D'66 en VVD grote winnaars Budelpack bouwt weer nieuwe hal Studenten testen straatstenen die autolawaai verminderen Stembureau erbij in Tholen-stad Nieuwe techniek in weg van waterschap CDA verliest zetel aan RPF Lange rijen wachtenden door de nieuwe stemmachines St. Annalander bedreigd met pistool na manen snelheid Woensdagavond verschijnt E.B. Donderdag 5 mei 1994 50e jaargang no. 25 Derde Tholenaar aangehouden na de inval woonwagenkamp Hans van Mierlo en Frits Bolkestein zijn populair bij de Thoolse en Sint-Philipslandse kiezers. Bij de verkiezin gen voor de Tweede Kamer, dinsdag, kregen beiden behoorlijk meer stemmen dan vijf jaar geleden. D'66 zag de aanhang op Tholen groeien met 5,9% en op Sint-Phi- lipsland met 5,6%. De VVD kreeg er respectievelijk 4,5% en 3,1 bij. Vooral het CDA verloor flink, op Tho len 10,1 Maar ook Wim Kok zag zijn aanhang in onze regio afnemen met ruim 6%. Niet gestemd Van Heukelom Lange rijen Investering van 4 miljoen gulden Budelpack co-packers in Poortvliet bouwt aan de Paas- dijkdwarsweg weer een nieuwe hal van 4100 m2 in twee etages, waardoor 31 juli a.s. 8200 m2 extra bedrijfsruimte beschikbaar komt. De uitbreiding vergt een investering van 4 miljoen gulden. Met de nieuwbouw wil Budelpack de opslag- en transportkosten (bij derden wordt nu 5000 m2 gehuurd) verminderen. Noordkant Afbraak nissenhut Deze week Straatstenen. Ze zijn er in soorten en maten. Dagelijks lopen of rijden we erover zonder er bij stil te staan. Met de auto veroorzaken we, behalve door de motor, ook lawaai door de banden over het wegdek. Vaak teveel. In de bebouwde kom zorgt het voor overlast. De bewoners van bijvoorbeeld de Stoofstraat in Poortvliet en Onder de Molen in Oud-Vossemeer weten er van mee te praten. Bemoedigend 5000 gulden Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG SintAnnaland Telefoon 01665-2752 b.g.g. 3474 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin-opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 24,25 per halfjaar. Per jaar 44,'35, per post 56,75 per jaar. Losse nummers 1,70. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,43 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 9,- contant. Exclusief btw op rekening 10,-. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. CDA en PvdA zouden elk met een zetel minder in de gemeenteraad van de nieuwe gemeente Tholen komen, als de Tweede Kamerverkiezingen van dinsdag daarvoor zouden gel den. D'66 zou verrassend met twee zetels (één volle en een restzetel) zijn intrede doen. De VVD zou een restzetel in de wacht slepen en op drie komen, hetzelfde aantal als het CDA. Met vier volle en een restzetel zou de SGP op vijf blijven staan en daarmee de grootste partij worden. Ook de vierde PvdA-zetel zou een restzetel zijn. De RPF/GPV tenslot te zou er een restzetel bij krijgen - ten koste van het CDA - en op twee komen. In de nieuwe Thoolse gemeenteraad zitten negentien leden, twee meer dan nu het geval is. Het verenigingsgebouw van de Geref. Gem. aan de Hoogaarsstraat in Tholen zal al bij de Europese ver kiezingen op 9 juni zijn functie van stembureau herkrijgen. Burgemees ter en wethouders besloten gisteren tot het instellen van een derde stem bureau na de chaos tijdens de Kamerverkiezingen van dinsdag. Grote aantallen kiezers in Tholen moesten lange tijd wachten. Een aantal ging onverrichter zake terug naar huis. Vooral tussen vijf en zeven uur deden zich de problemen voor. Onbekendheid met de stern- machine en het halveren van het aantal stembureaus in Tholen-stad worden door