Groen van Prinstererschool heeft uitbreidingsplannen Ontevreden? Gevestigde politici niet blij met partijen voor ouderen Zorg over identiteit op jubileumbijeenkomst Gemeenten moeten beter zorgen voor de armsten Calvijn en extreem-rechts De WD komt met 1^0nd concrete oplossingen, J nodig Forumdiscussie van Anbo afdeling Thoien maakt duidelijk: Donderdag 28 april 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Veertig jaar reformatorisch basisonderwijs in Scherpe- nisse. Zolang bestaat dit jaar de Groen van Prinsterer school. Dat werd woensdagavond in het dorp herdacht met een bijeenkomst in het verenigingsgebouw van de Gereformeerde Gemeente, voorafgegaan door een kerk dienst. Ondanks het feestelijke karakter van een dergelijk jubileum, klonk er veel zorg door in de woorden van de sprekers. Met name wat betreft de identiteit van het chris telijk onderwijs. En een paar keer klonken dan ook de woorden van Groen van Prinsterer: "Tegen de (Franse- red.) revolutie het Evangelie". Hachelijke onderneming Harmonie Dictatoriale neigingen Ondergewaardeerd Terugblik Achterban Eén ding is duidelijk geworden op het politieke forum dat de afdeling Thoien van de algemene Nederlandse bond voor ouderen (Anbo) dinsdagmorgen organiseerde: de gevestigde politieke partijen zijn bepaald niet blij met de komst van ouderenpartijen zoals het algemeen ouderen verbond en unie 55+. Het draagt bij tot de versnippering en verzwakking van de politiek. De Anbo nodigde dins dagmiddag zeven partijen uit om door de oudere kiezer aan de tand gevoeld te worden in het Visnet aan de Hof straat in Thoien. Ikke, ikke, ikke AOW Splintergroepering Betrokkenheid Ds. J. van der Sleen (links), ds. J. Beens, burgemeester H.A. van der Munnik en directeur J .WDuvekot samen aan tafel. Het gaat goed met de Groen van Prinstererschool. In 1954 gingen vier leerkrachten, hoofd Kortenhoff, De SGP studievereniging Calvijn besteedde tijdens de jaarvergadering aandacht aan de CD en CP '86. Voorzitter J.W. Duvekot memoreer de de roerige week, met protesten en demonstraties, bij de installatie van de voor deze partijen gekozen gemeenteraadsleden. "Vanuit de Bijbel moeten we de vreemdeling goed behandelen (Deuteronomium 24:17-22). Toch lezen we ook in Gods Woord: vermeng u niet met vreemde volken. Zoals wij* allen tezamen naar Gods Woord behoren te leven, moeten ook de vreemdelin gen dat doen." H. Fransen hield een inleiding over beide extreem-rechtse partijen. "Hoewel wij van harte tegen deze partijen zijn, moeten we erkennen dat ze de politiek wakker schudden. Ze vestigen duidelijk de aandacht op het vreemdelingenprobleem en brengen ook andere problemen in ons land naar voren." Een pittige discussie volgde op dit praatje. In het huishoudelijk gedeelte wer den de verslagen van secretaris en penningmeester goedgekeurd. Het ledenaantal nam toe en ook het saldo groeide het afgelopen jaar. De aftre dende bestuursleden L. v.d. Doel, H. Verhelst en Chr. Koopman werden herkozen. Als tegenkandidaten waren J.P. Aamoudse, L.G.A. Dek ker en W. Eerland gesteld. Tenslotte kreeg pastoraal medewer ker J. Prins uit Sint-Annaland het woord. Hij las voor uit Psalm 2, waarin wc de opstand van de mens tegen God zien. "Dan heeft ons land wel betere tijden gekend, als we denken aan de tijd van de reforma tie, toen men nog veelal wenste te ievcn naar Gods wet en woord. Daar is niet veel meer van over", aldus Prins. Hij liet tot slot Ps. 2:6 en 7 