Duizendpoot Corry Groenewege opent professionele fotostudio Leerlingenploeg neemt straat in Vossemeer onder handen Zilveren Hemi slaat vleugels mogelijk uit naar Roemenië - j. v Experimenteel werk van creatieve jonge fotografe Samenwerkende bedrijven leiden eigen personeel op Meer licht langs straten Donderdag 28 april 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Wie begint er nu midden in de polder, langs de weg St. Annaland/Poortvliet, een fotostudio, gericht op recla me-, industriële- en produktfotografie? De 24-jarige Cor ry Groenewege durfde het aan en pronkt inmiddels met een flinke klantenlijst: Rabobank Nederland, Technische Universiteit Delft, Streekschool West-Brabant, Esso, Meijer aardappelen, Mitsubishi, Coppens, Budelpack en CSM. Moedig en slim Acht procent Discipline en passie Snel groeiend Saaie folders In Oud-Vossemeer gaat op dit moment de Prins Willem Alexanderstraat op de schop. In opdracht van de gemeen te herstraat Gebr. Moerland deze wijk. De Sint-Anna- landse aannemer laat het werk uitvoeren door een leerlin genploeg. Vakbekwaam Wedstrijd Jubilerende Vossemeerse inkoper G. Havermans in het zonnetje Met het hijsen van twee vlaggen door mevrouw Koop man en Tweede Kamerlid M.H.A. Boers-Wijnberg is het nieuwe kantoorgebouw met magazijn van Hemi winkel- interieurbouw te Halsteren vrijdag feestelijk geopend. Mevrouw Boers typeerde directeur M.L. Koopman bij die gelegenheid als 'een ondernemer met een hart', 's Avonds vierde het personeel van het bedrijf de mijl paal. Zes werknemers werden gehuldigd omdat ze lange tijd in dienst zijn van het bedrijf, dat 25 jaar geleden in Oud-Vossemeer begon. Roemenië Betho Qe&&WW Doordenken Achter de landbouwwerktuigen van haar man Johan Slager is aan de Langeweg/Oostweg een opname ruimte van 200 m2 ingericht, waar iedere situatie in scene kan worden gezet. Er kunnen zelfs auto's of andere grote voorwerpen binnen gereden worden. Aan de wanden hangen foto's van Corry Groenewe ge: in zwart-wit en in kleur. Herken bare beelden en buitenissige onder werpen. 'Haar 'vrije werk' - waarin creativiteit en exclusiviteit de boventoon voeren - brengt haar in contact met haar opdrachtgevers', staat er in haar presentatiefolder. 'De reden? Het experimentele karakter van haar vrije werk weet de jonge fotografe ook door tevoeren in de commerciële fotografie. Dat geeft haar werk nét dat beetje meer!' Hans den Hertog, coördinator foto grafie van de Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten in Den Haag, verrichtte zaterdagavond de officiële opening van de fotostudio, waarbij 85 gasten aanwezig waren, onder wie veel familieleden. Hij noemde Corry Groenewege 'moedig en slim.' "Als je de media mag gelo ven, gaat het slecht in Nederland en zeker met de reclame", zei Den Her tog. "Het aantal werklozen stijgt dagelijks onrustbarend, bedrijven krimpen in of trekken weg naar lage loon landen en wat doet Corry? Zij begint een eigen bedrijf in de 'mid dle of nowhere", zei de Hagenaar, waarop een St. Annalander afkeu rend reageerde. Maar de opmerking was prikkelend bedoeld, bleek uit het vervolg van Hans den Hertog. "Mijn. collega's vonden Corry gestoord, maar toen ik op de wegen kaart ging zoeken waar St. Anna- land lag en hoe ik er moest komen, dacht ik: gestoord? Integendeel: heel slim! Hier is ze één van de wei nigen op een prachtig eiland Tholen met in de naaste omgeving veel potentiële opdrachtgevers. Corry Groenewege is een slimme meid!" Den Hertog legde verder uit, dat iemand die na de opleiding aan een academie van beeldende kunst echt fotograaf wordt, uniek is. "Bij ons in Den Haag beginnen elk jaar zo'n 100 jonge mensen aan de