Komt er nu een paard door de straat, dan gaat iedereen kijken Tholen houdt basispakket t.v. "EXPO FLORA" r Expo's en meer lamsvlees in heropende Gouden Leeuw Quist: de Ga specialist TULPEN HUISHOUDBEURS Autokraken voor radio's E. van Akkeren-van Ast stopt winkel in smalstad: ZEELANDHALLEN - GOES Nieuwe eigenares Heieen de Voogd in Scherpenisse Rabo-bestuur vraagt eerst vertrouwen 199,95 169,95 169 Drie Tholenaren kandidaat voor Tweede Kamer 31 MAART T/M 4 APRIL St.Philipsland naar nationale herdenking van bevrijdingsdag Feike ter Velde spreekt in Tholen Donderdag 31 maart 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Emmers en schalen, een fles Butagas, een schrepel of een knietje voor de afvoer, een muizenval, een stukje koper, een keukentrapje, koppen en schotels, schalen en knij pers. Bij Betsy van Akkeren-van Ast aan de Westvest te Sint-Maartensdijk staat alles uit de voorraad in de win kel. Meerderheid tégen plannen Zekatel Electriciteit Openingstijden: donderdag en vrijdag: 12.00-22.00 uur zaterdag - zondag - maandag: 10.00-18.00 uur Toegang: 10,- p.p. Kinderen tot 12 jaar: 3,50 Info: 01100-21020 Tel. 01100-21020 Snurken Trouwe klanten Geen contact meer Thuishaven Een stroom van bezoekers kwam dinsdagmiddag een kijkje nemen in de Gouden Leeuw in Scherpenisse tij dens de officiële heropening van het hotel-restaurant. Voor deze gelegenheid had de nieuwe bedrijfsleidster Heieen de Voogd-Verheij alle bewoners van de Markt uit genodigd. Onzekerheden Meer lamsvlees Oabor 95 i Ze ruimt de boel op. Na dertig jaar stopt ze ermee. Het gaat de 61-jarige wel aan het hart dat ze de smederij annex winkel verlaat. Het pand gaat over naar het installatiebedrijf Beve lander v.o.f. Loodgieter J. Flikweert van het bedrijf gaat het pand bewo nen. Van Akkeren: "Ik kreeg nu de kans om het te verkopen. Als ik nog een paar jaar zou wachten lukt het misschien niet meer." Vooral aan de smederij met de hoef stal voor de paarden bewaart mevrouw Van Akkeren bijzondere herinneringen. Haar man was smid. Eerst 21 jaar als knecht bij smid Bentschap Knook. In 1964 nam Van Akkeren de zaak over. "We zijn toen hier gaan wonen. Negen jaar gele den is hij overleden. Hij is 21 jaar zelfstandige geweest." Naast het smeedwerk deed Van Akkeren ook in kachels. Tot 1985 verkocht Van Akkeren ook wasmachines, koelkasten en geisers, maar sindsdien bestaat het assortiment voornamelijk uit huis houdelijke artikelen en wat gereed schap. Vanachter het aanrecht heeft ze zicht op de travalje. "Die blijft van mij, "zegt ze vastbesloten, "die gaat naar het streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland." Mevr. Van Akkeren betreurt het wel dat de tra valje uit Sint-Maartensdijk ver dwijnt. "Als je er goed over door denkt is het heel erg. Mensen zien het nut van oude dingen niet in. De lagere school hebben ze ook afge broken. Zonde, daar zou je nu veel mee kunnen doen. In Sommelsdijk staat de travalje op het eigen dorp." Drie eilandbewoners zijn dinsdag 3 mei kandidaat bij de Tweede Kamerverkiezingen: twee mannen voor de Reformatorische Politieke Federatie (RPF) en één voor de Socialistische Partij (SP). Op de 21ste en duidelijk onverkiesbare plaats (de RPF heeft momenteel maar 1 kamerzetel, maar volgens de opiniepeilingen worden dat er 2) staat raadslid P. van Belzen uit Tho- len. Op de 29ste plaats bij de RPF is ir. W. Mol uit Tholen kamer-kandi daat. Die partij heeft als enige van de 24 partijen een Zeeuwse lijsttrek ker: voormalig statenlid L.C. van Dijke uit Middelburg. D.F. van Riet uit St. Maartensdijk is kandidaat voor de Socialistische Partij. Hij staat op de 24ste plaats bij de SP. De adjunct-directeur van de Reho- both scholengemeenschap in Tho len, G.R.J. van Heukelom uit Nieu- werkerk, staat bij de SGP op een derde plaats. De SGP heeft momen teel drie zetels, zodat Van Heuke lom kans maakt om zijn baan als leraar in Tholen te kunnen inwisse len voor een volledige