Provincie Zeeland Statenvergadering Mannenkoor leidde Gerard Reve in 572 mensen geven halve liter bloed Bestuurders van gemeente moeten functies melden TOPAZ HUREN DUUR? Wegenverordening ter inzage IN BEROEP Tijdens Nacht van het Boek RPF-kandidaat komt spreken in Meulvliet Donderdag 7 april 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 Vrijdag 15 april vergaderen provinciale staten van Zeeland. Zoals gebruikelijk is de vergadering openbaar. Wie dat wil kan een plekje zoeken op de publieke tribune en zo de vergadering, of een deel daar van, volgen. Het Smalstads Mannenkoor heeft al in vele steden en dorpen gezongen. In kerken, dorpshuizen en concertza len. Bij verschillende gelegenheden ook. Maar nog nooit in de literaire Nacht van het Boek. Collectes Simavi Kinderhulp Eventuele vergoedingen in kas storten De nevenfuncties van burgemeesters, wethouders en raadsleden moeten openbaar gemaakt worden. En ver goedingen die burgemeesters en wethouders krijgen voor nevenfuncties die verband houden met hun ambt, dienen in de gemeentekas gestort te worden. Dat staat in een cir culaire van het ministerie van binnenlandse zaken. Geen vergoeding DROOG AUTO MAAT TOPAZ, DA'S PAS TOP Pak even uw zakboekje PvdA Abdij Nieuws De Wegenverordening Zeeland is toe aan vernieuwing. De laatste ja ren immers is er geschoven met taken tussen de verschillende overheden en is er kritisch geke ken naar de veelheid aan regels: niet te veel details in regels willen vangen en niet meer vastleggen - dan nodig is voor een goede uit voering van het uitgestippelde be leid; deregulering heet dat in vak termen. Met uitzondering van de rijks wegen gaat de nieuwe veror dening gelden voor alle wegen in de provincie. Vandaar dat ambtenaren van de provincie, gemeenten, water schappen en wegschap de kop pen bij elkaar hebben gestoken om gezamenlijk een nieuwe veror dening op te stellen. Een van de veranderingen is bijvoorbeeld dat nieuwe afstanden en maten gaan gelden voor uitzichthoeken en be- bouwingsvrije stroken. Als de ver keersveiligheid niet in het geding is, gaat voor provinciale wegen een bebouwingsvrije strook gel den van 40 m. Tot nu toe is dat 75 m. Voor de niet provinciale we gen wordt deze maat 20 m in plaats van de huidige 40 of 25 m. GS hebben ingestemd met het ontwerp dat voor inspraak ter inzage wordt gelegd. Wie precies wil weten wat in de ontwerpverordening staat kan te recht bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middel burg, bij de directie milieu en wa terstaat van de provincie op het adres Groene Woud 1 in Middel burg en voorts in de informatie- hoeken van de gemeentehuizen, de waterschappen en bij het weg schap Walcheren. Op deze adressen liggen de stuk ken ter inzage van 7 april tot 5 mei. Eveneens tot 5 mei kan men schriftelijk reageren op het ont werp. De reacties moeten worden gestuurd naar het College van Ge deputeerde Staten, postbus 165, 4330 AD Middelburg. Donderdag 14 april, aanvang 13.00 uur, vergadert de Pro vinciaal Planologische Com missie. De volgende onderwerpen staan op de agenda: concept-nota ruim telijk beleid landelijke gebieden, concept-nota Kerend Tij 2, con cept-nota streekplanafwijking mos selschelpen en de concep-ant- woordnota ingediende bezwaar schriften. De vergadering is openbaar, maar de commissie kent geen spreek recht. De bijeenkomst is op het adres Groenmarkt 13 in Middel burg. Gedeputeerde Staten hebben ge weigerd een verklaring van geen bezwaar af te geven voor de bouw van een autobedrijf met tanksta tion aan de Oud Heiligeweg in Oosterland. Het gemeentebestuur van Duiveland, waar