M. Verkerke wil meer tijd voor zorg en begeleiding personeel Boom voor politie Tholen en Sint-Philipsland geven politieagenten een surveillancefiets Jeugd verdringt zich voor ogentest ZATERDAG 28 MEI Zeeuwse politiechefs uiten kritiek tegen minister de SNUFFELMARKT... de gezelligste rommelmarkt van Nederland Adjudant M. Verkerke: Oude bureau was een kippenhok Paar duizend inwoners bekijken nieuw Thools politiebureau ÉÉN DAG SNUFFELEN IN DE ZEELANDHALLEN IN GOES Donderdag 26 mei 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Chef M. Verkerke van de werkeenheid Tholen van de Zeeuwse politie, heeft de politieleiding gevraagd om meer tijd vrij te maken voor de zorg en begeleiding van zijn personeel. De adjudant deed dat donderdagmiddag, ten overstaan van demissionair minister E.H.M. Hirsch Ballin van justitie, op een feestelijke bijeenkomst ter gelegenheid van de opening van het nieuwe politiebureau in Tholen. Ook bij de overige sprekers viel, naast vreug de om het nieuwe onderkomen, veel kritiek te horen op het landelijke politiebeleid. Herzien Jaloers In de buidel Met een druk op een detonator (ontstekingsmechanisme) opende demissionair minister E.H.M. Hirsch Ballin van justitie donderdagmiddag om half vijf het nieuwe politie bureau aan de Simon Lindhoutstraat in Tholen. Onder het geloei van een sirene sloegen negen politiekinderen zich met wapenstokken een weg door een papieren deur. Daarmee was het eerste - en in Zeeland voorlopig het laatste - nieuwe politiebureau geopend sinds de invoering van de nieuwe politiewet op 1 april. Ongastvrij Moordaanslag Wonder Hartverwarmende reacties. Die kreeg de Thoolse politie chef M. Verkerke zaterdag tijdens de open dag in het nieuwe bureau. Met naar schatting tussen de 1500 en 2000 bezoekers was het overstelpend druk aan de Simon Lindhoutstraat. Vingerafdruk Bromfietsen Burenplicht Openingstijden; ZATERDAG 9-17 uur Kraamverhuur 01640-57521 INFOLIJN 01640-35916 Minister Hirsch Ballin laat zich rondleiden door adjudant M. Verkerke in de zogenaamde passantenkamer. De ruimte lijkt op een cel. "Mensen een goede werkplek bic den past in een stukje personeels zorg en -begeleiding", zei Verkerke. "Een uitermate belangrijke taak die aan een chef is toevertrouwd. Ik constateer dat sinds de start van de nieuwe organisatie (per I april - red.) nog maar weinig is terecht gekomen van dit clement. Zaakge richt denken en handelen moet een juist evenwicht vormen met zorg en begeleiding. Mensen die op straat het politiewerk moeten doen, onder soms moeilijke omstandigheden, verdienen onze steun en aandacht en moeten dat ook ervaren. Ik doe daar om een dringend beroep op de korpsleiding voor die zorg en bege leiding méér tijd beschikbaar te stel len dan nu het geval is." De politic- chef voegde daaraan toe dat de poli tiezorg op het platteland zeer ver schraald is. "De vraag is of ze nog wel toereikend is." Burgemeester H.A. van der Munnik ging nog een beetje verder. "Ik maak me zorgen over de feitelijke kracht van de politic", zei de burgervader die aangaf dat de politie op Tholen niet alleen qua personeel, maar ook wat betreft materieel er bepaald niet rooskleurig voorstaat. Daarbij wees hij op de verouderde computers en schrijfmachines waarop nog steeds wordt gewerkt. Hij vergeleek dat met vroeger. Adjudant M. Verkerke en hoofdbestuurslid R. Brouwer van de ver eniging Politie Dieren- en Milieubescherming planten samen een boom bij het nieuwe Thoolse politiebureau. Rechts de contactman voor Zeeland van de vereniging, MJ. Klippel uit Scherpenisse. Rechts naast de ingang van het nieuwe politiebureau is donder dagmorgen een boom geplant. De vereniging Politie Dieren- en Milieubescherming (PDM) deed een prunus cadeau. "Een symbo lisch geschenk van onze vereni ging. We bieden dat altijd aan bij nieuwbouw voor milieu-organisa ties en politie", vertelt hoofdbe stuurslid R. Brouwer uit Helle- voetsluis. Hij kwam naar Tholen samen met de contactpersoon voor Zeeland, M.J. Klippel uit Scherpenisse. Chef M. Verkerke was bijzonder ingenomen met de geste. PDM, een vereniging van opspo ringsambtenaren, viert het 75- jarig bestaan. De club