DBEIBBQQISBEIBIIEIBI J eugdbr andweer Philipsland vijfde poggerï pohffl Zeven ongelukken op Thoolse en Sint-Philipslandse wegen Roemenen van Salard blijven diep in hun hart toch Hongaren Diaserie Slechts 16 bestuurders op de bon Zwaargewonden bij botsing Paasdijkweg Poortvliet Thoolse hulpverleners pakken waterleiding in Salard aan Donderdag 9 juni 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Op landelijke wedstrijd Oudewater Waterspel Daar kun je op bouwen Bestuurders klem Keren Voetganger Nekklachten Kapotte remmen Veiligheid Woensdagmorgen 4 mei vertrokken de echtparen J.L. Noom uit Scherpenisse, W. van Burgh en J. Deurloo uit Tholen in alle vroegte voor de zoveelste keer met hulp goéderen naar de plaats Salard in Roemenië. Behalve dat ze aanwezig waren bij de ingebruikname van de geres taureerde kerk, besloten ze ook een nieuw project aan te pakken om ervoor te zorgen dat er schoon water beschik baar komt in het medisch centrum. Een reis naar Trans- sylvanië waar de Roemenen in hun hart Hongaren zijn. Medicijnen Vooruitgang Hongaars volkslied I Advertentie I.M. De jeugdbrandweer van Sint-Philipsland is zaterdag tijdens de landelij ke wedstrijden in Oudewater op de vijfde plaats geëindigd bij de aspi ranten. De ploeg plaatste zich, door eerder een tweede plaats te halen in Mierlo. De Sint-Philipslanders lieten de teams uit Goes en Middelburg net achter zich. Tussen de wedstrijden en de prijs uitreiking namen de jongeren een duik in het zwembad. De jeugd brandweer van Oudewater organi seerde een spel waarbij de ploegen zo snel mogelijk over een mat op het water moesten lopen. Sint-Philips land was het snelste bij de aspiran ten en won de eerste prijs: een videospelletje. De politie controleerde vrijdag op vier plaatsen de snelheid. Daarbij passeerden in totaal 705 voertuigen waarvan er maar 16 te hard reden. De snelste overschreed de toegesta ne snelheid 100 km per uur) met 28 kilometer. De aspirantenploeg bestaat uit bevelvoerder Harm Verwijs, num mer 1 Wim Kosten, nummer 2 Winfred Kaashoek, nummer 3 Michel v.d. Est, nummer 4 Jan v.d. Reest en pompbediende Albert van Kolthoom. De opdracht was een brand te blussen in een oud school gebouw. Bij de verkenning bleek dat er een gasfles vlak bij de vuurhaard stond. Wim Kosten nam echter het verkeerde besluit om de fles meteen te verwijderen. Volgens de jury moest dit gebeuren onder dekking van een straal. Door de vergissing zette bevelvoerder Verwijs de stra len in de verkeerde volgorde in. De wedstrijd verliep verder voor spoedig en de ploeg verwachtte een hoge klassering. Het werd echter een vijfde plaats met 650 punten. In totaal deden er twaalf ploegen mee, waarvan vijf uit Zeeland. Vlissingen eiste de eerste plaats op met 716 punten. Westerschouwen werd vier de met vijf punten voorsprong op de Sint-Philipslanders. Middelburg en Goes werden respectievelijk zesde en zevende. De jury gaf bevelvoerder Verwijs 94 punten, Kosten en Kaashoek 146 p, v.d. Est en v.d. Reest 162 (het op één na hoogste resultaat van alle ploe gen) en pompbediende Van Kolt- hoorn kreeg 74 punten. Burgemeester J.A. Oosterhoff van Oudewater reikte de prijzen uit en merkte op dat de Zeeuwen een stem pel op de wedstrijd hadden gedrukt door met acht ploegen (drie bij de junioren en 5 bij de aspiranten) aan wezig te zijn. Het team van Goes won bij de junioren. Ook regionaal commandant van Zeeland Van Leer- sum was aanwezig en zag zodoende twee ploegen uit zijn regio kam pioen worden. Van half tien tot kwart over tien werd er gecontroleerd op de Lage- weg bij Poortvliet. Van de 298 voer tuigen die passeerden, reden er drie te hard. De snelste reed 94 km per uur. Van elf uur tot half twaalf ston den de politieagenten op de Oud- Vossemeersedijk bij Oud-Vosse- meer. Daar reed van de 64 bestuur ders er slechts één te hard: 99 km per uur. Van half twaalf tot kwart