Met het bedrag van 50.000 gulden is het mogelijk om de lening te beper ken tot 40.000 gulden. Volgens Nieuwenhuize kan dat tegen een 'redelijke rente' van 6.2% via een steunfonds van de Ned. Hervormde kerk. De pastorie en de particuliere woning ernaast worden gebouwd door Lemsom en Roozemond uit Stavenisse. De pastorie zit bijna onder de pannen. Nieuwenhuize, die ook voorzitter is van de bouwcom missie, verwacht dat de pastorie voor de bouwvakvakantie wind-en waterdicht is. "Voor de winter kan de dominee erin." De provincie zal alleen wanneer de officier van justitie daarom vraagt, aangifte doen van het plegen van strafbare feiten door bestuursleden van de stichting Rusthuizen der Gereformeerde Gemeenten in Zeeland. Uit controle van de jaarrekeningen over 1990 t/m 1992 blijkt, dat er in strijd met de wet is gehandeld. De provincie zal 361.844 gulden terug vorderen. De stichting exploiteert twee bejaar dentehuizen en 202 bejaarden wo ningen, waarvan 33 in Tholen (aan de Kaay en de Hoogstraat). De ministeries van VROM en justitie onderzoeken nog, of voor bouw en verbetering van bejaardenwoningen terecht rijkssubsidie is verkregen. Tegen de accountant van de stich ting, Roza te Veenendaal, zal de provincie in elk geval een klacht indienen bij het Nederlands instituut voor registeraccountants. Hem wordt verweten in zijn rapporten niet op de onzorgvuldigheden te hebben gewezen én bewust met bedragen te hebben gemanipuleerd. De extra kosten die de provincie heeft moeten maken om duidelijk heid in deze zaak te krijgen, wil ze op Roza of het stichtingsbestuur verhalen. De stichting heeft in genoemde periode investeringen gedaan, zon der daarvoor aan gedeputeerde sta ten (g.s.) de - wettelijk verplichte - goedkeuring te vragen; ook is aan ambtenaren onvoldoende informatie verstrekt. Volgens g.s. zou door het bestuur mogelijk geprobeerd zijn meer subsidie in de wacht te slepen dan waarop men recht had. Verder werd er slordig omgesprongen met kasgelden. Als gevolg van deze zaak zijn eind vorig jaar drie bestuursleden van hun functie ontheven. Ex-voorzitter ds. N.W. Schreuder is bovendien door de Goese kerkeraad geschorst. De beide anderen zijn G. Blanken steen (secretaris) en H.C. Geuze (penningmeester). Vooral de laatste twee zouden ten onrechte tiendui zenden guldens aan vergoedingen hebben ontvangen: Blankensteijn 4 ton, Geuze 91 mille. Dat blijkt uit het accountantsrapport van Moret Ernst Young. Daarin wordt ook gesignaleerd dat de voorzitter ten onrechte vergoedingen kreeg en bovendien forse declaraties indien de. De accountant baseerde zijn rap port ondermeer op notulen uit 1979, toen uit deze streek J.C. Melse, G. v.d. Berg en ds. G. Mouw in het bestuur zaten. In totaal is er voor ruim acht ton uit gegeven in strijd met de regels. Daarvan 361.844 aan overheidsgeld, wat door de provincie zal worden teruggevorderd. Tegen het huidige stichtingsbestuur zal de provincie geen stappen onder nemen, omdat een groot deel van de leden er nog niet zo lang deel van uitmaakt en bovendien van veel zaken niet op de hoogte was. Boven dien heeft het bestuur, dat over weegt mogelijke schadeclaims op de drie ex-bestuurders te verhalen, vol gens g.s. 'al het mogelijke gedaan om snel en volledig klaarheid in de affaire te verschaffen'. G.s. hebben nog niet beslist of ze ook oudere administratie nog gaan onderzoeken, maar zullen in ieder geval niet verder teruggaan dan 1985. Dat jaar werd de provincie verantwoordelijk voor het bekosti gen van de bejaardenoorden. Jan Verhage op de brancard in de Wimpel. "Afname," roept het meisje naast de brancard waar Jan Verhage uit Anna Jacobapolder op ligt. De 63-jarige donor heeft weer een halve liter bloed afgestaan. Voor de tachtigste keer. In ongeveer vijf minuten is hij klaar. "Het lijkt iedere keer wel sneller