Gerard Gaakeer verslaat enige vrouw in bestuur waterschap Vetsmelterij krijgt milieuvergunning OOSTERSE TAPIJTEN PRIJZEN Montessorischool Tholen in grote financiële problemen Vanavond bloed geven Kamer stelt behandeling herindeling uit Zittende gezworene mevr. Van Nieuwenhuyzen gepasseerd Ben de (knaff/0/0{j&Tapijt Voorzitter Delahaye: van een kale kip kun je niet plukken Donderdag 31 maart 1994 50e jaargang no. 20 Bouw industrieterrein St.Maartensdijk Gedeputeerde staten van Zeeland hebben dinsdag de milieuvergunning vastgesteld voor Van Wijk Hulshorst te Nunspeet. Deze wil op het industrieterrein bij Sint-Maar tensdijk een vetsmelterij beginnen. De bezwaren van zes tien omwonenden, die bang zijn voor stankoverlast, zijn ongegrond verklaard. Als een enorme verrassing is G.L.D. Gaakeer uit Oud- Vossemeer met 17 van de 24 stemmen doorgedrongen tot het dagelijks bestuur van het waterschap Tholen. In de nieuwe categorie ingezetenen bleef hij de zittende gezworene mevr. A.F. van Nieuwenhuyzen-Nelemans uit Poortvliet ver voor. Zij kreeg maar 3 stemmen en sprak over 'een buitengewone teleurstelling.' Achterkamertjes politiek Puur inlegkunde Noom tweede nieuweling Wind TWEEDE PAASDAG.... 'n kamerbreed verschil Het ministerie van onderwijs wil de bouwkosten van de Thoolse montessori-school De Kraal, een bedrag van 1,3 miljoen gulden, niet betalen. Reden: het bestuur heeft het ministerie géén afschrift verstuurd van de bouwopdracht. Schoolbestuur én de gemeente - die het geld heeft voor geschoten - gaan tegen de beslissing in beroep. Zielig Absurd Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 b.g.g. 3474 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 24,25 per halfjaar. Per jaar 44,35, per post 56,75 per jaar. Losse nummers 1,70. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,43 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 9,- contant. Exclusief btw op rekening 10,-. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Op 10 maart zou de Tweede Kamer de wet behandelen tot samenvoe ging van de gemeenten Sint-Philips- land en Tholen, maar het presidium heeft dit punt van de agenda afge voerd. Zaken die geen uitstel dulden krijgen, met het oog op de verkie zingen van 3 mei, voorrang. Hoewel het ministerie van binnen landse zaken verzekert dat er niets aan de hand is, is de stuurgroep die het samengaan van beide gemeenten voorbereidt er niet gerust op. Burge meester Van der Munnik van Tho len gaat met gedeputeerde Dijkwel overleggen over acties om de Kamer tot spoed te manen. "In verband met het voorbereiden van de raadsverkiezingen is 18 sep tember de deadline", vertelt hij. "Met verkiezingen, kabinetsforma tie en het zomerreces zit je daar zo." In het verleden heeft uitstel van de behandeling van dergelijke wetsont werpen tot grote problemen geleid, aldus Van der Munnik. "Lukt het voor 18 september niet, dan bete kent het dat de herindeling een jaar moet worden uitgesteld en er alsnog gescheiden verkiezingen moeten komen voor twee gemeenteraden." Dit zou grote problemen geven, omdat beide gemeenten al een heel eind op weg zijn met het samenvoe gen van hun organisaties. "Het zou een blamage zijn voor de rijksover heid." De Raad van State heeft posi tief geadviseerd over de herindeling, en tijdens de eerste behandeling door een Kamercommissie zijn evenmin problemen gerezen. Gedeputeerde staten hebben dinsdag bepaald dat - als de Kamer met de samenvoeging instemt - de verkie zingen voor de nieuwe Thoolse gemeenteraad op 9 november wor den gehouden. Dat betekent dat politieke partijen zich vóór 15 augustus moeten laten registreren; de kandidaatstelling is op 27 sep tember. 