Oosterland onder valt, en de betrokken onder nemer zijn tegen dit besluit van GS in het geweer gekomen en hebben een bezwaarschrift inge diend. De commissie die GS moet ad viseren hoort beide partijen dinsdag 12 april, aanvang 14.00 uur. De hoorcommissie bestem mingsplannen houdt donder dag 14 april twee hoorzittin gen. Om 9.15 uur gaat het om de eer ste herziening van het bestem mingsplan Walsoorden van de ge meente Hontenisse. Er is bezwaar gemaakt tegen het niet opnemen van de mogelijkheid voor het bou wen van woningen aan de Stoof- straat; voorts is er twijfel over de aangegeven zonering in het akoestisch rapport. Organisaties van horecaonderne mers en afzonderlijke horecaon dernemers zijn in het geweer ge komen tegen de gedeeltelijke herziening 1993 van de vigerende bestemmingsplannen Binnenstad en Binnenstad Noordwest van de gemeente Zierikzee. De bezwaren hebben onder meer te maken met de motivering van de indeling van de horeca in vier groepen, er zou geen sprake zijn van negatieve ontwikkelingen voor het woon- en leefklimaat, de uitbreiding van be staande bedrijven in categorie 4 is moeilijk, de vrijstellingsmogelijk heid is onvoldoende en onduidelijk en tot slot zijn individuele onderne mers het niet eens met de voor hen aangegeven aanduiding van de categorie. De zittingen zijn openbaar en vin den plaats in het provinciehuis, Abdij 6 in Middelburg. Verwacht wordt dat de Wester- schelde Oeververbinding (WOV) aan de orde zal komen tijdens de ze vergadering. Op grond van wel ke stukken is op het moment van schrijven van deze AbdijNieuws nog niet duidelijk. Door de be kendmaking van het Koninklijk Be sluit (KB) over de aanwijzing aan de gemeenteraad van Borsele om de WOV in te passen in een ge meentelijk bestemmingsplan, is de voorbereiding van een discussie in de staten in een ander daglicht ko men te staan. De Kroon heeft de aanwijzing namelijk vernietigd. De provincie had twee jaar geleden de gemeente Borsele niet mogen dwingen mee te werken aan de planologische procedure voor de WOV. De Kroon geeft als argu ment dat ten tijde van de aanwij zing nog onvoldoende kon worden aangetoond dat de WOV financieel en economisch haalbaar was. De onderhandelingen tussen de provincie en het ministerie van verkeer en waterstaat over de financiering en de techniek van de WOV bevinden zich inmiddels in een afron dend stadium. Het resultaat moet worden vervat in een "convenant' dat aan het kabi net en aan provinciale staten moet worden voorgelegd. Gezien deze stand van zaken is het nu nog niet duidelijk waarover de staten gaan discussiëren. In de onlangs gehouden gecombineerde vergadering van de statencommis sies van algemeen bestuur en ver keer en vervoer hebben GS nog aanvullende informatie toegezegd. Hoe de voorstellen van GS uitpak ken is te lezen in de AbdijNieuws van 13 aprif Om de afvalstromen in goede banen te leiden wil de provin cie een overeenkomst aan gaan met het Openbaar Li chaam Afvalstoffenverwijde- ring Midden- en Noord-Zee land (OLAZ) en met het Open baar Lichaam Afvalstoffenver- wijdering Zeeuwsch-Vlaande- ren (AVZV). Het realiseren van een groot aan tal taakstellingen op het terrein van preventie, hergebruik, ver branden en storten van afval vraagt om een goede samenwer king met alle partijen: de twee openbare lichamen (waar de ge meenten in zijn vertegenwoor digd), het bedrijfsleven en de af- valverwerkende bedrijven. Vuilstortplaats Midden-Zeeland. Afgesproken is dat ieder vanuit zijn eigen verantwoordelijkheid zich zal inspannen om de taakstel lingen voor elkaar te boksen. Voor een aantal acties