Vrederust breekt met directeur UW NIEUWSBLAD HET EILAND THOLEN EN ST. PHILIPSLAND Besluit verrast leden pijnlijk Hobbyplezier drukt precies uit wat José Smits voor ogen staat SGP-kamerleden op Tholen Afscheidscadeau chauffeur PTT-bus Nieuw Hof van Holland Nieuwe bedrijven Kamer praat in mei over herindeling Eerste aanslag ingezetenen van het waterschap Café opent zijn deuren op Koninginnedag Van Otterloo exposeert in Wolphaartsdijk Donderdag 28 april 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Directeur patiëntenzorg J. Lucieer en psychiatrisch zie kenhuis Vrederust te Halsteren gaan uit elkaar. Over de voorwaarden zal door het bestuur nog worden onderhan deld. Opheffen werkgroep emancipatie Het winkeltje aan de Ring 82 in Sint-Annaland heet Hob- w>"kei in was gevestigd, leent zich Het eci Het winkeltje aan de Ring 82 in Sint-Annaland heet Hob byplezier. Het drukt precies uit wat José Smits-Capelle ermee voor ogen heeft. Een winkeltje waarin ze haar eigen hobby kan uitleven en waar ook anderen plezier aan kunnen beleven. Opschorten Verkeerde keuze Bewoners Anna Jacobapolder zwaaien H.C.P. van Nijnatten uit Overnachting Budelpack Bedrijvig Tholen Oud-Vossemeer St. Annaland St. Maartensdijk Poortvliet De breuk is het gevolg van een ver trouwenscrisis die het afgelopen jaar is ontstaan tussen Lucieer en de directeur beheerszaken drs. A.M.M. Nagtzaam. Ook het vertrouwen van de tweede lijn in het ziekenhuis in Lucieer is sterk afgenomen. Het bestuurbesluit is genomen, nadat de directeur de zaak zelf had aange kaart. Er is met beide directeuren gespro ken, en daarbij is vastgesteld dat de samenstelling van de directie niet ongewijzigd kan blijven. De ondernemingsraad, waarvan A.M.M. Keij uit Tholen voorzitter is, is het met de voorgestelde maat regel eens. De raad heeft voorge steld voorlopig geen opvolger voor Lucieer aan te trekken, maar Nagt zaam als enige directeur te handha ven. Eerst zou bekeken moeten wor den, welke directiestructuur (één- of meerhoofdig) voor de toekomst het meest gewenst is. Het bestuur van Vrederust (I.C. Hage uit Oud-Vossemeer en mevr. drs. L.A. Padt-Visser uit Poortvliet vormen daarin de Thoolse inbreng) zegt het besluit ernstig te betreuren. De inzet, betrokkenheid, kennis en visie van Lucieer - die 1 april 1985 aantrad - is altijd gewaardeerd, ter wijl mede op initiatief en onder lei ding van de directeur patiëntenzorg ingrijpende veranderingen tot stand zijn gekomen, aldus een verklaring van het bestuur. Waarschijnlijk in de week van 17 mei zal de Tweede Kamer zich bui gen over de herindelingsvoorstellen voor Tholen/Sint-Philipsland, Kort- gene/Wissenkerke en Aaarden- burg/Sluis. Staatssecretaris mevrouw De Graaff-Nauta laat dat in een brief weten aan gedeputeerde staten van Zeeland. De bewinds vrouw is het met g.s. eens, dat de procedue in het belang van de betrokken gemeenten zo snel moge lijk afgerond moet worden. Op aandrang van met name de gemeente Tholen heeft de provinie bij de regering op spoed aangedron gen. Dit, omdat de Kamer de voor stellen in maart van de agenda afvoerde. Dringender zaken die de regering nog vóór de verkiezingen afgehandeld wilde hebben, moesten voorrang krijgen. Deze week valt de eerste ingezete nen-aanslag van 61 gulden in de brievenbus bij de inwoners van Tho len en St. Philipsland. Van 8700 huishoudens brengt dat totaal zo'n zes ton in het laadje. De bijdrage is bedoeld voor