Meer mini-campings in Thoolse polders Nieuw bureau aanwinst, maar politiezorg is verschraald Circus Mino aan de grond Heffing op onttrekken grondwater ZH'j f!~g Waterschap bekijkt lozingen Personeelssterkte, computers en auto's onder de maat Hoorzitting over rondweg bij Poortvliet Tholen krijgt derde huisarts Politie krijgt boom cadeau Politie neemt onverzekerde vrachtwagen in beslag Omroepbijdrage hoger voor Zeeuwse radio Donderdag 19 mei 1994 50e jaargang no. 27 ^vNSEmBüor^N Vanmiddag opent de demissionaire minister van justitie mr. E.H.M. Hirsch Ballin het nieuwe politie bureau in Tholen. Omst reeks half vijf komt hij op de Ten Ankerweg/Simon Lindhoutstraat met enkele politiemannen van de toe komst in actie. Adjudant M. Verkerke en zijn colle ga's hebben lang naar deze dag uitgekeken. "Het nieu we gebouw is een aanwinst voor de Thoolse gemeen schap, maar de politiezorg is na de reorganisatie hier behoorlijk verschraald. Daar zouden de korpslei ding en de landelijke politi ci eens goed naar moeten kijken. De minister heeft ook gezegd, dat de politie op het platteland moet ver beteren, maar dan dient hij ook concreet maatregelen te nemen", zegt adjudant Verkerke. Meer landbouwers op Tholen beginnen met een mini- camping of overwegen er een aan te leggen. In de gemeentegids van Tholen staat alleen mini-camping Klinkenoord van J.L. Mol aan de Heideweg te Sint- Maartensdijk vermeld maar de gemeente heeft dit jaar in totaal zeven vergunningen verstrekt. Vijf brigadiers Jachtakte en wapenver gunning Eervol Lozingen AANBIEDING DEZE WEEK: Ansjovis Lamsoren, zeekraal Gebakken kibbeling 5,- Het kindercircus Mino dat vanaf Hemelvaartsdag op Tholen rondreisde, is ter ziele. De slechte opkomst, ook eerder dit jaar, heeft de artiesten de das om gedaan. Dins dagmorgen stond de vertwijfelde directeur A.A.M.J. van Mierlo op het Pluimpotterrein in Scherpenisse met nog een paar gulden op zak. Actie Diesel Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 b.g.g. 3474 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 24,25 per halfjaar. Per jaar 44,35, per post 56,75 per jaar. Losse nummers 1,70. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,43 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 9,- contant. Exclusief btw op rekening 10,-. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Met het Vh miljoen gulden kosten de bureau is de Thoolse politie ove rigens best tevreden. "Het is ruim, licht en modern en dat werkt veel prettiger dan in het oude bureau aan de Hofstraat", zegt de chef van de werkeenheid Tholen. "Iedereen is er blij mee. We hebben het hier prima naar ons zin." Verkerke kijkt vanuit zijn kamer aan de Ten Ankerweg uit op de met veel groen omzoomde Vest. Een prachtig uitzicht vanuit het bijzonder vorm gegeven gebouw. "Voor de metse laars was het een lastig karwei, maar de kromme lijn oogt heel apart", zegt de adjudant. "Dit ontwerp van architect Frits Toben van de rijksge bouwendienst is ook nergens anders te zien. Van binnen is het met de open constructie van trappen net een machinekamer; sommigen zeggen een gevangenis. Maar wat je er ook van vindt, apart is het wel. Het is geen saai, door-dc-weeks gebouw, maar een zeer functioneel, doelma tig politicbureau met goede werk plekken voor het personeel. En publieksvriendelijk voor de bezoe kers. Geen vesting, maar een open gebouw in een moderne outfit. En minder validen kunnen er ook goed terecht, want er is een lift en een speciaal toilet. Voor de nieuwbouw hebben wc zelf een programma van eisen opgesteld en wij waren bij het zien van het plan gelijk wild enthou siast. Sinds half maart hebben we ervaring in de nieuwe accommoda tie en wij zijn bijzonder blij, dat