Bejaarde gewond bij botsing op Provincialeweg Scherpenisse Bedrijf Den Haan in nieuw jasje Budelpack neemt Spaans bedrijf over UW NIEUWSBLAD VAN HET EILAND THOLEN EN ST. PHILIPSLAND Kruiswoordraadsel E. Hage commissaris nieuw CZAV Provincie wil meer huizen Eén op drie ondernemers wil cursus afvalpreventie Oud-Sint-Annalander op industrieterrein in Goes Geld voor de opvang van immigranten in Israël Overflakkee is nog lang geen Zeeland Hebt U nieuws? Woensdag 11 mei 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 Met 160 medewerkers en 20 miljoen omzet Budelpack wil twee Spaanse verpakkingsbedrijven in Madrid en Barcelona overnemen met 160 personeelsle den en een jaaromzet van 20 miljoen gulden. Met deze eerste stap buiten Poortvliet wil het grootste verpak kingsbedrijf van de Benelux zijn positie op de Europese markt versterken. "Wij hopen dat dit niet de laatste over name is, we praten met bedrijven in meerdere landen", zegt directeur A.A. Nieuwkerk Zuid-Frankrijk Mteer personeel E. Hage uit Scherpenisse is gekozen tot lid van de uit 15 leden bestaande raad van commissarissen van de coöperatieve zuidelijke aan- en ver koopvereniging (CZAV) in Wemel- dinge. De nieuwe onderneming komt in de plaats van het oude CZAV en Cebeco-Zuidwest, waar van de besturen nog tot 1 oktober blijven functioneren. Dan gaat de nieuwe coöperatie aan de slag. De oogst van dit jaar komt echter al voor gezamenlijke rekening. In het nieuwe CZAV-bestuur van 8 men sen zit geen enkele vertegenwoordi ger uit Tholen of St. Philipsland. De directie bestaat uit A.W. Bierens (46) en J.G.F. Rijlaarsdam (34). Onder het nieuwe CZAV vallen ook de Cebeco-gebouwen aan de Haven weg in St. Annaland en het OK- brandstofstation te Poortvliet. Het Cebeco-kantoor Zierikzee sluit; de centrale vestiging komt in Wemel- dinge. Er worden verder 3 graansi lo's met een totale opslagcapaciteit van 30. tot 36.000 ton gebouwd: 2 in Wemeldinge en I in Dinteloord, bei de gelegen aan het water. Volgens CZAV-directeur Bierens is centrali satie van opslag en bewerking voor graan noodzakelijk. "Er wordt kwa liteit gevraagd in hoeveelheden van gescheiden opgeslagen partijen." Naast de investeringen in Wemel dinge wordt er in Dinteloord een afgiftepunt van zakgoed, zaaigoede ren, e.d. gebouwd. In de vestiging St. Annaland staan geen investerin gen meer op stapel. Door concentra tie bespaart de nieuwe onderneming vele miljoenen guldens per jaar. De algemene ledenvergadering is het hoogste orgaan van de coöpera tie. Er hebben zich al meer dan 800 leden bij de nieuwe CZAV gemeld. Directeur Bierens spreekt van een groot succes omdat er 250 bij waren die eerder noch bij Cebeco, noch bij de oude CZAV lid waren. Onze redactie staat voor U klaar. Bel 01665-2752 Ook per fax 01665-3318 kunt U berichten doorgeven. Postadres: Postbus 5, 4697 ZG St. Annaland Advertentie I.M. De zwaar beschadigde auto's kwamen na de botsing in de berm en op het fietspad langs de Provincialeweg terecht. Vrijdagmiddag om kwart over vier vond op de kruising Provin- cialeweg/Stoofdijk in Scherpenis se een aanrijding plaats tussen twee personenauto's. Een bejaar de inwoner uit Scherpenisse moest met verwondingen per ambulance voor behandeling naar het zieken huis Lievensberg in Bergen op Zoom gebracht worden. Deze auto kwam uit de richting Poort vliet en wilde linksaf de Stoofdijk inrijden. De bestuurder verleende