Ruim drie ton voor woningverbetering Nieuwe wegen naar Gorishoek zijn niet nodig Diamanten Vossemeers paar kijkt terug op plezierige tijd Pijltjes schieten op TSG festival Quist: de specialist Knelpunten bij huisvesting Tholenaar die in Bergen niet kan aarden, wil terug Circus Mino op Tholen Echtpaar De Graajf-van der Vlies zestig jaar samen Bouwstenen voor jeugd in gemeentehuis Woensdag 11 mei 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Tholen pakt 'grote projecten' aan B. en w. van Tholen willen met de ruim 3 ton die de pro vincie voor particuliere woningverbetering beschikbaar stelt, een aantal 'grote projecten' aanpakken. Welke dat zijn wil het college nog niet kwijt. Het gaat om subsidie voor stads- en dorpsvernieuwing. Gemeente en provincie zijn het oneens: Het feest ter gelegenheid van de opening van de Thoolse brug in 1928 was hun eerste afspraakje, maar Huibrecht Pieter de Graaff en Adriana Wilhelmina van der Vlies uit Oud-Vossemeer kenden elkaar al wat langer. Ze woonden immers naast elkaar aan de Haven. Zes jaar later gaven ze elkaar het ja-woord. Vandaag (woensdag) is dat precies zestig jaar geleden. Tien jaar Fietspad Erelid Beurtschipper Lübeck Kopschuw Samenwonen Illegalen Hee hee hee, leve de TSG. Zo luidt de slagzin van de Thoolse scholengemeenschap in Sint-Maartensdijk. Vorig jaar werd de slogan gebruikt op het feest bij de ope ning van de nieuwbouw. Dat beviel directie, leerkrachten en leerlingen zo goed dat het een vast onderdeel van het jaarprogramma wordt. De Oosterschelderegio is een rekbaar begrip. Voor de huisvestingsverordening die deze regio moet vaststellen mag bijvoorbeeld het Sloegebied meegerekend worden en ook Port Zélande. Er moet in bouwplannen rekening worden gehouden met toekomstige nieuwe ontsluitingswegen voor het recreatiegebied bij Gorishoek. Dat schrijven gedeputeerde staten aan het gemeentebestuur van Tholen. En dat vindt nu juist dat de bestaande wegen het verkeer nog jaren aan kunnen. Bovendien is er voor de aanleg van nieuwe wegen de eerste vijf tien jaar toch geen geld. Het 60-jarig bruidspaar De Graajf-van der Vlies uit Oud-Vossemeer. Het verkeer maakt nu gebruik van de Konings- en de Hartogsweg in de Scherpenissepolder. De enkele hon derden auto's die daar gemiddeld per dag langskomen stellen, volgens een brief van b. en w. aan de provincie, maar weinig voor. Dat aantal zal bovendien de komende jaren nau welijks toenemen, zodat een inves tering in de ogen van het gemeente bestuur niet gerechtvaardigd is. Dat noemt acht andere projecten op Tholen die in zijn ogen eerder aan gepakt zouden moeten worden. 'Ze hebben een veel grotere maatschap pelijke behoefte en dienen een aan zienlijk groter verkeersbelang'. De lage prioriteit die de gemeente aan de ontsluiting van de Scherpenisse polder geeft, staat haaks op de mening van de landinrichtingscom missie. Tholen ziet in de wens van de pro vincie ook planologische bezwaren. Middelburg wil dat de routes die zij op het oog heeft, vrij blijven van bebouwing. Wijziging van het bestemmingsplan berokkent de daar gevestigde eigenaren schade, omdat ze de grond hebben gekocht om er hun bedrijven uit te breiden, stelt het gemeentebestuur. Dat verwacht dan ook schadeclaims. Pas als de provin cie die voor zijn rekening wil nemen, overweegt het gemeentebe stuur de planwijziging door te voe ren. Tholen zit nog met een pro bleem, omdat één van de twee door Circus Mino trekt de komende dagen over Tholen; Morgen (don derdag) staat de tent op het trapveld je aan de Patrijzcnwcg in Oud-Vos