'Het lijkt wel alsof men de molens steeds meer vergeet' Vrederust laat velen delen in de feestvreugde Ringsteken op de Thoolse Dag Feestprogramma Cloveniersgilde in Scherpenisse Fietsers krijgen appeltje voor de dorst van Alkema Weinig last van ferme bries landelijke fietsdag MA. Kodde op matig bezochte nationale molendag: Meerdaags programma 85-jarig bestaan i Donderdag 19 mei 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Psychiatrisch ziekenhuis Vrederust te Halsteren is giste ren begonnen met de festiviteiten rond de viering van het 85-jarig bestaan. Het terreinfeest viel samen met de alge mene ledenvergadering van de 'Vereniging tot Christelij ke» Verzorging van Geestes- en Zenuwzieken in Zuid- West Nederland.' Zaterdag 28 mei is er een reünie, in oktober is er een dinerweek voor de patiënten, in novem ber een symposium over kwaliteitsbeleid en daar tussen door nog twee personeelsfeesten. Zesde reünie Dinerweek Klein Loo en Buitenlust Hoogtevrees Swing Programma Speelmansplaten decor tal van activiteiten De Thoolse dag en de open dag waterrecreatie worden zaterdag 28 mei weer gecombineerd gehouden op de Speelmansplaten. Evenals voorgaande keren is het con cours hippique daarbij het omvangrijkste onderdeel, 's Middags is ook het ringsteken te zien. Aan zijden draad Op de omloop van de walkorenmolen De Hoop in Tholen klinken wat ongeruste geluiden als de wieken er een vaart inzetten van 80 enden ofwel zo'n 100 km per uur. De hou ten balie waarop de bezoekers van het uitzicht genieten, begint langzaam te bewegen. Vrijwillig molenaar O. Huiskamp uit Tholen stelt de mensen gerust: "Alles wat beweegt, kan niet knappen." Aan sommigen is te zien dat ze hierdoor weinig op hun gemak gesteld worden. Zes molens op Tholen en Sint-Philipsland gaven zaterdag tij dens de nationale molendag een mooie show weg, dank zij de forse oostenwind. Druk in Stavenisse Een stralend zonnetje en een frisse wind begeleidden zaterdag de 116 deelnemers aan de landelijke fietsdag. De route liep dit jaar min of meer verticaal over het eiland. De twee start- en rustpunten waren het VVV-kan- toor in Sint-Maartensdijk en café De Hoop in Sint-Anna- land. Een kwart van de deelnemers aan de tocht kwam van buiten Tholen en Sint-Philipsland. Appels "Met gezellige bijeenkomsten wil len we de angst voor het psychia- triseh ziekenhuis wegnemen", zegt dhr. O. ter Beek uit Tholen, lid van de jubileumcommissie van Vrede rust. "Wc willen integreren en ons meer profileren in de samenleving, want dit ziekenhuis hoort bij de omgeving. Men reageert soms nogal afstandelijk, angstig, maar Vrede rust is de meest veilige plaats uit de omgeving. Je kunt hier rustig wan delen. Gelukkig komen nogal wat scholen hier hun sportdagen houden, wat mede een bijdrage levert aan de inte gratie van Vrederust in de gemeen schap", zegt Ter Beek. De reünie die zaterdag 28 mei op het programma staat, wordt voor de zes de keer gehouden. Dertig jaar gele den gebeurde dat voor het eerst en telkens opnieuw is er veel belang stelling. "Mede door de woningen van personeelsleden op het terrein, was Vrederust vroeger één familie", legt mevr. A. van Bavel uit. Er komt onder meer een tentoonstelling in de Ark en de hal van het hoofdgebouw met als thema: verleden, heden, toe komst. Oud-directeur Van Rossum speelt in de Ark op het orgel en de muziekvereniging Euphonia speelt op het terras bij De Sprenge. De pas opgeknapte bloemen- en groentetuin Klein Loo is ook te bezichtigen. Inmiddels hebben zich al 400 men sen opgegeven voor de reünie. Iede re bezoeker krijgt een aandenken. Van 3 tot en met 7 oktober wordt een diner-week voor de 450 perma nente patiënten en 100 deeltijd patiënten georganiseerd. In het ver sierde restaurant wordt dan wat extra's geboden en dat is een hele organisatie, want de capaciteit is 120 mensen per dag. Wie niet naar het restaurant kan komen, krijgt op de eigen afdeling een feestelijke maaltijd. Het