Ambitie Gaakeer sterker na stemming Politiek gevecht in het waterschap 'Landbouw stond vroeger achter mij' Personenstelsel een struikelblok Stemming Actief meedenken en invloed uitoefenen Hopelijk wordt het geen partijpolitiek Waterstaat beloont idee Groeneveld met 7 mille Pensioen gezworenen Gepasseerde mevr. Van Nieuwenhuyzen uit Poortvliet: Deelplan zuid voor de zomer Donderdag 31 maart 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 '620 Kiezers zeiden: jij moet dat doen!' Voor G.L.D. Gaakeer uit Oud-Vossemeer kwam de grote verrassing niet vrij dagavond, toen hij als gezworene voor de catego rie ingezetenen werd geko zen. "Die was er al op 2 maart, 's avonds bij de ver kiezingsuitslag. Toen kwam ik met 620 stemmen uit de bus en daar had ik niet op gerekend." Meer tijd In het waterschap zijn ze eigenlijk twee zonen van het zelfde huis, de categore ingezetenen, maar hun politieke achtergrond is verschillend (SGP en PvdA) en dat leidde in de eerste algemene vergadering van het waterschap Tholen nieuwe stijl tot een pittige discussie tussen C. van 't Hof en H. Venekamp. Heel sterk stempel Misplaatst Mevr. A.F. van Nieuwenhuyzen-Nelemans (47) uit Poortvliet stond vrijdagavond het huilen nader dan het lachen. De verkiezing van een dagelijks bestuurder in de nieuwe categorie ingezetenen bracht haar verrassend op een zijspoor. "De redenen weet ik niet", zei ze desge vraagd. Zonder pleidooi Geprofileérd Stukje democratie Voorlichting minder geïnteresseerden De opkomst van 35% was bij de waterschapsverkiezin gen op 2 maart ruim het dubbele van wat men in het ver leden gewend was. Toch wil het dagelijks bestuur meer aandacht besteden aan de voorlichting. "Hoewel we daar veel aan gedaan hebben, blijkt het voor menige minder geïnteresseerde kiezer toch moeilijk te zijn om de syste matiek te begrijpen. Het personenstelsel is voor velen een struikelblok." Rekenmeester Sloten over 12.5 km ingezakt Bijzonder vlot Johan Aarnoudse uit Oud-Vossemeer De 27-jarige J.M. Aarnoudse uit Oüd-Vossemeer is vrij dagavond als jongste hoofdingelande van het waterschap Tholen beedigd voor de categorie ingezetenen. Hij kreeg op 2 maart 438 stemmen en verwierf daarmee een vijfde plaats. Mevr. Van Nieuwenhuijzen-van Iwaarden Mevr. E.J.A. van Nieu- wenhuijzen-van Iwaarden uit St. Philipsland (40) is 1 van de 3 vrouwen die vrij dagavond zijn toegelaten tot de algemene vergade ring van het waterschap Tholen. Ze is de jongste van de drie voor de nieuwe categorie ingezetenen. Behalve in zijn woonplaats Oud- Vossemeer kreeg Gaakeer ook in St. Annaland veel stemmen. "Misschien kwam het door mijn bekendheid daar als voorzitter van de ruilverka velingscommissie. Ik doe daar mijn best voor en de mensen hebben dat blijkbaar gewaardeerd. Daar ben ik dankbaar voor." Gaakeer is sinds I januari 1987 hoofdingelande voor de ongebouw de eigendommen (landerijen) in dis trict III. "Ik heb met plezier deel uit gemaakt van het waterschap. Dat is ook niet vreemd gezien mijn oplei ding weg- en waterbouw. In feite heb ik dezelfde achtergrond als het vroegere hoofd van de technische dienst, M.J. Giljam. Mijn hart gaat dan ook open, als ik bij een weg- of waterbouwkunde werk kom. Van daar mijn ambitie om nog eens in het dagelijks bestuur van het water schap te komen. Die ambitie is ver sterkt door de verkiezingsuitslag. Ik stond versteld van het aantal stem men: op C. van 't Hof na (621), kreeg ik de meeste. Dat is toch een blijk van waardering en vertrouwen. G.L.D. Gaakeer