Accelerando 10 muzikanten rijker A A 1 Provincie Zeeland Zeeuws kapitaal Zeeuwse broeders k. autobedrijf krebbekx INSPRAAK IN BEROEP Opheffing emancipatie zeer onelegant Vakantieservice van de politie CDA-fractie bezoekt Tholen Donderdag 2 juni 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 Kerend Tij Twee en Ruimtelijk beleid landelijke gebieden zijn twee provinciale beleidsstukken waar de zorg voor het milieu in Zeeland nadrukkelijk op de voorgrond staan: duurzaamheid, daar gaat het om. Tot eind juni is er inspraak mogelijk op beide beleidsplannen. Bekendmaking Provincie Zeeland J. v.d. Reijdt voorzitter van commissie milieu Zeeuwse staten Euterpe Collectes, Astmafonds AVO-collecte Pak even uw zakboekje CITROËN PRINS REINIERSTRAAT 3. STEENBERGEN TELEFOON 01670-64561 TOYOTA Nieuws Ms dieven In Zeeland gaat het goed met de gewone ook elders in het land tal rijk voorkomende vogelsoorten. Veel minder goed gaat het met vo gelsoorten die nestelen in de ty pisch Zeeuwse landschappen als duingraslanden, schorren, zilte graslanden, inlagen en kreken. Dat is de conclusie van de schrij vers van het 432 pagina's dikke boek Broedvogels van Zeeland. Het boek is het resultaat van een onderzoek naar broedvo gels in Zeeland. Het onderzoek is uitgevoerd en gefinancierd door de provincie Zeeland. Om de Zeeuwse vogels meer kans te geven stellen de onderzoekers een aantal maatregelen voor per landschapstype. Zo vinden de schrijvers dat Zeeland weinig aan eengesloten duingebied heeft. Dat is niet goed voor bijvoorbeeld de wulp, de tapuit, de grauwe klau wier en de grauwe kiekendief. Om daar wat aan te doen zou het goed zijn de duinen niet verder te ontsluiten en is het te overwegen een aantal gebieden te sluiten voor het publiek. De grote stern, dwergstern en vis- dief leven op de slikken en zand platen. De toekomst van deze vo gels ligt vooral in de voordelta, zeker als daar broedeilanden wor den aangelegd. Voor de schorren in de Oosterschelde geldt dat de natuurwaarden voorrang moeten krijgen ten behoeve van onder meer de kluut en bontbekplevier. Bosvogels als spechten krijgen meer kans door onnatuurlijke naaldbossen om te vormen tot loofbossen. Dat gaat dan wel ten koste van de vogels die in naald bossen leven, maar uiteindelijk neemt de schakering aan bosvo gels toe. Dat kan verder worden bevorderd door nieuw bos bij voorkeur aan te leggen in aanslui ting op bestaande bebossing. De auteurs beschrijven onder meer de vroegere en huidige 190 soorten broedvogels en 24 broedvogelgemeenschap- pen. Per gemeenschap is aangegeven wat typische combinaties van vo gelsoorten zijn met de voor deze soorten belangrijke landschappelij ke elementen. Van 140 soorten staat op een kaart aangegeven waar ze leven. Behalve grafieken en tabellen bevat het boek veel fo to's van landschappen en vogels. Zestig tekeningen van vogels com pleteren het beeldmateriaal. Broedvogels in Zeeland leent zich ook als naslagwerk. Een register vergemakkelijkt het opzoeken van gegevens. Het boek is te koop bij de boek handel en kost 59,50. Tot eind juni kan ieder zijn of haar reactie op de plannen toesturen aan GS van Zeeland, postbus 60001, 4330 LA Middelburg. Woensdag 8 juni is er een in spraakavond in hotel Terminus in Goes, donderdagavond 9 juni in het