Nieuwe gemeente kijkt aan tegen flinke tekorten Inval politie in woonwagenkamp Harba loriefa voor juf Francken Gemeente wacht uitspraak af over montessorischool Quist: de Ga specialist Raad geeft bevoegdheid onderwijs uit handen Provincie en waterschap ruilen grond Weigering ministerie kost Tholen 572 miljoen Tholenaren verdacht van serie inbraken en diefstallen 199,95 169,95 169, Dijke beducht voor provocatie wervingsfolder CNS De Regenboog huldigt jubilerende handwerkjuffrouw J. Akkermans lid dagelijks bestuur Donderdag 28 april 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Pot onvoorzien dit jaar al zowat op De inwoners van de nieuwe gemeente Tholen moeten maar vast rekening houden met een belastingverhoging. Die conclusie lijkt gerechtvaardigd bij het zien van de financiële prognoses voor de jaren 1995 t/m 1997. Met groot materieel deed de politie maandagmorgen een inval in het woonwagenkamp aan de Oudelandsedijk in Thplen. Daarbij werden de 23-jarige J.S. en de 22-jarige A.K. - de Tholenaar en de Oud-Vossemeerder wonen daar - aangehouden. Ze worden vast gehouden omdat ze vermoedelijk achter een serie woninginbraken en auto kraken in Brabant, Zeeland en Zuid-Holland zitten. Bende 'Harba loriefa voor de juffrouw, na 25 jaren in Tholen op de school'. Dat zongen de kinderen van christelijk natio nale basisschool De Regenboog in Tholen. De juffrouw waar het lied over spreekt, is mevr. H.J. Francken uit Ber gen op Zoom. Zij vierde vrijdagmiddag haar 25-jarig jubileum als lerares handvaardigheid aan De Regenboog. Alle kinderen zaten in een ontruimde gemeenschaps ruimte vóór mevr. Francken. Meisjes apart Verrassing Meer openheid Financiële commissie Inspraak Van Belzen laakt handelwijze ministerie Een kwalijke vorm van op de financiële winkel passen. Zo noemde P. van Belzen (RPF/GPV) maandag in de gemeenteraad de handelwijze van het ministerie van onderwijs met betrekking tot de montessorischool in Tholen. Omdat het schoolbestuur een bepaald document niet heeft ingestuurd, weigert het ministerie de bouwkos ten van De Kraal te betalen. Het gaat om bijna 1,4 mil joen gulden. Regels Gabor 95 I De oorspronkelijk geraamde tekor ten lopen fors op: voor 1995 ruim een verdubbeling tot 208.000 gul den, voor 1996 meer dan de helft gulden in, maar na dertig wijzigin gen van de begroting is er maar 21.000 gulden meer over. erbij tot 476.000 gulden en voor 1997 bijna 90% meer, tot 560.000 gulden. (Per inwoner respectievelijk ƒ9,30, ƒ21,25 en ƒ25,-). Een verho ging van alle gemeentelijke belas tingen met één procent zou onge veer 42.000 gulden opleveren, staat in een tussenrapportage van burge meester en wethouders aan de com missie financiën. Voor onvoorziene uitgaven is 280.000 gulden uitge trokken, ofwel 12,50 gulden per inwoner. Met de kosten van de gemeenterei niging is in de rapportage geen reke ning gehouden. De afvalstoffen heffing zal volgend jaar tussen de 30 en 35 procent stijgen. Voor de inwo ners van Sint-Philipsland minder, omdat zij nu al meer betalen. De grotere tekorten worden vooral veroorzaakt door lagere uitkeringen van het rijk, hogere personeelskos ten en prijsstijgingen die niet gecompenseerd worden. Over 1993 houdt de gemeente Tholen 511.236,95 gulden over. Dat bedrag is in de prognose verwerkt. In de meerjarenramingen is geen rekening gehouden met het ontwik kelen van nieuw beleid. Geld is er niet voor, aldus burgemeester en wethouders. Als dat tóch nodig is, zal er op andere posten bezuinigd moeten worden. Hoewel dit jaar nog maar drie maan den oud is, is van de pot voor onvoorziene uitgaven de bodem in zicht. Aanvankelijk zat hier 237.000 Molenstraat 15, St.