Waarom doen wijze CDA'ers toch zulke onhandige dingen? 1 Zoek niet naar de te kleine C' Allemaal 'n stapje terug Uitslagen PvdA wil niet in de oppositie PvdA telt tachtig leden In Zeeland ook afdeling ouderenverbond H. Buijs na jaren oppositie wethouder in Nw.-Vossemeer Provincie wou raadsverkiezing week later Staatssecretaris Frinking ontmoet onbegrip in Vossemeer Lijsttrekker en tweede man van SGP naar Scherpenisse Hebt U nieuws? Samenwerking kleine partijen Donderdag 21 april 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 De binnenlandse veiligheid bleek de 25 Thoolse en St. Philipslandse CDA'ers in Oud-Vossemeer maandag avond veel meer te interesseren, dan de buitenlandse vei ligheid. Dat trof staatssecretaris mr. A.B.M. Frinking van defensie eigen lijk slecht op zijn spreekbeurt in de Vossenkuil. Maar vanaf 1977 is hij al Tweede Kamerlid en sinds vorig jaar nog maar staatssecretaris, zodat Frinking uit een lange parlementaire periode kon putten. Verschijnselen vis: Politie Nieuwkerk tot SGP, RPF en GPV De kleinere christelijke partijen moeten niet teveel stem men afsnoepen van het CDA. Anders gaat het helemaal mis met de ook door SGP, RPF, en GPV zo begeerde chr. normen, waarden en instellingen. "Zoek niet te scherp naar de in sommige ogen te kleine C in het CDA. Mis schien is het beter je af te vragen, waarom die ene waar heid bij de drie kleine christelijke partijen dan niet in één C verwoord kan worden." Voorzitter E.Ph. Nieuwkerk zei dat maandagavond in de Vossenkuil te Oud-Vossemeer op een verkiezingsbijeenkomst van het CDA Tholen/St. Philipsland. Spanning na compromis RPF-kandidaat Tweede Kamer spreekt in Tholen: Politie Grijze muizen Program raadsverkiezingen besproken We hebben het op Tholen zo slecht nog niet. Maar kun nen we dat de komende jaren zo houden? Die vraag stelt de PvdA Tholen in het verkiezingsprogramma 1995- 1998. De sociaal-democraten willen er aan werken om de kwaliteit van de Thoolse samenleving te behouden, en zo mogelijk uit te bouwen en te verbeteren. En dat niet van uit de oppositie, maar door een wethouder te leveren voor het dagelijks bestuur van de nieuwe gemeente. Dan is er immers een directere beïnvloeding mogelijk. Straten Zwemmen In Zeeland is een afdeling opgericht van het Algemeen Ouderen Ver bond. De nieuwe politieke partij doet op 3 mei mee aan de verkiezin gen voor de Tweede Kamer, nadat in maart in Eindhoven vijf zetels in de gemeenteraad in de wacht wer den gesleept. In de doelstellingen van de partij staat dat ouderen recht hebben op een eigen plaats in de samenleving. En ook dat ouderen zich mede-ver antwoordelijk voelen voor de jonge ren, die de ouderen van morgen zijn. Plaatselijk maakt de partij zich aller eerst sterk voor veiligheid en mis daadbestrijding. Ook een openbaar vervoer dat dienstbaar is aan de mensen die erop zijn aangewezen vindt het Algemeen Ouderen Ver bond belangrijk. De partij werpt zich op voor de minder draagkrach- tigen, wil dat over huisvestingsplan nen wordt overlegd met ouderenor- ganisaties en wijst leeftijdsdiscrimi natie bij reorganisaties van bedrij ven van de hand. Het verbond is tegen bevriezing van de uitkeringen. En mensen met naast de AOW een aanvullend pensioen moeten verschoond blijven van het betalen van AOW-premie. De ont wikkelingen op het terrein van de AWW-uitkering wil het verbond kritisch volgen. Beide punten wil de partij toetsen aan de Europese regel geving ten aanzien van discriminatie van bepaalde groepen in de samen leving. Na zestien jaar oppositie te hebben gevoerd is