Provincie Zeeland Kerend Tij Klein publiek bij virtuoos optreden van Intermezzo Natuurlijke tinten in de zomer Wat Zeeuwen al wisten Uitstapje natuurgebied Donderdag 31 maart 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7.. Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 Stremming Kantoren dicht IN BEROEP Kerend Tij 2, het nieuwe milieubeleidsplan van de provincie, is door gedeputeerde staten vastgesteld. Het omvangrijke plan ligt nu bij de drukker en wordt 26 april officieel gepresenteerd. Dan ook zijn de plannen beschikbaar voor belangstellenden en kan de inspraak beginnen. COMMISSIES Collectes Reumafonds Simavi Bekendmaking Provincie Zeeland Pak even uw zakboekje Nieuws D.J.P. Bruinooge (links) en dhr. Yugi Ogura Nederlanders zijn een zeevarend volkje. Zeeland blaast daar zijn partij in mee; sterker nog, de lig ging aan zee bepaalt voor een groot deel de Zeeuwse economie en biedt talrijke mogelijkheden voor een welvarend bestaan. Zeeuwen weten dat. De Zeeuwse havens zijn uitstekend te bereiken, ook voor schepen met een grote diepgang. Er is ruimte voor bedrij vigheid. Aan- en afvoer van pro ducten hoeft geen probleem te zijn want behalve de verbindingen over het water zijn ook verbindin gen over de weg en per spoor uit stekend. Natuurlijk zijn een aantal zaken voor verbetering vatbaar, maar daar staat weer tegenover dat bijvoorbeeld het vervoer over de weg geen last zal hebben van files. Kortom, Zeeland is een uit stekend gebied om te wonen en te werken. Dat vindt ook het pro vinciaal bestuur, dat vindt ook een aantal bedrijven, ook buitenlandse -die zich hier hebben gevestigd. De economische promotie- groep Zeeland gaat deze ken nis uitdragen in het buitenland, in het bijzonder bij bedrijven. Vandaar dat een kleurige fraaie brochure is geproduceerd waarin een reeks van voor Zeeland voor delige vestigingsfactoren staan opgesomd. In aanwezigheid van vertegenwoordigers van tal van bedrijven heeft gedeputeerde D.J.P. Bruinooge, economische zaken en voorzitter van de econo mische promotiegroep, de bro chure aangeboden aan dhr. Yugi Ogura, algemeen directeur van het Japanse bedrijf Euro-Mit Staal BV, dochterbedrijf van de indus triële gigant Mitsui. De heer Ogura komt trouwens ook zelf aan het woord in de brochure. Samen met de heren Peter Berner en James V. Doyle, algemeen directeuren van respectievelijk Dow Benelux BV en Engelhard Terneuzen BV, prijst hij Zeeland aan. De heren to nen zich onder meer gelukkig met de plek waar hun bedrijf is geves tigd, met de werklust van de Zeeu wen en het prettige woonklimaat in de provincie. De kantoren van het provinciaal bestuur zijn vrijdag 1 april (Goede Vrijdag) en maandag 4 april (2e Paasdag) gesloten. De komende weken zal de Zeelandbrug opnieuw korte tijd zijn afgesloten voor alle ver keer. Vrijdag 1 april en woensdag 13 april is de brug gestremd van 20.53 tot 21.07 uur. Woensdag 6 april en dinsdag 19 april zal de brug tijdens werk zaamheden zijn afgesloten van 02.00 tot 04.00 uur. Bij de brug en langs de toeleiden- de wegen zijn informatieborden geplaatst waarop wordt verwezen naar de alternatieve route via de stormvloedkering. Dinsdag 5 april hoort dè be- sliscommissie algemene bij standswet (abw) vier inwoners van Zeeland die in beroep zijn gegaan tegen besluiten van hun gemeentebestuur