THOLENDERWIJS Herindeling St.Philipsland kost de Tholenaren geld Drie windmolens aan Pilootweg Strandje aan Zuiddijk groter ZATERDAG 7 MEI informatierubriek van de gemeente tholen de SNUFFELMARKT... de gezelligste rommelmarkt van Nederland AANVRAGEN TEGEMOETKOMING LEERLINGEN VERVOER SCHOOL JAAR 1994-1995 HET AANVRAGEN VAN EEN KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING BOUWAANVRAGEN BOUWMELDINGEN WAT LIGT TER INZAGE? AANVRAGEN GEBRUIK SPORT EN GEMEENSCHAPSCENTRA SEIZOEN 1994/1995 SPREEKUUR B&W SUZUKI BESTELWAGENTJE Tholen: ander telefoonnummer St. Philipsland ÉÉN DAG SNUFFELEN IN DE ZEELANDHALLEN IN GOES Donderdag 5 mei 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Indienen vóór 1 juni TE KOOP: Afvalstoffenheffing wordt volgend jaar 222 gulden Zeeuwind wil projecten met boeren De vereniging Zeeuwind wil eind dit jaar drie windmo lens bouwen bij Stavenisse. De windturbines komen aan de Pilootweg, vlakbij de zeedijk. Ze krijgen waarschijn lijk een ashoogte tussen de 30 en 36 meter en elk een ver mogen van 225 kW. Het gemeentebestuur is in principe bereid aan de bouw ervan mee te werken. Delta Nutsbedrijven Geen paniek Tempo Ook speeltuin Tramput wordt opgeknapt Door het opspuiten van 5000 m1 zand wordt het strandje aan de Zuiddijk in Sint-Philipsland groter gemaakt. Een meerderheid in de gemeenteraad heeft er 42.000 gulden voor beschikbaar gesteld. De SGP-fractie stemde woens dagavond tegen. Tramput Basispakket Openingstijden; ZATERDAG 9-17 uur Kraamverhuur 01640-57521 INFOLIJN 01640-35916 Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Tel. 01666-8200 Telefax: 01666-3553 Ouders van leerlingen die vallen onder de Wet op het Basisonderwijs en de Interimwet op het Speciaal Onderwijs maken wij hierbij attent op de Verordening leerlingenvervoer gemeente Tholen. Op grond van deze verordening kun nen ouders/verzorgers in bepaalde gevallen in aanmerking komen voor een tegemoetkoming in de vervoerskosten van het schoolbezoek van hun kinderen en wel in de volgende situaties: - als uw kind, jonger dan 20 jaar, een school voor (voortgezet) speciaal onderwijs bezoekt en hiervoor tenminste 2 km moet reizen. Afhankelijk van het soort (voortgezet) speciaal onderwijs en de handicap van het kind kan er met afwijkende kilometerbegren zingen worden gerekend. - als uw kind een basisschool bezoekt die meer dan 6 km van de woning is gelegen. Dit is het geval indien u overwegende bezwaren hebt tegen het openbaar onderwijs, dan wel tegen de richting van alle bijzondere scholen die dichter bij de woning zijn gelegen. N.B.:Voor het bezoeken van scholen voor voortgezet onderwijs kan dus géén gemeentelijke vergoeding in de vervoerskosten worden verstrekt. Via de rijksregeling "Tegemoetkoming in de studiekosten" kunt u evenwel voor dat doel een verzoek indie nen. Via uw kind zijn daarvoor aanvraagformulieren verkrijgbaar bij de administratie van de school die uw kind bezoekt. Om voor het schooljaar 1994/1995 voor een gemeentelijke tege moetkoming in de vervoerskosten in aanmerking te komen dient u vóór 1 juni aanstaande een aanvraag in te dienen bij het gemeentebestuur. Daarvoor zijn speciale formulieren verkrijgbaar bij het bureau algemene zaken en welzijn van het gemeentehuis, tel. 01666- 8317/8316. In verband met Hemelvaartsdag (donderdag 12 mei) treden er een aantal wijzigingen op in het schema voor het ophalen van huisvuil en de bedrijfscontainers. In de week die begint met maandag 9 mei worden huisvuil en bedrijfscontainers opgehaald volgens het onderstaande sche ma: maandag 9 mei, dinsdag 10 mei en woensdag 11 mei ongewijzigd Hemelvaartsdag