personeel heeft twee festivitei ten: een boottocht op 10 september vanuit Bergen op Zoom op het Zoommeer en 29 oktober in Made een avond in Griekse stijl. Voor bei de evenementen zijn inmiddels 700 aanmeldingen; Vrederust telt 612 medewerkers en iedereen mag een introducé meenemen. De jubileumactiviteiten worden 18 november afgesloten met een sym posium over kwaliteitszorg, waar voor 150 mensen uit Vrederust en andere psychiatrische ziekenhuizen zijn uitgenodigd. Het psychiatrisch ziekenhuis Vrede rust bestaat 85 jaar, de vereniging is 5 jaar ouder. Die werd in 1904 opge richt als 'Vereniging tot Christelijke Verzorging van Geestes- en Zenuw zieken in Zeeland.' Men kocht twee aan elkaar grenzende landgoederen in Halsteren aan, Klein Loo en Bui tenlust, waar het ziekenhuis verrees. Van Buitenlust is de boerderij met het woonhuis nog aanwezig en in functie. Het oorspronkelijke gebouw Klein Loo is ondanks een bestuursbesluit om niet tot sloop over te gaan, in de eerste helft van de jaren tachtig toch afgebroken. Op dezelfde plaats functioneert de inmiddels splinternieuwe bloemen en moestuin Klein Loo. Vrederust telde oorspronkelijk 900 patiënten, maar na de regionalisatie van de gezondheidszorg zijn dat er permanent maar 450 meer. Diverse oude gebouwen zijn in de loop der jaren ook afgebroken, maar in de rechter zijvleugel van de Schorre (voorheen paviljoen 1) is 'de eerste steen' van Vrederust nog steeds aan wezig. ZIE VERDER PAG. 1 1 gen als ze onderin zijn, geen wind meer en worden minder belast, maar als ze weer vanachter de bomen zijn, krijgen ze een klap. Het is een onre gelmatige belasting van de molen. Maar ik vraag al jaren om de toppen uit die bomen te halen, maar dat zal er wel niet van komen." En daarmee heeft Huiskamp hetzelfde probleem als molenaar Van Strien uit 1865. Van Strien klaagde ook over de windvang omdat de bomen in het park de wind uit de zeilen van De Hoop haalden. De gemeente wilde ze toen niet kappen omdat ze nog niet volgroeid waren en dus niet genoeg opbrachten. "Nu heeft het meer een milieutechnische reden", denkt Huiskamp. Het probleem werd opgelost door de molen 5,60 meter te verhogen. Daardoor kreeg hij de unieke, te grote 'puilkap'. De eerste keer dat er van windmo lens in Tholen gesproken wordt, is rond 1343. Toen stonden er drie zogenaamde banmolens waarop iedere inwoner zijn graan moest laten malen. In 1462 kreeg de stad de molens in eeuwigdurende erf pacht. In 1735 was de standerdmo len in Tholen zo slecht dat hij werd afgebroken en op zijn plaats liet de gemeente De Hoop bouwen. Molen maker Van Domburg en opziener Barend van Doesburg uit Breda ont wierpen en bouwden de nieuwe stel lingmolen. In 1848 werd de tweede korenmolen De Verwachting gebouwd aan de Vlasmarkt. In 1930 werd die gedeeltelijk gesloopt en er is alleen nog de tot woonhuis ver bouwde romp van over. De Hoop werd tot 1901 bewoond en onder concurrentie van een motormaalde rij maakte mulder H. Dorst in 1908 een machineruimte tegen de romp van de molen. Het bestaan van de molen hing een paar keer aan een zijden draad. Al in 1930 wilde de eigenaar de molen verkopen, maar de pas opgerichtte vereniging de Hollandsche Molen (nu eigenaar van De Jager in Oud-Vossemeer) en de gemeente wisten vijf jaar uitstel te krijgen. Aan het einde daarvan vernielde de bliksem een deel van de molen. Met een loterij en een bazar wisten de stichting en de gemeente de molen te behouden. De Hoop werd gerepareerd met de as en de roeden van de wipkorenmolen De Oud Strijder uit Tienhoven. Na de Tweede Wereldoorlog werd de molen weer verwaarloosd tot de gemeente hem in 1955 kocht. Het machinehuis werd afgebroken en dc molen werd gerestaureerd. Volgend jaar worden er waarschijn lijk weer wat herstelwerkzaamheden aan De Hoop verricht. Momenteel is men bezig om halogeen verlichting op de omloop te monteren dat de huidige gloeilampen moet vervan gen. "Hij zou ook weer eens schoon