H.F.P.M. Buijs (Alge meen Belang) dinsdagavond geko zen tot wethouder van de gemeente Nieuw-Vossemeer. De zittende wet houder A.F. Hommel (Algemene Werknemerspartij) werd herkozen. De nieuwe gemeenteraad zal naar verwachting slechts 2 jaar in functie zijn, omdat Nieuw-Vossemeer met ingang van 1997 wordt samenge voegd met Steenbergen. Op grond van de nieuwe gemeentewet is het aantal raadsleden voor die periode met twee uitgebreid tot negen. De samenstelling van de raad is als volgt: Algemeen Belang: H.F.P.M. Buijs, P.J. de Koning, A.M.M. Reuvers en M.M.T. de Jong (laatstgenoemde in de plaats van P.L. Brocatus die zijn benoeming niet aannam). Algemene Werknemerspartij: A.F. Hommel en C.J.M. van Geel. Eendracht: L.C. Dekkers en mevr. A.P.M. Verdonk-Reuvers. Dorpsbelang: C.J. Slokkers. Behalve op Tholen en Sint-Philips- land zijn er woensdag 9 november gemeenteraadsverkiezen in Kortge- ne - waar oud-burgemeester T.A. Vogel van Sint-Philipsland het bur gemeestersambt waarneemt - en Wissenkerke. Beide Noord-Beve- landse gemeenten worden eveneens per 1 januari 1995 samengevoegd. Dat geldt ook voor de Zeeuws- Vlaamse gemeenten Sluis en Aar denburg, maar daar zijn de verkie zingen pas 30 november. De provincie had 16 november als datum voor alle zes de gemeenten voorgesteld. Op Tholen en Sint-Phi lipsland is het dan echter in de protestantse kerken dankdag voor gewas en arbeid. Op Noord-Beve land vond men 16 november te laat, in verband met de vorming van het college van burgemeester en wet houders. Voor vier gemeenten is zodoende 9 november als verkie zingsdag uit de bus gekomen. Maar in Zeeuws-Vlaanderen ging de voorkeur juist naar een latere datum uit en ook daarmee heeft de provin cie ingestemd. De ongerustheid van burgemeester H.A. van der Munnik over mogelij ke vertraging van de herindelings operatie - waarover wij vorige week berichtten - heeft inmiddels geresul teerd in een brief van gedeputeerde staten aan de staatssecretaris van binnenlandse zaken. G.s. noemt de ongerustheid terecht, nu de Tweede Kamer de behandeling van het her- indelingsvoorstel niet heeft afge rond. De kans is groot dat de wetten, na behandeling in de Eerste Kamer, vrij laat tot stand komen en dat bete kent onzekerheid voor de betrokken gemeenten. G.s. vragen de staatsse cretaris te bevorderen dat de wetge vingsprocedure zo spoedig mogelijk wordt afgerond. iiV+pJ Ski v JÉ Staatssecretaris Frinking, voorzitter Nieuwkerk en secretaris Boxhoorn met belangstellenden in de Vossenkuil. maken en dan net doen of het ver slaggeving is. Maar deze ontwikke ling is wel spijtig", zei de staatsse cretaris. Toch bleef Westerveld zich afvra gen, waar de ogen en oren van Den Haag soms zijn, want de grotere vei ligheid op straat komt er nog maar steeds niet. Ook raadslid J.M. Deur- loo-van Broekhoven pleitte daar voor en burgemeester H.A. van der Munnik onderstreepte de precaire financiële situatie van de politie in Zeeland. Er is nu 1 miljoen gulden uit de huisvestingspot gehaald, maar er komt bij de gemeenten steeds meer onvrede en dat werkt bestuur- ZIE VERDER PAG. 21 "Ik zou geen partij weten, die beter weet wat er speelt in de samenleving dan het CDA", zei de christen democratische voorman. "Het CDA heeft veel ervaring opgedaan in de regering. Daarom pleiten we voor bijsturingen omdat er anders nog meer en nog straffere maatregelen nodig zijn." Frinking noemde suggesties dat het CDA bij een teleurstellende verkie zingsuitslag (volgens het NIPO krijgt die partij op 3 mei maar 28 zetels terwijl het CDA er nu 54 heeft) in de oppositie