Sint-Maartensdijk en Scherpenis- se ten westen v.d. Kerkstraat, Har- togsweg, Westkerke, Westkerkse- weg, Gorishoeksedijk, Havenweg, Brijhoekseweg, Platteweg en Gat- weg. Oud-Vossemeer zaterdag 14 mei Stavenisse donderdag 12 mei vrijdag 13 mei Elk jaar opnieuw valt een aantal Nederlanders een Koninklijke Onderscheiding ten deel. De meeste daarvan worden rond 30 april uitgereikt, waarvan in 1994 vijf in de gemeente Tholen. Aanvragen voor een Koninklijke Onderscheiding voor 30 april 1995 dienen vóór 1 augustus a.s. bij de burgemeester van Tholen, de heer H. A. van der Munnik, te zijn ingediend. Voorge dragen kunnen worden personen die zich langdurig op bijzonde re wijze voor de samenleving verdienstelijk hebben gemaakt. Desgewenst zijn nadere inlichtingen te verkrijgen via telefoonnr. 01666-8330. Burgemeester en wethouders van Tholen maken gelet op artikel 41 van de Woningwet 1991 bekend, dat de volgende bouwaan- vragen/-meldingen zijn ingediend: - Een bouwaanvraag van M. Andriesse, Prinses Beatrixstraat 13 te Stavenisse, ingediend op 27 april 1994, voor het verbouwen van een woning op een perceel aan de Prinses Beatrixstraat 13 te Stavenisse; - Een bouwaanvraag van M. van Houte, Markt 23 te Sint-Maar tensdijk, ingediend op 14 april 1994, voor het bouwen van een loods en een woning op een perceel aan de Pluimpotweg te Sint-Maartensdijk; - Een bouwaanvraag van F. M. H. Dons, Molenvlietsestraat 28 te Tholen, ingediend op 28 april 1994, voor het verbouwen van een woning op het perceel Molenvlietsestraat 28 te Tholen. Sint-Maartensdijk, 5 mei 1994. Oprichten composteringsplaats in strijd met bestem mingsplan Er is een aanvraag ingediend voor het aanleggen c.q. oprichten van een composteringsplaats op het terrein van de voormalige stortplaats "Tuttelhoek" te Scherpenisse; een gedeelte van het perceel kadastraal bekend, Scherpenisse sectie F, nummer 598, plaatselijk gemerkt Gatweg. Het plan is niet in overeenstemming met het ter plaatse gel dende bestemmingsplan. Burgemeester en wethouders van Tholen zijn voornemens met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, na verkregen toestem ming van het college van gedeputeerde staten van Zeeland, vergunning te verlenen voor dit plan. Alvorens hiertoe over te gaan wordt een ieder in de gele genheid gesteld om van 9 mei 1994 tot en met 25 mei 1994 schriftelijk bedenkingen in te dienen bij burgemeester en wethouders van Tholen. De bouwtekening ligt gedurende deze termijn ter gemeen tesecretarie te Sint-Maartensdijk, afdeling gemeentelijke ontwikkeling, ter inzage. Sint-Maartensdijk, 5 mei 1994. De burgemeester van Tholen. Bouwplan Er is een bouwaanvraag ingediend door de heer A.A. van Luijk, Steenblokweg 6 te Sint-Annaland, voor het bouwen van een kas en een bedrijfsruimte op een perceel kadastraal bekend, Sint-Annaland sectie H, nummer 592, plaatselijk gemerkt Weg van Kodde nr. K 1. De bouwplaats is gelegen in een gebied waarvoor een voor- bereidingsbesluit van kracht is. Burgemeester en wethou ders van Tholen zijn voornemens met toepassing van artikel 50, vijfde lid van de Woningwet vergunning te verlenen voor dit bouwplan. Alvorens hiertoe over te gaan wordt een ieder in de gele genheid gesteld om van 29 april 1994 tot en met 12 mei 1994 schriftelijk bedenkingen in te dienen bij burgemeester en wethouders van Tholen. De bouwtekening ligt gedurende deze termijn ter gemeen tesecretarie te Sint-Maartensdijk, afdeling gemeentelijke ontwikkeling, ter inzage. Sint-Maartensdijk, 5 mei 1994. De burgemeester van Tholen. Herziening bestemmingsplan te Poortvliet De gemeente Tholen heeft voor het