Oud-Vossemeer De bevolking zei op 2 maart: jij moet dat doen en daar ben ik geluk kig mee." Gaakeer (51), die zijn landbouwbe drijf in de Van Haaftenpolder twee jaar geleden verkocht aan het Bureau Beheer Landbouwgronden gezien de oprukkende natuuront wikkeling in het kader van de ruil verkaveling, heeft daardoor tijd voor zijn nieuwe functie. "Ik heb er inder daad meer mogelijkheden voor dan vroeger. Als voorzitter van de ruil verkaveling in St. Annaland was mijn binding met het waterschap ook al groter geworden. Nu ik dage lijks bestuurder geworden ben, ligt de taak op mij om het standpunt van de ingezetenen in het waterschap te vertalen. Als negen mensen met diverse inzichten zijn we gekozen en bestuurlijk hoop ik tot een goede samenwerking te komen. Als gezworene zal ik me met de beleids matige voorbereiding bezig gaan houden. Je weegt belangen af', aldus de nieuwe gezworene Gaakeer uit Oud-Vossemeer. Na de verkiezing van de vijf gezwo renen sprak Venekamp er zijn teleurstelling over uit, dat er van de categorie ingezetenen opnieuw een boer was gekozen in plaats van een milieuman. De natuur-groep bleef daardoor met lege handen over, in tegenstelling tot de landbouw (Van Gorsel, Breure en Gaakeer), de SGP (Noom) en het bedrijfsleven (Elen- baas). H. Venekamp Tholen "De algemene vergadering heeft beslist, maar dit is niet wat ik me had voorgesteld", zei Venekamp. "Niet dat ik zelf een grote kansheb ber was, maar het gaat om het prin cipe dat er achter zit. Ik zou het beter gevonden hebben, wanneer uit de categorie ingezetenen geen gezwo rene uit de landbouw of uit vroegere landbouwkringen was gekozen. De landbouw is immers al via twee categoriën (ongebouwd en pachters) vertegenwoordigd. Bij de wel geko zenen heb ik overigens geen enkele bedenking naar de personen toe. Waar er echter een gezworene in onze categorie aanwezig was (mevr. Van Nieuwenhuyzen-Nelemans) zonder dat ik begrepen heb, dat zij het niet goed heeft gedaan, spijt het mij, dat niet gekozen is voor een vrouw. Dat is een stap terug; dat is extra jammer." G. Groeneveld uit Tholen heeft van zijn werkgever, rijkswaterstaat, 7000 gulden gekregen voor het oplossen van een ijsprobleem bij de Krammersluizen. De rubberen deu ren van de sluizen gaan in de winter vaak moeilijk open door ijsafzetting op de muren. Groeneveld bedacht een even simpele als effectieve oplossing. Er zijn kunststof platen met een dikte van 1,5 cm op de muren aangebracht. Daar doorheen lopen verwarmingskabels die voor komen dat er zich ijs af kan zetten. De ideeëncommissie van het minis terie van verkeer en waterstaat vond deze gedachte vooral sterk door de eenvoud en beloonde de uitvinder met 7000 gulden. De zuidelijke schutkolk van de Krammersluizen is op 25 april voor het scheepvaartverkeer gestremd. Die dag worden de kabels verwis seld in de sluisdeur aan de Zijpe kant. Inhakend op eerdere opmerkingen van de vertrekkende gezworene T.A. Vogel over politiek in het waterschap, zei Venekamp, dat er altijd al politiek in waterschapskrin gen heeft bestaan. "Politiek is immers het stellen van staatkundige regels. Dat er een andere naam aan gegeven is, komt dat door het rege len van zaken in achterkamertjes. Niet in het openbaar. Dat bezorgt de politiek een slechte naam. Binnen het waterschap Tholen heeft één politieke stroming een heel sterk stempel gedrukt en dat betreur ik. Daardoor is er geen vrouw in het dagelijks bestuur gekozen en dat is jammer. Daar waren de verkiezin gen niet voor bedoeld. Laten we