St. Annaland wijst eilandelijke bank nog krachtiger opnieuw af Bram Kosten keert terug in gemeentepolitiek Groene toekomst Voorstraat na aanplant 28 lindebomen Minder vaak aftreden van burgerleden commissie Tuberculose bij Tholenaar jiC-j /?- S Zelfstandig doorgaan met nieuwe directeur en ander bestuur Door legaat mevrouw Voorberg-van Noort aan Sint-Philipsland Donderdag 21 april 1994 50e jaargang no. 23 Trouwen blijft mogelijk in St. Philipsland na de herindeling Voor de tweede keer in vijf weken hebben de leden van de Rabobank St. Annaland/Poortvliet de eilandelijke fusie met St. Maartensdijk en Tholen afgewezen. De afwijzing was krachtiger dan de vorige keer. In maart was er nog 69% van de uitgebrachte stemmen voor de fusie, donderdagavond bleef dat percentage op 62% steken, ter wijl volgens de statuten 75% vereist is. Er komt rond eind mei een 'normale' algemene vergadering, waar de jaarcij fers 1993 besproken worden. Voorzitter W.C. van Kem pen kondigde ook de benoeming van een nieuwe direc teur aan, maar of het huidige bestuur dat nog zal doen, is de vraag. Lange rij Boetekleed Oud-wethouder tweede man op lijst RPF De Sint-Philipslander Bram Kosten (54) doet een gooi naar een zetel in de raad van de nieuwe gemeente Tholen. Vier jaar geleden haakte de wethouder van Gemeentebe lang af. Nu wordt hij verrassend de nummer twee van de RPF/GPV, na het zittende raadslid P. van Belzen. Restzetel In Sint-Philipsland is dinsdag een verlate boomplantdag gehouden. In de Voorstraat zijn 28 Europese linden geplant. Dat werd mogelijk door een legaat van mevrouw Voorberg-van Noort. Familieleden van haar plantten de eerste boom, daarbij geholpen door leerlingen van de bei de basisscholen. Vrouwelijkheid Subsidie Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 b.g.g. 3474 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 24,25 per halfjaar. Per jaar 44,35, per post 56,75 per jaar. Losse nummers 1,70. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,43 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 9,- contant. Exclusief btw op rekening 10,-. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Ook na de gemeentelijke herinde ling per 1 januari a.s. en de daarbij horende sluiting van het gemeente huis kan men blijven trouwen in St. Philipsland. De huidige gemeente raad van de kleinste Zeeuwse gemeente neemt binnenkort een besluit om dorpshuis de Wimpel aan te wijzen als plaats voor huwelijks voltrekkingen. Anders zouden de St. Philipslandse jonge paren na de her indeling naar het stadhuis in Tholen of het gemeentehuis in St. Maartens dijk moeten. "Deze voorziening blijft minimaal twee jaar in stand1', zegt waarnemend-burgemeester A. Verbree van St. Philipsland. "De nieuwe gemeenteraad van Tholen zal te zijner tijd kunnen beoordelen of dat voortgezet wordt." Wat de andere vormen van gemeen telijke dienstverlening betreft, daar zal het PTT-postagentschap bij dro gisterij Jansen aan de Voorstraat in gaan voorzien. Volgens burgemees ter Verbree wordt er alleen nog gekeken naar een spreekuur voor de sociale dienst, zoals dat nu ook in St. Philipsland bestaat. "De meeste uit keringsgerechtigden hebben geen auto. Daarom bespreken we met Tholen of een ambtenaar van socia le zaken de klanten in St. Philips land thuis kan bezoeken. Als dat lukt, dan is de grootste kou uit de lucht. Alleen voor Anna Jacobapol- der is er dan nog een oplossing nodig, want daar stopt het rijdende postagentschap en sluit de laatste winkel. We onderzoeken of er uit de pot kleine kernen een subsidie mogelijk is voor de laatste winkel, zoals dat in Brouwershaven en Bor- sele het geval is", zegt burgemeester Verbree. In de commissie voor het bedrijfsle ven moeten niet langer jaarlijks twee burgerledcn aftreden. Het gemeentebestuur stelt voor om de zittingsperiode gelijk te maken aan die van de raadsleden. Deze wijzi ging van de verordening - alsmede aanpassingen in het kader van de nieuwe