opleiding foto grafisch vormgever. Na 4 jaar stude ren er zo'n 40 af en krijgen hun diploma. Van die 40 komen er onge veer 20% in het vak terecht. Dus 8 nieuwe fotografen per jaar. Zij gaan werken als fotojournalist, reclame fotograaf of beeldend kunstenaar. De anderen worden makelaar, reis leider, marktkoopman of importeur van visvoer. Is zo'n opleiding dan nog wel zinvol, vraagt u zich misschien af. Is een rendement van 8% niet wat weinig? Maar welke bank geeft u netto 8% rendement op uw spaargeld? Zo ziet u: alles is relatief. Maar opleiden is primair bedoeld om jonge mensen te leren zelfstandig te denken, te han delen, inventief en nieuwsgierig te zijn. Dat zijn onze uitgangspunten: fotografie gebruiken als middel. Daarom is het ook niet erg als afge studeerden andere maatschappelijke functies krijgen. Politici hebben toch ook allemaal voor wat anders geleerd, al zou je dat niet altijd zeg gen. Door de opleiding worden onze afgestudeerden heel goede make laars, visvoerimporteurs, reisleiders en marktkooplieden. Natuurlijk is het leuk dat er ook nog een aantal fotograaf worden. Nog leuker is, dat het dan ook heel goede fotografen worden." Den Hertog stelde, dat hij in alle dis ciplines zulke mensen tegenkomt. "Oud-studenten zoals Marcel Molle, Roel Rozenburg en Peter Boer als zilveren camera winnaars. Of ze bepalen het beeld van de modefoto grafie zoals Carli Hermes, Lieke Fortuyn en Paul de Graaff. Of ze zijn beroemd om hun popfotografie, zoals Anton Corbijn of ze hebben toonaangevende reclamestudio's zoals Marcel v.d. Vlugt en Jaap Vliegenthart. Ondanks economische recessie redden vakmensen het toch! Kwaliteit wint en ontstaat door vak manschap, discipline en passie voor het vak. Als je dan ook nog een beet je zakelijk bent en beschikt over sociale vaardigheden, dan ben je een duizendpoot, waar werk genoeg voor is. Corry Groenewege is zo'n duizendpoot. Ik vind het een eer haar atelier te mogen openen, ik ben jaloers op haar vakmanschap en op wat zij al in korte tijd bereikt heeft. Zij gaat een goede toekomst tege moet", zei Hans den Hertog. Hij overhandigde Corry Groenewege Haagse hornes, waarna een toast werd uitgebracht op de opening. Daarmee viel een last van de schou ders van de jonge onderneemster, die vooraf flink tegen de opening van haar snel groeiende bedrijf had opgezien. Corry Groenewege volg de een opleiding aan de chr. mavo in Tholen (er stond zaterdagavond nog een bloemetje van de school) en de havo-afdeling van de Roncalli scho lengemeenschap in Bergen op Zoom. Daarna schreef ze zich in aan de academie van beeldende kunsten Corry Groenewege in haar nieuwe fotostudio in de bloemetjes; links Johan Slager, rechts mevr. Slager-den Engelsman. Hans den Hertog van de Academie van Beeldende Kunsten uit Den Haag brengt met Corry Groenewege een toast uit; rechts mevr. Den Hertog. in Breda en Den Haag. In de Resi dentie was er plaats voor haar en in 1992 studeerde ze af met het fraaie cijfer 9. Toen begon Corry Groene wege zelfstandig als fotografe. "Ik wilde altijd iets creatiefs doen", legt ze uit. "Ik liep stage bij een hele grote studio in Eindhoven en bij een éénmans bedrijf in Almelo. Dat waren goede ervaringen. Ik maakte groot en klein mee." Corry Groenewege wilde het liefst zelfstandig werken. Ze schreef brie ven naar reclamebureaus en bedrij ven en ging met haar presentatiemap op pad. Dat had succes, want gelei delijk aan groeide de klantenlijst. In haar studio maakt ze met haar Zweedse kwaliteitscamera Hassel- blad de meest verrassende reclame foto's. "Sommige folders zijn heel saai", zegt Corry Groenewege. Met goede vondsten wil ze daarin veran dering brengen. Een