daarbij geen voorrang aan de per sonenauto die uit de richting Sint- Maartensdijk kwam. Deze botste met de rechtervoorkant tegen de zijkant van de afslaande auto. Daarbij raakte de bejaarde inzit tende M.S. uit Scherpenisse, die naast de bestuurder zat, gewond. De auto gleed bijna van de dijk af maar kwam tot stilstand tegen een verkeersbord in de berm. In de andere auto raakten twee van de drie inzittenden licht gewond. De drie onderwijzeressen van de openbare basisschool De Rie- burch in Sint-Maartensdijk waren op weg naar huis op Zuid- Beveland. Het ongeval trok veel volk. Het verkeer op de Provincia leweg ondervond geen noemens waardige hinder van het ongeval. Wel was het fietspad gedeeltelijk door de voertuigen geblokkeerd. Beide auto's waren zwaar bescha digd en moesten door bergingsbe drijf Faasse uit Steenbergen wor den weggetakeld. De leerkrachten werden opgehaald door oud- Tweede Kamerlid drs H. Evers- dijk uit Rilland, de vader van een van de onderwijzeressen. Vorig jaar is in Zeeland het hoog ste aantal bouwvergunningen en beschikkingen afgegeven van de afgelopen tien jaar: 2082. Daar van waren er 1386 voor ongesubsi dieerde woningbouw, 422 voor huurwoningen en 254 voor pre miekoopwoningen. Voor de Oosterschelderegio, waartoe Tho len en Sint-Philipsland behoren, zijn die cijfers respectievelijk 8, 161 en 41. Van het gesubsidieerde programma in de provincie kon alleen een deel van de extra wo ningen voor asielzoekers niet ge realiseerd worden. Het hoge nieuwbouwtempo doet de voorraad bouwgrond slinken, waardoor in enkele regionale cen tra in de provincie stagnatie dreigt. Voor Sint-Philipsland is de voorraad op dit moment uitgeput, terwijl de gemiddelde woningbe hoefte wordt gesteld op 13 per jaar. De gemeente werkt op dit moment aan De Luijster IV. In Tholen is de gemiddelde jaarbe hoefte 92 woningen. Er is, zo blijkt uit provinciale cijfers, voor 355 huizen bouwgrond beschik baar, terwijl voor nog eens 74 hui zen plannen in voorbereiding zijn. Het provinciaal bestuur zet zich nog'steeds af tegen de cijfers die het rijk hanteert voor de woning behoefte in Zeeland. De vermeen de woningoverschotten zijn volgens Middelburg geen reëel uit gangspunt. Ging de provincie tot 1996 uit van een gemiddelde jaar lijkse behoefte van 1300 tot 1500 woningen, voor de periode 1995-1998 wordt nu uitgegaan van 1600 tot 1800 huizen. Den Haag echter noemt ongeveer duizend woningen tot het jaar 2000. Indien u de puzzel goed hebt opgelost vindt u in de hokjes met de volgende cijfers de naam van een muziekterm. Dit is de oplossing. 41 -16 - 30 - 48 - 61 -34 - 72-12 - 7 - 56 - 67 - 46 - 53 HORIZONTAAL: 1 oorlogsvaartuig; 6 vogel; 12 hetzelfde; 14 stok 15 antwoord betaald; 17 voegwoord; 18 hoogste punt; 20 stoomschip; 21 type zeilvaartuig; 22 aanwijzend voornaamwoord; 24 vrouwelijk beroep; 26 telwoord; 28 Europeaan; 29 waterbewoner; 30 smalle weg; 32 alvorens; 33 de onbekende; 34 reinigingsmiddel; 35 stekelhuidig dier; 37 Ned. Spoorwegen; 38 hoofddeksel; 39 appelsoort; 41 bloedvat; 42 ploegsnede; 43 toekomstig officier; 47 hoofddeksel; 50 schijngestalte van de maan; 52 schriftstuk waarnaar de letterzetter werkt; 53 rivier in Duitsland; 54 voermansroep; 55 splitsingsprodukt van een molecule; 57 dik en plomp; 58 deel van de hals; 59 tijdsruimte van 24 uur; 60 vrucht; 62 entstof; 64 vervelend; 65 oude lengteëenheid; 66 uitroep; 68 