semeer, vrijdag en zaterdag aan de Bosstraat in Tholen, maandag aan de Deestraat in Poortvliet, dinsdag aan de Spuidam in Scherpcnisse, woensdag aan de Sportlaan in Sint- Maartensdijk, donderdag 19 mei aan de Pilootwcg in Stavcnissc en vrij dag 20 mei aan de Hocndcrwcg in Sint-Annaland. Mino heeft het programma ten opzichte van vorig jaar aangepast, zodat het ieder kind van 2 tot 12 jaar aan zal spreken. De artiesten komen, behalve uit Nederland, uit Tsjechië cn Slowakije, Polen, Rusland en Duitsland. Er treden ondermeer clowns cn acrobaten op, cr is een hoelahocp. een duivenrevue. een panter cn een dansact (met live orkest) te zien. De voorstellingen op Hemelvaarts dag cn zaterdag zijn om drie cn zeven uur, op de andere dagen om kwart over vier cn zeven uur. de provincie gekozen routes een strook van 500 meter industriegrond onverkoopbaar maakt. Ook die schade wil de gemeente van de pro vincie vergoed hebben. Daar komt nog bij, dat aan één bewoner al toe zeggingen zijn gedaan dat er langs zijn huis geen weg komt. Juridisch doet zich het probleem voor, dat in een bestemmingsplan géén twee varianten opgenomen mogen worden. Er moet één concre te route in zijn aangegeven. Die moet dan bovendien binnen de plan periode van tien jaar gerealiseerd kunnen worden. De projecten waaraan Tholen voor rang wil geven zijn: bochtafsnijding Provincialeweg bij Scherpenisse, rondweg bij Poortvliet, langzaam- verkeerswegen langs provinciale wegen, realiseren van op- en afritten en sorteervakken op diverse aanslui tingen van de provinciale wegen, weghalen bochten in de Oud-Vosse- meersedijk, bochtafsnijding Onder de Molen Oud-Vossemeer, aanleg fietspad Sint-Maartensdijk naar Sta- venisse, aanleg fietspad van Molen dijk Oud-Vossemeer naar Broekse- weg Tholen. Het gemeentebestuur is reëel genoeg om te erkennen dat er de eerstkomende vijftien jaar mis schien voor de eerstgenoemde drie projecten geld beschikbaar zal komen. Gedeputeerde staten zijn bereid 75.000 gulden uit het toeristisch- recreatief ontwikkelingsfonds bij te dragen om het ontbrekende stuk van 3,3 kilometer in het fietspad van Gorishoek naar de Oestcrdam te realiseren. De statencommissies economische zaken en algemeen bestuur moeten hiermee nog instem men. De gemeente Tholen en de landinrichtingsdienst betalen ieder 130.000 gulden. Oorspronkelijk zouden de drie par tijen evenveel betalen. Maarcr werd geen overeenstemming bereikt over een provinciale bijdrage in het kader van de verkeersproblematiek rond de Hartogsweg/Brijkhockscweg bij Scherpcnisse. Na druk overleg liet de gemeente Middelburg in april weten, dat Tholen cn de landinrich tingsdienst ieder 128.000 gulden willen ophoesten. De provincie ziet" het recreatieve fietspad, aan de buitenkant van de zeedijk, als een alternatieve route voor de Koningsweg/Hartogsweg. Die verbinding wordt als onveilig bestempeld. Het nog aan te leggen stuk loopt van Gorishoek tot aan het oude gemaal bij de Schelphock. Het diamanten paar - zij 81 en hij 83 jaar oud - woont al die zestig jaren in de Veerstraat. Eerst in een huis van A. Rijstenbil, maar in 1959 lieten ze er een eigen woning bouwen. Daar willen ze nog niet weg. Ze zijn immers nog kras. Dit jaar voor het eerst kwamen een dochter en schoondochter helpen bij de schoon maak. Het huishouden doet mevrouw De Graaff nog helemaal zelf, en als het nodig is springt haar man bij. Hij onderhoudt ook de gro te moestuin achter het huis. "We vriezen ieder jaar onze groenten nog in", vertelt mevrouw De Graaff. Zij is sinds de winter wat minder goed ter