Hemi B.V. in Halsteren mag voor Koopman geen verslaving worden 'Binnen in ons leeft een monster' Brandweer Tholen naar tweede ronde Quïst: de specialist Bedrijf viert 25-jarige bestaan met nieuwbouw Modeshow Vossemeren 169,95 Vijf ton over op rekening van gemeente Rebelse tante uit AJP in de top van FNV Tanker vast op zandbank Stavenisse 199,95 169; EO-presentator Feike ter Velde op bijbelavond in Tholen: Buslijn Tholen Krabbendijke verdwijnt op zaterdagen Donderdag 14 april 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 De ruiten zijn zonwerend. In de hal liggen granieten tegels. Alles ruikt nieuw in het kantoor van Hemi winkel inrichtingen in Halsteren. Directeur M.L. Koopman is trots op de uitbreiding van zijn bedrijf. Hij leidt rond maar heeft niet veel tijd. 's Middags moet hij een wed strijd in het betaald voetbal fluiten en de volgende dag vertrekt hij in alle vroegte voor een vakantie van tien dagen. "Dat moet kunnen," zegt de 37-jarige oud Smer- diekenaar, "het bedrijf mag geen verslaving worden." Sociale werkplaats Rond de tafel Oost-Europa Betaald voetbal Leven door de Geest. Daar ging het donderdagavond om in De Oesterschelp van de Christengemeente in Tholen. EO-presentator Feike ter Velde, bekend van het program ma 'Als mensen veranderen', hield daar de eerste van drie bijbelavonden over dit thema. Zo'n zeventig aanwezigen vulden het zaaltje toen Ter Velde het spreekgestoelte be klom. Kloof overbruggen Strijd Onverbeterlijk Presentiegeld hoofdingelanden gaat 55% omhoog TV open riool St.Annaland zesde, St.Philipsland elfde Het brandweerkorps van Tholen is zaterdag derde gewor den bij een wedstrijd in Woensdrecht. In juni mag het korps meedoen aan de gewestelijke wedstrijd. De Sint- Annalandse brandweer werd zesde, de ploeg van Sint- Philipsland moest met de elfde plaats genoegen nemen. Stoepkrijt Gabor Toch staat de onderneming voor een belangrijke gebeurtenis. Op 22 april viert Hemi b.v. haar 25-jarig bestaan en wordt het nieuwe kantoor en magazijn aan de Wouwseweg offi cieel geopend. Hemi staat voor hout en metaalin richtingen. Het bedrijf begon 25 jaar geleden in de Kalisbuurt te Oud- Vossemeer. In 1975 verhuisde het bedrijf wegens plaatsgebrek naar de Industrieweg in Halsteren. Hemi kon op 1000 vierkante meter haai vleugels uitslaan. Telde het bedrijf in Oud-Vossemeer 5 personeelsleden, nu staan er 65 ménsen op de loonlijst. Daarvan komen er ongeveer twintig van Tho- len. Hemi maakt en installeert inrichtingen voor grootwinkelbe drijven: Spar, Torro, Marskramer, Gall&Gall, Edah, Intertoys, Super, Bruna. "Niet voor de winkel op de hoek,"licht Koopman toe. Hemi beschikt overeen productieaf deling voor winkelmeubilair, een gloednieuw magazijn en een kan toor. Bovendien zorgt een oven van 1000 kubieke meter voor de ver branding van houtafval. Koopman noemt de sterke kant van zijn onderneming het adviseren van de klanten bij het inrichten van hun winkel. "We ontwikkelen een for mule. Daar hebben we een aantal binnenhuisarchitecten voor in huis. Die bedenken nieuwe concepten. Dat loopt heel goed." Daarnaast besteedt Koopman veel werk uit. "Grootwinkelbedrijven vragen duizend eendere kasten. Dat vinden mijn mensen niet leuk. Ik ben toen naar een collega gegaan maar die werd concurrent. Die ging ze zelf aanbieden." Koopman was genoodzaakt naar andere wegen uit te zien. Hij kwam terecht bij de sociale werkvoorzie ning. In de sociale werkplaatsen van Goes, Aalten, Helmond en Walche ren worden verschillende producten voor Hemi gemaakt. Het bracht hem onlangs ook in Den Haag. "Er wordt op de werkplaatsen bezuinigd. Als die bezuinigingen tot een hogere prijs leiden dan in het bedrijfsleven, dan is het voor ons niet meer renda bel. Maar dat heeft ook gevolgen voor de mensen in de werkplaatsen." Koopman lichtte in de residentie het ondernemersstandpunt toe. Samen met Hemi's president commissaris drs. H. Eversdijk bij een delegatie van Tweede Kamerleden. Ook directeur