het onderhoud aan wegen, waterlopen en zeeweringen dat in het belang van iedere burger gebeurt. Die zes ton werd voorheen bij de landeigenaren in rekening gebracht. De betalen in de nieuwe opzet minder. Wie betaalt, heeft ook zeggenschap en vandaar de recente waterschapsverkiezingen en nieuwe samenstelling van de algemene ver gadering. De ingezetenen vormen daar met 9 vertegenwoordigers de grootste categorie; het aantal hoof dingelanden namens de landeigena ren is teruggebracht tot 5. In een bij sluiter geeft het waterschap Tholen informatie over de nieuwe water schapsbelasting, de ingezetenenom- slag. Wilt u op de hoogte blijven van wat er gebeurt in uw woon- en/of werkgebied, neem dan een abonnement op de Eendrachtbode, dè Thoolse Courant. Dan krijgt u elke donderdag volop informatie over Tholen en St. Philipsland. per halfjaar 24,25 per jaar 44,35 (een jaarabonnement is dus 4,- goedkoper) postabonnement/buiten bebouwde kom 56,75 Neem nu een abonnement, dan krijgt u de Eendrachtbode EEN MAAND GRATIS. Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: Zend deze bon in een open enveloppe naar Eendrachtbode, Postbus 5, 4697 ZG St. Annaland. U kunt ook bellen: 01665- 2752 b.g.g. 3474. B. en W. van Tholen willen de werkgroep emancipatie Tholen opheffen. Een nieuw plan van de werkgroep om concrete onderwerpen aan te pakken, wijst het college van de hand. B. en w. zien geen heil in die werkwijze. De werkgroep is geschrokken. Zij is tegen het besluit. In een brief aan de raadsleden laat zij weten 'pijnlijk verrast' te zijn door b. en w. Woensdagmiddag om drie uur komt het onderwerp ter sprake in de commissie welzijn en onderwijs. m l t m jF José Smits-Capelle tussen haar veelal zelfgemaakte cadeauartikelen. De meeste artikelen zijn door haar zelf gemaakt: van zandgeschilderde wenskaarten tot geborduurde gas- tendoekjes, van stoffen beesten tot cadeau-enveloppen van behangpa pier, van beklede doosjes tot bro ches van gekleurde klei. Maar wie handwerken leuk vindt kan er aller lei soorten materiaal kopen: kralen, hout, tempexballen en beesten, en stoffen die nodig zijn om zelf weer een cadeautje te maken. José bena drukt dat alles 'in het klein' gaat. Het pand waar voorheen een schilders winkel in was gevestigd, leent zich immers niet voor grote spullen. "Ik wilde dit al heel lang. Het is mijn hobby. Op deze manier kan ik ook zelf bezig blijven,"vertelt José die verschillende handwerktechnieken beheerst. Het belangrijkste echter blijft het werk met haar man Cees op de sportvis-en rondvaartboot Diana S. "Ik wil blijven varen. Vooral op de vrijdagen hebben we grote groe pen. Dan moet ik meehelpen." Mevrouw Smits krijgt dan hulp in de winkel van Dini de Jonge. Het echtpaar Smits is vanaf januari in het pand aan de slag gegaan. Ze braken muren af en timmerden meu bels. De voorgevel lieten ze in takt. Een kwestie van kosten. Over de plaats van het pand is José erg te spreken: "Iedereen komt er langs. Of de mensen nu naar het postkantoor moeten of naar de bank." Voorlopig is de winkel drie middagen open (dinsdag, woensdag en vrijdag). Op vrijdag ook 's avonds. Tijdens de zomer komt er ook de zaterdagmid dag bij. Een aparte werkgroep voor emanci patiezaken vindt het college niet ianger nodig. Er is al het een en ander bereikt, stellen b. en w. "Daar om hebben we besloten de werk groep onder dankzegging op te hef fen." De emancipatiewerkgroep protes teert