Kinderjury verdeeld over mooiste boek Nieuwe bedrijven Samen wachten tot onweer weg is Bloed geven: race voor leven Idee over zorg levert Thoolse 1000 gulden op Buscollecte van Rode Kruis op de helling Afdeling Tholen schenkt 500 gulden aan Vietnam Rozeboom zwaait beheerster mevr. Geense-Gouw uit Voor hulp aan vrijwilligers Rode Kruis Inleveren landbouwfolie Rode Kruis: 75 nieuwe leden Donderdag 2 juni 1994 EENDRACHTBODE, DE THOQLSE COURANT De kinderjury's in Tholen, Sint-Annaland en Sint-Maar tensdijk hebben het beste kinderboek van het jaar geko zen. Dat was bepaald niet gemakkelijk en de uitslagen van de verschillende jury's wijken dan ook nogal van elkaar af. Uiteindelijk kozen de kinderen van 9 tot en met 11 jaar voor 'Oorlogspaard' van Michael Morpurgo. De jeugd van 12 tot en met 14 jaar vond 'De mislukte moor denaar' van Thea Dubelaar het beste. Moordenaar Tholen St. Annaland St. Maartensdijk St. Philipsland Een dienend mens. Zo karakteriseerde G.C. de Bruijn van de raad van bestuur van de stichting voor regionale zorgverlening (SVRZ) de 62-jarige beheerster mevr. G.E. Geense-Gouw van het woonzorgcentrum De Rozeboom in Sint-Philipsland. Bestuur, personeel en bewoners van De Rozeboom namen vrijdagmiddag afscheid van haar en haar gezin op een bijeenkomst in dorpshuis De Wim pel. Verleden Snert Plicht Project doelmatigheid zorginstellingen Leny Boer-van Houdt uit Tholen, teamleidster in het ver zorgingsgedeelte van Ten Anker, heeft 1000 gulden gewonnen met een idee over het bevorderen van de doel matigheid in de zorgsector. Ze bedacht dat bij verhuizing van ouderen uit hun woning naar een bejaardentehuis de eventuele aanpassingen en hulpmiddelen beter kunnen meeverhuizen. Hoofdprijs Elk jaar komen de collectanten van de afdeling Tholen van het Rode Kruis aan de deur. Zo ook vorige week. Maar het zou wel eens de laatste keer geweest kunnen zijn. Deze manier van geld inzamelen staat bij de organi satie namelijk ter discussie. In plaats van collectebussen worden er volgend jaar misschien wel accept girokaarten bezorgd. De afdeling Tholen van het Nederlandse Rode Kruis steunt collega- vrijwilligers in Vietnam. Op de algemene ledenvergadering in De Stove te Stavenisse overhandigde voorzitter H. Brinkman 500 gulden aan J. Selder, verte genwoordiger van de internationale projecten van het Rode Kruis uit Den Haag. Oorlogsschroot Nieuwe ambulance 11 Elk van de 53 jeugdige juryleden kreeg zes boeken te lezen. Ze moesten vragen beantwoorden en tijdens de laatste bijeenkomst werden de punten verdeeld. In Tho len waren er twee jury's van de jong ste kinderen die niet samen hun pun ten wilden geven, maar ieder een aparte uitslag gaven. De uitslagen werden bij elkaar opgeteld en uitein delijk werd er voor elke leeftijds groep een Thoolse top 6 opgesteld. Die bestaat voor de kinderen van negen tot elf jaar uit: 1 'Oorlogs paard' van Michael Morpurgo; 2 'De flipperkoning' van Leny van Groot- el; 3 'Een muis met klauwen' van Lieneke Dijkzeul; 4 'Colt' van Nan cy Springer; 5 'Een handvol tijd' van Kit Pearson; 6 'Hoe moet dat nu met die papillotten...' van Rita Ver schuur. Het winnende boek 'Oorlogspaard' gaat over het paard Joey dat onaf scheidelijk is van zijn baasje Albert. In de eerste wereldoorlog wordt Joey verkocht aan het Franse leger. Alles maakt de lezer mee via de ogen