A.F. Leenhouts van de Betho was daarbij vertegenwoor digd. De directeur schat dat er door het uitbesteden van 'massawerk' zo'n 200 mensen aan de slag worden gehouden door Hemi. De groei van het bedrijf laat zich gemakkelijk aflezen aan de uitbrei dingen. In 1986 kwam er 7000 vier kante meter bij voor de productieaf deling. Vijf jaar later kocht Koop man er weer 7600 vierkante meter grond bij voor de nieuw magazijn hal van 6500 vierkante meter en het kantoor van 1100 vierkante meter. "Het is hard gegaan. De organisatie structuur is er voor aangepast. Er is een managementteam met een bedrijfsleider, een architect en een inkoper. Wekelijks zitten we rond de tafel. Maar iedereen heeft de ver antwoordelijkheid voor zijn eigen afdeling." Koopman kan naar eigen zeggen zelf geen meubel maken. "Ik dacht altijd dat het een nadeel was. Maar het is een gfoot voordeel want ik hoef niet de hele dag in de fabriek te staan. Daar staat nu één man en ik doe het commerciële." De directeur legt uit dat het van belang is om met nieuwe producten de markt op te gaan. "We zijn pas begonnen met een winkelwagentje. We doen aan styling en klantengeleiding. Daar voor richten we nieuwe werkmaat schappijen op." Koopman toont een nieuw materiaal dat voor plafonds wordt gebruikt. Een soort folie dat strak rond een raamwerk getrokken wordt, licht en gemakkelijk te verwerken. Met een computer worden op de ontwerpafdeling tekeningen gepro duceerd van alle onderdelen in de winkel. "We proberen een totaalpro duct te bieden, van kassa's tot ver lichting." Het feit dat de koopkracht daalt en de consument minder kan besteden, heeft volgens Koopman geen invloed op de klanten van Hemi. "De grootwinkelbedrijven blijven investeren. Ze vernieuwen zich steeds. Wel is Nederland onderhand volgezet. Ze gaan nu meer naar Bel gië." De buitenlandse activiteiten van de winkelbedrijven brengt ook de onderneming uit Halsteren over de grenzen. Duitsland is een nieuw ter rein maar daar staat de 'winkelfor- Directeur M.L. Koopman voor het nieuwe kantoor aan de Wouwseweg in Halsteren. mule' volgens Koopman nog in de kinderschoenen. Nieuwe markten ziet de directeur in Oost-Europa lig gen. "Het duurt nog wel even, maar het zit eraan te komen." De eerste ervaringen zijn er al. Hemi richtte in het Russische Sint-Petersburg samen met plaatselijk personeel twee (Philips)winkels in, een winkel in het Poolse Warschau en een supermarkt in Hongarijë. Hoewel Hemi niet direct te maken heeft met winter-en zomerinvloe- den, spreekt Koopman toch van een seizoensgevoelige branche. "In december kun je nergens terecht. In januari maken de bedrijven hun balans op. In februari, maart, mei en juni is het hollen. Dan is het weer even stil en in september, oktober en november is het ook weer hollen." Hollen doet Koopman ook maar dan op het voetbalveld. Als scheidsrech ter. Het is zijn eerste jaar 'fluiten' bij de betaalde jeugd en de tweede elf tallen. In de eerste divisie heeft hij drie keer een wedstrijd mogen bege leiden. "Het is ontspanning, puur ontspanning," benadrukt hij, "on danks dat het veel tijd en voorberei ding vraagt. Maar dat moet kunnen. Het bedrijf mag geen verslaving worden." Vrijdag 22 april wordt om elf uur het nieuwe kantoor en magazijn geopend. Daarbij zijn aanwezig drs H. Eversdijk en de Tweede Kamer leden mevrouw Boers en mevrouw Bijleveld. Tussen half drie en zeven uur is er een receptie. De EO-presentator begon zijn betoog met een welkomstwoord. "Welkom in de strijd", voegde hij daar later aan toe. De tekst waar Ter Velde het thema van de avond aan op hing, was Romeinen 8:1-13. Kort samengevat staat daar, dat zij die in Christus leven, geen veroordeling te wachten staat. "Wat is leven met de Heilige Geest dan?", vroeg Ter Vel de zich af. "Het is niet zo duidelijk als het glas water dat ik van de kos ter kreeg. Die kon even naar de kraan lopen, die open draaien en het glas liep vanzelf vol. Maar vol zijn van de Geest, wat is dat?" "Iedereen is