-Maartensdijk tel. 01666-4041 0164041497 vrijdag en zaterdag geopend De gerenommeerde 'EEUWEN LIJSTENMAKER voor het eiland Tholen IJSTWERK Advertentie I.M. SGP-fractievoorzitter M. Dijke vindt dat in de nieuwe Thoolse wer vingsfolder voor bedrijven geen al te provocerende teksten moeten komen. Een uitspraak als 'Mij krij gen ze hier niet weg' gaat hem al te ver, zo zei hij maandag in de gemeenteraad. "Zulke kreten zijn meer iets om een postorderbedrijf aan te prijzen. Bekijk vorm en inhoud van de folder nog eens kri tisch", zei Dijke. Hij stond in zijn kritiek alleen. "Ik vind het juist een mooie folder", reageerde P. van Bel- zen (RPF/GPV). Wethouder J. Versluys greep de bei de verschillende meningen aan, om te illustreren hoe anders erover gedacht kan worden. In het college van burgemeester en wethouders is er verschillende keren over de folder gesproken en zijn ook wijzigingen aangebracht. Maar het is wél de bedoeling om in de tekst - die overi gens nog gemaakt moet worden - ondernemers aan het woord te laten over Tholen. Van Belzen vond dat de folder, die 52.000 gulden kost voor 3500 exem plaren, nogal nadruk krijgt. "Ze is toch maar voor het eerste contact. Wie écht geïnteresseerd is, meldt zich bij de gemeente." Het raadslid wilde benadrukt zien dat bedrijfs vestiging op Tholen via één ambte naar geregeld kan worden. De gemeente denkt vijf tot tien jaar met de folder te doen. Het maken ervan is uitgesteld in verband met de samenvoeging met Sint-Philipsland. Deze plaats wordt nu in de folder meegenomen. Elk van de woonwagens wordt grondig doorzocht terwijl buiten politieagenten overleggen. Om zeven uur stonden 45 agenten uit Bergen op Zoom en Tholen in het woonwagenkamp. De twee ver dachten werden gearresteerd en afgevoerd naar het politiebureau in Bergen op Zoom waar ze nu nog vast zitten. Alle vijf woonwagens aan de Oudelandsedijk werden onder leiding van rechter-commis- saris mevr. Cohen grondig door zocht. Het interieur werd gefoto grafeerd en een groot aantal goede ren werd in beslag genomen. Daar bij waren drie kleurentelevisies, vier fietsen, tientallen autoradio's en tuinmeubilair. Naast de vermoede lijk gestolen waar, werd ook beslag gelegd op andere goederen. Dat gebeurde in het kader van de zoge heten 'Pluk Ze-wet'. Deze wet houdt in dat van criminelen geld en goede ren in beslag mogen worden geno men als compensatie voor de winst die ze uit hun activiteiten kregen. Zo werden maandagmorgen ook nog eens nieuwe meubels en enkele tien duizenden guldens meegenomen. Daarnaast confisqueerde de politie zeven auto's: een Renault 19, vier Volkswagen Golfjes en twee Suzuki terreinwagens. Twee van de auto's zijn vermoedelijk gehuurd. Ook een aanhangwagen werd meegenomen. Aan de voertuigen bleken ook nog eens gestolen onderdelen te zitten. De twee Tholenaren zijn de hoofd verdachten die waarschijnlijk tot een bende behoorden. De inbraken en diefstallen waar ze van verdacht worden, werden voornamelijk gepleegd in het gebied rond Bergen op Zoom. Sinds het begin van dit jaar werken tien politiemensen uit de districten Bergen op Zoom en Roosendaal en de regio's Zeeland, Rotterdam-Rijnmond en Zuid-Hol- land-Zuid samen aan een onderzoek naar woninginbraken en autokraken. Ook het politiekorps van Tholen is nauw betrokken bij het onderzoek. Ad Schouw van de politie Bergen op Zoom en