zingen. Duvekot had de bijeenkomst geopend met het laten zingen van Ps. 99:1 en 2, waarna hij las uit Dcut. 24:17-22 en Ezra 9. C. Hartog, mej. Hendrikse en kleu terjuffrouw Slager, aan de slag met 97 leerlingen. Nu heeft de school 120 leerlingen en het aantal groeit zo hard dat per 1 augustus Gerda Waterman aangetrokken is als nieu we leerkracht. Groep 1 telt nu 42 kinderen en dat is teveel voor één lerares. Daarom zal de groep wor den gesplitst en het speellokaal van de dependance, waar de kleuters verbleven, zal ingericht worden als een gewone klas. De school heeft daarom aan de gemeente gevraagd of de kleuters in dezelfde zaal gym nastiek kunnen krijgen als de overi ge leerlingen. Maar voor 1 oktober wordt een aanvraag ingediend voor uitbreiding. "Daarvoor moet je op het overzicht vermeerdering huis vesting van de gemeente komen", vertelt directeur J.W. Duvekot. "Als de plannen goedgekeurd worden, duurt het nog wel een paar jaar voor dat het allemaal rond is." Ook de groepen drie en vier zullen over een paar jaar misschien gesplitst moeten worden. Ds. J. Beens van de Gereformeerde Gemeente en ds. J. van der Sleen van de Hervormde Gemeente leid den de kerkdienst die vooraf ging aan de informele bijeenkomst. Voormalige en huidige leerlingen, leraren en bestuursleden waren aan wezig, bij elkaar zo'n 80 man. Voor zitter C. Andriesse bracht in zijn openingswoord onder meer de eer ste leraren in herrinnering. Van hen is alleen meester Hartog nog in leven en hij was deze avond ook aanwezig. Ook kleuterjuffrouw Sla ger zat in de zaal. Burgemeester H.A. van der Munnik was de eerste die het spreekgestoel te beklom. Hij vertegenwoordigde de gemeente in plaats van wethou der J. Versluys die onderwijs in zijn portefeuille heeft. De burgervader was niet op een toespraak voorbe reid, maar kon toch niet weigeren. "Een eigen school beginnen, is een hachelijke onderneming", zei Van der Munnik. "Het betekent zorgen, moeite en de vraag: wat staat ons te wachten?" Maar de burgemeester meende dat die problemen overwon nen konden worden als het doel waartoe de school werd opgericht vast blijft staan. "Veertig is een spe ciaal getal en met name in het Oude Testament. De reis van het volk van God door de woestijn. Het ontbrak hen aan niets en ze kregen alles wat nodig was. In die jaren heeft dat volk hoogtes en dieptes gekend en zo is het ook met u gelopen", zei Van der Munnik. Hij noemde de school 'zo vrij als een vogeltje, wat de gemeente betreft'. Ook prees de burgemeester het feit, dat de openbare Oosterschelde- school en de Groen van Prinsterer school samen onder één dak kunnen verblijven. "Maar je kunt niet altijd krijgen wat je wilt, je moet geven en nemen. Pas dan kun je in harmonie met elkaar leven. En vooral in kleine kernen zoals Scherpenisse en Stave- nisse heb je elkaar nodig. U hebt'de naam Groen van Prinsterer niet voor niets gekozen. Groen ervoer als geen ander de beginselen van de Franse revolutie. Hij vond die niet goed en pleitte voor het behoud van de zelfstandigheid", besloot Van der Munnik zijn toespraak. Algemeen secretaris J.J. Verhage van de vereniging voor Gerefor meerd schoolonderwijs (VGS) blik te wat zorgelijk vooruit. "Het onder wijs zit midden in een proces van belangrijke veranderingen", zei Ver hage. "Dat dwingt besturen en ande re mensen met verantwoordelijkheid tot ernstige bezinning. De reforma torische school staat in de branding van een samenleving die