het gemeentebestuur ons deze schitte rende plaats geboden heeft." Maar hoe goed de huisvesting ook, de personeelssterkte en de financiële Adjudant Verkerke uit Tholen in zijn nieuwe werkkamer, uitkijkend op de Vest. positie baren zorgen, geeft Verkerke aan. "Wc hebben heel dringend computers en nieuwe voertuigen nodig, want de mensen stellen hoge eisen aan het functioneren van de politie. Dan moet de uitrusting ech ter ook goed zijn, maar onze mate riële voorzieningen zijn nu te gering." Ook de personele armslag is beperkt door het terugbrengen van de sterkte van 26 naar 19 politiemensen plus een chef werkeenheid en twee admi nistratieve krachten. Verkerke vreest de zomerperiode. "Dan zullen we mensen moeten afstaan aan de gebieden met een recreatieve druk, zoals Schouwen, maar wij moeten dan hier de winkel nog draaiende zien te houden. Onze reservisten, waarmee we op Tholen en St. Phi lipsland heel blij zijn. worden al maximaal ingezet. Zij doen uitste kend werk, maar meer kunnen we van de vrijwillige politie (de nieuwe naam voor de reservisten) niet ver gen." Een punt van zorg vindt de Thoolse adjudant ook het ontbreken van kader in het nieuwe bureau. "Ik zit nu 95% van mijn tijd in Goes. Met 9 collega's vorm ik 24 uur per dag de operationele leiding van de politie in het Oosterscheldebekken. Maar wanneer ik op het hoofdbureau chef van dienst ben, mist men in Tholen een aanspreekpunt en daar is men terecht niet gelukkig mee. Voorzien was, dat ik 5Q% en geen 95% van mijn tijd in Goes zou zijn. En Waas dorp is op dit moment de enige opperwachtmeester. Er komen in Tholen nog vijf brigadiers bij. De sollicitatieprocedure begint binnen kort. Daar staat tegenover dat er bestaande politiemensen elders Op 2 juni wordt in 't Ouwe Raed'uus een hoorzitting gehouden over de aanleg van een rondweg bij Poort vliet. Deze provinciale weg moet het verkeer langs de zuidkant van het dorp leiden en van de Stoofstraat weren. De gemeente heeft voor de aanleg al een herziening van het bestem mingsplan ontwikkeld. Deze ligt tij dens kantooruren voor iedereen ter inzage in het gemeentehuis in Sint- Maartensdijk. Overigens moet de aanleg van de weg gebeuren door de provincie. Het gemaakte plan voorziet erin, dat de weg tussen de Kadijk en de Geer- weg afbuigt van de Lageweg, en bij de Koningsweg/Poortvlietsedijk weer op de bestaande provinciale verbinding aansluit. Bij de Paasdijk- weg en westelijk van de Kruyten- burgseweg komen mini-rotondes. Tussen laatstgenoemde weg en de Koningsweg komt bovendien een parallelweg; de Korte Zandweg, Lange Zandweg en Kruytenburgse- weg worden van dorpskern afgesne den. Tussen de Kruytenburgseweg en de Lange Zandweg wordt een geluidswal geplaatst, langs de weg komt een afzonderlijk fietspad en waar mogelijk worden bomen geplant. De hoorzitting wordt belegd door de gemeente in samenwerking met de directie milieu en waterstaat van de provincie en begint om half acht. ingezet worden. Bij fciekte of drukte rijdt men nu al naar Kruiningen, Goes of Zierikzee en dat is een behoorlijke verandering. We zouden in Tholen eigenlijk 21/2 man meer moeten hebben." De taken van de politie in Tholen zijn namelijk verzwaard door het overnemen van een aantal werk zaamheden van de gemeenten Tho len en St. Philipsland. Voor een jachtakte of een wapenvergunning moet men tegenwoordig op het poli tiebureau zijn in plaats van in het gemeentehuis. Hetzelfde geldt voor vreemdelingenzaken. Voor al die taken komen specialisten uit Goes spreekuur houden in Tholen. "Op dinsdag, woensdag en donderdag is het druk met die bestuurszaken", vertelt Verkerke. "We krijgen hier veel meer aanloop dan we ooit heb ben gehad. De organisatie is veran