ons vanaf nu zakelijk opstellen", zei de Thoolse hoofdingelande. Hij constateerde, dat men weinig kans gekregen heeft om zich als kandidaat-gezworene te profileren. "Ik had het zelf gekund gezien mijn achtergrond in de provinciale staten. Zulke gegevens hadden ook in de waterschapskrant moeten staan. Daarom zullen we in provinciale staten bespreken, hoe dat in de toe komst bij waterschapsverkiezingen beter geregeld kan worden", aldus hoofdingelande Venekamp, tevens PvdA-statenlid. "Als er iemand is die graag politiek voert, dan is het Venekamp wel", was de reactie van C. van 't Hof uit St. Philipsland, die bij de water schapsverkiezingen de meeste stem men kreeg (621). "Het is jammer, dat Venekamp zo begint. Zijn opmerkingen over het niet kiezen van een vrouw, slaan kant noch wal. Dat is helemaal misplaatst. Binnen de SGP is met geen enkel woord gesproken over het wel of niet kie zen van een vrouw. Dat is puur inlegkunde van Venekamp omdat een eventuele vrouwelijke kandidaat zich niet beschikbaar heeft gesteld." C. van 't Hof St.Philipsland Van 't Hof vond verder de kritiek op de landbouw-achtergrond van de nieuwe gezworene Gaakeer niet op zijn plaats. "Hij is ingezetene, zoals wij dat ook zijn, maar Venekamp heeft veel moeite met de belangen verstrengeling van de burger en zijn beroep. Hij twijfelt of de bewuste persoon een scheiding kan maken. We zitten hier echter niet namens een partij of een beroep in het water schap. Voor de ingezetenen, de bur gers zitten we hier. Ieder moet zelf die scheiding kunnen maken. Ik hoop dat Venekamp zich voortaan op een betere wijze mag presente ren", zei de St. Philipslandse hoofd ingelande, tevens SGP-raadslid. Mevr. A.F. van Nieuwenhuyzen-Nelemans uit Poortvliet met rechts naast haar drs. A.G.M. Sauter uit Tholen. Al bijna 20 jaar zit ze in het water schap: eerst als hoofdingelande en vanaf 1982 als gezworene. "Er is me in die periode nooit onbehoorlijk bestuur verweten. Daarom ben ik diep teleurgesteld. Ik had de laatste jaren tot aan de fusie van de water schappen boven de Westerschelde in i 996, dolgraag meegemaakt. Altijd heb ik gezegd: ik wil de rit uitzitten. Een vrouw is iets bijzon ders in de waterschapswereld en dit werk was mijn lust en mijn leven. Ik heb het altijd met plezier gedaan en daarom is de teleurstelling des te groter." Volgens mevr. Van Nieuwenhuyzen was het vooraf niet zeker, dat zij uit de boot zou vallen. "Ik had alleen een vermoeden dat het zo zou lopen. Ik wist dat Gaakeer ambities had om in het dagelijks bestuur te komen, maar ik had me niet teruggetrokken. Alleen heb ik me niet zo geprofi leerd, maar ze weten, hoe nauw ik bij het waterschap betrokken ben. De landbouw heeft in vroeger jaren ook altijd achter mij gestaan en bij de verdeling van de kandidaten over de nieuwe categoriën had ik de hoop, dat de balans naar de goede kant over zou slaan. Ik was dolgraag bereid om de rit uit te zitten", aldus een teleurgestelde mevr. Van Nieu wenhuyzen vrijdagavond. Bij de kandidaatstelling waren alle zittende en herkiesbare gezworenen elk in een aparte categorie opgeno men, zodat ze bijna zeker weer dagelijks bestuurder konden wor den. Van Gorsel voor het onge bouwd, Breure voor de pachters, Elenbaas voor het bedrijfsgebouwd en mevr. Van Nieuwenhuijzen voor de ingezetenen. Alleen voor het gebouwd moest er een nieuweling komen omdat Vogel vertrok. Dijkgraaf I.C. Hage vroeg voor elke stemming aan de hoofdingelanden van de desbetreffende categorie om een advies. "Ontegenzeggelijk