van het paard. De jury vond het boek spannend, soms zielig en voor al ontroerend. De uitslagen van de jury's waren in Tholen A: 1 Oorlogspaard; 2 Colt; 3 Een muis met klauwen; 4 De flip perkoning; 5 Hoe moet dat nu met die papillotten...; 6 Een handvol tijd. Tholen B: 1 Oorlogspaard; 2 Een muis met klauwen; 3 Colt; 4 De flip perkoning; 5 Een handvol tijd; 6 Hoe moet dat nu met die papillot ten... Sint-Annaland: 1 De flipper koning; 2 Colt; 3 Een muis met klauwen; 4 Oorlogspaard; 5 Een hand vol tijd; 6 Hoe moet dat nu met die papillotten... Sint-Maartens dijk: 1 Oorlogspaard; 2 De flipper koning; 3 Een muis met klauwen; 4 Colt; 5 Een handvol tijd; 6 Hoe moet dat nu met die papillotten... Bij de jeugd van twaalf tot en met veertien jaar zag de top 6 er als volgt uit: 1 'De mislukte moordenaar, ofwel de kinderredder' van Thea Dubelaar; 2 'Amel en Faisel' van Zohra Zarouali; 3 'Laura's appelka- mcr' van Claire Hiilscnbeck; 4 'De eilanders' van John Rowe Town- send; 5 'Zout in je haar' van AVI; 6 Regenbogen van de maan' van Tom MacCaughcrn. Het winnende bock 'De mislukte moordenaar' gaat over de straatjon gen Jorge in een land in Zuid-Amc- rika. Hij hoort bij een bende die zich in leven probeert te houden met zak kenrollen en autoramen wassen. Op Inschrijvingen in het Handelsre gister van nieuwe bedrijven op Tholen en St. Philipsland vanaf 23 april tot en met 20 mei 1994. Conpipe b.v., Simon Lindhoutstraat 1 f, het prefabriceren en cementeren van pijpleidingsystemen ten behoe ve van de petrochemische-, drink- waterbereidings-, drinkwatervoor- zienings- en afvalwaterbehande lingsindustrie, 2 t/m 4 personeelsle den. Hotel-café-restaurant Hof van Hol land, Kaaij 1, restaurantbedrijf (overwegend Franse maaltijden), cafébedrijf, 2 t/m 4 personeelsleden. Jobland, Simon Lindhoutstraat 1 f, uitzendbureau voor het ter beschik king stellen van arbeidskrachten in de ruimste zin des woords, 2 t/m 4 personeelsleden. Job o'theek b.v., Simon Lindhout straat 1 e, het op diverse, al dan niet lokale televisiestations doen uitzen den en produceren van een program ma genaamd jobshop, voorts het ontwikkelen, produceren en doen uitgeven van de carrière-video en de sollicatie-video, 2 t/m 4 personeels leden. Gebrs. Kwist, Oranjerie 28, mecha nische kokkelvisserij, 2 t/m 4 perso neelsleden. Organisatie-, theater- en distributie bureau L&L, Burg. Smithstrzaat 14, 2 t/m 4 personeelsleden. J.K.B. Benningshof, Hogeweg 22 c, het zich verhuren als chauffeur, 1 personeelslid. Supermarkt Hilo b.v., Nijverheids- weg 12 d/14 a/b, groothandel in levensmiddelen, 2 t/m 4 personeels leden. Holding D.W. Clysan b.v., Indus trieweg 3, het beleggen van vermo gen in roerende en onroerende zaken, aandelen en andere effecten, hypothecaire schuldvorderingen en andere vermogenswaarden, het ver richten van alle overige handelingen op commercieel en financieel gebied, geen personeelsleden. C.D. Clysan b.v., Industrieweg 3, de produktie van en de groothandel in verwarmingsprodukten, het uitoefe nen van een gastechnisch installatie bedrijf, 20 t/m 49 personeelseden. een dag wordt hij aangesproken door een chique man in een dure auto die van hem een plan wil heb ben om iemand uit de weg te rui men. Na lang nadenken besluit Jor ge om Ferdinand, zoals de man heet, te helpen. Maar het ene na het ande re plan mislukt omdat