dagelijks leider van het onderzoek, verwacht binnenkort nog meer arrestaties. Het zou om zo'n tien verdachten gaan. Het onderzoek is in handen van de recht bank in Breda en officier van justitie mr. J. Bijvoet heeft de leiding. Juf Francken kreeg een pentekening van de school en een broche uit handen van Corina Oudesluijs (midden) en Remie Istha. Adjunct-directeur C.L. van Dis begon met een alfabetspel in dicht vorm. Daarbij passeerden onder meer de b van breien en de i van inspiratie. "Wanneer die het af laat weten, steekt de j van Jan Doedel de kop op", hield Van Dis de kinderen voor, die vooral het 'Jan Doedel' wel grappig vonden. Bij de z kwam Maurits Boer naar voren en gaf juf frouw Francken een zoen. Voor de foto's moest hij dat, tot grote hilari teit van de overige kinderen, nog een paar keer overdoen. Van Dis legde uit dat Maurits toestemde om de kus te geven op één voorwaarde: "Als de juf maar geen verkering aan me vraagt." Iedere groep zong een couplet van het grote lied en een paar kinderen boden namens hun groep een paar handwerkjes op papier aan met de namen erop. Die verdwenen in een groot boek. Tel kens werd er ook een stukje van een feestleuze opgehangen. Die werd, toen ze helemaal af was, door kinde ren uit alle macht geroepen: '25 jaar juf Francken, hiep hoi!' Corina Oudesluijs, de oudste van groep 8 en Remie Istha, de jongste van groep 3, overhandigden de cadeaus van de leerlingen en leer krachten. Het waren een penteke ning van de school, gemaakt door mevr. A. Boxhoorn uit Tholen en een Zeeuwse broche. Op 1 april 1959 begon mevr. Franc ken les te geven op De Regenboog. De Bergen op Zoomse haalde zo'n tien jaar daarvoor haar 'acte K voor nuttig handwerk'. Hoewel ze een Brabantse is, voelt ze zich toch thuis op de Zeeuwse school. "Ik heb nog anderhalf jaar in Haamstede gewoond, toen ik één jaar was", ver telt ze. Eerst gaf ze één keer in de week les, maar dat werd al snel twee keer. Ze had daarbij drie combina tieklassen onder haar hoede. In die tijd kregen de meisjes nog apart les. Zij kregen 'handwerk' en de jongens 'handenarbeid'. Om uit te komen met de uren moesten de meisjes woensdagmiddag een kwartier lan ger op school blijven. "Er is toch wel het een en ander veranderd", zegt mevr. Francken. "Het is allemaal veel vrijer geworden. Het is niet meer: 'we gaan nu dit of dat bordu ren', maar: 'we gaan iets met bomen doen. Maak maar een boom zoals jij hem ziet. En dan krijg je een heel apart bos." Naast haar werk op De Regenboog geeft ze ook nog les op basisschool De Opstap in Bergen op Zoom. Ver der werkt mevr. Francken met oude ren in Wouw. Ze steekt zoveel tijd in haar werk, dat ze nauwelijks tijd over heeft voor dingen die ze ook graag doet, zoals kantklossen en hardanger (fijn borduren). Ze heeft er nooit moeite mee gehad om les te geven. Ook de jongens deden altijd mee. "Ze zijn gewend geraakt aan handwerken", zegt de jubilaresse. Ze kan niets bedenken waaraan de kin deren een uitgesproken hekel heb ben. Wel iets wat in de smaak valt: "Het maken van poppetjes in groep 8. Dat vinden de leerlingen over het algemeen wel leuk." Mevr. Francken kan goed gezichten onthouden. Leerlingen van jaren geleden herkent ze nog, al zijn ze een stuk ouder geworden. "Eén van mijn leerlingen is nu zelfs moeder", zei de lerares. Ze houdt van haar werk en denkt nog geen moment aan opgeven. "Ik heb nooit gedacht: nu wil ik er eens een halfjaar tussenuit. Absoluut niet. Mijn werk is afwisse lend en leuk. De gewone vakanties zijn