gebied gelegen aan de Provincialeweg te Poortvliet een herziening van het be stemmingsplan ontwikkeld. Dit bestemmingsplan heeft tot doel de door de provincie voorgenomen omleiding van de Provincialeweg ter hoogte van Poortvliet juridisch-planolo- gisch mogelijk te maken. Een ieder wordt hierbij uitgenodigd mondeling of schrifte lijk zijn of haar zienswijze te uiten omtrent dit voorontwerp bestemmingsplan. Schriftelijke reacties kunnen tot uiterlijk 30 mei 1994 naar het college van burgemeester en wethou ders van de gemeente Tholen, Markt 1-5, 4695 CE Sint- Maartensdijk, gestuurd worden. Gelegenheid tot het mondeling uiten van uw zienswijze wordt geboden op donderdag 2 juni 1994 tijdens een inspraakavond. Deze inspraakavond begint om 19.30 uur en zal plaatsvinden in het dorpshuis "'t Ouwe Raed'uus" te Poortvliet. Het voorontwerp-bestemmingsplan ligt vanaf 8 mei 1994 voor een ieder tijdens de kantooruren gedurende vier weken ter inzage in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Sint-Maartensdijk, 5 mei 1994 Burgemeester en wethouders voornoemd. Binnenkort buigt het gemeentebestuur zich over de verhuring van de verschillende lokaliteiten in de sport- en gemeenschaps centra "de Wellevaete" te Sint-Annaland en "Meulvliet" te Tho len. De vaste gebruikers van deze complexen hebben enige tijd geleden een brief ontvangen, naar aanleiding waarvan zij hun wensen voor het nieuwe seizoen kenbaar kunnen maken. Natuurlijk staat het huren van ruimtes in "de Wellevaete" en "Meulvliet" ook open voor verenigingen en organisaties die nog niet eerder van deze centra gebruik hebben gemaakt. Zij kunnen daartoe aanvraagformulieren verkrijgen op het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Op verzoek kunnen de formulieren ook wor den toegestuurd. Bel dan even: 01666-8319. De formulieren die nen echter wel uiterlijk 10 juni a.s. te zijn ingeleverd. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burgemeester en wethouders vinden plaats op maandag 9 mei 1994 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester H.A. van der Munnik houdt zijn spreekuur van 11.00 tot 12.00 uur. Op datzelfde tijdstip vinden de spreekuren plaats van de wet houders P. van Schetsen, ing. J. van der Jagt en J. Versluijs. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spre ken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666- 8330. In verband met de aankoop van een nieuw vervoermiddel is bij de buitendienst van de afdeling gêmeentelijke ontwikke ling van de gemeente een Suzuki, type Carry Commer cial (benzine-uitvoering) overcompleet en voor verkoop beschikbaar. Het bouwjaar is 1986, kilometerstand 54.000, voorzien van imperiaal en een A.P.K. tot 5 oktober 1994. Belangstellenden kunnen het voertuig bezichtigen tijdens werkdagen (tussen 8.00 en 16.00 uur) op de gemeentewerk plaats aan de Langeweg te Scherpenisse. Geïnteresseerden kunnen een inschrijving bij het college van burgemeester en wethouders indienen tot uiterlijk maandag 23 mei. Het bod moet worden ingediend in een gesloten envelop met op de voorzijde de ver melding "Ver koop Suzuki". Het voertuig zal aan de hoogste bieder worden verkocht. De samenvoeging van gemeenten zou financieel voordeel op moeten leveren, maar daar ziet het voor de bur ners van Tholen en Sint-Fhilipsland de komende jaren niet naar uit. Integendeel, zij lijken flink in de buidel te moeten tasten. Dat geluid was donderdag te horen in de Thoolse commissie financiën. De achterstand in alle sectoren op Sint-Fhilipsland vergt jaarlijks V/2, ton extra, ofwel ruim elf gulden per inwoner. De achter stand op zich bedraagt eerder