hebt u erover nagedacht", zei de dijk graaf. Overal bleken inderdaad voorvergaderingen te zijn geweest en namens de ingezetenen gaf C. van 't Hof drie kandidatep op. "Als grootste categorie is het een beetje mager om met 1 kandidaat te komen. Daarom hebben we er 3, maar zonder pleidooi voor iemand. Daarom is het heel juist en verstan dig de 3 in alfabetische volgorde te vermelden: Gaakeer, Sauter en Venekamp." De laatste stond daarvan te kijken. "Hoe kan het dan, dat in de Een- drachtbode van 24 maart mevr. Van Nieuwenhuyzen als kandidaat wordt genoemd. Is zij niet meer beschik baar als gezworene?" Mevr. Van Nieuwenhuyzen: "Als de vergadering mij kiest, ben ik bereid die functie weer te aanvaarden." v r, r j Gaakeer werd echter met een grote meerderheid van stemmen (17 van de 24) gekozen. "Ik wil een plaats in het dagelijks bestuur graag aanvaar den", zei een blije Vossemeerse hoofdingelande. "Als gezworene hoop ik tot een zorgvuldige beleids voorbereiding te komen." Desgevraagd liet Gaakeer nog weten, dat de zeer grote steun tij dens de verkiezingen op 2 maart hem had gesteund in zijn kandida tuur. "Die uitslag konden we niet aan onze laars lappen. Men wist dat ik uit de landbouw afkomstig ben, maar toch kreeg ik als ingezetene 620 stemmen. Tijdens een voor overleg van de landbouw-kandida- ten wees een stemming uit, dat ik de kandidaat bij de ingezetenen zou zijn. Tijdens het vooroverleg van de gekozen ingezetenen heb ik mijn kandidatuur voor het dagelijks bestuur toen geprofileerd." Hoe de stemming van vrijdagavond als een verrassing voor mevr. Van Nieuwenhuyzen overgekomen kan zijn, blijft onduidelijk. Er is een vooroverleg van de gekozen land- bouw-kandidaten geweest onder lei ding van J. Versluys uit Scherpenis- se. Als hoofdingelande voor de ingezetenen was hij geen kandidaat- Dijkgraaf I.C. Hage zei dat vrijdag middag tijdens de laatste bijeen komst van de algemene vergadering in oude samenstelling in Haestinge te St. Maartensdijk. "Het blijkt niet eenvoudig te zijn om iedereen het personenstelsel duidelijk te maken. Temeer niet, daar vele mensen de meeste kandidaten absoluut niet kenden. Om een beeld te krijgen, wat er verbeterd kan worden, vindt provinciaal een evaluatie plaats. Er is op de verkiezingsdag ook een enquête gehouden, die richting gevend kan zijn." De dijkgraaf vond ook, dat fouten in de tenaamstelling van de oproe- pingskaarten tot een minimum beperkt moeten blijven. "Veel onbe grip werd ook gesignaleerd bij echt paren die gezamenlijk een woning bezitten, waarbij dan toch maar één van de echtelieden mocht stemmen voor de categorie gebouwd." Hage stelde echter vast, dat de ver kiezingsuitslag recht heeft gedaan aan één van de doelstellingen van de waterschapswet: een evenwichtige samenstelling van het bestuur. "Een bestuurscollege, geformeerd uit ver tegenwoordigers van een brede groep belangencategorieën, geba seerd op de bekende trits belang-be- taling-zeggenschap. En hoewel voor sommige nieuw gekozen hoofdinge landen het waterschapswerk wel licht onbekend is, vertrouwen wij erop, dat zij zich spoedig thuis zul len voelen in de waterschapswereld en er nuttig bestuurlijk werk gaan verrichten", zei de Thoolse dijk graaf. gezworene in tegenstelling tot ZM0- voorzitter J.L. van Gorsel. Versluys leidde dat gesprek, waarin volgens hem 'standpunten zijn bepaald en stemmingen zijn verricht.' Volgens de gespreksleider heeft mevr. Van Nieuwenhuyzen zich in die bijeen komst geen kandidaat gesteld voor het