Churchillhotel in Terneuzen. Beide inspraakavonden beginnen om 20.00 uur. Kerend Tij Twee en /of een sa menvatting van dit plan, de nota Ruimtelijk beleid landelijke gebie den (kosten 10,=) en een sa menvatting van deze nota zijn ver krijgbaar bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middel burg, tel 01180-31400. Aantasting van het platteland is hetzelfde als aantasting van het karakter van Zeeland. Om verant woord met het platteland om te gaan hebben Gedeputeerde Sta ten hun voorlopige visie verwoord in de nota Ruimtelijk beleid landelij ke gebieden. Landbouw, recre atie, natuur en wonen zijn elemen ten die steeds terugkeren. De toekomst, daar gaat het om. Om de toekomst gaat het ook in het milieubeleidsplan Ke rend Tij Twee. De toekomst is het meest gebaat bij een duur zame ontwikkeling. Duurzaam Het begrip duurzaam zou je kun nen vergelijken met rente. Als je je beperkt tot het gebruik van de rente, blijft het kapitaal in stand en is er altijd voldoende voor de toe komst. Duurzame ontwikkeling wil dus zeggen dat je de rente van het kapitaal van de aardbol ge bruikt, maar je zorgt er voor dat het kapitaal niet wordt aangespro ken. Dat kapitaal kan van alles, zijn: grondstoffen, planten, dieren, maar ook "onstoffelijke" zaken als rust en stilte. Zo is "geïntegreerde land bouw" een vorm van duurzaam heid: de landbouw laat dan im mers de kwaliteit van de grond onaangetast door niet of nauwe lijks gebruik te maken van bestrij dingsmiddelen en geen overdosis aan mest te plegen. Zeeuwse boe ren en bakkers brengen aldus een van akker tot bakker geprodu ceerd brood: de "Zeeuwse Vlegel". Ook "recycling" heeft met duur zaamheid te maken: de welbeken de glascontainers zorgen er voor dat verzameld glas opnieuw kan worden gebruikt. Dit geeft in de productie een enrgiebesparing van ongeveer 50%. De composteringsinstallatie in het Sloegebied zorgt er voor dat de omvang van het huisvuil met de helft vermindert door het orga nisch materiaal te verwerken tot compost dat weer aan de natuur kan worden teruggegeven. Warmte-krachtkoppeling is een voorbeeld van goed gebruik van energie. Bij "gewone" energie-op- wekking gaat zo'n zestig procent van de geproduceerde warmte (bijvoorbeeld in de vorm van stoom) verloren. Als warmte-op- wekking in een bedrijf wordt ge koppeld aan een electriciteitscen- trale wordt tachtig tot negentig procent benut. Mede hierdoor is het van belang om industriesecto ren te bundelen. Het energietekort van het ene bedrijf kan worden ge compenseerd door de buurman die energie over heeft. Overigens kan bundeling ook voordelen ople veren als gezamenlijke aanpak van afvalproblemen. De recreatiesector is voor Zeeland van groot economisch belang. Duurzame grondstof fen als rust, ruimte, natuur en landschap zijn daarbij brood nodig. Uitputting brengt deze grondstof fen in gevaar. Vandaar een reeks voorstellen om kwetsbare gebie den te beschermen en de huidige druk beter te beheersen. Een schoon milieu is voor de landbouw een bestaansvoor waarde. Vermindering van het gebruik van meststoffen en bestrijdingsmidde len is daarbij geboden. Voor de mest geldt eigenlijk dat de mest productie moet zijn afgestemd op de beschikbare landbouwgrond. Omvangrijke importen van mest passen niet in dit beeld. Een aan trekkelijk