gemaakt en bijgevoegd moeten wor den. Maar hij is in prima staat en hij loopt perfect", zegt Huiskamp. Zaterdag hield hij het om half vier voor gezien. "Om drie uur ruimde de wind in een paar minuten helemaal van oost naar zuid. Ik heb nog nooit meegemaakt dat hij zo snel draaide. Normaal kruien we de molen met de wind mee, maar dit was niet bij te houden. Bovendien zag het er onweersachtig uit en dan kun je beter maar stoppen." Een leuke ont moeting had de mulder op de molen dag met een oude man die vroeger nog molenaar H. Dorst had gehol pen. "De man was er 's morgens en hij kwam 's middags terug. Gewoon uit interesse bleef hij staan praten. Dat is leuk, want zulke mensen kom je niet vaak meer tegen", zegt Huis kamp, die zelf in de wieken klimt om de zeilen op te hangen. "Ik heb Behalve het concours hippique met zo'n 500 deelnemers, zijn er tal van andere onderdelen waarbij paarden een rol spelen. Zoals een tally-ho (race tegen de klok) en een pas de deux (kuur op muziek) met koud- bloed trekpaarden uit de stallen van Brooijmans. Verder ringsteken, en een estafette met koudbloed paarden waarbij Zeeuwse eilanden het tegen elkaar opnemen. De landbouw, 36 jaar geleden de basis voor de Thoolse Dagen, heeft ook nog een andere inbreng. Zo is het scheren van schapen te zien, en het drijven van deze dieren met bor dercollies. Uiteenlopende rassen mestvee worden gepresenteerd. In een tent zullen exposities te zien zijn van agrarische produkten, de zaad teelt (gewasbescherming en milieu beleidsplan), verpakkingsmateriaal (door de Plattelandsvrouwen), modelbouw en de promotiewagen van de Nederlandse fruittelersorga nisatie. De provincie heeft de stich ting Thoolse Dagen ontheffing ver leend om met tractoren over de Oes- terdam te rijden. De Instructiegroep Tholen geeft een demonstratie van honden met pak- werkers. En AVC '87 geeft iedereen de kans om strandvolleybal te spe len. En dan de waterrecreatie. Zeilschool TG 17 biedt bezoekers de gelegen heid op een gratis zeiltocht, terwijl ook surfschool Swing demonstraties verzorgt. Bij de zeilschool liggen drie Thoolse hoogaarzen. Mensen kunnen er een kijkje nemen en uitleg vragen over deze zeilende vissers schepen. Wie zijn boot wil verko pen, kan zich aanmelden voor de geen last van hoogtevrees. Dat zit allemaal in je hoofd. Ik klim omhoog, haak mijn voeten vast en probeer dan de zeilen vast te maken. Zwaar werk? Dat valt wel mee. Als molenaar heb je een prachtig leven. De echte blijven het hun hele leven." botenmarkt. En bij voldoende belangstelling (aanmelden vóór 22 mei, tel. 01667-2961 of 01660- 4697) wordt voor jongelui van 12 tot 20 jaar het onderdeel fiets 'm d'r in georganiseerd. Waterfietsen, banaanvaren, virus roeiboten en kano's worden op de plas gebracht door experimental promotion. Eventueel worden vlie gers opgelaten en modelbouw vlieg tuigen gedemonstreerd. Accordeon vereniging de King Corns en het Eerste Zeeuwse Jachthoornkorps zorgen voor de muzikale noot. Het programma ziet er als volgt uit: 9 u. Concours hippique, om 13.30 u. prijsuitreiking. 10-17 u. Tentoonstellingen van pro dukten, vee, modelbouw e.d. 13.30 u. Vliegerdemonstraties. 13.45 u. Strandvolleybal. 14 u. Tally-ho met koudbloed paar den. 14.20 en 16.45 u. Schapen drijven met bordercollie. 14.40 u. Pas de deux met koudbloed paarden. 15 en 17.30 u. Optreden accordeon vereniging King Corns. 15 u. Demonstraties geluidarme wateractiviteiten; wedstrijd met nieuw soort waterfiets. Fiets 'm d'r in. 16 u. Demonstratie honden met pak- werkers. 16.20 u. Ringsteken. 