Ferdinand het niet durft uit te voeren. Een helden daad maakt van hem een mislukte moordenaar en een kinderredder. De jury beoordeelde het boek als zielig, maar in ieder geval heel erg span nend. De uitslagen waren van Tholen: 1 De mislukte moordenaar; 2 Zout in je haar; 3 De eilanders; 4 Laura's appelkamer; 5 Amel en Faisel; 6 Regenbogen van de maan. Sint- Annaland: 1 Laura's appelkamer; 2 Amel en Faisel; 3 De mislukte moordenaar; 4 Regenbogen van de maan; 5 Zout in je haar; 6 De eilan ders. Sint-Maartensdijk kende een gedeelde eerste plaats: 1 De misluk te moordenaar; 1 Amel en Faisel; 3 De eilanders; 4 Laura's appelkamer; 5 Zout in je haar; 6 Regenbogen van de maan. Ter afsluiting kwam de 38-jarige schrijver, dichter en illustrator Ted van Lieshout zaterdag in de biblio theek van Tholen met de kinderen praten. Van Lieshout heeft al heel wat werken op zijn naam staan. In 1986 verscheen zijn gedichtenbun del 'Van verdriet kun je grappige hoedjes vouwen' die met vlag en wimpel werd bekroond. Het kinder boek 'De allerliefste jongen van de hele wereld' kwam in 1988 uit en werd ook met vlag en wimpel bekroond. In datzelfde jaar publi ceerde hij de dichtbundel 'Och, ik elleboog me er wel doorheen' die een zilveren griffel kreeg. Dezelfde prijs kreeg Van Lieshout voor de dichtbundel 'Mijn botjes zijn bekleed met deftig vel'. In de week van 6 t/m 10 juni kunnen landbouwers hun kuilfolie en zak- goed afgeven bij de gemeentewerk plaats in Scherpenisse. De inzame lingsactie, die provinciaal wordt gehouden, is bedoeld om het ingeza melde plastic opnieuw te gebruiken. Het kuilfolie (wit of zwart) moet bezemschoon en vrij van stenen zijn. En gebundeld in pakketten van maximaal 20 kilo. De zakken (van kunstmest of veevoeder) moeten helemaal leeg zijn, vrij van stenen en andere verontreinigingen. Ze kunnen gestapeld in pakketten aan geleverd worden. Folie dat in de tuinbouw of voor de teelt van vroege aardappelen wordt gebruikt, kan niet worden ingeleverd. Er is namelijk nog geen methode om dat te verwer ken voor hergebruik. De kosten van de actie worden gedragen door het openbaar lichaam afvalverwijdering Midden- en Noord-Zeeland én de provincie. Dat geldt ook voor de tweede ronde, begin december. Maar in de toe komst zullen de landbouwers een bijdrage moeten betalen. Deze zal in de prijs van de folie worden verre kend. De folie kan in Scherpenisse worden afgeleverd van half acht tot twaalf én van één tot vier uur. Mevr. G.E. Geense-Gouw en haar man vonden tussen de bedrijven door nog even tijd om hun kleindochter op schoot te nemen. "Ik wilde maar beginnen met de bij bel", zei De Bruijn. "Daarmee begeef ik me op glad ijs, want er is een zaal vol deskundigen. Maar in de bijbel vind je twee soorten men sen. Degenen die heersen en dege nen die de Heere en hun onderdanen dienen." De SVRZ-bestuurder schaarde mevr. Geense onder de heersers: "Maar welk type heerser? Ze dient en dat is haar grondhouding zowel in de kerk als in de maat schappij." Dat blijkt, volgens De Bruijn ook uit haar levensloop. Mevr. Geense haal de de diploma's verpleegkunde B en A en werkte onder andere in het dia- conessenziekenhuis in Dordrecht, psycho-therapcutisch centrum De Viersprong en psychiatrisch zieken huis Vrederust' in Halsteren. "Ook naast haar werk doet ze van alles en nog wat. Ze is niet het overheersen de type, maar doet alles liever zo onopvallend mogelijk. Eigenlijk verdient ze een lintje, maar helaas komen die niet zo vaak terecht bij de mensen die werkelijk wat betekend hebben voor de samenleving. Veel mensen krijgen automatisch een lin tje als je de rit maar lang genoeg uit- Molenstraat 15, St.