been, maar haar man pakt de fiets nogal eens. De auto. waar mee hij alleen nog in het dorp reed, laat hij sinds vorig jaar staan. "Auto rijden zou nog wel gaan, maar het werd me te duur." De Graaff is een voetballiefhebber. Een thuiswed strijd van Vosmeer zal hij niet gauw overslaan. "De inzet van de spelers is tegenwoordig niet altijd 100 pro cent. Maar ik denk maar zo, ze gun nen de tegenstander ook wat." Zelf speelde de Vossemeerder nooit in Dat het zagen van berkenstammen voor de jongere leerlingen geen sinecure is bleek in het lokaal voor houtbewerking. Leerlingen moesten met zijn tweeën zo snel mogelijk een stam doorza gen. Vaak bleek de zaagsnede scheef waardoor er kostbare secon den verloren gingen omdat de stam gedraaid moest worden om hem doormidden te krijgen. Ook het nagelpoepen bleek niet een voudig. Een touwtje om de middel met een grote spijker eraan en die proberen in hurkhouding in een fles je te laten zakken. Vooral leerlingen met stramme ledematen hadden er moeite mee. Leerlingen die terugkwamen van de competitieverband. "We voetbalden met straten tegen elkaar; het Veer tegen de Kalisbuurt. Dat heeft me heel wat klompen gekost." Een andere grote passie is de dui vensport. Zijn zoon Theo nam de duiven jaren geleden al over, maar nog wekelijks kijkt De Graaff uit naar de uitslagen van De Zwaluw. "Wat ik met Jan Tholenaar allemaal heb meegemaakt, daar kan ik wel een boek van dichten. Dat was zo'n sportieve vent." Ook mevrouw De Graaf was erg op de duiven gesteld. Ze herinnert zich nog een vlucht uit St. Vincent, toen ze alleen thuis was en er een duif heel vroeg terug was. "Ik belde Theo die bij m'n zus was, maar hij wilde niet aan de telefoon komen omdat hij het niet geloofde." De tachtigste plaats landelijk lever de een prijs op van 100 gulden. Op de eerste plaats komt bij De Graaff echter muziekvereniging OVM. Zelf speelde hij nooit, maar wél was hij 25 jaar lang bestuurslid. De vereniging maakte hem daarvoor fietsspeurtocht waren kletsnat. Som migen hadden de tekst verkeerd uit gelegd en waren in de buurt van Sint-Annaland uitgekomen terwijl ze van een uitzicht over de Ooster- schelde moesten genieten bij Sint- Maartensdijk. De tocht voerde een stuk buitendijks van de Veekhoek naar 't Strandje langs het natuurreservaat De Pluim- pot. Volgens De Kerf is er een groot aantal leerlingen dat dit stukje van Tholen nog niet kent. De vlaggetjes op het schoolplein wapperen in een miezerig regentje maar dat mag de pret niet drukken. Vanuit de kantine klinkt muziek. Een voorproefje op het middagpro gramma: een play back show. tot erelid. "De muziek is een onmis baar iets voor een dorp", vindt De Graaff. Rondkijkend in de woning, wordt de hobby van mevrouw De Graaff al gauw duidelijk. Geborduurde schil derijen hangen aan de muur, zelfge maakte kleedjes liggen op de tafels. Ook kleding heeft ze altijd zelf genaaid. De diamanten bruid weet wat aanpakken is. "Ik was thuis de oudste en moest al vroeg meehelpen in het huishouden. Maar dat vond ik niet erg." Mevrouw De Graaff trouwde - een bijzonderheid in die tijd - in het wit, ze kocht de jurk in Rotterdam. Ook in die jaren moest er aangepakt wor den. Gaandeweg kreeg het gezin het beter. Ze kregen drie kinderen; een zoon, die in Oud-Vossemeer woont, en twee dochters. Zij wonen in Wemeldinge en Nieuwerkerk a.d. IJssel. Het diamanten paar heeft zes kleinkinderen. De Graaff - de tweede uit een gezin met vijf kinderen - is in Poortvliet geboren, waar zijn vader beurtschip per was. Hij was nog heel klein toen de verhuizing naar