geslacht van mensen of dieren; 69 soort onderwijs; 70 geluid van zeker dier; 71 kort muziekstuk; 73 levenloos; 75 vrouwelijk dier; 76 het bezoedelen van iemands goede naam. VERTIKAAL: 1 drank; 2 bolgewas; 3 denkbeeld, gedachte; 4 Japanse munt; 5 eminentie; 7 trekdier; 8 wandversiering; 9 meubelstuk; 10 voegwoord; 11 mannelijk beroep; 13 mannelijk dier; 16 eetbare wortel; 18 plantengeslacht uit de familie der nachtschaden; 19 specerij; 21 lichaamsdeel; 23 zuster; 24 boodschapper; 25 bevlieging die vele mensen meesleept; 27 persoonlijk voornaamwoord; 29 landmaat; 31 naaldboom; 34 gespannen; 36 grote klier; 38 wijnsoort; 40 voorzetsel; 44 onbezonnen; 45 heldendicht; 46 roofdier; 47 uitkering van bijzondere aard; 48 levenslucht; 49 gymnastiektoestel; 51 een vrij geringe warmtegraad bezittend; 54 roofvis; 56 nummer; 59 kinderuitroep; 61 fijngekorven tabak voor sigaretten; 63 knaagdier; 64 Europeaan; 67 vlaktemaat; 69 oude lap; 71 vorm van mij; 72 muzieknoot; 73 lidwoord; 74 muzieknoot. Ruim een derde van de Zeeuwse ondernemers heeft interesse in een cursus afvalpreventie voor het personeel. Dat blijkt uit een on derzoek van de Zeeuwse raad voor volksgezondheid, maatschappelij ke ontwikkeling en cultuur (VMC). Het onderzoek werd ge houden onder 254 bezoekers van de Contacta-beurs, vorig jaar ok tober. Meer dan de helft van de onder vraagden vertelde dat hun bedrijf een afvalpreventieplan heeft of daaraan bezig is. Het merendeel van de geïnteresseerden in een cursus ter voorkoming van afval kan niet aangeven wat zoiets zou moeten kosten. Een groot deel denkt aan minder dan 2000 gul den en een paar tussen de 5000 en 10.000 gulden. VMC schatte de cursuskosten voor een bedrijf dat serieus met afvalpreventie aan de slag wil gaan op zo'n 10.000 gul den en concludeerde dus dat het merendeel van de ondervraagden de kosten te laag inschat. Dat geldt ook voor de tijd die er in gestoken moet worden. De meesten wilden er niet meer dan 10 dagdelen aan besteden. Onder werpen die volgens de geënquê teerden in zo'n cursus aan bod zouden moeten komen zijn onder andere: gescheiden afvalverzame- ling, afvalstromen, het eigen be drijf, chemisch afval en verwerking, afvoer en hergebruik. Van de 80 voorstanders voor een afvalpreventiecursus waren er 26 die daarover binnen hun bedrijf een beslissing mogen nemen. Directeur C. den Haan spreekt zijn gasten, waarbij zijn vader G.A. den Haan, toe. Het gaat goed met het voormalig Sint-Annalandse bedrijf Inter- vries Den Haan b.v. Vrijdag open de burgemeester D.J. van der Zaag van Goes het nieuwe onder komen van Intervries op het industrieterrein De Poel 3 in Goes. De distributie groothandel, met als specialisatie diepvriesprodukten, werd in 1961 aan de Hoenderweg in Sint-Annaland opgericht door G.A. den Haan. Hij introduceerde in Nederland diepvriesvlees, van het merk Encko-Holten. In 1966 sloot Den Haan zich aan bij de inkoopor ganisatie Digross. Aan het einde van de jaren '60 werd de diepvriescel aan de Hoenderweg te klein en het bedrijf verhuisde naar Yerseke. Het groeide daar verder en toen Digross failliet ging, werd medio 1980 aan sluiting gezocht bij de landelijke inkooporganisatie Intervries. Den Haan is nu één van de acht regiona le dealers in Nederland. In 1992 nam zoon C. den Haan de leiding van het bedrijf over. Sinds dien groeide Intervries Den Haan fors, zodat het pand in Yerseke al snel te