Van Dijke krijgt medaille voor tien jaar trouwe dienst Los handvat en verkeerde reflector Quist: de specialist PERSIA Gestolen jassen weer snel terug Nieuw dak de Eevliet 27 mille Rode Kruis Sint-Philipsland huldigt 24 bloeddonoren Agentschap PTT komt in A-markt te Poortvliet Na jaren weer een praktijkexamen van WN in Tholen Bromfietser gewond na botsing auto Voor derde jaar fietsactie 199,95 169,95 169,95 B m WVC vordert 1,5 ton aan subsidie terug van Tholen Hebt U nieuws? Gewond bij binnendringen huis vriendin Geilings koopt slagerij in St. Philipsland Donderdag 21 april 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Bestuurslid A.M. van Dijke van de afdeling Sint-Philips- land/Anna Jacobapolder van het Nederlandse Rode Kruis heeft de medaille gekregen voor tien jaar trouwe dienst. Hij verzorgt de bloeddonoravonden van de afdeling. En tot vorig jaar was hij penningmeester. Dasspeld Vietnam Zeepzakjes 4 etages Oosterse Tapijtkunst Hoorzitting over varkensstal van J. de Jager Oud-Vossemeer raakt inwoners aan Tholen kwijt Gabor In 1993 leverden de donoravonden samen 402 zakken (van een halve liter) bloed op. "Jammer genoeg is dat tien procent minder dan een jaar eerder", zei Van Dijke. Met brieven is geprobeerd potentiële donoren te werven, maar dat werkt nauwelijks. Van de 204 mensen die voor de donoravond in februari zijn opge roepen, kwam 60% bloed geven. Na de gemeentelijke herindeling blijven de donoravonden in Sint-Philipsland gewoon bestaan, antwoordde voor zitter A. Kosten op een vraag van C. Overbeeke. "Onze afdeling blijft gewoon draaien, we gaan niet op in de afdeling Tholen." Erevoorzitter H. Menger, die als gebruikelijk de trouwe donoren een onderscheiding uitreikte, onder streepte nog eens het belang van het geven van bloed. "Als je voor de tv zit, word je moedeloos wanneer je ziet hoeveel bloed er in de wereld vergoten wordt. Het Rode Kruis ver zamelt het juist voor nuttige zaken." Menger zette vrijdagavond in De Wimpel een groot aantal donoren in het zonnetje. Hij had voor elk van hen een persoonlijk woord. Zeventig keer bloed gaven M. den Engelsman en de broers A. en C. den Braber. Zij kregen een dasspeld, want het centraal laboratorium bloedafname kent er geen speciale onderscheiding voor. Den Engels man is inmiddels 70 jaar en mag geen bloed meer geven. De bronzen Landsteiner penning was voor S. Fontijne, die zestig keer bloed gaf. En voor vijftig keer bloed geven kregen mevr. M. Quist-Moerland, W. Verwijs, C. Reijngoudt, J. Kaas hoek en C. Overbeeke een gouden reversknop of broche. Voor deze negen was er bovendien een boeket namens de afdeling. Omdat vier van hen in de Gladiolenstraat wonen, vroeg Menger de aanwezige raads leden (Den Braber en wethouder L. Walpot) te bevorderen dat deze straat wordt omgedoopt tot Rode Kruisstraat. Een zilveren onderscheiding voor 25 keer bloed geven kregen de dames M. Filius-Noorthoek, L. Kot van Dommelen, A. v.d. Sterren-van Tiggele (uit Poortvliet), en de heren J. Zuidweg, J. Baars, J. de Jager en J. Quist. Tenslotte kregen nog acht donoren een kaart omdat ze tien keer bloed gaven. Een aanmoedigings prijs, aldus Van Dijke. Het betrof de dames M. de Bruijn-Hage, H. v.d. Reest-Verwijs, D. v.d. Velde-Wage- maker, L. Verwijs-Faasse, en de heren J. Koolaard, M. Reijngoudt, J. Suurlant en H. Vos. De afdeling blijft doorgaan met het uitreiken van deze attenties. "Ons is gebleken dat de mensen het erg op prijs stellen", aldus Van