THOLENDERWIJS Faillissement PDQ strop voor gemeente en provincie Weer Tholenaren opgepakt inzake serie van inbraken April begint nat en blijft somber OLDTIMERBEURS informatierubriek van de gemeente tholen met OCCASIONS en MOLENTOCHT 21 t/m 23 mei ZEELANDHALLEN - GOES Karen-actie van N.H.-jeugd bijna zes ton HOORZITTING OVER RONDWEG POORTVLIET WET VOORZIENINGEN GEHANDICAPTEN INZAMELING LANDBOUWPLASTIC BOUWAANVRAGEN SPREEKUREN B&W Bedrijf in Oud-Vossemeerse kleuterschool Donderdag 19 mei 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT DONDERDAG 2 JUNI: Zowel de gemeente Tholen als de provincie Zeeland zijn gedupeerd door het faillissement van PDQ Engineering Cad Systems b.v. te Oud-Vossemeer. Gemeente en pro vincie hadden in augustus 1990 elk 50.000 gulden geleend aan het bedrijf, dat op computers tekeningen ver vaardigde voor de (petro)chemische industrie. Opmerke lijk is, dat het faillissement is aangevraagd door perso neelsleden die al maanden geen loon meer hadden ont vangen. Al ontslagen Aanloopkosten Verlies 40 mille door J. Versteegt Toegang: 10,-, kinderen 6-12 jaar 3,50 Tel. 01100-21020 TEL. 01640-33676 Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Tel. 01666-8200 Telefax: 01666-3553 Het gemeentebestuur heeft voor het gebied gelegen aan de Pro- vincialeweg te Poortvliet een herziening van het bestemmings plan ontwikkeld. Deze herziening heeft tot doel de door de pro vincie Zeeland voorgenomen omleiding van de Provincialeweg ter hoogte van Poortvliet juridisch-planologisch mogelijk te maken. In verband met het te voeren wettelijk vooroverleg op basis van de Wet op de Ruimtelijke Ordening wordt in samenwerking met de directie Milieu en Waterstaat op donderdag 2 juni a.s., aan vang 19.30 uur, in het dorpshuis "t Ouwe Raed'uus" te Poortvliet een hoorzitting gehouden. Belanghebbenden en belangstellenden worden hierbij van harte uitgenodigd. De rondweg Poortvliet zal onderdeel uit maken van de wegver binding Sint-Maartensdijk - Tholen en moet de huidige traverse door Poortvliet vervangen. Het gemeentebestuur van Tholen heeft herhaaldelijk bij het Pro vinciaal bestuur op de aanleg van dit wegvak aangedrongen. De belangrijkste redenen zijn de geluids- en trillingsoverlast welke door het verkeer op de traverse wordt veroorzaakt en de ver- keersonveilige situaties die zich binnen de bebouwde kom voor doen. Uitvoering De geplande rondweg te Poortvliet heeft een lengte van circa 2 km. en is zuidelijk gelegen van de huidige traverse. Tussen de Kadijk en Geerweg wordt het huidige tracé afgebogen. Nabij de Poortvlietsedijk-Koningsweg sluit de rondweg weer aan op het huidige tracé. De rondweg wordt uitgevoerd met twee mini- rotondes en een vrijliggend fietspad. Tussen de Kruytenburgse- weg en de Koningsweg wordt tevens een parallelweg aangelegd ten behoeve van de aansluiting van de Koningsweg op de rond weg. De rechtstreekse verbindingen van de Korte Zandweg, Lan ge Zandweg en de Kruytenburgseweg met de kern Poortvliet worden door de aanleg van de rondweg verbroken. Dit betekent dat de kern met twee ontsluitingspunten op de rondweg wordt ontsloten (ter plaatse van de mini-rotonde die aansluit op de Paasdijkweg en de ter plaatse van de mini-rotonde westelijk van de Kruytenburgseweg). Tussen de Kruytenburgseweg en de Lange Zandweg zal aan weerszijden van de rondweg een geluidswal worden aangebracht. Bij de uitvoering van de rondweg zal rekening worden gehouden met een landschappelijke inpassing van de weg. De in de bui tenbocht gelegen bermen van de weg zullen, voor zover wense lijk, van een boombeplanting worden voorzien. De uitwerking van deze landschapsvisie zal door de provincie in overleg met de gemeente plaatsvinden. Het voorontwerp-bestemmingsplan ligt