klein dreigde te worden. Uit breiding bij het oude gebouw was niet mogelijk. Daarom werd uitge weken naar een heel nieuw pand aan de Dirk Dronkersweg in Goes. De capaciteit van de diepvriescel werd verdrievoudigd van ongeveer 500 naar 1500 kubieke meter. In deze cel worden de produkten bij een con stante temperatuur van -15 graden Celsius bewaard. Het nieuwe gebouw heeft ook inter ne voorzieningen voor het iaden en lossen van vrachtwagens en de mogelijkheid om het assortiment uit te breiden naar niet-diepvriespro- dukten. Intervries komt daarmee tegemoet aan de toenemende vraag naar levering van een totaalpakket. Tijdens de officiële opening stelde burgemeester Van der Zaag twee nieuwe koel-vrieswagens in wer king. De Zeeuwse horeca kan aan het einde van het zomerseizoen, een drukke periode voor Den Haan, ken nis maken met het nieuwe gebouw en de werknemers. Iberpacking in Madrid en haar doch termaatschappij Seri-Envas in Bar celona zijn gespecaliseerd in het verpakken van shampo, zeep. eau de cologne en medicijnen in sachettes en tubes. "In Spanje hebben ze 40 machines voor sachettes, in Poortvliet staan er 5, zodat we elkaar goed aanvullen", legt Nieuwkerk uit. "En met deze overname krijgt Budelpack er een eigen, goed verkoopteam in Spanje bij. We boren dus een nieuwe markt aan. En met meer klanten verwacht ik versterking van de activiteiten in Poortvliet. De produktiecapaciteit van de twee Spaanse bedrijven is voor 100% benut en we kunnen daar niet goedkoper produceren dan hier. Spanje behoort niet tot de lage-loon- landen." Nieuwkerk verwacht voor geen van de betrokken bedrijven negatieve gevolgen voor de werkgelegenheid. Integendeel. "Budelpack heeft nu in Spanje geen enkele klant en door de overname van Iberpacking en Seri- Envas, die driekwart van de Spaanse verpakkingsmarkt beheersen, krij gen wij er honderden klanten bij. Het aantal arbeidsplaatsen zal er in Poortvliet door toenemen. Voor gro te opdrachten hebben we nu alterna tieven en het voordeel is, dat Zuid- Frankrijk nu ook bereikbaar wordt. Vanuit Poortvliet is dat te ver. Wij trekken de grens bij circa 500 km." Budelpack was al lang op zoek naar groei in het buitenland. De twee Spaanse bedrijven hebben vier aan deelhouders» vanwie er twee in ver band met hun leeftijd (67 jaar) van hun aandelen af wilden. Na een vooronderzoek, waarbij drie poten tiële kopers betrokken waren, besloot Iberpacking exclusief met Budelpack verder te onderhandelen gezien de zeer specifieke expertise die het Poortvlietse verpakkingsbe drijf in de Europese markt heeft Het streven is om het onderzoek naar de Fusie waterschappen. Provinciale staten van Zeeland behandelen vrij dag 20 mei het voorstel van gedepu teerde staten om medewerking te verlenen aan de fusie van water schappen boven de Westerschelde. Daaronder valt ook het waterschap Tholen. 'Weg naar de vrijheid'. Onder dat motto voerde provinciale werk groep Kerk en Israël Zeeland, sa men met de Zeeuwse stichting steun aan Israël, een actie om geld in te zamelen voor de opvang van de enorme stroom immigranten in Israël. De opbrengst, 44.000 gul den, was bestemd voor een op- vangproject in Kiriat Gat aan de rand van de Negev. Daar is sinds kort een 'Early childhood centre Holland' in gebruik waar wordt geprobeerd het gat tussen kinde ren uit sociaal zwakke gezinnen en hun rijkere leeftijdsgenootjes te dichten. Er wordt nu