spant zich ondermeer in voor regelgeving op milieugebied. Een werkgroep adviseert het ministerie. "De wet geving laat voor wat betreft hand having te wensen over. Het is moeilijk tot een sluitende bewijs last te komen", aldus Brouwer. In een acht keer per jaar verschij nend blad - Politic dier en milieu - geeft PDM informatie over politie, dieren, milieu, handhaving van wetten, dierenmishandeling en milieucriminaliteit. Grote en klei ne zaken worden besproken, ook op internationaal terrein. "We proberen de lezers aan te reiken hoe je zulke zaken aanpakt", zegt Brouwer. PDM telt 7000 leden en donateurs. De vereniging viert het jubileum in september met een internatio naal congres in het safaripark Beekse Bergen. "Toen moest je bijna voor elk pot lood naar Den Haag. De reorganisa tie is een feit, de vlaggen zijn uitge stoken. De politie wordt beter, effi ciënter en de burgers voelen zich veiliger. Was dat allemaal maar waar", hield Van der Munnik zijn gehoor voor. "Groot is mijn bewon dering dan ook voor de enorme inspanningen die de politie zich getroost om er het beste van te maken. Maar ik weet niet hoe lang die boog nog zo gespannen kan blij ven. Eén van de zware pijlers van onze democratische staat is een door die democratie gecontroleerd veilig heidsinstituut. Dat kan en mag door geen enkele politieke partij worden doorgezaagd." Hirsch Ballin vond dat er met trots op de reorganisatie kan worden teruggekeken. "Een echt nieuw poli tiebestel is tot stand gekomen. Een fusie zoals bij de overheid nog nooit is vertoond, is afgesloten." Maar volgens de demissionair minister was het karwei nog niet helemaal af. "Het belangrijkste deel van het werk ligt nog voor ons: het zorgen voor recht en veiligheid. De politie moet in de komende jaren laten zien dat ze dat kan." Volgens Hirsch Ballin is bij het aan passen van de politiesterkte in 1989 als uitgangspunt genomen dat deze herverdeling de basispolitiezorg niet mag aantasten. Daarom werd er een minimum sterkte aan de politiekorp sen verbonden. "Ik vraag me af of bij deze ondergrens in de regio's de juiste maat niet uit het oog is verlo ren", zei de bewindsman. "Niet alleen omdat de reorganisatie hier door onder zware druk is komen te staan, maar ook omdat de gevolgen van een uitgedunde politie leiden tot klachten over het ontbreken van vol doende politiezorg buiten de steden. Versterking in de steden is welis waar hard nodig, maar de soms minimale beschikbaarheid van poli tiemensen in de landelijke gebieden, geeft aanleiding tot uitingen van onvrede over de dienstverlening door verontruste burgers, burge meesters en gemeenteraden. Het is tijd om de, intussen ook niet meer zo nieuwe, formule voor de herschik king van politieagenten, eens gron dig onder de loep te nemen." De minister meldde dat daarvoor inmiddels een werkgroep aan de slag is gegaan. "Mocht uit de analy ses blijken dat de politiezorg in de kleine gemeenten inderdaad tekort schiet, iets waarmee ik ernstig reke ning houd, dan zijn nieuwe impul sen nodig om het politietoezicht te verbeteren", zei Hirsch Ballin. Daar mee doelde hij ondermeer op meer vrijwillige politie, flexibele inzet van het personeel, spreekuren in plaatsen waar geen politiebureau is, het inzetten van agenten bij veilig heidsprojecten en eenmans surveil lances als er voldoende collega's in de buurt zijn die opgeroepen kunnen worden. De demissionair minister werd in de pauze van de bijeenkomst door het NOS-joumaal voor de camera gehaald. Daar gaf hij commentaar over de IRT-affaire (interregionaal rechercheteam). Ook de openings handeling werd via een rechtstreek se verbinding uitgezonden. Adju dant Verkerke was secondenlang prominent op de buis te zien. De inzet van meer mensen ging er bij districtschef Oosterscheldebek- ken commissaris L. Imminga niet in. Hij zette uiteen dat het district qua oppervlakte vergelijkbaar is met de provincie Utrecht. "Bovendien zijn sommige delen zeer moeilijk bereik baar. Het aantal inwoners is verge lijkbaar met een stad als Nijmegen, ruim 140.000. In de zomerperiode verdubbelt dat aantal", zei Imminga. Om in noodgevallen een reactietijd van een