Oud-Vossemeer volgde. "De vrouw van Piet de Knos (Piet v.d. Sande, die een winkeltje had bij het veer - red.) heeft me de fles nog gegeven. Ik was, en ben, een flinke eter." Pa De Graaff zat in de graanhandel, hij verkocht zijn schip aan een broer in Amerika. Mevrouw De Graaff is ook een schippersdochter. Ze werd als de oudste van negen kinderen geboren. "Bij het polderkaaitje in de Hollae- repolder. Daar woonde m'n opa Meijll." Schipper Van der Vlies, die uit Sliedrecht afkomstig was, liet in 1914 de klipper Avontuur bouwen. Het schip bestaat nog steeds en is nu eigendom van de Goese zeilvereni ging. "Vorig jaar ben ik er nog een keer op geweest", vertelt mevrouw De Graaff. Haar man toont een inge lijste prent van de tweemaster. Toen ze 15 jaar was, kwam het gezin Van der Vlies aan de wal wonen, op de Haven. Wegens zijn gezondheid gaf de schipper het varen op. Hij werd veerman tussen Oud- en Nieuw- Vossemeer. Het bloed kruipt waar het niet gaan kan en De Graaff nam het beurtschip over van Schippers, die op Rotter dam voer. Vijfentwintig jaar lang had de Vossemeerder zijn ligplaats in de Oude Haven van de Maasstad, bij het Witte Huis. Een afbeelding ervan siert de huiskamer. Op zondag voer De Graaff uit Vossemeer weg, woensdagavond of donderdagmor gen was hij weer terug. "Ik regelde de zaken thuis, nam ook vrachten aan", vertelt zijn vrouw. Graan, aardappelen en peulvruchten vorm den de vracht. Maar ook stukgoed en zelfs slakken die gebruikt werden om polderwegen te verharden. "Ik sloeg niets af. het was allemaal ver dienste", zegt De Graaff. Voor bak ker Stoutjesdijk bracht hij bloem mee terug, de koeiehuiden van A. Gunst leverde hij af bij de leerlooie rij. Arie Lindhout was jarenlang knecht bij De Graaff, die later ook nog een zetschipper in dienst had. In de oorlog werd de schuit gevor derd door de Duitsers. "Na de bevrij ding ben ik met m'n vader gaan zoe ken, tot in München toe. We kregen een telefoontje van iemand die haar in Lübeck had gezien, maar we von den niets." Helemaal kapot kwam het schip uiteindelijk terug. Door de groei van het vervoer over de weg ging de beurtvaart achteruit. Dat Jan van Poortvliet van het gemeentebe stuur vergunning kreeg om een transportbedrijf te beginnen, bete kende uiteindelijk de doodsteek voor De Graaff. Hij stapte over op commissiewerk voor akkerbouw- produkten, werkte een tijdje bij een broer van hem, vervolgens bij firma Van Leeuwen en tot aan zijn pen sioen bij Bruijnzeel in Bergen op Zoom. "We hebben beslist een plezierige tijd gehad", zegt De Graaff. "Ik zou het zo over willen doen." Zijn vrouw beaamt dat. "Je hebt er zelf niet zo'n erg in, dat het alweer zestig jaar geleden is." In de bejaardensoos komt het krasse paar nooit. "Daar hebben we geen tijd voor", lacht De Graaff. Vanavond vieren ze het dia manten jubileum met hun familie in De Vossenkuil. Maar hoe zit het nu met een Thole naar die in Bergen op Zoom woont maar daar niet kan aarden? Kan die in een goedkope huurwoning op Tholen terecht of gaat iemand die in het Sloegebied werkt voor? En wat gebeurt er met de werkne mers van een nieuw bedrijf in Wel gelegen dat vanuit Brabant naar Tholen komt? Krijgen zij voorrang bij de toewijzing van een huurwo ning vanwege de economische bin ding boven een gezin dat hier al woont, maar waarvan de man werk loos is en naar een goedkopere woning wil? Deze vragen kunnen zich voordoen als er weinig goedkope huurwonin gen beschikbaar zijn. De knelpunten kwamen aan de orde bij de bespre king van de ontwerp huisvestings verordening in de