miljoenen dan tonnen, zei wethouder F. van Schetsen in de commissie. Door de samenvoeging moet de afvalstoffenheffing volgend jaar geen 30, maar 35 procent omhoog. Deze wordt 222 gulden, voor Tho len een verhoging met maar liefst 57,60 gulden. De Sint-Philipslan- ders betalen nu al 218,80 gulden, zodat de verhoging voor hen tot 3,20 gulden beperkt blijft. De kosten van de reinigingsdienst worden op Tho len, in tegenstelling tot Sint-Philips- land, niet volledig gedekt doch maar voor 70%. Ook de onroerende zaak belasting is op Sint-Philipsland hoger, zodat een verhoging voor de Tholenaren in de verwachting ligt. Overigens legt de commissie finan ciën zich niet bij voorbaat neer bij hogere lasten voor de inwoners. "Bekijk eerst alle uitgaven nog eens kritisch", zei M.A. van Beek (CDA) donderdag. Hij noemde 30% meer voor de afvalstoffenheffing 'extreem', maar in oktober stemde zijn fractie nog in met eenzelfde ver hoging voor 1994. "Belastingverho- gihg zou een fikse prijsstijging voor de burgers zijn", meende P. van Bel- zen (RPF/GPV). Wethouder P. van Schetsen liet weten niet zondermeer de lasten te verhogen. "We hebben tegenover de burgers de verant- De realisatie van het windmolen park hangt af van een investerings subsidie van het ministerie van eco nomische zaken. Die is inmiddels aangevraagd. Projectcoördinator John Springer van Zeeuwind vertelt dat met de bouw van het park zo'n 1,8 miljoen gulden gemoeid is. De molens gaan er waarschijnlijk hetzelfde uitzien als bij de Zeeland- brug. Bij de plaatsing wordt reke ning gehouden met het open agrari sche gebied en de afstand tot boer derijen. Daarom komen er ook maar drie windmolens. "Dat is in dit kleinschalige gebied haalbaar", zegt Springer. Zeeuwind wil het gebruik van wind energie bevorderen. Om turbines te bouwen leent ze geld van de leden. Ook de gemeente Tholen is zo'n lid. De stroom die via de windturbines wordt opgewekt, levert Zeeuwind aan Delta Nutsbedrijven In het jaarverslag 1993 van laatstge noemd bedrijf staat met zoveel woorden, dat windenergie niet ren dabel is. "De mensen wordt een beetje angst aangejaagd door te stel len dat het verlies op deze vorm van energie weieens een prijsverhoging van de electriciteit tot gevolg zou kunnen hebben", zegt Springer. Maar zover is het in Zeeland vol gens hem nog lang niet. Want van de geplande 200 tot 250 megaWatt die het rijk in Zeeland geproduceerd wil zien, is nog maar een fractie gereali seerd. De vereniging gaat dan ook gewoon door met het ontwikkelen van initia tieven. Zo wordt erover gedacht om de komende jaren projecten op te zetten samen met boeren. Die geza menlijke aanpak zou voor hen een lagere investering betekenen. Ook voor windmolens langs het Thoolse deel van de Oesterdam ligt er een plan. De Rotterdamse project ontwikkelaar Ibro Energy onder zoekt of het haalbaar is om er dertig neer te zetten, elk met een vermogen van 500 kW. woordelijkheid om eerst alles op een goudschaaltje te wegen." Moeten de belastingtarieven per 1 januari a.s. in de hele gemeente op één niveau liggen (dat kost per Thoolse woning twee tientjes meer, maar is voor de St.Philipslanders een aanzienlijke verlichting). Moet de achterstand in onderhoud op Sint-Philipsland weggewerkt wor den, óf het niveau op Tholen ver laagd worden. Dat waren punten die aan de orde kwamen, maar waarop de wethouder van de commissie geen direct antwoord kreeg. M. Dij- ke (SGP) vond dat je onderhoud niet kunt blijven uitstellen. Van Belzen merkte op dat het gemeentebestuur in de toekomst steeds opnieuw zal moeten bezien of iets uitgesteld kan worden of niet. Of er zal