te gaan," zegt hij maandagavond in de sportzaal van de Wimpel op de donoravond van het Nederlandse Rode Kruis, afdeling Sint-Philips- land. Tachtig keer een halve liter is veer tig liter bloed, ongeveer tien keer de hoeveelheid bloed in zijn lichaam. C-Services Holland te Vlissingen heeft de activiteiten overgenomen van PDQ Engineering Cad Sys tems in Oud-Vossemeer. Het bedrijf, dat de voormalige kleuter school aan de Bou Kooijmanstraat huurde van de gemeente, is onlangs failliet verklaard. C-Services heeft drie van de negen personeelsleden van PDQ in dienst genomen. De directie van het computer-software bedrijf wil proberen op Tholen een nevenvestiging in stand te houden, En hij wil de honderd keer halen. Maar hij mag na zijn 70ste verjaar dag geen bloed meer geven. Verha ge rekent. "Ik kom een paar keer tekort. Dan vraag ik maar aan de dokter of ik wat langer mag. Of ik ga een keer extra in Sint-Maartens dijk." Verhage kan zich niet meer precies herinneren wanneer hij voor de eer ste keer bloed gaf. Hij was nog niet getrouwd, nu 35 jaar geleden. De bloedafname vond in de Druiventros plaats en Verhage kwam toen niet zelf met de auto vanuit de Polder naar de Voorstraat in Sint-Philips- land. "We werden door een boer vertelt verkoopleider M.J. Stentrop. PDQ vervaardigde, op computers, tekeningen voor de (petrochemi sche industrie. Vooral het piping- pakket van PDQ is interessant voor opgehaald. Met een man of drie in de auto. Wij hadden geen geld voor een auto of een rijbewijs. Het bloedgeven werd meestal ook een avondje uit. "Vooral als er een jonge boer meeging. Het is toen wel eens twee uur in de nacht geworden voordat we thuis waren. Maar het was toen ook voorgoed afgelopen." Verhage heeft geen avond gemist. Toen hij in ploegendienst werkte in Rotterdam nam hij er zelfs een snip perdag voor:"Als ik de nacht had, bleef ik thuis. Dat is verschillende keren gebeurd." Eén keer heeft hij last gehad van het afstaan van zijn bloed. "Het was in C-Services, omdat dit de enige ont brekende schakel vormt in de door haar ontwikkelde Caesy software- reeks. De overname stelt het Vlis- singse bedrijf in staat een totaalpak ket te bieden, wat kan leiden tot een versteviging van de marktpositie, aldus Stentrop. "We bieden een totaaloplossing voor de grote indus trie, maar kunnen - met stukjes soft ware - ook kleine ondernemingen bedienen. Daardoor hebben we een veelzijdige klantenkring." de winter. Steenkoud. Ik zat bij mijn meisje thuis achter de kachel. Toen viel ik flauw. Dodr de warmte." Volgens Verhage is het bloedgeven het dienen van een goed doel: "Je helpt er andere mensen mee." Maar ook zijn eigen gezondheid heeft er baat bij. "Ik had altijd pijn in mijn hoofd. Een familieziekte. De dokter heeft toen tegen me gezegd dat ik maar eens een keer bloed moest gaan geven. Sindsdien heb ik er nooit meer last van gehad." In de kleine zaal van de Wimpel drinkt Verhage zijn kop koffie, plus een borreltje om weer op krachten te komen. Voorzitter A. Kosten van de afde ling St.Philipsland feliciteerde Ver hage met de tachtigste keer bloedge ven en bedankte hem daarvoor. Kos ten overhandigde Verhage de zilve ren Landsteinerpenning. A. van Dij- ke die de bloeddonoravonden orga niseert, bood Verhage een bos bloe men aan en van teamleider J. Emous van het centraal laboratorium kreeg de donor een pen. In totaal kwamen 139 donoren naar de Wimpel, drie daarvan werden afgewezen. Er waren vijf nieuwe bloedgevers. De beslissing hierover moet in Den Haag echter nog vallen. Om die reden is het college van b. en w. van Tholen niet van plan om haar eigen monumentenbeleid nu te wijzigen. In de commissie ruimtelijke orde ning is daar wel enige malen op aan gedrongen. Zo zou het college een lijst van monumenten op moeten stellen waarop af te lezen valt welk gebouw