Dijke. Hij kondigde aan dat Sint-Philipsland in juni mogelijk een unicum in de regio te wachten staat, omdat dan voor het eerst iemand voor de tachtigste keer bloed kan geven. Aan het begin van de avond ver toonde stafmedewerker J. Selder van het Rode Kruis dia's over een project in Vietnam. In de provincie Kwang Tsji, ten zuiden van de vroe gere grens tussen Noord- en Zuid- Vietnam, worden ondermeer opvangtehuizen gebouwd en opge knapt. De afdeling Sint-Philipsland zegde voor dit doel duizend gulden toe. Ook in 1993 werden internationale projecten gesteund, vertelde pen ningmeester Van Velzen: 1000 gul den voor Angola, 500 voor Somalië en 500 voor Joegoslavië. Voor de slachtoffers van de watersnood in Limburg werd 500 gulden uitge trokken. De collectebus in de super markt leverde voor dit doel 850 gul den op, wat tot 1000 gulden aange vuld werd. Het aantal leden loopt terug, het afgelopen jaar met ongeveer zes procent. Maar de contributie wordt nauwelijks minder, omdat veel leden méér overmaken dan ze hoe ven. Het nadelig saldo van de afde ling was vorig jaar 771,74 gulden. Secfetaris mevrouw R. Wisse-Bonte werd door de aanwezigen bij accla matie herkozen in het bestuur. Tenslotte gaf mevrouw C. Nuijens een overzicht van de activiteiten van de welfare. Ze overhandigde de lotenverkoopsters een attentie. Twee keer was de welfare actief op het in Bruinisse afgemeerde Rode Kruisschip de J. Henry Dunant. Twee keer zeventig zeepzakjes wer den daar uitgedeeld, waarvan er 110 waren gemaakt door één mevrouw. De welfare boekte zowel qua omzet als winst records. "Daarvoor heeft het hele Sint-Philipsland gezorgd", zei mevrouw Nuijens. De jaarvergadering werd bijge woond door mevrouw R. de Kok, die regio-consulente is voor Sint- Philipsland, Tholen, Schouwen- Duiveland en Zuid-Beveland. De nieuwe functie binnen het Rode Kruis is het gevolg van een reorga nisatie. De regio-consulenten ver lichten de taak van de kringcommis saris. Het Rode Kruis in Sint-Philipsland zette 24 bloeddonoren in het zonnetje. Degenen die het vaakst bloed gaven, waren (v.l.n.r.) M. den Engelsman, C. den Braber, A. den Braber (allen 70 keer) en S. Fontijne (60 keer). Rode Kruisbestuurder A. van Dijke met zijn medaille. Er is een oplossing gevonden voor het verdwijnen van het rijdende postkantoor in Poortvliet. In de A- markt van fam. Jansen aan de Zuid straat komt een mini-postagent schap. Vanaf volgende weck dins dag kunnen de inwoners van Poort vliet er voor hun postzaken terecht. Dc PTT-bus die jarenlang diensten verleende in Poortvliet, Anna-Jaco- bapolder, Dc Heen, Hccnse Molen en Welberg verdwijnt van het toneel omdat de PTT hem niet meer renda bel vindt. In heel Nederland ver dwijnen de rode voertuigen uit het straatbeeld. Het gevolg is wel dat inwoners van Anna Jacobapolder waarschijnlijk hun postzaken voor taan in Sint-Philipsland moeten gaan afhandelen, want er is geen middenstander die een mini-posta gentschap wil of kan voeren. Morgenochtend neemt Anna Jaco bapolder afscheid van chauffeur en postbeambte Henk van Nijnatten van het rijdende postkantoor. Bijna acht jaar hielp de Roosendaler de inwoners van Poortvliet en Anna Jacobapolder vanachter het mobiele loket. Over de omschakeling van de bus naar een mini-postagentschap wordt in Poortvliet huis-aan-huis een folder verspreid. P# 0> Burgemeester H.A. van der Munnik geeft het startsein voor het verkeersexamen. Burgemeester H.A. van der Mun nik gaf gisterochtend