'Zhooloe viókandel kScAot Eendrachtsweg 15 4691 EK Tholen Tel. 01660-2540, fax. 3252 Het betere adres voor al uw vissoorten. Specialiteit in tong, paling en mos selen. DEELNEMER AAN DE VISCAMPAGNE VAN SAMENWERKENDE GGD-EN IN NOORD-BRABANT EN ZEELAND 't Lekkere van vis is dat 't zo gezond is Nu: vis v.d. maand april: KABELJAUW Haal direct receptenfolder van bovenstaande aktie Voor onze weekaanbiedingen zie pagina 27 Voormalige gezworene mevr. Van Nieuwenhuyzen-Nelemans aan de andere kant van de tafel na de verkiezing van het nieuwe dagelijks bestuur: v.l.n.r. Elenbaas, Gaakeer, secretaris De Korte, dijkgraaf Hage en Van Gorsel. Noom en Breure ontbreken op deze foto. Advertentie I.M. Het is voor het eerst in de geschiede nis van het waterschap, dat een zit tende en ook weer herkiesbare gezworene wordt weggestemd. Mevr. Van Nieuwenhuyzen maakte sinds 1 augustus 1982 deel uit van het dagelijks bestuur, nadat ze in 1975 als hoofdingelande voor de waterkwaliteit was begonnen. "Ik was dolgraag bereid om de rit uit te zitten", liet de Poortvlietse weten, die als hoofdingelande aanblijft tot de fusie van de Zeeuwse water schappen boven de Westerschelde per 1 januari 1996. De verrassende bestuurswisseling wekte op de publieke tribune in Haestinge allerwegen verbazing. Het was slechts in kleine kring bekend, dat Gaakeer zich kandidaat had gesteld en door de landbouw ook als nummer één naar voren werd geschoven. De gang van zaken werd zwaar bekritiseerd door de nieuwe hoofd ingelande H. Venekamp (ook PvdA- statenlid) uit Tholen, die de land bouw en de SGP verantwoordelijk stelde voor de pijnlijke nederlaag van mevr. Van Nieuwenhuijzen. Hij verweet de beide stromingen achter kamertjes politiek en noemde het niet de bedoeling van de water schapsverkiezingen nieuwe stijl, dat er voor de categorie ingezetenen ook een boer in het dagelijks bestuur werd gekozen. En dat de enige vrouw verdween, schreef Vene kamp met name aan de SGP toe. C. van 't Hof uit St. Philipsland (tevens SGP-raadslid), die bij de verkiezingen op 2 maart het grootste vertrouwen van de kiezers kreeg met 621 stemmen (1 meer dan Gaakeer), noemde de opmerkingen van Venekamp 'helemaal mis plaatst'. "We zitten hier niet voor een partij of een beroep, we zijn hier voor de ingezetenen, de burgers", aldus Van 't Hof, die Venekamp 'pure inlegkunde' verweet, ledereen was verrast door het pittige debat tijdens de rondvraag, aan het einde van de eerste bijeenkomst van de nieuwe algemene vergadering van het waterschap. "Ik leer hier iets nieuws", zei een verbouwereerde dijkgraaf I.C. Hage, die met de trits boeren, burgers en buitenlui was groot gebracht. "Politieke redevoe ringen zijn heel interessant, maar passen niet in het waterschap", zei Hage, waarvoor hij applaus kreeg, dat vanuit de huiseigenaren-hoof dingelanden (categorie gebouwd) werd ingezet. De stemming over de vijf leden van het dagelijks bestuur gebeurde vrij dagavond na installatie van 24 van de 25 hoofdingelanden. A.C. Breure uit Scherpenisse was wegens ziekte verhinderd. Hij wordt thuis beëdigd. Van de overige 24 legden er 17 de eed af en 7 de belofte. De algemene vergadering ging ermee accoord, dat bij loting de volgorde van de verkiezing van gezworenen werd bepaald. Zo kwa men achtereenvolgens de huiseige naren, pachters, landeigenaren, ingezetenen en eigenaren bedrijfs gebouwen uit de bus. De huiseige naren beten de spits af en