Plaatselijk nieuws Krant voor verkiezingen WOVis geen taak voor Deltan VISSER Tholenaren veehouder in Oost-Duitsland De Meestoof toont schatten Afkoopsom streekarchief St.Philipsland 25.000 gulden Tholen gaat folders maken Vers vleeslekker mals en mager koopt u bij uw slager DAG EN NACHT 2 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 7 april 1994 Paaszang in Ten Anker Koninginnedag Klaverjassen Bedankt Auto vast in berm Verrassend begin Vosmeercup Snelheidscontrole Paasontbijt op school M. Rijnberg beste visser Sint- Plattelandsvrouwen maken strikken Aangepaste kerkdienst Vergunning hoi Vogels inenten Casembrootschool zoekt eieren Stavenisse Ijsmutsen en pyjama's Extra geld jachthaven 'Niet in eigen kracht' 40 jaar VARKENSFILET 500 gram6,95 PROCUREURLAPJES 500 gram4,95 BIEFSTUK STR06AN0FF 250 gram 5,45 GEBRADEN GEHAKT BOTERHAMWORST GEK.LEVER GEK. WORST 100 gram1,15 100 gram1,15 100 gram1,15 200 gram2,00 ST00FLAPPEN 1 kilo15,00 MAGERE SPEKLAPPEN 1 kilo6,95 BLINDE VINKEN 5 halen4 BETALEN MAGERE VARKENSLAPPEN 1 kilo 10,50 7,95 Dit alles bij uw Thoolse slagers, J. Aarts, Stavenisse C. Slager, St. Annaland J. Geilings, Tholen Klaverjassen Rehoboth in Maartenshof H. den Engelsman /wem lerares Open dag Juliana van Stolbergschool Moerland heeft geen vergunning nodig Bloemschikken Aanpassen Oosterschel- deschool Discussie sloop clubge bouw Rommelmarkt De Eevliet Lamsoren snijden Fiets gestolen Auto met caravan omge waaid Paasmiddag ouderen Pasen bij NCVB gfd Predikbeurten Weekend' diensten De bewoners van de afdelingen Stelberg en Vliedberg van Ten Anker genoten dinsdagavond van een optreden van het jeugdkoor Van knop tot Bloem. Al eerder waren deze Sint-Philipslandse jongens en meisjes, onder leiding van Wilma van Duren, te gast. Deze keer stond de zangavond in het teken van Pasen. Activiteitenbegeleidster Adrie van der Slikke verwelkomde de zangers en het publiek. Naast het kooroptreden was er ook samenzang van liederen als 'Daar ruist langs de wolken', 'Daar juicht een toon' en 'U zij de glorie'. Evelien Geense bege leidde dit op het orgel. De zang werd afgewisseld met declamaties van activiteitenbegeleidsters van de bei de afdelingen. Na afloop sprak één van de begeleidsters van de Stelberg een dankwoord en overhandigde een enveloppe met inhoud aan het koor. De kinderen kregen allemaal een paasei, maar mochten ook aan alle bewoners een narcis uitreiken, ook wel bekend als paaslelie. Woensdagmiddag zaten de bewo ners van de flats en verzorging in de recreatiezaal om te luisteren naar en mee te zingen met de liederen van het NCVB-koor. De zangers, onder leiding van dirigent Danny Letzer, werden welkom geheten door NCVB-presidente mevr. J. Deurloo. De samenzang werd op orgel bege leid door mevr. A. Roggeband. Acti viteitenbegeleidster Lisette van de Berge van de verzorging en de NCVB-leden mevr. R. van Heems kerk en mevr. R. Vroon lazen een gedicht voor. Geestelijk verzorger ds. H. de Bie las een schriftgedeelte voor uit Mattheus 27 en ging in zijn meditatie in op de lijdenstijd en de opstanding van Jezus. Het koor zong nog een lied met als titel 'De opstan ding'. Mede-presidente van de NCVB, mevr. M. van der Munnik, sloot de bijeenkomst met gebed. De activiteiten voor de Koninginne dag zijn karig. Althans, die waar de werkgroep Tholen Stad Aktief zich mee bemoeit. De scholen en Con cordia zorgen er, ondanks dat het dan zaterdag is, voor dat er op de Markt een aubade wordt uitgevoerd. Er wordt ook een grote opkomst van het publiek verwacht. Daarna kan de bevolking de rommelmarkt van scouting Heenetrecht en de stichting christelijk jeugdwerk Tholen bezoe ken. Tijdens de verkoop bespeelt stadsbeiaardier G. de Waardt het carillon. Ook zwembad De Spetter opent, zoals gewoonlijk, weer zijn poorten op deze dag. 