dagelijks bestuur. "En op de nieuwe categorie ingezetenen kon ze als gezworene voor het onge bouwd ook geen rechten doen gel den. Het was een blanco situatie." Versluys noemt het 'vreemd' dat mevr. Van Nieuwenhuyzen vrijdag avond pas met de teleurstelling werd geconfronteerd. "Dat kan gewoon niet. Na het overleg van de land- bouw-kandidaten zijn ook de nieuw gekozen ingezetenen nog bij elkaar geweest. Mevr. Van Nieuwenhuy zen was ook daar geen kandidaat." Versluys wil ook nog kwijt, dat er bij de waterschapsverkiezingen meer teleurstellingen zijn geweest. l'Het kiezen van vijf leden voor het dagelijks bestuur moet je zien als getrapte verkiezingen. Indirect is dat ook een stukje democratie", aldus de hoofdingelande uit Scherpenisse. Een kijkje achter de schermen van het vooroverleg van de gekozen hoofdingelanden gebouwd (huisei genaren) werd voor de stemming vrijdagavond gegeven door P.C.A. Versluijs uit St. Philipsland. Hij ver telde 'onder de bezielende leiding van gezworene T.A. Vogel' bijeen te zijn geweest. "Bij maatschappelijke en politieke groeperingen blijken er soms misvattingen te zijn over de taak van een waterschapsbestuurder. De uitslag van de verkiezingen voor vijf leden van het dagelijks bestuur van het waterschap Tholen luidt als volgt: Gebouwd (huiseigenaren): J.L. Noom, Scherpenisse 21 stemmen, mevr. C. van Dalen-Doeleman uit Scherpenisse en G. Westerweel uit Tholen elk 1 stem; daarnaast was er nog 1 blanco stem. Noom werd voorgedragen door P.C.A. Versluijs. Pachters: A.C. Breure, Scherpenis se, alle 24 stemmen. Breure werd unaniem voorgedragen door J. Akkermans als 'kandidaat met een jarenlange ervaring.' Ongebouwd (landeigenaren): J.L. van Gorsel, Oud-Vossemeer 22 stemmen, A.A. van Nieuwenhuijzen uit Anna Jacobapolder 1 stem; blan co 1 stem. Van Gorsel werd als eni ge kandidaat voorgedragen door Van Nieuwenhuijzen. Ingezetenen: G.L.D. Gaakeer, Oud- Vossemeer 17 stemmen, mevr. A.F. van Nieuwenhuyzen-Nelemans 3 stemmen, H. Venekamp en drs. A.G.M. Sauter, beiden uit Tholen, elk 2 stemmen. C. van 't Hof had Gaakeer, Sauter en Venekamp voor gedragen. Bedrijfsgebouwd: J.K. Elenbaas, Poortvliet 22 stemmen, M.A. van Beek uit St. Annaland 1 stem en I blanco. Elenbaas werd voorgedra gen door Van Beek. Een globale inventarisatie van het waterschap heeft uitgewezen, dat de taluds van nieuwe sloten over een totale lengte van 12.5 km zijn inge zakt. Daarvan is inmiddels 4.5 km hersteld, zodat er nog 8 km uitge voerd moet worden. Alleen al aan betuiningsmateriaal is 100.000 gul den geraamd. De sloten zijn gegraven in het kader van het basisplan watervoorziening. De overmatige regenval blijft echter ook hier het waterschap Tholen ach tervolgen. Behalve hoge bemalings- kosten zijn er op grote schaal afschuivingen van sloottaluds en vertraging bij de uitvoering van het basisplan. Wij vinden, dat het dagelijks bestuur een weerspiegeling moet zijn van de kiezers. Dus met allemaal landbou wers op de vijf bestuursposten. De landbouworganisaties hebben dat goed opgepakt. Aan de andere kant streven we naar continuïteit van de kwaliteit met het oog op de fusie in 1996. Onder bepaalde condities zijn er afspraken gemaakt. Als eerste kandidaat presenteren wij Noom. Hij is een rekenmeester en goed gebekt. Als tweede kandidaat namens het milieu dragen we Wes terweel voor. Dit omdat we de eerste categorie zijn die bij de stemming voor gezworenen aan de beurt is. Anders had Westerweel zijn kandi datuur ingetrokken. Met deze schets hoop ik