perspectief lijkt ook overschakeling op bosbouw. De nota Ruimtelijk beleid landelijke gebieden werkt de mogelijkheden van het platteland verder uit. Zo is er een indeling gemaakt naar land schapstypen en wordt per regio een beschrijving gegeven van de ontwikkelingsmogelijkheden. Wet en verordening Vorig jaar is de wet Milieubeheer van kracht geworden. Een groot aantal voormalige voorschriften zijn in een wet samengevoegd. Onderwerpen van de wet zijn: lucht, bodem, geluid, veiligheid, energiegebruik en afvalverwer king. De provincie is volgens de wet verplicht een milieuverorde ning vast te stellen. Daarin moet de bescherming van het milieu worden geregeld, inclusief natuur en landschap. De verordening op zijn beurt vervangt een hele reeks tot nu geldende regelingen zoals voor bedrijfsafvalstoffen, land schap, geluidhinder en grondwa terbescherming. De nieuwe veror dening wordt in etappes ingevoerd. De invoering heeft te maken met de vorderingen die worden gemaakt in de themati sche aanpak van Kerend Tij. In de ze aanpak gaat het dan om bij voorbeeld vermesting en gebiedsbescherming. Dinsdag 7 juni houdt de advies commissie bezwaarschriften drie openbare hoorzittingen. De com missie adviseert Gedeputeerde Staten over het besluit dat GS moeten nemen naar aanleiding van het bezwaarschrift. Om 14.00 uur komt de Stichting NCS aan het woord in verband met haar bezwaarschrift over de toekenning van subsidie. Om 14.20 uur gaat het om een bezwaarschrift van de VOGG, af deling Zeeuwsch-Vlaanderen. GS hebben geweigerd een subsidie te verstrekken aan het VOGG. Het VOGG is het niet eens met deze weigering. Vandaar het bezwaar schrift. Om 14.40 uur is een te lage sub sidietoekenning in het geding. Een Goese galerie kan zich niet vinden in de hoogte van de toegekende subsidie en heeft een bezwaar schrift ingediend. De zittingen vinden plaats in het provinciehuis, Abdij 6 in Middelburg. Directie Economie, Ruimtelijke Ontwikkeling en Welzijn Landinrichtingswet Ruilverkaveling Oud-Vossemeer Gedeputeerde Staten van Zeeland maken bekend, I. dat met ingang van 6 juni 1994 ter uitvoering van het bepaalde in artikel 80, eerste lid, van de Landinrichtings wet, gedurende een maand voor een ieder bij de directie Economie, Ruimtelijke Ontwikkeling en Welzijn van de provincie Zeeland (Groenmarkt 13 te Middel burg), ter secretarie van de gemeente Tholen en ter grif fie van het waterschap Tholen, ter kosteloze inzage wordt gelegd het ontwerp-landinrichtingsplan voor de ruilverkaveling Oud-Vossemeer; II. dat uiterlijk 19 juli 1994 een ieder schriftelijk bezwaren tegen het ontwerp bij hun college, postbus 153, 4330 AD Middelburg, kan indienen; III.dat het ontwerp-landinrichtingsplan met kaartbijlage - zo lang de voorraad strekt - tegen betaling van 10,- ver krijgbaar zal worden gesteld en wel: a. bij de directeur Landbouw, Natuur en Openlucht recreatie in de provincie Zeeland, door storting of overschrijving op postrekening 3826926 onder ver melding van: "bestemd voor ontwerp-plan rvk Oud- Vossemeer"; b. ter secretarie van de gemeente Tholen; c. ter griffie van het waterschap Tholen; d. op de te houden voorlichtingsbijeenkomst(en) en tij dens de stemming; IV.dat het ingevolge artikel 70 van de Landinrichtingswet met ingang van 6 juni 1994 