over twaalf werden zes van de 195 passe rende voertuigen bekeurd op de Stoofstraat in Poortvliet. De snelhe den lagen tussen de 62 en 74 km per uur. Op de Philipsdam stonden de agenten van half twee tot half drie. In die tijd kwamen er 148 bestuur ders voorbij waarvan er zes te hard reden. Hier werd de hoogste snel heid van de dag gemeten: 128 km per uur. BOUWMATERIALEN Zeelandhaven 7 - Bergen op Zoom. Tel 01640-34750 Geopend 07 30 - 17.30 uur - Zaterdag 08 00-12.00 uur SHOWROOM Ind terrein Haven-Zuid. Vermuidenweg 3 Bergen op Zoom. Tel 01640-34750/36910 Geopend 09 00 18.00 uur - Vrijdag 09 00 - 21 00 uur Zaterdag 09 00 17 00 uur - s MAANDAGS GESLOTEN Bij het ongeval op de Paasdijkweg bij Poortvliet bleef er weinig meer over van de beide voertuigen. Zeven verkeersongevallen in drie dagen. De politie had het er donder dag, vrijdag en zaterdag druk mee. In vier gevallen vielen er gewonden. Het ernstigste ongeluk deed zich vrijdagmiddag voor op de kruising Bram Groenewegeweg/Paasdijkweg, Engelaarsdijk en Zwarteweg bij Poortvliet. Drie van de vier betrokkenen waren er ernstig aan toe en lagen zaterdag nog op de intensive care. Omstreeks tien voor drie vrijdag middag reed een blauw busje, bestuurd door een 28-jarige vrouw uit Steenbergen, vanuit de richting Scherpenisse over de Engelaarsdijk. Inzittenden waren een 44-jarige vrouw uit Steenbergen en twee gehandicapte kinderen. Bij het kruispunt Bram Groenewegeweg/Paasdijkweg aan gekomen, wilden ze oversteken naar de Zwarteweg. Uit de richting van Poortvliet kwam mevr. C.G. uit Sint-Annaland aangereden in haar auto. De bestuurster van het busje verleende geen voorrang en mevr. C.G. botste tegen de rechterkant van het busje. Deze schoot door naar de overkant en raakte een lichtmast op een vluchtheuvel aan het begin van de Zwarteweg. De lantaarnpaal knapte door midden, het busje kan telde en kwam dwars op de weg te liggen. Van de personenauto van mevr. C.G. was de motorkap hele maal tot aan de voorruit ingedrukt. De kinderen, waarvan er één een gebroken vinger had, werden onder gebracht bij de familie J. Potter aan de Paasdijkweg. De 44-jarige bij rijdster werd door'de politie op het wegdek aangetroffen met onder meer verwondingen in het gezicht. Zowel mevr. C.G. als de bestuurster van het busje moesten door de brandweer worden bevrijd. De 28- jarige Stcenbergsc zat klem tussen de stoel en de carrosserie van het busje dat op zijn linkerkant lag. Dc brandweer krikte het voertuig omhoog met ccn luchtkussen en er moest pneumatische apparatuur aan tc pas komen om delen van het bus je weg tc knippen. Dc drie vrouwen zijn opgenomen op dc intensive care van Licvcnsbcrg en ook één van de kinderen moest naar het Bergse zie kenhuis worden gebracht; dc andere mocht na behandeling naar huis. Over dc exacte toedracht van het ongeluk is nog niets bekend. Mevr. C.G. verkeerde zaterdag nog in shock-toestand. Uit getuigenverkla ringen heeft de politie de vermoede lijke aanleiding gevonden. Nader onderzoek is ingesteld en er is pro ces-verbaal opgemaakt. Bergingsbe drijf Faasen uit Steenbergen heeft de voertuigen weggetakeld. Op de Poortvlietsedijk, net voorbij de Koningsweg, reed zaterdag om kwart voor één, een 24-jarige man uit Kapelle in de richting van Scher penisse. Hij was op weg naar Bou- man-Potter en kwam tot de ontdek king dat hij al te ver was doorgere den. De man wilde keren bij de inrit van een daar gelegen boerderij. Achter hem reed een 22-jarige auto mobilist uit Sint-Maartensdijk die te laat zag dat zijn voorganger stopte. Hij reed roet zo'n 70 km per uur ach terop de wagen van de Kapellenaar. Twee inzittenden uit Biezelinge kre gen een krat uit de kofferbak in hun rug en werden met rugklachten ver voerd naar het Oosterschelde zie kenhuis in Goes. Volgens de politie kunnen vermoe delijk kunnen beide chauffeurs aan sprakelijk worden gesteld. De