over hun abw-uitkeringen. Ook de betrokken gemeentebesturen komen in dezelfde zitting aan bod. Om 14.00 uur dient een zaak te gen de gemeente Aardenburg, 14.20 uur tegen de gemeente Vlissingen en om 14.40 uur tegen de gemeente Terneuzen. Gedeputeerde staten hebben ge weigerd een verklaring van geen bezwaar af te geven voor de bouw van een loods en woning aan de Lange Heerenstraat in Schoondij- ke. De gemeente Oostburg had deze verklaring aangevraagd voor een loonbedrijf. Gemeente en loonbedrijf zijn het niet eens met gs en hebben bezwaar aangete kend. De adviescommissie die gs gaat adviseren zal gemeente en loon bedrijf horen op dinsdag 5 april, 15.20 uur. De zittingen van de besliscommis- sie abw en van de adviescommis sie zijn,openbaar en worden ge houden in het provinciehuis, Abdij 6 in Middelburg. Uit de naam Kerend Tij 2 valt af te leiden dat er al eerder een milieu beleidsplan is gemaakt met als naam Kerend Tij. Dat plan is in 1990 door provinciale staten vast gesteld. Destijds is voor de naam Kerend Tij gekozen omdat het de hoogste tijd werd de zorg voor het milieu voortvarend aan te pak ken. Het tij moest keren. Nu is het niet zo dat er sinds 1990 niks is gebeurd, maar het tij is nog niet gekeerd en dus is het milieu nog kwetsbaar. Vandaar dat is be sloten dezelfde naam te hand haven. Op deze manier wordt ook duidelijk gemaakt dat wordt voortgebouwd op de re sultaten en de ervaringen van de voorbije jaren. De geest is gewillig Vrijwel iedereen praat over het mi lieu. Schone lucht, zuiver water, een reine bodem, rust, ruimte, na tuur, kwaliteit van de leefomge ving, verontreiniging, duurzaam heid; het zijn allemaal termen waar niemand meer vreemd van op kijkt. Het besef dat we zuinig moeten zijn op het milieu lijkt diep verankerd in de samenleving. Maar dit besef leidt niet vanzelf tot het milieubewuste gedrag dat ge wenst is; terwijl de milieuproble men eigenlijk vragen om een aan pak waarbij burgers, overheden, organisaties en bedrijven ieder hun verantwoordelijkheid opppak- ken. Vandaar dat de provincie er voor kiest zich niet te be perken tot de wettelijke taken op de terreinen waarop zij be- voegd is. Overleg, samenwerking en stimu lering zullen de komende jaren be langrijke lijnen zijn om zaken van de grond te trekken. Zo zijn er sti muleringssubsidies beschikbaar voor het oprichten van bezoekers centra bij belangrijke natuurgebie den, gaan de subsidies voor pro jecten van de natuur- en milieuorganisaties omhoog en is er een grotere rol weggelegd voor natuur- en milieu-educatie. Ook be drijven worden aangesproken op hun verantwoordelijkheid. Zij zullen er voor moeten zorgen dat hun in terne bedrijfsmilieuplannen voor elkaar zijn; het vergunningenbeleid van de provincie en de handhaving zal meer op deze plannen worden afgestemd. Om voortdurend de vinger aan de pols te houden en gebruik te maken van de ervaringen van anderen zal de komende jaren veel worden overlegd met de verschillende doel groepen. Als uitgangspunt blijft gelden dat de kar uiteindelijk wordt getrokken door die overheid of de organisa tie die op dat onderdeel eerst ver antwoordelijk is. Duurzaam De provincie ziet het als de grootste uitdaging om vorm te geven aan een duurzame ont wikkeling. Het verder ontwikkelen van de Zeeuwse economie - onder meer