-Maartensdijk tel. 01666-4041 01640-41497 vrijdag en zaterdag geopend Oe gerenommeerde EEUWEN LIJSTENMAKER voor het eiland Tholen IJSTWERK Advertentie I.M. zit. En dat zit me helemaal niet lek ker", zei De Bruijn. "U bent twaalf jaar geleden als vaste kracht naar De Rozeboom gekomen en we zijn u heel dankbaar voor wat u al die jaren hebt betekend voor de bewoners." De Bruijn overhandigde de scheidende beheerster bloemen, een cheque en een gouden speld met het SVRZ-logo. Directeur F. Bordui van de zorgclus- ter Tholen/Sint-Philipsland van de SVRZ greep de gelegenheid aan om met de aanwezigen terug te gaan in de tijd. Hij had het over het beslaan van paarden in de travaille voor de smidse. Soms, in de winter, werden de paarden op scherp gezet. Dat betekende dat ze met 'iesnaehels' of 'schroefkalkoenen' werden besla gen. Ook de scheepvaart liet Bordui de revue passeren. "Er werd gevist op bot en schol met hoogaarzen, lemmerse jachten, hengsten en aak- jcs. Vroeger zei men dikwijls dat je er reumatiek van kreeg, zeker de weervissers", zei Bordui. "Maar ja, dat alles is verleden tijd. En zo hebben we ook ruim tien jaar de familie Geense in De Rozeboom gehad. Een tijd waarin de beheerster samen woonde en leefde met de bewoners. Het hele gezin Geense kwam soms uit bed en wachtte met de bejaarden in het zaaltje tot de grote onweersbui over was. Op keutjesavond, het kerstdiner, maar ook door de week was het gezin 's avonds voor de gezelligheid bij de bewoners in de gemeenschapsruim te. De familie heeft altijd klaar gestaan voor iedereen. En vandaag stellen we vast dat ook dit een stuk je van vroeger is geworden. Die tijd komt niet meer terug. Terwijl de paarden en de bruine, houten vloot langzaam verdwijnen, is de verande ring voor De Rozeboom vrij abrupt. Het gezin Geense is inmiddels ver huisd naar de Schoolstraat en hun zorgzaamheid is daarmee ineens verdwenen. Maar in onze herinne ring zullen we nog lang terug blijven denken aan de familie en hun werk voor De Rozeboom", besloot Bordui die mevr. Geense een bloemetje aanbood, maar ook haar man en kin deren niet vergat. Mevr. P. de Masier gaf namens de bewoners uiting aan de waardering voor het werk van de beheerster. "Uw eigen naam is Gouw. De 'w' haal ik eraf en ik maak er 'goud' van. Goud als verdienste voor De Roze boom." Namens het personeel droeg mevr. H. Kempeneers een gedicht voor waarin het leven en werken van de beheerster van het woonzorgcen trum naar voren kwam. Zo kwam het voor dat een bewoner het alarm per ongeluk, in zijn of haar slaap, indrukte. En zelfs in de kerk of tij dens het boodschappen doen kon het alarm afgaan. Het afscheid valt het personeel zwaar. "Het is alsof het om bewoners gaat", zei mevr. Kem peneers. Maar ze vond ook dat het tijd werd om de taken aan jongere mensen over te laten. Mevr. Kempe neers en mevr. M. Tichern worden de vaste waarneemsters voor De Rozeboom. Hoofd verzorging mevr. C. van Popering van Sint-Maartens- hof wordt de nieuwe zorgcoördina- tor. Van het personeel kreeg