steeds ver der ontkerkelijkt. De spreuk 'Tegen de revolutie, het Evangelie' van Groen van Prinsterer is dan ook nog steeds actueel. De wet gelijke behandeling is een bedreiging voor de christelijke scholen. Het leidt wel tot verdraagzaamheid tegenover vreemdelingen, maar niet tegenover besturen van christelijke scholen". Verhage vroeg zich af waar het met de vrijheid van onderwijs naar toe zal gaan na de verkiezingen. Hij ver weet het landsbestuur 'af en toe dic tatoriale neigingen' te vertonen. Maar volgens de secretaris van de VGS komt het gevaar niet alleen van buiten het reformatorisch onderwijs. "Ook van binnen dreigt er gevaar. Zijn we er niet gewend aan geraakt dat we eigen scholen hebben? Zijn we niet minder waakzaam gewor den? We moeten vasthouden aan de bijbelvertellingen, het lied en de uit leg van de geschiedenis van de Bij bel. Laat de naam van de school niet alleen een eerbetoon zijn aan Groen van Prinsterer, maar ook een opdracht tot christelijk onderwijs", besloot Verhage zijn betoog. Ook K. Keijman van de Zeeuwse onderwijzersvereniging (ZOV) sprak zijn felicitaties uit. "Het voor recht is groot, maar ook de verant woordelijkheid van het schoolbe stuur. Er komt veel op u af', zei Keijman, die directeur Duvekot een boek over ds. H.G. Kersten overhan digde. Directeur C.A. Egas van de Juliana van Stolberg/Benjaminschool uit Sint-Maartensdijk noemde het fijn om een christelijke school te heb ben. "Het wordt vaak zo onderge waardeerd", zei Egas. "Maar het is belangrijk om de kinderen mee te mogen geven dat het leven niet uit zichtloos is en dat er toekomst is in onze Zaligmaker". Egas bood direc teur Duvekot namens de hoofden- kring van christelijke scholen op Thoien een plant aan. Oud-leerkracht A. v.d. Toom be klom ook nog, onvoorbereid, het spreekgestoelte. Hij pleitte efvoor om het vergaderen te beperken. "Vroeger stond je tijdens de pauzes naar de kinderen te kijken of er niets verkeerd ging. En het gebeurde ook wel eens dat er een kind met zijn hoofd tegen de muur klapte. Maar vergaderen deden we eigenlijk zel den. Alleen aan het eind van het jaar om te zien of een leerling nu wel of niet over mocht. Dus houdt het ver gaderen alstublieft zo beperkt moge lijk", besloot v.d. Toom. Directeur Duvekot blikte terug op 40 jaar Groen van Prinstererschool. Vanaf de oprichting tot in 1979 was ze eigenlijk naamloos. Mede op aan geven van lerares mej. Hendrikse werd de naam van Groen van Prin sterer aan de school verbonden. Het eerste bestuur van de lagere school bestond uit voorzitter A. Dijke, secretaris D. Quaak, H. Quaak, F. Bolieren N.L. Rijstenbil. Van hen is alleen Rijstenbil nog in leven. Het kleuterschoolbestuur werd gevormd door voorzitter ds. Brons, secretaris I. Duijnhouwer, M. Slager, J. v.d. Jagt, M. Bolier en J. van Dijke. De school stuitte op weerstand vanuit de toenmalige gemeente. Die zag per slot van rekening haar eigen school, de openbare, in leerlingen aantal teruglopen. Na veel overleg werden er twee lokalen van de open bare school ter beschikking gesteld en ook in de consistorie van de Gereformeerde Gemeente werd les gegeven. Juffrouw Slager nam de kleuters onder haar hoede, juffrouw Hendrikse klas 1 en 2, meester Har tog klas 3 en 4 en hoofd Kortenhoff gaf les aan de klassen 5, 6, 7 en 8. "Dat er acht klassen waren, komt omdat het toen nog eindonderwijs was. De kinderen gingen niet naar het voortgezet onderwijs, maar gin gen werken op het land