omgebogen moeten worden, om ruimte te schep pen. Uit de discussie werd duidelijk, dat zónder extra investeringen het wegwerken van de achterstanden op Sint-Philipsland alleen mogelijk is ten koste van werken op Tholen. Het maken van keuzes zit er dus voor de toekomst in, aldus Van Schetsen. Voor de periode 1995-1997 zullen de tekorten twee keer zo groot zijn als aanvankelijk gedacht, hebben de Door samenvoeging van de gemeenten Tholen en St. Philipsland zou het onderhoudsniveau wel eens achteruit kunnen gaan. Wethouder Van der Jagt probeert dat hier in het Thoolse Bosje in elk geval te voorkomen. Thoolse ambtenaren berekend. "Gezien de financiële situatie van Tholen zou ik zeggen: geen paniek, maar er staan verschillende posten in de meerjarenraming zónder een bedrag erbij", aldus Van Schetsen. De onlangs door de provincie gepu bliceerde kengetallen van de gemeenten geven aan, dat Tholen per inwoner 1961 gulden aan reser ves heeft, Sint-Philipsland daarente gen maar 495 gulden. "Sint-Philips land heeft nauwelijks investeringen gepland in riolerings- en waterhuis houdingsplannen", vertelde ambte naar F. Keur de commissie. Het uittreden van Sint-Philipsland uit gemeenschappelijke regelingen gaat ongeveer vier ton kosten, zei Van Schetsen op een vraag van A. den Haan (PvdA). Ook wordt een personeelslid overgenomen van de centrale dienst gemeentewerken. Of dit alles uit de verfijningsregeling wachtgelden - een vergoeding van het rijk in verband met de herinde ling - bekostigd kan worden, daarbij plaatste de wethouder een vraagte ken. De ruim 511.000 gulden die Tholen in 1993 heeft overgehouden, wordt gebruikt om de lasten voor de komende jaren te verlichten. Met dat principe waren alle commissieleden het eens. Dat er iedere keer weer Het gemeentebestuur van Tholen probeert een ander netnummer voor St. Philipsland te krijgen omdat inwoners uit die woonkern anders na de herindeling niet lokaal zouden kunnen bellen. Bij de landelijke her nummering krijgt het gehele eiland Tholen op 10 oktober 1995 als net nummer 0166 en St. Philipsland 0167. St. Philipsland valt daarmee onder het gebied Steenbergen. Voor het bellen van het gemeentehuis, familie en bedrijven e.d. is het een voudiger om lokaal te kunnen tele foneren, zonder netnummer. Het zou ook naar buiten toe vreemd overkomen, dat St. Philipsland/Anna Jacobapolder als enige woonkernen van de nieuwe gemeente Tholen een ander netnum mer krijgen. Op de klacht die de gemeente Tholen vier weken gele den bij PTT Telecom heeft gedepo neerd, is echter nog geen antwoord ontvangen. Deze week ontvangen particulieren en bedrijven op Tholen en St. Phi lipsland hun nieuwe telefoonnum mer en een informatiebrochure. Daardoor kan men tijdig nieuw drukwerk (rekeningen, briefpapier, e.d.) laten maken. Overigens blijven de oude telefoonnummers nog een haltjaar na de ingebruikneming van het nieuwe systeem op 10 oktober 1995 in bedrijf, dus nog tot en met 9 april 1996. voor wordt gekozen om die verlich ting op het gebied van de automati sering te realiseren, riep vragen op bij Van Belzen. "Moet je, ook met het oog op de herindeling, nog wel in hetzelfde tempo doorgaan met de automatisering?" SGP'er M. Dijke zat met dezelfde vraag. "Als je het tempo van de automatisering wilt verlagen, dan zouden we ook eens over andere investeringen moeten praten", vond M.A. van Beek (CDA). Een mening die Van Schet sen deelde. "Het zou kunnen dat de commissie zich vroegtijdig over het financiële plaatje voor de komende jaren buigt. Dan kan er bekeken worden of het nodig is investeringen uit te stellen als ondanks bezuinigin gen of