's Middags kan het publiek zich vergapen aan de 'custom cars' op de voormalige oes terputten. In de Nederlandse Her vormde kerk wordt 's avonds het Oranjeconcert gehouden. Daaraan doen mee de Thoolse koren: Canti- cum, Crescendo, Immanuel, de can- torij van de Ned. Herv. Gemeente Immanuel, het kamerkoor Chantez a Dieu, het dameskoor van de NCVB en het mannenkoor Rehoboth. Lia van Dijk heeft de competitie wedstrijd van klaverjasclub Stad Tholen gewonnen met 5641 punten. Daarmee liet ze Marion Opree met 5302 punten ruim achter zich. Derde werd Coby Leijdekkers met 5216 p, vierde Marie Leijdekkers met 5159 p. en Marus Opree bezette de vijfde plaats met 5047 p. Ds. A.J. Gunst van de Gereformeer de Gemeente heeft bedankt voor een beroep uit de gemeente van 's-Gra- venzande. Een automobilist raakte zaterdag op de Oesterdam door hagel en glad heid van de weg. De wagen schoof zachtjes door en kwam in de sloot vast te zitten. Omdat het zo geleide lijk ging, liep de auto geen schade op. Bergingsbedrijf Faasen uit Steenbergen haalde de wagen weer op de weg. Een 72-jarige automobilist uit Vliss- ingen veroorzaakte dinsdag bij de stoplichten aan de Nieuwe Postweg een botsing. Hij reed vanaf de Oes terdam in de richting van de Nieuwe Postweg. Een 29-jarige man uit Sint-Maartensdijk reed voor hem. De bejaarde bestuurder had te laat in de gaten dat zijn voorganger stopte voor het rode licht. Bij de botsing ontstond alleen lichte schade aan de auto's. De nieuwkomers in de biljartcompe titie om de Vosmeercup behaalden goede resultaten. Effe Klusse won de uitwedstrijd bij Hof van Holland met 6-4, terwijl KOT 2 met dezelfde cijfers KOT 1 versloeg. De Poede laars wonnen verrassend van De Treffers, ook met 6-4. Dat betekent dat Effe Klusse, KOT 2 en De Poe delaars zes punten hebben, Hof van Holland, KOT 1 en De Treffers vier. De uitslagen: K. Bosters-J. van Meer 0-2, T. de Reus-N. Hol 2-0, H. van Daalen-Jac. Koen 0-2, A. Fride- richs-Jac. Vaders 0-2 en M. Punt-D. van Dam 2-0; M. van Hees-M. Goudzwaard 0-2, C. Wessels-A. Havermans 2-0, H. van Daalen-P. de Jager 0-2, P. Vroegop-C. van Steen- paal 0-2 en D. Vroegop-A. van Daalen 2-0; T. van Wezel-P. Hom mel 2-0, D. den Hollander-C. Bur gers 0-2, D. Hendrikse-Joh. van Meer 0-2, C. van Hees-M. Hendrik- se 2-0, J. Hermans-J. Burgers 2-0. Hoogste serie (14 car.) C. Burgers, beste moyenne (4,20) C. Wessels, kortste partij (13 brt.) Joh. van Meer. Vanavond (donderdag) staat de ont moeting Effe Klusse-Poedelaars op het programma, morgen de wedstrij den Treffers-KOT 1 en KOT 2-Hof van Holland. Bij een snelheidscontrole op de Oud-Vossemeersedijk werden vrij dagmorgen zeven van de 154 auto mobilisten die de radarwagen pas seerden bekeurd. De hoogst geme ten snelheid was 101 km per uur. De laatste dag voor de paasvakantie begon voor de kinderen van groep 1 en 2 van Die Heenetrechtschool wel op een heel bijzondere manier. Onder begeleiding van hun vader of moeder werden de kinderen na half negen in pyama op school verwel komd door de jufs Carol ien en Rina. Samen met Marina Geuze, Annie v.d. Zande en Marleen van Treijen hadden beide leerkrachten de speel zaal omgetoverd in een heuse slaap zaal. Nadat de kinderen met hun favoriete knuffel door de ouders waren ingestopt, moest er nog even 'echt' worden geslapen. Van het kor te (paas)hazeslaapje had iedereen de nodige honger gekregen. In de gezellig ingerichte klas genoot men gezamenlijk van het ontbijt. Na het aankleden en tanden poetsen bleef er nog voldoende tijd over om naar een lenteverhaal te luisteren en de bijbehorende dia's te bekijken. Hengelsportvereniging 't Scharretje heeft zaterdag de eerste clubwed strijd gehouden op het strand bij Dishoek. Van de 25 deelnemers vin gen er zes geen vis. Winnaar werd M. Rijnberg met 520 gram, 2. mevr. G. Rijnberg-Plandsoen 470 gr. (eer ste dame), 3. J. van Wezel 350 gr., 4. R. Lindhout 300 gr., 5. A. de Romph 280 gr., 6. M. Bosters 260 gr., 7. A. Steijns 250 gr., 8. M. de Regt 180 gr. (eerste jeugd) en 9. C. Boogaart 175 gr- Elf leden van 't Scharretje togen tweede paasdag opnieuw naar Dis hoek, voor een proefwedstrijd van de Edelkarper die meetelde voor het Deltaklassement. De 348 deelne mers werden over drie vakken ver deeld. De beste drie van 't Scharretje waren M. Bosters met 111 cm vis (19de), M. Hartog 71 cm (40ste) en mevr. G. Rijnberg-Plandsoen 54 cm (62ste). Annabmndl De plattelandsvrouwen maakten woensdag onder leiding van mevr. M. Poot strikken van stof. Mevr. Poot gaf de 21 dames eerst wat uit leg over de techniek. Na