genoeg." Het zilveren jubileumfeest was een verrassing voor mevr. Francken, hoewel ze haar vermoedens had. Vrijdagmorgen mocht ze niet zo als gewoonlijk op school komen en haar werd verteld niet zenuwachtig te worden. Maar zo'n onthaal had ze toch niet verwacht. Zelfs de vlag was voor haar uitgestoken. Ook de cadeaus vielen bij haar bijzonder in de smaak. Na het feestje met de kin deren, volgde nog een officieel gedeelte voor genodigden. Daarbij waren collega's, bestuursleden en leden van de ouderraad aanwezig. Ook oud-collega's, ex-leerkrachten van De Regenboog waren present: dhr. H.M. de Kok, die nu in Fijnaart woont en directeur is van De School met de Bijbel in Anna Jacobapolder en dhr. Hameeteman, momenteel leraar aan de Prins Mauritsschool in Middelharnis. Penningmeester D.J. Burger sprak mevr. Francken nog toe. Ook adjunct-directeur Van Dis deed dat in de plaats van directeur J. Fondse die wegens ziekte niet aan wezig kon zijn. De jubilaresse kreeg van het bestuur een beeldje van Swarovski-kristal. VERVOLG VAIM PAG 1 In de financiële commissie waren er voor het ongebouwd ook twee kan didaten: A.A. van Nieuwenhuijzen en D. Vermaas; de eerste won royaal met 15 stemmen tegenover 7 Ver maas en 2 blanco. In de commissie bezwaarschriften, waar maar 1 plaats was voor een hoofdingelande, kregen zes kandidaten stemmen, vanwie mevr. C. van Dalen-Doele- man met 14 de meeste had. Bij de overige stemmingen kregen de gekozenen 2122 of 23 stemmen. Van 't Hof had eerder tijdens de ver gadering de stemprocedure bekriti seerd. De agenda bevatte over de vier commissies maar vier regels, zonder enige toelichting over het aantal leden en plaatsvervangers, laat staan de kandidaten. Volgens Van 't Hof was alles achter de scher men geregeld 'via allerlei telefoon tjes.' "Meer structuur en openheid in deze zaak was nodig geweest. Wij willen alles graag open houden", zei Van 't Hof. Dijkgraaf Hage gaf hem 'volkomen gelijk'. "U maakt een zeer terechte opmerking; voor 100% ben ik het er mee eens." Gezworene J.L. van Gorsel haakte er nog op in door op te merken, dat het indienen van namen 'wat moei lijk' was. "Tot zaterdagavond toe was dit namelijk onduidelijk, maar richtinggevend hadden we wel wat kunnen doen. De hoofdingelanden pachters en eigenaren ongebouwd hebben in elk geval een goed gesprek gehad en tijdens dat overleg zijn we tot goede aanbevelingen gekomen", zei Van Gorsel. Alle vier commissies vergaderen volgens het reglement dat dinsdag avond werd vastgesteld, niet in het openbaar. De uitslag van de stemmingen was als volgt: Commissie georganiseerd over leg: C. Koopman (ongebouwd en pachters), St. Maartensdijk; P.C.A. Versluijs (gebouwd en bedrijfsge- bouwd), St. Philipsland; mevr. A.F. van Nieuwenhuyzen-Nelemans (ingezetenen), Poortvliet. Plaatsver vangers werden C. Nieuwenhuis, Poortvliet; G. Westerweel, Tholen en C. van 't Hof, St. Philipsland. Financiële commissie: A.A. van Nieuwenhuijzen (ongebouwd), Anna Jacobapolder; J.L.C. Mol (pachters), St. Maartensdijk; D.L. Hage (gebouwd), St. Annaland; J. Versluys (ingezetenen), Scherpenis- se; M.A. van Beek (bedrijfsge- bouwd), St. Annaland. Plaatsver vangers D. Vermaas, St. Maartens dijk; A.L. Aamoudse, Oud-Vosse- meer; mevr. C. van Dalen-Doele- man, Scherpenisse; J.M. Aarnoudse, Oud-Vossemeer; J. Bakker, Rotter dam. Commissie behandeling bezwaar schriften: onafhankelijk voorzitter van buiten het waterschap E.Ph. Nieuwkerk uit Poortvliet; gezwore ne G.L.D. Gaakeer, Oud-Vossemeer en hoofdingelande