tegen de manier waarop het college de werkgroep op wil doe ken. En ze maakt zich zorgen over de toekomst van het emancipatiebe leid in de gemeente Tholen. De werkgroep schrijft dat emancipa tie raakvlakken heeft met de hele Thoolse samenleving. "Immers min stens de helft van de burgers in uw gemeente is vrouw. Zij neemt nog steeds het merendeel van de zorgta ken op zich. Voor haar eigen gezin en vaak daar buiten in het vrijwilli gerswerk en de mantelzorg. Al dan niet gecombineerd met betaald werk." Dat nu, zo stelt de werk groep, stelt eisen aan de inrichting van woon-en leefomgeving. "Het terrein waarop juist de gemeente beleidbepalend is." De werkgroep was zelf ook niet tevreden over de gevolgde werkwij ze. Begin vorig jaar sprak ze met het college om daarin verbetering te brengen. Het gevraagd en onge vraagd adviseren van het college door de emancipatiegroep kwam niet goed uit de verf. Zij schakelde het Zeeuws ontwikkelingsbureau vrouwenemancipatie in om uit de impasse te komen. Enkele grieven waren: -de werkgroep werd nooit om advies gevraagd,- de groep werd door b. en w. niet op de hoogte gehouden zodat ze ook geen onge vraagd advies kon uitbrengen over het collegebeleid. Afgesproken werd om een plan op te stellen hoe de werkwijze te verbete ren. Dat plan, opgesteld door het Zeeuws emancipatiebureau, werd door het college afgewezen. De werkgroep schortte daarop haar acti viteiten op. Begin december ging men weer rond de tafel om het plan te bespreken. Volgens dat plan zou de werkgroep 1.- een advies voor een ontwerpnota emancipatie op kunnen stellen 2.- na vaststelling zich richten op deelterreinen en 3.- naast adviserend ook controlerend en stimulerend bezig kunnen zijn. Volgens Versluys is het plan te zwaar, volgens de werkgroep een (nieuw) begin. De werkgroep wil zich onder meer inzetten voor meer vrouwen in bestuursorganen, een buitenschoolse opvang voor kinde ren van 12 tot 16 jaar, het scheppen van extra werkgelegenheid voor vrouwen, het doorstromen van vrou wen naar hogere functies binnen het gemeentelijk apparaat, controle op openbaar onderwijs op emancipatie beleid en een vinger aan de pols bij algemene instellingen naar de posi tie van vrouwen. "Bij de werkgroep groeide de indruk op de goede weg te zijn naar een beter gestructureerde inbreng, die een bijdrage levert een de kwaliteit van het gemeentelijk beleid. Het besluit van het college is in dit licht gezien onbegrijpelijk," aldus de brief aan de raadsleden. VERVOLG VAN PAG. 1 te krijgen. "De verhuur van ruimten aan de tandarts, kapster, wijkver pleegkundige, pedicure en de trom- bosedienst zorgen voor continuï teit", aldus de voorzitter. Maar vol gens Blaas kan de exploitatie 'met moeite' rond gemaakt worden. "De mensen vragen steeds meer zorg en hoe kun je de zaak dan in de toe komst nog financieren?" Wesdorp noemde het - in aanwezigheid van statenlid W. Kolijn - jammer, dat de provincie geen cent voor Elenahof over heeft. "Ons bezig zijn wordt geprezen, maar niet beloond", zei Zwerus. Raads- en statenlid M. Dij- ke, die tevens bestuurslid is van het zorgcentrum in Stavenisse, merkte op, dat de gemeente toch 4500 gul den per woning bijdraagt. "Dat helpt toch ook." Momenteel zijn er 9 hui zen, maar Zwerus hoopte dat het er nog eens 11 worden, waarbij de gemeente ook weer over de brug komt. "Maar de SGP, die een behoorlijk ouderenbeleid voert, is niet alleen baas", zei