loopbaan in de politiek. Hij is al statenlid voor de SGP. De oud-burgemeester van St. Phi- lipsland, G. van den Berg uit Veen- endaal, staat zevende bij de SGP, de oud-predikant van Scherpenisse, ds. D.J. Budding uit Elspeet 18de en de oud-predikant van Poortvliet, ds. Tj. de Jong uit Staphorst 25ste bij de SGP. Een meerderheid in de Thoolse gemeenteraad is er tegen dat het basispakket (zes kanalen) voor de kabeltelevisie wordt afgeschaft. Met acht tegen vijf stemmen werd maandag een meerderheidsvoor- stel van burgemeester en wethou ders verworpen om het contract met Zekatel aan te passen. Tholen schaart zich daarmee achter de gemeenten Vlissingen en Arne- muiden. Vóór afschaffen stemden alleen de CDA-fractie, inclusief wethouder J. Versluys, en VVD'er G.J. Hoek (fractievoorzitter J. van den Heuvel was afwezig, evenals SGP'er A. Kersbergen en de PvdA'ers I.C. Moerland en J.A. Snoep-Overbee- ke). Voor hen gaf het bedrijfsecono mische aspect de doorslag; de kabel maatschappij is aan het basispakket meer geld kwijt, doordat de twaalf niet gewenste kanalen met filters geblokkeerd moeten worden. Omdat Zekatel nog steeds geen winst maakt, wil het bedrijf van deze dure service af. "Als dit soort werk voor Zekatel doorslaggevend is, is er werkelijk reden tot zorg. Afschaffen van het basispakket zal het bedrijf dan niet kunnen redden", meende M.A.J. van der Linde (PvdA). Hij noemde het wrang dat mensen met een laag inkomen een overbodig pakket (met 18 kanalen) opgedrongen krijgen. Zekatel wil het basispakket handha ven voor mensen die dat nu hebben, maar géén nieuwe aanvragen meer honoreren. Ook bij verhuizing zou het recht op een basispakket moeten vervallen. Dat laatste vond wethou der P. van Schetsen maar niks. P. van Belzen (RPF/GPV) en W.C. van Kempen (CDA) waren van mening dat Zekatel de tekorten niet mag verrekenen via de nota's voor electriciteit, gas en water. Die mening is ook de raad van priori teitsgerechtigden - die vorige week maandag vergaderde - toegedaan, aldus wethouder Versluys. Hij vond niet dat net gedaan moet worden of het basispakket moet blijven voor de minima. "Ik durf te beweren dat die zo'n pakket juist niet hebben." De SGP stemde in 1990 tegen de overeenkomst tussen de gemeente en Zekatel. "Maar in het belang van de burgers moeten ze die nu wél nakomen", vond M. Dijke. Hoe dat zal uitpakken, valt te bezien. Versluys zei dat de voor standers van afschaffing van het basispakket niet willen opdraaien voor de extra kosten, die Zekatel eventueel moet maken in de gemeenten die het basispakket wil len handhaven. De wethouder gaf aan dat maar heel weinig Thoolse abonnees het goedkopere alternatief hebben gekozen: 96 van de 4800, ofwel twee procent. "Het basispakket is indertijd geïn troduceerd als lokkertje om meer abonnees te krijgen, maar dat heeft niet gewerkt." Van Schetsen vond het kleine aantal er niet toe doen: "Het aantal mensen dat in aanmer king komt voor het kwijtscheldings- beleid is nog veel kleiner, maar toch ondersteunt de raad dat van harte." Een unieke huishoudbeurs rond PASEN temidden van ca. 100.000 tulpen en andere voorjaarsbloemen t.g.v. het feit dat onze nationale trots "DE TULP" 400 jaar geleden voor het eerst werd geïmporteerd met een exclusieve expositie van Zeeuwse kunstenaars, modeshows, demo's en kinder attracties. Advertentie I.M. Terugkijkend zegt ze dat er in dertig jaar heel veel veranderd is. 