mevr. C. van Dalen-Doeleman uit Scherpenisse. Plaatsvervangers J. Akkermans uit St. Annaland en J. Bakker uit Rot terdam. Voorzitter Nieuwkerk mag zelf een vervanger aanwijzen. Inspraakcommissie: A.L. Aar noudse uit Oud-Vossemeer namens de pachters en eigenaren onge bouwd, J. Bakker uit Rotterdam namens de huiseigenaren en het bedrijfsgebouwd en drs. A.G.M. Sauter uit Tholen namens de ingeze tenen. Er zijn geen plaatsvervan gers. Voorzitter van de inspraak commissie is dijkgraaf I.C. Hage met gezworene J.L. van Gorsel als plaatsvervanger. Schipperen. Van 29 april tot en met 24 augustus is in het stedelijk muse um Vlissingen de expositie 'Schip peren op de Schelde' te zien. De ten toonstelling die gaat over 150 jaar Scheldereglement wordt geopend door commissaris van de koningin in Zeeland W.T. van Gelder. Het geld is door de gemeente aan het schoolbestuur voorgeschoten, nadat het ministerie in 1990 groen licht gaf voor de nieuwbouw. Normaal betaalt het ministerie dat over een periode van zestig jaar terug, met inbegrip van rente. Daarmee is bijna 51/z miljoen gulden gemoeid. Hel schoolbestuur is door de gemeente aansprakelijk gesteld; Tholen zal de voorschotten terugvorderen. Tege lijkertijd zijn gemeente én schoolbe stuur tegen de beslissing van de minister in beroep gegaan. Op vragen over wat er gebeurt als de beroepszaak wordt verloren, wilde wethouder J. Versluys maandag niet ingaan. "We moeten afwachten, er is geen woord van te zeggen." Van Belzen stelde dat de school er staat en zal moeten draaien. Dat de gemeente het bestuur aansprakelijk Noodzakelijk onderhoud, aanpas singen of herstel van schade aan schoolgebouwen, vervanging van meubilair. Aanvragen hiervoor van bijzondere scholen worden in Tho len voortaan door burgemeester en wethouders afgehandeld. De gemeenteraad wordt naderhand van de genomen besluiten op de hoogte gesteld. Een meerderheid van de raad heeft hiermee maandag inge stemd. RPF/GPV en SGP waren tegen. "Deze bevoegdheid hoort aan de raad", vond P. van Belzen (RPF/GPV). Dat de procedure erdoor bekort wordt met drie weken, is volgens hem relatief gezien de 17 weken die zoiets duurt. De SGP stelde bij monde van A. Kersbergen een tussenoplossing voor: afwijzingen zouden in de commissie welzijn en onderwijs besproken moeten worden. Maar wethouder J. Versluys voelde daar niets voor, omdat die commissie maar een keer of vier per jaar verga dert. Ook PvdA-fractievoorzitter I.C. Moerland, die zich in dit voor stel nader had verdiept, steunde de SGP niet. "We zijn juist in onze mening gesterkt om het college te steunen." De besluiten worden in de eerstvol gende raadsvergadering meege deeld, kreeg mevrouw J.M. Deur- loo-van Broekhoven (CDA) van de wethouder te horen. Als de raad vindt dat het beleid gewijzigd moet worden, kan dat voor volgende aan vragen gebeuren. Als er iets aan de bekostiging door het rijk verandert, zal het college zelf met voorstellen naar de raad komen, aldus Versluys. Het waterschap Tholen en de pro vincie Zeeland hebben enkele stuk jes weg, weiland en watergang bij de Reimerswaalseweg geruild. De ruiling - die om niet is gebeurd - maakt deel uit van de regeling over het beheer en onderhoud van deze weg. Het waterschap heeft twaalf stukken van percelen overgedragen aan de provincie, met een totale oppervlakte van 37 aren en 30 cen tiaren. Daarvoor in de plaats heeft het schap van de provincie negen stukken van percelen gekregen, die samen 3 hectare 12 aren en 25 cen tiaren groot zijn. De