Fusieplan kwam na affaire Van der Perk op uiterst ongelukkig moment Tholen verder met St. Maartensdijk Bejaarde automobilist uit St. Philipsland raakt ernstig gewond Slecht onderhouden kredietportefeuille brak vorige directeur op Politie krijgt klachten over colporteurs NOG GEEN ABONNEE? BEL 01665-2752 ijzersterk in trekhaken Donderdag 21 aprii 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 De 'forse deuk in het vertrouwen' waarover voorzitter W.C. van Kempen van de Rabobank St. Annaland/Poort vliet donderdagavond tijdens de 82ste ledenvergadering sprak, is ook na de boetedoening door het bestuur over de affaire Van der Perk nog niet glad gestreken. Gezien de uitlatingen van de voorzitter over het 'zich beraden op posities' wordt op de volgende vergadering het aftreden van bestuur en raad van toezicht verwacht. Terugkijkend stelde Van Kempen vast, dat het fusieplan na de affaire Van der Perk 'op een uiterst ongelukkig moment kwam.' Slechte resultaten Directeuren Loskoppeling Duidelijke toelichting "De Rabobanken St. Maartensdijk en Tholen willen per 1 juli samen tot een kleine fusie komen nu het ideaal van de eilandelijke bank door de weigering van St. Annaland/Poortvliet niet haalbaar is. Op 3 mei al is de eerste ledenvergadering in St. Maartensdijk. Tholen houdt dan een voorlichtingsbijeenkomst, want Tholen hoeft als voortzettende bank maar één vergadering te houden. Dat gebeurt op 24 mei, wanneer St. Maartens dijk zijn tweede, beslissende vergadering houdt. Groter bestuur kleine Rabofusie Flink voordeel Grens 65 jaar Raad van toezicht Kleinere staf Banden blijven Posten De twee St. Annaland Groot verschil van inzicht Achterstallig werk Inschattingsfouten en u krijgt elke donderdag de Eendrachtbode in huis. Voor maar 25,- wordt u dan tot en met 31 december 1994 iedere week breed geïnformeerd. TEL. 01640-33676 De 77-jarige C.J. van S. uit St. Philipsland is zaterdagmiddag ernstig gewond geraakt bij een autobotsing op het kruispunt Broekseweg-Krabbenkreekweg. Hij verblijft nog in het St. Franciscusziekenhuis te Roosendaal en verkeert in levensge vaar. Zijn 76-jarige vrouw liep een armbreuk op. Twee formele fusievergaderingen en een informeel gesprek met een aantal kritische leden hebben het wantrouwen niet kunnen wegne men. Nadat de statutair vereiste meerderheid op 10 maart voor de fusie ontbrak, bereikte het bestuur signalen, die de beheerscolleges deden besluiten om een informele bespreking te organiseren. Waarne mend directeur A. Slieker nam het initiatief en de secretarissen A.A. van Luijk (bestuur) en M. Suurland (raad van toezicht) woonden de bespreking bij. "Op deze manier wilden wij duidelijk in beeld krij gen, of er mogelijkheden waren om zakelijke, dan wel emotionele belemmeringen die een fusie in de weg stonden, weg te nemen", vertel de voorzitter Van Kempen donder dagavond in de Wellevaete. "Tijdens de bijeenkomst is duidelijk aan het licht gekomen, dat een aan tal leden teleurgesteld waren over de wijze waarop door de beheerscolle ges een aantal zaken de laatste jaren naar buiten is gebracht: a. Al meerdere jaren hebben een aantal leden hun bezorgdheid uitge sproken over de 'slechte resultaten' van de bank; de antwoorden waren niet bevredigend. b. Ondanks herhaalde verzoeken vanuit de vergadering is er niet vol doende duidelijkheid gegeven omtrent het vertrek van directeur A. van der Perk. Dat min of meer gelijktijdig met de komst van dhr. Slieker en het ver trek van dhr. Van der Perk door de berichten van een op handen zijnde fusie van de drie Thoolse Raboban- ken een onduidelijke situatie ont stond, is begrijpelijk. Uitgaande van de situatie van met name Tholen, die al enige tijd zon der directeur zat na het vertrek van dhr. Louwerse en de situatie dat ook wij zonder