industrie, recreatie en landbouw - hoeft niet haaks te staan op een schone en gezonde omgeving. Voor de vestiging van nieuwe in dustrie betekent dit dat aansluiting wordt gezocht bij de huidige grote industriële centra onder de voor waarde dat eventuele milieubelas ting goed beheersbaar blijft. De ligging van Zeeland aan diep vaar water maakt het mogelijk activitei ten op het gebied van op- en over slag van onder andere voedselproducten uit te bouwen. Voor de recreatie geldt dat er een moment kan komen om grenzen te stellen aan de omvang. Plannen voor het weren van gemotoriseerd verkeer, vooral in de kuststrook, krijgen prioriteit. Voor de recre- atiebedrijven geldt dat de nadruk komt te liggen op preventie en voorkomen van verspilling van bij voorbeeld water en energie. De recreant zal informatie moeten krijgen over de hoge kwaliteit van het Zeeuwse milieu om op die ma nier te bereiken dat ook de gasten in Zeeland zuinig worden op de omgeving waarin ze verblijven. In de landbouw zal het gaan om het ontwikkelen van milieuvriende lijke landbouwmethoden: zo min mogelijk meststoffen en weinig of geen bestrijdingsmiddelen. Mest productie moet zijn afgestemd op de beschikbare landbouwgrond. Grootschalige mesttransporten passen hier niet bij. Overschake ling op nieuwe producten, inclusief economische bosbouw, wordt ge stimuleerd. Wettelijk Kerend Tij 2 krijgt een wettelij ke basis: uitvoering van de wet milieubeheer. Dat was nog niet het geval bij het huidige plan dat is vastgesteld op basis van vrijwilligheid. De verankering in de wet brengt met zich mee dat met name de waterschappen in de uitvoering van hun beleid fiks rekening moe ten houden met Kerend Tij 2. Ook de provincie zelf zal bij het nemen van beslissingen rekening moeten houden met het plan. Een feeks van plannen die eerder zijn vastge steld komen te vervallen of zijn op genomen in het nieuwe plan. Dat geldt voor het provinciaal afval- stoffenplan, het beleidsplan water bodems en baggerspecie, het meerjarenplan verwijdering ge vaarlijke afvalstoffen, het grond waterbeleidsplan, het bodemsane ringsprogramma, het intentieprogramma bodembe- schermingsgebieden en -stiltege- bieden en de nota natuur- en mi lieu-educatie. Inspraak De inspraak op Kerend Tij 2 is in de maanden mei en juni. Het vori ge week door gs vastgestelde plan ligt nu bij de drukker. Eind april is het plan in voldoende exemplaren beschikbaar. Vandaar dat de officiële presentatie ook pas 26 april kan plaatsvinden. Tij dens de inspraakperiode, die wordt afgesloten met een paar in spraakavonden, zal worden over legd met de verschillende doel groepen. De definitieve data worden tezijnertijd onder meer in AbdijNieuws bekend gemaakt. Gs gebruiken de zomermaanden voor hun reactie op de inspraak waarna de statencommissies aan het woord komen. Het is de be doeling dat het plan uiteindelijk in december wordt vastgesteld door provinciale staten. Woensdag 6 april, aanvang 14.00 uur, vergadert de afdeling basis- en speciaal onderwijs van de Pro vinciale Onderwijsraad (POR). De volgende onderwerpen staan op de agenda: gevolgen schaal vergroting basisonderwijs in Zee land, herschikking werkzaamhe den jeugdgezondheidszorg, kosten leerlingenvervoer, de Pabo in discussie, overleg met inspec ties en het jaarverslag 1993 van de POR. De vergadering