op zoek naar God", zei de EO-presentator. "Ik ben als mili tair in Papoea-Nieuw-Guinea geweest. De mensen zijn daar heel primitief, maar ze zoeken naar God. En ik wil dat u vanavond eens in de spiegel kijkt. U moet niet meteen weglopen, want op het eind komt alles goed. Maar eerst moet u eens in de spiegel kijken. De bijbel vertelt de waarheid over ons. God wil daar mee de klpof tussen Hem en de mensen overbruggen. Als dat gebeurt, weet je niet wat je over komt. Dan wordt je niet alleen chris ten, maar vooral ook kind van God. Het woord christen heeft van ouds her een negatieve betekenis. Het is meer een scheldwoord. Wij hebben er een positieve klank aan gegeven. Veel mensen hebben slechte erva ringen met christenen, maar dat zegt nog niets over Christus zelf." Ter Velde legde uit dat het tekstge deelte uit de brief van Paulus aan de Romeinen gaat over twee soorten leven: leven in eigen kracht, naar eigen inzicht en het leven door de Heilige Geest. "Die Geest kwam met Pinksteren en woonde in de eer ste gelovigen. Dat waren er 120 en die zijn vanuit Jeruzalem over de hele wereld getrokken. En er staat dat ze de Heilige Geest 'ontvingen'." Ter Velde vergeleek het met het krijgen van een cadeautje. "Het is pas van jou als je het aanpakt." "Ik kocht een paar weken geleden een bos snijbloemen voor mijn vrouw, dat zouden mannen regelma tig moeten doen. Onlangs vroeg ik waar die bloemen waren. Ze waren dood gegaan. Maar eigenlijk waren ze al dood. En je moet ze nog wel in het water zetten met een beetje van dat witte poeder erbij, maar ze leven niet meer", hield Ter Velde zijn gehoor voor. "Wij zijn door de zon de ook van het leven afgesneden. En de enige manier om weer levend te worden, is door de Heilige Geest. En u moet zich eens afvragen: heb ik de bijbel wel eens echt serieus geno men?" De spreker vertelde verder, dat wan neer iemand christen wordt, de pro blemen dan niet voorbij zijn. "Dan begint het pas. Dan is het 'welkom in de strijd'. Christen-zijn is niet alleen bekeren. Dat denken helaas wel veel mensen. Maar als je tot bekering komt, begint een ander leven dat gekenmerkt wordt door de strijd tus sen de oude natuur met zijn driften en lusten en de Heilige Geest." >11 Jtr Ter Velde hield het publiek een spiegel voor. "In ons allemaal woont een monster", zei hij. "God wil ons laten zien, wie we werkelijk zijn. We zijn onverbeterlijk en er is met ons geen land te bezeilen. Daarom Zeventig belangstellenden waren op de tv-presentator van de EO afgekomen. In de nieuwe dienstregeling van de vervoersmaatschappij ZWN ver dwijnt op zaterdag de buslijn 29 van Tholen naar Krabbendijke. Volgens ZWN maakten te weinig mensen gebruik van de bus. Op werkdagen blijft de verbinding onveranderd bestaan. Binnenkort wordt de maximumsnel heid voor bussen opgevoerd van 80 naar 100 km per uur op auto- en snelwegen. De Tweede Kamer wil de dat, tegen de zin van minister Maij-Weggen van Verkeer en Waterstaat die dit verkeersveilig niet verantwoord vindt. In de rest van Europa mogen de bussen al 100 km per uur rijden. In bejaardentehuis De Vossemeren te Nieuw-Vossemeer wordt vanmid dag (donderdag) een modeshow georganiseerd. Ook niet-bewoners van het tehuis zijn welkom om te komen kijken. Aan de show wordt medewerking verleend door Neele textiel uit Sint-Philipsland, Dinaro uit Oud-Gastel en Leemans schoe nen uit Dongen. Aanvang twee uur. De gemeente Tholen heeft de reke ning over 1993 afgesloten en houdt nog ruim 510.000 gulden over. Het grootste deel, 395.000 gulden, is het gevolg van de onderwijsvergoeding over 1988 tot en met 1991. De ver goeding voor het opknappen van de Paasdijkweg en Bram Groenewege- weg van Poortvliet naar Sint-Anna- land leverde 90.000 gulden op. Inmiddels is deze weg, net als alle wegen buiten de bebouwde kom, in beheer aan het waterschap gegeven. Het college van b. en w. wil de vijf ton gebruiken om de tekorten op de meerjarenbegroting 1995-1997 terug te dringen. Daarom wordt