commissie ruim telijke ordening. Het ontwerp is opgesteld voor de Oosterscheldere- gio. Halsteren en Bergen op Zoom vallen daar buiten. Maar Tholen is erg op het West-Brabantse aange wezen. Veel Tholenaren werken er in fabrieken, winkels en kantoren. Omgekeerd werken er ook Braban ders op Tholen. Burgemeester H.A. van der Munnik begreep de haken en ogen die aan deze afspraken voor de regio vast zitten. M.A.J. van der Linde (PvdA), P.van Belzen (RPF/GPV) en G.J. Hoek (VVD) wezen er het college op. Van der Munnik beloofde de Elk jaar worden die gelden verdeeld. Gebeurde dat steeds door het rijk, nu verdelen gedeputeerde staten van Zeeland het budget. Voor I april konden de gemeenten projecten indienen om in aanmerking te komen voor de subsidie. Omdat nog niet bekend is welke projecten door de provincie gehonoreerd zullen worden, mochten alleen de leden van de commissie ruimtelijke orde ning (en de besloten commissie onroerende zaken) weten om welke zaken het gaat. Voor deze zogenaamde projectfi nanciering is in 1994 voor de pro vincie vier miljoen gulden. Dit is de helft van het totale bedrag voor stads-en dorpsvernieuwing. Voor particuliere woningverbete ring kan Tholen rekenen op ƒ312.261,29. Daarnaast is een bedrag van 100.273,11 vrij te besteden. Het college denkt dit bedrag te gebrui ken voor 'kleine aankopen' of om particulieren schadeloos te stellen. De commissie stemde in met het voorstel maar plaatste wel enige kanttekeningen. Zo was PvdA-er M.A.J. van der Linde bang dat de ton voor kleine aankopen zou ver dwijnen in de pot algemene midde len. "Het college versnoept het bedrag. Gebruik het voor een planmatig pro ject. Dan zien we er wat tastbaars van terug." Burgemeester H.A. van der Munnik zei dat het voor het college niet mogelijk is het bedrag 'in stilte te versnoepen' omdat de commissie onroerende zaken er altijd zijn fiat aan moet geven. "Die honderddui zend gulden is niet voor grote pro jecten bedoeld. Als er van dit budget overblijft, mogen we het opsparen." Van der Linde zei zich zorgen te maken over de slechte toestand van sommige particuliere woningen. Hij wees er op dat de raad twee jaar geleden de verordening voor woningverbetering heeft aangepast. raadsleden het college voor te stel len een artikel in de overeenkomst op te laten nemen dat rekening houdt met de geografische ligging van Tholen. De verordening gaat onder meer over de verdeling van woonruimte, de hoogte van de huur, de registratie van woningzoekenden, de huisves tingsvergunning, de economische en maatschappelijke binding, de urgen tieverklaring en standplaatsen voor woonwagens. Ook over de overeenkomsten die de gemeente met woningverhuurders afsluit. Voor Tholen zijn dat de stichting Beter Wonen (2700 wonin gen), stichting Gereformeerde bouwcorporatie voor bejaarden (20 woningen) en de stichting Rusthui zen Gereformeerde Gemeenten in Zeeland (33 woningen). P. van Belzen (RPF/GPV) wees erop dat er nogal wat verschillen tussen de corporaties bestaan. Zo zal de stichting Rusthuizen anders aan kijken tegen samenwonen, zo stelde Van Belzen. "Stellen we eerst de verordening vast en kijken we daar na pas verder, of andersom? Mevr. J.M. Deurloo-van Broekho ven wilde dat ook graag weten. Volgens ambtenaar G.D. Roeland zal eerst de verordening worden vastgesteld en daarna contracten Daarna mochten particulieren alleen aanspraak maken op geld als ze dat niet aan luxe zaken spendeerden. Volgens Van der Linde zijn particu lieren 'kopschuw' geworden. "Er is toen geld overgebleven. We hebben nu drie ton. Laten