het knippen van de stof werden de stukken' inge smeerd met lijm en te drogen gehan gen. Daarna kon iedereen zijn strik gaan maken op een krans, doosje of potje. Maandag 11 april haalt Kon. Fanfare Accelerando oud papier op. Advertentie I.M. In de N.H.Kerk is er zondagmorgen om tien uur een aangepaste kerk dienst voor verstandelijk gehandi capten. Dit gebeurt op initiatief van de oudervereniging Philadelphia. Ds. W.C. Meeuse hoopt te preken over de verschijning van de Heere Jezus na Zijn opstanding uit de doden aan Zijn discipel Thomas. De voorste twee banken in het midden schip zijn in deze dienst gereser veerd voor de gehandicapten en hun begeleiders. De aangepaste diensten worden bij toerbeurt gehouden in één van de Hervormde Gemeenten op Tholen. Hoewel de watersportvereniging zelf een voorziening heeft getroffen, komt er bij de haven een gemeente lijke havenontvangstinstallatie (hoi) voor afvalstoffen. In de gemeente raad had P. van Belzen (RPF/GPV) er vragen bij. Hij had gezien dat de voorziening van de vereniging de toestemming heeft van rijkswater staat, maar een vergunning van het ministerie van VROM had hij niet gevonden. Van Belzen stelde vast dat het allemaal niet erg doelmatig is. Hij was ongerust dat voor de hoi geen vergunning zou komen, omdat er misschien teveel van dergelijke voorzieningen op een te klein gebied zijn. Maar Van der Jagt zei dat de hoi die de gemeente gaat neerzetten, door alle instanties is goedgekeurd. Op de ledenvergadering van vogel vereniging Vogelvreugd werd vrij dag A. Hazen aangenomen als nieuw lid. Daarnaast deelde voorzit ter Bicker mee dat alle grondvogels die ingezonden worden voor ten toonstellingen moeten worden ingeënt tegen pseudo-vogelpest. Ook vroeg hij de leden om oude boeken of catalogi uit de beginjaren van de vereniging. In verband met het veertigjarig bestaan wordt er op 27 mei in Meulvliet een filmavond gehouden met als titel 'Van ei tot vogel'. De voorstelling is ook voor niet-leden toegankelijk. J. Luyster- burg van het bondsbureau van de NBVV sprak over het werk van de bond en over de nieuwe wetgeving inzake de Europese cultuurvogels. De Tweede Kamer nam hierover twee moties aan. In de eerste werd de staatssecretaris opgedragen voor meer uniformiteit met de landen om ons heen te zorgen voor wat betreft de Europese vogels die mogen wor den gehouden. In de tweede motie werd hem gevraagd om het aantal te houden soorten uit te breiden met de goudvink, barmsijs, ringmus en zanglijster. In het voorstel dat uit eindelijk werd gedaan, werd alleen de goudvink als uitbreiding voorge dragen. De kinderen van de De Casembroot school gingen donderdag naar het sportveld voor het traditionele eieren zoeken. De ouderraad had de eieren verstopt met daarbij ook een gouden exemplaar. In de kantine van WHS kregen de kinderen na hun zoektocht limonade en...een ei. De kinderen die het gouden legsel von den waren: in groep 1 en 2 Bonita Huibrechtse, in groep 3 en 4 Daniël Hartog en in groep 5 tot en met 8 Leander Bungener. Zij kregen als prijs een groot chocolade-ei. Hierna vertrokken de kinderen weer naar school waar ze een paasbroodje en hun rapport mee naar huis kregen. De kinderen van peuterspeelzaal 't Stavertje en openbare basisschool De Schalm tracteerden ouders en belangstellenden woensdagavond op een toneelvoorstelling. Na het welkomstwoord van directeur C.G. v.d. Hoek beten de peuters de spits af. Ze vertolkten twee liedjes waar voor zij in pyjama op het toneel ver schenen. Daarbij werden ze begeleid door de leidsters die ook in nacht kleding aanwezig waren. Daarna lie ten de groepen 4 en 5 aan de hand van een lied en gedichtjes alle sei zoenen zien. In een warme zaal kwamen er ijsmutsen en badpakken voorbij. De musical van de groepen 5,6, 7 en 8 nam de aanwezigen mee op 'een nachtje logeren bij oma'. Hoe zoiets een spannend avontuur kan worden, werd al snel duidelijk. De voorbereiding zat niet alleen in het leren van de teksten, maar ook in het maken van de kostuums en het decor. Tussendoor was er nog tijd voor een verloting. Voorzitster mevr. Vroegop van de ouderraad bedankte alle medewerkers van deze avond. la^iü-. ii J-, Op de hoeken van de vingerpieren in de jachthaven worden kunststof beschermhoezen aangebracht ter bescherming van de verf tegen het stoten. De gemeenteraad heeft daar mee ingestemd. Ook is extra geld uitgetrokken, om de doorgeroeste liggers van de steigers én 81 bescha digde drijvers te repareren. De Hervormde vrouwenvereniging Niet in eigen kracht vierde dinsdag avond het veertigjarig bestaan. Het verenigingsgebouw De Schuilplaats was tot in de hoeken gevuld met belangstellenden, genodigden en (oud-)leden. 