één wegens keren op een onoverzichte lijke weg en de ander wegens het niet op tijd stoppen, wat je ten allen tijde moet kunnen. Beide voertuigen raakten zwaar beschadigd en moes ten door bergingsbedrijf Faasen worden weggehaald. Diezelfde vrijdag vonden nog drie verkeersongevallen plaats. Om ongeveer kwart voor één reed een 40-jarige inwoonster van Sint-Phi lipsland over de Prins Hendrikstraat in haar woonplaats. Ze ging in de richting van dc Deensestraat. Op het voetpad, voor dc bestuurster aan de rechterkant, stond een 29-jarige voetganger uit Sint-Philipsland. Deze zag dc auto niet aankomen en zette ccn stap op de weg. De auto mobiliste dacht dat de man haar gezien had en terug zou stappen. Hij deed dit echter niet en de vrouw reed hem aan. De man liep hierbij lichte verwondingen aan zijn been op. Om half drie reed een 39-jarige automobilist uit Poortvliet over de Provineialeweg bij Sint-Maartens dijk in dc richting van Stavcnisse. Bij de splitsing met de Nijverheids- "Het mooie met het aangename verenigen". Die kunst verstaat Poggenpohl als geen ander. Door zijn bijzondere designs en kleurmogelijk- heden laat een Poggenpohykeuken zich verrassend voegen met uw ver trouwde woonomgeving tot een harmonieus geheel. Jan Buermans. zelf een bewonderaar, laat U graag zien hoe functioneel Poggenpohl kan zijn. Op aanwijzingen van ambulancechauffeur Van Houdt knipt een lid van de Sint-Maartensdijkse brand weer het busje open. Uiterst links kijkt brandweerman De Viet toe. Een ambulance-medewerker geeft een infuus aan de arts in het voertuig. i Bij het ongeluk op de Poortvlietsedijk raakten de twee betrokken wagens zwaar beschadigd. Maar toch blijven met name Zeeuws-Vlaanderen en Noord-Zee land probleemgebieden. Tholen is één van de acht gemeenten waar het aantal slachtoffers steeg en samen met Sint-Philipsland neemt ze 6,2 procent van alle doden en gewonden in het verkeer in Zeeland voor haar rekening en dik een derde in Noord- Zeeland. Relatief gezien gebeuren er op Tholen 2,5 keer zoveel verkeers ongelukken als op Sint-Philipsland. De meeste ongevallen gebeuren in Zeeland in mei en juli. Er wordt wel aan de verkeersveiligheid gewerkt. Alle Zeeuwse gemeenten hebben een stimuleringsplan van het minis terie van verkeer en waterstaat onderschreven. Het plan heeft tot doel het aantal verkeersslachtoffers over zes jaar met 25 procent te ver minderen ten opzichte van 1985. Toen lag dat cijfer rond de 1000. weg stond een 31-jarige bestuurder uit Stavenisse voorgesorteerd om de Nijverheidsweg in te rijden. Een 37- jarige automobiliste stond achter hem te wachten. De Poortvlietse man zag de twee stilstaande auto's te laat en reed tegen de achterste auto die daardoor tegen de eerste .wagen botste. Het bleef bij materiële schade. Een 43-jarige inwoonster van Sint- Maartensdijk reed met twee kinde ren in haar auto om kwart voor acht over de Oudelandseweg in Sint- Maartensdijk. Ze reed naar de Pro vineialeweg en sloeg rechtsaf, rich ting het dorp. Gelijk wilde ze bij de molen van W.G. Robbe linksaf de Oudelandseweg naar Sint-Annaland oprijden. Ze moest daarbij eerst wachten op een tegenligger. Vanuit de richting van Stavenisse kwam een 40-jarige man uit Maassluis aangereden. Hij verwachtte niet dat de Sint-Maartensdijkse stil zou staan nadat ze de Provineialeweg was opgedraaid en botste achterop haar auto. Eén van de kinderen die bij de vrouw in de auto zaten, een meisje, is met nekklachten naar de dokter gegaan. Verder bleef het bij materiële schade. In Scherpenisse botsten donderdag twee auto's tegen elkaar. Een 29- jarige automobiliste uit Sint-Maar tensdijk reed 's avonds omstreeks tien voor zes over de Poortvlietse dijk in de richting van Poortvliet. Voor haar stopte een 30-jarige Scherpenissenaar om linksaf te slaan, de Randweg in. Hij wachtte op een tegenligger. De Sint-Maar tensdijkse kon haar auto