derd; dat heeft Den Haag zo gere geld. Er zit ook elke week iemand voor advisering over verkeersza ken." De chef van de werkeenheid hoopt, dat de werkdruk in Tholen over eni ge tijd wat verminderd is. "Zoals er in een nieuw gebouw kinderziekten voorkomen, zo heb je dat ook bij een reorganisatie als in het Oosterschel- degebied. Een positief punt van de nieuwe structuur is, dat men zich veel meer dan ooit het geval is geweest, bewust is van de noodzaak tot samenwerking. Dat gevoel heeft iedereen nu wel. En bij knelpunten krijg je noodhulpsurveillance van andere eilanden. Een gunstige ont wikkeling is verder, dat het aantal opgeloste zaken van kleine crimina liteit in het Oosterscheldebekken op ',57c ligt. Voorheen lag dat veel lager", aldus Verkerke. Ondanks alle zorgen is het vandaag echter feest bij de Thoolse politie. "Wij vinden het eervol dat de minis ter van justitie ons nieuwe bureau komt openen", zegt de chef van de werkeenheid. "In samenspraak met burgemeester Van der Munnik heb ben we in een vroeg stadium gepro beerd om de minister van binnen landse zaken, die over de rijkspolitie gaat, naar Tholen te krijgen. Minis ter Dales is echter overleden. Toen hebben we minister Hirsch Ballin gevraagd en we zijn blij, dat hij komt, want het is meer uitzondering dan regel, dat hij een politiebureau opent. De korpsbeheerder van de politie in Zeeland, burgemeester mr. Chr.GJ. Rutten uit Middelburg, komt ook naar onze opening, even als de korpsleiding, alsmede de bur gemeesters en de gemeenteraden van Tholen en St. Philipsland. Ik heb al in vele gemeenten gediend, maar nog nergens heb ik zo'n bestuur aangetroffen dat zo politie- minded is als Tholen. Dat merk ik iedere keer weer", zegt de chef van de werkeenheid, adjudant Verkerke. Pagina 13: Cor van den Hoek maakte zich sterk voor wensen van personeel De malaise in de landbouw is er in veel opzichten de oorzaak van dat boeren nevenactiviteiten ontplooien. Ook aspergeteler J.L. van Nieuwen- huijzen uit Poortvliet is met een mini-camping begonnen aan de Kruytenburgseweg waar plaats is voor caravans en tenten. Akkerbouwer en raadslid G.J. Hoek aan de Pierhoekseweg in Sint-Maar tensdijk overweegt de aanleg van zo'n terreintje bij de boerderij. Hij is vergunninghouder maar de facilitei ten, zoals een toiletgebouw heeft hij nog niet. De mini-campings zijn op Walche ren een bekend verschijnsel. Op Tholen bleef het tot nu toe beperkt. Daar lijkt verandering in te komen. De mini-campings zijn nu al te vin den in Tholen, Poortvliet, Sint- Maartensdijk en Oud-Vossemeer. De exploitanten van de mini-cam pings moeten aan bepaalde voor waarden voldoen. Zo moet de cam ping op het erf aansluiten bij de bebouwing van het bedrijf. Voor vijf staanplaatsen moet 1 toilet plus een tappunt aangelegd zijn. Bij vijf tot tien plaatsen twee toiletten en twee kranen. Bovendien moet er een groenstrook van 10 meter aangelegd worden. Ook mag de mini-camping niet in strijd met het bestemmings plan zijn. Tholen-stad krijgt er een derde huis artsenpraktijk bij. Per 1 juli vestigt A. Bakkerus zich als apotheekhou dend huisarts, op 22 augustus begint hij zijn praktijk aan de Simon Lind houtstraat, in een ruimte in de voor malige Oesterschelp. De beide huisartsen R.P. Kale en E.N. Mellema splitsen hun praktij ken op, zodat er drie ontstaan met elk ruim 2000 patiënten. Mensen van wie de achternaam begint met één van de letters K t/m Z, worden per I juli bij dokter Bakkerus inge schreven. De arts werkt al een tijdje mee in beide Thoolse praktijken. Kale en Mellema hebben hun patiënten in een brief van de veran dering op de hoogte gesteld. Ze schrijven daarin, dat de maatregel nodig is om een zo goed mogelijke zorg te