's Middags genoten de leden van een broodmaaltijd waarbij ze allemaal een zakdoek kregen met het bondsinsigne erop. De avond werd gevuld met terugblikken op de afgelopen jaren en een meditatie. In maart 1954 richtte de toenmalige predikant van de Hervormde Gemeente ds. H. Bouter de vrou wenvereniging op. Mevrouw Bouter werd de eerste presidente. In 1958 werd zij opgevolgd door mevr. Leu- ne-Stoel die de scepter in 1982 over gaf aan mevr. Den Butter. De huidi ge presidente en waarnemend pen ningmeester mevr. R. Quist nam in 1986 de voorzittershamer op. Naast mevr. Quist bestaat het huidige bestuur uit secretaris mevr. C. Priem, mevr. A. Marinissen, mevr. C. Polderman en mevr. Van Brug- gen-van Dijk. Ds. T. van Bruggen hield een medi tatie naar aanleiding van Exodus 15:2a. Hij ging hierbij ook dieper in op de naam 'Niet in eigen kracht', zieven leden die al vanaf de oprich ting lid zijn, werden in de bloeme tjes gezet. De leden verzorgden een terugblik op de afgelopen 40 jaar en de bestuursleden bespraken voorval len uit elk jaar van de vereniging met 'Wist u dat?'. Felicitaties waren er van de zusterverenigingen uit Sint-Annaland, Scherpenisse, Oud- Vossemeer en Dinteloord. Mevr. Olie uit Sprang-Capelle bracht namens het hoofdbestuur de geluk wensen over. Ook de jeugdraad en dhr. Priem als voorzitter van het koor Laudate Dominum en secreta ris van de kerkvoogdij feliciteerden de jubilerende vereniging. Mevr. Potappel wenste het bestuur geluk namens de leden en de meisjesver eniging. Ook mevr. Bom, echtgeno te van de vorige dominee, feliciteer de Niet in eigen kracht. Haar man, ds. Bom, besloot de avond met dankgebed. donderdag, vrijdag en zaterdag 7, 8 en 9 april maandag en dinsdag 11 en 12 april woensdag 13 april RUNDGEHAKT 1 kilo... Advertentie I.M. A. Arts heeft nipt de competitiewed strijd van klaverjasvereniging De Pendelaars gewonnen. Met 5095 punten bleef hij R. Koetsier, die 5045 punten haalde, net voor. De uitslag was: 1 A. Arts 5095 p; 2 R. Koetsier 5045 p; 3 J. v.d. Werf 4935 p; 4 M. den Haan 4932 p; 5 Christi- aan 4811 p; 6 R. Waasdorp 4799 p; 7 L. Kampman 4790 p; 8 P. van Bloppoel 4727 p; 9 C. Moeliker 4515 p; 10 M. Kwaak 4491 p; 11 J. Knuist 4470 p; 12 J. Guiljam 4355 p; 13 J. van Gorsel 4350 p; 14 K. Waasdorp 3737 p. Het koor Rehoboth, onder leiding van Rinus van Gorsel, was dinsdag te gast in Sint Maartenshof. Voorzit ter Heijboer van de bewonerscom missie heette de gasten welkom. Mevr. Y. van Leeuwen-Vermeulen begeleidde de zang op piano, Lia en Rinus van Gorsel waren de solisten en mevr. Van de Rhee verzorgde een declamatie. De bewoners geno ten zichtbaar van de koor- en solo zang. Er werden liederen gebracht als 'Zie slechts op Jezus' en 'Daar juicht een toon'. Ook gezamenlijk werd een aantal liederen gezongen zoals het slotlied 'Ik zeg het allen dat Hij leeft'. De 18-jarige zwemster Heidi den Engelsman uit Sint-Maartensdijk is bij de KNZB in Vlissingen geslaagd voor de opleiding zwemonderwijze- res. Haar leraar beschouwt dit als een uitstekende prestatie omdat de meeste geslaagden ouder zijn dan 20 jaar. De Juliana van Stolberg/Benjamin- school houdt donderdag 14 april een open dag voor alle ouders en belang stellenden. 