directeur zaten, is de beleidskeuze van de colleges geweest om - voordat de vacature werd opgevuld - eerst de mogelijk heden tot fusie te onderzoeken. Met name uit organistorisch en finan cieel oogpunt waren de omstandig heden op dit moment aantrekkelijk om tot een fusie te komen. Ook hier moeten we erkennen, dat het tijdstip van de fusieplannen voor onze vereniging op een uiterst onge lukkig moment kwam gezien de hele situatie. Dat met name de bekendmaking, dat de intentiever klaring was getekend, de indruk gaf dat de fusie al in een vergevorderd stadium was, zonder dat de leden waren geïnformeerd, is jammer", zei Van Kempen. Tenslotte ging de voorzitter in op de loskoppeling van fusie en bestuurs verkiezing. "Na overleg met de fusiepartners, iets wat staande de vorige vergadering niet mogelijk was, is de mogelijkheid voor meer bestuurskandidaten geboden. De keuze van de afvaardiging vanuit onze bank is feitelijk aan de leden." Van Kempen hoopte hiermee de informatie te hebben gegeven, die de leden van het bestuur hadden ver wacht. "Maar nogmaals wil ik aan geven, ondanks alle zorgvuldigheid die je probeert in te bouwen: waar gewerkt wordt, daar worden fouten gemaakt", aldus voorzitter Van Kempen donderdagavond in zijn verklaring. c. Beide punten, alsmede de aankon diging van gesprekken over fusie met de zusterbanken op Tholen bij brief van 24 september 1993, bleken voor sommigen de druppel die de emmer deed overlopen, te zijn. Dat alles heeft geleid tot een forse deuk in het vertrouwen van de leden in de colleges, waarbij kerngedach ten zijn: 1. de leden hebben het gevoel niet serieus genomen te worden 2. de leden hebben met betrekking tot de fusie weinig of geen inspraak 3. het bestuur mag best erkennen, dat er fouten zijn gemaakt. Tijdens deze informele bijeenkomst is de aanwezigen ook gevraagd, wat mogelijk een oplossing zou zijn om de bestaande situatie te verbeteren. Met betrekking tot de fusie is door een aantal aanwezigen aangegeven, dat een verandering van standpunt kon worden verwacht, wanneer in de eerste plaats duidelijke toelich ting werd gegeven omtrent het ver trek van directeur Van der Perk en de ontwikkeling van de resultaten van de bank. Vervolgens werd los koppeling van het fusievoorstel van het benoemen van bestuurs- en raad van toezicht-leden Het liep storm voor de Rabo-vetgadering in de Wellevaete. De leden moesten buiten wachten omdat de controle van de stembiljetten en volmachten nogal ophield. bepleit. Men wilde de mogelijkhe den hebben om uit meerdere kandi daten te kunnen kiezen. Verder werd aangegeven, dat bij wijziging van de voorstellen in deze richting, een nieuwe vergadering zeker zinvol kon zijn. Deze informa tie van de heren Slieker, Van Luijk en Suurland heeft ertoe geleid, dat de beheerscolleges na zorgvuldige afweging unaniem hebben besloten De opkomst was enorm bij de ledenvergadering van de Rabo St. AnnalandlPoortvliet met 155 mensen en 121 volmachten. Voorzitter Van Kempen deelt de voor het bestuur teleurstellende uitslag van de fusiestemming mee; links naast hem Bijl, Van Luijk en Meertens; rechts Boogaard en waarnemend directeur Slieker. Bij elke coöperatieve vereniging moet minstens 75% van de leden volgens de statuten voor fusie zijn. Tholen was bij de eilandelijke fusie 100% voor, St. Maartensdijk haalde met 47 voorstanders en 9 tegenstem mers ook royaal de statutaire meer derheid. De beoogde voorzitter J.L. van Gor- sel noemt het jammer dat St. Anna land/Poortvliet is afgehaakt. "Met een eilandelijke fusie hadden we als bank een mooi, afgerond gebied gehad. We gaan nu in kleiner ver band verder. Of het nog ooit tot een eilandelijke Rabobank komt, is kof fiedik kijken, maar ik verwacht het nog wel een keer. Het kan 15 of 10 jaar duren. Als Rabobanken