kwartier te kunnen garande ren, wordt er volgens de commissa ris een erg grote claim gelegd op het personeel dat theoretisch uit zo'n 205 mensen bestaat. Maar vanwege geldgebrek zijn dat er in de praktijk minder. "Dat betekent veel extra diensten en verschuivingen van diensten. Ik word een beetje jaloers als ik in het het Algemeen Politieblad mijn col lega uit Nijmegen zie zeggen dat een vrije roostering van zijn mensen een succes is", vertelde Imminga wat verbitterd. "Dat geeft ruimte om problemen op een adequate manier aan te pakken wanneer en waar dat nodig is. Dat doet hij naast een strak rooster voor de noodhulpgarantie. Alle capaciteit in mijn district gaat noodzakelijkerwijs zitten in die noodhulpgarantie en ik ben jaloers dat ik die ruimte niet heb, zelfs niet een klein deel daarvan. Hoewel de problemen hier anders van aard en omvang zijn, kan niet ontkend wor den dat ze er zijn. De inwoners van Zeeland hebben toch evenveel recht op politiezorg als de rest van Neder land?" Imminga toonde zich daarom ver heugd dat Hirsch Ballin aangaf dat er wellicht een bijstelling komt van de normen voor het aantal politie agenten in landelijke gebieden. Ook korpsbeheerder van de politie Zeeland burgemeester C.G.J. Rutten van Middelburg sprak zijn zorgen uit over de gereorganiseerde politie. Hij wees erop dat het begrotingste kort voor de regio Zeeland dit jaar op 1,2 miljoen gulden ligt. En als er geen geld ujt Den Haag komt, wordt dat in 1995 2 miljoen. Het tekort wordt veroorzaakt door de relatief hoge personeelskosten. Zeeland is een regio waarvan het korps kleiner moet worden en bovendien is de leeftijdsopbouw van de dienders, volgens Rutten, ongunstig. Er zijn veel ambtenaren herplaatst, of ze hebben van de vut-regeling gebruik gemaakt. "De regio rekent dan ook op een bijstelling van de normver goeding 1994 en een verhoging van de personeelssterkte", zei Rutten. "In meerdere politieregio's is sprake van een onaanvaardbare situatie. Het korpsbeheerdersberaad zal er bij de kabinets-informateurs op aan dringen verhoging van het budget voor de politie een onderdeel van het regeerakkoord te laten zijn. Wil de politie voldoen aan de wens 'meer politie op straat' en aan een adequate bestrijding van de criminaliteit, dan zal hiervoor in de buidel getast moe ten worden. Zo niet, dan mislukt de reorganisatie en wat erger is, de politie boert achteruit." "Een kippenhok". Zo typeerde eens nieuwe bureau. Maar het heeft vol de voormalige directeur van de gens hem allemaal veel te lang rijksgebouwendienst het oude poli- geduurd. "Ik ben trots op het uithou- tiebureau aan de Hofstraat. Adju- dingsvermogen vanhetpolitieperso- dant M. Verkerke uit Tholen was het daar helemaal mee eens. "Een rake typering. Alleen de kippen, de stok en de legkist ontbraken. Het bezoek van die functionaris is, denk ik, van doorslaggevende betekenis geweest voor de realisering van het nieuwe bureau", zei de politiechef. "Er werd immers al jaren geijverd voor een nieuw bureau voor de Hermandad, maar tot dan toe bleken alle pogin gen vruchteloos." Verkerke toonde zich blij met het nieuwe gebouw dat hij 'eigentijds, ruim en licht' vond. Ook directeur C. van Bergen Hene gouwen van het gelijknamige aan nemingsbedrijf was tevreden met het resultaat. "In samenwerking met de rijksgebouwendienst is een prachtig gebouw ontstaan. Voor ons als bouwers is dit project een uitda ging geweest. Niet alleen vanwege de complexiteit, maar ook gezien het verrassende en fraaie ontwerp van architect F. Toben", zei de aan nemer. Burgemeester H.A. van der Munnik, die ook namens zijn afwezige colle ga A. Verbree van Sint-Philipsland sprak, was eveneens trots op het neel dat jarenlang een bureau bezet te dat die naam in geen enkel opzicht waard was; ongastvrij, ongezellig en ongeschikt. Het mag een wonder heten dat men het er zó lang in heeft uitgehouden en het moreel toch heeft weten te behou den", zei Van der Munnik. "Het personeel heeft het nieuwe onderkomen dubbel en dwars ver diend. Volgens velen in deze gemeente heeft de totstandkoming ervan, vanaf de eerste besluitvor ming tot aan de opening, veel te lang geduurd. Ik