's Morgens van kwart voor negen tot kwart over twaalf kan iedereen een kijkje nemen in de school en de lessen volgen die gewoon door zullen gaan. Tot half tien kan niet van lokaal gewisseld worden omdat dan bijbelles wordt gegeven. Het kokkelvisbedrijf Moerland bv heeft geen vergunning nodig voor het oppompen van zout grondwater. Dat deelde de provincie het bedrijf mee. In het kader van de grondwa terwet moet ieder bedrijf dat een pomp heeft die meer dan 50 kubieke meter water per uur op kan pompen, een vergunning daarvoor hebben. Moerland, dat het grondwater gebruikt voor het spoelen en wassen van de kokkels, heeft echter maar een pomp met een maximale capaci teit van 20 kubieke meter. Daarom is er geen vergunning nodig. Wél moet eigenaar J.A. Moerland een watermeter aanbrengen en hij is ver plicht de hoeveelheid opgepompt water te registreren en te melden bij de provinciale waterstaat. Het afval water wordt via de waterzuiverings installatie en verwerkingsbedrijf IFF afgevoerd. Al het afvalwater wordt biologisch afgebroken met een pro- dukt van KON-DES milieutechno logie in Amsterdam. Ruim twintig plattelandsvrouwen kwamen woensdagavond bij elkaar in het Holland Huis voor een avond je bloemschikken. Onder leiding van mevr. J. Versluys werden er allerlei bloemstukjes voor Pasen gemaakt. Voorzitter mevr. A. Hage bedankte aan het eind van de avond mevr. Versluys voor het verzorgen van de creatieve bijeenkomst. Voor de aanpassing van de Ooster- scheldeschool zijn nog niet alle zaken met de - in hetzelfde gebouw gehuisveste - Groen van Prinsterer- school besproken. Wethouder J. Versluys heeft dat in de gemeente raad gezegd op een vraag van M. Dijke (SGP). Over het alleengebruik van een lokaal op de bovenverdie ping is, na moeizaam overleg, over eenstemming bereikt, aldus Ver sluys. Over het schoonmaken moe ten nog afspraken gemaakt worden en ook volgt nog een gesprek over de uitvoering van het werk. Uit de woorden van Dijke bleek, dat het schoolbestuur in een brief een aantal voorwaarden heeft gesteld. Onder meer over het gebruik van de hal en de trap. Op de brief is door de gemeente al wel mondeling gerea geerd, maar nog niet schriftelijk. Het afbreken van het clubgebouw van de - inmiddels ontbonden - hon densportvereniging Luctor et Emer- go mag niet betaald worden uit de pot voor het bestemmingsplan Oost. Dat vindt de SGP, die in de gemeen teraad tegenstemde. "Het hoort thuis bij sport of onvoorzien", zei M. Dij ke. Hij doelde met name op een schuld van 17.000 gulden die op de nek van de gemeente was terecht gekomen. Dat bedrag zit in de totale sloopkosten van 50.000 gulden. W.C. van Kempen (CDA) en M.A.J. van der Linde (PvdA) vonden het logisch dat de sloop van het gebouwtje aan de Langeweg op het plan drukt. "Het is toch nodig voor de ontwikkeling van het bestem mingsplan", aldus Van Kempen. De burgemeester vulde aan dat het gebouw niet verwijderd had hoeven worden als er geen bestemmings plan in de maak was. P. van Belzen (RPF/GPV) had eveneens bedenkin gen, maar stemde niet tegen. De openbare basisschool De Eevliet houdt op zaterdag 25 juni een rom melmarkt. Daarvoor zijn spulletjes nodig en die kan men zaterdagmor gen 16 april op de stoep zetten. Van af half tien rijdt er een wagen door het dorp die alles op komt halen. w i Sint- S$j Philipsland Een 32-jarige man uit Sint-Maar tensdijk werd zaterdagmiddag door de politie betrapt toen hij met zijn vrouw lamsoren aan het snijden was op de Rumoirtschorren. Het is ver boden om op deze schorren te komen en daarom kreeg de man een boete van 50 gulden. In de woning van een inmiddels naar Steenbergen verhuisde 37-jarige inwoner, aan de Wilhelminastraat, is zaterdagnacht ingebroken. Er wordt ondermeer een fiets vermist. De daders forceerden een deur om bin nen te komen. Een radio en wat electrisch gereed schap werd vrijdag gestolen uit de auto van een 27-jarige bewoner van de Schelpkreekstraat. Een 70-jarige toerist uit Bonn in Duitsland reed vrijdagmorgen om elf uur, ondanks de harde wind, in zijn auto met caravan over de Phi- lipsdam. De storm blies echter wagen en caravan ondersteboven. De inzittenden kwamen met de schrik vrij, maar de caravan was totaal vernield. Samen met de politie probeerde de eigenaar de wegwaai ende spullen weer bij elkaar te krij gen. Ook de auto liep forse schade op. Rond hetzelfde tijdstip schoot op de Philipsdam een aanhangwagen los van een auto en kwam op de linker weghelft terecht. Dat veroorzaakte echter geen ongelukken. De paasmiddag van de commissie ouderenbeleid in dorpshuis De Wimpel werd bezocht door 60 oude