onze bezorgdheid over de samenstelling van het nieuwe dage lijks bestuur te hebben overge bracht", aldus de St. Philipslandse hoofdingelande. Dijkgraaf I.C. Hage toonde zich heel tevreden over de bijzonder vlot verlopen stemming. In alle vijf cate goriën was er maar één stemming nodig. "Het is een duidelijke uitslag en daar ben ik erg gelukkig mee. er is geen grote verdeeldheid in de diverse categoriën. Het doet een beetje vreemd aan, zo'n kleine alge mene vergadering van 25 mensen te zien. Voorheen waren er 40. Maar op de publieke tribune is er nog nooit zoveel belangstelling geweest als vanavond. Ik hoop dat dit nieuwe begin van een algemene vergade ring in een nieuwe samenstelling, een meerwaarde geeft aan het water schapsbestuur. Er zullen wat andere geluiden in de algemene vergade ring doorklinken, maar het blijft gaan over het afwegen van belangen en het zo nuttig mogelijk besteden van gelden. Er zullen prioriteiten gesteld moeten worden. Dat geldt bij de veiligheid tegen overstroming door het buitenwater. En ook de ver keersveiligheid kent zijn grenzen. Het is een ordinaire centenkwestie. In het spanningsveld van economi sche en idealistische belangen moe ten we een compromis vinden. Dat is mooi, boeiend en spannend. Nogmaals, ik ben erg gelukkig met dit dagelijks bestuur. Als het d.b. met een voorstel komt, moet de a.v. van goeden huize komen om dat om te buigen. Door de fusie is de zit tingsduur echter beperkt tot enkele jaren", zo besloot de Thoolse dijk graaf zijn toespraak na de verkie zing van de vijf gezworenen. Net zoals een wethouder niet zeker is van zijn politieke loopbaan, zo kan ook een gezworene van de ene op de andere dag zijn functie verlie zen. Daarin is echter voorzien door middel van een wachtgeldregeling voor gezworenen. Het eerste jaar krijgt de voormalige gezworene 80% van de wedde, het tweede jaar 70% en het derde tot en met het zes de jaar 60%. Die zesde termijn hoeft niet de laatste te zijn. Wie namelijk de 50 gepasseerd is, krijgt tot zijn 65ste jaar een uitkering als men ten minste 10 jaar waterschapsbestuur der is geweest. Men moet minimaal 2 jaar gezworene zijn geweest om voor het wachtgeld in aanmerking te komen. Nieuwe dagelijks bestuur ders zouden dat daardoor mislopen gezien de fusie per 1 januari 1996, maar het plan is om de uit 1979 date rende verordening te herzien. De wedde van de gezworenen wordt vastgesteld door het provinciaal bestuur, uitgaande van 6 uren water schapswerk per week. Er is onlangs met terugwerkende kracht tot een verhoging besloten. Per 1 januari 1993 gaat de wedde omhoog van 950 tot 1005 gulden bruto per maand en met ingang van 1 januari 1994 is het salaris 1047 gulden. De bedragen zijn afgeleid van het sala ris van de dijkgraaf. Hij was kandidaat gesteld namens de SGP en is sterk betrokken bij de landbouw. "Als vertegenwoordiger bij Van Ieperen in Westmaas (gewasbeschermingsmiddelen, kunstmest, zaaizaden e.d.) heb ik dagelijks met akkerbouwers, fruitte lers en glastuinders te maken", ver telt Aarnoudse. "En mijn afstudeer opdracht op de hogere landbouw school in Dordrecht was de aanleg van zoet watervoorzieningen op Tholen. Ik heb dus een stukje prakti sche kennis over het waterschap, maar ik wil me er verder in verdie pen en meer informatie vergaren. Mijn doelstelling is om actief mee te denken in het bestuur en invloed uit te oefenen op de besluitvorming." Volgens Aarnoudse wordt het waterschap steeds belangrijker voor de burger. "Als ingezetene heb je nu vooral