niet meer op tijd stoppen omdat de remmen niet werkten. Beide auto's zijn zwaar beschadigd. Eerder die dag gebeurde er een ver keersongeval bij Poortvliet. Een 46- jarige man uit Sint-Annaland reed in zijn auto over de Bram Groenewe- geweg naar huis. Achter hem reed een 34-jarige automobilist uit Mid delburg. Beiden haalden ze een trac tor in en de Sint-Annalander ging hierna iets naar rechts en sloeg toen linksaf de Bitterhoekseweg in. De Middelburger was op dat moment zijn voorganger aan het inhalen en toen deze afsloeg, botsten de twee op elkaar. Alleen de auto's liepen schade op. Zeeland loopt wat betreft verkeers veiligheid flink achter bij de rest van Nederland. Dat concludeert het regionaal overlegorgaan verkeers veiligheid Zeeland (ROVZ) in zijn werkplan voor 1994. Vooral Noord- Zeeland en Zeeuws-Vlaanderen ver keren volgens de ROVZ in een 'niet te accepteren achterstandssituatie'. De cijfers spreken voor zich. In 1992 werden in Zeeland 1102 men sen slachtoffer van een verkeerson geval. Het aantal doden lag op 47. Zeeland telt, samen met Drenthe en Flevoland, het hoogste aantal doden bij verkeersongevallen per 1000 inwoners, namelijk 13. Maar wat betreft het aantal gewonden per 1000 inwoners staat Zeeland een zaam bovenaan met 104. In 1993 zakte dat wel flink en het aantal slachtoffers is het hardst gedaald van Nederland. De eerste dag rijden de Tholenaren 1240 kilometer tot achter Wenen. De volgende morgen gaat het verder en wordt er eerst een bezoek gebracht aan de contactpersoon Jozef Pap in Boedapest. Aan de grens met Roemenië zijn er weinig problemen en de Zeeuwen bereiken 's avonds Salard. Twee echtparen slapen in Filadelfia, het derde bij particulieren. De Thoolse Rode-Kruisbus die vorig jaar hier is gebracht, is inmid dels voorzien van twee blauwe zwaailichten en een sirene. De chauffeur is zo blij als een kind als hij voor de gasten een demonstratie weg kan geven. Deze bus is een uit komst voor de hele bevolking en hij wordt gratis ingezet voor het ver voer van zieken. Ook de veestapel van het bejaarden tehuis is uitgebreid. Vorig jaar liep hier nog maar één koe en nu zijn er drie vaarsjes bij gekomen. Twee ervan zijn zwartbont. Zien de straten in de dorpen in het najaar wit van de ganzen, nu ziet het geel van de kui kentjes. Om ze bij elkaar te houden wordt een simpele methode gebruikt. Moeder gans wordt met een touw aan haar poot aan een boom of paal vast gezet. Het kroost blijft braaf bij haar in de buurt. De levensomstandigheden zijn nog maar weinig verbeterd. Een geluk is nog dat de inflatie hier sinds 1993 niet verder is toegenomen, maar lage lonen en dure produkten zorgen voor veel problemen. Vooral bij de ouderen op het land zie je dan ook veel oude vrouwen en mannen zwaar werk verrichten. Daarnaast is de gezondheidszorg een groot pro bleem. De Tholenaren ontmoeten de oma van Aniko, een personeelslid van Filadelfia. De oude vrouw heeft een open been waar al een groot gat in zat, maar gebrek aan zalf en ver band maakte het er niet beter op. Naar het ziekenhuis durven de men sen meestal niet vanwege de slechte hygiënische omstandigheden en het gebrek aan medicijnen. Ook de plaatselijk dokter staat dagelijks voor grote problemen. Hij vertelt de familie Noom dat hij dringend medicijnen en verbandmiddelen nodig heeft. Een patiënt eist, terwijl de Zeeuwse gasten er zijn, van de dokter medicijnen, maar de man staat met zijn rug tegen de muur. Hij doet zijn uiterste best. Het is dan ook niet voor niets dat de bevolking hem ook als burgemeester heeft gekozen. De dokter heeft samen met de tand arts en het consultatiebureau een werkruimte in een medisch centrum. Maar ze durven het water dat uit de leiding komt bijna niet meer te gebruiken. De buizen zijn van bin nen roestig zodat er bruin water uit de kraan komt en de wastafels en het fonteintje zijn bruin uitgeslagen. In