ren. Voorzitter Kosten heette hen welkom, waarna hervormd predi kant ds. D.J. van Eckeveld een meditatie hield naar aanleiding van Mattheus 27:33-54. Hierna volgde samenzang. Mevr. J. Quist-van Dij ke declameerde 'Pasen voor Maria Magdalena' en dat werd beantwoord met samenzang. Mevr. De Bruine- Quist las een kort verhaal voor met de titel 'Morgen'. Mevr. W. Boude- ling-de Visser declameerde 'Hij streedt Zijn strijd alleen'. Daarna konden de aanwezigen zich tegoed doen aan een broodmaaltijd en ds. Van Eckeveld sloot de middag af met gebed. De NCVB hield dinsdag zijn paas viering. Mevr. Engelvaart-Zwikker opende de avond en de 14 aanwezi gen genoten eerst van koffie met een sneetje krentenbrood. Hierna volgde samenzang en schriftlezingen en voordrachten door bestuursleden. Mevr. Quist-v.d. Reest las het paas- verhaal 'Nochtans'. Mevr. De Jager- Boudeling begeleidde de samenzang op het orgel. Na het slotlied 'Daar juicht een toon' wenste de presiden te iedereen wel thuis. Akkerbouwer A.W.C. van Nieu- wenhuyzen uit Tholen en zijn aan staande schoonzoon A.J. Verjaal uit St. Maartensdijk hebben een zeer omvangrijke veehouderij in Oost- Duitsland gekocht. De Financiële Telegraaf maakte gisteren uitge breid melding van de bijzondere transactie. Er is plaats voor 4000 melkkoeien en een kleine 1000 hec tare grond is beschikbaar voor gras en akkerbouw. Het melkquotum is voorlopig vastgesteld op 6 miljoen liter, maar het streven is 10 miljoen. Volgens de Financiële Telegraaf heeft het hele project iets van een sprookje. Melkt de Nederlandse veehouder een gemiddeld quotum vol van 300.000 liter per jaar, op het nieuwe bedrijf is dat de produktie van twee weken. Van Nieuwenhuyzen wilde zo'n zes jaar geleden zijn bedrijf van 130 hectare op Tholen uitbreiden, maar in verband met de concurrentie kracht keek hij na de val van de muur richting Oost-Duitsland. In februari 1991 ging Van Nieuwen huyzen er samen met Verjaal naar toe. Ze troffen er een troosteloze ellende aan en na de nodige teleur stellingen, kwam na anderhalf jaar een bedrijf in Bandelin in zicht. In de hoogtijdagen werden er 4000 koeien gemolken en liepen er 350 personeelsleden rond. Om de vee houderij verkoopbaar te maken, werd er flink gesaneerd: 1200 melk koeien en 26 medewerkers bleven over. Met de bank en de andere schuldeisers moest eerst een rege ling worden getroffen, waarover op het hoogste niveau werd onderhan deld. Volgens de Financiële Tele graaf is er sprake van een unieke juridische constructie. Vrijdag vindj de officiële opening plaats in aan wezigheid van tal van hoogwaardig heidsbekleders. Tijdens het nationaal museumweek end, op zaterdag 16 april, opent ook streekmuseum De Meestoof in Sint- Annaland zijn deuren. Het museum heeft dit seizoen twee grote exposi ties te bieden. Op de eerste plaats ruim 40 werken van de schilder/tekenaar Willem Bruijnzeel (1873-1918), een autodidact die schilderde in de trant van de Haagse school. Daarnaast kralenbreiwerk van mevr. N. Ruissen-Westveer. Zij demonstreert haar hobby in het museum op 19 mei, 2,16 en 30 juni, 14 en 28 juli, 11, 13 en 25 augustus, 8 en 22 september en 20 oktober. Alleen op 16 april wordt een groot deel van de nieuwe aanwinsten van De Meestoof getoond, zoals een trouwjapon uit 1908, werk van Chris Lanooy, Hans Westerweel en Leen Quist, en kiekdozen. Aansluitend op het thema van het museumweekend - De verborgen schatten ontsluierd - is een 18de eeuws schouwstuk te zien, waar onder de opgeplakte olie druk een vaas met bloemen geschil derd bleek te zijn. De Meestoof is op 16 april geopend van 13.00 tot 17.00 uur. Verder tot het einde van de herfstvakantie van dinsdag t/m zaterdag tussen 14.15 en 16.45 uur. Sint-Philipsland moet 25.000 gul den betalen voor het uittreden - per 1 januari 1995 - uit het streekarchiva- riaat Schouwen-Duiveland en Sint- Philipsland. Dat zijn de gemeente en het dagelijks bestuur overeen geko men. Op 19 april neemt de streekar chiefcommissie een besluit over het veranderen van de gemeenschappe lijke regeling. Volgens de begroting voor dit jaar betaalt Sint-Philipsland 13.030,32 gulden aan het streekarchivariaat. Het bestuur wil de