dat bete kende so wie so een nieuweling omdat de zittendé gezworene voor het gebouwd, burgemeester T.A. Vogel, wegens zijn vertrek uit St. Philipsland niet meer herkiesbaar was. Zoals verwacht, werd de al tien jaar zittende hoofdingelande J.L. Noom uit Scherpenisse gekozen. Hij kreeg 21 van de 24 stemmen. Bij de pachters kreeg A.C. Breure uit Scherpenisse, die bijna 13 jaar deel uitmaakt van het dagelijks bestuur, opnieuw groot vertrouwen: alle 24 hoofdingelanden stemden op hem. Ook bij de landeigenaren was er geen verrassing. J.L. van Gorsel uit Oud-Vossemeer, sinds 1978 gezwo rene, trad met 22 stemmen opnieuw toe tot het d.b. Nadat de verrassing van Gaakeer's benoeming was verwerkt, volgde de laatste categorie bedrijfsgebouwen. Hiervoor kwam J.K. Elenbaas uit Poortvliet opnieuw in het dagelijks bestuur met 22 van de 24 stemmen. Hij was sinds 1983 gezworene voor de waterkwaliteit. "Ik ben blij, dat we van die vervelende naam indus triële vervuilers af zijn. Bedrijfsge- bouwd klinkt vriendelijker", zei Elenbaas. Pagina 13: Mevr. Van Nieuwen huyzen: 'Landbouw stond vroeger achter mij'. In de vergunning is een verscherpte voorwaarde opgenomen met betrek king tot de luchtjes die het bedrijf mag verspreiden. Naar die luchtjes moet, wanneer de smelterij in bedrijf is gesteld, vóór 1 juli een zogenaamd branche-onderzoek worden gedaan. G.s. laten in hun beslissing meewegen, dat de gemeente zich heeft voorgenomen om de geur-uitstoot van de naburige bedrijven Onion Specialties en IFF uiterlijk half 1996 binnen de norm te hebben. De bezwaarmakers verwachten ook problemen met de uitstoot van vet. Het bedrijf gaat zich namelijk bezig houden met het smelten van frituur vetten uit cafetaria's, restaurants en de industrie. G.s. zijn van mening dat er geen vet wordt uitgestoten, doordat de afzuiginstallatie is voor zien van filters. Die filters zijn op aandrang van de gemeente als voor waarde in de vergunning opgeno men. Ook de voorwaarden voor de vloeistofdichte vloeren en de opslagtanks zijn op advies van de gemeente aangepast. In het bezwaarschrift wordt verder de vrees uitgesproken dat de riole ring van het industrieterrein overbe last raakt door de komst van de vet smelterij. Het gevolg daarvan zou zijn dat vervuild water terecht komt in de watergang achter de woningen van de bezwaarmakers aan de Pro- vincialeweg. G.s verwijzen hiervoor I naar de lozingsvergunning, omdat Vanavond tussen zes en negen uur kunt u bloed geven in Meulvliet te Tholen. Het Thoolse Rode Kruis organiseert deze donoravond in de sporthal aan de Zoekweg. Bij het Rode Kruis bekende donors hebben een persoonlijke oproep gekregen, maar het bestuur ziet heel graag nieuwe mensen komen. Om lange wachttijden te voorkomen, zijn inwoners van Tholen en Poortvliet van zes tot zeven uur welkom, donors uit Scherpenisse, St. Maar tensdijk en Scherpenisse van zeven tot acht uur en mensen uit Oud-Vos semeer en St. Annaland sluiten de rij van acht tot negen uur. Wanneer u op die tijdstippen niet kunt, mag u vanavond een ander uur nemen, want het belangrijkste is, dat u bloed geeft! dit aspect buiten het kader van de milieuvergunning valt. De bewoners voeren al geruime tijd actie tegen de komst van de vetsmel terij. Hun huizen liggen door de heersende zuidwestenwind precies in de baan van het industrieterrein, waar naar hun mening al genoeg bedrijven zitten die voor stankover last zorgen. In de bocht bij Rinses plaatsten ze een bord met de tekst 'Vetsmelterij nee!' Van Wijk Hulshorst vroeg de milieuvergunning al begin mei