Tholen en St. Maartensdijk gaan wij nu met zijn tweëen verder. We moeten nieuwe afspraken maken over bestuur en personeelsorganisatie. De zittende colleges worden voor gedragen en voor de staf e.d. zal dezelfde opzet als bij de eilandelijke fusie worden gehanteerd met J. Harmsen als beoogde directeur. In St. Maartensdijk komt ook het hoofdkantoor en de administratie. Tholen is juridisch de voortzettende vereniging." Dinsdagavond 3 mei (verkiezings dag!) worden de leden van beide banken over de nieuwe opzet geïn formeerd. "Een aantal zaken zullen met twee banken duurder zijn dan met drie, maar per saldo zijn de kos tenbesparingen nog behoorlijk groot", zegt Van Gorsel. "Wij zien er nog flink wat voordeel in om samen verder te gaan, maar met zijn drieën had je wat kostenbesparingen en kwaliteit van de dienstverlening betreft, de meeste voordelen gehad. Maar met een bank van 300 miljoen gulden balanstotaal kun je heel wat doen", aldus Van Gorsel. Het voorstel aan de leden zal er in principe niet anders uitzien dan in maart. Het fusievoorstel wordt niet losgekoppeld van de bestuursbenoe- mingen. "Bij ons is daarover geen onvrede bekend", zégt de Thoolse voorzitter. "We willen snelheid betrachten gezien de personeels- vacatures. Voor de vakantie moet alles rond zijn." De kleine fusie eist een andere opzet van bestuur, raad van toezicht en de staf. "Er komt een wat groter bestuur", zegt de beoogde voorzitter Van Gorsel (47) uit Oud-Vosse- meer, die alleen met J.L. Noom (60) uit Scherpenisse over is nu W.C. van Kempen uit Poortvliet is teruggeflo ten door zijn leden. In het huidige bestuur van Tholen zitten C. van den Berge en J.J. Melse (de laatste als gedelegeerd bestuurslid omdat hij formeel nog lid van de raad van toe zicht is) naast Van Gorsel. In St. Maartensdijk heeft Noom nog steun van G.J. Hoek en L.C.J. Potappel, maar beiden vallen binnenkort af in verband met de statutaire leeftijd van 65 jaar. Tholen heeft een jonger bestuur, Van den Berge en Melse kunnen nog langer mee. Volgens de ontwerp-statuten van de eilandelijke bank zou het bestuur uit tenminste drie en ten hoogste vijf mensen bestaan. Voor de raad van toezicht is de vrij heid bij de samenstelling groter: die bestaat uit tenminste drie personen; er is geen maximum gesteld. Bij de eilandelijke fusie was negen (van elke bank drie) leden als streven gesteld. Tholen heeft er momenteel maar twee: M.J. Boonman en M.D. Moelker, St. Maartensdijk drie: A.M. Gaakeer, P.A.M. Groffen en S. de Jong. Ook hier vallen in de nabije toekomst mensen af door de statutaire leeftijdsgrens. Of bestuur en raad van toezicht (voorlopig) drie of vijf mensen gaan tellen, is nog onduidelijk, evenals de verhouding (drie van St. Maartensdijk en twee van Tholen). Wanneer Tholen met Van Gorsel de bestuursvoorzitter levert, zal St. Maartensdijk de voor zitter van de raad van toezicht mogen hebben. A.M. Gaakeer uit St. Annaland, de huidige voorzitter van de rvt St. Maartensdijk, valt af in verband met verhuizing. Dan blij ven alleen De Jong en Groffen over. De beoogde directeur J. Harmsen zegt dat het basisstramien voor de nieuwe organisatie gehandhaafd blijft zoals in de opzet van de eilan delijke fusie. "Alleen de mensen van St. Annaland vallen eruit. De vaca tures (hoofd bedrijfsvoering Mas Andriesse en relatiebeheerder bedrijven Nap Hage) proberen we in te vullen." In de opzet van de eilandelijke fusie bestond de staf naast algemeen directeur Harmsen uit hoofd particu lieren en tevens onderdirecteur Ad Slieker (St. Annaland), hoofd bedrijven en tevens adjunct-direc teur Chris Cornet (St. Maartensdijk) en hoofd bedrijfsvoering Ad de Jong (Stellendam). Harmsen wil nog niet zeggen of die mensen opnieuw kan didaat zijn bij de beperkte fusie. Hij maakt wel duidelijk, dat