op de Markt in Tholen het startsein voor de verkeersproef van Veilig Verkeer Nederland voor basisschoolleer lingen. Peter Andriesse was de eerste die mocht vertrekken. Met rugnummers op moesten 103 leer lingen van de groepen acht van De Regenboog, Ter Tolnc, Eben-Haë- zer en De Kraal een ronde door Tholen afleggen. De route liep van de Markt via de Stoofstraat naar dc Wal, Eendrachtsweg, Ten Ankerweg, Grindweg, Koningin Julianastraat, Simon Lindhout- straat, Koningin Wilhelminas- traat, Prinses Beatrixstraat, Maehteld van Gelrestraat, Prins Clauslaan, Parksingel en de Molenvlietsestraat weer terug naar de Markt. Zo'n twintig ouders en medewer kers van de afdeling Tholen/Sint- Philipsland van Veilig Verkeer Nederland stonden onderweg te controleren. Wordt de hand uitge stoken bij het afslaan, rijden de deelnemers wel goed rechts en let ten ze voldoende op het verkeer? Dat zijn een paar punten waar op gelet werd. Ook burgemeester Van der Munnik besloot samen met VVN-bestuurslid mevr. F. den Engelsman het traject te fiet sen. "Het praktijkonderdeel is erg belangrijk voor het verkeersexa- men", zegt voorzitter H. de Wit van VVN. "Het is net als met een rijbewijs. Zonder praktijk heb je er niets aan. De meeste van deze kinderen gaan straks naar het voortgezet onderwijs en dan moe ten ze goed voorbereid zijn." De Wit prees de medewerking van de scholen; die is volgens hem 'per fect'. Het is in Tholen jaren geleden dat er een verkeersexamen in de praktijk werd afgenomen. Sint- Maartensdijk en Poortvliet heb ben dat wel altijd gehad en in de smalstad wordt morgen zelfs voor het tiende jaar de verkeersproef afgenomen. Penningmeester J. van Oudenaar de van VVN zond de deelnemers op weg en bekeek of alle fietsen in orde waren. Vorige week contro leerde VVN, met medewerking van rijwielhandel G. Vis, de fiet sen van de Thoolse scholieren. Ze kregen een week de tijd om losse handvatten vast te maken, defec ten te repareren en om degelijke verlichting en reflectie aan te brengen. Bij sommigen was dat nog niet gebeurd en zij kregen van Van Oudenaarde een stevige reprimande. Twee politicagenten rekenden de fietsers, voor welke boete ze konden krijgen voor het ontbreken van de onderdelen. In sommige gevallen liep dat op tot 150 gulden. De deelnemers waren soms zo enthousiast dat ze, ondanks dat ze om de minuut wegggingen, tijdens de rit een paar medeleerlingen inhaalden. Vandaag wordt landelijk het theo rie-examen afgenomen. In Poort vliet wordt ook praktijkexamen gedaan. Fortuinstraat 3, Bergen op Zoom. Tel.: 01640-43509 Specialist in Perzische W- en Nepalese tapijten. Eigen import Advertentie I.M. Het ministerie van WVC vordert 153.000 gulden aan subsidie op de kosten voor kinderopvang terug van de gemeente Tholen. Volgens WVC is er in 1990 subsidie gegeven aan Tholen voor kosten voor kinderop vang die nooit zijn gemaakt. Om aan te tonen dat die uitgaven wél zijn gedaan, moet de gemeente een raadsvoorstel kunnen overleggen waarin de gelden worden bestemd voor kinderopvang en een afschrift waarop de daadwerkelijke overboe king van het geld staat. Dat laatste heeft Tholen wel, maar er is geen raadsvoorstel waarin het geld aan kinderopvang toegewezen wordt. De gemeente gaat een bezwaar schrift indienen bij de minister. Dat zal ondersteund worden door copieën van een collegebesluit om de subsidie toe te kennen aan de stichting kinderopvang Tholen. De gelden waren in 1990 bedoeld voor de aankoop van een