zijn uitsluitend de gemeenten verantwoordelijk. Dat geldt met name de geschei den inzameling van afval. OLAZ en AZW zullen deze acties stimule ren en eventueel coördineren. Aanvankelijk was men van plan een aparte organisatie op te bou wen voor het sturen van de afval stromen. Dat is nu niet meer no dig. Het bespaarde bedrag van 1,5 ton wordt nu gebruikt voor het realiseren van verschillende ac ties. De provincie krijgt op grond van de rijksbijdrageregeling regionaal waterbeheer (Regi- wa) 1,5 min om in het jaar 1994 de kwaliteit van het wa ter te verbeteren. Voorwaarde is dat projecten voor 50% worden gefinancierd en dat subsidie-ontvangers zelf de rest van het geld bijpassen. Met de wa terschappen is hierover overeen stemming bereikt. Het geld is als volgt verdeeld: ruim vijf ton gaat naar het project waterbeheers maatregelen Het Groot Eiland van het Hulster Ambacht, Het Water schap Walcheren ontvangt een forse vier ton om de watergang Valkenisse te voorzien van een na tuurvriendelijke oever, voor het herstelprogramma Rammekens- kreek en voor de sanering van de waterpartijen Westhove. De Drie Ambachten is bedeeld met 2,5 ton voor het project Moerspuische Watergang en het Waterschap Tholen tenslotte kan 225 dui zend tegemoet zien voor verbete ring van de kwaliteit van het water in de Vest in Tholen en om dat ge bied opnieuw in te richten. Het resterende bedrag, een kleine ton, wordt achter de hand gehouden om later in het jaar te besteden. De Zeeuwse Sportraad (ZSR) en de Stichting Rekreatiewerk Zee land (SRZ) gaan verhuizen naar het bedrijvencentrum Middelburg. De verhuizing is nodig omdat ze niet meer terecht kunnen in het Zil veren Schor, de huidige huisves ting. De extra huurkosten, veertig duizend gulden, komen voor rekening van de provincie. Een zelfde is nodig voor de verhuizing die ook door de provincie wordt betaald. De Stichting Jeugd en Gezin en de vrijwilligersorganisatie VSK (Ver eniging tegen sexuele kindermis handeling binnen het gezin) krijgen een gezamenlijke subsidie van 60.000,-: 45 duizend gld is voor een casemanager bij Jeugd en Gezin en vijftienduizend gld voor ondersteunend werk vanuit de VSK. Een casemanager organi seert de hulpverlening: slacht offer, dader en andere betrokke nen (doorgaans een ouder en andere gezinsleden) krijgen ieder afzonderlijk de nodige hulp. Aan het eind van de vergadering buigen de statenleden zich over de in vakkringen bekende decen tralisatie-impuls-operatie. De ope ratie is een gevolg van het overhe velen van rijkstaken naar de provincies en dat in het verlengde daarvan een reeks bijbehorende budgetten zonder veel omhaal zou worden toegevoegd aan het pro vinciefonds; gemakshalve het best aan te duiden als de algemene bij drage van het rijk aan de provin cie. Op die manier wordt veel pa pierwerk voorkomen en krijgen de provincies een grotere beleidsvrij heid en meer vrijheid in de beste ding van de middelen. De operatie heeft er ook toe ge leid dat nog eens kritisch is geke ken naar de hoogte van het pro vinciefonds en de verdeling over alle provincies. Uiteindelijk kwam er een korting uit de bus die gold voor alle pro vincies. In de onderlinge verdeling betekent dat voor Zeeland een korting van ruim 1,5 min. Dat neemt niet weg dat de overdracht van de rest van het geld naar Zee land, ruim 10,5 min, goed moet worden geregeld. Een van de on derdelen is het doorberekenen van de korting. GS zagen de bui in 1993 al hangen en zijn er van uit gegaan dat de korting zou worden doorgesleuteld naar de betreffen de sectoren; vervolgens is aan ge subsidieerde instellingen