voor een ieder tijdens de kantooruren gedurende ter inzage in het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk. In verband met Tweede Pinksterdag (maandag 23 mei) treedt er een aantal wijzigingen op in het schema voor het ophalen van huisvuil en het ledigen van bedrijfscontainers. In de week die begint met maandag 23 mei worden huisvuil en bedrijfscontainers opgehaald volgens het onderstaande sche ma: dinsdag 24 mei: kern Tholen ten zuiden v.d.ten Ankerweg en de Buitenroute Oost woensdag 25 mei: kern Tholen ten noorden v.d.ten Ankerweg, kern Poortvliet en de Buitenroute West donderdag 26 mei: kern Sint-Annaland en kern Scherpenisse ten oosten v.d.Kerkstraat, bedrijfscontainers op het industrieterrein van Sint-Maartens dijk en het huisvuil Provinciale weg 2a, 24 en 1, kern Oud-Vossemeer vrijdag 27 mei: kern Sint-Maartensdijk en kern Scherpenis se ten westen v.d.Kerkstraat, Hartogsweg, Gorishoeksedijk, Westkerke, Westkerkse- weg. Havenweg, Brijhoekseweg, Platteweg en Gatweg zaterdag 28 mei: Stavenisse Er zijn bij de gemeente al veel aanvragen om voorzieningen op grond van de Wet Voorzieningen Gehandicapten binnengeko men. Zoveel zelfs dat het niet mogelijk is iedereen voor het ein de van deze maand in kennis te stellen van een beslissing. In de meeste gevallen betreffen de aanvragen een voortzetting van vervoersvoorzieningen (leefkilometers) zoals die tot 1 april j.l. door de bedrijfsverenigingen werden verstrekt. In deze geval len kan er van worden uitgegaan dat minimaal tot 1 oktober 1994 aanspraak kan worden gemaakt op eenzelfde vergoeding als in het eerste kwartaal 1994 is ontvangen, mits de persoonlij ke situatie niet is gewijzigd. Een verschil kan zijn dat aanvragers die tot op heden een maan delijkse betaling ontvingen, ingaande 1 april 1994 per kwartaal worden uitbetaald.. De aanvragen zullen zo spoedig mogelijk worden behandeld. Indien u nog vragen hebt kunt u bellen met het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk, tel. 01666-8228 8319. Regelmatig wordt landbouwplastic aangeboden aan de huisvuil- wagen. Landbouwplastic valt onder de categorie bedrijfsafval- stoffen. De gemeentelijke huisvuilwagen is niet verplicht bedrijfsafvalstoffen mee te nemen. Tevens wordt binnenkort een inzamelactie georganiseerd, speciaal gericht op landbouwplas tic. Om deze redenen zal vanaf heden geen landbouwplastic meer door de huisvuilwagen worden meegenomen. Alle veehouders, akkerbouwers, fruittelers en tuinders hebben reeds bericht gekregen over de komende inzamelactie. Dit heeft gestaan in een rondschrijven van het Landbouwschap van 31 maart 1994. De inzamelactie zal worden gehouden in de week van 6 t/m 10 juni a.s.. U zult te zijner tijd via deze rubriek worden geïnformeerd omtrent verdere details. Burgemeester en wethouders van Tholen maken gelet op artikel 41 van de Woningwet 1991 bekend, dat de volgende bouwaan- vragen zijn ingediend: - Een bouwaanvraag van R. Kopmels, Molenstraat 98 te Oud- Vossemeer, ingediend op 4 mei 1994, voor het verbouwen van een woning op het perceel Molenstraat 98 te Oud-Vossemeer; - Een bouwaanvraag van Ph.M. Hartog, Bfoemenlaan 174 te Sint-Maartensdijk, ingediend op 9 mei 1994, voor het bouwen van een woning met garage op een perceel aan de Groene- dreef te Sint-Maartensdijk; - Een bouwaanvraag van E. Wesdorp, Prinses Irenestraat 8 te Stavenisse, ingediend op 4 mei 1994, voor het verbouwen van een woning op het perceel Prinses Irenestraat 8 te Stave nisse; - Een bouwaanvraag van H.F. Jansen, Plataanstraat 33 te Breda, ingediend op 29 april 1994, voor het bouwen van een berging op het perceel Geertruidaweg 2 te Scherpenisse (camping "De Pluimpot", perceel 138); - Een bouwaanvraag van J.P.J. Etienne, Bou Kooymanstraat 26 te