Michael Janmaat stapt voor programma RTL in de bus Kogge maakt promotiemap voor passanten jachthaven Advisering over financiën in 1995 St. Philipsland krijgt niet zomaar muziekles van Tholen Brandweer Stavenisse trots op de derde prijs MAGAZIJN LEEGVERKOOP Vrijdag 3 en Zaterdag 4 juni Gewonde bij botsing van drie auto's PERSIA Jeugdige Tholenaar kent gezichten van alle chauffeurs Vorig jaar forse terugloop in de Thoolse recreatievaart GOEDKOPER KAN NIET, OP IS OP Sporthal Meulvliet, Zoekweg 8 te Tholen MAAR ALLES MET VOLLEDIGE GARANTIE Wedstrijden vrouw van brandweerman Vraagteken bij groenploeg van de Betho Plan behoud zilt karakter van Rammegors Donderdag 2 juni 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Hij wordt buschauffeur. Dat staat voor de 13-jarige Michael Janmaat uit Tholen als een paal boven water. De scholier is gek van bussen. Maandag was in de Vijf-uur- show op televisie bij RTL4 te zien, hoe hij per bus van Tholen naar Utrecht reisde. Twee dagen werden er opna men gemaakt. "Dat was fijn, want zo zat ik extra lang in de bus", vertelt Michael. Zuidplein Eerst advies commissie financiën De Zeeuwse muziekschool dacht er met de samenvoe ging van Tholen en St. Philipsland per 1 januari 1995 een heleboel nieuwe klanten bij te krijgen. In de begroting voor volgend jaar was men alvast maar uitgegaan van een fiks hogere Thoolse bijdrage, want St. Philipsland is nu niet aangesloten bij de muziekschool. B. en w. van Tho len vonden dat echter een stap te ver. BTW 21+ers Passanten die de jachthaven van Tholen aandoen, kunnen voortaan een promotiemap over het stadje tegemoet zien. Watersportvereniging De Kogge heeft die samengesteld. Het eerste exemplaar is zaterdag door havenmeester F. Zoeteweij aangeboden aan de burgemeester. kleuren t.v.'s video's stereotorens losse versterkers, tuners, cassettedecks, receivers, luidsprekerboxen, cd spelers, wereldontvangers, draagbare radio's enz. RECHTSTREEKS VAN FABRIKANT OF IMPORTEUR Alleen topmerken, soms overjarig, een krasje of deukje, Voor informatie Verburgh Electronica 01666 - 3084 Stavenisse in dal Sluizen Thoolse en St. Philipslandse raadsleden samen Nog voor de gemeentelijke herindeling een feit is, gaan raadsleden van Tholen en St. Philipsland al gezamenlijk aan het werk om de financiële situatie in 1995 en de meerjarenramingen 1996-1998 te bekijken. Daartoe wordt de Thoolse commissie financiën uitgebreid met de fractievoorzitters H. Geluk (SGP), C. den Braber (PVAB) en L.C. Vroegop (CDA) uit St. Philipsland. 4 etages Oosterse Tapijtkunst - De jeugdige Tholenaar reageerde op een oproep bij RTL, dat mensen zocht die een hele dag in de bus zit ten. De busmaatschappijen wilden namelijk de zomer-zwerfkaart pro moten. Michael verzamelt alles over bus sen: modellen, strippenkaarten, boekjes, artikelen, stickers e.d. Hij interesseert zich met name voor de BBA. In zijn vrije tijd rijdt hij soms urenlang voor zijn plezier in de bus heen en weer tussen Tholen en Ber gen op Zoom. Maakt desnoods zijn huiswerk in de bus. Michael zit op de Roncalli scholengemeenschap in Bergen op Zoom en heeft zodoende een busabonnement. Inmiddels kent hij de gezichten van alle BBA- chauffeurs. Michaels interesse gaat zelfs zover, dat hij alle bijzonderheden van de bussen weet. Aan de nummers ach terop kan hij zien uit welke remise ze komen. Beschadigingen aan bus sen noemt hij zonder blikken of blo zen op. Waar bepaalde lijnnummers langs komen, hoeveel zones een bepaalde rit telt, het is allemaal gesneden koek voor de Tholenaar. Een drie man tellende televisieploeg stond donderdagmorgen voor de deur in de Oesterstraat. Eerst wer den opnamen gemaakt op Michaels kamer. Daarna ging de groep met de auto naar Bergen op Zoom, om daar in de bus te stappen. Op het Zuid plein in Rotterdam kwam er een voortijdig einde aan de reis. De bus maatschappijen, die voor dit item aan RLT betaalden, hadden name lijk een andere route uitgestippeld dan het gezelschap genomen had. Vrijdag moest de zaak zodoende nog eens dunnetjes over. Dit keer stapte Michael om half tien aan de Grindweg in de bus naar Oude Tonge. In