meege deeld dat ze in de loop van 1994 rekening moesten houden met een vermindering van de subsidie met zo'n 10%. De uitwerking van de decentralisatie-impuls krijgt zijn beslag als de staten accoord gaan. Provinciale staten vergaderen in de statenzaal van het pro vinciehuis, Abdij 10 in Middel burg. Agenda en vergader stukken liggen ter inzage in het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middel burg. Die primeur beleefden de dirigent en zes zangers van het koor in de nacht van zaterdag op zondag in de schouwburg van Tilburg. Boven dien waren ze zondag in drie jour naaluitzendingen te zien. Sinds 1981 wordt De Nacht van het Boek gehouden en steeds treden er ongeveer tien prozaschrijvers en dichters op. Het thema was dit jaar De Nacht van het Licht en de grote trekpleister Gerard Reve. De schrij ver trad voor het eerst sinds tien jaar weer op voor publiek. Dirigent Jan Wesdorp koos vier toe passelijke liederen uit; van treurig tot vrolijk. Presentator Philip Fre- riks kondigde het koor uit Tholen aan. Ze zongen:'L'Amour, la mort et la vie' van Clement Jannequin, The long day closes' van A. Sullivan, 'Die Nacht' van Franz Schubert en 'Laughing' van Franz Abt. Tijdens de zang kwam Reve (in het donker) op. Hij werd ondervraagd door Freriks en droeg uit eigen werk voor. Het gelegenheidskoor bestond uit de De Simavi-collecte heeft in Tholen ƒ7268,19 opgebracht. Het geld wordt gebruikt voor verbetering van de beroerde watervoorziening in India en Afrika. Van 10 tot en met 16 april wordt de landelijke collecte van het nationaal fonds kinderhulp gehouden. Het fonds zet zich in voor kinderen in Nederland die opgroeien in tehui zen, internaten of pleeggezinnen. Kinderhulp verdeelt het ingezamel de geld onder allerlei instanties, ongeacht ras, gezindte of nationali teit, die 'kleur kunnen brengen in kinderlevens'. eerste tenoren Jaap en Han Wes dorp, de baritons Kees van Dis en Danny Letzer, de tweede tenoren waren Theo Verkerke en Piet van Zijst. "Het was een hele andere ambian ce," vertelt Van Zijst die met de anderen tussen de coulissen van de Grote Zaal luisterden naar Reve, en het ronde tafelinterview met Marion Bloem, Tessa de Loo, Nelleke Noordervliet en Jana Beranova. De zaal van 900 stoelen was tijdens de eerste sessie bijna geheel gevuld, bij het tweede optreden waren de stoe len voor de helft bezet. "We hebben twee keer tien minuten gezongen, om tien over half elf en om half twee. Het was iets bijzon ders. En dan kom je ook nog eens nationaal op de televisie." Volgens Van Zijst is de keuze op het Smalstads Mannenkoor gevallen vanwege het repertoire dat paste in het thema van het evenement. De organisatie heeft zich laten advise ren door dirgent Pieter van Moer- gastel van het Ad Pamassumkoor. Voor het Mannenkoor een bekende dirigent, aldus Van Zijst. De toeloop van donors in Meulvliet verliep geleidelijk. In Meulvliet in Tholen meldden zich donderdag 34 nieuwe bloed donoren bij het Rode Kruis. In totaal kwamen 598 mensen bloed geven, maar 26 van hen werden afgewezen. Met 572 keer een halve liter bloed namen de medewerkers van het Centraal Laboratorium Bloed bank maar twee eenheden minder mee dan in oktober vorig jaar. Het Rode Kruis had ongeveer 1550 geregistreerde donoren opgeroepen om bloed te geven, vertelt de heer De Neef. "Het CBL houdt altijd rekening met 10% verloop." Door het bijsluiten van een briefje was in Tholen en Poortvliet extra campagne gevoerd, maar dat leverde nauwelijks iets op; "De nieuwe donoren kwamen zowat allemaal uit andere plaatsen." De brief is nadrukkelijk bedoeld voor de