stukjes weg zullen door het waterschap als open bare weg gebruikt gaan worden. De provincie zal een deel gebruiken als ruilgrond voor percelen die nodig waren om de weg naar de Oester- dam aan te leggen. heeft gesteld, vond hij terecht. A. Kersbergen (SGP) merkte op of dit niet louter een formaliteit was. I.C. Moerland (PvdA) sprak over een 'begrijpelijke vergissing'. "Maar als het misgaat, kost het tonnen. Hoe kan dat in de toekomst voorkomen worden?" Hij wilde weten of de gemeente regels kan opstellen om de procedure te toetsen vóór er voor schotten betaald worden. Volgens Versluys kan dit niet. Hij herhaalde enkele keren dat het schoolbestuur het recht heeft om zelf nieuwbouw te plegen. "De aannemer is in termij nen betaald nadat de gemeenteraad geld beschikbaar had gesteld. Pas een jaar na de opening van de school wisten we, dat het ministerie de pro cedure niet accepteerde." Volgens de wethouder zijn alle regels in acht genomen. Wat het montessori- bestuur de das omdeed, was een tus sentijdse wetswijziging. "Ik wil alleen herhaling voorko men", hield Moerland - met zijn been in het gips de vergadering bij wonend - aan. Hij noemde een toe komstige verbouwing, kennelijk doelend op de basisscholen in Scherpenisse. Toen de wethouder volhield dat geen regels te maken zijn, merkte Moerland op dat zijn fractie dan mogelijk bij het beschik baar stellen van gelden vragen zal moeten stellen. VVD'er J. van den Heuvel greep dit onderwerp aan om te vragen of het ook bij de stichting kinderopvang mis is met de rijksbijdrage. "Die zaak lijkt hier wel iets op", was het enige dat Versluys erover kwijt wil de. Als de minister van onderwijs - zoals aangekondigd - de bouw van de montessorischool in Tholen inderdaad niet betaalt, loopt de gemeente Tholen in totaal bijna 5 miljoen gulden mis. Dat staat in een notitie voor de gemeenteraad over deze zaak. De gemeente heeft de bouw- en grondkosten, in totaal anderhalf mil joen gulden, aan het schoolbestuur voorgeschoten. Normaal gesproken wordt dit bedrag in termijnen (inclu sief 8,95% rente) over een periode van zestig jaar terugbetaald. Het eer ste jaar zou Tholen van het rijk 156.818,21 gulden ontvangen en elk van de volgende 59 jaren steeds 2233,73 gulden minder dan het voorgaande jaar. Dat maakt totaal 5.455.390,50 gulden. De bouwkosten van de school, 1.367.518 gulden, kan de gemeente op het bestuur van De Kraal verha- ilen. In theorie, schrijft het gemeen tebestuur in zijn bezwaarschrift aan de arrondissementsrechtbank. Want verder dan een faillissement van de montessori-vereniging en het beschikken over een onrendabel schoolgebouw zal de gemeente niet komen. Het gemeentebestuur wijst in zijn bezwaarschrift op de inconsequente regelgeving: het schoolbestuur heeft verplichtingen, maar de financiële gevolgen liggen bij de gemeente. Verder vindt het gemeentebestuur de opgelegde sanctie te zwaar: het schoolbestuur heeft slechts nagela ten een kopie van de bouwopdracht aan de minister te sturen. Het minis terie heeft die opdrachten nodig om te kunnen zien welke verplichtingen het is aangegaan. Blijkbaar is het teveel gevraagd van het ministerie om zelf een goede administratie bij te houden, schrijft het gemeentebe stuur. Dat neemt in dit verband zelfs de woorden' 'onzorgvuldige wetge ving' in de mond. Heerlijk zittende schoen in fraaie kleuren Hoogfront flamengo in brush- buffet leder. Modieus comfort! Verkrijgbaar in: blauw, naturel en brons. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 3