is openbaar en wordt gehouden in het provin ciehuis, Abdij 6 in Middelburg. De agenda en vergaderstuk ken liggen ter inzage in het in formatiecentrum van de pro vincie, Abdij 9 in Middelburg. De bezoeker wil bedrogen zijn. Dat gevoel komt op bij een scène in het optreden van het vocale kwintet Intermezzo. De vijf heren lieten het publiek vrijdag gelo ven dat er van de techniek in de Wellevaete niets klopte. Maar het was gespeeld, want datzelfde gebeurde ook vorig jaar in Balk. Niettemin is het publiek over het algemeen zeer tevreden met het optreden van Intermezzo. In Sint-Annaland kwam echter maar zo'n 40 man publiek opdagen voor het programma 'Tribu naal'. Het kwintet bestaat uit: tenor Mat- thijs Overmars, counter-tenor Stijn van de Loo, counter-tenor en bariton Ronald Becker, bariton lek de Vos en bas Evert Bandringa. Ze leerden elkaar kennen op het Utrechts con servatorium en wat als een grap begon, bestaat nu al zo'n tien jaar. De collecte voor het reumafonds heeft in Scherpenisse 941,- opge bracht. Gevers en collectanten hartelijk bedankt. De collecte voor het reumafonds heeft in Tholen 3235,05 opge bracht. De reumacollecte heeft in Sint- Maartensdijk ƒ1593,80 opgebracht. De reumacollecte heeft in Oud-Vos- semeer 1318,10 gulden opgebracht. De Simavi-collecte heeft in Sint- Annaland 1329,10 opgebracht. De Simavi-collecte heeft in Tholen 2761,99 gulden opgebracht. Alle gevers en collectanten hartelijk dank daarvoor. De vijf brengen alleen muziek met hun stemmen; a capella dus. Naast meerstemmige gezangen uit de 16de eeuw, staat ook eigentijdse muziek op het programma onder meer van Bruce Springsteen, Brecht, The King's Singers en pop- en housemu ziek. "We kunnen heel goed zingen", geven de heren toe en ze geven zich zelf een schouderklopje. En het is waar. Ze gebruiken hun stemmen virtuoos als instrumenten. Alleen een stemvork is een noodzakelijk ding. De kleurrijke, maar afgrijselij ke kleding, werkt als een sinter klaassurprise. Als je de verpakking eraf haalt, zit er iets heel moois in. In het publiek genoot in ieder geval iedereen van de verrassing en dat gebeurt niet vaak. Het was volop zomer tijdens de modeshow van Pleune. Intermezzo liet weten dat het ook een cadeautje had voor collega artiest Jules de Corte, namelijk een lied. De vraag drong zich op: "Is dit waar of zit er iets achter, net als in het begin met de 'falende' techniek?" Het woord 'intermezzo' betekent eigenlijk 'tussenspel'. In de Welle vaete vormde het optreden van het vijftal de afsluiting van het winter seizoen. Bij een nieuw programma zou Intermezzo als opening niet misstaan. ln een tot de nok toe gevuld Havenzicht presenteerde mode huis Pleune uit St. Annaland woensdagavond de voorjaars- en zomermode voor jong en oud, dames en heren. Het modebeeld voor dit seizoen is enorm geva rieerd; alles kan. De boventoon voeren de linnen naturel look, de blauw-gele tinten en marine met zalmcombinaties. De stoffen zijn van natuurlijke materialen, zoals linnen en katoen, veelal effen, hier en daar gebloemd, soms met klei ne ruitjes en - heel opvallend - veel verticale strepen. Voor de heren werden o.a. spor tieve blazer combinaties getoond in pittige kleuren, zoals rood en geel, maar ook soepele sweaters en shorts. De dames kunnen zich kleden in blazerpakjes, frisse japonnetjes