mevr. Geense ondermeer een magnetron. De huishoudelijke hulp, mevr. C. Fonteijne, was ziek en kon daardoor niet aanwezig zijn. Ceremoniemeester en hoofd public relations van de SVRZ, A.J. de Jon ge, bedankte mevr. Geense voor de Vlnr: W.M. van Gorsel, A.J. Dorst, J. Klippel, A. van de Ree, C.M. Dekker-Giljam. prettige samenwerking. "Ik was vooral erg gesteld op uw zelfge maakte snert en advocaat", zei De Jonge. Mevr. Geense was onder de indruk van alle lovende woorden en wilde zich niet onbetuigd laten. "Niet onze, niet onze, maar Uw naam Heere geef ik de ere", begon mevr. Geense. Zelf vond ze haar zorg zaamheid niet zo'n bijzondere pres tatie. "Ik heb alleen maar mijn plicht gedaan. Vanaf mijn zeventiende ben ik werkzaam in de verzorging en verpleging. Wij mensen hebben elkaar nodig, zeker als we ziek zijn. Maar overal is de hulp van God nodig", zei de beheerster die ook de bewoners apart toesprak. "Ik heb met plezier voor u gewerkt. Ik was nauw betrokken bij ziekte en sterf gevallen. Ook heb ik geprobeerd om gezelligheid te brengen. Probeer dat vast te houden en ook verdraagzame onderlinge verhoudingen. Het lijkt wel een preek, maar het houdt de sfeer in De Rozeboom goed." Na deze woorden konden de tientallen aanwezigen op een recep tie afscheid hemen van de familie Geense. Het aantal leden van de afdeling Tholen van het Nederlandse Rode Kruis blijft stabiel. De terugloop van leden is tot staan gebracht door de ledenwerfacties die sinds enkele jaren in verschillende plaatsen op Tholen worden gehouden. Er zijn nu zo'n 1250 Tholenaren lid van de afdeling. De ledenwerfacties in oktober en november vorig jaar zorgden voor 75 nieuwe leden; 42 in Oud-Vossemeer en 33 in Poortvliet. Komend najaar probeert de afdeling nieuwe leden te werven in Sint- Maartensdijk en Sint-Annaland. Mevrouw Boer kreeg de prijs don derdag in het perscentrum Nieuws poort in Den Haag uit handen van de oud-staatssecretaris van volksge zondheid drs. J.P. van der Reijden. De huidige Veronica-voorzitter was voorzitter van de jury die de inzen dingen beoordeelde van het project doelmatigheid zorginstellingen. "Het was heel officieel allemaal", vertelt ze. De Thoolse, die al 28 jaar in de zorgsector werkt waarvan 8 jaar in Ten Anker, werd in november op het project geattendeerd door een poster met de tekst 'Een doelmatig idee is geld waard'. Het was opgezet door het ministerie van WVC, het Interprovinciaal overleg en de ver eniging van Nederlandse bejaarden oorden. Behalve meer doelmatig heid beoogt het project verminde ring van de werkdruk. 'Tijdens mijn werk kwam ik er ach ter dat de hulpmiddelen en aanpas singen vaak in de woning achterblij ven, wanneer ouderen bij ons komen wonen", vertelt mevr. Boer. "Het bestellen, leveren en aanbrengen van voorzieningen in de nieuwe woning neemt vaak veel tijd in beslag, soms wel 8 tot 12 maanden. Gedurende die tijd kan de bewoner minder goed voor zichzelf zorgen. Het personeel moet dus meer zorg leveren, terwijl tegenwoordig juist de zelfzorg wordt gepropageerd." Het meenemen van de materialen uit de oude woning leek mevr. Boer een passende oplossing, eventueel zou den gemaakte kosten voor huurwo ningen aan de woningstichting ver goed moeten worden. Half maart kreeg de Thoolse bericht, dat haar idee - met 59 andere - uit 260 inzendingen was geselecteerd. Het