we dat opmaken." Van der Munnik probeerde uit te leggen waarom er geld is overgeble ven. Volgens hem is niet elke parti culier van zins zijn woning op te knappen als hij bijvoorbeeld moet voldoen aan de eisen die monumen tenzorg aan de renovatie stelt. "Er zijn mensen die willen absoluut niet onder monumentenzorg vallen." Volgens de burgemeester kan de besteding van het geld wel degelijk 'zichtbaar' worden gemaakt. En de ton voor kleine aankopen kan ook voor iets groters worden gebruikt, aldus Van der Munnik. Op dit ogenblik zijn er nog geen aanvragen voor woningverbetering bij de gemeente binnen. Als de ver ordening op 1 juni van kracht wordt, zullen de burgers daarover geïnfor meerd worden. Mensen die in het gemeentehuis even moeten wachten, hoeven in de toekomst niet bang te zijn dat hun meegebrachte kinderen zich verve len. De gemeente Tholen gaat een tafel aanschaffen met Duplo-stenen (de grote versie van Lego). Inwo ners die bij het bureau burgerzaken komen voor bijvoorbeeld een pas poort of rijbewijs, kunnen daarop wachten. Bovendien kan het voor komen dat ze niet meteen aan de beurt zijn. Datzelfde geldt bij het bureau sociale zaken. Voorkinderen duurt wachten lang, redeneert het gemeentebestuur. Om hen wat aflei ding te bezorgen, is tot de aanschaf besloten. met de stichtingen worden afgeslo ten. Roeland zei dat werknemers van een bedrijf dat zich op Tholen vestigt, niet 'per se voor gaan'. Veel is vol gens Roeland afhankelijk van urgentie, bijvoorbeeld bij een echt scheiding. "Maar dat moet de ver huurder invullen." Het Sloegebied en Port Zélande hebben een aparte status. De gemeente Borsele heeft namelijk al eerder extra woningen mogen bou wen voor werknemers uit het Sloe gebied. De verhuurders moeten zich wel aan de provinciegrens houden. In de ver ordening gaat het om huurhuizen tot ƒ622,- per maand. Roeland zei dat er nog steeds schaarste is in die sector. "Als het tekort over is, dan kan de verhuurder ook kijken naar aanvra gen buiten de regio."(Dat gebeurde toen Beter Wonen in 1985/86 met leegstand te maken had en Ameri kaanse militairen uit Woensdrecht huisvestte). De gemeënte kan aan de stichtingen vragen verslag te doen van de verde ling van hun woonruimte. Volgens de verordening moet daarin staan wat zij gedaan hebben voor de huis vesting van etnische minderheden, ouderen, jongeren, gehandicapten, asielzoekers en vrouwen uit opvang huizen. Hoek had gelezen dat illegalen niet van inschrijving als woningzoeken de uitgesloten mogen worden. "Dat moet je wel doen." Maar volgens Roeland mogen zij op grond van de huisvestingswet niet geweigerd worden. Ook op school blijft pijltjes schieten leuk. Op de Vlaamse kermis van de TSG stonden de leerlingen er voor in de rij. "Het is goed voor de sfeer op school," zegt schooldecaan J. de Kerf die vrijdag de leerlingen van de fietstocht opwacht. Het evenement heet nu het TSG festival. Voor alle leerlingen was een geva rieerd programma opgesteld. Zo stapten enkele klassen op de fiets voor een regenachtige speurtocht van acht kilometer. Anderen konden aerobic dansen in de gymzaal onder leiding van Laura Ouwens, of hun spieren ontwikkelen in de sport school van Janssen. Ook werd er weer voetbal gespeeld, vanwege de regen in de sportzaal van Haestinge. In het schoolgebouw vermaakten de leerlingen zich op de Vlaamse ker mis met onder meer pijltjes blazen, nagelpoepen, blokken stapelen, darts, houtblokken zagen, spijker slaan, blikken gooien, en sjoelen. designed for walking! Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 3