overleg is besloten een nieuwe watervoorziening en sanitair in het gebouw aan te leggen. Voorzitter W. Blaas, directeur J. Westdorp en technisch medewerker W. Beeke van bejaardentehuis De Schutse in Sint-Annaland gaan hier in augustus samen met W. Quaak uit Stavenisse hun schouders onder zetten. Een lijst met de benodigde materialen is inmiddels opgesteld, net als een lijst voor medicijnen. In het bejaardentehuis Filadelfia is veel verbeterd sinds de meisjes Ani- Zaterdag is er een nieuwe zen ding hulpgoederen ingeladen en deze week vertrokken W. van Burgh en J. Deurloo van Tholen naar Roemenië. De lading bestaat ondermeer uit: kleding, schoenen, wasmachi nes, fietsen, diepvriezers, medicijnen, verbandmiddelen, ledikanten, bedden kinderwa gens en orgels. Veel hulpgoe deren zijn blijven staan. De wagen was vol. In augustus is weer een transport gepland. Daarmee kunnen dan ook materialen voor het medisch centrum mee. Van de reis zijn dia's gemaakt die de familie Noom graag aan verenigingen, scholen en particulieren laat zien om de hulpverlening te stimuleren. Fam. J.L. Noom tel. 01666-2880. ko en Katty twee maanden stage lie pen in Sint Maartenshof in Sint- Maartensdijk. Er is een nieuwe werkverdeling ingevoerd. Eén vrouw doet dagelijks de was en een andere zorgt voor het eten. Daarbij komen de snij- en schrapmachines goed van pas en ook de broodsnij machine brengt veel verlichting. De meisjes hebben nu hun handen hele maal vrij voor de verzorging van de bejaarden. De goede naam die het tehuis in de wijde omtrek van Salard heeft, wordt onderstreept door de lange wachtlijst voor opname. Verder biedt het land nog weinig zicht op vooruitgang. De familie Noom bezoekt ook een glasfabriek die prachtig is gelegen in de mooie natuur van de Karpaten, maar des ondanks een troosteloze indruk biedt. Slechts één van de vier ovens werkt nog. De rest is kapot en half afgebroken. Er worden hier uitslui tend met de mond geblazen servie zen gemaakt, net als vroeger. Het is zwaar werk bij een erg warme oven. Het is nog een staatsbedrijf met veel arbeiders en weinig inzet. Dat geldt echter niet voor de glasblazers, die moeten hard werken. Onderweg komt het gezelschap tafe relen tegen zoals vier boeren die in slagorde achter elkaar met de zeis gras maaien. Boeren rijden met ossenwagens naar het land; werk methoden die verraden dat er nog maar weinig vooruitgang is. Met deze reis geven de Tholenaren gehoor aan de uitnodiging van ds. Borzasi van de Hongaars Gerefor meerde Kerk in Salard om de inge bruikname van de gerestaureerde kerk en de nieuwe pastorie op 8 mei bij te wonen. De totale kosten voor dit project waren 32 miljoen lei. Eenderde hiervan hebben de gemeenteleden opgebracht en twee derde kwam vanuit Nederland. Bis schop Tökes (dezelfde met wie de opstand tegen het communisme in Roemenië begon) leidt de dienst. Hij en de plaatselijke predikant Borzasi bedanken de Thoolse en Sint-Phi lipslandse kerken, particulieren en bedrijven voor hun financiële steun. Naast geld, gaven de Tholenaren ook materialen voor de pastorie, het fluweel van de preekstoel, de verf voor de banken en kussens van de Nederlandse Hervormde kerk uit Nieuwe Tonge. Ook uit Ridderkerk en Maasdijk zijn afgevaardigden gekomen om de ingebruikname bij te wonen. De bijzondere dienst duurt maar liefst vier uren, van half elf tot half drie. Na afloop wordt aan de buitenkant van de kerk nog een gedenkplaat onthuld waama uit vol le borst het Hongaarse volkslied wordt gezongen. Want volgens het in 1920 getekende verdrag van Trianon werd Transsyl- vanië weliswaar aan Roemenië toe gewezen, maar de bewoners van Salard zijn en blijven nog steeds Hongaren. De 55-jarige heer Erkin - die een beroerte heeft gehad - met ver zorgster Aniko, die vorig jaar in Sint Maartenshof stage heeft gelo pen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 15