het gemeentebestuur als oorzaken genoemd. In De Wingerd brachten 1855 men sen hun stem uit, in Ten Anker 1678. Dat is een opkomstpercentage van ongeveer 77. De bureaus zijn daarmee, met afstand, de grootste in de gemeente Tholen 1 Door het instellen van een derde stembureau zal het aantal mogelijke stemmers per bureau in de toekomst maximaal rond de I5(X) liggen. De politic heelt na het grote onder zoek op het woonwagenkamp in Tholen, een derde eilandbewoner aangehouden. De 22-jarige R.V. wordt verdacht van inbraken in hui zen en auto's. Verder is de 45-jarige G. van L. uit Tholen als heler in hechtenis genomen. Hij zou samen met de 31-jarige L.G. uit Steenber gen gestolen goederen hebben ver kocht. Veel van de gevonden gesto len spullen kunnen terug naar de eigenaren. De auto's die in het Thoolse woonwagenkamp in beslag werden genomen, bleken op zich niet gestolen te zijn. Er zaten wel veel onderdelen aan die uit diefstal len afkomstig waren. Met dit onder zoek is zelfs een diefstal in Amster dam opgelost. De politie gaat door en sluit verdere aanhoudingen niet uit. De twee eerder gearresteerde verdachte Tholenaren J.S. (23) en A.K. (22) hebben gisteren een maand voorarrest erbij gekregen. Het is even wennen aan de stemmachine. S. de Bruyn in de Juliana van Stolbergschool te Sint-Maartensdijk kijkt of het goed gaat. Van de drie kleine christelijke par tijen verraste de RPF het meest. Op Tholen noteerde de partij van Mid delburger Leen van Dijke - die met drie zetels in de Kamer komt - een groei van 2,4%, op Sint-Philipsland zelfs van 3,2%. Zeker zo opvallend is de lichte terugval van de SGP: op Tholen daalde de partij met 1,3%, op Sint-Philipsland met 2,3%. Niet temin worden de staatkundig-gere formeerden de grootste partij. Vijf jaar geleden kwam de SGP op de derde plaats, na PvdA en CDA. Viel het CDA op Tholen ruim tien procent terug, op Sint-Philipsland verloor de partij 7,7%. Het verlies voor de PvdA was respectievelijk 6,5 en 6,4 procent. Extreem-rechts zag zijn aanhang op Tholen en Sint-Philipsland meer dan verviervoudigen. Op de Centrumde mocraten van Janmaat brachten 283 kiezers hun stem uit, voor de Cen trumpartij '86 drukten 59 inwoners op de rode knop van de stemmachi ne. Bij elkaar is dat echter slechts 2,7% van de uitgebrachte stemmen. Iets minder, 2,3%, bracht zijn stem uit op de ouderenpartijen. Vooral het Algemeen Ouderen Verbond, dat meteen in de Kamer komt, was populair: 255 stemmen. Een andere nieuwkomer in de volksvertegen- Niet iedere kiezer in Ten Anker had er een uur wachttijd voor over om zijn stem uit te brengen. Ze keerden, bij het zien van de lange rij, op hun schreden terug. Anders dan in Zuid-Afrika, waar mensen soms wel een hele dag in de rij stonden. Maar zij mochten dan ook vaak voor het eerst stem men. In Tholen waren er ook mensen, die ter plekke een kennis die verder vooraan in de rij stond, machtigden om voor hen te stem men. woordiging, de Socialistische Partij, kreeg minder dan een procent van de kiezers in de regio achter zich. Alle 24 deelnemende partijen kregen stemmen, met als uitersten de SGP (3163 stemmen) en de Algemene Democratische Partij (3 stemmen). Met de nieuwe stemmachine was het uitbrengen van een ongeldige stem niet langer mogelijk. Blanco stemmen kon wel; 25 mensen op Tholen en 7 op Sint-Philipsland deden dat. De regeringspartijen CDA en PvdA verloren samen 32 zetels in de Tweede Kamer. Voor een nieuwe coalitie zijn nu minimaal drie partij en nodig, een situatie die zich in twaalf jaar niet heeft voorgedaan. In de nieuwe