tot het tijdstip, waarop het landinrichtingsplan voor de betrokken onroerende goe deren is verwezenlijkt, behoudens daartoe door de land inrichtingscommissie verleende toestemming, verboden is handelingen te verrichten, die de verwezenlijking van het plan ernstig belemmeren. Overtreding van het bepaalde in genoemd wetsartikel is strafbaar met een geldboete van de derde categorie (ten hoogste tienduizend gulden). Het Thoolse statenlid voor D'66 J. v.d. Reijdt is voorzitter geworden van de commissie milieu van de pro vinciale staten van Zeeland. Hij volgt daar mevr. Jorritsma op, die haar stoel in de Middelburgse sta tenzaal heeft verwisseld voor een zetel in de Tweede Kamer. Het Thoolse statenlid hoopt binnenkort ook nog toe te treden tot de raad van commissarissen van Delta Nutsbe drijven. Ook daar vervult hij dan de vacature Jorritsma. "De Thoolse invloed in Middelburg wordt alsmaar groter", stelt Van der Reijdt tevreden vast. "En straks komt misschien ook P. van Belzen uit Tholen er voor de RPF/GPV- fractie nog bij." Verkoping. Vandaag verkoopt het damesteam kinderkledingbeurs van negen tot twaalf uur en van half één tot half vijf tweedehands kinderkle ding in de Wittenhorst aan de Schoolstraat in Halsteren. De opheffing van de Thoolse werk groep emancipatie is op een zeer onelegante manier gebeurd, vinden VVD, PvdA en CDA-raadslid mevr. J.M. Deurloo-van Broekho ven. In schriftelijke vragen aan b. en w. hebben ze ervoor gepleit om de werkgroep tot minimaal I januari 1995 te handhaven. Dit valt dan tegelijk met de zittingsperiode van de gemeenteraad. De twee fracties en mevr. Deurloo (haar partijgenoten Van Kempen en Van Beek steunen b. en w.) vra gen het college verder om de werk groep de ruimte te bieden om even tueel met ambtelijke ondersteuning verder te kunnen functioneren. In het tweede halfjaar kan er dan een goede planning van het eman cipatiewerk gemaakt worden, aldus de door Van den Heuvel, mevr. Deurloo en Moerland onderteken de schriftelijke vragen aan b. en w. van Tholen. Tien bewoners van gezinsvervangend tehuis de Annewas werkten zaterdagavond mee aan een concert ter gelegenheid van de dag van de muziek. De dag van de muziek heeft de koninklijke fanfare Accelerando in St. Annaland zaterdag tien medewerkers extra opgeleverd. Bewoners van het gezinsvervan gend tehuis de Annewas werden ingeschakeld bij een populair pleinconcert voor het GVT. Er was tevoren in de Sakofahal seri eus voor geoefend en de gezamen lijke uitvoering van enkele num mers was een succes. Met veel enthousiasme werd gemusiceerd op de tamboerijn, de bekkens, castagnetten, enz. Dirigent Pierre van Broekhoven genoot zichtbaar van zijn grotere korps. Familiele den, personeel en bestuur van de Annewas gaven blijk van hun belangstelling, zodat er met de andere luisteraars nog een flinke groep mensen was, ondanks de kou. Een opwarmertje in de vorm van koffie was de muzikanten na afloop dan ook zeer welkom in het GVT. Ook de overige vier muziekver enigingen traden op tijdens de vierde landelijke dag van de muziek. Euterpe in St. Maartens dijk hield evenals vorig jaar weer een open huis in het repetitielo kaal aan de Radda Barncnstraat, maar men had te lijden van het Gilde in Scherpenisse en de Thoolse dag op de Speelmanspla ten. O.V.M. in