er het eerst aan de beurt moet komen. Andere gebouwen zouden van de lijst met 111 monumenten afgevoerd kunnen worden. De commissie reageerde woensdag avond verdeeld op het standpunt van het college. WD en CDA onder steunden het voorstel om eerst maar eens af te wachten of er een ander beleid van het rijk komt. PvdA en SGP vinden de tijd rijp dat b. en w. zich op zijn minst beraden op hun beleid. P. van Belzen (RPF/GPV) ging ver der door een plan in te dienen voor het oprichten van een onderhouds- fonds. K.A. Heijboer (SGP) zei dat het 'hoog tijd' wordt zich op de materie te beraden omdat het geld van het rijk niet voldoende zal blijken te zijn. En M.A.J. van der Linde (PvdA) vindt dat het college niet actief genoeg is. B. en w. zou moe ten inventariseren welke monumen ten eerst onder handen genomen moeten worden. En niet alleen reageren bij de eerste die zich voor restauratie aanmeldt. "Het college zit in zijn winkeltje en wacht tot de deurbel gaat." Volgens burgemeester H.A. van der Munnik is het maar de vraag of Den Haag over de brug zal komen met extra geld nu er een nieuwe regering aantreedt. "Het plan van het rijk is met enthousiasme ontvangen, maar komt het ook? Alle plannen zijn best, maar als er geen boter bij de vis komt, dan heb je er niks aan." Hij bestreedt de visie van Van der Linde dat er monumenten aangewezen moeten worden die aan restauratie toe zijn. "Daar moet je objectieve maatstaven voor aanleggen. Dat zal vermoede lijk alleen maar spraakverwarring opleveren. Voor inventarisatie is volgens de burgemeester geen geld en man kracht. "Geeft u me 150.000 gulden, plus ambtelijke begeleiding en ik voorspel u dat de uitkomst teleur stellend zal zijn,"zo hield hij de soci aal-democraat voor. Van der Linde begreep niet waarom het college op dezelfde voet verder wil gaan juist nu ook het rijk een inventarisatie heeft gemaakt van monumenten die aan restauratie toe zijn. Objectieve maatstaven zijn er volgens hem wel. "Als er een orgel in een kerk wordt gerestaureerd is dat mooi maar niet de hele Thoolse bevolking ziet dat. Bij een restaura tie van een binnenhuis is dat net zo. Je kunt je bijvoorbeeld afvragen of een restauratie het stadsbeeld ten goede komt." Van der Munnik was het niet met Van der Linde eens maar zegde toe diens argumenten nog eens te bekij ken. K.A. Heijboer (SGP) had becijferd dat in de nieuwe opzet van de rege ring er te weinig geld voor restaura tie en onderhoud voor de gemeente overblijft. Heijboer maakte zich ook sterk voor een onderhoudsfonds en steunde daarmee Van Belzen met zijn plan. Dit plan lanceerde P. van Belzen (RPF/GPV) woensdagavond in de commissie ruimtelijk ordening. Van Belzen liet het niet alleen bij een idee maar gaf ook aan op welke wij ze er geld vrijgemaakt kan worden voor dat fonds. Hij wil een halve ton halen uit de algemene middelen, de toeristenbelasting en de rente reser ve monumenten. Burgemeester H.A. van der Munnik prees het raadslid voor de gedegen aanpak. De overige raadsleden waren er even stil van. M.A.J. van der Linde (PvdA) vroeg zich hardop af waar Van Belzen toch al die tijd vindt om met zo'n uitgewerkt plan te komen. Het plan van de RPF/GPV speelt in op het toekomstig beleid van de regering. Die wil tot 2005 extra geld geven voor de restauratie van monu menten omdat gebleken is dat vele gebouwen er slecht aan toe zijn. In korte tijd wil de regering (volgens het strategisch plan voor monumen tenzorg) dat de achterstand in res tauraties ingehaald wordt. Daarna is het zaak om de monumenten goed te beheren en te onderhouden. Het geld voor restauraties zal dan echter veel minder worden. Om dat op te vangen wil de RPF/GPV nu al een onderhouds fonds in het leven roepen. In de periode van nu tot 2005 ligt volgens Van Belzen een niet te verwaarlozen periode waarin het