Tweede Kamer wordt de PvdA de grootste partij met 37 zetels, het CDA krijgt er 34, VVD 31, D'66 24, Algemeen Ouderen Verbond 6, Groen Links 5, RPF 3, CD 3, SGP, GPV en SP elk 2 en de Unie 55+ één zetel. Dat de SGP een zetel verliest, bete kent dat adjunct-directeur G.R.J. van Heukelom van de Rehoboth scholengemeenschap in Tholen niet in de Kamer komt. Hij stond derde op de lijst. De vijf andere Zeeuwse kandidaten gaan wél naar Den Haag. Het zijn de nieuwkomers J. Jorrits- ma-van Oosten (D'66) en L. van Dij ke (RPF), en de zittende Kamerle den M. Beinema (CDA), J. te Veld huis (VVD) en J. Lilipaly (PvdA). Omdat Jorritsma en Van Dijke lid zijn van provinciale staten, zullen er twee nieuwe statenleden moeten komen. Het, voor het eerst, stemmen per computer verliep op Tholen en Sint- Philipsland niet zonder problemen. Vooral oudere kiezers deden nogal eens een beroep op de leden van het stembureau. Een bejaarde Vosse- meerse wond zich dermate op, dat ze zonder te stemmen terug naar huis ging. De leden van het stembu reau hadden een zere keel van het vele praten; de hele dag door moest de werking van de stemmachine uit gelegd worden. Dit alles zorgde voor lange rijen wachtenden in de- stemlokalen, al meteen na de opening om acht uur 's morgens. Een ongewoon beeld. Niet alleen was het aantal stembureaus minder dan voorheen, ook stond er in elk bureau slechts één computer, terwijl er voorheen minimaal drie stemhokjes waren. In een groot aantal stembureaus waren bij de sluiting om zeven uur nog tientallen mensen binnen die hun stem nog moesten uitbrengen. ZIE VERDER PAG 9 In januari van dit jaar nog maar, werd de eerste hal van Budelpack II in gebruik genomen. Oorspronkelijk als magazijnruimte bedoeld, werd het pand al snel ingericht voor ver pakken van wasmiddelen. Dat gebeurt door sterke automatisering zeer doelmatig, waardoor de pro- duktie is gestegen en de kostprijs gedaald. Het gebruik van papieren navulzakken van 1 of 2 kilo neemt een grote vlucht. In het tweede half jaar wordt een toenemende drukte verwacht, ook door het verpakken van Always maandverband. Daar naast lopen nog onderhandelingen over een paar andere grote projec ten. Budelpack huurt momenteel opslag ruimte bij transportbedrijf Van Dorst in Bergen op Zoom en in het bedrijfsverzamelgebouw te St. Maartensdijk. Verder wordt op het eigen terrein nog een romneyloods gehuurd. Totaal gaat het om 4 tot 5000 mJ huurruimte, wat inclusief het transport hoge kosten met zich meebrengt. De uitbreiding van Budelpack II komt aan de noordkant, rechts, van de bestaande hal. De nieuwbouw is met 4100 mJ in twee etages groter dan de eerste vestiging van Budel pack II, want de totale oppervlakte van de twee bedrijfsruimten komt op ruim 13.000 m\ Het pand wordt als magazijn opgezet, maar is net als bij de eerste hal van Budelpack II snel als produktieruimte in te rich ten. Dat gebeurt dan op de beneden verdieping aan de achterzijde en aan de zijkant. De kantine in de eerste hal van Budelpack II kan in de toe komst gemakkelijk worden uitge breid naar de tweede hal. Met aannemer BAM, die ook de eer dere uitbreiding verwezenlijkte, is een enorm korte bouwtijd van drie maanden afgesproken. De opleve ring is 31 juli gepland, waardoor Budelpack klaar is om in september de eventuele nieuwe, grote verpak kingsopdrachten uit te voeren. In Budelpack I wordt de afdeling voedingsmiddelen opgeknapt. Er worden o.a. plafonds aangebracht en de vloeren worden hersteld. Door het plaatsen van stellingen en het scheppen van ruimte voor twee pal lets