met de waterkwaliteit te maken. Je moet ook het meest beta len aan zuiveringslasten, maar er komt meer op ons af. Ik vind het geen goed standpunt om dat alle maal maar over je heen te laten gaan en anderen de zaak te laten uitzoe ken. Wij hebben gebruik gemaakt van onze partijstructuur om mensen te bewegen zich kandidaat te stellen. Op persoonlijke titel hadden we dit resultaat nooit bereikt. Een ander is bijvoorbeeld bekend als voorzitter van de Rabobank, wij hebben onder een bepaalde vlag inwoners warm gemaakt, maar Venekamp heeft het partijpolitieke karakter in zijn toe spraak vrijdagavond overtrokken. Het is jammer dat hij zo reageerde, want het waterschap is op zich een zakelijk gebeuren", aldus Aarnoud- Zelf is hij overigens politiek wel actief als bestuurslid van de Oud- Vossemeerse kiesvereniging van de SGP en secretaris van de statenkring voor die partij. Sinds kort is Johan Aarnoudse ook lid van de schaduw- fractie van de Thoolse SGP. De jongste hoofdingelande wordt beëdigd, J.M. Aarnoudse uit Oud- Vossemeer. Rechts M. Dijke. Op de achtergrond de publieke tribune. Met 316 stemmen sleepte ze de negende en laatste zetel in de wacht. De St. Philipslandse had 10 stem men meer dan de zittende hoofdin gelande M.A.J. van der Linde uit Tholen, die daardoor niet herkozen werd. Na het afleggen van de belofte nam mevr. Van Nieuwenhuijzen vrijdag avond bij de rondvraag al even aan de discussie deel. Ze informeerde naar de districtsvergadering in Poortvliet. Mevr. Van Nieuwenhuijzen is kan didaat gesteld door de landbouwor ganisaties. "We hebben thuis een akkerbouwbedrijf en daarnaast ben ik - in deeltijd - apothekersassistente in het verpleeghuis ABG te Bergen op Zoom. Bestuurlijke ervaring deed ik op bij de Bond van Platte landsvrouwen en samen met mevr. Van Dalen-Doeleman volgde ik een cursus voor waterschapsbestuurder. Daarmee heb je een fijne achter grond. Ik hoop de komende tijd een bijdrage te leveren om het water schap dichterbij de mensen te bren gen. Hopelijk zijn we snel inge werkt." Gezien de fusie per 1 januari 1996 zal haar bestuursperiode binnen het waterschap Tholen slechts van korte duur zijn: ruim anderhalf jaar. "Dat deert me niet", aldus mevr. Van Nieuwenhuijzen. "Mijn belangstel ling ligt in heel Zeeland. Het komt op kwaliteit aan, dat is het belang rijkste. Zo ben ik hier ook als per soon, niet als vrouw. Ik heb geen moeite met het feit, dat het water schap voornamelijk een mannenwe reld is. Alleen hoop ik, dat het geen partij politiek wordt", zegt de nieuwe St. Philipslandse hoofdingelande. Mevr. E.J.A. van Nieuw enhuijzen-van Iwaarden uit St. Philipsland tijdens haar installatie als hoofdingelande. Nog voor de zomervakantie zal het deelplan zuid (Stavenisse, St. Maar tensdijk, Scherpenissepolder) wor den aanbesteed. Het totale plan dient in 1996 afgerond te zijn. Voor de uitwerking van verdichtingsplannen is het deelplan St. Annaland zo goed als afgerond. Tijdens de algemene vergadering in Haestinge zei dijk graaf I.C. Hage, dat het echter geen zin heeft om de resultaten van dat deelplan bekend te maken. Dit gezien het besluit van de algemene vergadering om een totaalplan voor het gehele gebied te maken. Van groot belang voor de besluit vorming kan volgens de dijkgraaf de bekendmaking van de resultaten in het proefgebied zoet water te Tholen zijn. Omstreeks mei-juni publiceert de commissie Waterbeheersing en Ontzilting de gegevens in de Een- drachtbode.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 13