of moeder helpen in het huishouden", legde Duvekot uit. "Maar toen was ook de hele maatschappij anders. Er was hoofdzakelijk landbouw. Aan die verandering heeft ook de maat schappelijke revolutie van de jaren '60 bijgedragen. De normen en waarden van Gods Woord werden steeds meer losgelaten. Maar ook op onderwijsgebied veranderde er veel. Vroeger had je alleen maar een roos ter, nu dikke pakken met lesplannen. Onlangs kregen de basisscholen in een rapport een dikke onvoldoende. Maar er wordt niet bij stilgestaan dat De bijstandsuitkeringen voor al leenstaanden en eenoudergezin nen moeten gehandhaafd blijven op het huidige niveau. Binnen de bijzondere bijstand en het ge meentelijk minimabeleid moeten de nodige voorzieningen getroffen worden voor deze alleenstaanden en eenoudergezinnen en mensen van deze laatste groep die een kind boven de achttien jaar heb ben, dat bij hen in huis woont, moeten als alleenstaand worden aangemerkt. Dat zijn een paar van de aanbevelingen die de stich ting ambulante Fiom en de werk groep 'Arme kant van Zeeland' hebben gedaan aan alle Zeeuwse er een aantal vakken zijn bijgeko men zoals Engels en computerles. We moeten meer doen in minder tijd, want de vakanties zijn langer geworden en er zijn vrije dagen bij gekomen. Ook is de leerplicht ver lengd." "Waar gaan we naar toe?", vroeg Duvekot zich af. "We hebben onze eigen organisaties en we geven les volgens de normen van Gods Woord. Maar wordt dat nog wel gedragen? Fatsoenlijke kleding bij voorbeeld. Meisjes komen niet in een lange broek of broekrok naar school, maar dat wordt door een deel van onze eigen achterban niet meer gedragen. Dat geldt voor meer dingen. Waakzaamheid in leer en leven is daarom noodzakelijk", zei Duvekot die nu bijna 16 jaar aan de Groen van Prinstererschool is ver bonden. "En wat zal er gebeuren als het CDA bij de komende verkiezin- gemeenten. De instellingen constateren dat de armoede in opmars is in Zeeland en dat vooral alleenstaanden en eenoudergezinnen erdoor getrof fen worden. Het onderzoek 'de te rugkeer van armoede in Zeeland' wees uit dat er 10.350 mensen zijn gen te veel slinkt en er andere krach ten komen die het christelijk onder wijs terug willen dringen?" De directeur sprak de hoop uit, dat het niet zover zou komen. Ouderling en mede-oprichter van de school N.L. Rijstenbil sloot de avond met gebed en de aanwezigen zongen het derde vers van Psalm 25. Donderdag liet ook het administra tiekantoor voor Gereformeerd schoolonderwijs (AGS) van zich horen door een bak met bloemen naar de school te sturen. Fiom-vakantiegids. De stichting ambulante Fiom heeft een nieuwe vakantiegids voor éénoudergezin nen uitgebracht. Veel van dergelijke gezinnen gaan niet op vakantie van wege geldgebrek of omdat de ouder dan helemaal alleen voor de kinde ren moet zorgen. E)e gids is te krij gen bij Fiom-Zeeland in Middel burg. die de eindjes niet of nauwelijks aan elkaar kunnen knopen. In hun brief schrijven de instellingen dat de gemeenten daar ook iets aan moeten doen. Dat zou kun nen door bijvoorbeeld ruimere kwijtscheldingsregelingen voor gemeentelijke belastingen en bij zondere bijstand voor duurzame gebruiksgoederen, sommige reis kosten, tandartsbezoek en kinder opvang. De uitkeringen voor deze groep mensen zitten al op een mi nimum en de plannen van de rege ring om ze met een paar procent te verlagen, is volgens Fiom en de Arme kant van Zeeland dan ook uit den boze. U vindt