Oud-Vossemeer ging zelf de straat op met een rondwandeling. De koninklijke harmonie Concor dia uit Tholen gaf een pleincon cert aan de Zoutziedersdreef en Concordia uit St. Philipsland vro lijkte Anna Jacobapolder op met een openluchtconcert voor Ons Dorpshuis. De vijf muziekkorp sen toonden hiermee weer een gezicht aan de bevolking met het doel om er leden, donateurs of andere belangstellenden rijker van te worden. Voor een betrek kelijk bescheiden bedrag kan men een jaar lang spelen afluisteren en wie lid wordt, krijgt nog een oplei ding, instrument en uniform ook, naast de vriendschap die, gezien de hechte banden, zeker in een muziekvereniging aanwezig is. Ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan houdt muziekvereniging Euterpe op zaterdag 11 juni een muziekfestival. Aan dit evenement doen, behalve Euterpe de muziekvereniging Concordia uit Tholen, Acceleran do uit Sint-Annaland en Concor dia uit Sint-Philipsland mee. Een gedeelte van de Markt zal inge richt worden als terras. De drum band uit Tholen zal een rondgang door het dorp maken. Tussen vier uur 's middags en half zes spelen Concordia uit Tholen en Concordia uit St.Philipsland. Om zeven uur is Accelerando aan de beurt. Het festival wordt om kwart voor acht besloten met een concert van Euterpe. De collecte voor het Astmafonds heeft in Sint-Maartensdijk ƒ1017,60 opgebracht. De collecte voor het astmafonds heeft in Sint-Annaland ƒ1562,80 opgebracht. Gevers en collectanten hartelijk bedankt. Van 5 tot en met 11 juni wordt er gecollecteerd voor AVO integratie gehandicapten. Deze landelijke organisatie zet zich in voor mensen met een handicap. Zo bemiddelt AVO bijvoorbeeld bij het opzetten van een eigen bedrijf. De politie houdt in de vakantie op verzoek van inwoners van Tholen en St. Philipsland weer toezicht op dan onbewoonde huizen. De afwe zigheidsmeldingen kan men op het bureau aan de Simon Lindhoutstraat afhalen, waarna de politie tijdens de vakantie af en toe het perceel extra in de gaten houdt. Achteraf krijgt men een schriftelijk rapport over de bevindingen van de politie. Radio Sloth is te bereiken op FM 106,5 MHz en via de kabel op 89,9 MHz. Omroep Zeeland is op Tholen en Sint-Philipsland te bereiken op 101.9 MHz op de FM en op Tholen via de kabel op 88.9 MHz THOLEN 4 juni zangavond Rehobothkerk, Hoogaarsstraat 19.30 u. 5 juni praise-avond Christenge meente, Oesterschelp 19.30 u. 7 juni inloopmiddag Anbo, zaal Schuttershof 14 u. 11 juni speurtocht natuurvereniging door Pluimpot. 11 juni puzzel-oriëntaticrit MAC, Zoekweg 19 u. 18 juni Thoolse fietsdag. 29 juni fancy-fair peuterspeelzaal De Fabeltuin, 14-17 u. OUD-VOSSEMEER t/m 3 juni avondwandelvierdaagse, start café Hof van Holland 18.30 u. 18 juni drumbandfestival OVM. 18 juni Thoolse fietsdag. 25 juni wandeltocht Spido, Hof van Holland vanaf 8 u. SINT-ANNALAND 2 en 16 juni 's middags demonstratie kralenbreien Nellie Ruissen-West- veer, De Meestoof. 7 juni dagtocht plattelandsvrouwen naar Delft, Brugstraat 8 u. 14 juni diploma-avond beginners Smash, Wellevaete 19 u. 18 juni Thoolse fietsdag. 