het bedrag in de pot voor automatise ring gestopt. Het gemeentebestuur vraagt binnenkort de commissie financiën om advies. Het dagelijks bestuur van het water schap Tholen wil het presentiegeld voor de hoofdingelanden verhogen van 100 tot 155 gulden. Het oude bedrag dateert van december 1988. Toen werd er ook een vast bedrag aan reiskosten (25 gulden) toege kend, maar dat wordt gewijzigd in 57 cent per kilometer. De regeling is gebaseerd op een gezamenlijk voor stel van de waterschappen boven de Westerschelde. Het presentiegeld geldt voor (commissie-)vergaderin- gen en zittingen van een stembu reau. Gezworenen komen hiervoor niet in aanmerking, behalve zij die in de stuurgroep fusie waterschap pen zitting hebben. Voor dit extra werk naast hun normale taak krijgen zij 155 gulden per dagdeel en 57 cent per kilometer. Het waterschap Tholen heeft hierover al een accoord bereikt met de provincie. M -ÉÉÉË HBHVt: Br i HHi üf <.■■■- - - Feike ter Velde aan het woord in de Oesterschelp. zijn er zoveel oorlogen en ruzies in de wereld en daarom gaat er zoveel mis. En de wet werkt niet, want we kunnen die niet naleven. Had God dan een andere wet moeten geven? In de wereld werkt het vaak wel zo. Als we allemaal 150 km per uur gaan rijden, vindt de regering de situatie onhoudbaar en verhoogt de maximumsnelheid naar 150 km per uur. Abortus en euthanasie zijn ook zo tot stand gekomen." De spreker gaf het voorbeeld van een kat. "Als ik tegen de kat zeg dat hij niet aan de biefstuk mag zitten, luistert hij niet. De oude natuur is sterker dan de wet. Als je christen wordt, dan begint daarmee de strijd tussen de oude natuur en de Geest. Als de Hei lige Geest namelijk in ons wil wonen, neemt hij geen genoegen met een bovenkamertje. Hij wil de hoofdbewoner zijn. En daar heeft Hij zijn handen vol aan. Als je dat toelaat, ga je andere dingen zien. Dan word je een ander mens. Maar slechts weinigen willen dat." Ter Velde noemde tot slot een aantal uiterlijke kenmerken op van inner lijke conficten die christenen soms hebben. Daaronder waren volgens hem: oneerlijkheid, een cynische en wereldse levenshouding, verkeerde kleding, muziek en gewoonten en het niet dulden van gezag. Ook voor de televisie had De EO-presentator weinig goede woorden over. "Het is een open riool. Je zou om te begin nen er een aantal kanalen af moeten gooien. Behalve Nederland 2, want dan ben je wèl van Veronica af, maar de EO zit er ook op." Deze uiterlijke kenmerken hadden volgens Ter Velde onder meer als oorzaken: minderwaardigheidscom plexen, angsten, woede, rebellie, jaloezie, onzekerheid en frustraties. "En de wortels van al deze dingen zijn hebzucht, bitterheid en morele onreinheid." Deze innerlijke conflic ten ontstaan volgens de spreker doordat God aan het werk is in christenen. "We zouden eigenlijk allemaal zo'n bordje 'werk in uitvoe ring' om onze nek moeten hangen", zei Ter Velde. De avond werd besloten met het zin gen van een lied. Er waren opval lend veel jongeren onder de belang stellenden. Ter Velde sprak zijn publiek een uur en drie kwartier lang toe. Er was geen discussie. Na afloop was er gelegenheid om koffie te drinken. De volgende bijeenkomsten zijn op donderdag 14 en 21 april en begin nen om acht uur. Dan wordt nader ingegaan op de bitterheid en het bouwen aan een leven met God. De wedstrijd, in de eerste klasse lage druk, werd wegens het zestigja rig bestaan georganiseerd op het ter rein van de vliegbasis. Er deden twaal ploegen aan mee, waarvan er vijf werden afgefloten wegens tijds overschrijding. Dat ongeluk viel ook de ploeg van Sint-Philipsland ten deel, die. zodoende minder goed uit de verf kwam dan ze gewend is en met 1236 punten genoegen moest nemen. Tholen verzamelde 1378 punten, slechts dertig minder dan winnaar Oud-Gastel. Sint-Annaland behaal de er 1309. De ploeg debuteerde op een wedstrijd in de eerste klasse, na vorig jaar eerste te zijn geworden in de tweede klasse. Het verschil zit in de moeilijkheidsgraad