'Toen we hier kwamen, stonden er 's och tends drie of vier paarden aan de smidse. Dat waren meestal werk paarden maar ook rijpaarden. Tegenwoordig is er een rijdende tra valje. Als er nu een paard door de straat komt, gaat iedereen kijken. Vroeger hadden wij het over een mooi paard zoals dat nu over een auto gezegd wordt. Ik zie liever een paard dan een mooie wagen." Het beslaan van paarden was, voor dat de mechanisatie zijn intrede deed in de landbouw, een belangrijk onderdeel van de smederij. "Het was een vak op zichzelf. Het was prach tig. Ik ging daar in op. Ik vond het zo mooi dat je uit een staaf ijzer een hoefijzer kon maken." Mevr. Van Akkeren vertelt dat een hoefijzer niet zomaar een hoefijzer is. "Je had ze voor links, voor rechts, achter links en achter rechts. Ze waren alle maal verschillend. Er waren hoef ijzers voor brokkelhoeven. Dan wer den de lippen (opstaand driehoekjes -red.) aan de zijkanten gesmeed. Ze moesten op maat gemaakt worden. Wat er van ijzer gemaakt kon wor den? Ik stond er altijd versteld van. Maar daar is niks meer van overge bleven. Dat vak valt weg." De enke le keer dat ze een paard door de straat hoort komen, luistert ze altijd of de ijzers er goed aanzitten. Het laatste paard dat door Van Akkeren werd beslagen was Ritske van M. Hoek. Het 8-jarige Friese paard staat samen met de smid en de eigenaar op foto's die zich in het gemeentearchief van Tholen bevin den. "Het was een mooi werkpaard- je. Het liep altijd in de wei dus het had geen ijzers nodig, maar het is speciaal voor het archief beslagen." In de winter kregen de ijzers een aparte behandeling. "Dan werden ze op scherp gezet tegen de gladheid." De paarden waren niet allemaal even gewillig. "Het kwam wel eens voor dat ze met de voeten bijna in de keuken lagen, "wijst Betsy naar de deur die toegang geeft tot de smidse. "Het is ook weieens gebeurd dat een paard zich zo vast trok dat het al lag te snurken. Ze moesten het touw los snijden anders zou het stikken. Maar toen het los was sprong het ook zo weer overeind." Nadat de paarden werden vervangen door tractoren legde Van Akkeren zich toe op siersmeden. "Vooral namen voor bungalows. Blok-en schrijfletters. Het was puur ambach telijk werk." Wat ook verhuist is de 'wielpit' voor de hoefstal. Die werd gebruikt om ijzeren banden om de wielen van de boerenwagens te leggen. "Het ijzer ging eerst door een bandenwals. Dan boog het al een beetje en dan ging het in het vuur. De jongens van Hoek hielpen dan mee en ik moest met een emmer water afblussen als de band rond het wiel werd gelegd. Anders zou het hout in brand vlie gen." Voor de hoefstal is volgens Betsy veel belangstelling van hoteleigena ren die het als attractie wilden gebruiken voor hun gasten. "Dat wilde ik niet. Ik vond het voor mezelf nog geweldig dat ik de tra valje zag als ik hier zat te eten." •""""til*': Mevr. Van Akkeren bij de hoefstal naast de smidse. De winkel kent volgens mevrouw Van Akkeren vaste klanten. "Niet alleen ouderen. Maar ook wel jonge ren. Het is een kern van trouwe klan ten." Dat veel dorpsbewoners uitwij ken naar Bergen op Zoom om inko pen te doen, betreurt ze. "Sommigen doen net of ze het in Bergen wegge ven. Ik kom nooit goedkoper uit in Bergen. We hebben hier alles op het dorp. Maar als er winkels sluiten dan klagen de mensen." Van Akkeren kon vroeger bij Con tant in Tholen artikelen inkopen. "Nu ben ik er een middag of avond mee kwijt. Het prijzen is een heel werk." Ook het schoonhouden van het pand met een gevellengte van 17 meter is geen sinecure. Sommige bestellingen kunnen nu per fax wor den gedaan. Dat is niet aan haar besteed. "Als er vertegenwoordigers kwamen, dan had je contact. Dat is er niet meer. Je zag de mensen, je praatte ermee. Dat is allemaal weg." Betsy herinnert zich nog dat de ver tegenwoordiger voor Bentschap Knook met de trein uit Rotterdam kwam en dan een nachtje bleef sla pen. Mevrouw van Akkeren wil de ken nis van het smeedvak graag over brengen aan anderen. Ze heeft zich dan ook aangemeld als vrijwilligster bij het streekmuseum in Sint-Anna land. Ze komt er elk jaar om naar de tentoonstellingen te gaan kijken. "We moeten er trots op zijn dat we een museum hebben. Het trekt volk aan." De nieuwe bewoner J. Flikweert uit Zierikzee zal de smidse en de schuur achter op het terrein gaan gebruiken als magazijn voor het installatiebe drijf. De huidige winkel wordt een kleine showroom voor wastafels en ketels. "Het wordt een thuishaven