in fijne dessins, alsmede rokken en blouses van heerlijk luchtige stof fen. De rokken, zowel strak als wijd, hebben evenals de afgelopen winter weer splitten. Voor de jon gere dames blijven de legging en de bermuda met de enkellange rok of jurk, uitgevoerd in spijker- stof en in marinelook gewild. Voor de picknick en het strand zijn er de tricotsetjes met short of leg ging- Modeaccesoires blijven de gillets; een sjaal is bijna een must en een leuk katoenen hoedje of pet maakt het geheel compleet. Tijdens de modeshow ontbrak ook de tiener- en kinderkleding niet: veel denim en tricotstoffen met vrolijke prints en felle kleu ren. Opvallend voor de jongens zijn de leuke, bewerkte polo's. Voor de meisjes geldt evenals voor de dames: alles kan. Of het nu een broek, broekrok, jurkjes en rok jes met stroken van bloemen of ruitjesstof betreft. De pullovers ontbreken dit sei zoen evenmin. Ze werden overi gens veel om de schouders ge toond en het enthousiaste publiek vroeg vaak om deze nog eens beter te mogen bekijken. De mannequins en dressmen wer den begeleid door Caroline sound service van Jaap v.d. Jagt. De kapsels werden verzorgd door de dames Koopman en Vroegop. De presentatie van de zeer complete modeshow was in handen van Lia Pleune. Directie Economie, Ruimtelijke Ontwikkeling en Welzijn Landinrichtingswet Ruilverkaveling Poortvliet Gedeputeerde Staten van Zeeland maken bekend: I. dat met ingang van 5 april 1994 ter uitvoering van het bepaalde in artikel 80, eerste lid, van de Landinrich tingswet, gedurende een maand voor een ieder bij de di rectie Economie, Ruimtelijke Ontwikkeling en Welzijn van de provincie Zeeland (Groenmarkt 13 te Middelburg), ter secretarie van de gemeente Tholen en ter griffie van het waterschap Tholen, ter kosteloze inzage wordt gelegd het ontwerp-landinrichtingsplan voor de ruilverkaveling Poortvliet; II. dat uiterlijk 18 mei 1994 een ieder schriftelijk bezwaren tegen het ontwerp bij hun college, postbus 153, 4330 AD Middelburg, kan indienen; III.dat het ontwerp-landinrichtingsplan met kaartbijlage - zo lang de voorraad strekt - tegen betaling van 10,- ver krijgbaar zal worden gesteld en wel: a. bij de directeur Landbouw, Natuur en Openluchtrecre atie in de provincie Zeeland, door storting of over schrijving op postrekening 3826926 onder vermel ding van: "bestemd voor ontwerp-plan rvk Poortvliet"; b. ter secretarie van de gemeente Tholen; c. ter griffie van het waterschap Tholen; d. op de te houden voorlichtingsbijeenkomst(en) en tij dens de stemming; IV.dat het ingevolge artikel 70 van de Landinrichtingswet met ingang van 5 april 1994 tot het tijdstip, waarop het landinrichtingsplan voor de betrokken onroerende goe deren is verwezenlijkt, behoudens daartoe door de land inrichtingscommissie verleende toestemming, verboden is handelingen te verrichten, die de verwezenlijking van het plan ernstig belemmeren. Overtreding van het bepaalde in genoemd wetsartikel is strafbaar met een geldboete van de derde categorie (ten hoogste tien duizend gulden). Belangstellenden kunnen zaterdag mee op excursie in de Dintelse Gor zen. 2ie moeten zich daarvoor tevo ren aanmelden bij opzichter Lia Vlietland van Natuurmonumenten, tel. 01676-2970. De Dintelse Gorzen is een schorren en krekengebied vlakbij De Heen en Steenbergen. Het