recente brochu re van de pas gefuseerde Rabobank Reimerswaal is daarvan een voor beeld. Het volledige personeel kwam naar de fotostudio in St. Annaland, waar met behulp van dia's en allerlei materialen creatieve beelden werden gemaakt. "Op het knopje drukken duurt maar eventjes; het gaat om het voorwerk", zegt Corry Groenewege. "En in een stu dio kun je lekker op je gemak cre atief zijn. Ik timmer mijn eigen decors en bouw ze zelf ook op." Met bijzondere foto's als een aangespoel de vrouw bij Gorishoek of een vrou wenfiguur op een rol stro trok Corry Groenewege de aandacht en die experimentele vormgeving komt terug in haar bedrijfsfotografie, zoals dat zaterdagavond in verschil lende brochures te zien was. Bin nenkort verschijnt het halfjaarbe richt van het voedingsmiddelencon cern CSM, waarin sfeerbeelden van de aandeelhoudersvergadering zijn opgenomen. CSM-directeur ir. G.M. van Loon was zaterdagavond met zijn vrouw één van de vele gasten bij het openingsfeest. Vincent Kouwen, leermeester Cor Kuypers, Richard van Baal en Jordy Hage v.l.n.raan het werk op het leerlingenproject in de Prins Wil- lem-Alexanderstraat te Oud-Vossemeer. Zeven straatmakers zijn in Vosse meer aan de gang. Het karwei mag De gemeente heeft plannen om de straatverlichting uit te breiden in Sint-Maartensdijk, Sint-Annaland en Tholen. Er is bijna 58.000 gulden mee gemoeid. De commissie open bare werken praat er maandag over. In Sint-Maartensdijk wordt de ver lichting aangepast in de Kaaistraat, Molendijk en Kon. Julianastraat. Kosten 20.100 gulden. In Sint- Annaland staan de Zuidstraat, Oost straat en de verbinding ing/West- straat op het programma. Hiervoor is 6400 gulden nodig. Tenslotte Tholen, wat 31.190 gulden vergt (alle bedragen exclusief btw). Hier gaat het om de S. Lindhoutstraat, Louisestraat, Polderstraat, 't Weitje, Dalemsestraat, Bebouwdendam, Brugstraat, Verbrandestraat, Pauli- nastraat, Visstraat, Schuttershof en Doelweg. zes weken duren. "Maar ik probeer eerder klaar te zijn", vertelt leer meester Cor Kuypers uit Zevenber gen. Hij leidt nu drie jaar één van de drie leerlingenploegen van de stich ting SPG (samenwerkingsverband praktijkopleidingen grond-, water-, spoor- en wegenbouw). Jordy Hage uit Sint-Maartensdijk en Vincent Kou wen uit Poortvliet maken er deel van uit. En verder leerlingen uit Halsteren, Bergen op Zoom, Roosendaal en Oudenbosch. Dc straatmakers in opleiding - die in loondienst zijn bij het SPG - gaan één dag in de week naar school, in Etten-Leur. Jordy Hage werkt anderhalf jaar in de leerlingenploeg. Hij is op dit moment bezig met de module straat maken. Vincent Kou wen is er nog maar zeven maanden bij en werkt nu aan de module opperen en kantop sluiting. Tegelijk met de omschake ling van leerjaren naar modules, is de praktijkopleiding met een jaar ingekort tot twee jaar. "Maar ik moet de jongens wél dezelfde hoeveel heid vakkennis bijbrengen", zegt Kuypers. Hij zit al dertig jaar in het vak. Het SPG is in 1985 opgezet om te zorgen voor vakbekwaam personeel voor de sector. Bovendien zagen de deelnemende bedrijven voordelen in het gezamenlijk opleiden. Zo roule ren de leerlingen - die jonger moeten zijn dan 22 jaar - langs de bedrijven, waardoor ze in staat worden gesteld alle onderdelen van het vak onder de knie te krijgen. Van de ruim 55 leer lingen werkt iets meer dan de helft bij afzonderlijke bedrijven. De rest is over drie leerlingenploegen ver deeld. Een coördinatiecommissie bespreekt het geleverde werk, en maakt een planning voor nieuw werk. Voor Tholen zit ambtenaar M. Vinjé in deze commissie. Bij het SPG zijn 27 bedrijven aangesloten. Daaron der Gebr. Moerland, Gebr. Van