pand in de Brugstraat, maar dat ging uiteinde lijk niet door. Daarvan is wel een voorlopig koopcontract, dat ook als bewijs zal worden meegestuurd. Een 20-jarige bromfietser uit Tholen is vrijdagavond na een botsing met een auto gewond overgebracht naar ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom. Het ongeluk gebeurde omstreeks 19.20 uur op de door ver keerslichten geregelde kruising Rei- merswaalseweg-Nieuwe Postweg. De bromfietser reed van Tholen naar Poortvliet en de van de Oester- dam komende 50-jarige automobi list uit Poortvliet wilde linksaf slaan, richting zijn woonplaats. Beide bestuurders verklaarden groen licht te hebben gehad. Een aanrijding was het gevolg. De bromfiets raakte total loss. Tegen de twee bestuurders werd proces-verbaal opgemaakt. Twee gestolen jassen kwamen na speurwerk van de eigenaren en de politie weer snel op hun juiste plaats terug. Zaterdag nam een 46-jarige St. Philipslander 'per ongeluk' een jas van een ander mee bij het verla ten van een horecagelegenheid in zijn woonplaats. Volgens de politie was de benadeelde 'snel van begrip.' Hij had zijn eigendom al terugge haald voordat de plaatselijke politie aanwezig kon zijn. Tegen de 46-jari- ge werd proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal. Een 34-jarige inwoonster uit Tholen miste een leren jas van enkele hon derden guldens. Uit het door de poli tie ingestelde onderzoek bleek de jas bij een 26-jarige inwoner van Ber gen op Zoom te zijn. Die ontkende, dat er sprake was van diefstal. Hij erkende wel het onrechtmatige bezit, de heling. De Bergenaar deed afstand van de leren jas, die de poli tie teruggaf aan de Thoolse eigena res. Onze redactie staat voor U klaar. Bel 01665-2752 Ook per fax 01665-3318 kunt U berichten doorgeven. Postadres: Postbus 5, 4697 ZG St. Annaland Advertentie I.M. Er komt een hoorzitting om de indieners van de drie bezwaarschrif ten tegen de bouw van een varkens stal door J. de Jager in Anna Jacoba polder een mondelinge toelichting te laten geven. B. en w. van St. Philips- land hebben daartoe besloten, nadat de centrale dienst gemeentewerken al een advies had uitgebracht. Het plan voorziet in de bouw van een groen-labelstal voor 3680 varkens. Wanneer de Zeeuwse Milieu Fede ratie en twee particulieren gehoord zijn, zullen b. en w. een beslissing nemen. Met het overhevelen van de indus trieterrein Slabbecoompolder en Welgelegen met de omliggende hui zen van Oud-Vossemeer naar Tho len, raakt Oud-Vossemeer circa 25 inwoners kwijt. De grens ligt nu langs de Nieuwlandsedijk en de Nieuwe Postweg, maar dat wordt voortaan de Nieuwlandseweg langs de Groene- of Hokseweg naar de Oud-Vossemeersedijk. Kadastraal vielen de twee industrieterrein onder Vossemeer, maar officieus stonden de straten, postcodes, telefoonnum mers en stemdistrict onder Tholen geregistreerd. Dat wordt nu offi cieel. De twee straten die op het industrie terrein Welgelegen aangelegd wor den, krijgen de naam Ambachtsweg (de eerste straat vanaf de Oud-Vos- semeersedijk) en Energieweg (de tweede vanaf de dijk). Het gedeelte Langeweg dat tot de nieuw vastge stelde grens tussen Tholen en Oud- Vossemeer loopt, krijgt de naam Welgelegen. Dit ter onderscheiding van de naam Langeweg, die onder Oud-Vossemeer blijft vallen. In Welgelegen veranderen drie adres sen van kem: Tholen in plaats van Oud-Vossemeer. Een 21-jarige Tholenaar moest zich in het ziekenhuis te Bergen op Zoom laten behandelen, nadat hij