17.15 u. Estafette met koudbloed paarden. De hele dag door: schaapscheerders- feest, botenmarkt, bezichtigen hoog aarzen, demonstraties zeilschool TG 17 en surfschool Swing, activiteiten experimental promotion. over belangstelling helemaal niet te klagen. Molenaar G. de Moed telde zo'n 75 geïnteresseerden. Er lagen veel bootjes in de haven en daarom bezochten ook veel toeristen de molen, die vlak bij het water staat. Ook oud-Stavenissenaren die een tochtje maakten, kwamen even bij De Moed naar binnen. Verder begroette De Moed een flink aantal dorpsbewoners waaronder ook opvallend veel jongeren. Blijkbaar leeft de belangstelling voor de molen in Stavenisse meer dan in andere plaatsen op Tholen. In Sint-Philipsland draaide de grondzeiler De Hoop niet alleen, maar hij maalde ook nog graan. Molenaar J.J. Reijngoudt maakte voor deze gelegenheid meel voor bakkerij A.P. v.d. Est. Volgens zijn vrouw is Reijngoudt dol op zijn molen. Hij heeft er dan ook plezier in om hem te laten werken en als hij een molen ziet waar hij nog niet in is geweest, wil hij die meteen bezoe ken. Reijngoudt kreeg zaterdag 25 mensen op bezoek vanwie er een paar uit Duitsland kwamen, maar de meesten waren Sint-Philipslanders. Vorig jaar waren er meer buitenlan ders op de molen, die de hele dag draaide. Molenaar Huiskamp had er plezier in. Een stevige oostenwind dreef de wieken aan tot een flinke snelheid, maar het kan nog harder. "In princi pe kan ik elke windkracht wel pak ken, maar op een gegeven moment haal je dan wel de zeilen uit de wie ken", zegt de Tholenaar, die niet zo blij is met de bomen in het park voor de molen. "Je kunt merken dat ze de wind tegenhouden. De wieken krij- Dc Hoop in Tholen in vol ornaat. Woensdag 25 mei 13 u. Rondgang trommelslager door Schcrpcnissc. 19 u. Verzamelen gildcbrocdcrs op dc gildekamer; inhalen drie nieuwe leden. 20 u. Algemene ledenvergadering op dc gildekamer. Donderdag 26 mei 13 u. Gildekamer geopend voor dc gildcbrocdcrs. 19.30 u. Gezellig samenzijn van dc leden in het kader van het 400-jarig bestaan van het Cloveniersgilde. Vrijdag 27 mei 18.30 u. Dorpsomroeper roept inwo ners op voor onthullingsplechtig heid kunstwerk aan de Spuidam- straat. 18.45 u. Muzikale rondwandeling Euterpe door het dorp. 19 u. Verzamelen genodigden en gildebroeders (in kostuum) op de gildekamer. 19.20 u. Euterpe haalt genodigden en gildebroeders af. 19.30 u. Burgemeester H.A. van der Munnik onthult het door David van der Kop uit Drcischor gemaakte kunstwerk. Zaterdag 28 mei 13.30 u. Officiële opening gildcfccst door dc burgemeester. 13.45 u. Voorafgegaan door muziekvereniging OVM maken het Cloveniersgilde cn dc schuttersgil den St. Hubcrtus, Ravcnstein en St. Sebastiaan een rondgang door het dorp. 14.30 u. Gildekamer opengesteld voor het publiek. 14.45 u. Wedstrijden boogschieten voor de schuttersgilden op het Pluimpotterrcin; aan het begin en in de pauze geven vendelzwaaiers, tamboers en bazuinblazers demon straties. 15 u. Open gilde op de Hoge Markt. 18 u. Gildemaaltijd op de Hoge Markt, muzikaal opgeluisterd door Oe momme noe. 21 u. Sluiting van de gildedag. Een jeugdige bezoekster werpt met haar moeder een blik uit het raam van molen De Hoop. De grondzeiler uit Stavenisse had Kodde op een hele morgen slechts drie belangstellenden ontving op zijn grondzeiler (zo geheten omdat de wieken tot vlak boven de grond draaien). "Eén van de bezoekers was een vrouw uit Bergen op Zoom wier vader molenaar was geweest. Maar het lijkt wel of de mensen uitgeke ken zijn op ons. Je moet er echt in geïnteresseerd zijn", zegt de Sint- Annalander. "Ik draai de oude molen nog bijna iedere week en de mensen gaan dat gewoon vinden en komen niet meer." Ook op de stel lingmolen De Jager in Oud-Vosse- meer, die Kodde eveneens beheert, had hij geen geluk. Hij wilde er zaterdagmiddag wat graan verma len, maar een kam brak af en daar door kwamen de stenen stil te lig gen. De wieken draaiden in de vrije stand nog wel verder, maar malen ging niet meer. Zo'n tien mensen kwamen de bezigheden van Kodde aan de Hikseweg volgen. De belangstelling voor de molens wordt ieder jaar minder. Dat is de klacht die alle molenaars hebben. In totaal Jcwamen er zaterdag zo'n 193 bezoekers. In Scherpenisse en Poortvliet werden de molens niet opengesteld. Het dieptepunt was in Sint-Annaland