zou moeten 'onzin.' "Dat moet je gewoon voor komen, want we staan in het bestuur. We zijn geen getuigenispar tij. Al te extreme standpunten moe ten we daarom laten varen." Volgens de staatssecretaris worden de verkiezingscampagnes gedomi neerd door 'verschijnselen van per soonlijke aard.' "Niet de inhoud van de programma's is aan de orde, het gaat over de mensen." Het omstre den commissariaat van lijsttrekker Brinkman bij een beleggingsmaat schappij van zijn oom en het televi sie-vraaggesprek van premier Lub bers in het programma Nova kwa men daarbij ter sprake. Daarin liet de minister-president blijken, dat Brinkman niet persé die functie zou hoeven te krijgen omdat PvdA-lei- der W. Kok even goed als premier geschikt was. Frinking noemde dat vraaggesprek 'één van de leukste interviews' die hij ooit met de pre mier gezien had. "Het was spannend en boeiend." Drs. T.G.A. Westerveld uit St. Phi- lipsland kon dat niet peilen. "Of je slaat de plank mis of wij. Een hele boel mensen zijn door het interview Ongeveer tien procent van de leden van de PvdA afdeling Tholen/Sint- Philipsland heeft het afgelopen jaar het lidmaatschap opgezegd. Een gevolg van het beleid van de partij op het terrein van de sociale zeker heid. "Maar enkelen hebben zich inmiddels opnieuw aangemeld", vertelt voorzitter Jac. van Akkeren. Hij maakt zich zorgen om de ver grijzing van het ledenbestand. De afdeling telt zo'n 80 leden. De elf aanwezige leden herkozen tij dens de jaarvergadering het bestuur bij acclamatie. Behalve door Van Akkeren wordt dat gevormd door secretaris M. den Haan, penning meester J. Westdorp en lid mevr. E. van der Wal-Vermeulen. Er blijven enkele vacatures bestaan, onder meer door het bedanken van J. Muurling. op het verkeerde been gezet. Waar om doen wijze mensen toch zulke onhandige dingen? De kiezers weten het gewoon niet meer. Om een groot karwei te klaren, moet je een sterke partij hebben. Daarvoor heb je de steun van het hele team nodig. Anders kom je niet in de stuurmanszetel. De boodschap van Brinkman is hardstikke goed en ste vig. Hij weet 't helder te zeggen, maar de verpakking is niet goed. Een stage bij Budelpack zou hem goed doen", aldus Westerveld. Frinking vond dat Brinkman de kans moet krijgen om premier te worden. "Twaalf jaar geleden vroeg men zich ook af, hoe Lubbers de populaire Van Agt kon opvolgen. Misschien zouden Brinkman en Lubbers elkaar in het publiek om de hals moeten vallen. Maar wanneer er in de pers een bepaalde insteek is, een inter pretatie aan een interview wordt gegeven, dan ben je machteloos. Er is niks leuker dan constructies te De Thoolse en St. Philipslandse SGP zijn erin geslaagd om lijsttrek ker ir. B.J. van der Vlies uit Maar tensdijk en tweede man mr.dr. J.T. van den Berg uit Nunspeet naar Scherpenisse te halen. De beide kamerleden spreken woensdag 27 april om half acht in het vereni gingsgebouw van de Gereformeerde Gemeente. De organisatie is in han den van de statenkring Tholen en St. Philipsland en de studievereniging Calvijn. Het thema van de bijeen komst is 'vast en zeker.' Na de inlei dingen is er een forumdiscussie o.l.v. voorzitter J.W. Duvekot uit Scherpenisse. Naast beide kamerle den maken ook de fractievoorzitter van de Zeeuwse statenfractie, W. Kolijn uit Temeuzen, alsmede de Thoolse wethouder J. van der Jagt deel uit van het forum. Onze redactie staat voor U klaar. Bel 01665-2752 Ook per fax 01665-3318 kunt U berichten doorgeven. Postadres: Postbus 5, 4697 ZG St. Annaland Advertentie I.M. Hij reageerde daarmee op de bezorgdheid van