meen in totaal meer dan zeven jaar. En ook ik heb me wel eens afgevraagd of er in alle opzich ten de nodige vaart in is gehouden." De vreugde overheerste echter bij de burgemeester en hij prees de 'prach tige, zo niet eerste klas' plaats van het politiebureau. Van der Munnik bood adjudant Ver kerke een fietsbel aan met het logo van Sint-Philipsland erop. Deze bel stond symbolisch voor een surveil lancefiets die de gemeenten Tholen en Sint-Philipsland aan de agenten schonken ter gelegenheid van de opening. "Omdat bij de fusie de naam van de gemeente Sint-Philips land verdwijnt, stond het gemeente bestuur erop dat de bel dit wapen zou dragen", lichtte de burgemeester toe. Directeur F.W.R. Evers van de rijks gebouwendienst haalde donderdag een paar coupletten aan uit het gedicht 'De Moordaanslag'. Het vers verhaalt over de aanslag van veld wachter en gemeentebode J. Kaan die op 3 augustus 1910 de Thoolse burgemeester Van Stapele met een scheermes verwondde. De man deed dit omdat de burgervader hem na herhaalde dronkenschap had ontsla gen. Evers stelde de mensen gerust dat zoiets met de hedendaagse poli tie niet meer het geval is. De directeur ging in op de geschie denis van het politiebureau op Tho len. In 1928 werd het eerste exem plaar gebouwd dat tevens diende als veldwachterswoning en ook cellen had. In 1960 werd het, toen nieuwe, groepsbureau van de rijkspolitie aan de Hofstraat in gebruik genomen. "Architectonisch gezien waren deze bureaus geen hoogstandjes", vertel de Evers. "Bijna onherkenbaar gin gen de gebouwen op in hun omge ving. In de meeste gevallen werden ze uitgevoerd als woonhuizen. Vaak kon men een politiebureau herken nen aan een reliëf in de gevel, met als voorstelling een haan als sym bool van waakzaamheid." Evers vertelde dat het 'afscheidsca deau' of de 'bruidsschat' bij de poli tiereorganisatie bestond uit nog 35 nieuwbouwprojecten verspreid over het hele land. Daarmee is een bedrag van 60 miljoen gemoeid. Evers noemde de gebouwendienst uniek. "Een van die bijzondere aspecten is dat we geleerd hebben om elk dub beltje drie keer om te draaien voor we het uitgeven. We bekijken wat er nu écht nodig is." Korpsbeheerder en burgemeester van Middelburg C.G.J. Rutten maakt zich zorgen over de huisves ting van de Zeeuwse politieagenten. "Het is schrijnend dat we het gat in onze begroting voor 1994 alleen kunnen sluiten door in te teren - we spreken nog maar even van 'lenen' - op ons huisvestingsbudget. Er is tot nu toe veel tijd en energie gestoken in tijdelijke voorzieningen. Die waren hard nodig om de bedrijfs voering van het politieapparaat zo goed en zo kwaad als het kan te garanderen. Vanonder een zeer slecht gesternte kunnen we ons nu richten op de toekomstige ontwikke lingen", zei Rutten. Na de zomermaanden wordt begon nen met een project om de noodza kelijke nieuwbouw in een meerja renplan te vatten. Maar Rutten is er lang niet zeker van dat dit allemaal gaat lukken. "Er zal geld moeten komen of een wonder geschieden, wil ons voornemen niet stranden in hoop alleen. Goede en representatie ve-huisvesting is voor de politie van fundamenteel belang. In de eerste plaats voor de burger die een beroep op de politie doet, maar ook voor het personeel. Werken in een goede en plezierige omgeving is een eerste randvoorwaarde voor een betere politie", besloot de korpsbeheerder. De kinderen die de minister assis teerden bij de opening van de nieu we werkplek voor hun vaders, zijn Jaap en Mark Bosman, Ferdinand Sturris, Arjo en Bas Dupon, Hans Voorwinden, Melissa van der Wie len, Carola IJzerman en Jelle Rin ses. Ze gingen gekleed in echte uni formen, waarvan de jasjes door de moeders zelf waren gemaakt. De knopen waren speciaal voor deze gelegenheid besteld. De rollerbank voor het controleren van het vermogen van bromfietsen trok veel belangstellende jeugd. "De mensen waren positief over het nieuwe bureau, maar ook over het politiewerk. En tegelijkertijd bezorgd over het feit dat de Thoolse politie met zoveel minder mensen het werk moet doen", vertelt Verker ke. Het bleek moeilijk om de men sen de plaats van de werkeenheid Tholen binnen het