de uitzending waren Michael Janmaat (rechts) wordt in zijn kamer gefilmd door medewerkers van RTL. beelden te zien van de halte, molen De Jager bij Oud-Vossemeer en de Philipsdam. En hoe Michael de bus chauffeur interviewde. De rit voerde over Schouwen-Dui- veland, waar lijn 133 naar Spijkenis- se werd genomen. Michael genoot. "Maar de cameraploeg zat met vla gen gewoon te slapen in de bus", lacht hij. In Spijkenisse werd de metro naar het Zuidplein in Rotter dam gepakt en daar liep de reis opnieuw spaak. "We arriveerden om zeven over één en twee minuten eer der was de bus naar Utrecht vertrok ken, terwijl die op ons had moeten wachten", vertelt Michael. Hij mocht vervolgens nog mee naar de studio in Hilversum, waar hij Viola Holt en Loretta Schrijver in levende lijve ontmoette. De jeugdige Thole naar beleefde de twee mooiste dagen van zijn leven. PvdA-raadslid I.C. Moerland was het daarmee maandagmiddag niet eens. "Kunnen St. Philipslanders straks geen muziekles krijgen omdat het nu ook niet gebeurt'? Dat moeten we dan eerst eens in de welzijns- commissie bespreken!" Wethouder J. Vcrsluys erkende dat er in de nieuwe gemeente dan ver schillen in mu/.ickondcrwijsnivcau niOUlM V/% I Dc vrijwillige brandweer van Stave nisse is zaterdag bij wedstrijden in Ettcn Leur van dc twaalf deelne mende korpsen derde geworden. "Wc zijn er trots op", zegt bevel voerder M. Moerland. "Wc doen al zo'n vijfjaar mee aan wedstrijden en voor het eerst zijn wc zo hoog geëin digd. Dankzij dit resultaat mogen wc 11 juni in 's Heer Arcndskcrkc meedoen aan dc gewestelijke wed strijden van dc lage druk tweede klas." Rien Moerland zelf bchaüldc bij de klassering van de bevelvoerders een tweede plaats en ook de aanvals- ploeg (Rien Dorst en Herman Rozendaal) sleepte een tweede prijs in de wacht. Pompbediende Jaap Moerland en de andere twee brand weerlieden lek de Vos en Ko Pol derman klasseerden zich alle drie in de middenmoot. Bij elkaar was dat goed voor een derde prijs van het korps Stavenisse. ontstaan, maar Tholen heeft volgens hem niet genoeg geld om in de begroting 1995 muziekles voor St. Philipslanders te ramen. "Het is een financiële zaak die de nieuwe gemeenteraad moet bepalen. Daar om is 't geen agendapunt voor de welzijnscommissic. Het is veel ver strekkender." Wethouder P. van Schetsen maakte bekend, dat de Thoolse commissie financiën uitge breid zal worden met vertegenwoor digers van St. Philipsland om de begroting 1995 van de nieuwe gemeente Tholen voor te bereiden. Ook het muziekonderwijs komt dan aan dc orde. M. Dijkc noemde het principieel onjuist en niet correct, dat dc Zeeuwse muziekschool dc BTW die voortaan door cursisten van 21 jaar cn ouder betaald moet worden, over alle leerlingen uit te smeren. "U hebt het grootste gelijk van dc wereld", antwoordde wethouder Vcrsluys. "Dc directie van dc muziekschool vreesde echter terugloop van het aantal volwassen leerlingen cn een overname van die cursisten door het grijze circuit. En dan zou dc gemeente het gelag moeten betalen: wachtgelden voor personeel, leeg stand van gebouwen en onrendabele instrumenten. Daarom zal nu fasegewijs de btw gelegd worden waar die thuishoort", zei Versluys. Dijke wees erop, dat dc btw toch ook voor de marktsector geldt. "Moet de gemeente dan de muziekschool in stand houden?", vroeg hef SGP-raadslid zich af. "In elk geval zeker niet abrupt afbou wen", meende de wethouder. "De weg van de geleidelijkheid dient beoefend te worden, anders zijn de gevolgen gigantisch." Havenmeester F. Zoeteweij maakt aanstalten om de promotiemap aan het echtpaar Van der Munnik uit te reiken. Links staat Kogge-voor zitter J. Boelhouwers. Deze was, samen met zijn vrouw, bij de Bergsediepsluis aan boord gegaan van het jacht van Kogge- voorzitter J. Boelhouwers. Van de sluis werd naar de Thoolse jachtha ven gevaren, waar Zoeteweij het gezelschap verwelkomde alsof het passanten waren. Tussen neus en lippen door merkte hij nog op, dat Tholen de enige Zeeuwse jachtha ven is waar de havenmeester geen V voO^ Sony hiblack trinitron 63 cm HiFi stereo txt Bose Acc. mass 5-II j. Bose Acc. Mass 