vorig jaar aan. In december stelden gede puteerde staten hun beslissing uit naar aanleiding van de ingediende bezwaren. Uiteindelijk komt het provinciebestuur tóch tot een voor het bedrijf positieve uitspraak. Van Wijk Hulshorst moet de provincie voor de vergunning 8839,15 gulden aan legeskosten betalen. "Het valt ons wel wat tegen, wij had den andere gedachten", reageert A. Rinses op de beslissing van g.s. Toch moet hij toegeven al niet zoveel hoop meer op een gunstig resultaat te hebben gehad. Of de bewoners nu naar de Raad van State stappen, kan Rinses niet zeggen; daarover is nog geen overleg geweest. Hij hoopt dat de stank, als gevolg van de strenge eisen, zal meevallen. "Maar het blijft een sub jectief iets, en er is geen apparaat dat stank kan meten. In Rijnmond zitten ze daar ook mee. Daar zijn groepen mensen gevormd om te ruiken." Van Akkeren in smalstad houdt er mee op: Komt er nu een paard door de straat, dan gaat iedereen kijken Jubilerende plattelandsvrouwen Sint-Philipsland huldigen vijf leden Mini-markt in Stavenisse mag terug naar Van der Lek de Clercqplein Vertrekkende hoofdingelanden waterschap nemen afscheid in geest van verbondenheid Anib: Collectief vervoer drijft gehandicapten in een isolement Diamanten echtpaar Den Braber blij dat het in eigen Stavenisse woont Expo's en meer lamsvlees in heropende Gouden Leeuw Scherpenisse Landbouw stond vroeger achter mij, zegt weggestemde gezworene mevrouw Van Nieuwenhuijzen Sportvis- en rondvaartbedrijf breidt uit met Frisia 3 Boeren richten kring Zeeland-Noord van landbouwmaatschappij ZMO op Paasweekeinde kan beslissend zijn voor Noad '67 en SPS HET VERWENDE KUIKEN PIKT DE BROEDENDE HEN TENSLOTTE OOK DE OGEN NOG UIT Dit nummer bestaat uit 32 pagina's ii VLISSINGEN Koudekerkseweg 9 tel. 01184-18414 BERGEN OP ZOOM Rooseveltlaan 72-78 tel. 01640-50050 Advertentie I.M. De gemeente claimt het geld for meel van de school, nu het rijk niet wil betalen. Tussen beide partijen is veelvuldig overlegd. Het bestuur van de montessori-vereniging heeft donderdag tijdens een ledenverga dering de ouders van de 116 leerlin gen over de situatie ingelicht. "We hebben als bestuur onze zetels ter beschikking gesteld, maar zijn her benoemd. Ons wordt door de ouders geen verwijt gemaakt", vertelt voor zitter P.M. Delahaye uit Scherpenis se. Ophoesten kan zijn school het geld niet: "Van een kale kip kun je niet plukken." De Kraal is in 1992 aan de Zoekweg gebouwd. De hele bouwprocedure was door het bestuur ondergebracht bij de Vereniging bijzondere scho len. "De school is bij het ministerie gereed gemeld en op 1 september 1992 geopend", zegt Delahaye. Enkele maanden eerder, op 18 juni, werd een nieuwe wet van kracht. Volgens die wet moet bij nieuw- of verbouw van basisscholen een afschrift van de bouwopdracht aan het ministerie verstrekt worden. Maar voor de bouw van De Kraal is de oude procedure gevolgd. "De nieuwe wet is in de vakantietijd gepubliceerd. Niemand heeft daar erg in gehad", aldus de voorzitter. Zijn school is dan ook niet de enige in het land die er de dupe van dreigt te worden; het zijn er meer dan hon derd. Delahaye heeft geen goed woord over voor de handelwijze van de wetgever, gebruikt termen als 'zielig' en 'onbegrijpelijk'. "Lopende een procedure wordt de wet veran derd. Zoiets kun je in het bedrijfsle ven niet maken." De ene, niet ver stuurde, copie dreigt de vereniging nu 1,3 miljoen te kosten en brengt het voortbestaan van de school in gevaar. Toch zegt Delahaye er niet te zwaar aan te tillen. Volgens