zaak is monu menten 'op een juiste wijze te onder houden.' De RPF/GPV stelt het college voor 'op een bescheiden schaal' een begin te maken met de onderhoudsfase. Voorwaarde is wel dat de eigenaar om subsidie vraagt bij het rijk en de provincie. Gaan deze accoord, dan kan er een bepaald maximum vast gesteld worden en een percentage aan subsidie verstrekt worden. Volgens Van Belzen moet ƒ15.000,- uit de algemene middelen, ƒ25.000,- uit de toeristenbelasting en ƒ10.000,- uit de rente reserve monu menten voldoende zijn om het plan te dekken. Totaal 50.000 gulden. Als de gemeente 10% van de kosten per pand vergoedt (die halve ton is dan die tien procent), dan wordt er in de berekening van Van Belzen een omzet van minimaal ƒ500.000,- gehaald. "Een aardige tegemoetko ming voor de werkgelegenheid." Besluit de gemeente om 5% aan onderhoudskosten te vergoeden dan is het zelfs totaal 1 miljoen gulden aan omzet. Dat de RPF/GPV de toeristenbelas ting wil aanspreken komt omdat monumenten 'steeds meer aandacht krijgen van toeristen uit binnen- en buitenland,' zo lichtte hij toe. Prinses Juliana in een vrolijke bui met drie van de vijf winnaars van de Four Freedom Awards: links mevr. Ogata, hoge commissaris voor de vluchtelingen van de Verenigde Naties, rechts de geestelijk en politiek leider van de Tibetanen in ballingschap, de Dalai Lama en grafin Dönhoff, uitgeefster van het Duitse weekblad Die Zeit. Geheel links William J. vanden Heuvel, vice-president van de Roosevelt-stichting. In de Zeeuwse hoofdstad reden de limousines af en aan, al of niet voor afgegaan door motoren van de poli tie. De t.v.-camera's en vele fotogra fen registreerden de internationale gebeurtenis, waarbij dit keer de Tibetaanse leider in ballingschap, de Dalai Lama de meeste aandacht kreeg. De hoge commissaris voor de vluchtelingen van de Verenigde Naties, mevr. Sadako Ogata, kreeg de onderscheiding voor vrijwaring van armoede. Dr.G.M. Riegner, vice-presidente van het Joods Wereldcongres, ontving de award voor vrijheid van godsdienst. De uit geefster van het Duitse weekblad Die Zeit, Grafin Dönhoff kreeg de medaille voor de vrijheid van meningsuiting en de Bosnische hoogleraar Zdravko Grebo uit Sara- jewo, die in de door een burgeroor log verscheurde stad een radiosta tion oprichtte, kreeg de Roosevelt- onderscheiding voor de vrijwaring van vrees. De Zeeuwse Koorschool o.l.v. Evert Heijblok en het koperensemble Paul van Belzen luisterden de plechtig heid in de Nieuw Kerk te Middel burg op. Onder de talrijke gasten was ook een kleine Thoolse afvaardiging: CSM- directeur ir. G.M. van Loon uit St. Annaland met zijn echtgenote, prof. dr. A. van der Zwan uit Poortvliet met zijn vrouw en ir. M.A. Geuze en zijn echtgenote. De Thoolse burge meester H.A. van der Munnik moest wegens rugklachten tot zijn spijt verstek laten gaan. Voorlichtings ambtenaar F.A.P.M. Bakx van de gemeente Tholen werd voor de vier de keer bij de organisatie ingescha keld. Hij begeleidde de gasten bij aankomst op het Abdijplein naar de kerk en hield daar vervolgens al te opdringerige fotografen in toom. Bakx bracht ook de jury van een scholierenwedstrijd naar de Film zaal, waar een aantal Zeeuwse scho lieren vragen stelden aan de win naars van de Four Freedoms Awards. Dit was een nieuw, onge dwongen onderdeel van de twee jaarlijkse Roosevelt-feestdag in de Zeeuwse hoofdstad, die Middelburg te danken heeft aan de Oud-Vosse- meerse afkomst van de vroegere Amerikaanse president. Advertentie I.M. SCH0ENHAN0EL SCHOENREPARATIE THOLEN Brugstraat 19-21 - Tel. 01660-2321 HALSTEREN Vogelenzang 91 Tel. 01641-6074 BRUINISSE Nieuwstraat7 - Tel. 01113-3089 SINT MAARTENSDIJK - Ds. de Bresstraat 10 - je|. 01666-2167 NUMANSDORP Burg. de Zeeuwstraat 20 Tel 01865-1496

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 3