3-D s. Bose 601 (set fl. 2099,- fl. 1998,-- fl. J299r- fl. 2999,- fl. 1499,- fl. 1349,- fl. 949,- fl. 1499,- Sony mini HiFiset Aristona 63 cm txt Sansui stereoset digitaal fl. 1299,— fl. 599,-- fl. 1998,- fl. 1399,-- fl.1599,— fl. 1149,— fl. 2999, fl. 2399,- Philips prod turbo video fl. 699, - fl. 449,— Siemens wereldontvanger fl. 79,-- Versterkers, tunets, cass.decks, cd's vanaf fl. 75,— Philip! Maten 100 hz 70 cm ine look Alles tegen kontante betaling en direct meenemen, prijzen alléén genoemde data geldig. Advertentie I.M. eigen kantoor heeft. Ook zou uit breiding van de haven gewenst zijn. Vorig jaar werden in Tholen 2204 aankomsten van pleziervaartuigen geteld. De map is uitgevoerd in wit en blauw. Ze bevat een beschrijving van de historie van Tholen-stad en van het ontstaan van het eiland. Ver der een wandelroute door het stadje, en een halve pagina met informatie over bijvoorbeeld huisartsen, fiet- senverhuur en busverbindingen. Op de omslag staat een plattegrond van Tholen-stad. In de map worden ook een VVV-evenementenfolderen een afvalzak gestopt. De burgemeester was ingenomen met het initiatief van de watersport vereniging. "We fungeren een beetje als VVV, ook al worden we daar niet voor betaald", merkte Zoeteweij gekscherend op. De Thoolse jachthavens, de Bergse diepsluis en Krammersluizen kregen in 1993 veel minder pleziervaartui gen te verwerken dan het jaar daar voor. Ook het gemiddelde van Zee land daalde. De provinciale VVV wijt deze vermindering aan het zeer kleine aantal warme en zonnige dagen dat de zomer van 1993 telde. In de afgelopen 22 jaar is Zeeland juist gewend aan een vrijwel con stante stijging. De haven van Tholen kwam er nog het minst ongunstig vanaf met 2204 vaartuigen, zo'n P/2 procent minder dan in 1992 toen er 2236 aanlegden. Ook Sint-Annaland daalde in bezoe kersaantal met bijna 6V2 procent van 3540 in 1992 naar 3316 vorig jaar. De haven van Stavenisse spant de kroon. Die verloor in een jaar tijd 18,4 procent van het aantal water toeristen en zakte daarmee van 289 naar 236. Van de 35 havens in heel Zeeland waren er 12 die groeiden. Gemiddeld daalde het bezoek van pleziervaartuigen met zo'n 51/2 pro cent. Ook op de langere termijn gezien is het niet zo best gegaan met het bezoek van gastvaartuigen. Ten opzichte van 1990 is Sint-Annaland 9,9 procent kwijtgeraakt en Stave nisse maar liefst 24,8 procent. Tho len is daarentegen in drie jaar gegroeid met 5,8 procent. Ook het aantal recreatieschepen dat de Bergsediepsluis en de Krammer sluizen passeert, is flink gezakt. Vooral de jachtensluis in de Oester- dam kreeg het een stuk minder druk en zag het aantal vaartuigen met ruim 8 procent verminderen tot 11.800. Al drie jaar lang wordt er steeds minder gebruik gemaakt van de sluis die in 1989 ruim 6!/2 procent van de passerende watertoeristen in Zeeland voor haar rekening nam en nu nog maar 5 procent. Met de Krammersluizen gaat het iets beter. Ook daar zakte weliswaar het aantal passanten met 51/2 pro cent, maar het aandeel van het com plex in de Philipsdam ten opzichte van heel Zeeland is in vier jaar gestegen van bijna 17 tot 20 procent. In 1993 kreeg het 48.711 plezier- schepen te verwerken. Het aantal buitenlanders dat van de sluizen gebruik maakt, daalt ook: 17,6 pro cent minder Britten, 13 procent min der Duitsers en 9,7 procent minder Belgen. Alleen het aantal Fransen steeg van 1800 naar 2000. In totaal passeerden er 4,6 procent minder pleziervaartuigen de Zeeuwse slui zen. Advertentie I.M. Behalve met nieuwe voorschriften van het rijk voor de samenstelling van de begroting, krijgt de nieuwe gemeente ook met de verschillende Op de kruising Postweg/Kadijk bij Poortvliet zijn maandagmorgen drie auto's tegen elkaar gebotst, waar dooreen inzittende uit Krabbendijke met lichte verwondingen voor onderzoek naar ziekenhuis Lievens- berg in Bergen op Zoom werd gebracht. Een 43-jarige inwoner uit Oud-Vossemeer verleende geen voorrang aan een 44-jarige Steen bergenaar. De laatste raakte door de botsing op de linker rijstrook en reed daar tegen de auto van een tege moetkomende 59-jarige inwoner uit