voor de klanten die hier terecht kun nen voor vragen, een leertje en een kraan." Het is nog niet bekend wanneer de zaak klaar is. "Het moet langzaam groeien. Het hangt af van de drukte op het werk." Een toost op de nieuwe toekomst van het bedrijf. In het midden de exploitante Heieen de Voogd met haar chefkok Peter de Bruijn, rechts burgemeester Van der Munnik. Zij heeft de zaak overgenomen van P. Nelisse die om gezondheidsrede nen moest stoppen. De gasten konden een kijkje in de keuken nemen en in één van de hotelkamers boven. Deze waren weliswaar allemaal bezet, maar een Duitse gast was bereid de gasten een kijkje te gunnen in de kamer. Ook de tuin achter het pand was te bezichti gen. De Voogd wil de binnentuin meer bij het geheel betrekken. Aan de oostzijde wordt deze begrensd- door het monumentale voormalige gemeentehuis met uurwerk. Burgemeester H.A. van der Munnik heropende de zaak. Hij zei dat de Gouden Leeuw in Scherpenisse een goede reputatie heeft. "Die zijn gemakkelijker te verkrijgen dan te behouden. Dat betekent veel werk aan de winkel, om in uw eigen stijl, uw stempel te drukken op dit hotel restaurant." Van der Munnik zei blij te zijn dat de Gouden Leeuw in Scherpenisse blijft voortbestaan. "Ook voor de gemeente Tholen; het aanbod aan hotel-restaurants blijft gehand haafd." De burgemeester vertelde dat De Voogd na 20 jaar werkzaam te zijn geweest in het onderwijs, het roer om wilde gooien. "Een soort tweede leven. Het werd de horeca. U heeft even gezocht in het buitenland maar bent in Nederland teruggeko men. Tijdschriften voerden u naar Tholen. In november 1993 bezocht u Tholen. Kennismaking met de Gouden Leeuw en de familie Nelis se deed de rest. Binnen enkele weken was de koop beklonken. U bent erg gauw tot een beslissing gekomen. Uw ideaal is werkelijk heid geworden: een eigen hotel-res taurant." Hij wenste mevrouw De Voogd, haar echtgenoot en alle medewer kers een succesvolle toekomst en bekendheid in de regio en daarbui ten. Mevrouw De Voogd zei dat de Gou den Leeuw op het eiland niet onbe kend is maar dat het zelfs een zekere faam bezit. "Degene die onbekend is, dat is de eigenaar. Wat zal die ervan maken? Ze schijnt De Groot te heten. Heeft dat mens een man? Waarom komt ze uitgerekend naar Scherpenisse?" Ze nam de gelegen heid te baat enige onzekerheden omtrent haar persoon weg te nemen. Omdat haar man in loondienst werkt heeft zij de bedrijfsleiding op zich genomen. De Voogd lichtte de stap pen tpe die ze heeft genomen om de kwaliteit van de Gouden Leeuw te verhogen. Daarvoor heeft ze chef kok De Bruijn aangetrokken 'die na jarenlange ervaring gewone levens middelen weet om te zetten in de heerlijkste gerechten.' Haar zus Teunie Saly is hoofd huis houding. Zij verzorgt ook de planten en bloemen. Kunstenaar Her Schud- debeurs tenslotte is een half jaar met zijn werk vertegenwoordigd aan de wanden van het etablissement. Het is de bedoeling dat er elk half jaar andere kunst aan de muren komt. "Naar Scherpenisse ben ik gekomen voor de Gouden Leeuw." Als gebo ren en getogen Rotterdamse ver veelde ze zich in de Maasstad geens zins, zo zei ze. Chefkok De Bruijn verruilde zijn baan in het 200 bedden hotel-restau rant Opduin op Texel voor de Gou den Leeuw. Drie jaar lang pendelde De Bruijn van Poortvliet naar het Waddeneiland, zij het niet dagelijks. "Het is weer een uitdaging om hier te beginnen." De Bruijn zal een aantal nieuwe gerechten introduceren. "We zullen kijken of dat aanslaat. Maar een tournedos of een tong blijft op het menu staan. Die zijn gewoon lekker. Wel zal ik meer lamsvlees gaan gebruiken." De grillgerechten gaan van de kaart. Ook de nagerechten zullen verande ren. "Meer sorbets met bijvoorbeeld kaneelsaus of een grand desert." Het bestuur van de Rabobank St. Annaland/Poortvliet heeft voor don derdagavond 14 april om acht uur in de Wellevaete een nieuwe ledenver gadering uitgeschreven. Opnieuw wordt dan geprobeerd om