Dijke. Ten aanzien van de financiering van woonzorgcentra pleitte Zwerus voor een vaste, duidelijke koers uit Den Haag. Lijsttrekker Van der Vlies verwees naar de komende kabinets formatie na de verkiezingen van 3 mei en het rapport van de commissie Welschen. "Ouderenbeleid is een heel gevoelig punt geworden. Als je ziet wat er allemaal is fout gegaan in deze verkiezingscampagne, dan zal men verdere bezuinigingen wel niet aandurven. Wij hebben de bezuini gingen op de ouderenzorg altijd een verkeerde keuze gevonden. Dat is een kwestie van prioriteiten." Van der Vlies zag het er wel van komen, dat wonen en zorg gescheiden wor den in het beleid, ook wat de finan cieringsstromen betreft. "En de bezuinigingen zullen opgeschort worden", voorspelde de SGP-voor- man. Wesdorp merkte nog op, dat de inwoners van Stavenisse niet zo'n groot beroep op de overheidspot doen. "In deze hechte gemeenschap is er nog veel mantelzorg van fami lie en buren. De professionele dien sten als het kruiswerk en de gezins verzorging verlenen in Stavenisse het minste percentage zorg van heel Tholen en St. Philipsland", zei Wes dorp. Twaalf bewoners van Anna-Jacobapolder kwamen afscheid nemen van H.C.P van Nijnatten (staand derde van rechts). Maandagmorgen om kwart over negen draaide chauffeur H.C.P. van Nijnatten voor het laatst zijn rode, rijdende postkantoor het parkeerterreintje op voor Ons Dorpshuis in Anna Jacobapolder. Om kwart voor tien vertrok hij, ook voor de laatste keer, naar Poortvliet. De inwoners van Anna Jacobapolder besloten dit afscheid niet ongemerkt voorbij te laten gaan. Op initiatief van mevr. L. Wagemaker-Wesdorp ging men met de pet rond en werd er een plant gekocht. Vrijdagmor gen, de voorlaatste dag voor Van Nijnatten, bood mevr. J.L. Verha- ge-Wesdorp de plant en een enve lop aan de postbeambte aan. Een tiental dorpsbewoners waren meegekomen; deels voor het afscheid en gedeeltelijk voor gewone postzaken. Die zullen ze in de toekomst in Sint-Philipsland moeten afhandelen, want de PTT heeft nog steeds geen plek voor een mini-postagentschap gevon den. Het ziet er niet naar uit dat er een ondernemer komt die bereid is zo'n agentschap te voeren, want de laatste winkel in Anna Jacoba polder, Van der Reest kruide nierswaren, gaat dit jaar ook dicht. Mevr. Verhage las een gedicht voor dat mevr. M. Quist- v.d. Reest voor deze gelegenheid had gemaakt. De Roosendaalse chauffeur was onder de indruk. "Ik vind het geweldig. Ik ben niet zo'n spreker. Normaal gesproken sta ik niet vlug met mijn mond vol tanden, maar nu eigenlijk wel", zei Van Nijnatten. "Al bijna acht jaar kom ik nu in Anna Jacoba polder en ik heb het altijd met veel plezier gedaan. Het is erg jammer dat ik moet stoppen. Graag had ik dit jaar nog volgemaakt, dan heb ik er 40 dienstjaren opzitten. Maar het is van hogerhand opge legd en er is niets aan te doen. Nu maak ik dit jaar nog af in onder meer Roosendaal, Oudenbosch en Putte." Hij bedankte de belang stellenden en kroop weer achter het loket in zijn wagen om nog een aantal mensen van dienst te zijn. In Poortvliet is er wel een oplos sing gevonden: daar komt een mini-postagentschap in de super markt van Wim Jansen. In oktober 1986 begon Van Nij natten te rijden met de PTT-bus op de route De Heen, Welberg, Anna Jacobapolder en Poortvliet. In het begin werden zelfs De license Molen en de Sluis bij de voormalige veerhaven van Anna Jacobapolder nog