Krabbendijke. De gewonde uit Krabbendijke reed mee met de Steenbergenaar. Twee van de drie voertuigen werden door een takel wagen afgevoerd. Het verkeer uit de richting Tholen werd tijdelijk omge leid via de Kadijk. De politie maak te proces-verbaal op tegen de Vos- semeerder die geen voorrang had verleend. Twee Thoolse teams van vrouwen van brandweerlieden zijn op de onlangs gehouden brandweervrou wendag in Haamstede in de midden moot geëindigd. Het is het derde jaar dat een dergelijke dag wordt georganiseerd. De dames moeten allerlei opdrachten uitvoeren die door een jury worden beoordeeld. Zo werd er een auto zonder remmen en motor over een parcours geduwd, terwijl onderweg dingen werden opgepikt. Ieder team bestond uit acht dames. Burgemeester H. Tees van Westerschouwen was aanwezig bij de prijsuitreiking. De enige bui tenlandse ploeg, de 16 Billekens uit het Belgische Sint-Niklaas, won de wedstrijd met 1836 punten. Ze kre gen de beker van bevelvoerder J.G.F. Simons van de eenheid Haamstede. De Tovertrollen uit Sint-Annaland werden vijfde met 1748 punten en The Fire Cats uit Sint-Maartensdijk eindigden met 1725 punten op de achtste plaats. "Ik geloof niet, dat de onderhouds ploeg van de Betho functioneert zoals dat nodig is." Dat zei VVD- raadslid J. v.d. Heuvel maandag middag in de gemeenteraad bij de behandeling van de ontwerp-begro- ting 1995. "Het lijkt me beter dat die wens op een andere plaats in het gemeentehuis gedeponeerd wordt", was het antwoord van burgemeester Van der Munnik. Ten aanzien van de begroting 1995, waarbij 522.000 gulden van Tholen verlangd wordt, wil de gemeente absoluut geen verlies van de 392 arbeidsplaatsen. Toch wil men de Thoolse bijdrage blijvend verlagen met 22 mille. niveaus in belastingen en tarieven te maken. Daar zal een oplossing voor moeten komen, waarover de Thool se commissie financiën met de St. Philipslandse fractievoorzitters advies zal uitbrengen aan de stuur groep herindeling. Het dekkingsplan 1995 met aanpas sing van belastingen en tarieven zal dan in september worden aangebo den aan de gemeenteraden van Tho len en St. Philipsland. In een geza menlijke, besloten vergadering vindt vooronderzoek plaats. Op daar gerezen vragen, geven b. en w. eerst antwoord, voordat de twee gemeen-' teraden in november tot vaststelling, van het dekkingsplan kunnen over gaan. De nieuwe tarieven kunnen dan I januari 1995 ingaan. De eigenlijke begroting wordt aan de nieuwe Thoolse raad voorgelegd. Wanneer bijvoorbeeld Tholen ja zegt tegen het dekkingsplan en St. Philipsland nee, zal de nieuwe raad één van die twee besluiten voor de hele gemeente geldig moeten ver klaren. Dan zijn alle problemen weer opge lost. Bioloog Piet van der Reest adviseert de zoutinvloed in het 147 ha uitge strekte natuurgebied Rammegors te behouden. Een min of meer brak gebied heeft volgens de oud-Scher- penissenaar het beste perspectief. Op termijn zal er een afwisseling van zoutvegetaties en zoutwater moeras van internationale betekenis kunnen ontstaan. Daartussen natte en droge graslanden en bos van regionale betekenis. Van der Reest presenteert volgende maand aan beheerders en bestuur ders in de provincie Zeeland het rap port Rammegors 1971-1994. Het natuurgebied tussen St. Philipsland en Tholen (en tussen het Schelde- Rijnkanaal en de Krabbenkreek) is sinds 1971 in beheer bij Staatsbos beheer, die binnen enkele jaren een meer definitief beheersplan zal vast stellen. Van der Reest, betrokken bij de Natuurvereniging Tholen en ook adviseur bij de landinrichtingsplan nen, geeft een overzicht van de flora en fauna gedurende ruim 20 jaar. De oud-Scherpenissenaar heeft voorts plannen ontwikkeld om verdroging tegen te gaan en het zilte, natuurlijke karakter van Rammegors te behou den. Hij adviseert o.a. de bodem van de kreek plaatselijk te verdiepen, het waterpeil zorgvuldig te beheren en het terrein het gehele jaar extensief te begrazen met niet meer dan 50 paarden. Fortuinstraat 3, Bergen op Zoom. Tel.: 01640-43509 Specialist in Perzische en Nepalese tapijten. Eigen import Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 3