de eilan- delijke fusie met de Rabobanken St. Maartensdijk en Tholen aangeno men te krijgen. Begin deze maand kwam men statutair stemmen tekort voor het volledig samengaan van de drie. Naast leden die volledig blij ven hechten aan zelfstandigheid, waren er ook mensen die bezwaar hadden tegen de koppeling van de fusie met de benoeming van het voorgestelde bestuur en de raad van toezicht. Het bestuur heeft zich over de situ atie beraden en mede gezien 'de ver trouwenscrisis' gekozen voor een loskoppeling van fusie en bestuur met de voordracht van meerdere kandidaten. Voorzitter W.C. van Kempen, die in de nieuwe vereni ging de bestuurszetel voor St. Anna land/Poortvliet zou bezetten, krijgt een tegenkandidaat. Ook de leden van de raad van toezicht vragen eerst het vertrouwen van de leden. De bedoeling is, dat er van elke bank drie rvt-leden komen, al is dat aantal de eerste jaren nog groter (voor St. Annaland/Poortvliet 4). W.A. Boog aard uit St. Annaland is de beoogde eilandelijke rvt-voorzitter, maar ook hij krijgt nu een tegenkandidaat. De keuzevrijheid van de leden wordt daarmee gewaarborgd. Bovendien kunnen de leden zelf nog tegenkan didaten indienen, waarvoor dan tien handtekeningen nodig zijn. De leden moeten echter eerst tot fusie besluiten, voordat de bestuurs verkiezing aan bod komt. Aan dat fusiebesluit zitten ook de bestuursle den (Van Gorsel en Noom) en leden van de raad van toezicht van de Rabobanken Tholen en St. Maar tensdijk vast. Alleen over het eigen bestuurslid en de vier leden van de raad van toezicht hebben de leden van de Rabobank St. Anna land/Poortvliet zeggenschap. Zeelandbrug. De Zeelandbrug is binnenkort weer voor korte tijd afgesloten voor alle verkeer. Mor gen en woensdag 13 april is de brug dicht van tien voor negen tot tien over negen 's avonds. Woensdag 6 apirl en dinsdag 19 april is ze geslo ten van twee tot vier uur 's nachts. De brug wordt gesloten in verband met werkzaamheden aan het weg dek. Sint-Philipsland is uitgekozen om Zeeland te vertegenwoordigen bij de nationale herdenking van de bevrij ding van Nederland in 1945 (en van het zuiden, waaronder St.Philips land en Tholen, eind 1944). De bij eenkomst wordt op donderdag 5 mei gehouden in theater Carré in Amsterdam en ook koningin Beatrix zal daar aanwezig zijn. De Oranje verenigingen van Sint-Philipsland en Anna Jacobapolder is gevraagd om een delegatie van ongeveer veer tig mensen samen te stellen. Daar voor zijn alle verenigingen aange schreven, om een brede vertegen woordiging van de bevolking te ver krijgen. Ook het gemeentebestuur zal deel uitmaken van de delegatie. De middenstandsvereniging koos op de ledenvergadering een afgevaar digde: het scheidende bestuurslid P. v.d. Reest. Alle namen moeten voor vrijdag 8 april ingeleverd zijn. Het programma van de dag is nog niet bekend. In St. Philipsland en Oud-Vosse- meer zijn totaal acht auto's gekraakt om radio's en andere apparatuur te stelen. De dieven maakten gebruik van de stormachtige weersomstan digheden in de nacht van woensdag op donderdag. In de Schelpkreek-, Gladiolen-, Mosselkreek- en Pla taanstraat te St. Philipsland werden ruiten van auto's ingeslagen of op een andere manier in de wagens bin nengedrongen. In de meeste geval len ging het om radio's van het merk Pioneer. De krakers veroorzaakten ook nog lekke banden. De bekende televisiepresentator Fei ke ter Velde komt 7, 14 en 21 april naar Tholen. De maker van het pro gramma 'Als mensen veranderen' van de Evangelische Omroep leidt dan een drietal bijbelavonden. Het thema is: Leven door de geest, wat is dat?' De bijeenkomsten worden tel kens om acht uur gehouden in de Oesterschelp aan de Simon Lind- houtstraat, het gebouw van de Chris tengemeente Tholen. Heerlijk zittende schoen in fraaie kleuren Hoogfront flamengo in brush- buffet leder. Modieus comfort! Verkrijgbaar in: blauw, naturel en brons. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 3