gemeentewet - is maandag door de commissie besproken. Er werd groen licht gegeven, zodat alle Thoolse commissieverordeningen gelijkluidend zijn. De commissie bedrijfsleven telt elf leden. Twee raadsleden (M. Dijke en G.J. Hoek), een wethouder (J. Versluys, tevens voorzitter), twee vertegenwoordigers namens de landbouw (J.L. van Gorsel en P.K.M. Stouten), twee vertegen woordigers namens de middenstand (C.G. Visser en W.J. Mosselman), twee vertegenwoordigers namens de werknemersorganisaties (J.J.P.A. Boulogne en H.J. Vermaas), een vertegenwoordiger namens de recre atie (H. Zwikker) en een vertegen woordiger namens het Overleg Orgaan Industrie (J.K. Elenbaas). Voorzitter Van Kempen volgt met de medewerkers Van Ginneke en Van Tiggele vol spanning het tellen van de stemmen door het stembu reau, bestaande uitJ.W. van Dijke en D.L. Hage, geassisteerd door bankmedewerker W. Bazen. P.J. Moerland vond, dat het bestuur donderdagavond had moeten aftre den. "Jullie zijn nu al twee keer Hink op je bek gevallen", merkte hij op. Maar voorzitter W.C. van Kempen maakte duidelijk, niet zomaar weg te gaan gezien de belangen van de bank en het personeel. "We dragen onze verantwoordelijkheid. Op zo kort mogelijke termijn komen we met de jaarcijfers 1993 naar de alge mene vergadering, die dan in Poort vliet wordt gehouden. Intussen zul len de beheerscolleges (bestuur en raad van toezicht) zich beraden op hun positie. Ook wordt gekeken naar het aanstellen van een nieuwe directeur." De spanning was donderdagavond in de Wellevaete voelbaar, toen Van Kempen een half uur na het gepubli ceerde aanvangstijdstip de vergade ring opende. Tegen acht uur stond er nog een rij wachtenden buiten het dorpshuis omdat de registratie van de 155 (vorige maand 86) leden en 121 (47) volmachten veel tijd verg de. In zijn openingswoord stelde de voorzitter vast, dat er bij de leden een forse deuk in het vertrouwen in bestuur en raad van toezicht is ont staan door de affaire Van der Perk, de directeur die na een groot ver schil van inzicht over het beleid, met een financiële tegemoetkoming van de bank vorig jaar vertrok. Van Kempen erkende donderdagavond, dat de berichtgeving daarover naar de leden niet juist was geweest en dat de regiodirectie van de Rabo bank inschattingsfouten had gemaakt. "Het frappeert me wel, dat u na lan ge tijd het boetekleed aantrekt", bracht P. Paape naar voren. "Dat had afgelopen najaar al moeten gebeu ren. In het verleden is er onvoldoen de informatie aan de leden gegeven. En nu trekt u het boetekleed zo strak aan, dat u uzelf als bestuur bijna gewurgd hebt. LI zit echt op de bla ren, maar ik wil u nog het voordeel van de twijfel geven", aldus Paape. De voorzitter zei, nu bewust erg ver gegaan te zijn, omdat het in het ver leden meer een zoeken en tasten was. "De beheerscolleges hebben de snelle afwikkeling van de zaak Van der Perk laten prevaleren boven het geven van informatie naar de leden toe", zei Van Kempen. Hij maakte ook melding van een informele bijeenkomst op 18 maart met kritische leden, waarbij werd teruggeblikt naar de afwijzing van de fusie op 10 maart. Naar aanlei ding daarvan werd de fusie losge koppeld van de benoemingen in bestuur en raad van toezicht. C. van Dijke uit St. Annaland wérd tegen kandidaat voor W.C. van Kempen in het eilandelijke bestuur. Bovendien werd de leden nog eens extra gewe zen op het indienen van eigen kandi daten, maar er kwamen geen namen binnen. En aan de stemming over het bestuur kwam men donderdag avond niet meer toe, omdat die door de afwijzing van de fusie overbodig geworden was. Het bekend worden van de uitslag (168 voor fusie, 101 tegen, 2 ongel dig, 1 blanco) werd - in tegenstelling tot het applaus, de woordenwisselin gen en de kribbige reactie van het bestuur op 10 maart - donderdag avond gelaten aanvaard. De voorzit ter schorste de vergadering twintig minuten voor intern beraad, waarna hij melding maakte van een nieuwe algemene