zou worden opgenomen in een speciale uitgave van het project doelmatigheid zorginstellingen. Dat feit leverde mevr. Boer 1000 gulden op. Ze deed nog mee voor de hoofd prijs van 15.000 gulden, maar die ging donderdag naar een idee dat betrekking had op instellingen voor verstandelijk gehandicapten. Dat haar voorstel getoetst en beoor deeld is door een onafhankelijke jury uit het vakgebied, vindt Leny Boer een goede zaak. "En verder is het prettig om te weten dat mijn idee zeker ook verwerkelijkt kan worden. Directeur F. Bordui, die bij de prijs uitreiking aanwezig was, heeft beloofd zich in te zetten voor de ver wezenlijking ervan." Dit zou dan moeten gebeuren in samenspraak met Beter Wonen of, op grond van de nieuwe Wet voorzieningen gehandicapten, met de gemeente. Dat deelde penningmeester C. Meertens mee op de algemene ledenvergadering in De Stove te Stavenisse. "Overwogen wordt om accept giro kaarten te bezorgen die de mensen zelf in kunnen vullen. Het wordt al veel gedaan. Die mensen stoppen dan natuurlijk niks meer in de col lectebus. Het is aantrekkelijk voor de gever want die kan het bedrag aftrekken van de belasting. Op deze manier wordt zijn gift aantoonbaar. En het bedrag dat iemand uitschrijft is hoger dan wat er in de collectebus wordt gestopt. Andere afdelingen hebben er goede resultaten mee." Maar volgens Meertens is er ook wat voor te zeggen dat de vrijwilli ger aan de deur komt. "Als afdeling toon je je gezicht." Een ander nadeel van de huidige manier is dat de afdeling zelf een week mag kiezen om te collecteren. Voorheen was dat een landelijke aangelegenheid die ook landelijk ondersteund werd in de media. Dat is niet langer het geval. Het Rode Kruis kan kiezen uit zoge naamde vrije perioden in het jaar die door het centraal bureau fondswer ving worden bepaald. De week van 22 tot 28 mei was zo'n periode waar in het Rode Kruis op pad ging. De opbrengst van de collecte in 1993 liep terug. Er werd 1430,25 minder opgehaald dan in 1992. Toen haalden de collectanten 12.760,50 op, in 1993 was dat 11.330,25. Opvallend is dat de collecte in Sint- Maartensdijk 563,15 minder op bracht dan in 1992. Ook in Tholen was het verschil aanzienlijk:- 403,95. De enige plaats waar meer werd opgehaald was Poort vliet: plus 12 gulden. De opbrengst per plaats in 1993: Tholen 3248,75 Poortvliet 1280,85 Scherpenisse 824,30 St.Maartensdijk 1371,85 Stavenisse 1120,- St.Annaland 1897,55 Oud-Vossemeer 1587,45. Bloed geven is een race voor het leven. Zo typeerde A. Koen het belang van bloeddonoren tijdens de algemene ledenvergadering van het Rode Kruis afdeling Tho len. Als vertegenwoordiger van het kringbureau deelde hij speld jes uit aan vijf Tholenaren die al 25 keer bloed hebben afgestaan. "Met bloed geven stel je een daad. Je moet er toch een avond voor uittrekken. Het is bijna het belangrijkste wat een mens kan doen. Leven kunnen we niet schenken, maar met bloed kunnen we het leven wel verlengen. Bloed is hard nodig." Hij bedankte de donoren en nodigde ze alvast uit voor de vol gende bloeddonoravond. Er waren twaalf donoren uitgeno digd om naar De Stove in Stave nisse te komen: J.T. de Bruin-Cal- jauw, J. Schakel, De Vos, B. Mal- jaars uit Tholen, A.J. Dorst, W.M. van Gorsel, A. van de Ree, J.P. Geldhof, P.C. Oudesluys uit Sint- Maartensdijk, J. Klippel uit Sta venisse, MJ. Klippel