Oud-Vossemeer, ingediend op 9 mei 1994, voor het uitbrei den van een woonhuis op het perceel Patrijzenweg 57 te Oud- Vossemeer. Sint-Maartensdijk, 19 mei 1994. De spreekuren van de leden van het college van burgemeester en wethouders komen op maandag 23 mei a.s. in verband met Pinksteren te vervallen. De eerstvolgende spreekuren vinden plaats op maandag 30 mei a.s. van 11.00-12.00 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de college-leden spre ken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666- 8330. FDQ was gevestigd in de voormalige kleuterschool Hummelvreugd aan de Bou Kooijmanstraat in Oud- Vossemeer. "Het laatste haltjaar is het mis gegaan", zegt curator mr. E.R. Moes uit Bergen op Zoom. "De omzet was gedaald van 300.000 naar 40.000 gulden en de bank had daardoor te weinig zekerheden. Fakturen die langer dan 90 dagen open staan, tel len bij de bank niet meer mee en de debiteuren vormden de enige zeker heid, zij het dat er een aanzienlijke omzet was. De onderneming kwam zo in een neergaande spiraal terecht: de salarissen voor de 9 personeelsle den konden niet meer betaald wor den en de schulden aan de belasting dienst en bedrijfsvereniging liepen op. Er was maandelijks een vrij zware loonverplichting en de werk nemers hebben zich binnen de ter mijn van dertien weken tot de bedrijfsvereniging gewend, waar door ze hun loon doorbetaald krij gen. Het is zonde dat het zo gelopen is, want het was een goed doordacht bedrijf op een vrij hoog internatio naal niveau. Het personeel was dan ook uit zijn doen over het faillisse ment, want men vormde een hecht team, dat een goede, leuke werkplek in Oud-Vossemeer had." De curator spreekt over 'een schoon faillissement.' "De arbeidsovereen komst van de personeelsleden was al eerder opgezegd." Het arbeidsbureau in St. Maartens dijk heeft 4Thoolse personeelsleden ingeschreven. Directeur P. Castri- cum is voorzichtig optimistisch over de werkgelegenheidssituatie, maar de plaatsingsmogelijkheden van specialisten als computertekenaars liggen niet voor het opscheppen. "De werkloosheid op Tholen ver toont een dalende tendens; het valt hier nogal mee. De bouw is aange trokken, evenals de pendel." PDQ had naast 9 vaste medewerkers op freelance basis tijdelijk mensen in dienst voor bepaalde projecten in Nederland en België. Voor het fail lissement 11 mei door de Middel burgse rechtbank werd uitgespro ken, had de Engelse directeur Morly al 7 mensen ontslagen. Directeur Castricum van het arbeidsbureau concludeert, dat de internationale recessie in de petro chemische sector PDQ de kop heeft gekost. "Ze hebben al de pech gehad, dat toen ze naar Oud-Vosse meer kwamen, de Golfoorlog uit brak. En de verwachte reparaties van installaties in Irak en Koeweit zijn niet uitgekomen. Dat leverde een te grote dreun op. Het bedrijf heeft gewoon niet de kans gehad om zich hier reëel te wortelen", zegt Castricum. In augustus 1990 gaven zowel de gemeente Tholen als de provincie Zeeland een achtergestelde geldle ning van elk 50.000 gulden aan PDQ, dat eerder bij de fa. Ribbens aan de N.Z. Haven in Bergen op Zoom gevestigd was. De in 1987 opgerichte onderneming had toen 12 medewerkers. Voor het maken van tekeningen via computers was een eigen programma ontwikkeld, dat sneller was dan andere systemen met lagere kosten. De verplaatsing van PDQ van Ber gen op Zoom naar de voormalige kleuterschool Hummelvreugd in Oud-Vossemeer en de aanloopkos ten brachten de onderneming in geldgebrek. Er was 'een liquiditeits spanning', meldden b. en w. van Tholen in hun voorstel aan de gemeenteraad om het vermogens- versterkend krediet van 50 mille te geven. Een extern deskundige stelde voor de gemeente een onderzoek in naar financiële achtergronden van