bij het binnendringen van een woning in de Touwslagersdreef gewond was geraakt. Van zaterdag op zondag probeerde hij rond middernacht het huis van zijn vriendin binnen te komen. Hij vernielde daarbij de voordeur, nadat op aanbellen niet werd opengedaan. De Tholenaar maakte een raam kapot en wilde op die manier de deur aan de binnen kant openen. Hij verwondde zich daarbij echter dermate ernstig, dat hij naar de eerste hulp van Lievens berg moest. De politie verhoorde hem daarna over het misdrijf, waar na de jonge Tholenaar in de loop van de nacht in vrijheid werd I gesteld. Slagerij Geilings uit Tholen neemt slagerij Bosman in St. Philipsland over. Daarmee blijft er een winkel voorziening in de Voorstraat behou den nadat Henk Bosman (64) met pensioen gaat. Johan Geilings is blij met zijn tweede zaak. "Ik was al lan ger aan het uitkijken naar een neven vestiging voor mijn zoon Jan (19), die nu nog in Utrecht voor het sla gersvak leert en al twee dagen per week beschikbaar is. Je oriënteert je wat, ook in West-Brabant, maar dan komt er onverwacht in je eigen gebied een slagerij beschikbaar. Het zijn dezelfde mensen als in Tholen. Ook in St. Philipsland lusten ze worst en spek." Geilings neemt de zaak, inclusief woning, begin juni over. Het loopt van de Voor- naar de Achterstraat, zodat de aan- en afvoer gemakkelijk is. De Tholenaar wil de zaak met twee meisjes gaan exploiteren. "We maken praktisch alles zelf en met twee vestigingen kun je scherper inkopen. In St. Philipsland en Anna Jacobapolder wonen nog aardig wat mensen en dan is er voor een verse slager zeker plaats." Geilings wordt na Albert Heijn en drogisterij Jansen de derde onderne mer die zowel een winkel in Tholen als in St. Philipsland heeft. Vernieuwing van het dak van de openbare basisschool de Eevliet in Poortvliet vergt bijna 27.000 gul den. De bestaande dakbedekking dient vervangen te worden omdat reparatie geen enkele garantie meer biedt op blijvende waterdichtheid. B. en w. stellen de gemeenteraad voor om de bestaande dakbedekking te verwijderen en een nieuwe SBS- dakbedekking aan te brengen. Dit compleet met 50 mm isolatie. Ook de vier lichtkoepels op het dak zijn dusdanig beschadigd, dat vervan ging nodig is. Voor reparatie was in de begroting 1994 al 5000 gulden geraamd, maar het college vraagt van de raad maandagavond een extra krediet van 21.755 gulden. Het geld moet uit de pot andere voorzie-, ningen openbaar onderwijs komen. Het Zeeuws platform duurzame ont wikkeling organiseert deze zomer voor het derde jaar de 500 km fiets actie. De doelstelling van de actie het terugdringen van het autover keer en het bevorderen van het fiet sen van en naar het werk. Individu ele deelnemers of bedrijven en instellingen kunnen meedoen. Men kan inschrijven tot 15 mei. De deel nemers mogen vantevoren zelf bepalen hoeveel kilometers ze op de fiets af willen leggen tot 1 oktober. Vorig jaar lag het gemiddelde op 1100 kilometer. Met de actie zijn een fiets en 25 abonnementen op het blad 'de Vogelvrije fietser' te win nen. De vervoerregio Zeeland stelt ook vijf ligfietsen ter beschikking voor mensen die dit vervoermiddel eens willen proberen. Opgave bij het actiesecretariaat aan het Ravelijn de Groen Jager in Goes. i F Advertentie I.M. Heerlijk zittende schoen Hoogfront flamengo in brush- Verkrijgbaar in: blauw, naturel in fraaie kleuren buffet leder. Modieus comfort! en brons.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 3