21 juni diploma-avond gevorderden Smash, Wellevaete 19 u. 25 juni afsluiting seizoen Smash, Wellevaete 13.15 u. t/m 29 okt. werk van Willem Bruijn- zeel, kralenbeursjes van Nellie Ruis- sen-Westveer en keramiek van Leen Quist, De Meestoof di t/m za 14.15- 16.45 u. STAVENISSE 18 juni Thoolse fietsdag. SINT-MAARTENSDIJK 3 juni bingo Lionsclub, Haestinge 19.45 u. 4 juni clubkampioenschappen SV Smerdiek, Haestinge 13 u. II juni muziekfestival, Markt 15- 21.30 u 13 t/m 16 juni zwemvierdaagse, Haestinge. 18 juni Thoolse fietsdag. 20-23 juni smalstadswandeltochten. 25 juni fancy-fair/rommelmarkt basisschool De Rieburch, 14 u. SCHERPENISSE 4 juni viswedstr. De Zeebaars, Anna Vosdijkpolder 12-15 u. 11 juni braderie. 16 juni fietstocht plattelandsvrou wen. 18 juni Thoolse fietsdag. POORTVLIET 18 juni Thoolse fietsdag. 25 juni fancy-fair/rommelmarkt basisschool De Eevliet, 14-16 u. t/m 31 aug. fietsveer De Harpoen, Gorishoek 9, 13 en 17 u. SINT-PHILIPSLAND 6 juni donoravond Rode Kruis, Wimpel 18.30-21 u. 8 juni pleinconcert Concordia, 19 u. 20 juni ophalen rommelmarkt Noad, Anna Jacobapolder 18.30 u. 21 juni ophalen rommelmarkt Noad, 22 juni vergadering gemeenteraad, 19.30 u. 25 juni braderie, 9-21 u. 25 juni rommelmarkt Noad '67. BERGEN OP ZOOM I juni symposium over toerisme en recreatie in Bergen op Zoom, Mar kiezenhof 13.30-17.30 u. 4 juni toneelspel 'De vrouw van de zanger', De Maagd 20.15 u. 4 juni open dag koren Hortus musi cus religiosus, Gertrudiskerk 13-15 u. 4 en 5 juni nachtwandeltocht Bergen op Zoom-Vlissingen, vertrek café De Raaijberg. 4 en 11 juni verkoop oude boeken, Markiezenhof 10.30-17 u. 6 t/m 9 juni wandelvierdaagse. II juni kamerorkest Leopoldinum uit Polen, De Maagd. t/m 26 juni objecten en collages van Elizabeth van den Akker, Markie zenhof. 16 juni t/m 7 augustus schilderijen van Jean Rustin, Markiezenhof. film+++rilm+++film+++ ROXY 1: The Naked Gun 33 1/3 - do, ma en di 20 u., vr 18.45 en 21.30 u., za 14, 18.45 en 21.30 u., zo 14, 16.15, 18.45 en 21.30 u., wo 14, 20 u. ROXY 2: Shindler's List - do en ma t/m wo 19.30 u., vr en za 20 u., zo 16 en 20 u. Sister Act 2 - za en wo 14 u., zo 13.45 u. CINEMACTUEEL 1: Intersection - do en ma t/m wo 20 u., vr en za 18.45 en 21.30 u., zo 16.15, 18.45 en 21.30 u. Bambi - za, zo en wo 14 u. CINEMACTUEEL 2: Ace Ventu ra Pet Detective - do, ma en di 20 u., vr 18.45 en 21.30 u., za 14, 18.45 en 21.30 u., zo 14, 16.15, 18.45 en 21.30 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 3: The Pelican Brief - do en ma t/m wo 20 u., vr en za 21.30 u., zo 16 en 21.30 u. Look Who's Talking Now - vr 18.45 u., za en zo 14, 18.45., wo 14 u. De CDA-statenfractie brengt maan dag a.s. een bezoek aan de gemeen ten Tholen en St. Philipsland. Ook de gedeputeerden mevr. Nederhoed- Zijlstra en dhr. Dek zijn daarbij aan wezig. De burgemeesters Van der Munnik en Verbree zijn de gasthe ren, evenals de wethouders Versluys en De Jager en de fractievoorzitters Van Kempen en Vroegop. De nieuwbouw van Budelpack II en Bouman-Potter in Poortvliet worden bekeken, evenals de situatie aan de Molenstraat na het vertrek van de woninginrichting. Ook de zorgsec tor wordt onder de loupe genomen: De Rozeboom in St. Philipsland en de plannen voor een woonzorgcom plex ter vervanging van Sint Maar- tenshof. Verder wordt gesproken over de rondweg Poortvliet en de grondaankopen, de Zoomweg en het fietspad tussen Stavenisse en Tho len.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 7