de Thoolse SGP- voorzitter J.W. Duvekot voor de christelijke organisaties en instellin gen als het CDA zijn sterke positie in het krachtenveld tussen liberalen en socialisten kwijt raakt. "Een zeer terechte zorg met vergaande gevol gen", zei Nieuwkerk. "De positie en de macht van de drie kleinere chr. partijen is, dat zij bij levensbeschou welijke zaken het CDA de compro missen verwijten, zonder zich daar bij te realiseren, wat de uitkomst zou zijn als het CDA die machtsfactor niet meer is." De Thoolse CDA-voorzitter wees in dit verband op de VVD-motie in provinciale staten van Zeeland: levensbeschouwelijke instellingen in de zorgsector worden bij nieuw bouw de chr. identiteit onthouden. "De PvdA en D'66 hebben geen taak om de pluriformiteit in het onder wijs - wat het bijzondere karakter daarvan betreft - te behouden. Wie zorgt er voor de publieke omroepen KRO, NCRV en EO en de talrijke chr. organisaties? Het CDA en dat al tientallen jaren lang! De kleinere chr. partijen staan er ook voor, maar dat heeft alleen aanvullend beteke nis op de bestuurlijke aanwezigheid van hun grote broer - of zou dat te ver gaan? - of hun neef in het hart van het kabinet." Nieuwkerk zei het met de stelling van SGP-voorzitter Duvekot eens te zijn, maar hij wees op het verschil in positie. "De SGP kent op Tholen en St. Philipsland via de wethouders Van der Jagt en Walpot ook iets van de collectieve verantwoordelijkheid in de colleges van b. en w. zoals het CDA die in het kabinet heeft. Dat betekent spanning met het verkie zingsprogramma door toepassing van het compromismodel. Soms bevindt het realiseren van strikt eigen opvattingen of de begrenzing daarvan zich in de marge. Daardoor wordt meer beleid dat men zelf niet wil, zelfs met de persoonlijke tegen stem toch uitgevoerd onder verant woordelijkheid van het college in zijn geheel. Duidelijk is, dat het niet in het belang van de drie kleinere chr. partijen is,«dat zoveel mogelijk geput wordt uit de CDA-bron. Want als die droger wordt en voor een deel droog komt te staan, zijn zij en wij samen verder verwijderd van wat ons gezamenlijk voor ogen staat. Vandaar mijn advies om niet te scherp naar een te kleine C te zoe ken. De breedte in het CDA en de ruimte voor de persoonlijke inbreng van de kiezers onder onze titel, is misschien toch niet principieel anders. Over principes, gebaseerd op tekst en uitleg van het evangelie, is ook onzekerheid als daar o.a. drie richtingen klein rechts voor nodig zijn. Er zijn kennelijk meer wegen die over Rome en Genève naar Jeru zalem leiden." De Thoolse voorzitter stelde vast, dat een stem op het CDA 'een bijdra ge levert aan een stabiele partij met wortels die driekwart eeuw voeding vinden in een vaste bodem.' "In de hitte van de dag, verdedigt het CDA christelijke normen en waarden, ook voor anderen. En is dat niet wat ook onder de naaste is bedoeld?" Nieuwkerk citeerde minister Kooij- mans, die opmerkte, dat het CDA wat te pragmatisch is geworden en de bijbelse inspiratie voor een deel heeft verwaarloosd. "Daarmee stel len we ons kwetsbaar op. voor de drie kleinere chr. partijen, die daar uiteraard op inspelen. Soms correct, soms twijfelachtig:" De voorzitter was de verkiezingsbij eenkomst begonnen met het lezen van een gedeelte van de brief van de apostel Paujus aan Corinthe, waarin hij zich verontrust toonde over par tijdigheid en verdeeldheid. Alle Nederlanders moeten een stapje terug doen. De RPF wil dat de koopkracht wordt teruggebracht op het niveau van vijfjaar geleden. "Toen hadden we het niet slecht", hield