nieuwe colleges van burge meester en wethouders, dus voor Tholen/Sint-Philipsland voor het college dat na 1 januari aantreedt. Overigens wordt daarin gesteld, dat het vervullen van nevenfuncties uit maatschappelijk, bestuurlijk en per soonlijk oogpunt positief te waarde ren is. Maar bij het aanvaarden ervan dient afgewogen te worden of geen verstrengeling van belangen optreedt tussen ambt en nevenfunc tie én of de functie niet zodanig veel tijd vergt, dat het functioneren als burgemeester of wethouder in het gedrang komt. Op grond van de gemeentewet moe ten raadsleden en wethouders alle functies opgeven die zij naast het raadslidmaatschap vervullen. De opgaven moeten in het gemeente huis ter inzage worden gelegd. Daarbij acht de minister het gewenst dat wordt vermeld hoeveel tijd de functies in beslag nemen en of ze al dan niet betaald worden. Ook de burgemeester moet bekend maken welke nevenfuncties hij ver vult. Functies die niet voortkomen uit zijn ambt moet hij, bij het aan- vaarden ervan, melden aan de gemeenteraad. Daarmee wordt de schijn van belangenverstrengeling voorkomen. Hoewel de gemeente wet strikt genomen niet noopt tot openbaarmaking van de nevenfunc ties van een burgemeester, lijkt het de minister juist dat een lijst ervan jaarlijks wordt gepubliceerd én dat deze ter inzage ligt in het gemeente huis. De nieuwe gemeentewet bepaalt dat burgemeesters en wethouders geen vergoeding mogen krijgen voor werkzaamheden in functies die zij vervullen uit hoofde van hun ambt. Daarbij wordt er van uitgegaan dat deze nevenfuncties tot de normale taakvervulling behoren, waarvoor een bezoldiging uit de gemeentekas wordt toegekend. Krijgen burge meesters en wethouders tóch een vergoeding, dan moet die in de gemeentekas gestort worden. Het gaat daarbij alleen om vergoedingen - in geld of natufa - die de belasting dienst als fiscaal inkomen beschouwt. Onkostenvergoedingen (zoals reis- en verblijfskosten) blij ven buiten beschouwing. De gemeenteraad kan van de stortings plicht ontheffing verlenen, maar alleen aan wethouders die niet full time in dienst zijn. In de loop van dit jaar zal de Eerste Kamer een wijziging van de wet gemeenschappelijke regelingen behandelen, waarin staat dat bestuurders van gemeenschappelij ke organen en openbare lichamen - voor zover het wethouders, burge meesters of secretarissen betreft - geen vergoeding voor hun werk zaamheden mogen ontvangen. TOPAZ BEWIJST HET TEGENDEEL!! Huur nu een televisie, video wos- i automaat, zonnehemel, etc van uw keus en ontvang de winkelwaarde L kontant terug. Voordeliger dan kopen! 1 Bninklusief onbeperkte garantie en j gratis service. BIJVOORBEELD; V.A. KTV's v.a. 9,95 Video's v.a. 7,95. SterecHnsfollaties va. 9,95. Wasautomaten v.a. ƒ14,95. Koel/vrieskasten v.a. 7,95. Zonnehemels v.a. ƒ14,95. ALLE APPARATUUR FABRIEKSNIEUW. Alle prijzen gelden per week, bij een 3-jarige of 5-jarige huurovereenkomst. Bel uw TOPAZ DEALER: Korenbeursstraat 4 Bergen op Zoom 01640-55718 Advertentie I.M. THOLEN 9 apr. 's morgens ophaalronde rom melmarkt. 9 apr. puzzel-oriëntatierit MAC, Zoekweg 19 u. 15 apr. bejaardensoos, Ten Anker 14-17 u. 16 apr. orgelconcert Klaas Jan Mul der, Herv. Kerk 20 u. 16 apr. ledenvergadering De Dolfijn '92, Meulvliet 14.30 u. 23 apr. 's morgens tweede ophaal ronde rommelmarkt. 30 apr. oranjeconcert met organist Henk Quist en 7 Thoolse koren, Ned. Herv. kerk 20 u. OUD-VOSSEMEER 13 en 27 apr. koersbal Anbo, Vos- senkuil 14 u. 19 apr. Mosselmaaltijd en koersbal AVO, Vossenkuil 20 u. 20 apr. bingomiddag Anbo, Vossen kuil 14 u. SINT-ANNALAND 8 apr. algemene ledenvergadering PJZ, café Havenzicht. 