een Diaspo- rahuis gebouwd dat moet dienen als gemeenschapscentrum voor nieuwe immigranten uit meer dan veertig verschillende landen. overnamemogelijkheden uiterlijk 1 augustus af te ronden. Volgens de fusieregels van de Sociaal Economi sche Raad (SER) moeten de onder nemingsraad en de vakbonden over het plan tot samengaan gehoord worden. Twee van de vier aandeelhouders blijven de Spaanse bedrijven leiden. Er komt geen Nederlandse directeur. Wel zullen een aantal medewerkers van Budelpack naar Spanje gaan om kennis uit te wisselen. "Over en weer zullen we onze sterke punten uitbouwen", aldus Nieuwkerk. "Het samenwerkingsverband biedt betere toekomstkansen dan voor de Neder landse en Spaanse co-packingbedrij- ven afzonderlijk." De overname komt vlak na de beslissing voor de bouw van een tweede hal aan de Paasdijkdwars- weg in Poortvliet, waar Budelpack II sinds vorig jaar gevestigd is. In eerste aanzet wordt de nieuwe hal als magazijn gebruikt, wat 5-10 extra mensen werk biedt, maar wan neer dat zoals bij de eerste hal al snel produktieruimte wordt, denkt Nieuwkerk 30 tot 60 personeelsle den meer nodig te hebben. De Poort vlietse onderneming heeft nu 300 mensen in dienst, waarbij een omzet van 50 miljoen gulden wordt behaald. Gedeputeerde staten van Zeeland denken dat het nog heel wat jaar tjes zal duren voordat Goeree- Overflakkee een deel van Zeeland is. Als dat al gebeurt. Dat schrij ven ze in een notitie aan de com missie algemeen bestuur van de provinciale staten. Volgens g.s. wordt er ten onrechte aangeno men dat, als Goeree niet bij de nieuwe provincie Rotterdam komt, het dan automatisch naar Zeeland gaat. Het betekent echter alleen dat het eiland dan gewoon bij Zuid-Holland blijft. Pas daar na zou er een voorstel kunnen ko men om Goeree-Üverflakkee in de provincie Zeeland op te nemen. G.s. zeggen dan ook dat Zeeland zich voorlopig niet met de onder handelingen moet bemoeien. Bo vendien is helemaal niet zeker of het voor Zeeland en Goeree wel zo voordelig is dat het eiland Zeeuws wordt. G.s. verwachten dat de operatie veel kosten met zich mee zal brengen die nergens te verha len zijn. Bovendien zou in de tus sentijd het provinciale bestuur weieens veranderd kunnen wor den. Al met al stellen g.s. voor eerst af te wachten of Goeree bij Rotterdam wordt gevoegd. Als dat niet zo blijkt te zijn, zou een inter provinciale commissie van Zee land en Zuid-Holland een eventuele herindeling moeten be kijken. In het onlangs door de staatssecreta ris aan de Tweede Kamer gestuurde werkprogramma afstemming ge biedsindeling houdt het kabinet vast aan het voegen van Goeree-Over- flakkee bij Zeeland. Het totale gebied moet ook één WGR-regio (wet gemeenschappelijke regelin gen) gaan vormen. Wilt u op de hoogte blijven van wat er gebeurt in uw woon- en/of werkgebied, neem dan een abonnement op de Eendrachtbode, dè Thoolse Courant. Dan krijgt u elke donderdag volop informatie over Tholen en St. Philipsland. per halfjaar 24,25 per jaar 44,35 (een jaarabonnement is dus 4,- goedkoper) postabonnement/buiten bebouwde kom 56,75 Neem nu een abonnement, dan krijgt u de Eendrachtbode EEN MAAND GRATIS. 1 Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: Zend deze bon in een open enveloppe naar Eendrachtbode, Postbus 5, 4697 ZG St. Annaland. U kunt ook bellen: 01665- 2752 b.g.g. 3474.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 17