D.J. Stellingwerf (40) donderdag zijn gehoor in Meulvliet voor. De maatregel zorgt dat er financiële ruimte komt voor de aanpak van het milieu probleem. "We beheren de schepping en kunnen niet zomaar aanrommelen", zei het Gelderse statenlid. Als nummer drie op de kandidatenlijst zal hij, wanneer de opiniepeilingen uitkomenrna 3 mei voor de RPF in de Tweede Kamer zitting nemen. Het milieu terug op orde brengen vraagt offers, betoogde Stelling werf. Wanneer de welvaart in niet- westerse landen op hetzelfde niveau zou komen als bij ons, zou dat desastreuze gevolgen hebben voor het milieu. Daarom moeten de wel varende landen een stapje terug doen. De positie van de échte mini ma mag daarbij niet uit het oog wor den verloren. "De regering is bezig het plan Leer ling tot beleid te verheffen", zei Stel lingwerf over het RPF-standpunt ten aanzien van asielzoekers. Het idee van opvang van deze mensen in de eigen regio is destijds door RPF Kamerlid M. Leerling gelanceerd. De VN zou ter plaatse moeten bekij ken welke mensen échte vluchtelin gen zijn en deze groep kan dan over landen in de hele wereld verdeeld worden. Op die manier spreid je de aantallen, en de kosten in de opvanglanden worden lager doordat kostbare en langdurige procedures niet meer nodig zijn. "De buitenlan ders die nu naar Nederland komen zijn redelijk draagkrachtig. De grote groep die écht in nood verkeert blijft achter." Tegelijkertijd met deze maatregel wil de RPF de getroffen landen financieel helpen, door blij vend meer geld uit te trekken voor ontwikkelingshulp. Dit onderdeel van Leerlings plan nemen de grote partijen echter niet over, zij willen juist bezuinigen op ontwikkelings hulp. Uit de zaal werd gevraagd of we niet bang moeten worden voor de grote aantallen niet-christenen die naar Nederland komen. Stellingwerf had eerder al bedenkingen geuit bij het accepteren, door een christelijke partij, van moslims of hindoes als lid of actief politicus. Hij vond dat de gezinshereniging van Turken en Marokkanen moet kunnen, omdat we die mensen destijds zelf naar hier hebben gehaald. Maar dat de tweede en derde generatie nu een partner in het land van herkomst zoeken en zich daarmee vervolgens ook in Nederland vestigen, heeft niemand voorzien. Dat kan volgens Stelling werf geen gezinshereniging genoemd worden. Overigens vindt hij het belangrijk dat kerken en christenen actief zijn in het vluchte lingenwerk. "Niet om hen te beke ren, maar om te laten zien wat de liefde van Christus is." Op de RPF-bijeenkomst in Tholen ging kandidaat-kamerlid DJ. Stel lingwerf ook in op de samenwerking met de beide andere kleine christe lijke partijen, SGP en GPV. De Sint- Philipslandse gemeentesecretaris W.J. Pijl, zelf SGP'er, zwengelde de discussie aan. Hij kreeg van Stel lingwerf te horen dat er op dit moment wat meer toenadering lijkt te zijn richting GPV, maar met de SGP is het onderscheid iets groter. Niettemin is er in 150 van de 180 gemeenteraden waarin de RPF ver tegenwoordigd is, sprake van samenwerking. En in de Eerste Kamer maken de drie gebruik van gezamenlijke woordvoerders. Juist in de Tweede Kamer, waar het politiek gevoelig ligt, komt de samenwerking het slechtst van de grond. Stellingwerf voelde wel voor een gecoördineerd steunpunt, wat door een SGP'er uit de zaal werd geopperd. "Feitelijk werken we alle drie op dezelfde basis. Ik hoop op duidelijkheid, bijvoorbeeld over het accepteren van vrouwen op de kan didatenlijst." Drie van de tien RPF- leden zijn vrouw en de partij kent zeven vrouwelijke gemeenteraads leden. Volgens