uitkoopsom ver binden aan de gemeentelijke herin deling van Schouwen-Duiveland, met ingang van 1997. Dus moet Sint-Philipsland voor 1995 én 1996 betalen. Een wachtgeldberekening komt neer op ruim 64.000 gulden, maar het bestuur leek het dubbele van de bijdrage voor 1994 reëel. Dus 26.000 gulden. Het Sint-Phi- lipslandse gemeentebestuur heeft erop gewezen dat door uittreding de exploitatielasten zullen afnemen; het schat dat op 1000 gulden per jaar. Het verschil is vervolgens door beide partijen gedeeld en zo komt men uit op 25.000 gulden. Dat bedrag moet in het eerste kwartaal van 1995 betaald worden. De streekarchivaris besteedt nu een volle dag per twee weken aan de gemeente Sint-Philipsland. Die ruimte kan vanaf 1995 benut wor den voor algemene werkzaamheden. Zondag 10 april THOLEN HERVORMDE GEMEENTE 9.30 u. ds. Van Dijk, (H.D.). 18.30 u. ds. Wullschleger, Middel burg. HERV. GEM. IMMANUEL 10 u. ds. Steegman, Ridderkerk. GEREF. KERK 10 u. ds. Hooijkaas. 17 u. ds. De Buck. CHR. GEREF. KERK 10 u. leesdienst. 18.30 u. ds. Van Benthem. GEREF. GEM. 10 en 18.30 u. ds. Gunst 14.30 u. leesdienst. R.K. KERK za 19 u. eucharistieviering. zo 11.30 u. eucharistieviering. OUD-VOSSEMEER HERVORMDE GEMEENTE 10 en 18.30 u. ds. Snijder. GEREF. KERK 10 u. ds. Krol, Gorkum. CHR. GEREF. KERK 10 en 14.30 u. ds. Van Benthem. 18.30 u. leesdienst. GEREF. GEM. IN NED. 10, 14.30 en 18.30 u. leesdienst. R.K. KERK za 17.30 u. H. Mis. zo 9.30 u. H. Mis. In verband met de gemeenteraads verkiezingen op 9 november wil het gemeentebestuur van Tholen een verkiezingskrant uitgeven. Het blad, dat in oktober moet verschijnen, zal tot stand komen in nauwe samen werking met de partijen die aan de verkiezingen meedoen. Overigens moeten de politieke partijen daar over nog benaderd worden. De gemeente denkt dat het voor de partijén goedkoper is om elk één pagina van de krant te vullen met hun propaganda. Daarnaast vult de gemeente zelf een neutraal deel, ondermeer met de kandidatenlijsten, toelichting op het gebruik van de stemmachine, publicaties om de opkomst bij de kiezers te bevorde ren. De krant lijkt het gemeentebestuur ideaal voor de kiezer deze kan de uitgangspunten van alle partijen naast elkaar leggen. Het gemeentebestuur van Tholen vindt het geen taak van Delta Nuts bedrijven om het exploiteren van een oeververbinding over de Wes- terschelde (WOV) ter hand te nemen. Een studie daarover, die de raad van commissarissen wil laten uitvoeren, kan wat Tholen betreft achterwege blijven. Burgemeester en wethouders zullen dat het nutsbe drijf in een brief laten weten. Deltan is door de provincie Zeeland benaderd met de vraag een meerder heidsbelang in de exploitatie van de WOV te willen nemen. Het geldver slindende project - kosten ruim een miljard gulden - kan dan iets goed koper gerealiseerd worden. Deltan mag namelijk, in tegenstelling tot de provincie, de btw verrekenen. De provincie heeft een jaarlijkse bijdra ge van 4 miljoen gulden toegezegd, het rijk draagt 30 jaar lang 54 mil joen per jaar bij. De rest moet uit tol gelden komen. In de overeenkomst tussen provincie en minister van verkeer en waters taat is opgenomen, dat het risico van de exploitatie voor de exploitant is. Dus stapt de Deltan erin en ontstaan er tekorten, dan moet het nutsbedrijf die zelf ophoesten. En dat is juist waar de schoen wringt: moeten de Zeeuwen straks via hun electrici- teitsnota gaan meebetalen aan het instandhouden van de WOV? Het gemeentebestuur van Tholen vindt, gezien zijn standpunt, duide lijk van niet. Deltan zelf is, met het oog op toenemende Europese con currentie in de nutssector, op zoek naar nieuwe activiteiten en samen werkingsverbanden. Wat de WOV betreft, moet deze bijdragen aan het welslagen van de onderneming, zo heeft het bedrijf gedeputeerde staten laten weten. De gemeente gaat twee nieuwe fol ders uitgeven. De eerste is bedoeld voor het werven van bedrijven. Daarvoor wordt nu een folder gebruikt die in samenwerking met de acquisitiegroep Zeeland is opge steld. Maar deze is sterk verouderd. In de nieuw te maken folder wordt al rekening gehouden met het samen voegen van de gemeenten Sint-Phi lipsland en