in de diepte, wordt de capaciteit in magazijn D uitgebreid. Dat is ook nodig omdat de nissenhut eind mei wordt afgebroken. De totale herin richting van magazijn D betekent echter het verlies van opslagruimte, zodat de uitbreiding van Budelpack II om die reden ook nodig is. Gift gehandicapten. Het nationaal revalidatie fonds heeft 27.000 gul den gegeven aan de Zeeuwse stich ting voor gehandicapten (ZSG). Die wil hiermee een aanzet geven om te komen tot een aantal consulenten in de provincie. Zij moeten de werk groepen gehandicaptenbeleid die in de gemeenten actief zijn, ondersteu nen. Een 33-jarige St. Annalander is zaterdagavond omstreeks kwart over elf door een onbekende auto mobilist met een pistool bedreigd nadat hij de chauffeur met gebaren had gewezen op zijn onverantwoord hoge snelheid. De Thoolse politie neemt deze zaak hoog op. Men is nog op zoek naar de grote, gele auto (merk Chevrolet) met twee inzitten den (mannen van omstreeks 30 jaar) van vermoedelijk Noord-Afrikaanse afkomst. Adjudant M. Verkerke is verontrust over dit voorval. "Het wordt steeds agressiever", consta teert de chef van de Thoolse politie. "Ook op ons eiland neemt het gebruik van vuurwapens toe." Hij zou graag in contact komen met mensen die een grote gele auto ken nen of die zaterdagavond in St. Annaland of omgeving de wagen en/of inzittenden hebben gezien. De bedreiging gebeurde in de Kloosterstraat ter hoogte van de bibliotheek. Twee St. Annalanders liepen op het trottoir richting de Ring, toen hen met hoge snelheid een auto tegemoet kwam (richting Anna van Bourgondiëstraat). De gele wagen haalde zelfs nog een andere auto in. Eén van de St. Anna landers maande daarop met zijn armen om het rustiger aan te doen in de bebouwde kom. Daarover ont stond onenigheid. De gele auto stop te en de twee inzittenden stapten uit, vanwie er één een pistool tegen de slaap van de 33-jarige St. Annalan der drukte. Hij en zijn zwager wis ten de zaak te sussen, waarna de onbekende automobilist zijn vuur wapen terugtrok en met zijn vriend wegreed. De twee St. Annalanders waren zo geschrokken en alles gebeurde zo snel, dat zij het kente ken niet noteerden. Het was boven dien donker omdat na elf uur 's avonds alleen de nachtbranders van de straatverlichting nog aan zijn. De politie bood de twee St. Annalan ders bijstand van Slachtofferhulp aan omdat ze over hun toeren waren van de bedreiging. D'66 vindt het tijd voor een nieuwe wind in de Thoolse gemeenteraad Lintje voor vijf Tholenaren en stralende Koninginnedag in woord en beeld Statenlid Venekamp en stemmen van lezers over vaste oeververbinding Westerschelde Herindeling St. Philipsland kost de Tholenaren geld SGP vindt Thoolse burgemeester te soepel bij handhaving openbare orde Kritiek op show met politiecommissaris Nordholt voor SGP-jongeren Na Montessorischool nu ook financiële problemen met de Veste voor gemeente Tholen Nieuwe Rabobank Tholen geeft na kleine fusie klanten half miljoen gulden terug SPS wint derby vierde klas verrassend van Smerdiek, maar degradatiegevaar nog niet geweken MENIGEEN HEEFT EEN PRACHTIGE SCHUTTING OM EEN TUIN ALS EEN WOESTENIJ Dit nummer bestaat uit 20 pagina's In verband met Hemelvaartsdag donderdag 12 mei, verschijnt de Eendrachtbode volgende week op woensdagavond 11 mei. Opgave van berichten en adverten ties voor dinsdag 16.00 uur op ons kantoor aan de Nieuwstraat 4 in St. Annaland of tel. 01665-2752 of fax 3318. Drie studenten weg-en waterbouw van de middelbare beroepsopleiding het Spectrumcollege in Breda pro beren er wat aan te