PDQ en concludeerde op basis van dat rapport, dat het 'verantwoord' was om 50.000 gulden te lenen. "Daarmee wordt de financiële basis verstevigd en ontstaat een klimaat voor verdere groei met op korte ter mijn 3 tot 4 personeelsleden. Dat zijn voornamelijk havo-opgeleiden en juist in die sector is een groot aanbood en een beperkte vraag. Wij hopen dat deze bedrijfsvestiging een aanzet vormt tot een gewenste kan toorontwikkeling en een uitbouw van de dienstverlenende sector in onze gemeente", aldus het Thoolse college in augustus 1990 aan de gemeenteraad. PDQ heeft de overschotten in de goede jaren allemaal geïnvesteerd in nieuwe apparatuur. Dat is het enige dat de curator nog geld op kan leve ren, want het pand in Oud-Vosse meer werd voor 5000 gulden per jaar gehuurd van de gemeente. Ove rigens liep het huurcontract 1 okto ber 1994 af en over het vervolg waren nog geen besprekingen gevoerd. In de gemeentebegroting 1994 was een aflossing opgenomen van ƒ3333,33 en een rente van 3700 gul den. Het schuldrestant van de lening van 50.000 gulden tegen een rente van 9 1/4% bedroeg per 1 januari nog 36.666,67 wat de gemeente naar alle waarschijnlijkheid als ver lies op de werkgelegenheidspot kan afboeken. Volgens curator Moes zijn er namelijk veel schulden en weinig baten, waarbij de achterge stelde lening van de gemeente - en de provincie - op het laatste plan komen. Het verlies van de gemeente Tholen komt daarmee op ruim 40.000 gulden. De politie heeft maandag en dins dag weer drie verdachten aange houden in verband met het onder zoek naar een bende van inbre kers. Eind april werden de twee hoofdverdachten gearresteerd en werden spullen in beslag genomen op het woonwagenkamp aan de Oudelandsedijk in Tholen. Maan dag werden de 24-jarige A. v.d. B. uit Tholen en de 22-jarige D.B. uit Sint-Maartensdijk opgepakt en dinsdag de 23-jarige A.D. uit de smalstad. Alledrie worden ze ervan verdacht betrokken te zijn geweest bij een serie woninginbraken en autokra ken. D. en Van de B. zitten nog vast op het politiebureau in Bergen op Zoom in afwachting van hun voor geleiding aan de officier van justitie in Breda. D.B. is inmiddels weer in vrijheid gesteld. Een zestal anderen werd opgepakt wegens heling van gestolen goede ren. Het gaat om de zussen P.F. en A.F., respectievelijk 24 en 22 jaar, en de 31-jarige R. van E. uit Tholen en de 52-jarige J.D. uit Oud-Vosse meer. Ook de 22-jarige M. van B. uit Halsteren en de 26-jarige H.C. uit Kruisland werden opgepakt op ver denking van heling. Drie van hen werden vastgehouden in Breda. In het kader van het onderzoek zijn tot nu toe 11 verdachten van Tholen aangehouden en verhoord in ver band met inbraken of heling. Daar naast werden er mensen uit Steen bergen, Halsteren en Kruisland aan gehouden. "Op Tholen zit de schrik er nu goed in", zegt rechercheur Ad Schouw die de dagelijkse leiding heeft over het onderzoek. "En dat is goed, want wat er nu is gebeurd, gaat weférg ver. Nieuw is ook dat er een aantal inbraken aan het licht zijn gekomen waar we nog geen aanknopingspunt voor hadden." Op het politiebureau van Bergen op Zoom werd zaterdagmorgen een kijkdag gehouden. Er waren tiental len gestolen autoradio's, cd's, cd- spelers, geluidsboxen, kristallen voorwerpen, fietsen en zelfs kasten, tapijten en bankstellen uitgestald. Degene die een aangifte van diefstal bij zich had, kon zijn eigendommen terug krijgen. Zo'n 60 spullen wer den herkend door gedupeerden. Samen met dingen die al eerder zijn teruggegeven, zijn er van zo'n 120 inbraken goederen weer bij de recht matige eigenaars terug. Morgen moet het restant ingeladen zijn. Het wordt dan naar de inspectie der domeinen gestuurd. In principe kan men dan niets meer terug krijgen. Mensen die