kunnen verlenen. Door de bevolkingsaanwas werden hun prak tijken langzamerhand te groot. De Thoolse politie krijgt een boom cadeau. Vanmorgen is deze geplant bij het nieuwe bureau aan de Simon Lindhoutstraat. De boom wordt aan geboden door de landelijke politie milieu en dierenbescherming. De andere mini-campings zijn van C. van Oeffelen aan de Veerweg in Tholen, M.J. Koeken in de Stoof straat in Poortvliet, J.A.A. van de Vate aan de Krommeweg in Sint- Maartensdijk en G.L.D. Gaakeer aan de Zeedijk 9 in Oud-Vossemeer. Het waterschap Tholen heeft in februari aan de gemeente om een overzicht van het aantal mini-cam pings gevraagd in verband met het lozen van afvalwater. Door de toe name wordt het voor het waterschap van belang daar een beleid op af te stellen. Loost de mini-camping op het oppervlaktewater dan is er een vergunning nodig van het water schap op grond van de wet veront reiniging oppervlaktewater. Het streven van de provincie en het waterschap is echter geen nieuwe lozingen 'van objecten in het buiten gebied' meer toe te laten. Het aan sluiten op het rioolstelsel is wat hen voor ogen staat. Het treffen van voorziengen is echter voor rekening van de ondernemer. De gemeente Tholen heeft in een brief van 26 april dat overzicht vers trekt. Het waterschap buigt zich nu over de materie. Op Walcheren ontstond enkele jaren commotie over de omvang van de mini-campings. In het toeristenseizoen mogen ze vijf plaatsen meer verhuren wanneer de overige kampeerterreinen vol zijn. De omroepbijdrage gaat volgend jaar in Zeeland omhoog. De bijdrage A met een tientje en de bijdrage B met drie gulden. Het gaat om een door de provincie opgelegde toe slag. De opbrengst is bedoeld om een deel van de kosten van Omroep Zeeland te dekken. uióhandel cl- Schot B.V. Eendrachtsweg 15 4691 EK Tholen Tel. 01660-2540 Het betere adres voor al uw vissoorten. bakje uien-roomsaus gratis Advertentie I.M. Mevrouw Geense-Gouw stopt als beheerster van De Rozeboom Start helpt 250-ste uitzendkracht aan een vaste baan Faillissement PDQ in Oud-Vossemeer een strop voor de gemeente Olievlek bedekt Thoolse haven Deelnemers fietsdag krijgen appeltje voor de dorst bij fruitteler Alkema Wachtmeester Hinnie Pikstra koos voor spanning en sensatie; Piet Voorwinden wil graag het echte politiewerk doen Wijn- en biermakersgilde in de rij voor koffie met een bolus Groene asperge en mini-camping alternatieven voor de witlofteelt bij J.A. van Nieuwenhuijzen in Poortvliet Tenniskampioenen bij De Ruucstoppelen en Sint-Annaland Damclub De Eendracht uit het landelijke bekertoernooi Tholense Boys begint nacompetitie tegen Rillandia OOK EEN LEEUW MOET ZICH TEGEN EEN MUG VERWEREN Dit nummer bestaat uit 26 pagina's Zeeuwse bedrijven, instellingen en particulieren die jaarlijks meer dan 20.000 m3 water aan de bodem ont trekken, moeten in de toekomst een heffing aan de provincie betalen. Aanvankelijk zal die 5,6 cent per kubieke meter bedragen, maar de bedoeling is ze op te trekken naar 7 cent. Iedere onttrekker wordt even zwaar belast en kwijtschelding is niet mogelijk. Eind 1992 onttrokken 205 inrichtin gen samen 8,77 miljoen kubieke meter grondwater. Slechts 15 a 25 van hen kwamen boven de grens van 20.000 m3, maar zij waren samen verantwoordelijk voor ongeveer 90% van de hoeveelheid opgepompt grondwater. Van de totale hoeveel heid was bijna 5,6 miljoen kuub bedoeld als drinkwater en 2,9 kuub voor de industrie. De provincie gebruikt de opbrengst van deze belasting om de de kosten te bestrijden die verbonden zijn aan het grondwaterbeheer. Het is de bedoeling dat provinciale staten de verordening voor de grondwaterheffing in oktober vast stellen. Na goedkeuring door de Kroon kan de