lastenverhogingen de ramin gen niet sluitend zijn." Overigens zullen de huidige gemeenteraden van Tholen en Sint-Philipsland zich alleen nog met de begroting voor 1995 bezig houden. "Afremmen, schuiven of strepen in de meerjaren ramingen is een taak voor de nieuwe raad", aldus Van Schetsen. G.J. Hoek (VVD) vroeg zich, gezien het overschot van ruim een half mil joen, af of Tholen niet steeds veel te ruim begroot. Ambtenaar Keur ont kende dat. Hij wees erop, dat het zuivere overschot slechts 26.000 gulden is. De rest van het bedrag zijn eenmalige meevallers. Om zijn bezwaren te verduidelijken verwees wethouder L. Walpot naar de jaren dat de dijkverzwaring is uit gevoerd. Toen is het strandje opge spoten. "In hoge mate is er op zon dag gebruik van gemaakt, zowel door kinderen als volwassenen. Voor mij is dat een schrikbeeld." Aantasting van de zondagsheiliging en -rust is verwerpelijk, aldus de wethouder, die ook het teruglopende kerkbezoek aanroerde. Bij monde van H. Geluk sloot de SGP-fractie zich bij die principiële bezwaren aan. PVAB en CDA daarentegen waren blij met het voorstel. Ze hebben er in hun algemene beschouwingen vaker naar gevraagd. "Toen kon het niet wegens geldgebrek, maar nu zit er ergens een potje", stelde L.C. Vroegop (CDA) vast. Wethouder J. de Jager was ervan overtuigd, veel inwoners met vergroting van het strandje een plezier te doen. "Vorig jaar is het gedeelte naast de haven gebeurd en dat heeft velen goed gedaan." Door gezamenlijke inkoop met enkele andere gemeenten was er goedkoop zand beschikbaar. Het strandje wordt betaald van geld, dat eigenlijk was bedoeld voor het opknappen van speelterreinen. Voor dat laatste schiet nog 6000 gulden over. "Jammer," vond Vroegop, "is er nog niet een potje?" Ook Geluks bezwaren hadden hiermee van doen. "U gebruikt 90% van dit geld voor het strandje. Als ik dat afzet tegen de speelterreinen die een opknapbeurt nodig hebben, zoals de Tramput. Ze worden echt veel gebruikt, terwijl een strandje seizoensgebonden is." De Jager zei dat de Tramput niet vergeten wordt. "Creatief boekhou den zal daarvoor links en rechts mogelijk wat geld opleveren." De wethouder wees erop, dat de speel tuin bij De Wimpel het afgelopen jaar grondig is aangepakt. En burge meester A. Verbree deed de toezeg ging dat de Tramput dit jaar nog aangepakt zal worden. Vroegop plaatste nog een vraagte ken bij de tegenstem van Geluk. Volgens hem had deze vorig jaar in de begrotingscommissie zelf naar het opspuiten van het strandje gevraagd. De SGP-fractievoorzitter ontkende in alle toonaarden. "In spreek niet tegen dat erover gepraat is, maar ik heb het niet aangekaart. Dat ontken ik ten stelligste." Het voorstel van de Zeeuwse Kabel televisie-maatschappij om het basis pakket van zes kanalen af te schaf fen en alleen het volledige pakket van 18 kanalen te handhaven, is door een meerderheid van de raad aangenomen. De SGP-fractie stem de om principiële redenen tegen. "We hebben destijds ook tegen de komst van deze voorziening gestemd", lichtte Geluk toe. Het Sint-Philipslandse besluit wijkt af van de beslissing die op Tholen is genomen, want daar wil een raads- meerderheid dat het basispakket blijft bestaan. Verder werd ingestemd met deelna me van de openbare basisschool De Luijster in de vereniging Onderwijs voorrangsgebied Zeeland. De vorige maand vastgestelde ver ordening voorzieningen gehandi capten werd op een aantal punten gewijzigd, zodat deze overeenstemt met de Thoolse verordening. De SGP-fractie stemde, evenals een maand geleden, tegen het collectie- ï8L

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 5