er dan aan een staf minder hoge eisen gesteld worden. "Of je nu leiding moet geven aan 25 of aan 10 mensen, dat maakt wel wat uit. Je kunt bij een kleinere opzet gemakkelijker naar een leidinggevende functie toegroei en. Overigens wijkt de personeelsor ganisatie niet extreem af van de eilandelijke fusie. De leden zullen we een meerjarenraming voor de twee banken tonen en verder moeten we eerst maar eens stemmen. Voor de rest heb ik alles voor me uitge schoven", zegt Harmsen. Het streven naar kwaliteitsverbete ring blijft bij hem voorop staan. "Een groep Rabo-klanten op het eiland valt daarbij af. Het verschil van een bank van 300 miljoen gul den balanstotaal en één van ruim 100, dat zul je kunnen merken. Hoe dat in de toekomst zal gaan, moeten we afwachten", zegt Harmsen. Voorzitter Van Gorsel wil het regel matige overleg van de Rabo-voor- zitters en de directeuren op het eiland voortzetten. "Wij snijden niet alle banden door. Ook onze samen werking bij het gezamenlijke assu rantiekantoor blijft doorgaan." Uitgangspunt bij de eilandelijke fusie was, dat geen investeringen in de gebouwen zouden worden gedaan. Volgens Van Gorsel blijft dat overeind, al moet het personeel straks over twee in plaats van over drie kantoren worden verdeeld. "Er zullen alleen wat aanpassingen in de gebouwen nodig zijn", meent de beoogde voorzitter. Balans300.000.000130.000.000 reserve17.000.0009.000.000 brutowinst3.781.000829.000 stroppenpot2.400.000700.000 belastingen545.0008.000 rente reserves592.0000 netto winst996.000121.000 spaargeld e.d218.990.000.. leningen233.178.000.. leden1.236.. spaarrek16.002.. leningen2.123.. rek.courant7.422.. personeel48.. .107.188.000 ...90.716.000 816 6.428 852 2.761 20 (De cijfers zijn gebaseerd op de rekeningen 1992). tot het uitschrijven van deze verga dering." Van Kempen gaf vervolgens een toelichting op een aantal punten, zoals die 18 maart ook op vragen van de kritische leden werd gege ven. "We beogen u dezelfde infor matie te geven, die toen is verstrekt. Om te beginnen wil ik teruggrijpen naar de verklaring die oud-voorzit ter L. Hage 29 september 1993 voorlas over het vertrek van direc teur Van der Perk. Het is toen duide lijk aangegeven, dat er groot ver schil van inzicht bestond over het te voeren en gevoerde beleid tussen enerzijds de beheerscolleges en anderzijds de voormalig directeur, wat heeft geresulteerd in zijn ver trek. Voor dit moment var. vertrek, is er wel het een en ander gepasseerd, hoewel een plotselinge beëindiging van een arbeidsovereenkomst uiter aard ook niet onmogelijk is. In dit geval is er sprake van een voort gaand proces. Naar aanleiding van de rapporten van de accountants dienst, werden aan de directeur opdrachten gegeven tot het aanpas sen en wijzigen van procedures met betrekking onder andere het krediet- beleid. Die werden ondanks herhaal de toezeggingen van volledige uit voering, maar ten dele of geheel niet uitgevoerd. Het stukje bij beetje niet verschaffen of onthouden van infor matie aan de beheerscolleges, gevoegd bij de aanwijzingen van de accountants, leidde tot het besluit om een grote algemene controle uit te laten voeren. Met name was meer inzicht nodig in de opbouw en het onderhoud van de kredietportefeuil le. Na het bekend worden van de resul taten van deze algemene, grote con trole, is via Rabobank Nederland hulp gevraagd om op korte termijn het aan het licht gekomen achterstal lig werk te doen. En zo is dhr. Slie ker (later waarnemend-directeur geworden) binnengekomen. Achter af gezien is ook onze conclusie, dat het bestuur eerder tot deze stappen had moeten besluiten", aldus Van Kempen, die nog meldde, dat de inhoud en het beheer van de krediet portefeuille inmiddels sterk is ver beterd. Ten aanzien van de berichtgeving over