vergadering. Geen boze gezichten dit keer bij het bestuur. De stemming was mat. Vorige keer was de teleurstelling kennelijk veel gro ter. "We gaan morgen weer gewoon aan ons werk", liet voorzitter Van Kem pen laconiek weten. En in zijn slot woord tot de leden had hij met name de hoop uitgesproken op goed weer, want dat is hard nodig om te kunnen zaaien en poten. Maar gezien de geringe discussie bleven hem de motieven van de tegenstemmers onduidelijk. De beoogde voorzitter van de eilande lijke raad van toezicht, W.A. Boog aard, zag de grotere tegenstand als een reactie van vooral St. Annaland- se leden op de vermeende actie onder Poortvlietse leden om 10 maart voor de fusie te stemmen. Mopperende voorstanders filoso feerden na afloop over de uittreding van Poortvlietse leden uit de vereni ging- Voor het personeel kwam de her haalde afwijzing van de fusie als een domper, vertelde de beoogde eilan delijke directeur J. Harmsen, die de medewerkers na de vergadering moed kwam inspreken. Pag. 17: Fusieplan kwam na affaire Van der Perk op uiterst ongelukkig moment. Zoekend naar een kandidaat uit Sint-Philipsland, kwam de kiesver eniging bij haar lid Kosten terecht. "Hij is voor ons geen onbekende", zegt Van Belzen. De oud-wethouder vertelt dat er in het verleden contact over samenwerking is geweest tus sen Gemeentebelang en RPF. "Ik vond dat belangrijk, maar voor het bestuur ❖an Gemeentebelang kwam het nog te vroeg." Kosten is ervan overtuigd dat het de RPF/GPV lukt een tweede zetel te behalen. Hij rekent op zijn Sint-Philipslandse achterban. Vier jaar geleden kreeg de RPF/GPV op Tholen 713 stemmen, 123 meer dan voor een zetel nodig waren. De partij boekte een winst van bijna twee procent. Gemeente belang, voor het eerst zonder Kosten op de lijst, verzamelde in Sint-Phi lipsland 156 stemmen. Dat waren er 8 te weinig voor een zetel en de par tij verdween uit de raad. In september 1978 debuteerde Bram Kosten in de gemeentepolitiek. Hij werd raadslid voor het CDA, na 191 van de 397 op die partij uitgebrachte stemmen te hebben gekregen. Kos ten werd meteen wethouder. Na een conflict binnen de partij kwam hij vier jaar later met een eigen lijst uit: Gemeentebelang. Met 238 stemmen handhaafde Kosten zich vlot. In 1986 kreeg zijn partij maar 197 stemmen meer en moest met een restzetel genoegen nemen. Toen Kosten in 1990 besloot zich niet lan ger verkiesbaar te stellen, viel Gemeentebelang nog verder terug. Zijn afscheid van de politiek bete kende niet, dat Bram Kosten ook andere activiteiten staakte. Hij is op dit moment voorzitter van de com missie ouderenbeleid en van de Rode-Kruisafdeling in zijn woon plaats. Verder bestuurlijk actief in de federatie maatschappelijke dienstverlening en de daarin deelne mende interkerkelijke stichting. Ook is Kosten secretaris van de industrie- en voedingsbond CNV in Sint-Philipsland. - Oud-wethouder A. Kosten uit St. Philipsland. Poortvlietse plattelandsvrouwen winnen prijs met Keetje Afval Oiaz-voorzitter Mandos: Afvalstoffenheffing in de toe komst fors omhoog Groenplocg geeft Bosje in Tholen een voorjaarsbeurt Snelheid verkeer bij Brugstraat in Sint-Annaland moet omlaag CDA-staatssecretaris en RPF- kandidaat voeren verkiezings campagne op Tholen Medaille voor tien jaar trouwe dienst én attentie voor bloeddo noren Rode Kruis in Sint- Philipsland Motorrijtuigenbelasting in Zeeland omhoog voor tunnel door Westerschelde Compaen De Kogge maakt droom echtpaar Bout waar Gemeentebestuur wil commissie sport opheffen Vijfde keus van Tholense Boys ongeslagen kampioen Acht kustvissers plaatsen zich voor nationale titelstrijd NOTEN DENKEN DAT ZE VAN DE AMANDELEN AFSTAMMEN Dit nummer bestaat uit 28 pagina's Bij een inwoner van de gemeente Tholen is twee weken geleden tuberculose ontdekt. De GGD Zee land heeft de nodige stappen onder nomen om de mogelijke bron of andere besmette mensen op te spo ren en te behandelen. "Daarmee is de situatie onder