12 apr. avond plattelandsvrouwen over Zeeuwse vlegel, Gouden Leeuw 19.30 u. SINT-MAARTENSDUK 21 apr. bonsai-avond plattelands vrouwen, Haestinge SCHERPENISSE 9 apr. viswedstrijd De Zeebaars, dijk Gorishoek 14.30 u. BERGEN OP ZOOM t/m 10 apr. voorjaarskennis, Plein 13. 8 apr. ballet 'Coppelia' door kon. Ballet v. Vlaanderen, De Maagd 20.15 u. 9 apr. uitvoering symfonieorkest Jacob Obrecht, Markiezenhof 20.15 u. 9 apr. Seth Gaaikema 'De wereld is stapelgek, nu wij nog', De Maagd 20.15 u. 9 apr. t/m 23 mei expositie 'De wereld van de Islam', Markiezenhof. 10 apr. concert van Antequera, Mar kiezenhof 12 u. 12 apr. 'Latin Love' van Hans Visser and Friends, De Maagd 20.15 u. 14 apr. musical Plein 94 door stu denten Hogeschool West-Brabant, De Maagd 20.15 u. 15 apr. flamencomuziek van Curro Velez met demonstratie en uitleg, De Maagd demonstratie 19.15 u. en voorstelling 20.15 u. 16 apr. muzikale comedie 'Little Voice' met Pleuni Touw en Vera Mann, De Maagd 20.15 u. 20 apr. toneelvoorstelling 'De Dro- mendief door Hakim Traïdia, De Maagd 14.30 u. t/m 29 mei expositie kamerscher men, Markiezenhof. fïlm+++film+++film+++ ROXY 1: Schindler's List - do, ma, di en wo 19.30 u., vr en za 20 u., zo 16 en 20 u. Hanekam de Rocker - do t/m zo en wo 14 u. ROXY 2: Kalifornia - do en ma t/m wo 20 u., vren za 21.30 u., zo 19 en 21.30 u. Free Willy - do en wo 14 u., vr en za 14 en 18.45 u., zo 14 en 16.15 u. CINEMACTUEEL 1: Sister Act 2 - do t/m za 14, 18.45 en 21.30 u., vr 18.45 en 21.30 u„ zo 13.45, 16.15, 18.45 en 21.30 u., ma en di 20 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 2: On Deadly Ground - do t/m za 14, 18.45 en 21.30 u„ zo 13.45, 16.15, 18.45 en 21.30 u., ma en di 20 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 3: Mrs. Doubt- fire - do 18.45 u., vr en za 18.45 en 21.30 u., zo 16.15 en 18.45 u., ma 20 u. The Piano - do en zo 21 u., ma t/m wo 20 u. Aladdin - do t/m zo en wo 14 u. Omroep Zeeland is op Tholen en Sint-Philipsland te bereiken op 101.9 MHz op de FM en op Tholen via de kabel op 88.9 MHz In het kader van de Tweede Kamer verkiezingen organiseert de RPF een openbare verkiezingsbijeen komst in Tholen. Op donderdag 14 april spreekt daar de nummer drie van de kandidatenlijst, Dick Stel lingwerf uit Ede. Thema is: RPF, voor alle duidelijkheid. Stelling werf, die deel uitmaakt van het fede ratiebestuur van zijn partij, zal het verkiezingsprogramma van zijn par tij toelichten en ondermeer spreken over normen in de politiek, veilig heid in Nederland, werkgelegen heidsbeleid, bescherming van het leven, milieubeleid, opvang asiel zoekers. In de peilingen komt de RPF uit op drie Kamerzetels, terwijl de partij er op dit moment één bezet. Nieuwe lijsttrekker is het Zeeuwse statenlid L. van Dijke De bijeenkomst wordt in Meulvliet gehouden en begint om acht uur. De afdeling Tholen/Sint-Philipsland van de PvdA houdt woensdag 13 april de jaarvergadering. Belangrijk ste agendapunt is het ontwerp-ver- kiezingsprogramma 1994-1998, waarvan goedkeuring wordt gevraagd. Daarnaast doet de Thool se raadsfractie verslag van de werk zaamheden. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester komen eveneens aan de orde en er is een bestuursverkiezing. De vergadering wordt gehouden in café Smerdiek te Sint-Maartensdijk en begint om half acht. Vanavond (donderdag) houdt de Socialistische Partij een openbare informatie-avond voor leden en sympathisanten. De bijeenkomst in café Smerdiek in Sint-Maartensdijk begint om half acht.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 7