aangedaan. Door bezuinigingen verdwenen die standplaatsen al snel. Zijn hele leven werkte de Roosendaler bij de posterijen waarvan twintig jaar in de bestelling. Van der Vlies noemde het zorgcen trum Elenahof een stimulans om op de door de SGP uitgebroede weg ten aanzien van de zorgverlening door te gaan. Beheerster Frieda Klippel presen teerde het mannengezelschap nog een frisdrank en een luxe bonbon, waarna er een rondleiding volgde in het centrum. Lijsttrekker Van der Vlies ging daarbij ook even naar kapsalon Manet van mevr. v.d. Burg, waar twee dames onder de kap zaten. En boven zag hij de slaapkamers die voor 15 gulden en ƒ17,50 per nacht aan gasten van bewoners of familieleden of kennis sen van andere Stavenissenaren ver huurd worden. Sinds de opening op 3 december 1993 is er nog maar twee keer gebruik van gemaakt. Zwerus weet het aan de onbekend heid van deze voorziening, want overigens vertelde hij trots over de veelzijdige dienstverlening van het zorgcentrum in Stavenisse. Het SGP-gezelschap reed vervol gens naar St. Annaland, waar in bejaardencentrum de Schutse het behoud van het verzorgingstehuis in één of andere vorm en toewijzing van een vijftiental verpleeghuisbed den aan de orde kwam. De koks van de Schutse zorgden ook voor het middageten. Het bezoek van de SGP-delegatie was 's morgens begonnen bij het gemeentebestuur van Tholen in St. Maartensdijk. Aan de orde kwamen de samenvoeging van de gemeenten Tholen en St. Philipsland, het monu mentenbeleid en de weigering van het ministerie van onderwijs om een rijksvergoeding te geven voor de nieuwbouw van de Montessori school in Tholen. Burgemeester Van der Munnik had daarvoor in Den Haag al diverse Tweede Kamerfracties geïnformeerd en gisterenmorgen probeerde hij Van der Vlies en Van den Berg nogmaals op de grote financiële gevolgen voor de gemeente en de betrokken school te wijzen. Na de zorgsector (Elenahof en de Schutse) volgde 's middags een bezoek aan verpakkingsbedrijf Budelpack in Poortvliet. In plastic jassen gestoken, werden de SGP- bestuurders rondgeleid. Tijdens de discussie kwamen de overheids maatregelen op het gebied van ver pakking aan de orde alsmede de ver mogensbelasting. Volgens de onder neming zou de vermogensbelasting op de in het eigen bedrijf geïnves teerde vermogen ongefaseerd tot nul dienen te worden gereduceerd. Tenslotte werd het waterschap Tho len in St. Maartensdijk met een bezoek vereerd. Daar kwam o.a. de fusie van de Zeeuwse waterschap pen boven de Westerschelde aan de orde. Het dagelijks bestuur van het waterschap bood de SGP-kamer-, staten- en raadsleden een maaltijd aan in restaurant de Gouden Leeuw te Scherpenisse. In het daar tegen over gelegen verenigingsgebouw van de Gereformeerde Gemeente volgde een verkiezingsbijeenkomst over het thema 'Vast en zeker' waar mee lijsttrekker Van der Vlies en tweede man Van den Berg een dagje Tholen afrondden. Marco Kerstens en Marja van Dijke achter de tap Zaterdagmorgen om tien uur gaan de deuren van café Hof van Holland in Tholen weer open. De nieuwe eigenaren Marja van Dij ke en haar vriend Marco Kerstens hebben zowel het restaurant als het café overgenomen en aan een grondige opknapbeurt onderwor pen. De heropening van het res taurant laat nog op zich wachten, want ook de keuken moet flink gereviseerd worden. Voor chef-kokkin Marja van Dij ke is Hof van Holland geen vreem de plaats. Ze begon er als hulpje bij