alsnog iets menen te herkennen of denken dat er iets van hen bij zit, kunnen het beste zo spoe dig mogelijk contact opnemen met rechercheur De Guijtenaere op het politiebureau van Bergen op Zoom, tel. 01640-71000. Kristal en veel autoradio's liggen op hun eigenaars te wachten. Zelfs bankstellen en tapijten behoren tot de gestolen goederen. Hoewel de zon zich nu regelmatig laat zien, was april een wat sombere maand. De gemiddelde temperatuur per etmaal lag vrijwel op de normale waarde van 8 graden. In de eerste twintig dagen was het kouder dan normaal, maar het warme weer dat vanaf 21 april inzette, gaf de grasmaand nog een redelijke score. In Westdorpe in Zeeuws-Vlaanderen werd het gemiddeld 8,7 graden. In Arcen werd op 29 april overdag de hoogste waarde gemeten van 24,2 graden. De Bilt noteerde drie warme dagen, tegen twee normaal gesproken. Maar op zes dagen dook de temperatuur onder nul, terwijl dat er normaal vijf zijn. Rot terdam had op 10 april de laagste temperatuur: -4,3 graden. De neerslag verliep heel grillig. De eerste tien dagen waren kletsnat en dat leverde records op. In De Bilt viel er 56 mm neerslag en 18 mm is normaal. Twente kreeg zelfs 76 mm te verwerken. Maar na de eerste tien dagen, die het natste begin van april van deze eeuw vormden, gingen de kranen nage noeg dicht. Valkenburg in Zuid-Holland kreeg over de hele maand gezien het meeste water: 96 mm. In Maastricht viel 35 mm en ook in de rest van Limburg bleef het opvallend droog want in Beek valt over het algemeen zo'n 70 mm. Op I april was het ruw weer met storm langs de kust. De barometer kelder de enorm en de luchtdruk daalde in De Bilt tot 978 millibar. Dat is slechts 0,2 millibar boven het eeuwrecord van 4 april 1962. Een groots Oldtimer en Klassieker-evenement op 10.000 m2 (2 hallen) voor automobielen, motoren, brommers, fietsen, trucks, brandweer en legervoertuigen. Kramen verkoop/ruil van onderdelen, accessoires, boeken etc. Unieke expositie van vooroorlogse Austin Saver automobielen en een Bugatti uit 1937. Separate parkeerruimte voor bezoekers met oldtimers. Dubbeldekker pendeldienst, Zeelandhallen vanaf de Oostwal (De Bult) op zaterdag. Openingstijden: zat. 12.00 - 20.00 uur zon. 10.00 - 18.00 uur ma. 10.00 - 18.00 uur 1 ONDER UW AUT< LAAT ONS HET NIEUWE GEHEIM VAN BRANDSTOF BESPARING UIT LEGGEN! (MBV. ENERGY-BANDEN) Advertentie I.M. Het landelijke project van de Her vormd Gereformeerde Jeugdbond (HGJB) voor de Karen-vluchtelin gen is afgesloten. Op de HGJB-jon- gerendag in het congresgebouw te Den Haag overhandigde D. Schaap symbolisch een bedrag van ruim 579.000 gulden aan voorzitter A. Lock van de stichting ZOA vluchte lingenzorg. Deze organisatie zal met dit geld hulp bieden aan de ruim 40.000 Karenvluchtelingen, die in het grensgebied van Birma en Thai land in vluchtelingenkampen leven. Ook door de hervormde jeugdver enigingen uit Tholen, Sint-Philips- land en Sint-Annaland werd voor de Karenbevolking actie gevoerd. Bij de dia's die in het congresgebouw werden getoond was ondermeer bakker W. Slager uit St.Annaland te zien, die bezig was met het maken van Karentaarten en dhr. W. Goede- gebuure, die 's morgens werd verrast met een ontbijt op bed. Onder de 1800 bezoekers van de jongerendag was een groep van 30 mensen van de jeugdverenigingen uit St.Anna land. Van de ballonnenwedstrijd die tij dens de actie in St.Annaland werd gehouden, zijn inmiddels enkele kaartjes teruggekomen. De meeste ballonnen zijn gestrand in Zuid-Hol land. De kaartjes dienen voor 4 juni ingeleverd te worden bij P. van 't Hof, Nieuwstraat 36. Staatsloten. Sint-Maartensdijk krijgt er een voorziening bij. Het VVV-kantoor wordt verkooppunt voor Staatsloten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 5