waar 'mulder' M.A. In Sint-Maartensdijk verging het W.G. Robbe iets beter. Hij mocht op zijn stellingmolen De Nijverheid dertig mensen verwelkomen. Tien daarvan waren Duitsers en één Pool. Ook aan hen legde Robbe het een en ander uit over zijn werk. "Ach, ik heb mijn handen en voeten en daar mee lukte het wel. Bovendien kon den ze het beter volgen omdat ze ook zagen gebeuren wat ik vertel de", zegt de mulder uit St. Maartens dijk. Het aantal bezoekers viel hem nogal mee, al noemde Robbe het opvallend dat er erg weinig mensen van Tholen bij zaten. Moeder en dochter Clarijs kwamen uit Middelburg voor de fietsdag op Tholen. De route liep via de Veerhoekseweg en Malland tussen Sint-Annaland en Sint-Maartensdijk naar de Schelp- hoek en weer terug. In totaal een lengte van 34 kilometer. Door de stevige wind werd er gevreesd voor het stuk van de Speelmansplaten naar de Schelphoek, maar de deelne mers kregen op dit stuk de wind in de rug. Op de rustpunten kregen de fietsers een stempel waarmee later de medaille kon worden opgehaald. Sommigen stapten gelijk weer op, maar anderen lieten zich eerst een verversing goed smaken. De snel- sten deden er zo'n twee uur over om de route te rijden, maar de meesten namen er hun gemak van. Zo'n kwart van de deelnemers kwam niet van Tholen of Sint-Philipsland. De intekenlijst liet plaatsnamen zien als Baarn, Ouwerkerk, Rotterdam, Zwijndrecht, Schiedam, Middelburg en zelfs Noorseschut (een plaatsje bij Hoogeveen). Enkele mensen die bivakkeerden op de Speelmanspla ten bij het kampeerweekend van het wijnmakersgilde besloten ook op de fiets te stappen om Tholen eens wat beter te bekijken. Eén man haalde wel de route op, maar ging die op een andere dag fietsen. Een handje vol deelnemers dat als laatste bin nenkwam, kreeg nog te maken met wat regen, maar dat mocht de pret niet drukken. De VVV ontving van veel mensen een compliment voor de mooie route die zó duidelijk was beschreven dat niet één fietser ver keerd is gereden. De VVV zelf is heel tevreden en noemt de deelname 'boven verwachting'. Vorig jaar lag het aantal fietsers weliswaar hoger (zo'n 125), maar dat was voorname lijk te danken aan het feit dat er toen meer opstappunten waren. De rit was toen ook gekoppeld aan de rou te in West-Brabant. Deze keer start ten er 87 fietsers in Sint-Maartens dijk en 29 in Sint-Annaland. Dit jaar is er ook weer een Thoolse fietsdag op 18 juni. Men kan dan vanuit iede re plaats beginnen. De route leidde ondermeer langs het streekmuseum De Meestoof in Sint- Annaland dat 's middags zijn deuren opende zodat ook hier even gerust kon worden. Fruitteler P. Alkema aan de Veerhoekseweg in Sint- Maartensdijk hield een open dag. Met borden stond dit aangekondigd langs de weg en de fietsers kregen bij het bedrijf een rondleiding. Er stonden nog wat appelrassen in bloei zodat de boomgaard een fleu rige aanblik gaf. Verder waren er insectenvalletjes opgehangen en er stonden diverse werktuigen tussen de bomen. Alkema vertelde de bezoekers van alles over de fruitteelt en beantwoordde ook heel wat vra gen; met name op het gebied van milieu en gewasbescherming. Ook werd het de toehoorders duidelijk, gemaakt dat het plukken lang niet meer zo'n zwaar karwei is als vroe ger. "Er wordt niet meer gesjouwd met kilo's appels om die verderop in de kist te legen", vertelde Alkema. "We werken met karretjes en het gaat eigenlijk allemaal vanzelf." Na deze uitleg meldden zich een aantal mensen aan voor de komende pluk. In de schuur van het bedrijf stond een sorteermachine opgesteld en ook die kon het publiek aan het werk zien. Tot slot kreeg iedereen nog een appeltje mee. Alkema kreeg naast de deelnemers aan de fietsdag ook nog andere belangstellenden over de vloer. In totaal bezochten zo'n 150 geïnteresseerden het bedrijf van de fruitteler die met dergelijke acties zijn bedrijfstak een beetje wil pro moten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 9