Johan Hol en ook onder Piet Schot maakte ze er menige bestel ling klaar. Twee jaar werkte ze bij restaurant De Bloemkool in Ber gen op Zoom. De laatste 6,5 jaar stond ze in de keuken van het gerenommeerde restaurant Nolet in Yerseke. Nolet heeft een Michcllin-ster, een kwaliteitson derscheiding in het restaurantwe zen. Marja van Dijke leerde daar zo'n beetje alles op het gebied van visgerechten en ze heeft haar stre pen in het koksvak al verdiend. Ze wordt zelf chef-kokkin in de keu ken van het restaurant van Hof van Holland. Ze krijgt daarbij nog hulp van een aantal andere koks. De culinaire Thoolse wil van Hof van Holland een eerste klas restaurant maken met een uitste kende Franse keuken. Daarvoor wordt onder meer een' aquarium aangelegd waaruit de klant zelf zijn kreeft kan kiezen. De feest zaal wordt, net als vroeger, weer één geheel. De barbecues die er nu nog staan, zullen verdwijnen. De verwachting is dat de officiale opening van heel Hof van Holland over zo'n vijf weken zal plaatsvin den. Inschrijvingen in het Handelsre gister van nieuwe bedrijven op Tholen en St. Philipsland vanaf 26 maart tot en met 22 april 1994. Alice Kelder, Dalemsestraat 65, het organiseren van promotionele acti viteiten, alsmede het verlenen van diensten op commercieel en admini stratief gebied, 1 personeelslid. Gerard Polderman projectinrichting b.v. i.o., Touwslagersdreef 61, advi sering op het gebied van projectin richting en interieurs, groot- en kleinhandel in woningtextiel, sport artikelen, waaronder bedrukte golf- ballen, geen personeelsleden. Ha-Ra Annelies Laban, Molenstraat 37, kleinhandel in milieuvriendelij ke schoonmaakmiddelen, geen per soneelsleden. Fantasie Art, Kalisbuurt 20, het ver vaardigen van en het geven van cur sussen met betrekking tot keramiek, textielverven, alsmede de kleinhan del in aanverwante artikelen, 1 per soneelslid. BNL Management b.v., F.M. Boo- gaardweg 7, directie en administra tie voeren van andere ondernemin gen, beleggen in kapitaalgoederen en vermogenswaarden, oudedags voorzieningen, verstrekken/aangaan van (hypothecaire) geldleningen, e.d., geen personeelsleden. Stockton Wood Pine Rattan Furniture, Schakelweg 6, groothan del in rotan en grenen meubelen, 5 t/m 9 personeelsleden. Van Bemden v.o.f., Tolweg 2, land bouw-, tuinbouw- en sierteeltbe drijf, 2 t/m 4 personeelsleden. ECE Enterprises Computer Electro nics, Oude Schoondorpseweg I, groothandel in computerhardware en -software, I personeelslid. Adrianus van Otterloo uit Schiedam exposeert van 29 april tot 29 mei in Wolphaartsdijk. De kunstenaar werkt ook op Tholen, aan de Krom- meweg in Sint-Maartensdijk. In galerie De Hoekweide zullen wer ken op papier en grafiek te zien zijn, rondom het thema Oriëntal memo ries. Van Otterloo is al jaren geïnspireerd door niet-westerse culturen, wat dui delijk in zijn werk tot uitdrukking komt. Hij werkt meestal in een gemengde techniek, waar hij bij voorbeeld handgeschept papier gebruikt in combinatie met vezels. In zijn jongste werken gebruikt hij veertjes. De werken van Van Otterloo hebben iets magisch en roepen soms een raadselachtig gevoel op. De drie hoek is een terugkerend thema in zijn werk, evenals de blauwe paral lelle banen en oogachtige vormen. Galerie De Hoekweide in Wolp haartsdijk is geopend op donderdag, vrijdag en zaterdag tussen één en vijf uur 's middags.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 11