natuurterrein groeit langzaam maar zeker dicht met planten, struiken en bomen, doordat het droog is komen te liggen na het verdwijnen van het getij. Het hele jaar door graast er een kudde van 30 Shetland pony's, en een aan tal koeien. De excursie begint 's morgens om tien uur bij een hek op het einde van de Vlietdijk langs de Steenbergse Vliet (te bereiken via de Boompjes- dijk tussen Steenbergen en Dintel- oord en de Veerdijk). De tocht duurt ongeveer drie uren en het meene men van laarzen is noodzakelijk. THOLEN 1 apr. paastoemooi klaverjasclub Stad Tholen, De Kroon 19.30 u. 9 apr. 's morgens ophaalronde rom melmarkt. 9 apr. puzzel-oriëntatierit MAC, Zoekweg 19 u. 15 apr. bejaardensoos, Ten Anker 14-17 u. 16 apr. orgelconcert Klaas Jan Mul der, Herv. Kerk 20 u. 16 apr. ledenvergadering De Dolfijn '92, Meulvliet 14.30 u. 23 apr. 's morgens tweede ophaal ronde rommelmarkt. 30 apr. oranjeconcert met organist Henk Quist en 7 Thoolse koren, Ned. Herv. kerk 20 u. OUD-VOSSEMEER 19 apr. Mosselmaaltijd en koersbal AVO, Vossenkuil 20 u. SINT-ANNALAND 8 apr. algemene ledenvergadering PJZ, café Havenzicht. SINT-MAARTENSDIJK 2 apr. zangavond in Maartenskerk om 19.30 u. 2 apr. seizoenkennismakingstocht toerclub Tandje Bij. 21 apr. bonsai-avond plattelands vrouwen, Haestinge SCHERPENISSE 9 apr. viswedstrijd De Zeebaars, dijk Gorishoek. POORTVLIET 2 apr. goud van oud drive-in SPS, kantine SPS 20 u. BERGEN OP ZOOM 31 mrt. 'Schoudervulling' van Peter Lusse, De Maagd 20.15 u. 2 t/m 10 apr. voorjaarskermis, Plein 13. 3 apr. Theresienmesse door Hortus Musicus Religiosus, Gertrudiskerk 10 u. 2 apr. t/m 29 mei expositie kamer schermen, Markiezeniiof. 4 apr. pianoconcert Rosario Andi- no, Markiezenhof 12 u. 8 apr. ballet 'Coppelia' door kon. Ballet v. Vlaanderen, De Maagd 20.15 u. 9 apr. Seth Gaaikema 'De wereld is stapelgek, nu wij nog', De Maagd 20.15 u. 9 apr. t/m 23 mei expositie 'De wereld van de Islam', Markiezenhof. 10 apr. concert van Antequera, Mar kiezenhof 12 u. 14 apr. musical Plein 94 door stu denten Hogeschool West-Brabant, De Maagd 20.15 u. 15 apr. flamencomuziek van Curro Velez, De Maagd. film+++film+++film+++ ROXY 1: Schindler's List - do, di en wo 19.30 u., vren za 20 u., zo en ma 16 en 20 u. Hanekam de Rocker - za t/m wo 14 u. ROXY 2: Free Willy - vr 18.45 u., za 14 en 18.45 u., zo en ma 14 en 16.30 u., di en wo 14 u. The Son of the Pink Panther - do, di en wo 20 u., vr en za 21.30 u., zo en ma 19 en 21.30 u. CINEMACTUEEL 1: Mrs. Doubt- fire - do, ma en di 20 u., vr 18.45 en 21.30 u., za 14, 18.45 en 21.30 u., zo 13.45, 16.15, 18.45 en 21.30 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 2: Sister Act 2 - do, ma en di 20 u., vr 18.45 en 21.30 u., za 14, 18.45 en 21.30 u., zo 13.45, 16.15, 18.45 en 21.30 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 3: The Three Musketeers - vr en za 18.45 en 21.30 u., zo 16.15, 18.45 en 21.30 u. Alad din - za, zo en wo 14 u. The Piano - do en ma t/m wo 20 u. Omroep Zeeland is op Tholen en Sint-Philipsland te bereiken op 101.9 MHz op de FM en op Tholen via de kabel op 88.9 MHz Molenstraat 15, St.-Maartensdijk tel. 01666-4041 01640-41497 n vrijdag en zaterdag geopend De gerenommeerde vLL itZZJEEUWEN LIJSTENMAKER 'd^JIJSTWERK voor het eiland Tholen Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 7