hem kan het niet anders of de Tweede Kamer keert op haar schreden terug. Van een inmiddels in het leven geroepen noodwet verwacht hij niet veel. Op grond daarvan moet een aanvraag voor nieuwbouw geba seerd worden op nieuwe prognoses van leerlingenaantallen. En het is nog maar de vraag of De Kraal dan aan de norm voldoet. "Het particu lier initiatief krijgt door zaken als deze een flinke deuk. Naar ons idee is het een truc geweest om te zien hoe alert een bestuur in vakantietijd is." Dat tijdens een hoorzitting niet kon worden aangegeven waar in de nieu we wet de regel staat die betrekking heeft op de Thoolse montessori school, geeft volgens Delahaye al aan dat van een eenvoudig school bestuur niet verwacht kan worden dat die alle toegestuurde stukken uitentreuren doorspit. Maar de hele affaire betekent wel een hoop extra rompslomp. Mocht het misgaan, dan heeft de school in elk geval nog een WA-verzekering om op terug te val len. Wethouder van onderwijs J. Ver- sluys spreekt over 'een absurde situ atie.' "De gemeente is ongewild par tij in deze zaak. De montessori school heeft zelf de nieuwbouw gepleegd en wij zouden de rijksver goeding in 60 termijnen ontvangen. Wij hebben 1.3 miljoen gulden voor de bouw en nog eens 2 ton voor de grond, dus 1.5 miljoen gulden voor geschoten." Versluys geeft aan, dat de beschik king voor de nieuwbouw in Tholen 7 augustus 1990 al is afgegeven door het ministerie. "Tijdens de bezuinigingsdrift bleek men geen goed overzicht te hebben van de financiële verplichtingen en op 18 juni 1992 heeft de Tweede Kamer toen een wet aangenomen. Alle beschikkingen van voor die datum zouden vervallen, behalve wanneer de bouwopdracht voor september 1992 ingediend zou zijn. De Kraal was toen gereed en het benodigde papier is door het schoolbestuur niet opgestuurd. Het was echter een absurde eis om in zo'n korte tijd (van half juni tot september) zoiets rond te hebben. Een jaar later kwam er bericht, dat het rijk geen uitkering zou verstrekken door het missen van één papiertje. Zowel de gemeente als de school hebben in augustus 1993 bezwaar aangetekend bij het ministerie, maar wie schetste onze verbazing: het ministerie zei geen mogelijkheden te hebben om het geld voor de nieuwbouw te betalen. Het wordt echt menens. In het gehe le land zitten 200 scholen met dit probleem." De gemeente Tholen heeft nu een brief aan alle fracties in de Tweede 'V - - - Montessorischool de Kraal aan de Zoekweg in Tholen. Kamer gestuurd. "Ook bij de recht bank in Middelburg beginnen we een procedure tegen de staat. Het zou een ramp zijn, wanneer dat niet met succes wordt afgesloten. Als dit niet teruggedraaid wordt, betekent dat de doodsteek voor de montesso rischool in Tholen en de gemeente is anderhalf miljoen gulden kwijt. Daarom is het een hele ernstige zaak. Er is niet in opdracht van de ge meente gebouwd, dus stellen wij de montessorivereniging geheel aan sprakelijk." Volgens Versluys had het ministerie de desbetreffende scholen apart moeten aanschrijven om situaties als deze te voorkomen. Hij heeft ook de Vereniging van Nederlandse Ge meenten al voor de zaak gespannen. "De fractievoorzitters zijn ook op de hoogte en in april komt dit in de gemeenteraad ter sprake." De wethouder legt uit, dat na een eventueel faillissement van de Kraal, de montessorivereniging niet de volgende dag een nieuwe aan vraag kan indienen. "De nieuwe stichtingsnorm voor basisscholen is namelijk 200 leerlingen en de Kraal heeft er maar 116."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 1