Stellingwerf zijn de actieve bestuurders veelal klaar voor nau were samenwerking. "Maar het pro bleem zijn vaak de kiesverenigin gen." In de Eendrachtbode van donderdag 5 mei worden de uitslagen van de Tweede Kamerverkiezingen op Tholen en St. Philipsland uitgebreid gepubliceerd. Aangezien de verkie zingen in verband met de dodenher denking van 4 mei, dit keer niet op de gebruikelijke woensdag, maar op dinsdag 3 mei worden gehouden, verschijnt de Eendrachtbode die week normaal donderdagochtend. D.J. Stellingwerf. Niet te spreken is de RPF over de reorganisatie van de politie, waar door de politiesterkte in landelijke gebieden is 'uitgekleed' ten koste van de grote steden. Criminelen hebben dat door en verplaatsen hun activiteiten eveneens, aldus Stel lingwerf. Zijn partij wil dat de korp sen weer hun oude sterkte krijgen. Ook moet de politie meer op straat verschijnen, in plaats van achter bureaus zitten. De RPF is broodnodig, zei Stelling werf, omdat veel mensen in de dage lijkse roes van het materialisme zit ten en niet meer toekomen aan het nadenken over christelijke politiek. "Stemmen lijkt een automatisme geworden, en voor anderen is niet stemm,en de oplossing." In de poli tiek lijkt alleen de machtsvraag nog te tellen, maar christelijke politiek is geen machtspolitiek, geen belangen- politiek en ook geen gemakzuchtige politiek. Het kandidaat-kamerlid brak een lans voor politieke duidelijkheid bij het sluiten van compromissen. "Een christelijke politieke partij zal doel en middelen steeds weer aan de uit gangspunten moeten toetsen. En dan zijn tóch best compromissen te slui ten." Omdat de politieke voorman nen hun beginselen niet meer ver trouwen, hebben de kiezers in hen geen vertrouwen meer. De RPF sluit geen compromissen op punten die in strijd zijn met Gods geboden, aldus Stellingwerf. Hij hekelde de wetge ving - en de rol van het CDA daarin - op het gebied van euthanasie, abor tus, gokken en de wet gelijke behan deling. Grijze muizen maken op dit moment de politiek, zei de RPF-kandidaat, doelend op het brede politieke mid den in de Tweede Kamer. Randpar- tijen als de Centrumdemocraten, Socialistische Partij en de opkomen de ouderenpartijen verzieken vol gens hem het politieke klimaat. Stel lingwerf riep de RPPers op niet weg te lopen naar deze protestpartijen. Op een vraag uit de zaal gaf hij ten slotte aan hoe de RPF haar program denkt te financieren. Het financie ringstekort moet met 7,3 miljard gulden omlaag. De partij wil bezui nigen op kinderopvang en uitgaven voor emancipatie. "Zelfs de socialis tische professor De Kam heeft gezegd dat de andere partijen dit soort activiteiten niet kunnen blijven ontzien." De bijeenkomst in Tholen werd ge opend met het zingen van Ps. 82, waarna O. ter Beek las uit Jesaja 44. Aan het einde van de avond werd 'Loof de Koning, heel mijn wezen' gezongen. Het ontwerp-programma werd vori ge week aan de leden voorgelegd. In grote lijnen stemden die ermee in, maar op enkele punten werden klei ne veranderingen aangebracht. Of kritische opmerkingen geplaatst. Zo vond P. van der Wal dat het pro gramma over bepaalde zaken vaag blijft. "Waarom spreken we niet uit wat we willen? Dat mag toch! 