Tholen. In de investe ringslijst voor dit jaar is voor het maken van de folder 60.000 gulden opgenomen. Een tweede folder heeft betrekking op de havenontvangstinstallaties, die momenteel gebouwd worden in Tholen, Stavenisse en Sint-Anna land. De zogenaamde hoi's zijn depots waar schadelijke stoffen uit de recreatie- en beroepsvaart gede poneerd kunnen worden. Ze zullen eind april, begin mei gereed zijn. Om de gebruikers op het bestaan en de werkwijze ervan te wijzen, zullen 7000 folders gedrukt worden. Daar naast zal de besturen van de water sportverenigingen gevraagd worden enkele artikelen in hun clubblad te plaatsen. SINT ANNALAND HERVORMDE GEMEENTE 10 u. ds. Meeuse. 18 u. ds. De Reuver, Delft. GEREF. GEM. 9.30, 14 en 18 u. leesdienst. GEREF. GEM. IN NED 9.45, 14.15 en 18.15 u. leesdienst. STAVENISSE HERVORMDE GEMEENTE 10 u. ds. Samson, Voorthuizen. 18 u. ds. Westland, Middelhamis. OUD GEREF. GEM. 9.30, 14 en 18 u. leesdienst. SINT MAARTENSDIJK HERVORMDE GEMEENTE 9.30 u. nog onbekend. 14.30 u. ds. Van Dijk, Tholen. HERV. GEM. REHOBOTH 10 (H.D.) en 19 u. ds. De Goei. OUD GEREF. GEM 9.30,14.30 en 18.30 u. leesdienst. GEREF. GEM. IN NED. 9.30, 14.30 en 18.30 u. leesdienst. SCHERPENISSE HERVORMDE GEMEENTE 9.30 en 14.30 u. ds. Budding, Elspeet. GEREF. GEM. 9.30 en 18.30 ds. Beens 14 u. leesdienst. POORTVLIET HERVORMDE GEMEENTE 10 en 18 u. kand. Schouten. GEREF. KERK 10 u. ds. Van Duinen, Etten-Leur. 14.30 u. ds. De Kok, Rotterdam. GEREF. GEM. 10, 14.30 en 18.30 u. leesdienst. do 14/4 19.30 u. ds. Veenendaal. SINT-PHILIPSLAND HERVORMDE GEMEENTE 9.30 u. ds. De Reuver, Delft. 17 u. ds. Lammers, Benthuizen. GEREF. GEM. 9.30 en 15 u. leesdienst. OUD GEREF. GEM. 9.30, 14.30 en 18.30 u. leesdienst. ANNA JACOBAPOLDER GEREF. KERK 10 u. ds. Bruning, Middelhamis. 15 u. ds. Schneider, De Lier. Zaterdag 9 en zondag 10 april. Tholen, Poortvliet, Oud-Vosse- meer en Scherpenisse (dr. Padt): dr. Padt, Poortvliet, tel. 01662-2400. St. Maartensdijk, St. Annaland, Stavenisse en Scherpenisse (dr. Janssen en dr. Panis): dr. Janssen, Sint-Maartensdijk, tel. 01666-4126. St.Philipsland en Nieuw-Vosse- meer: dr. De Groot, Nieuw-Vossemeer, 01676-2545. TANDHEELKUNDIGE HULP Tandarts Van Dort, Sint-Maartens dijk, 01666-3963. DIERENARTS W. BRONS Tholen spr.u. za 11-12 u.. Poortvliet za. 8.30-9 u., tel. 01666-2596 WIJKVERPLEGING Tel. 01100-51177 KRAAMZORG Kraamcentrum Rondofn de Ooster- schelde, tel. 01100-49222. ST. HOMECARE ZEELAND Tel. 01100-32924 CENTRUM THUISZORG Alg. maatsch. werk, gezinsverzor ging en informatie-advieswerk, dag. 8.15-17 u., Dr. Tazelaarstr. 1, St. Maartensdijk, tel. 01666-3577. GRAAG GEDAAN Hand- en spandiensten, tel. 01660- 3592 van 9-10 u. TUBERCULOSEBESTR. Bus GGD, Molenvlietsestr. 11, Tho len, elke wo. 10-11.30 u. op afspraak 01184-18395 PATIENTENVER. Advies- en informatielijn NPV Tho len 01660-3727 en 01666-4303; St. Philipsland 01677-2342 of 2496 PATIËNTENPLATFORM ma en do 9-12 uur, tel. 01100-49389 CONSULT. ALC. EN DRUGS Afspraken tel. 01100-49480 TELEFON. HULPDIENST Tel. 01180-15551, 01180-36251 (chr.); kindertel. 01180-38080 of 01650-56600 KINDERMISHANDELING Bureau vertrouwensarts, tel. 01180- 28800 MAATSCHAPPELIJK WERK Voor hulp alg. maatschappelijk werk buiten kantooruren (noodsitu aties) tel. 01100-31555 LAAT LEVEN Hulp bij ongewenste zwangerschap, 033-620244 BLUF VAN M N LUF Opvangtehuis voor vrouwen, tel. 01184-14645 KINDEROPVANG Coördinatrice M. Francke, tel. 01660-4574 KAMER VAN KOOPHANDEL ma 11/4 gemeentehuis 9-12 u. STORINGEN ENERGIE Tel. 01180-38888 HOOGWATERSTANDEN Donderdag 7 t/m vrijdag 15 apr. donderdag 7 2.02 - 14.37 vrijdag 8 3.02-15.27 zaterdag 9 3.42 - 16.07 zondag 10 4.22- 16.37 maandag 11 4.52 - 17.07 dinsdag 12 5.22 - 17.37 woensdag 13 5.52- 18.07 donderdag 14 6.27 - 18.42 vrijdag 15 6.57-19.07 zo 11/4 2.19 u. NM Tijden gelden voor Stavenisse. Voor Gorishoek steeds twee minuten later. Voor gecorrigeerde getijverwach tingen bel 06-91122353 (niet gra tis). Voor storingen in uw installaties zowel elektra, gas, c.v. en water, kunt u ons dag en nacht bereiken. TECHNISCH BUREAU Poortvliet, tel. 01662-2650 Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 2