Vossen en C.A. Scherpenisse Zn. uit Sint-Annaland, en C.W. van Haaftcn uit Stavenisse. Wethouder J. Versluys is lid van de raad van advies. "Tholen draagt nogal wat opdrach ten aan", zegt Kuypers. Waarschijn lijk komt er ook dit najaar weer een project. Het werk in Oud-Vosse meer biedt in ieder geval veel facet ten van het vak. Het vleien van de ondergrond, trottoir- en opsluitban- den, tegels en diverse soorten straat werk. Hoewel er een opleidingssitu atie is, stelt Kuypers dat hij de leer lingen leert werken. "Later kunnen ze dan bij een aannemer aan de slag." Om hen de situatie in eer bedrijf te leren kennen, is het SPG vorig jaar begonnen met stageplaat sen. In de wintermaanden wordt de opleiding vervolgd in de werkplaats te Etten-Leur. Examenkandidaten maken daar een proefexamen, wat wordt beoordeeld door de leermees ters en de consulent. Dat kan zelfs deelname aan een wedstrijd opleve ren. Van Kuypers' ploeg gaan op 11 en 12 juni twee leerlingen naar het straatmaken-aan-zee, het Neder lands kampioenschap straten te Kat wijk aan Zee. "Het is een eer dat je daarheen mag", vindt Kuypers. "Eigenlijk mocht ik, maar dan ben ik net met vakantie", vult Jordy Hage aan. Half mei moet de Prins Willem Alexanderstraat klaar zijn. Het karwei kost 87.536,50 gulden. De oude bestra ting wordt weggehaald en er komen rode betonklinkerkeien voor in de plaats. De trottoirs worden eveneens vernieuwd, en op plaatsen breder gemaakt. De haakse bochten in de straat worden schuin afgemaakt, waardoor een wat andere indeling van de parkeervakken ontstaat. Die vakken krijgen een grijze bestrating. Er blijven 41 parkeerplaatsen over. Inkoper Gab Havermans werkt al bij Hemi (hout en metaal interieur- bouw) zolang het bedrijf bestaat. De 41-jarige Vossemeerder begon er als timmerman, toen het bedrijf schuin tegenover zijn ouderlijke woning in de Kalisbuurt gevestigd was. Inmid dels maakt hij deel uit van de vier koppige leiding van de onderne ming. Het zilveren dienstverband werd beloond met een Delfts blauw bord, een cd-speler, een cadeaubon voor Center Pares en een gratifica tie. G. Havermans is 25 jaar in dienst bij Hemi. Vijf andere werknemers zijn al lan ger dan 121/Z jaar in dienst. Daarbij Iman v.d. Repe uit Sint-Annaland en Hans Westerlaken uit Sint-Maar tensdijk. Ook voor hen was er een - kleiner - Delfts blauw bord en een cadeaubon voor Center Pares. Het personeel werd toegesproken door directeur Koopman en president commissaris drs. H. Eversdijk uit Rilland-Bath. Laatstgenoemde was 's morgens de ceremoniemeester. Hij kondigde aan dat er mogelijk uitbreiding van Hemi in Roemenië komt. Het Eerste Kamerlid (CDA) was juist een dag tevoren teruggekomen van een reis daarheen. Koopman, afkomstig uit Sint-Maar tensdijk, schetste in grote lijnen de ontwikkeling van Hemi. De start in de Kalisbuurt te Oud-Vossemeer, verplaatsing naar de Molenstraat en - in 1975 - naar Halsteren. Elf jaar later werd de produktieruimte acht keer zo groot. Er werkten toen vijf tien personeelsleden. Inmiddels zijn er dat een kleine zeventig, waarvan zowat een derde van Tholen komt. Ook op het gebied van de automati sering kwam de expansie op gang. In 1990 kreeg de onderneming twee commissarissen: Eversdijk en Ph. Pötter uit Sint-Annaland. "In 1991 waren de gebouwen opnieuw te klein. We stonden toen voor de keu ze verbouwen of verplaatsen", ver telde Koopman. Besloten werd de produktieruimte intact te houden. Voor de nieuwbouw werd de buur man opgekocht. In een ondernemingsplan zette Koopman de lijnen uit voor de toe komst. Als doelgroep koos hij voor het grootwinkelbedrijf. En ook keek hij naar de produkten die gevoerd zouden