district Ooster- scheldebekken duidelijk te maken. De adjudant ervaart de ruime belangstelling van de bevolking als een stimulans. Hij is verder bijzon der ingenomen met de bereidheid van het politiepersoneel om hun vrije zaterdag op te offeren om aan de open dag mee te werken. Meteen om tien uur was het al een drukte van jewelste bij het politiebu reau en dat bleef de hele dag zo. Opvallend veel jeugd was er op de open dag. Die kon zich naar harte lust uitleven met de apparatuur die op de binnenplaats stond uitgestald: twee takelvoertuigen van Faasen uit Steenbergen, een speedboot van de politie te water, een bus van de mobiele eenheid, een rollerbank voor brommers en twee motoren. Regelmatig klonk het geloei van sirenes. Jongeren mochten stenen gooien tegen de politiebus, die aan de buitenkant met kunststof platen bekleed is. Binnen verdrongen kinderen zich vooral bij Veilig Verkeer Neder land, waar M. Quist het druk had met het afnemen van de ogentest. Wachttijden van een kwartier waren 's morgens geen uitzondering. Maat ook de mensen van de politie te water, Halt, Slachtofferhulp, Riagg. maatschappelijk werk en de raad voor de kinderbescherming hadden over belangstelling niet te klagen. Hun foldermateriaal en stickers von den gretig aftrek. "En sommige mensen komen met heel gerichte vragen", vertelt de medewerker van de raad voor de kinderbescherming. Op grote vellen papier heeft hij dui delijk gemaakt waarmee zijn dienst zich zoal bezig houdt: voogdij, opvoedingsproblemen, echtschei ding, strafzaken, adoptie. Vooral de opvoedingsproblemen nemen in Zeeland toe. "Ook in een beschermd gebied als Tholen gebeurt nogal wat." Op de begane grond neemt bijna iedereen een kijkje in de passanten- De Thoolse politie gaat de opge voerde bromfietsen aanpakken. De werkeenheid heeft een lichte motor gekregen voor de surveil lance. Die zal speciaal voor dit doel worden ingezet, omdat bromfietsers daarmee overal gevolgd kunnen worden, vertelt E. ten Voorden. Hij surveilleer de ook al buitendijks langs de zuidkust van Tholen. Vijf poli tiemensen zullen met de motor gaan rijden. Ten Voorden wordt bovendien opgeleid voor de zware politiemotor, waarvan er eveneens één op Tholen gesta tioneerd wordt. kamers, zoals de celruimten hier genoemd worden. Spannend is het voor de jeugd om een vingerafdruk te laten maken, of te blazen op de alcoholmeter. "Ik heb al een extra doos mondstukken aan moeten ruk ken", vertelt wachtmeester S. Kaste- lijn. Bij de ingang krijgt iedere bezoeker een sleutelhanger cadeau. "Jammer genoeg is het niet gelukt om alle bijzondere diensten naar Tholen te halen. Maar die zijn op pinksterzaterdag vaak overbezet", zegt Verkerke. Hij had graag nog een demonstratie van speurhonden, de bereden politie, de technische recherche en een politiehelicopter gehad. De jubelstemming over de geslaag de open dag werd zondagmorgen getemperd. Toen ontdekte de politie dat 's nachts het achterste raam aan de Ten Ankerweg was ingegooid. "Kennelijk zijn er in onze samenle ving nog steeds mensen die zonodig destructief bezig moeten zijn", reageert Verkerke verbitterd. Hij roept mensen, die iets gezien heb ben, op dit bij de politie te melden. Hun informatie zal vertrouwelijk worden behandeld, verzekert de politiechef. Donderdagavond verwelkomde Verkerke ongeveer veertig buurtbe woners in het bureau. Mensen uit de omgeving van het oude bureau, de Hofstraat en de Vossemeersepoort, én de nieuwe buren van de politie. Uit de Simon Lindhoutstraat en de Ten Ankerweg dus. Onder hen een afvaardiging van personeel en bewoners van zorgcentrum Ten Anker. Zij kregen een rondleiding en een uitleg over de verschillende functies. Tevoren bedankte adjudant Verkerke de mensen uit de Hofstraat voor de verdraagzaamheid die zij de afgelopen jaren toonden. "Want er zal in de nacht heus weieens met autoportieren geslagen zijn. En dat zal zeker nog weieens gaan gebeu ren", zei de politiechef richting de bewoners van de Simon Lindhout straat. De speciale ontvangst van dit gezelschap, waarbij ook de kinderen waren, noemde hij burenplicht. sSsL

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 13