doen. Ze ontwer pen stenen die minder lawaai moe ten veroorzaken. Ze hopen er het wonen in de wijken mee te verbete ren. Midden in het Thoolse land, in de Mallandseweg nemen ze de proef op de som. Met drie verschillende soor ten betontegels van 15 bij 30 centi meter zijn ze aan de slag gegaan. Zaterdagochtend legden ze het tweede type in het proefvak dat door het waterschap Tholen beschikbaar is gesteld. Gestraalde klinkers wor den ze genoemd. Er is een stuk van 100 vierkante meter nodig om het experiment uit te kunnen voeren. De vierdejaars studenten William Bolier uit Sint-Maartensdijk, Tjepke Klis uit Kaatsheuvel en Mischa Boeijen uit Waalwijk maakten samen met Eddy op den Brouw van straatmakersbedrijf L. Bolier een nieuw proefvak gereed. Van een afstand gezien lijken de grijze stenen meer op halve tegels. En dat ze 'gestraald' zijn, is pas goed te zien van dichtbij: een fijnkorrelig oppervlak dat toch glad aanvoelt. Op dit oppervlak rijden de autoban den als het ware over talloze punt jes. Daartussen moet het geluid van de rubber banden wegebben, zo heeft het drietal bedacht. Dat de stenen groter zijn uitgevallen dan gebruikelijk heeft twee redenen: het was voor de betonfabriek Bley- ko in Walsoorden beter in hun pro ductieproces te passen èn hoe min der voegen er in het wegdek zijn hoe minder geluid er wordt veroorzaakt. De eerste proef met een klinker met een open betonlaagje van drie centi meter was bemoedigend. Volgens docent weg- en waterbouw A. Heijmans uit Tholen verminderen deze stenen het geluid met 3 tot 4 decibel, bij een snelheid van 50 kilo meter per uur. "Dat is een aanzienlij ke verbetering maar minder dan bij het open asfalt. Dat vermindert het geluid met 6 decibel." Als de studenten er in slagen om een vermindering van 4 a 5 decibel te bereiken, zijn ze tevreden. Het meten van het geluid wordt gedaan bij drie snelheden: 40, 50 en 60 kilometer per uur. "En pas als er weinig wind is, minder dan wind kracht vier." De hoge populieren aan de Mallandsedijk speelt de onder zoekers parten als er veel wind staat. Zeker nu de bomen weer volop blad dragen. Heijmans legt uit waarom de stu denten voor dit project gekozen heb- ben:"We kennen sinds kort geluids arm asfalt op de grote wegen. Maar in de bebouwde kom is dat niet toe te passen omdat er leidingen onder lopen. Bij reparaties zou het asfalt kapot gemaakt moeten worden. We hebben ons afgevraagd of er ook een geluidsarme klinker te ontwikkelen is." De derde partij kliTikers heeft een ruwe open structuur; het grind in de beton is groffer. De eindexamenkandidaten dingen met dit project over 'geluidsarme bestrating' mee naar een prijs in een wedstrijd voor nieuwe technieken (innovatie). Van de deelnemende scholen onder de grote rivieren wor den er jaarlijks tien of twaalf gese lecteerd. Eind mei wordt de winnaar bekend. Die mag naar huis met 5000 gulden. De tweede prijs bedraagt 3000 gulden en dan zijn er nog een aantal prijzen van 1000 gulden. De studenten bedenken het project, voeren het uit en maken er een ver slag van. Ook de presentatie van de proef wordt beoordeeld. Voor William is het gemakkelijk om vanuit de smal- stad naar het proefproject te gaan, maar Mischa en Tjepke moeten er steeds een uur voor rijden. Ook op Koninginnedag. Daarom zijn ze maar om zeven uur begonnen. Dan kunnen ze op tijd naar huis. Over asfalt en straatstenen. William Bolier geeft Eddy op den Brouw een 'geluidsarme' steen aan die gebracht is door Mischa Boeijen, links Tjepke Klis.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 1