kunnen worden. Zo worden sinds vijf jaar uit Engeland de elec- trische ingangspoortjes geïmpor teerd die tegenwoordig in heel wat winkels te zien zijn. Winkelwagen tjes, voorzieningen voor kassa's en styling zijn ook in het pakket opge nomen. Advisering neenït een belangrijke plaats in. Daarvoor zijn speciale tekencomputers beschik baar. Voor de serieproduktie - van bij voorbeeld standaard kasten - werkt Hemi samen met vijf sociale werk plaatsen, waaronder de Betho in Goes. "Dat gebeurt op basis van co- partnership." Koopman stelde dat die tak voor zijn bedrijf niet verloren mag gaan. Een gevaar dat dreigt door aangekondigde overheidsbe zuinigingen op de sociale werk plaatsen. De directeur is er, samen met Eversdijk, voor naar Den Haag geweest. Ze spraken over deze zaak met leden van de vaste kamercom missies voor economische zaken en voor sociale zaken en werkgelegen heid. De CDA-vertegenwoordigers hierin, de dames M.H.A. Boers- Wijnberg en A.Th.B. Bijleveld- Schouten, waren uitgenodigd om de officiële opening van Hemi te ver richten. Laatstgenoemde liet echter verstek gaan. Koopman bedankte een hele reeks mensen die aan de uitbreiding had den meegewerkt. En bood ze bloe men aan. Het betrof architect J. Lee- ~r Een plaquette van J. Koopman, aangeboden door het personeel, siert de hal van het nieuwe Hemi-kantoor. naars, Sagro Vlissingen (bouwer magazijn), zijn zwagers Th. van Driel en B. Zwagemaker voor de technische ondersteuning betreffen de het nieuwe kantoor, aannemer Roest en de staf van Hemi. Tenslotte ging Koopman in op de kleuren die in het kantoor verwerkt zijn en wel op de politieke betekenis van het groen, rood, rose en zwart. Hij toonde zich bijzonder ingeno men met het geschenk van het per soneel, dat een ereplaatsje kreeg in de hal: een plaquette met daarop afgebeeld Hemi-oprichter Jan Koopman. Namens de familie Koopman bood Van Driel een oude prent aan van Sint-Maartensdijk. "U als ondernemer in Nederland bent goed bezig. Daar moeten we het van hebben, maar dat begrijpt niet iedereen", zei mevrouw Boers. "Scheppen van werk is doordenken." Ze stelde dat verlichting van de las ten nodig is om werk te scheppen. Mevrouw Boers beloofde zich te zullen inzetten voor dingen die het systeem van de sociale werkplaatsen beter maken. "De 18.000 werklozen die er elke maand bijkomen, zullen uw activiteiten immers beïnvloe den." Tenslotte ging ze nog in op de kleuren waarover Koopman sprak. "Aan één kleur heeft het CDA een beetje een hekel. Dat is paars", zei het in een paarse mantel gehulde kamerlid, verwijzend naar de paarse coalitie (zonder het CDA) waarover de niet-confessionele partijen op dit moment druk praten. Burgemeester P. van Veggel van Halsteren - met twee wethouders aanwezig - vond dat er een betere planning moet komen op het gebied van wonen en werken. "Breng het werk naar de mensen in plaats van hen te laten verhuizen naar grotere centra." Hij vindt het standpunt van de provincie, dat er in kleinere gemeenten geen industrieterreinen mogen komen, in strijd met het belang dat landelijk wordt gehecht aan het scheppen van werkgelegen heid. Verder zei Van Veggel dat er druk uitgeoefend moet worden om te bereiken dat de Zoomweg-noord er komt. Eversdijk bedankte het personeel voor de getoonde inzet. Tenslotte memoreerde hij de oprichter van Hemi, de enkele jaren geleden over leden Jan Koopman. Zijn vrouw was bij de opening aanwezig. "Hoewel het een feestelijke dag is, vind ik dat we even stil moeten staan bij de grondlegger en bouwer van dit bedrijf. We missen hem vandaag allemaal, en we zullen nog vaak aan hem denken."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 9