het ook hoog tijd dat er iets gaat gebeuren? Dat verloedering en criminaliteit om een halt vragen? Dat het hebben van een baan weer de normaalste zaak van de wereld wordt? Dat de AOW ook in de toekomst betaalbaar blijft? Dat het vluchtelingenbeleid reëel wordt aangepakt? heeft. Advertentie I.M. De zeven waren vertegenwoordigd door kandidaat-raadslid R. Raven- steijn uit Oud-Vossemeer voor de VVD, wethouder J. Versluys uit Scherpenisse voty het CDA, wet houder P. van Schetsen uit Sint- Annaland namens de PvdA, O. ter Beek uit Thoien namens RPF en GPV en raadslid M. Dijke uit Scher penisse van de SGP. De enige nieu we partij was D'66 en die werd ver tegenwoordigd door D. Suijkerbuijk uit Thoien en PVAB-raadslid A. Verstrate-Stols uit Sint-Philipsland. De beide wethouders zaten er niet voor niets. Van Schetsen heeft sociale zaken en een deel van wel zijn in zijn portefeuille en Versluys welzijn, maatschappelijke zorg en hulpverlening. Alle partijen noemden bij de korte uiteenzetting van hun programma's de zorg voor de ouderen een erg belangrijk punt. Ook overleg was volgens allen onmisbaar. Dijke ver tolkte het standpunt van de SGP dat ouderen zo lang mogelijk zelfstan dig moeten blijven wonen als ze dat kunnen en willen. Hij sprak over 'mantelzorg'. De eigen identiteit van bejaardentehuizen mag volgens Dij ke niet aangetast worden. Daarmee haakte hij in op een kwestie die de laatste tijd regelmatig aan de orde is geweest in de Zeeuwse statenverga deringen. RPF en GPV staan volgens Ter Beek voor dat er een garantie komt voor ouderen die niet hebben kun nen bouwen aan een verzekering en pensioen. "Niemand mag onder het minimum terecht komen", zei Ter Beek. Suijkerbuijk van D'66 richtte zich vooral op de inspraak van ouderen. "De vervreemding tussen partijen en de kiezer moet worden terug gedrongen. Dat kan door een refe rendum en meer hoorzittingen voor de burgers", meende Suijkerbuijk. "In de politiek en andere organisaties moeten ouderen volwaardig mee draaien. Wij moeten niet zeggen wat goed voor ouderen is, maar ouderen moeten dat zelf zeggen." Van Schetsen vond het karakter van de Anbo aansprekend. "Algemeen, dus ongeacht politieke overtuiging of geloof. Het gaat over solidair zijn en blijven, precies zoals in de poli tiek van de PvdA", zei de wethou der. "Ouderen hebben dit land opge bouwd en ook de solidariteit. Nu komt er steeds meer een beeld in de samenleving op van 'ikke, ikke, ikke en de rest kan stikken'. Dat merk ik met name bij de jeugd nog al eens. De kloof tussen de generaties moet overbrugd worden. Ouderen moeten exact dezelfde plaats krijgen als anderen." Van Schetsen deelde de mening van Ter Beek dat er alles aan gedaan moet worden om de sociale zekerheden veilig te stellen. Als voorbeeld op gemeentelijk niveau haalde hij aan dat de gemeente Thoien jaarlijks 3,5 ton voor ouderenbeleid uittrekt. "Dat mag ook wel eens gezegd worden!" Het CDA heeft de laatste tijd veel aandacht getrokken met de bezuini gingsplannen voor de AOW. Ver sluys wilde daarover het een en ander rechtzetten. "Het CDA vindt dat de AOW een basispensioen is en dat ook moet blijven. Het is een recht voor iedereen. Het CDA wil solidariteit in goede en slechte tijden en we moeten ook denken aan dege nen die na ons komen", zei de wet houder. "En de mensen zullen alle maal een stapje terug moeten doen om dat veilig te stellen. Daarbij wil len we de belastingen voor de laag ste inkomens