uit Scherpe nisse en C.M. Dekker-Giljam uit Sint-Annaland. Vijf gaven gehoor aan de oproep. Het geld wordt besteed aan nood hulp en aan het opzetten van het vrijwilligerswerk in Vietnam. De staffunctionaris riep de afdeling op de eigen wensen wat te matigen en genoegen te nemen met wat ze aan materieel bezit. Ook zouden afdelin gen met hoge spaarrekeningen zich moeten bezinnen op de vraag of dit wel nodig is gezien de dringende behoefte aan hulp in Ruanda/Burun- di, Bosnië-Herzegowina en Jemen. Selder betoogde dat het Rode Kruis niet langer alleen noodhulp biedt maar steeds meer structurele hulp geeft om te zorgen dat de mensen zelf op eigen benen verder kunnen. Uit zijn verslag van een reis door Vietnam bleek dat er speciale Rode Kruisbrigades worden getraind die hulp kunnen bieden bij overstromin gen. Deze brigades komen in actie wanneer delen van het land getrof fen wordt door hevige wervelstor men. De gebouwtjes van het Vietnamese Rode Kruis worden voor meer doel einden gebruikt dan alleen voor les geven en het opslaan van materiaal. Ze doen dienst als polikliniek en verloskamer. De zorg voor moeder en kind krijgt veel aandacht maar ook de bestrijding van malaria, polio en diarree wordt ter hand genomen. Met simpele middelen is er volgens Selder al heel veel mogelijk. In het programma voor oorlogs slachtoffers wordt hulp geboden aan dioxyne-babys, kinderen die met misvormingen geboren zijn. Slacht offertjes van de chemische wapens die gebruikt zijn in de oorlog tussen het communistische Noord-Vietnam en de Verenigde Staten dat tot 1975 Zuid-Vietnam steunde. Die oorlog eist nog steeds slacht offers. Door de armoede gedreven zoeken veel kinderen en volwasse nen met stokken naar 'oorlogs schroot' in de rijstvelden. Het oud ijzer is goed voor de handel maar regelmatig stuiten de schrootzoekers op explosieven. Ze verliezen lede maten en zijn aangewezen op hulp van familie. Het Rode Kruis steunt deze mensen met eenvoudige rol stoelen waardoor hun bewegings vrijheid wordt vergroot en ze in staat zijn zelf voor hun inkomen te zor gen. De rolstoelen worden in een fabriekje van het Rode Kruis in Hanoi gemaakt. Malaria is een gevreesde ziekte in Vietnam dat veel rivieren en stroompjes kent. De mug die de ziekte verspreidt, gedijt er uitste kend. De malariabrigades van het Rode Kruis trekken er op uit om muskietennetten te verspreiden die de mensen 's nachts beschermd tegen de aanvallen van de muggen. Selder is enthousiast over de 'jonge en pittige' Rode Kruis-afdelingen die hij bezocht heeft. Maar zonder geld gebeurt er volgens Selder niets. Dat geld komt onder meer van het Nederlandse publiek en via de plaat selijke afdelingen binnen. Sommige afdelingen hebben volgens Selder echter veel geld opgepot. "Het is de vraag of dat aanvaardbaar is gezien de hulp die overal in de wereld nodig is". Deze deposito's zouden wat hem betreft best aangesproken mogen worden. "De verantwoordelijkheid voor de internationale hulp ligt niet alleen op het hoofdbureau." De staffunctionaris vroeg de afde ling de 'eigen verlangens' wat te temperen. "Als jullie het eens moei lijk hebben en je wilt een nieuwe ambulance of ander materiaal aan schaffen, denk dan aan je collega's die onder zoveel beroerdere omstan digheden moeten werken."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 11