't Blijft allemaal wat zweven. Laat 'n gezicht zien!" Onder het kopje kernenbeleid vond de Sint-Annalan- der een voorbeeld van wat hij wil. Daar staat een aantal voorzieningen genoemd dat de PvdA in elke plaats op Tholen en Sint-Philipsland in stand wil houden. Samen met zijn vrouw was Van der Wal de enige die in het programma wilde opnemen dat de PvdA het schoolzwemmen in stand wil hou den. De overigen wezen erop dat daarnaast nog allerhande onderwijs zaken - bijvoorbeeld toneelvoorstel lingen - van belang zijn. Moet de gemeente daar dan ook aan gaan betalen, was de vraag. De eigen ver antwoordelijkheid van de ouders werd ook genoemd. En mevrouw M. van den Reydt zei te ervaren dat een heleboel ouders het schoolzwem men veel minder belangrijk vinden dan de politiek het vindt. Mevrouw E. van der Wal wees op het belang voor dorpen waar geen zwembad is. In de paragraaf over economisch beleid en werkgelegenheid wordt de opmerking over de gemeentelijke subsidieregeling voor bedrijfsvesti ging geschrapt. "Dat is immers maar één voorbeeld van een maatregel om de werkgelegenheid te bevorderen. Er zijn meer instrumenten", vond A.P. Kornaat. Hij sprak daarom lie ver over voorwaardenscheppend beleid in het algemeen. Ook andere concrete voorbeelden werden geschrapt. Bijvoorbeeld een aantal straten die onveilig zijn wat het verkeer betreft. De lijst kan namelijk naar hartelust aangevuld worden, zodat men het beter vond om dan maar helemaal geen straten te noemen. Overigens is de PvdA voorstander van het nemen van snel- heidsbeperkende maatregelen. "Daar moet je op blijven hameren tot je succes hebt, dat doet de PVAB in Sint-Philipsland al jaren", zei Kornaat. Een standpunt over alter natieve vormen van openbaar ver voer wordt door de programcom missie nader uitgewerkt. De wet voorzieningen gehandicap ten heeft voor Tholen geresulteerd in een verordening, die de stichting gehandicaptenbeleid de beste van Zeeland noemt, antwoordde A. den Haan op een vraag van Van der Wal. Die vroeg zich af öf er rechtsgelijk heid bereikt kan worden nu elke gemeente zelfstandig is in de uitvoe ring van deze regeling. Tholen zou in de pas moeten lopen met de Oos- terschelderegio, vond wethouder P. van Schetsen. Tenslotte kwam de gemeente zelf aan bod. Bij vacatures in hogere functies voorrang geven aan ach terstandsgroepen is een probleem, zei V,an Schetsen. "Vaak zijn er uit die groepen helemaal geen sollici tanten." De aanwezigen vonden dat Tholen hier meer de nadruk op moet leggen. Ook werd gepleit voor flexi beler openstelling van het gemeen tehuis. Inwoners kunnen nu alleen 's morgens terecht. "Doe ook eens een middag of avond, een keer in de week of om de veertien dagen", zei mevrouw Van den Reydt. TK=Tweede Kamer Lijst 1 CDA Lijst 2 PvdA Lijst 3 VVD Lijst 4 D'66 Lijst 5 Gr. Links Lijst 6 SGP Lijst 7 GPV Lijst 8 RPF Lijst 9 CD Lijst 12 SP Lijst 13 SAP/Rebel Lijst 21 Groenen Lijst 10 Nw.P. Lijst 11 PSP'92 Lijst 14 NWP Lijst 15 PMR Lijst 16 Unie 55+ Lijst 17 SBP Lijst 18 AOV Lijst 19 CP'86 Lijst 20 Lib.P. Lijst 22 Ind.P. Lijst 23 NCPN Lijst 24 ADP Overig TK94 TK89 TK94 TK89 TK94 TK89 TK94 TK89 TK94 TK89 TK94 TK89 TK94 TK89 TK94 TK89 TK94 TK89 TK94 TK89 TK94 TK89 TK94 TK89 TK94 TK94 TK94 TK94 TK94 TK94 TK94 TK94 TK94 TK94 TK94 TK94 TK89 Tholen 1022 772 417 176 69 762 68 173 18 7 1 2 20 Oud-Vossemeer 528 440 164 43 15 136 19 22 10 4 1 4 2 St. Annaland 432 522 245 57 10 569 20 40 4 1 - - 6 Stavenisse 175 171 74 18 4 371 6 28 9 - - - - St. Maartensdijk 378 837 209 88 11 356 12 43 11 7 - 4 10 Scherpenisse 206 234 86 23 11 333 5 12 11 2 - 3 3 Poortvliet 295 152 79 24 22 266 13 23 3 - 1 1 5 TOTAAL THOLEN 3036 3128 1274 429 142 2793 143 341 ,66 21 3 14 46 St. Philipsland 255 222 115 39 14 568 8 17 2 2 - - Anna Jacobapolder 110 82 20 8 3 21 3 7 7 - - 2 TOTAAL STREEK 3401 3432 1409 476 159 3382 154 365 75 23 3 16 46

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 15