verlagen en de lasten verlichten om het verlies aan koop kracht te compenseren. Daarbij moeten de ouderenbonden nauw worden betrokken." De VVD ziet ouderen beslist niet als zwak, ziek en misselijk. Ravensteijn maakte dat duidelijk. Hij droeg daarbij lijsttrekker F. Bolkestein aan als voorbeeld van een kranige oude re (61 jaar). "De verhoudingen tus sen werkenden en niet-werkenden moet gezond blijven. Denk eens aan de 18.000 werklozen die er op dit moment per maand bijkomen", zei de VVD'er. "Onderzoek heeft uitge wezen dat het VVD-programma de meeste banen oplevert en dus ook de meeste premiebetalers. Daarnaast willen we de AOW direct koppelen aan de lonen." Aangezien de lonen volgens Ravensteijn zullen stijgen in de komende jaren, zal er ook ruimte komen om wat te doen voor de AOW. Alle partijen waren het met elkaar eens dat de partijen voor ouderen die aan de verkiezingen meedoen, slecht zijn voor de politiek. De commenta ren van de forumleden ontliepen elkaar weinig. VVD en CDA noem den het 'verzwakking en versplinte ring van de politiek'. Ter Beek vond het 'een zwaktebod' en wethouder Van Schetsen meende: "door hun belangen te laten behartigen door een splintergroepering duwen de ouderen zichzelf in een hokje." Onder de aanwezigen waren twee leden van het algemeen ouderen verbond. Eén van hen was de num mer 12 op de kandidatenlijst: W.M. Quist uit Middelburg. Hij verweet de politiek in Den Haag dat de stem van de ouderen weliswaar gehoord wordt, maar dat er niets mee wordt gedaan. "Ze zeggen 'we zullen het bekijken', maar er gebeurt niets mee", zei Quist. "Als u als oudere kiezer dat probleem wilt omzeilen, stem dan op uzelf." En daarmee doelde Quist op het algemeen oude ren verbond. Gespreksleider J. van Elsacker sprak dat als lid van de Anbo tegen. "We zijn met 2,5 mil joen ouderen in Nederland. Die heb ben wel degelijk iets te vertellen. Als wij met z'n allen niet zouden gaan stemmen, zou dat rampzalig zijn", meende Van Elsacker. "Aan versplintering hebben we niets. We moeten onze stem in de huidige par tijen laten horen." Maar niet alle aanwezige Anbo-leden dachten er zo over, want de woorden van Quist werden met applaus bijgevallen. De enige partij die Quist wat bijviel, was D'66. Suijkerbuijk zei dat hij begreep dat de ouderen aparte partij en oprichtten omdat ze niet gehoord werden. "Sinds 1980 hebben de ouderen als gevolg van de herzie ning van het sociale stelsel 12 pro cent aan koopkracht ingeleverd. AOW'ers zijn in huizen met hoge huren geduwd en kregen huursubsi die. Nu wordt die tegemoetkoming langzaam maar zeker teruggedraaid en komen sommige mensen met een huur van 700 gulden te zitten terwijl ze maar 1300 gulden per maand ont vangen. We moeten altijd zorgen voor een vangnet voor AOW'ers", zei Suijkerbuijk en dat werd door de aanwezigen met applaus beant woord. Dhr. Leemreijze constateerde dat de verkiezingscampagnes veel geld kosten en dat de lijstrekkers elkaar alleen maar de mantel uitvegen. "Dat verhoogt de betrokkenheid van de burger bij de politiek bepaald niet", meende Leemreijze. Raven- PvdA'er P. van Schetsen is de laatste die aanschuift achter de forumtafel en koffie krijgt. Naast hem D. Suijkerbuijk en J.W. Verstrate-Stols, beiden D'66, O. ter Beek van de RPF/GPV en M. Dijke van de SGP. steijn gaf toe dat het vaak meer om het mannetje gaat dan om het pro gramma. "Maar in de verkiezings strijd probeert elke partij zoveel mogelijk steun te