de ziekte en het vertrek van directeur Van der Perk is intensief overleg gevoerd met de regiodirec tie en zijn daarvan adviezen gevolgd, ook al liepen die niet in alle gevallen parallel met de visie van de beheerscolleges, vertelde Van Kem pen. "De in dit soort situatie gebruikelij ke en gebruikte juridische termino logie heeft er mede voor gezorgd, dat de informatie gewoon verkeerd is overgekomen. Uitlatingen van betrokkene naar leden en pers toe, hebben dit misverstand alleen maar versterkt. De oorzaak is, dat je bij dit soort procedures uitermate zorgvul dig dient te handelen. Door open en eerlijk informatie te verschaffen, is het heel goed mogelijk dat je ver strikt raakt in langdurige, kostbare juridische processen. Dit laatste is voorkomen, maar de leden bleven met veel vragen zitten en dat is begrijpelijk. De beheerscolleges hebben uiteindelijk de snelle afwik keling van de zaak laten prevaleren boven het geven van informatie naar de leden toe. Het is nakaarten, maar achteraf bezien is de gevolgde pro cedure met betrekking tot de berichtgeving niet de juiste geweest en ook de regiodirectie heeft moeten toegeven, inschattingsfouten te heb ben gemaakt. Advertentie I.M. De politie in Zeeland krijgt de laat ste weken veel klachten binnen over colporteurs/Degenen die wat koch ten van dergelijke deur-aan-deur verkopers voelen zich-vaak opge licht. Het gaat vaak om kleding, schoenen en bestek-cassettes. De politie kan weinig ondernemen, maar wijst wel op de colportagewet die de koper bescherming biedt. Zo moet voor alle aankopen duurder dan 75 gulden een koopcontract worden opgesteld. Daarin moeten het totaalbedrag, de naam van de colporteur en diens firma en de handtekeningen van koper en verko per staan. Ook moet erin staan dat de koop binnen acht dagen ongedaan kan worden gemaakt. Daarvoor moet een voorbeeldbrief bij het con tract worden gevoegd. De koper moet meteen een afschrift van het contract krijgen. Niet alles mag via colportage worden verkocht. Verze keringen, geldleningen en onroeren de goederen mogen zo niet te koop worden aangeboden. Ook telefoni sche colportage voor liefdadige of ideële doeleinden is verboden. De politie adviseert niets aan de deur te kopen als men niet al lang van plan was het aangebodene aan te schaf fen. ONDER UW AUTO (ook onderhoud caravan onderstel!) Advertentie I.M. Beiden zaten in een auto die vanaf de Het ongeluk gebeurde om kwart over Krabbenkreekweg geen voorrang gaf twee. Aangezien het portier van de St. Politie en brandweer bij de vernielde auto uit St. Philipsland. aan de 21-jarige M. van P. uit St. Anna land, die uit de richting Oud-Vossemeer kwam. Van P. liep een schram op aan zijn onderlip. Gezien de sporen op de weg remde hij sterk, maar de St. Anna- lander kon een botsing met de St. Phi- lipslander niet voorkomen. Of Van S. de van links komende, op de voorrangsweg rijdende Van P. niet gezien heeft (mis schien verblind door de zon die pal op de Krabbenkreekweg stond) of zich verke ken heeft op de snelheid (de politie onderzoekt de snelheid van de St. Anna- lander nog), is nog niet bekend. Philipslandse auto niet open kon, werd de brandweer opgeroepen. De medewer kers van de ambulancedienst wilden gezien het inwendig letsel van dhr. Van S. (hij klaagde over pijn in de borst) een zo rustig mogelijke bevrijding van de bestuurder. Door een communicatie stoornis duurde de alarmering van de brandweer 10 tot 15 minuten later, maar daarna kwamen er twee korpsen: St. Annaland en Tholen. Autobedrijf Faas- scn uit Steenbergen haalde de twee zwaar beschadigde voertuigen weg. De auto's zijn total loss verklaard. De auto van de St. Annalander belandde tegen het schrikhek, tegenover de Krabbenkreekweg.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 17