en het aantal leden dat de wedstrijdploeg telt. De deelnemers kregen een melding dat er brand zou zijn in de oefenbun ker naast het aggregaatgebouw op de militaire basis. Ter plaatse bleek de melder van de brand nog aanwe zig. Deze kon, wanneer datwerd gevraagd, informatie geven over de plaats van één van de vuurhaarden en van de toegangsdeuren tot de bunker. Tholen voerde een gesplit ste verkenning uit, waardoor al snel het eerste slachtoffer en één van de drie vuurhaarden werden gevonden. Het slachtoffer was helemaal bij bewustzijn en gaf precieze informa tie over de twee andere vuurhaarden en de aanwezigheid van nog een slachtoffer, in de kelder van de bun ker. Ook dit werd pas gezegd nadat er om gevraagd werd. De uit Anna Jacobapolder afkomsti ge Ella Vogelaar (44) wordt vice- voorzitter van de Federatie Neder landse Vakbeweging FNV. Volgens het dagblad Trouw 'stamt haar sociale betrokkenheid uit haar gere formeerde jeugd op de Zeeuwse boerderij.' Om meer precies te zijn, is dat de boerderij Zeldenrust in de Langeweg, waar nu tegelhandel De Boerderij is gevestigd. Voorheen woonde daar Piet Vogelaar met zijn gezin, totdat hij naar de Noord- Oostpolder vertrok. Ella Vogelaar neemt afscheid als voorzitter (sinds 1988) van de Alge- mene bond van onderwijzend perso neel (Abop) om vice-voorzitter van de grote FNV te worden. Ze volgt daar Karin Adelmund op, die voor de PvdA in de Tweede Kamer komt. Onder de kop 'De rebelse tante hoort nu bij de gevestigde orde' heeft Trouw een portret aan haar gewijd. Uit haar jeugdjaren in Anna Jacoba polder wordt gemeld: 'Daar heb ik ervaren, dat mooie praatjes in de kerk op zondag, door de week geen enkele betekenis hebben. Ik voelde mij zo onheus bejegend als zo'n auto vol klasgenoten mij voorbij reed, terwijl ik op de fiets tegenwind had. Dan kom je vanzelf in opstand tegen onrecht.' Volgens Trouw was de 'rebelse 'tan te' later actief in de Communistische Partij Nederland. Haar moeder wordt 'een heel actieve kritische boerin' genoemd, terwijl de broer van Ella Vogelaar deel uitmaakt van 'het agrarische actiewezen.' Met behulp van een stukje stoepkrijt en op aanwijzing van het eerste slachtoffer tekende bevelvoerder Adrie Geuze een gedetailleerde plat tegrond van de bunker, zodat vrij nauwkeurig het verdere verloop van de inzet bepaald kon worden. Doel was het zo snel mogelijk in veilig heid brengen van het tweede slacht offer, en het blussen van de beide andere vuurhaarden. Extra handicap was de totale verduistering van de bunker en het feit dat geen zaklam pen gebruikt mochten worden. Wél moest persluchtapparatuur ingezet worden, omdat alle vertrekken met dikke rook gevuld waren. Omdat het een brand op een militair terrein betrof, werd de hulp ingeroepen van de marechaussee en de geneeskun dige dienst van de vliegbasis. De Thoolse aanvalsploeg bestond uit Piet Jansen en Bart Mulders, de waterploeg werd gevormd door Arvid Gaakeer en Peter Schoneveld, de slangenploeg door Johan van Stee en Jacques de Rond, terwijl Andy Eskes als pompbediende fun geerde. De gewestelijke wedstrijd is op 11 juni in Hoeven, of op 18 juni in Baarn. In mei is er een brandweer wedstrijd waarbij het korps van Sta- venisse in actie zal komen. Het tankschip Emendo, geladen met 2000 ton gasolie, is dinsdag op een zandbank voor Stavenisse gestrand. Het was afgaand tij waardoor het gevaar voor plooien of zelfs breken erg groot was. De sleepboot Zephy- rus van J. v.d. Berge uit Stavenisse was snel ter plaatse en trok de tanker na ongeveer een uur los. Rijkspolitie en rijkswaterstaat die ook aanwezig waren, onderzoeken nog de oorzaak van de stranding. De Zephyrus begeleidde de Emendo naar de Krammersluizen waar geconsta teerd werd dat het schip geen schade had opgelopen. Heerlijk zittende schoen in fraaie kleuren Hoogfront flamengo in brush- buffet leder. Modieus comfort! Verkrijgbaar in: blauw, naturel en brons. 95 Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 3