vergaren. Dat is politiek, daar moet u maar doorheen prikken." Versluys merkte op dat de media hier ook wel aan meewerken. "De SGP doet dat niet. Wij willen die t.v. helemaal niet", zei Dijke. Van Schetsen corrigeerde hem: "De SGP-voorman komt net zo goed op televisie en ook om zijn programma te promoten", zei de wethouder. Daarmee doelde hij op een recente uitzending van het actualiteitenpro gramma Nova waar SGP-lijsttrekker B.J. van der Vlies te zien was. Ter Beek zei dat veel mensen de verkie zingsprogramma's van de partijen niet meer lezen: "Dan gaan ze op de man spelen, maar de partij die een ander probeert zwart te maken, gaat zelf te gronde." Van Elsacker onder steunde dat. het algemeen ouderen verbond. De voormalig wethouder van Bergen op Zoom en vader van de ex-minister en huidige burgemeester van Breda Ed Nijpels, vond dat er veel te wei nig ouderen op verkiesbare plaatsen staan bij de politieke partijen. Daar op reageerden de forumleden met een opsomming van oudere politici zoals Van Mierlo, Bolkestein en mevr. Terpstra. Bovendien meldden de politici dat er bij de selectie van kandidaten voor de Tweede Kamer niet wordt gekeken naar leeftijd, maar of iemand de taak aankan. "De politiek kan een enorme fysieke belasting op iemand leggen. Dat moet die persoon wel aankunnen", zei Ter Beek. "Bovendien komen er maar weinig ouderen naar de verga deringen en er stellen er zich maar weinig kandidaat. Dat is jammer, want hun wijsheid is hard nodig." Dit werd door meerdere forumleden gedeeld. D.J.J. Nijpels was een ander lid van J. van Huizen bracht een idee naar voren van het CNV. "Op de AOW is één miljard overgehouden door her ziening van het stelsel. Laten we dat nou vastleggen tot 2005 want dan wordt het knijpen. Dan is de geboortegolf van de jaren '50 en '60 oud. En dan hebben we een soort spaarpotje waar je intussen nog een leuke rente van krijgt." Wethouder Versluys voelde wel wat voor het idee. "Hetzelfde doet de gemeente Thoien nu met het potje voor de wet voorzieningen gehandicapten (WVG). De taken van de gemeente zijn nog niet helemaal duidelijk en daarom wil de gemeenteraad de overgebleven gelden in een spaar potje stoppen. Zoiets zou met de AOW ook kunnen", zei Versluys. Mevr. J. Knipscheer vroeg zich af of het wat de veiligheid betreft niet beter was vóór de reorganisatie van de politie. Versluys gaf dat toe, maar zei dat het door de 'administratieve rompslomp' die bij de politie is neer gelegd onmogelijk is om terug te keren. Ter Beek meende dat meer politie op straat niet zou helpen. "Meer politie op straat is goed, maar belangrijker is dat de mensen en te beginnen bij de jongeren, weer meer morele waarden worden bijge bracht. De criminaliteit vloeit voort uit een egoïstische maatschappij. Zolang dat niet verandert, kun je meer politie in de straten zetten, maar het zal altijd te weinig zijn", zei Ter Beek. SGP'er Dijke steunde hem daarin grotendeels: "Het is inderdaad belangrijk dat de mensen meer normen en waarden bijge bracht worden. Maar toch moet er ook weer meer politie op de straat komen. Vroeger had je op elk dorp een agent en dat werkte over het algemeen preventief." Dijke pleitte ook voor meer invloed en bevoegd heden voor de lange arm der wet. Mevr. Goorden gaf tenslotte nog een stemadvies van haar 81 -jarige moe der mee: "Stem gewoon op je eigen partij. Die waar je altijd al op gestemd hebt."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 13