nieuwe belasting wor den opgelegd. De eerste voorstelling in Oud-Vos semeer werd nog goed bezocht, maar de tweede bracht slechts 18 man op de been. Daardoor moest een, electriciteit verslindend, onder deel van het programma wijken. In Tholen was het nog erger. Daar kwamen slechts tien mensen kijken en daarvan had de helft nog vrijkaar ten. Het circus strandde in Scherpenisse (Het zou ook nog in St.Maartens- dijk, Stavenisse en St.Annaland optreden). Het personeel had al twee of drie weken geen salaris meer gehad en een groep Tsjechische artiesten vertrok dinsdag naar Tsje chië. Zij zagen het niet meer zitten. Inmiddels hadden de meeste perso neelsleden al een ander circus gevonden, maar konden daar niet naartoe omdat ze geen geld hadden om benzine en eten te kopen. "In Sint-Willebrord is er ingebroken in mijn caravan. Ze haalden mijn tv, video en mijn rijbewijs eruit", ver telt de berooide directeur. Drie cara vans, een circuswagen, een aanhan ger en een vrachtwagen stonden dinsdag stil op het Pluimpotterrein. De politie had Van Mierlo meege deeld dat het onverantwoord was om met de wagens te gaan rijden. Ze waren in een té slechte staat. Boven dien was het wagenpark niet verze kerd. De politie in Zundert, de vori ge standplaats van Mino, had Van Mierlo ook al verboden de weg op te gaan. "De gemeente wil ons niet helpen", zegt Van Mierlo. Twee van zijn medewerkers zijn dan net terug gekomen van een gesprek met amb tenaar De Rijke in het gemeente huis. Die zei niets voor hen te kun nen doen en stuurde ze terug. "Ze laten ons gewoon vallen als een bak steen. In andere steden zoals Amsterdam kregen we wél geld als we het nodig hadden. Ik sta als rei zend artiest ingeschreven in Den Haag en dan zegt de wet dat je, als je zonder geld komt te zitten, een weekloon van de sociale dienst mag vragen in de gemeente waar je bent. We gaan terug en blijven net zolang tot de burgemeester ons helpt", besluit Van Mierlo. Intussen dartelden de vijf geiten los rond. Eén ervan is sterk vermagerd en moet nodig medicijnen hebben. De ezel plaagt de artiesten door zijn circusact ook nu nog uit te voeren. Hij is dol op jassen en wil die voort durend bij mensen van het lijf trek ken. Maar ook dit beest is ziek en heeft verzorging nodig die Van Mierlo niet kan betalen. Van Scher- penissenaren kreeg het gezelschap wat brood. Na een tweede gesprek, nu met bur gemeester H.A. van der Munnik, kreeg Van Mierlo toch 400 gulden om diesel te kopen. Alle wagens moesten gisterenmorgen voor negen uur weg zijn. Toen Van Mierlo dins dagmiddag half zes wilde vertrek ken kwam de politie, volgens de directeur, met zes auto's en nam alles in beslag. Alleen de drie cara vans zouden nog op het Pluimpot terrein staan. Ook een boer met een tractor werd ingeschakeld om de wagens weg te slepen. De dieren zouden zijn losgelaten. Volgens Van Mierlo liepen ze over de weg. "Ik wilde de niet verzekerde wagens gewoon als sleep meenemen", was zijn commentaar. "Het is gewoon triest wat er nu weer gebeurd is. De burgemeester geeft me aan de ene kant geld voor diesel en aan de andere kant laat hij me als hoofd van de politie aanhouden. Ik ga terug naar het gemeentehuis om over te gaan tot hardere actie." De politie deelde mee alleen de vrachtwagen in beslag te hebben genomen. De wagen was in een dermate slech te staat dat er niet mee gereden mocht worden. Bovendien was het voertuig onverzekerd. Er is proces-verbaal opgemaakt. Volgens een woordvoerder heeft Van Mierlo al eerder op een derge lijke manier met de politie te maken gehad. De berooide directeur A.A.M.J. van Mierlo voor zijn 'huis' op het Fiuimpotterrein in Scherpenisse.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 1