controle en is er geen reden tot ongerustheid", zegt GGD-directeur V.A.J. Slenter. Het gaat om een benadering die bij elke besmetting routinematig wordt uit gevoerd en geen speciale maatrege len vergt op het gebied van de volks gezondheid. Arjanda Dekker, Ingrid van de Vel de (Kon. Julianaschool), Lavina Burgers en Arjan Verkerke (De Luyster) dichtten het gat, terwijl burgemeester A. Verbree en de heer Voorberg de boom vasthielden. De eerste linde werd geplant vóór het cafetaria Mimo van de familie Ver maas, het pand waarin de grootmoe der van mevrouw Voorberg vroeger een kruidenierszaakje had. "Een stil le wens van het gemeentebestuur gaat hiermee in vervulling", aldus Verbree. Hij riep de scholieren op om de bomen in de Voorstraat te adopteren en ze 's zomers van water te voorzien. Mevrouw Voorberg overleed in november 1992 op 42-jarige leeftijd aan een ongeneeslijke ziekte. Ze herinnerde zich van bezoeken aan haar grootmoeder hoe de Sint-Phi lipslandse Voorstraat vroeger vol bomen stond. Bij een later bezoek aan Zeeland viel haar de kale staat van tegenwoordig op. Haar wens om de oude toestand te herstellen, maakte dat ze de gemeente daartoe een bedrag van 30.000 gulden ver maakte. "Dat de bomen nu geplant worden, is een mooie herinnering aan uw vrouw, moeder en dochter", zei Ver bree. De heer H. Sneep van leveran cier BSI bomenservice te Leersum vond het in dit verband treffend, dat de linde in het volksgeloof gekop peld is aan de vrouwelijkheid. "Bomen hebben altijd een duidelijke relatie met de mens gehad", aldus Sneep, die ook een band met Sint- Philipsland bleek te hebben. Zijn opa P.H. de Bruine is er geboren. Voor de 85-jarige vader van mevrouw Voorberg, W.H. van Noort uit Den Haag, was het een bij zondere en emotionele dag. "Ik ben blij dat ik dit nog mag meemaken", vertelt hij. Van Noort werd in de residentie geboren, maar verhuisde op jeugdige leeftijd met zijn odders naar Sint-Philipsland. Ze begonnen er een winkeltje, nadat zijn vader door een beroerte was afgekeurd voor de gemeentepolitie. "Mijn moeder kwam uit Anna Jacobapol- der, ze was een dochter van de heng- stengeleider Vermaas." Van Noort bezocht de lagere school in het dorp, ging daarna naar school in Tholen (waar hij bij een oom in de kost lag) en werd op 15-jarige leeftijd in 's-Gravenpolder klerk bij de belas tingdienst. Ook een broer en een zus van Van Noort, met hun echtgenoten, waren bij het planten van de bomen aanwe zig. De man en een zoon van mevrouw Voorberg, én haar broer, completeerden het gezelschap. "Wij stellen het bijzonder op prijs dat u gekomen bent. Sommigen van u ontmoeten hier ook nog oude beken den", aldus Verbree. De burgemeester vertelde dat in de tweede helft van dit jaar de spade de grond in zal gaan voor de recon structie van de Voorstraat. Bij de provincie is daarvoor subsidie gevraagd. Ook in die tweede fase zullen nog bomen geplant worden, waarschijnlijk leilinden. De nu geplante Europese linden zullen zodanig gesnoeid worden, dat ze in piramidevorm groeien. "Als je door de straat kijkt ontstaat het idee van een laan, maar tegelijkertijd wordt er door de vorm van de bomen geen licht uit de woningen gehouden", legt Sneep uit. Naar aanleiding van de gehouden hoorzitting over de Voorstraat is de plaats van enkele bomen aangepast ten gunste van de parkeergelegenheid. De vader en de man van mevrouw Voorberg sneden, na het planten, in het gemeentehuis een bijzondere taart aan. Deze had de vorm en kleur van een lindeblad en werd aangebo den door BSI. Districtshoofd M.J. Laban van de centrale dienst gemeentewerken reikte de aanwezi gen promotiemateriaal uit van de nationale boomplantdag. Terwijl Sint-Philipslandse scholieren het gat dichtgooien, houden burgemeester Verbree (midden) en W. van Noort (links) de linde vast. Rechts staat de heer Voorberg, wiens vrouw het geld voor de bomen aan de gemeente legateerde.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 1